25s,e Jaarg. m, Zaturdag 1 September 1866. •igten. N ieu wstij dingen JFrjutft rijft. 21Verin nY ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE der ïantore van isdijk, Ag. iet. be Zier ik zee, in Schouwen dorpen in 'and met de ordt. den vol- Cent, Royye m ƒ1,50 per izen worden Rotter- an sommige n zeer veel enz. bekend marktprijzen van de de markt neri geleverd h voor niet I'j IV IrfU jj Malz.» is^ gelegen te mtvangen: >d> te zenden r. Ik kan dat ik van leed en steld ben te maken eert, dezen jb» Dienaar, LAS. er<1ain 54S. 5 M.F.C. J Hf Goes. N OVER- Heer de sf 3? wen. gevoelt n andere ziekte niddelen moeten middel aan om oefenen, door ngheid van het het ligchanm te ze om de eerste igting voor het leeke en magere met deze Pillen rende en andere iteld te worden; geest ooit goed 13,50 ƒ20,50. 13,85 -20,95. bij den heer :n heer It. van ATM AN Hoofd- Londen, Strand -York, 80 Mai- EMBER, in flinke of lust heelt en wasschen i brieven onder te Stad MEID be- Men abonneert zich: Iu Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekbaudelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abon ïi o ments-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf L^O. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-\ork - 1,60. - 3,90. Yersch ij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiëii: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dïngsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bure li ii Zierikzce, lloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Iugczondene Stukkeufranco. Londen, 25 Aug. Blijkens de officiële opgaven zijn in Engeland en Schotland gedurende de week, ein digende 18 dezer, door de veeziekte aangetast 127 stuks vee teo-en 161 en 221 in de daaraan voorafgaande weken. De officiële opgaven doen zien, dat de veeziekte sterk is verminderd gedurende de laatste weken. In de jongst verloopen week werden slechts 127 gevallen geraporteerd teo-en 161 in de daaraan voorafgaande. Het aantal aange tast vee sedert de ziekte uitbrak bedraagt 253,056, waar van 84,495 werden afgemaakt, 124,273 stierven en 23,294 herstelden. Weeneii, 25 Aug. Volgens berigten uit Athene van 16 dezer over Triest ontvangen, heeft de rooverhende van Lingos, in de omstreken van Philiatra in Messenie, den heer Soteropoulos opgeligt, en eischt zij 80,000 dr. losgeld. Soteropoulos was minister van finantien in de kabinetten van Kanaris en Komodouros. Een Weener blad meldt het volgende: De Keizer was op zijn verjaardag (18 dezer) zeer ontstemd. Hij liet tegen den middag alle raadslieden der kroon bij zich noodigen en zeide tot hen met eene bevende stem onder anderen deze woorden: „Het is heden mijn geboorte feest. Zulke dagen strekken ook voor den hoogst geplaat sten personen ter herinnering, dat hij nader tot het graf is gekomen en gedurende den tijd, die nog vóór hem ligt, naar kennis en geweten zijn best ten goede moet doen. Wanneer mijn volk onvervulde wenschen heeft dan verlang ik het, ter vervulling daarvan, de hand te reiken. Ik zou liet met leedwezen zien, dat mijne vader lijke gezindheid miskend werd. Zegt mij openhartig, mijne heeren, in welke stemming verkeert het volk De ministers zwegen, tot één hunner ten antwoord gaf: „Uwe Majesteit, wanneer ik het ronduit moet zeggen erheerscht eene zeer gedrukte stemming." Daarop ver langde de Keizer, dat de minister liem uitvoerig zou uiteenzetten welke wenschen en welke redenen tot vrees het volk aan den dag legde. Na dit te hebben aange hoord, sprak de keizer„het zal anders wordenvoortaan zullen mijne volken een vreugdevol geboortefeest vieren, een geboortefeest, hetwelk aan die stemming zeker een einde zal maken." De Presse meldt, dat Donderdag-avond ten 8 uur langs den noorder spoorweg in een extra goederentrein verzonden is de aan Pruissen te betalen oorlogsver goeding van 20 millioen th. Het geld is in vaten gepakt. 20 beambten hebben zes dagen noodig gehad om het af te tellen. Bucharest, 26 Aug. Het aantal soldaten dat naar huis-is gezonden, bedraagt meer dan 11000 waardoor eene uitgaaf van twintig millioenen piasters zal bespaard worden. Doordien in een groot gedeelte des lands de oogst mislukt is, is de uitvoer van granen verboden. De in voer is daarentegen van alle regten vrijgesteld. Het groote weeshuis te Potsdam heeft bekend gemaakt dat het voor elk Pruissisch kind, welks vader op het slagveld gestorven is, een jaarlijkschen onderstand beschikbaar stelt, tot dat het zijn léde jaar zal bereikt hebben; kinderen tusschen de 6 en 12 jaar in die termen vallende, kunnen in het gesticht worden opgevoed. Een vreeselijke gebeurtenis heeft bij Prossnitz in Oostenrijksch Silezie plaats gevonden. Deboer Züschmisch had bij het inrukken der Pruissen in Prossnitz zijne vrouw en twee kinderen van 5 en 3 jaren, in een in het veld liggenden kelder geborgen, waarvan hij den ingang met steenen versperde, met de belofte, dat zoodra hij gezien had hoe de Pruissen zich gedroegen, hij hen zou afhalen of van nieuwe levensmiddelen voorzien. Maar liet viel anders uit. De Pruissen requireerden den boer, en hij moést hen volgen in spijt van zijn bidden en smeken, dat hij eerst zijne familie wilde redden. Men hield dit voor een uitvlugt om op den loop te gaan. Drie weken moest hij met het Pruissisclie leger rondtrekken en reizen en werd toen ontslagen. Toen hij te huis kwam en er zijne familie niet vond, ging hij naar den kelder en vond dien zooals hij hem verlaten had. Een vreeselijk voor- - gevoel maakte zich van hem meester. Hij ruimde de steenen weg. en opende den kelder. Zijne vrouw tot eene geraamte vermagerd, lag met verwrongen gelaatstrekken dood op den grond, en naast haar met al de martelingen van hongerdood op hunne bleeke gezigten, de beide kin deren. De ongelukkige, van goed en bloed beroofde man moest naar een krankzinnigen - gesticht overgebragt worden. tusschen de kabinetten van Parijs en Berlijn, en dat keizer Napoleon vast besloten heeft toevlugt te nemen tot de wapenen, ingeval deze onderhandelingen niet tot het ge- wenschte doel leiden. Yoorloopig zou het Fransche gou vernement al het mogelijke doen, om de aandacht te leiden op de zaken van Candia ten einde gedurende dien tijd zich te kunnen wapenen. Men voegt er bij, dat de keizer besloten zou hebben in 1868 oorlog te voeren, opdat vooraf de groote tentoonstelling voortgang zou kunnen hebbenAl die verontrustende geruchten missen echter gronder bestaat niet ééne reden om er geloof aan te slaan. Intusschen vindt het denkbeeld van een oorlog bij sommigen groote sympathie. Zoo heeft de heer La Rochejaquelein, de bekende senator, eene brochure uitgegeven, waarin hij het gouvernement aanraadt om de laatste overblijfselen der tractaten van 1815 met ge weld te vernietigen. Het gerucht heeft hier geloopen van een mislukten moordaanslag op de Koningin van Spanje, door een schoen maker gepleegd. Het zou andermaal haar corset zijn geweest, dat de vorstin gered heeft. Volgens eene andere lezing zou de schuldige een generaal zijn die onmiddelijk gefusilleerd is. De regering doet thans pogingen om de straf kolonie Cayenne behoorlijk te bevolken. Met dat doel worden jonge meisjesdie zich aan kleine misdrijven hebben schuldig gemaakt en die zich daartoe bereid ver klaren naar die volkplanting overgevoerd en met ver oordeelden gehuwd, die zich door ijver en goed gedrag hebben onderscheiden. Binnen eenige dagen zal een 60-tal van die meisjes te Toulon aanboord van het vaar tuig Ceres worden ingescheept. Ieder paar ontvangt een stuk gronds en de noodige gelden bij wijze van voorschot. Parijs, 27 Aug. Door sommigen worden opnieuw onrustbarende geruchten verspreid. Zoo wil men weten dat de onderhandelingen betrekkelijk de uitbreiding van de grenzen van Frankrijk nog altijd worden voortgezet Doetincliem, 27 Aug. De gevangenis voor jeugdige boosdoeners op den Kruisberg nabij deze stad, is nagenoeg voltooid. Men zegt dat zij den lsten October of lsten November aanstaande zal betrokken worden, zoodat men ook eerstdaags de benoeming der commissie van toezigt, directeurs en andere ambtenaren daarbij te gemoet ziet. Dagelijks wordt deze inrigting door veel vreemdelingen bezocht, hetgeen ook in deze stad veel levendigheid geeft. Het geheel heeft meer het aanzien van eene inrigting van opvoeding en onderwijs, dan wel van een gevangenis, waaraan bijna niets herinnert. De jeugdige gevangenen zullen hier beschaving en behoeften leeren kennen, welke zij nimmer hebben kunnen denken dat bestonden, en zal dit hun een aansporing zijn om wanneer zij eenmaal in de maatschappij zijn terugge keerd, door oppassendheid te trachten aan die door hen geleerde behoeften te kunnen blijven voldoen? Ambt-Doetiiicliem, 27 Aug. De aardappe lenziekte vertoont zich alhier en in de omstreken op eene zorgwekkende wijze. Weinig of geen stukken land met aardappelen bepoot zijn van die gevreesde ziekte be vrijd gebleven. Gelukkig is de oogst van rogge vrij gunstig en de opbrengst het dubbele van het vorige jaar terwijl ook de boekweit veel belooft; het ware anders weder een droevig vooruitzigt voor den geringen man, wiens hoofdvoedsel in aardappelen bestaat. ■A-i-nlioin.27 Aug. Dezer dagen heeft zich een effectenhandelaar hier ter stede woonachtig uit de voeten gemaakt, na een aantal inwoners op bedriegelijke wijze te hebben opgeligt. Men zegt dat het deficit meer dan drie ton bedraagt; eenige kleine renteniersters zijn door hem genoegzaam geruïneerd. Er is eene vervolging ter zake van frauduleus bankroet tegen liem ingesteld. Steeg', 27 Aug. Ten gevolge van ontzaggelijk zware regenbuijen, die heden middag vielen, kon het water dat door de duikers onder den spoorwegdijk moest afvlocijen, niet geheel op die wijze worden geloosd. Een stuk van den dijk ter grootte van plus minus dertig el sloeg daardoor weg. Gelukkig dat de wachters bij tijds bet gevaar ontdekten, en zoowel naar Velp als Dieren terstond daarvan kennis kondeu geven. De treinen naar en van Zutphen bleven aan die stations tot dat de dijk hersteld was. Eene vertraging van een uur werd hierdoor voor verschillende treinen veroorzaakt. 'sIlertogcnboscli, 24 Aug. Het Vuchterfront der vesting 's Hertogenbosch, zal volgens last van het departement van oorlog, in den loop der maand Sept. a. s. in staat van verdediging worden gebragt, te weten de bastions Deuteren en Vucht, de courtine en het ra velijn voor de Vuchterpoort; de batterijen zullen van kanonnen en verder oorlogsmaterieel worden voorzien en even alsof de stad belegerd was, de dienst worden ver- rigt; alles tot oefening van officieren en soldaten, welke laatsten onder de leiding der genie zullen arbeiden tot het in staat stellen dier verdediging. Te Eindhoven zijn den 21 dezer per spoor gevanke lijk binnengebragt twee gezusters, jonge dochters, van p. m. 40 jaren oud, uit de gemeente Oirscliot, verdacht van diefstal van ruim ƒ600 uit de woning der kindereu J? en H. D. W. aldaar. Deze zusters woonden in eene kamer van voornoemde kinderen D. W. en schenen vooral des Zon dags onder de eerste dienst, wanneer er niemand te huis was, haar werk van haar eerloos bedrijf te makenden veldwachter der gemeente Smeijers, konden zij echter op den duur niet verschalken; op 15 Aug. 11. had hij des morgens ten 6 ure zich verscholen in eene kast, waarin hij menigen Zondag-morgen had doorgebragt en smaakte bet genoegen ééne der twee gezusters te snappen; bij huiszoeking, waarbij zij voorgaven slechts ƒ60 a 70 waarvan ƒ50 een cadeautje was, in huis te hebben, en anders niets, vond men den buit inde lade eener tafel welke men verkeerd tegen den muur had geplaatst. 's Gravenliage, 29 Aug. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de regering nu reeds overgelegd het dossier stukken betreffende de afdamming der Oosterschelde, op voor waarde van geheimhouding. Na langdurige beraadsla gingen is het voorstel Fokker aangenomen, om Maandag de discussie over de motien van orde nopens die zaak te hervatten, waardoor het voorstel van den president, om de zaak commissoriaal te maken, verviel. "Vlissing'eii26 Aug. Gisteren, de gedenkdag dat voor 25 jaren liet standbeeld van den grooten zee held de Ruyter werd onthuld, was dat beeld door vlaggen en wimpels omgeventerwijl het voetstuk met een bloemruiker prijkte. De heer W. van den Bijtelpredikant te Nunspeet, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. IVIiflxloll>iirg'28 Aug. De jongste predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier, de heer J. P. Nonhebei, bevestigde eergisteren morgen in de Nieuwe kerk, met eene rede naar aanleiding van Markus 16: 15 laatste gedeelte, zijn uit Nieuw-Loos- drecht herwaarts beroepen ambtgenoot, den beer J. H. L. Roozeineijer. Laatstgenoemde hield des avonds in het zelfde kerkgebouw zijne intreerede, waarvoor hij tot tekst had gekozen 1 Cor. 2: 2. Men verneemt, dat in de volgende week een 15-tal personen uit de naburige gemeente Oost-Souburg naar Noord-Amerika vertrekken, om aldaar hunne fortuin te beproeven. Zierikzee31 Aug. Door de Staats-Courant wordt het volgende betreffende de cholera mede gedeeld Sedert het begin der ziekte zijn tot 18 Augustus aangetast 25,329, overleden 15,369. Zicrllïzee, 30 Aug. De zoo gevreesde cholera, die reeds zoovele oorden onzes vaderlands geteisterd heeft, heeft ook in onze nabijheid hare offers geëischt. In eene arbeiderswoning onder de gemeente Nieuwerkerk, is een gezin bestaande uit man, vrouw, twee kinderen en een der grootouders aan die ziekte overleden. Volgens ge rucht zou een familie-lid, in het eiland Tholen woon achtig en in wiens gezin de cholera gewoed heeft, in bedoeld huisgezin zijn intrek genomen hebben en alzoo de smetstof overgebragt hebben. Naar men verneemt zou bij de. hooge regering het plan bestaan, om voor de vestingen Maastricht en Venlo, zoo zij al niet worden geslecht, dan toch op de begrootiug voor 1867, niet dan de hoogst noodige onderhoudskosten aan te vragen. Mevrouw van Calcar geb. Schiötling heeft op uit- noodiging van de regering in 1864 een onderzoek ingesteld naar den toestand der bewaarscholen in Zuid-Holland en Noord-Brabant. De gemeentelijke scholen door haar bezocht waren niet van de beste, immers onder de slechtste van de 50 in haar rapport vermeld, noemt zij de stads-bewaar- scliolen te Dordrecht, Gorinchem en eene der oude bewaarscholen te Rotterdam. In de schooltjes voor be- hoeftigen in laatstgenoemde gemeente zijn de tafereelen van physieke en morele verwaarloozing der kinderen niet minder betreurenswaardig dan die, welke de Amster- damsche inrigtingen van dien aard in 1863 aanboden. Gemengde berigrten. Uit gebrek aan geschikt personeel is de school vorst van K. gebruikt geworden als voorzanger bij de inwijding der kerk, doch werd dadelijk op stal gezet tot groot genoegen van een witrok. Te W. zijn op 23 Augustus drie heertjes bij de administratie van hunne uniform mutsen voorzien gewordenterwijl een jood met Jan Schiedam zoodanig slaags zijn geweest, dat er een in de sloot en een ander op den weg is gevonden tot veel vermaak der burgerij. De zoogenaamde brave Hein komt thans zelden meer te Prinslanden als hij er nog komt, dan is het of hij gejaagd is. Hij is er dan ook gezien met al zijne presentjes als eene rotte kool bij een groenwijf. Eene schaapherders-dochter te C. heeft het verzoek nu reeds aangenomen van den herbergiers- en landbouwers-zoon, waarover hare moeder loopt suften, die liever zoude willen dat hare dochter ging varen, in plaats van te rijden met een wagen met lappen. De bekende Simon Fongers is onder behoorlijk geleide van Haarlem naar Amsterdam en van daar naar Hoorn in het pakhuis van Mevrouw Themis overgebragt. De raad van Breda heeft in zijne jongste zitting besloten, maatregelen tegen de dronkenschap te nemen. Twee gekken te Rworden verzocht, om an deren de schuld niet te geven van de guiten-streken die zij zelf uitvoerenanders zal er een standbeeld van Uil- spiegel voor hen opgerigt worden voor rekening van Reintje op bet Klooster, met dit opschrift: Uilspiegel met zijn gekke knecht, Die spelenen hun werk is slecht, Te Dinteloord moest iemand zoo lang niet in de kooi blijven, tot dat hij met het licht door het raam geholpen moet worden om op het pad te komen, anders zal hij veel kans hebben om in het vervolg met rotting olie de deur uitgesmeerd te worden en niet door het raam. Te 's Heerenhoek zal een timmermans-knecht nog advokaat worden, doch hij bepleit zijne zaken niet best, en zijn rijm bevalt niet. Ja: Hij is zoo wat een timmerman, Die zagen, maar niet rijmen kan. Op het gehouden doel-schieters-feest te Hoofdplaat op zondag 26 Augustus, is het weder onstuimig toege gaan en velen waren niet te vreden over het toekennen der prijzen, zoo als het veeltijds gaat. Maar het was feest, en: Een schoone dag was weer verrezen, Het feest en weer ging hand aan hand; Het zou een dag van vreugde wezen, 'tMoest eendragt, vrede en vriendschap wezen, Dit houdt de Maatschappij in stand. De president van Hoofdplaats-gilde, Een dikke kerel van een vent, Die alles naar zijn zin bedilde, En ieder moest wat hij maar wilde, Maar doen, zoo als men is gewend. Zijn ambt wil hij niet meer bekleeden Men had he'm nu geaffroteerd, Hij zou bedanken nog op heden, Men kon hem maar niet overreden. Het heele boeltje zit verkeerd. Ingezondene Stukken. Vlug-tige beseliouv^dng- Tilj de stil- zwijgende slooping der Marine-werf te "Vlissingen. Door een voornaam man werd dezer dagen met het oog op de politieke gebeurtenissen onzer dagen gezegd en geschreven„Wij beleven een tijd van raadselen,'" en waarlijk de man had gelijk. Want, waar wordt te genwoordig deze toestand niet gekend, en wie is er die ten zij hij tot de zoogenaamde nietsdoenders mogt behooren, geheel buiten hare invloed staat? Echter zijn de toestanden uithoofde van de daaruit voort vloeiende ware of valsche positiën, bij lange na niet overal dezelfde, daar deze zich immer wijzigen naar de gesteldheid van zaken en personenal naar mate er meerdere of mindere dispositie of symphatie als nood wendig gevolg van zwakheid of eigenbelangzucht, bij lien die er de voorwerpen van zijn, gevonden wordt. Indien er eene gemeente is die als type van allerlei donkere toestanden kan gesteld worden, dan voorwaar is het Vlissingen, daar deze stad altijd en in vele opzigten aan allerlei wisselingen is onderworpen geweest, en zoo immer, dan nu aan een allerraadselachtigsten toe stand is prijs gegeven. Sedert eenige dagen zitten Vlis- sings inwoners als in stof en assche, daar wordt de Acliitopelsraad niet vernietigd weldra de hart-ader van het volksbestaan aldaar zal zijn afgestoken. Er is toch van niets minder sprake, dan van eene algeheele op heffing der marinewerf, en dat wel binnen den kortst mogelijken tijd. Wat dit beteekent begrijpt niemand, en vooral niemand van hen die kennis gemaakt hebben met de zoo flink geschrevene brochuregetiteldEen woord over de opheffing der marinewerf te Vlissingen, door F. Caland, te Sas van Gent. Wel is nog niet vergeten het vonnis geslagen door wijlen den vorigen minister van marine, den heer van Huyssen van Kattendijke, waarbij bepaald wasdat Vlissingen weldra als marine etablissement zoude worden vernietigd, maar aangezien de volvoering van dat noodlottige vonnis afhankelijk werd gesteld van het tijdstip waarop in ons vaderland eene gelegenheid, gelijk staaiide aan of beter dan die als Vlissingen zoude zijn gevonden. En dat die gelegenheid niet gevonden is, zal wel geen betoog behoeven, en wel om de dood eenvoudige reden, dat er geen gelegenheid gelijk aan en nog veel minder beter dan Vlissingen te vinden is. De Hollandsche gaten zijn in de laatste jaren oneindig slechter, de Zeeuwsche bovenmate beter ge worden. Zoo ook met de werven. De scheepshellingen te Amsterdam zijn steeds verzakkende. Te Nieuwe Diep, toen men het heeft gewaagd een scheepje te bouwen, was schip en helling zinkende, gelijk dit naar de uit spraak van geleerden, met geheel dat oord, hoewel als liet ware onmerkbaartoch zeer zeker het geval is terwijl de hellingen te Vlissingen nog nooit één duim ontweken of verzakt zijn. Van het nieuwe drooge dok mag niets gezegd worden, althans geen zweem van mis lukt werkmaar toch zal het van zelve weldra blijken dat men alle die honderd duizenden wel wat beter had kunnen besteden, daar men te Vlissingen bij of achter het bestaande perfekt voldoende droog dok, zonder vrees

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1