ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Xo. 2341. Woensdag 29 Augustus I860. 23sle Jaarg. land. e. iOEM '4 indige (lESCBIEDfflBIGI! BMlBltM. N ieuwstij dingen. Ut tuin erci- mix t Maim- le minerval s s' adresser 1866. zoo- er nog om op die ember a. s. worden s worden de e dagen vol- orden gege- mag niet kan gort. IRECTIE. ten 8 ure. e Spoor- ver- dezer Agent. EL, 'LAND. jkikzeeen kunnen stellig de Zalf van voorschriften lf) moet goed de schadelijke Een pap gevolg daarop gaatde genomen len aan hunne hebben zullen verge- zal zijn. toevoorzigt Etablissement als volgt: 3,50 ƒ20,50. -20,95. otste potten te teregtwij- de benoodigde n bij den heer heer B. van Hoofd- Strand ork, 80 Mai- November E Men abonneert zioli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaien en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A_T> o ïi nements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN.. Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,30. - 1,60. - 3.90. "V erschij ut: Op Woensdag en Zaturda: Advertentie 11 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: ZierikzceHoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukkenfranco. in flinke lust heeft en wasschen rieven onder itoor te Stad benoodigd, IEID be- iRRENDAMME. De zoogenaamde overwinning op Doggersbank door de Nederlandsche vloot, bragt weinig verbetering in den toestand des lands, want de Engelschen waren er met door afgeschrikt, terwijl in Engeland eendragt bestond en in Nederland tweedragt. Dit duurde tot September 1783, als wanneer men toen ging begrijpen dat het tijd werd, zoo wel in Engeland als in Nederland, om een einde aan den oorlog te maken en tot vrede te komen. Maar er moest wat opgeoffeid worden, zoo als het altijd gaat met zwakke Staten, die met magtige vorsten een voorgeschreven vrede willen sluiten. Zoo schreef de Hollandsche gezant te Parijs aan de Staten„Zoodra ik vereerd ben geworden met Uwe Hoog Mogende resolutie, heb ik mij aanstonds naar Versailles begeven, om aan het Fransche Hof, het harde en on- regtvaardige dat door Engeland gevergd wordt, kenbaar te maken, met verzoek stappen te doen om het Engel- sche gouvernement over te halen om tot gematigder voorwaarden over te gaan." Daarop antwoordde de Fransche minister: „Dat de republiek van hare zijde minder werkzaam was geweest in hare operatiën, en het lot van den oorlog daardoor een ongunstigen keer had genomendoch dat het hem leed deed dat het Hof van Londen onverzettelijk bleef bij de onbillijke voorwaarden tot vrede." Intusschen werden de voorwaarden des vrede? opge maakt te Parijs in het begin van September 1783, waar van het begin luide: In naam der Heilige Drieeenheid. „De koning van Groot-Brittannie en de Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden, bezield door een evenredig verlangen om de rampspoeden van den oorlog een einde te doen nemen, hebben reeds derzelver respective ge- volmagtigde ministers, geregtigd om eene wapenschor sing te teekenen; en willen tusschen de beide Natiën de eensgezindheid en goede verstandhouding even nood zakelijk voor het welzijn der menschheid in het algemeen, als voor derzelver bijzondere belangen herstellen, hebbende ten dien einde benoemd, de heeren, enz." Dewelke na malkander behoorlijk hunne volmagten in goede orde hebben vertoond, zijn overeengekomen wegens de navolgende preliminairen Art. I. Zoodra de preliminairen zullen zijn geteekend, zal de opregte vriendschap tusschen de beide Natiën her steld zyn, zonder te gedoogen dat van de eene noch andere zijde eenige. vijandelijkheden, noch ter zee, noch te land, worde gepleegd; terwijl alles wat er is bedreven voor of sedert het begin van den oorlog voor altijd zal ver geten worden, enz. Art. II. Wat aanbelangt de eer der vlag en het salut ter zee, zal op dezelfde wijze plaats hebben, zooals het was vóór het begin van den thans eindigenden oorlog. Art. III. Alle krijgsgevangene en gijzelaars van de eene zoo wel als van de andere zijde gemaakt, zullen teruggegeven worden, betalende iederen Staat de uit gaven welke voor onderhoud dier gevangenen noodio- zijn geweest. Art. IV. De Staten-generaal. staan iu vollen eigendom af, de Stad Negapatnam, met al derzelver aaniioorig- heden, enz. Vervolgens bepaalden die vredesvoorwaarden die in elf artikelen waren vervat, de verbindtenis der Staten, om de vaart der Britsche onderdanen in de Oost- en West- Indische zeeën, in het minst niet te belemmeren enz. Deze voorwaarden van vrede, kwamen den 5den Sep tember in den Haag aan, en nog denzelfden avond ten 8 ure, vergaderden de Algemeene Staten nog om daarover te beraadslagen, waarin besloten werd de voornoemde voorwaarden naar de bijzondere provinciën te zenden om goedgekeurd te worden. Den 27 September vertrok een postbode naar Parijs met de ratificatie der vredesvoorwaarden, welke bij meerderheid van zes Gewesten werd besloten, hebbende Zeeland daarin niet toegestemd. Die opgedrongen vrede beviel dus in Zeeland niet, zoo min als te Amsterdamdaar toch werd er besloten om niet te illumineren wanneer de vrede werd afgekondigd, terwijl de Oost-Indische Maatschappij meer genegen was om eene vloot naar de Oost-Indiën te zenden om de Engel schen de vrije vaart in de Oostersche zeeën te beletten. Het, magtige Amsterdam kon dus niet bewerken dat de belangen van den Nederlandschen handel niet moesten zwichten voor de bedoelingen van den prins en zijne partij. Onraiddelijk ging men dan ook over tot het ontwapenen der vestingen en het aftuigen der meeste schepen. Bedroevend zag het er intusschen in Nederland uit; men zag overal havens zonder schepen, handel, zeevaart, en visscherij lagen geheel stil, terwijl de schaden aan den handelstand toegebragt, op vele millioenen werden berekend. Alles moest dan maar vergeten en vergeven worden, en ieder moest zich maar getroosten in de schaden die bij geleden had, zoo door het nemen zijner schepen als door het verbeurd verklaren van koopmansgoederen, enz. Doch dit ging niet; er was een haat ontstaan tusschen reederskooplieden en de prinsgezindendie met d^n dag vergroot,e, tot dat het in 1787 tot een algemeen en burgeroorlog kwam, waarop wij mogelijk in de volgende maand zullen terugkomen. Te Nieuw-York ziet men sinds de laatste dageu van JuJij eene locomotief zich bewegen tusschen de opinibussen en andere rijtuigen. Boven de stoomketel is plaats voor 8 personen en daarachter bevinden zich machinist en stoker. De raderen zijn van hout met drie duim dik ijzer beslagen. Dit voertuig legt op een gewonen weg 20 a 25 mijlen per nur af. De machine verteert haar eigen rook, maakt bijna geen gedruisch, en kan elk oogenblik stil houden, terwijl de wagen dezelfde wendingen maakt als gewone rijtnigeu. Londen, 23 Aug. Tot ons leedwezen is het niet langer te verhelen, dat een besmettelijke ziekte onder de varkens en schapen in het district Wold is uitgebroken en snelle vorderingen maakt. Onder de schapen heerscht de ziekte zeer erg maar het slimst onder de varkens. Er zijn boeren, die van twintig tot vijftig varkens aan een geheimzinnige ziekte verloren hebben; die zij niet ken nen. Men meldt tevens, dat de runderpest zich weder hier en daar onder het vee heeft vertoond. De gevallen zijn na het koude en natte weder veel talrijker geworden en zien de landlieden met angst dezen stand van zaken aan. De Morning Star dringt er ten krachtigste op aan, dat het ministerie onmiddelijk maatregelen zat nemen, om den uitvoer van vee uit alle Nederlandsche provinciën, waar de veeziekte niet meer heerscht, mogelijk te maken en het verlof tot invoer uit Friesland en Groningen uit te breiden tot den Moerdijk en Willemstad voor Noord- Brabant en Limburg; Vlissingen voor Zeeland; Elburg voor Gelderland; het nieuwe diep voor Noord-Holland en Zwolle voor Overijssel en Drenthe. De Morning Star meent, dat er zulk eene enorme hoeveelheid vee gereed is voor de verzending naar de Engelsche markt, dat het vleesch 2 d. in prijs zou dalen. De Italiaansche schuld is in 1861 met 500 millioen vermeerderd; in 1863 met 700 millioen en in 1865 met 424 millioen. Bovendien zijn 200 millioen schatkist biljetten in omloop, terwijl men voornemens is 300 mil lioen bankbiljetten met gedwongen koers uit te geven en eene gedwongen leening van 350 millioen. Men heeft in dien tijd ook nog verkocht voor 200 millioen staats- spoorwegèn en voor 400 millioen aan rente en nationale eigendommen. In eene straat van Palermo, welke naar de bekende bedevaartsplaats Monte Pellegrino voert, bevinden zich sedert onheugelijke tijden in de zeer ruime holen der rotsen, langs welke de* straat loopt, buskruidmagazijnen en buskruidfabrieken. Dezer dagen nu heeft een klein buskruid-dépot vuur gevat en zijn drie huizen in de lucht gevlogen. In hun panischen schrik namen de bewoners der straat ijlings de vlugt, en verspreidden het berigt dat een tweede, grooter krüidmagazijn door de vlammen der brandende puinhoopen werd bedreigd. De straat, waarin het ongeluk had plaats gegrepen, leverde een vreesselijk schouwspel op. Tusschen de rookende puin hoopen zag men ledematen uitsteken van verminkte lijken. Niettemin werden maatregelen tot redding genomen en toen men den brand meester was geworden, kon men eerst over de geheele uitgestrektheid van het gevaar oordeelen. Ongeveer 100 vaatjes buskruid waren nabij de plaats van den brand geborgen. Hadden deze vuur gevat, dan zou de geheele stad onvermijdelijk zijn ver woest. Bij het afzenden der berigten waren reeds 20 lijken gevonden en verscheiden bewoners der straat wer den nog vermist. "Weencn, 23 Aug. Uit Praag wordt gemeld, dat het vertrek der Pruissen bespoedigd wordt. Zij zullen allen Vrijdag vertrokken zijn, met uitzondering van 6000, die hier zullen blijven tot aan de geheele ontruiming van Oostenrijk door de Pruissen. 24 Aug. Als officieel wordt gemeld, dat het vredes traktaat tusschen Pruissen en Oostenrijk gisteren ge teekend is. Het wordt nu naar Weenen gezonden, om geratificeerd te worden. Een termijn van drie weken is bepaald voor de volledige ontruiming van Bohemen. De veldmaarschalk aartshertog Albrecht heeft den 17den dezer de volgende legerorder uitgevaardigd. „Soldaten! Het tot stand komen van den wapenstil stand in het Noorden gelijk in het Zuiden heeft, naar het zich laat aanzien, thans aan de krijgsoperatien een een einde gemaakt. In het eerste tijdvak van dezen oorlog hadt gij gelegenheid, om in groote veldslagenen kleinere gevechten bewijzen van uwen heldenmoed en van uwe opofferende gehechtheid aan vorst en vaderland te geven. Op het zuidelijk oorlogs-tooneel heeft daarvan de zegepraal getuigd, die te land en ter zee over een dapperen en overmagtigen vijand aan onze vanen ten deel is gevallen. Maar ook in het Noordelijke, waar het ons niet begunstigde, was de wereld eenstemmig in het erkennen van de dapperheid, die gij tegenover eene be langrijke overmagt en een het onze overtreffend vuur- vuurwapen, en onder de ongunstigste omstandigheden ten toon hebt gespreid. De bedreigde hoofdstad uit noord en zuid te hulp snellende, heeft het aan den Donau- oever verzamelde leger door zijne ontzagwekkende houding den voortgang des viiands gestuit. „Toen inmiddels de vijand in Italië, van den aftogt des Zuiderlegers gebruik makende, met versche strijd krachten het open liggende gedeelte van Venetie over stroomde en tot over de grenzen der Duitsche provinciën begon door te dringen, is hem daar weder met voorbeel- delooze snelheid uit het Noorden een leger te gemoet getrokken, welks verschijning, gepaard aan den dapperen volhardenden tegenstand in Tyrol, hem genoodzaakt heeft op alle punten terug te trekken en om eenen wapen stilstand te verzoeken. „Het Oostenrijksche leger, van twee kanten aangetast door de strijdkrachten van twee magtige staten en op het beslissende oorlogstooneel door tegenspoed bezocht, heeft in de bestaande omstandigheden al wat mogelijk is gedaan en bereikt. De oorlog heeft aan het keizerrijk zware offers gekost, maar het bloed van duizenden zijner helden is niet te vergeefs vergoten. Het heeft voor Oosten rijk en zijn leger roemrijke herinneringen en gewigtige lessen, de dankbare deelneming des vaderlandsde achting zijner vijanden en der gansche wereld gekocht. Moge het leger, verrijkt door de verkregen ondervinding met onwankelbaar vertrouwen de toekomst te gemoet zien. De roepstem van onzen verheven monarch afwach tende zullen wij haar steeds weder blijmoedig volgen, onder dezelfde leus waarmede wij dezen oorlog begon nen hebben en willen bestuiten„Leve Oostenrijk! Leve de Keizer!" Bei'lijn, 23 Aug. Men schrijft uit Frankfort aan de Weener Presse Ten bewijze van de cordaatlieid van den Amerikaan- schen gezant Murphy, vertelt men het volgende: De generaal von Manteuffel waarschuwde hem, dat hij en zijne landgenooten niet vrij van Pruisische inkwartiering zouden kunnen blijven. De heer Murphy zette terstond zijn hoed op en antwoordde: Generaal, mag ik u doen opmerken dat onze vloot zich in de Oostzee bevindt. En hij ging heen. Geen enkele Pruis werd bij de Amerikanen ingekwartierd. 25 Aug. Blijkens de officiële lijsten zijn de ver liezen van het Pruissische leger veel minder aanzienlijk dan men aanvankelijk meende: Het geheele verlies be draagt ongeveer 20,000 man. In.de Pruissische hospitalen liggen nog tusschen de 33,000 en 34,000 man, van welke echter 14,000 zieke en 13,000 gekwetste Oostenrijkers, Saksers, Begeren en anderen. Door de Pruissen zijn 11 standaards en 55 vaandels buitgemaakt; onder de andere zegeteekenen bevinden zich ook twee keteltrommen, welke te Langensalza op de beide Hanoversche regementen kurassiers zijn ver overd. Deze soort van zegeteekenen waren sedert de Silezische oorlogen niet buit gemaakt. Volgens berigt uit Tessino, komen daar dagelijks Romeinsche deserteurs van Zwitserschen en Duitschen oorsprong aan, die, vermits zij van alle hulpmiddelen zijn ontbloot, daar moeten worden verpleegd en op kosten van het kanton naar hunne woonplaats worden gezonden, Hieruit blijkt dat het lot der soldaten te Rome veel van zijne bekoorlijkheid heeft verloren, en dat het lang zal duren alvorens de paus zich door zijne eigene troepen op den troon zal kunnen handhaven. Bi'ïXSSel, 25 Aug. De heeren Maus en Baudin Bel gische ingenieurs, gecommitteerd voor de zaak der Ooster-Schelde zijn, na een eerst onderzoek, herwaarts teruggekomen, doch zullen weder vertrekken. Zij hopen dat de commissie een middel ter overeenstemming zal vinden. Antwerpen24 Aug. Nabij liet Bassin alhier heeft in den vroegen morgen van jl. Dingsdag het vol gende plaats gehad. De Belgische brik Due de Brabant bevond zich sedert eenige dagen in het Bassin met eene volle lading manufacturen. Kort voor het vertrek kwam een Spanjaardzekere Donatimet vijf kistenwelke volgens zijne verklaring kantwerken en gouden horologes inhielden, verzekerd tot een bedrag van 175,000 franken en bestemd naar Bombay. Daar de kisten toen niet aan boord konden worden gebragt, bleven zij op de kade staan. Tégen één uur in den morgen werden de be woners van het Bassin gewekt door eene vreeselij ke ont ploffing van vier der vijf kisten, die, in plaats van horologes, vitriool, naphta, krullen en kolen bevatten. Een hevige brand volgde hierop, welken de toegeschoten pompiers slechts met de grootste moeite konden blusschen. Men beeft bij de gedachte welke ongelukken den omstanders hadden kunnen treffen, zoo de ontploffing bij dag had plaats gehad. Woensdag morgen heeft de policie zich begeven naar het hotel waar Donati zijn intrek had ge nomen. Hij was uitgegaan. Te half negen uren arres teerde men hem aan het spoorweg-station, van waar hjj is overgebragt naar het huis van verzekering en ter be schikking van het openbaar ministerie gesteld. Terwolde, 23 Aug. Terwijl men van vele kanten klagten hoort over de ziekte in de aardappelen, kan men van hier melden dat er tot heden toe bijna nog geene ziekte aan het loof te bespeuren is, uitgezonderd de lage landen, die door de laatste menigvuldige regens en bedompten dampkring veel hebben geleden. De aard appelen op dien grond zullen niet meer dan de helft van een gewoon beschot opleveren. Onze veestapel verkeert in een goeden staat, en tot nu toe is er nog geen ge val van typhus bij voorgekomen. Zutphen, 22 Aug. Door verscheidene personen te dezer stede is opgemerkt, dat de kraaijen van onzen eeuwen-ouden St. Walburgstoren, die bij het uitbreken der cholera alhier waren vertrokken, in het laatst der vorige week en vooral sedert zondag namiddag hare oude verblijfplaats weder hebben opgezocht. In welk verband zulks met de ziekte staat, vermeten wij ons niet te beslissen; alleen constateren wij het feit, dat sedert zestig uren geene nieuwe gevallen der plaag zijn bekend geworden. Rotterdam, 25 Aug. Heden overleed aan den Kinderdijk, de Heer Fop Smit, ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, bekend als reeder, scheepsbouwmeester, groothandelaar, enz. Hij had den ouderdom van 89 jaren bereikt. Aangaande den Heer Fop Smit. leest men in de R. Ct. Naar wij vernemen overleed heden aan den Kinderdijk in den ouderdom van bijna 89 jaren, een man die, ofschoon niet hier ter stede woonachtig, echter hier algemeen be kend was; een man, die de voorname plaats welke hij onder onze industriëlen bekleedde en het groot vermogen dat hij zich verworven had, grootendeels dank mogt wijten aan eigen krachtsinspanning, helder doorzigt, goed over leg en zuinig beheer, in één woord, de heer Fop Smit van Nieuw-Lekkerland. Door zijn ondernemenden geest en den krachtigen steun, door hem aan menige zaak verleend, bragt hij niet weinig toe tot de ontwikkeling van onzen scheepsbouw en wat daarmede in verband staat, terwijl door zijne bemoeijingen zoowel onze buitenlandsche als onze bin- nenlandsche stoomvaart groote uitbreiding en menige verbetering onderging. Ook Z. M. toonde zijne verdien sten op prijs te stellen door hem tot ridder der orde van de Eikenkroon te benoemen. Vlissingen, 25 Aug. Naar wij vernemen worden van 's rijks werf alhier 68 geëmployeerden naar elders overgebragt en zou deze overplaatsing als een begin te beschouwen zijn, van eene later te volgen algeheele op heffing van het marine-etablissement alhier. Dat derge lijke verplaatsingen van werklieden, waarvan een groot aantal gehuwd zijn en kinderen hebben, belangrijk zal bijdragen tot vermindering der bevolking, is ligt te begrijpen. Zieiriltasee, 27 Aug. Zaturdag avond ten 9% ure brak binnen deze gemeente een hevige brand uit, waardoor in zeer korten tijd drie kapitale schuren, in de Yerrenieuwstraat, met al het zich daarin bevindende hooi, graan enz. en het grootste deel der landbouwers gereedschappen een prooi der vlammen is geworden. Aan de heerschende windstilte en de activiteit der brand weer, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig was, is het te danken dat de belendende woonhuizen en schuren gespaard werden. De gebouwen en gedeeltelijk het daarin geborgene waren geassureerd in de alhier gevestigde Zeeuwsche Brandwaarborg-maatschappij en de maatschappij de Phosnix te Amsterdam. De brand weer is tot heden (Maandag-avond) tegenwoordig geweest, daar uit de smeulende massa graan, hooi, puin enz. steeds de vlammen opstegen. De oorzaak van den brand is onbekend. De Heer Groen van Prinsterer heeft zijn ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. Als reden hiervan geeft "hij op, dat hij, na de verklaringen der ministers omtrent de schoolwet, niet met vrucht in de Kamer werkzaam kan zijn. Men verneemt, dat door den minister van oorlog bevelen zijn gegeven tot oproeping in October e. k. van de verlofgangers, behoorende tot de regementen dragon ders, veld-artillerie en rijdende artillerie om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Z. M. heeft bepaald, dat met den lsten October aanst. opgeheven zal worden de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden te Rotterdam, en dat de daarin aanwezige veroordeelden zullen worden over gebragt naar de nieuwe straf-inrigting op den Kruisberg in de gemeente Doetinchem. In de Nieuwe Rotterd. Courant van 23 dezer leze.i wij „Wij vernemen met zekerheid, dat de heeren Beije- rincklioofd-ingenieuren Calandingenieur van den waterstaat, door de regering zyn aangewezenom met twee Belgische ingenieurs uit te maken de gemengde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1