Z1ER1KZËËSCHE NIEUWSBODE No. 2558. 25sle Jaarg. Zaturdag 18 Augustus 1866. a j. Zierikzeeschen Nieuwsbode. Nieuwstijdingen. üt&Uje. 3Icn jiboniieert zich: Iu Nederland, bij den, Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerjka bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Al) o ii iiQi*i,cnts-P i'ijs: voor reide uitgaven. Voor 3 maandenf 1>30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco, New-York - 1,6Q. - 3,90. "V"erscli ij ut: Op Woensdag en Zaturdag. Adv ertentiên: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag9 10 ure. Burea u: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukkenfranco. 1 AUGUSTUS lJStOO, 22ste Verjaardag van den Het is veelal de gewoonte om, als iemand jarig is, het verleden te gedenken, in het tegenwoordige zich. te verblijden en het toekomende zich voor den geest te brengen zoo als men wel wenscht dat de tijd rozen zon der dorenen zal voortbrengen en een wereld van geluk. Wat het eerste betreft, daarin kan niemand zich ver gissen want men weet het gebeurde. Daarvan kunnen wij zeggen dat de 22 jaren dat de Nieuivsbode bestaan heeft, hij aan de verwachting heeft beantwoord en nut tig is geweest in }iet bevorderen der verbeteringen welke in dit tijdsverloop hebben plaats gehad, dat ieder volmondig zal moeten erkennen die onpartijdig oordee- len wil. Van alle zijden kwamen al spoedig bergen klagten over willekeur van vele gemeente-souvereinendie aan niemand verantwoording meenden schuldig te zijn dan aan hun eigen wilen gewoon waren te regeren volgens de oude Gilde-wettenen die van toepassing bragten al naar omstandigheden dat dezen of genen moest be- voor- of benadeeld worden, terwijl er geen jaar voorbij ging, of er werden nieuwe belastingen ingevoerd of de bestaande verhoogd. Dit had vooral plaats te Zierikzee, en toch kwam er altijd geld te kort, terwijl niemand der raadsleden ooit de moeite nam om op verbetering aan te dringen. Dit duurde zoo lang tot dat vóór 22 jaren de Nieuivsbode in het licht verscheen en vele slordigheden, misbruiken en verkwistingen aanwees, waardoor wel geene verandering kwamdan toen de vrije verkiezing werd ingevoerd en de burgerij hunne eigene bestuurders benoemde. Die dus met ons het verledene gedenkt en dit vergelijkt met het tegenwoor dige zal zich zeker moeten verblijden met de veran dering in ons Stads-bestuur. Niet minder redenen bestaan daarvoor ten opzigte van ons Staats-bestuurdat dit jaar weder gebleken is aan het verkiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Tweede Kamer toch bestaat uit drie vierde liberale leden die het goede willen, waar toe ook onze waardige vertegenwoordiger, de heer van Kerkwijk behoort, die niets .onbeproefd zal laten om de belangen der bevolking van het kies-district Zierikzee in 's lands vergadering voor te staan, en wat gewensckt wordt tot uitvoering te brengen. Dit is het tegenwoordigewaarover wij ons verblij den, omdat de Nieuwsbode altijd tot }iet bereiken van den volkswilniet vruchteloos zoo krachtdadig .heeft medegewerkt. Daaruit blijktdus duidelijkdat onaf hankelijke dagbladen in een constitutionelen Staat v/aar de Natie vele staatkundige regten heeft verkregen om hare eigene representanten te kiezen onmisbaar zijn. Die zijn overal zoo noodig als eene goede policie; want zonder dezelve zoude het in den blinden rondtas ten zijn, en de mannen van behoud zouden in het ge heim hunne bloedverwanten wel op het kussen helpen in de Tweede Kamer. Het zoude dan ook niet lang duren of de Tweede Kamer zoude weder zijn een groote familie raad, en wij zouden zoo zachtjes weder komen tot vóór 1848. Zoover het verledene en het tegenwoordige, en wat het toekomende zal baren, zal de tijd moeten leeren. Het vooruitzigt echter is van dien aard, dat er belangrijke gebeurtenissen te verwachten zijn, en of Nederland dan wel onzijdig zal kunnen blijven, is niet denkbaar, vooral nu er reeds sprake is, om van Nederland, hier een stuk en daar een brok af te knippen, zonder dat zelfs er den koning over geraadpleegd wordt. Dit zoude nu wel schenden zijn van de heiligste verbindtenissen, maar die niet bij magte is om de geslotene tractaten te doen eer biedigen moet veel toegeven om geene grqotere rampen over een land,te brengen dan noodig is; zoodat de be langen van Nederland wel met bezadigdheid in de Staten- Generaal dienden overwogen te worden. En zoo zullen wij het 28ste jaar van ons bestaan maar ingaanin de hoop van niets te moeten vermelden dan vrede buiten en eendragt binnen. snici In het dorp Cowden is bij den aanleg van een spoorweg, oneeniglieid gerezen tussehen het Engelsclie werkvolk en eenige Fransche (eigenlijk Belgiesche) werk- Heden, die veel goedkooper werkten. Zaturdag nacht hebben de Engelschen plotseling al de Fransehen met vrouwen en kinderen uit hun logies weggejaagd, zonder hun den tijd te laten zich te kleeden. Spoedig is uit Tonbridge eene afcleeling policie aangerukt, welke een einde aan de ongeregeldheden heeft gemaakt. Maandag echter hebben de Engelschen met geweld do Fransrhen met knuppels gejaagd naar het station te Edinbridge. Eer dat het echter aldaar tot een treffen kon komen tussehen de beide partijen, heeft de policie hen gescheiden. De meeste Fransche werklieden zijn naar elders ver trokken. De Londensche Times ontvangt uit Milaan, van zijnen correspondent, een schrijven van den 4den dezer, waarin het volgende voorkomt: Garibaldi had in dezen veldtogt eene zeer moeijelijke taak. Ér zullen wel menschen zijn die zeggen dat hij zijnen roem overleefd heeft; maar inderdaad verdient hij bewondering omdat hij met slechte strijdmiddelen nog zooveel heeft uitgerigt. Hij had, ja, 40,000 vrijwil ligers onder zijn bevel; maar had hij de besten daaruit kunnen kiezen, dan zou hij meer hebben kunnen onder nemen. Buitendien was zijn korps in allerijl gevormd, en gebrekkig van officieren, wapenen, leeftogt en vervoer middelen voorzien; soldaten die tegen detyrolsche scherp schutters moesten vechten, trokken uit met oude vuur- steen-geweeren! Zoo moest Garibaldi behoedzaamheid aan moed parenen hij heeft dit gedaan in grootere mate dan welligt met zijn karakter strookte. Hij heeft zich zeiven niet gespaard; maar met zulke strijdmiddelen als hem waren gegeven, was het hem onmogelijk snel te vorderen. Aan de eene zijde had hij een grooten naam op te houden, aan den anderen kant krijg te voeren met eenen hoop slecht gewapend krijgsvolk zonder oefening of krijgstucht; doch hij behield zijn zelfvertrouwen en deinsde niet voor de hem opgelegde taak terug; en zoo heeft hij rampen vermeden en zelfs overwinningen behaald. Deze oorlog heeft in Italië eenige geüsurpeerde reputatien gesloopt, maar Garibaldi's naam ongeschonden gelaten." Uit Görlitz wordt aan de Breslauer Zeitung het volgende gemeld: Toen de Koning hier zaturdag aan kwam, zouden eeiiige jonge jufvrouwen hem en den kroonprins verwelkomen. Zij reikten de vorsten èen lauwerkrans toe. Ook graaf von Bismarck, die den koning vergezelde, deelde in dit eerbetoon. „Lieve jpffer!" zei de graaf, toen een der meisjes met den krans tot hem kwam, „Ik verdien deze onderscheiding niét; ik heb niet mede gevochten en heb dus ook geen deel aan de overwinning." Het dametje geraakte daardoor aan vankelijk van haar stuk, maar redde zich eensklaps door te zeggen: „Uwe excellentie heeft, toch den oorlog be gonnen." Von Bismarck lachte en nam den krans aan. Men berekent dat de schade door den oorlog aan particulier eigendom in Bohemen, Moravie, Oostenrijksch Silezie en Neder-Oostenrijk toegebragt de som van 300 millioen gulden bedraagt. Deze verliezen' zullen over het geheele rijk worden omgeslagen. Zekere dr. Phil. Bernliard had uit Mentz den koning getelegrafeerd dat twee personen zich naar Berlijn likd- clen begeven om hem te vermoorden. Thans is gebleken dat dit slechts een verdichtsel was van dr. Bernhard zeiven, die nu wegens majesteitschennis veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf en verlies van burger- regten. Uit Breslau wordt de volgende schoone karakter trek gemeld. In een restauratie aldaar stond een oud gebogen man met ontbloot hoofd en van alle aanwezen- den omringd. De waard hield den hoed enden stok van den man in dé hand terwijl een kellner aan de deur had post gevat. De verlegenheid van den grijsaard was grenzeloos. Hij scheen zich voor het eerst in zijn leven in zulk een toestand te bevindenhij sprak geen woord keek, naar den grond, en kon slechts met moeite zijne tranen weerhouden, terwijl allen hem belachten en be spotten. Daar trad een armoedige gekleede jood met een langen witten baard door de opene deur en vroeg naar de reden van dit tooneel, op een toon die niets .minder dan vrouwelijke, nieuwsgierigheid verried. Men vertelde hem, dat deze meuscli gegeten en gedronken had, en nu het op betalen aankwam, geen penning in den zak had. Ik zie dien ouden man lieden voor het eerst zei den jood, maar daar durf ik voor in te staan, dat hij niet hier is gekomen, om te bedriegen. Is liet ook niet aan menigeen van u wel eens gebeurd, dat hij zijn geld had vergeten? En gesteld eens, mijn heer kasteleinzeicle hij zich tot dezen keerendegesteld eens, hij had zijne beurs niet vergeten, durft gij dan geen enkel maal eenen hongerige om niet spijzigen? Wat bedraagt zijne schuld? De jood legde het bedrag, acht zilvergrossen op de tafel, Dam den hoed en den stok uit de handen van den waard, eD geleidde den oude door den hem omringenden hoop naar de deur. De gasten schenen echter eenigzins gebelgd over deze tusschenkomst, en een' snuggere klant onder hen riep den jood spottend toe: Wel joodje, wat hebt gij gedaan, het is van daag Sabbath en gij hebt geld aangeraakt! Ge hebt gelijk antwoordde de jood. Ik had in dit oogenblik vergeten, dat ik jood ben gelijk gij hebt vergeten, dat gij Christen zijt. Maar bekommer u niet over mij! Ik versta mijne wet, die zegt: Gedenk den Sabbathdag dat gij dien heiligt. Laat u dit door een schoolmeester verklaren, en wanneer hij een verstandig man is, zal hij met mij daarin overeenstemmenGoede werken hebben geen Sabbath. Met deze woorden verliet de wakkere man de kamer. Antwerpen, 13 Aug. Sedert eenige uren is de brand veel verminderd. Het vuur in de pakhuizen van de Crypte is gebluscht. De magazijnen van den zooge- naaniden Tempel zullen waarschijnlijk van de vlammen verschoond blijven. Ziehier ten naastenbij de koopwarendie in de gecombineerde pakhuizen van den heer Denis Haine en in de zoogenaamde Crypte voorhanden waren: 10,000 a 12,000 vaatjes petroleum, 1000 a 1500 balen wol, 8000 a 10,000 zakken guano, 14,000 a 15,000 stukken palissanderhout, 5000 a 6000 stukken palmhout, 7000 blokken werkhout, benevens aanzienlijke partijen rijst, koffijtouwwerkenz. Het geheel wordt geschat op 5 a 6 millioen. De gebouwen waren voor 892,000 fr. verzekerd bij de assurantie-maatschappij de Schelde. PS. Het is gelukt om ook grootendeels de goederen uit de Kleine Gans in veiligheid te brengen. 14 Aug., 11 ure des Ochtends. De brand schijnt thans eindelijk geconcentreerd te zijn. Gisteren is men ér in geslaalgd eenige' honderde vaten petroleum uit de kelders te redden. 15 Aug. Eindelijk begint het meer geruststellend uitte zien. Men is er althans in geslaagd het vuur zoodanig t'c concen treren, dat de brand tot een veel kleiner omvang beperkt is zóó zelfs dat men niet meer verwacht den gloed te zien doordringen tot de overige petroleum-depöts, die nog niet zijn aangetast. De bevolking werd gisteren (dingsdag) in den loop van den voormiddag ten dien opzigte nog meer gerust gesteld toen men de pompiers aanstalten zag maken om de nog aanwezige spuiten en het verder materiëel van het tooneel der verwoesting te verwijderen. Reeds gisteren naeht had nog slechts de groote spuit van de firma Wood, met de stoom spuit en twee handspuiten der brandweer gewerkt, doch thans achtte men het voldoende deze vier alleen te laten blijven terwijl de overigen, die voor het geval van noodige assistentie nog steeds daarbij gestationneerd waren gebleven, thans gerust konden worden weggezonden, terwijl te gelijker tijd ook het hulp-detachement der militaireu tot op de helft verminderd werd. Doch iu weerwil van dit alles moesten die vier spuiten nog altoos krachtig doorwerken; want al was het vuur nu als 't ware iu een enger kring teruggedrongen, zoo zou het toch binnen dien omvang nog zeer veel onheil kuiincn te weeg brengen. Inzonderheid was dit het geval op het binnen plein der Groote Gans. Sedert gisteren morgen ten 6 ure knetterden daar nog onophoudelijk de vlammen uit onder scheidene hoeken en puinhoopen. Van tijd tot tijd zag men ze met nieuwe kracht opflikkeren tussehen de groote massa's hout, die aldaar lagen opgestapeld bij de 1800 vaatjes pe troleum van den heer Nottebohra, waarheen het vuur reeds Zondag was doorgedrougen. Bovendien steeg er op verschil lende andere plekken een zoo verstikkende rook omhoog, dat men niet behoefde te vragen of er welligt nog brandbare stoffen lagen te smeulen. Terwijl dit gisteren namiddag nog zoo bleef aanhouden was men er intusschen met moeite in geslaagd eene partij petroleum weg te ruimen groot 546 vaatjesdie zeer ge vaarlijk onder de bureaux der firma Denis Haine in depot lagen. Menigeen begrijpt niet hoe de arbeiders dit hebben gedaan gekregen. Men moet althans zeggen, dat die menschen het daarbij tamelijk kwaad hebbeu gehad. Reeds eergisteren middag ten 2 ure waren zij met dat Werk begonnen en hadden zij daartoe tot 's avouds 7 ure eene onuitstaanbare hitte getrotseerd, waarbij zij met alle mogelijke inspanning te midden cener zeer gevaarlijke positiebijna geen oogenblik tot verademing konden komen. Ilct ergste was dat die vaatjes zoo diep beneden den beganen grond lagen en aldaar uil eene opstapeling van heet puin moesten worden opgezocht en opgehaald. Wel is waar, dat werk slaagde in dat tijdsverloop van vijf uren nog niet geheel, maar niemand kreeg het toch in de gedachten het nu maar te staken. Integendeel, inden vroegen morgen werd het op nieuw voortgezet, met het gevolg dat het laatste vaatje ten 10 ure in veiligheid was gebragt. Daarmede was alweer een eVnslig gevaar afgewend. Tevens was dit goede voorbeeld van zoodanigen invloed geweest., dat ook andere goederen nog in tijdshoewel ook slechts met veel inspanning, werden geborgen, gelijk onder andereu het geval was met den voorraad melasse in de kelders der magazijnen van den heer Meeus. Niet minder drukte hcerschte er kort voor de afzending dezer berigte» in dc kelders der Groote Crypte. Daar lagen nog enkele partijen petroleum. Voor het oogenblik was het er nog wel veilig, maar voor alle zekerheid waren er tegen half 12 ure een honderdtal mannen bijeengebragt, om te zien wat zij met gemeenschappelijkeu arbeid konden doen om op dat punt verder onheil te voorkomen. Deze waren iu den namiddag nog druk aan het werken wel zoo het scheen niet zonder hoop op goed succes, doordien de voorraad geborgen lag achter eene afscheiding vau dikke hechte gewelven, die tot nog toe aan dc kracht van het vernielend element weerstand hadden geboden, niettegenstaande zij een geruimen tijd onder de gloeijendc puinhoopen bedolven waren geweest en than9 op een afstand van nog geen acht ellen van de volle werking der vlammen verwijderd waren. Daarentegen vreesde men op het laatst weer voor een duizendtal vaatjes petroleum van den heer Lcvita. Deze liggen circa vijftien voeten van het voornaamste brandpunt verwijderd, achter het magazijn no. 1. Intusscheu schijnen de magazijnen van de Kleine Gans, aan den anderen kant, maar toch ook tamelijk digt bij het vuur, verder geheel beveiligd te zullen blijven. Van ongelukken heeft men sedert eergisteren niet9 vernomen, hetgeen anders wel eenigzins te verwonderen is, vooral wan neer men ziet hoeveel personen op verschillende punten nog steeds aan gevaar zijn blootgesteld. Daarbij komt dat er nu en dan in de omstreken van het tooneel der ramp verwarring en gedraug ontstaat door de talrijke vreemdelingen, die uit alle omliggende plaatsen, ja zelfs uit alle provinoien des rijks en uit Nederland overkomen, om het Walburgsplein en den omtrek aldaar in oogenschouw tc nemen, voor zoover zij er bij kunnen komen. Eergisteren namiddag was onder die massa iemand, wien men eenige uren later bij het Vlaainsche Hoofd vond liggen. Hij had een pistool in de vuist geklemd en scheen voornemens te zijn geweest zich dood te schieten doch de kogel was slechts door het kakebeen gegaan. Naar men verneemtbehoorde hij tot eene Gcudsche familie. Een op clen 9 dezer, ontvangen brief uit Brussel, behelst het berigt, dat er in die stad gedurende een tijdverloop van slechts 36 uren, 136 dooden en 66 zieken uit één kleine straat zijn weggevoerd geworden. Gri'oniisg'eii12 Aug. Nadat de cholera hier meer dan 900 offers geëischt had (in ééne week 1 pCt. der bevolking meer dan 360 van de p. m. 37,000 inwoners dezer stad), begon deze vreeselijke ziekte te bedaren, tot zij in de laatste dagen eensklaps met her nieuwde woede de aanzienlijke bewoners van eene onzer ruimste straten aantastte. Tot nog toe was de gegoede stand betrekkelijk gespaard gebleven. Ook hier heeft het zich overigens bevestigd, dat de bewoners van groote pleinen (Groote Markt, Vischmarkt, Ossenmarkt) het minst, die van naauwe straten het meest aan besmetting blootgesteld zijn, en ook te Groningen heeft het branden "tan teer in de verpeste straten heilzaam gewerkt. Ooststelliiig^wei'f, 11 Aug. Als een belang rijk nieuws kuuiien wij mededeelen, dat in deze week door de ivachtersbelast met de surveillance over den invoer van vee uit andere provinciën, in het geheel nu 60 runderen zijn aangehouden, wegens frauduleuzen invoer, alsmede wegens overtreding der gemeentever ordening in zake 't vervoeren van runderen in Oost stellingwerf. Op bevel van den burgemeester dezer gemeente zijn al die runderen in beslag genomen en in de logementen te Oldeberkoop en Makkinga op stal gezet. Zij hebben te zamen de waarde van p. m. ƒ6500, welke som, volgens deskundigen, krachtens de gemeente verordening, wegens verbeurdverklaring aan de gemeente zal vervallen. Van een en ander is bereids proces-verbaal opgemaakt. De reden, waarom veehandelaren het wagen, runderen in den nacht over de grenzen te laten voeren, bestaat hoofdzakelijk daarin, dat de koeijen in Friesland wegens den heropenden invoer naar Engeland bijna duurder zijn dan in Drenthe. In 't belang van den voortdurenden vrijen invoer naar Engeland, die met het oog op de in ons land heerschende veepest voorwaardelijk is gesteld, achten wij het oog noodig, dat er zooveel mogelijk gestreng worde gewaakt tegen frauduleuzen invoer. Boi'Ciilo, 13 Aug. Voor cem'ge dagen werd door een landbouwer te Geesteren eene bruiloft gegeven, waar circa 600 gasten genbodigd werden. Eenige mudden tarwe en roggemeel, 40 hammen en verscheidene ponden rijst werden toebereid om de magen der genoodigden te vulleu3 a 4 tonnen bier werden verbruikt om hunnen dorst te lesschen, terwijl de noodige sterke drank (voorzeker niet weinig) werd geschonken om de vrolijkheid der gasten op te wekken. Eene boerin haalde dezer dagen een choleradrank toen men haar vroeg of zij de gebruiks-aanwending daaiwan wistantwoordde zij„'t Is niet um te ge- bruuken want ze hebt zegt dat et vergift is, maor ze zegt as ie et maor in huus hebt dan is 'took al goed.'1 ILeijmiiixleii12 Aug. In de afgeloopen week in den nacht van 8 op 9 Aug. jl.tussehen 12 en 2 ure had er in deze gemeente een brutale diefstal plaats. Na het venster en de blinden te hebben opgeschoven, zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1