ZIEÜKZEESCHE NIEUWSBODE No. 2540. 25sle Jaarg. Zaturdag 25 Augustus 1866. N ieuwstij dingen. I Men abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o 1111 ements-Prys: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor" 3 maandenf 1>30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco New-York- 3.90. "V erseliynt: Op Woensdag en Zaturdag. Adyertentiên 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 'cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukkenfranco. ïarktprijzen sen van de ie de markt De komst van twee Amcrikaansche oorlogschepen in de Oostzee heeft, gelijk bekend is, aanleiding gegeven tot eene wisseling van beleefdheden tusschen de regering van Rusland en die der Vereenigde Staten. Den Ssten Aug. is de buitengewone gezant der Vereenigde Staten ter audiëntie bij den czaar toegelaten, ten einde hem het volgende adres te overhandigen: „Sire! het votum hetwelk ik de eer heb u aan te biedeu, is de stem van een volk, welks millioenen lippen uit één gemoed spreken. De talrijke banden, welke sedert langen tijd het groote keizerrijk van het Oosten met de groote republiek van het Westen hebben vereenigd, zijn nog vermeerderd en versterkt door de onwankelbare trouw, waarmede het keizerlijke gouvernement ons, gedurende onze jongste beproeving, heeft ter zijde gestaan. De woorden van sympathie en vriendschap, toenmaals op bevel uwer keizerlijke majesteit tot het gouvernement te Washington gesproken, zijn voor altijd in het hart van een dankbaar volk gegrift. Als een der leden van de groote familie der volken brengen wij gaarne hulde aan die edele daad van menschelijkheid (de afschaffing der lijfeigenschap), waarop in het votum van het congres in het bijzonder wordt gewezen. Het vreedzame besluit van den verlichten souverein heeft gezegepraald over een overblijfsel uit barbaarsche tijden; eene overwinning, welke onze wester- sche republiek slechts na jaren lang bloedvergieten heeft behaald. Met diepe ontroering bied ik daarom uwer majesteit, den vrijgemaakten onderdanen, hetgeheele volk van dit uitgestrekte rijk, onze hartelijke gelukwenschen aan, wegens het ontkomen aan een gevaar, hetwelk aan leiding heeft gegeven tot deze uitdrukking van leedwezen over den aanslag en van dankbaarheid wegens het mis lukken daarvan." I?arijs, 20 Aug. Men verzekert dat de Keizer, wiens toestand aanmerkelijk is verbeterd, naar Biarritz zal vertrekken, zoodra de geneesheeren hem daartoe verlof zullen verleenen, hetgeen binnen kort het geval zal zijn. Men verneemt dat de graaf von Bismarck de maand October te Biarritz zal komen doorbrengen. Het Journal de Liege bevat de volgende gewigtige mededeeling: »Een onzer vrienden, die volkomen op de hoogte kan zijn, schrijft ons uit Parijs dat de keizer, om verdere verspreiding van plannen, hem door de nieuwstijdingen fabrikanten toegedicht, tegen te gaan, geheel uit zich zelf op officiële wijze aan het engelsche gouvernement heeft doen weten, dat hij nooit het voornemen heeft gehad maar een duim grouds van het Belgische grond gebied te nemen." De jEcho du Parlement zegt op zijne beurt: »Nooit is het bij Frankrijk opgekomen maar een duim Belgisch grondgebied te vorderen; onze betrekkingen met Parijs zijn nooit vriendschappelijker geweest, en de beste overeenstemming heeft niet opgehouden tusschen Frankrijk en Engeland te bestaan ten opzigte van de handhaving van den Staat, tot wiens grondvesting na 1830 ze zoo krachtig hebben medegewerkt." Weeaien, 20 Aug. Te Rudolfsheim overleed voor eenige dagen Alois Hutschek die van millioenair tot bedelaar was afgedaald. Hij was de zoon van een Oos- tenrijksch leverancier van het leger en lapte tusschen de jaren 1831 en 1847 er twee millioen florijnen door. Hij ging met een restantje van 51,000 florijnen naar Parijs, en, kwam, nadat hij dat geld aldaar had zoek gemaakt berooid en beroofd te Weenen terug, waar hij als marktwacht, nachtwacht en ten laatste als bedelaar leefde. Men vond zijn lijk op een armzaligen stroozak. De onveiligheid in Boheme neemt zoodanig toe, dat het niemand aan te raden is zonder sterk militair geleide te reizen.. Tot nog toe zag men slechts kleine troepen van 6 a 10 man, die de reizigers afzetten, maar nu ziet men geheele goed georganiseerde benden. Een dus danige ten minste 300 koppen sterke bende taste een geheelen trein wagens aan, die haver naar Boheme brag- ten, waarbij verscheiden voerlieden gedood werden. In een bosch bij Pardubitz versloeg een Pruissische leger- afdeeling een dergelijke, op zijn minst uit 400 koppen bestaande bende, nam er 100 van gevangen, die na eerst behoorlijk met stokken gebeukt te zijn, achter slot en grendel geborgen werden. Het zijn door den oorlog broodeloos geworden arbeiders. Te Maria-Zell heeft een vreemdsoortige zelfmoord plaats gehad. Een bejaard ambachts man kocht een vadem houd, maak te daarvan een brandstapel, bond zich zeiven aan een in het midden der houtmijt staanden paal met een ijzeren keten vast, en stak toen de massa met slrijkhoutjes in brand. De helsche pijnen door de hoog opstijgende vlammen te weeg gebragt, moeten nogtaus den ongelukkige aangedreven hebben, zich van de keten los te wringen en van den brandstapel af te springenwant men vond hem eenige schreden van daar met vrceselijkc brand wonden, dood op den grond liggen. ITi-aiiltfoi-t, 20 Aug. Heden wordt hier in ge woonlijk goed onderrigte kringen verzekerddat de wapenstilstand tusschen Oostenrijk en Pruissen voor den tijd van vier weken zal worden verlengd, om tijd te bekomen voor den geheelen afloop der vredesonder handelingen en voor de uitwisseling der ratificatien. De Kreuzz. zegt dat de vrede tusschen Oostenrijk en Pruissen te Praag gesloten is, en te Berlijn de vrede tusschen Pruissen en Beijeren, maar dat nog geene bij zonderheden omtrent de traetaten bekend zijn. De Wiener Pr esse meldt dat de cholera onder de Pruissische troepen in Bohemen op de vreesselijkste wijze woedt. Dagelijks worden er ongeveer 500 slagtoffers van die ziekte begraven. In een brief aan zijn vader van een Oostenrijksch soldaat, die door de Pruissen krijgsgevangen is gemaakt en nu in het hospitaal te Nachod verpleegd wordt, leest men het volgende: „De slag bij Königgratz liep ongunstig voor ons, en de Pruissen rukten tegen onze batterij op, toen ik een kogel in de borst ontving en voor dood bleef liggen. Kort daarna trok de batterij, door de stormkolonnes daar toe genoodzaakt, naar eene hoogte terug, van waar zij een vernielend vuur op de Pruissen opende. Om zich tegen dat vuur te beschutten, haalden zij de lijken uit den omtrek bijeen en stapelden die op elkander tot een wal. Ook mij, dien zij voor dood hielden, legden zij op dien stapel, die hun tot verschansing strekte en waar achter zij het vuur op die batterij beantwoordden. Door het vreeselijk gedruiscli en de pijn mijner wond weer tot bewustzijn gekomen, bespeurde ik nu eerst in welk een vreeselijken toestand ik verkeerde. Rondom mij sloegen de kogels in de lijken en elk oogenblik kon ook ik er een verwachten. Met inspanning van al mijne krachten smeekte ik een van de Pruissische soldaten, die achter mij stond, om mij uit mijn toestand te bevrijden. De soldaat liet van schrik zijn geweer vallen, en met levens gevaar, daar hij nu een bres in den wal van lijken maken moest, redde mij de brave man en zorgde dat ik van het slagveld werd gedragen en naar het hospitaal van Nachod werd vervoerd." .Almelo, 21 Aug. Door het gemeentebestuur alhier is eene verordening uitgevaardigd houdende last tot het sluiten der herbergen des avonds na verboden tijd. Het ware te wenschen dat deze maatregel een weinig moge bijdragen tot het beteugelen van het drankgebruik alhier hetwelk voornamelijk onder de fabriekarbeiders zeer toe neemt, waaruit dikwerf ernstige twisten ontstaan, waarbij niet zelden van het mes wordt gebruik gemaakt. Hoorn, 18 Aug. Als eene bijzonderheid mag ver haald worden, dat de arrondissements-regtbank alhier dezer dagen op een proces-verbaal, opgemaakt door den veldwachter, den burgemeester D. A., en den secre taris W. V. van de gemeente H., wegens wederzijdsche mishandeling beiden veroordeeld heeft, den eersten tot eene boete van 50 en den anderen tot eene boete van ƒ25 beide met de kosten. Nieuwe Diej), 21 Aug. Door een Urker vis- scher is in de Noordzee gevangen en hier aangebragt een stëur, wegende circa 300 ponddeze monsterachtige groote visch zal naar Antwerpen worden vervoerd. TJtreelrfc, 21 Aug. Voor de verloting ten behoeve der nagelatene betrekkingen van overledene cliolera- lijders is heden van H. M. de Koningin ten geschenke ontvangen eene prachtige bronzen pendule, met geëmail leerd marmeren voetstuk; de collectie inges ondene voor werpen munt door sierlijkheid en smaak uit. 's GraA cnhage, 20 Aug. De geruchten om trent de houding van den minister van buitenlandsche zaken met betrekking tot de afdamming der Ooster- Schelde, hebben den heer Fokker aanleiding gegeven de regering daarover te interpelleren. In de zitting der Tweede Kamer van heden deed hij eenige vragen, welke werden beantwoord: 1. door den minister van biunenlandsche zaken Heems kerk, die mededeelde dat het werk zal worden gegund 2. door den minister van buitenlandsche zaken van Zuylen, die verklaarde, dat er een internationale com missie van ingenieurs benoemd is, doch alleen met het doel om België te overtuigen dat de door zijn gouverne ment ingebragte bezwaren ongegrond zijn. De heer Fokker stelde daarop de motie voor, dat de vergadering het betreurde dat door de regering aan den eisch van België werd toegegeven, en dat zij aandringt op eene onverwijlde voltooijing der afdamming. De heer de Brauw stelde voor dat men zich tot het aandringen op eene spoedige voltooijing van dat werk zou bepalen. De motie van den heer Fokker werd ondersteund door de heeren van Ileukelom, de Kanter en Kappeyne. De heer Andrese keurde het benoemen der commissie af, doch was tegen de motie van den heer Fokker. Ten slotte is een voorstel van den heer van Heukelom met 26 tegen 19 stemmen aangenomen om de beslissing over de voorgestelde motiën uit te stellen tot de regering eenige toegezegde stukken zal hebben overgelegd. Blijkens eene in de Staats-Courant voorkomende opgave betreffende de veeziekte zijn aangetast van 5 tot 11 Aug.in Zuid-Holland 737, in Noord-Holland 26, in Utrecht 462, totaal 1225 runderen. Oostoi'lioirfc, 21 Aug. De zoo gevreesde cholera is den 15den dezer ook in deze gemeente uitgebroken; de zes aangetasten zijn allen na een kortstondig lijden overleden. Heden waren geene nieuwe gevallen. Het is te hopen dat deze ziekte geene meerdere offers mag eischen. - Tngez IVonseon 21 Aug. Sedert het vorig bcrigt, zijn alhier door de cholera aangetast 2 personen (beide militairen), waarvan een overleden en een herstellende. In het geheel zijn aangetast 17 waarvan overleden 9. Te Hoek zijn sinds de vorige opgaaf aangetast 5, waarvan 3 overleden. Van de aangetasten waren 2 in de kom der gemeente, 1 op het Mauritsfort en 2 op het Stelleschor, van de overledenen 1 in de kom der gemeente, 1 op het Mauritsfort en 1 op het schor. In het geheel aangetast 16, waarvan 9 overleden. Zierikzee, 22 Aug. Eerstdaags verwacht men de openbaarmaking van een brief van keizer Napoleon aan koning Victor Emanuel, die van liet grootste poli tiek gewigt moet zijn. De encyclica, die de paus zou uitvaardigen bij gele genheid van het verstrijken van den laatsten termijn der September-conventieschijnt vooreerst achterwege te zullen blijven. Men hoort ook niets meer van het gerucht, dat trouwens weinig geloof vond, dat de p ;us zijn wereldlijk gezag zou overdragen aan keizer Napo leon. Men voorziet nu dat den 15den September de Franschen Rome verlaten zullen en de Romeinen, zich vrij verklarende van het pauselijk gouvernement, zich onder het Italiaansche zullen stellen en de inlijving zullen vragen. Het bestaan van den brief van keizer Napoleon aan koning Leopold wordt door den Moniteur ontkend; de inhoud, dien men er aan toeschreef, wordt echter zijde lings door dat blad erkend. Niet geheel ten onregte wordt door de burgerlijke armbesturen vaak geklaagd over de neiging der diaconiën om bij de toepassing van hare reglementen voor arm verzorging al wat maar eenigzins in de termen valt, van zich af te schuiven en bedeeling te weigeren. Wij zouden menig voorbeeld kunnen bijbrengen van de uitlegging welke diakonie-besturen geven aan de rekbare uitdruk king »waardig om bedeeld te worden." Des te meer lof verdient dus het voorbeeld van Borculo, waar de vier diaconiën der provisorie dezer dagen hebben besloten de verdere ondersteuning van eenige armen van het gemeen tebestuur over te nemen en alzoo gehandeld hebben in den geest van art. 20 der armenwet. Zïerilc/ee, 23 Aug. De vredesonderhandelingen tusschen Pruissen en de Middenstaten zijn, blijkens de verschillende telegrammen daaromtrent ontvangen, op het punt van gesloten te worden. Wurtemberg en Baden blijven in hun geheel, maar zullen alleen in de oorlogs lasten moeten deelen. Wurtemberg betaalt 7, Baden 6 millioen thaler. Ook Beijeren moet zich vereenigd hebben met de Pruissische voorstellen, die evenwel nog niet ten volle zijn bekend. Er is voor eerstgemelde mogendheid sprake van den afstand van Frankenland boven de Main aan Pruissen en een deel van den Palts aan Hessen, het laatste in ruil van het Hessisch grond gebied boven de Main, dat deze mogenheid eveneens aan Pruissen zou afstaan. Die schadeloosstelling voor het verlies van grondgebied zou Hessen-Darmstadt heb ben te danken aan de bemiddeling van Rusland. Beijeren zou dus het meest te lijden hebben, maar men beschouwd te Berlijn dien staat als de ziel van de beweging tegen Pruissenen het zou dus die straf verdiend hebben. Pruissen schijnt het dus als een straf te beschouwen als het volken bij zich inlijft. Te Bern werden berigten uit Aleppo de vreeselijke tijding ontvangen, meldende, dat den 22sten Julij in Mesopotamie tusschen de Euphraat en Tigris, in de nabijheid van Diarbekir in een omtrek van 30 uren 16 dorpen met alle inwoners weggezonken zijn, door dien de aarde zich'opende. Nadere bijzonderheden hier omtrent ontbreken. Wij vernemen, dat op de begrooting voor het depar tement van oorlog voor 1867 eene som van ƒ500,000 zal worden uitgetrokken voor het doen vervaardigen van achterlaad-geweren. De proeven, die met de nu reeds te Delft vervaardigde geweren zijn genomen, moeten uitmuntend aan het doel hebben beantwoord. Die ge weren moeten zelfs, wat deugdzaamheid en bruikbaar heid betreft, verre de Pruissische zundnadel-geweren overtreffen. Wij vernemen dat in de verschillende vestingen in alle deelen cles Rijks, overal waar de gelegenheid daartoe te vinden is, eenige stukken geschut in batterij zullen gebragt worden, met het uitsluitende doel om de diverse corpsen van het leger, infanterie, artillerie, en genie, gecombineerd practisch te oefenen in het be wapenen van versterkingen en in al hetgeen, waarmede zij in zoodanige omstandigheden bekend zullen moeten zijn, om naar behooren te kunnen handelen. De minister van oorlog heeft aan de bevelhebbers in de verschillende militaire afdeelingen een algemeen voorschrift doen toekomen, waarbij Z. Exc, beveelt: dat daar de meeste officieren van het leger en genoegzaam al het personeel van minderen rang nimmer een op oor logsvoet bewapende vesting of sterkte hebben gezien en daardoor ook niet practisch bekend kunnen zijn met hetgeen er toe behoort, om eene vesting te wapenen en daarin oorlogsdienst te verrigtten, in die leemte onver wijld zooveel verbetering te brengen, als in tijd van vrede doenlijk is, en is den minister tot bereiking van dit doel niets beter voorgekomen dan het doen van gecom bineerde oefeningen in Me garnizoenen, die daarvoor vat baar zullen worden bevonden. De rekening van ontvangsten en uitgaven van de gestichten Yeenhuizen en Ommerschans over 1865 le veren weder een nadeelig slot op van ruim ƒ20,000. Het stoomschip Bruiservan de Generaal Steam Navigation Company, op reis van Huil naar Londen, zonk Zondag ochtend ten half drie ure in de nabijheid van Aldborough, tengevolge van eene botsing met het schroef- stoomschip Oswald, van Londen naar Sunderland. Aan boord van de Bruiser bevonden zich 120 a 130 personen. Binnen een kwartieruurs was het schip in de diepte weg gezonken de kapitein van de Oswald had echter nog tijd genoeg om 99 passagiers aan boord van zijn schip op te nemen. De anderen worden ondersteld het leven te hebben verloren, met uitzondering van een heer en eene dame, die door den schoener Perceverance werden opgevischt. De oorzaak van de botsing kon bij de heer- schende verwarring niet worden geconstateerd. Zioi-ilizee24 Aug. Door de Staats-Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Den 18 Aug. zijn Den 19 en 20 Aug. zijn aanget. overl. aanget. overl. Amsterdam 4 7 Amsterdam 14 16 's Gravenhage 8 4 's Gravenhage 3 5 Rotterdam 10 7 Delft1 1 Dordrecht 2 1 Schiedam 3 2 Utrecht3 2 Rotterdam 8 5 Amersfoort1 1 Dordrecht. 2 3 Arnhem 3 1 Utrecht2 2 'sHertogenb.7 4 Amersfoort 15 6 Arnhem 8 6 Zutphen 6 2 'sHertogenb. 15 10 Den 17 Aug. Den 18 Aug. Kampen 0 1 Haarlem 0 1 Zwolle 1 1 Zwolle 1 1 Groningen 2 3 Meppel 1 3 Groningen 6 6 Den 21 Aug. Sedert het begin der epidemie: Amsterdam 12 6 Amsterdam 894 762 's Gravenhage 4 1 's Gravenhage 1542 S92 Rotterdam 7 4 Rotterdam 1748 1104 Utrecht. 0 0 Utrecht. 2240 1539 Amersfoort3 4 Amersfoort257 157 Arnhem 2 2 Arnhem 322 192 'sHertogenb.. 4 4 'sHertogenb.. 219 122 Den 19 en 20 Aug. Haarlem 2 1 Haarlem onbek. 205 Kampen. 0 0 Kampen. 467 280 Groningen 4 2 Groningen 1649 959 Sedert het begin der ziekte zijn tot 11 Augustus aangetast 24,377, overleden 14,720. Te Wemeldinge zijn in de laatste dagen weder eenige gevallen van cholera voorgekomen. Zij worden in ééne buurt aangetroffen en wel aan de oostzijde van het kanaal, alzoo op eenigen afstand van het dorp. Het totaal cijfer van aangetasten aldaar bedraagt thans 24. Van dezen zijn overleden 15, hersteld 4, in behandeling 5. Te Westkapelle is den 19 dezer een ziektegeval van verdachten aard voorgekomenwaaromtrent latere be rigten, zoo mede die omtrent den overigen algemeenen gezondheids-toestand aldaar, bevredigend luiden. Te Hansweert waren Maandag geene nieuwe cho leragevallen voorgekomen. Van de 3 lijders is er een overleden. Het Leidsch Dagblad geeft onder den titel: „de cholera," de volgende beschouwing, die wij om hare betrekking tot de tijdsomstandigheden, aan onze lezers mededeelen „Meer dan een oorlog, meer dan een revolutie, meer dan de runderpest, ja meer dan een geldcrisis heeft de cholera invloed op stoffelijk en zedelijk gebied. Zoodra de dood iu aantogt is, ontwaart men angst en schrik, die onvatbaar maken voor een kalm en bedaard overleg bij hen, die niet gewoon zijn in dagen van onbezorgde levenslust of nijvere bezigheden aan het stervensuur te denken. De cholera brengt het vertrouwen op de weten schap aan het wankelen; zoo er nog zijn, die veel van voorbehoedmiddelen, of van een vasten leefregel ver wachten, het vooruitzigt van door de cholera aange tast en van de wereld weggenomen te worden, doet de hoop ontzinken. Zij, die het. verband tusschen oorzaak en gevolg gewoon zijn na te speuren, raken het spoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1