No. 2556. 22sle Jaarg. Zaturdag II Augustus I860. y. r. I Nieuwstijdingen. aan HH. be- van stonden CER heeft ieders gunst. KISTER. ïii door* eeren lat het g mij ge- genu- V aagpijn g 2 ik nuH q S IC C zierih/.msciie nieuwsbode OOP, J LK. i Voor- j P Jr. j j J. de den bestaan in eene rek aan of eene e maag te weeg lie van de wer- i den eetlust, de Hen verschaffeu en der elijk te genezen eenig andere liëet, welke het ïhikt voor alle ;nnnen niet ge- en efenen op al de merig eu tot de heilzaam bij n als volgt: 13,50 ƒ20,50. -20,95. rootste dozen te 1 e teregtwijzing, I de benoodigde bij den heer j n heer B. van TM AN Hoofd - Strand York, 80 Mai- raadgevingen ot de Professor len mededeeleu wordt '.e, verlangd: tegen bevoegd zijn SCHE TAAL, onder- O i\ f £>0. tegen een id en aan den September Men abonneert asieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nooid-Amcrika bij J. QBINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigi Abonnements-Prijs VOOR BEIDE UITGAVEN. Yoor 3 maandenf 1»30. Franco per post, in Nederland Yoor Noord-Amerika, franco New-Yorlc - 1,60. - 3,90. Ver* s e li ij n t Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtentiên 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: ZierikzceHoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Iugezondenc Stukken, franco. ERS op de Be- ïvermogeuden zich bij een Iden. enaars* n, ongehuwd, BOLLAND, onder j 'ERKNECHT vak gron- 10 V EMBER j een baas zich te j letters B. K.. CMEID dezes. Weeuen, 4 Aug. Eindelijk behelst de Wiener Zeitung den tekst der preliminaire vredesvoorwaarden. Het merkwaardigste is, dat de betrekking waarin de „Zuid-Duitsche vereeniging" tot den „Noord-Duitschen Bond11 komen zal, slechts eene „nationale verbinding" wordt genoemd. Deze uitdrukking is zeer onbepaald; maar toch schijnt het het denkbeeld buiten te sluiten van het toetreden der Zuid-Duitsche Staten tot het door Pruissen voorgestelde parlement. Het. is thans uitgemaakt, dat Pruissen niet wil hooren van het door Rusland of althans door sommigen in Rusland geopperde congresplan. Graaf v. Bismarck zeide woordelijk„Een congres zonder grondslagen Dit voorstel nemen wij niet aan. Een congres met Russische grondslagen? Dit kunnen wij niet aannemen. Onze grond slagen? Ik zal mij wel wachten, die te noemen." De Heer vonDalwigk, de vertegenwoordiger van Hessen- Darmstadt, poogde te Nikolsburg graaf v. Bismarck te polsen over het algemeen stemregt, dat toch in Noord- Sleeswijk zal worden toegepast. De Pruissische premier wilde er volstrekt niet van hooren. Het regt van ver overing zal de grondslag der Pruissische eischen zijn. Ofschoon gelijk ik reeds vroeger meldde eenige troepen naar het Zuiden zijn gezonden, gelooft men hier niet, dat Italië pogen zal zijne eischen ten opzigte van Triest en een gedeelte der Adriatische kust te handhaven. De koning van Pruissen heeft uit het hoofdkwartier Nikolsburg bevel gegeven tot het verleenen van verlof aan alle manschappen, die ter aanvulling van de bataljons der landweer onder de wapens waren geroepen. Ten gevolge van den wapenstil stand zullen die bataljons tot op 502 man worden verminderd eu de voor elk bataljon opgeroepen 300 man alsnu onmiddellijk naar huis worden gezonden. Krachtens een tweede koninklijk bevel zullen, insgelijks wegens den wapenstilstand, de in Bohemen en Moravie aanwe zige Pruissische troepen, bij wijze van gezondheids-maatregel, verder uit elkander worden verlegd. De aanleiding daartoe ligt in de omstandigheid dat er vooral in Bohemen op den duur geen voldoende voorraad van goede levensmiddelen voorhanden is. Men verwacht intnsschen dat tot de betaling der ten laste van Oostenrijk komende oorlogskosten wel spoedig zoodanige regeling gemaakt zal worden, dat de Pruissische troepen Bohemen en Moravie kunneu ontruimen. Volgens een te Berlijn ontvangen telegram is in den omtrek van Brünn een trein, die onder anderen met geld beladen was, uit het spoor geraakt, tengevolge waarvan een persoon het leven heeft verloren en veel materieel beschadigd werd. Het onderzoek zal leeren, of hier niet aan boos opzet te denken is. Met schrik denkt men hier aan de gevolgen, waarop gerekend is, indien werkelijk boos opzet in liet spel is geweest. Mogt het blijken, dat inderdaad, eene misdaad ten deze ge pleegd is,_ dan, hieraan valt niet te twijfelen, zal eene voorbeeldige straf volgen. De correspondent van den Times te Weenen hangt geen aangenaam beeld op van de volksgunst, waarin zich op dit oogenblik de keizer van Oostenrijk verheugt. Hij zegt daarvan: Ik moet herhalen dat eene spoedige verandering van personen en systeem noodzakelijk is, want de toestand van de publieke opinie wordt meer en meer onvoldoende. Met mijne eigene oogen heb ik niet gezien dat de keizer beleedigd werd, terwijl hij door de voorsteden reed, maar men heeft mij verhaald, dat zijn rijtuig meer dan eens gevolgd is door vrouwen, die luide vroegen, wat er geworden was van hare af wezige echtgenooten, broeders en zonen. Wanneer eene bezending gewonden aan een der stations van de hoofdstad aankomt, voornamelijk aan dat van den noorderspoor weg, dan verzamelt zich eene digte menigte, hoofdzakelijk bestaande uit bloedverwanten van soldaten, van wie geene tijding ontvangen is, en dan hebben er op het stations plein soms alleraaudoenlijkste erkenningen plaats. Wei nige dagen geleden wilde een hoofdofficier, wiens zoon te Gitschin zwaar was gewond geworden, de deuren laten sluiten, om liet gemeen buiten te houden, maar hij werd zoo hevig uitgejouwd, dat hij ijlings in eene fiacre het hazenpad koos en snel wegreed. Het landvolk brengt geene levensmiddelen meer naar de markt te Weenen, en daardoor zijn deze laatste vreeselijk in prijs geste- gen. De melk is zeer schaarsch en de boter is van 60 kreutzers tot 1,50 fl. per pond gestegen. In Boliemen verwacht men hongersnood, want die provincie beeft twee verbazend groote legers gedurende verscheidene weken moeten onderhouden, en in zeer vele districten is de oogst door de cavallerie-paarden vertreden. Voor eenigen tijd zag men maar zeer weinig soldaten te Wee nen, maar sedert de laatste twee maal vier en twintig uur is de stad als in een groot kamp herschapen. Troe pen van alle wapens doorkruisen de stad, maar de mees- i ten trekken naar de voorstad Leopoldstadt, welke van den eenen kant naar Florisdorf, en van den anderen kant naar den Prater voert, waar de Saksische troepen nu gekampeerd zijn. Berigten uit Bohemen hangen de kartverscheu- rendste tafereelen op over de menigte vrouwen, zoowel uit de hoogste als uit de laagste rangen der zamenle- ving, die uit alle deelen van Noord- en Zuid-Duitschland zijn geijld naar het tooneel van den bloedigen strijd. Zwervende over de slagvelden, in lazarets en hospitalen zoeken zij hare vadersechtgenootenbroeders en ge liefden. De verschrikkelijke kreten, welke men nu en dan hoort, wanneer een harer plotseling haren dierbaar sten vriend onder een hoop dooden vindt leggen, of hem stervende vindt op het slagveld, of onder de duizenden van zieken en gewonden, gaan den meest verharden krijgsman door merg en been. Deze tafereelen liebben meest plaats te Turnau, waar de duizende gewonden van Sadowa tlians verpleegd en verzorgd worden door de talrijke zusters van liefde en de ridders van St. Jan van Jerusalem. Vele van de arme vrouwen moeten even treurend naar hare woningen wederkeeren, en haren dikwijls verren en moeijelijken togt als vruchteloos be schouwen, zich daarbij nog gelukkig rekenende, daar alle middelen van gemeenschap zijn afgesneden, wanneer haar op een ammunitie wagen of een voertuig met her stellende soldaten, die naar hun korps terugkeeren, een plaatsje word ingeruimd; overal worden zij vriendelijk en beleefd, voorkomend en eerbiedig behandeld. Parijs, 5 Aug. De Keizer is zeer voldaan over den uitslag der zending van Prins Napoleon en beeft beloofd al zijn invloed aan te wenden om de grens kwestie op eene voor Italië gunstige wijze op te lossen en het schijnt dat hij inderdaad bij Oostenrijk reeds meer heeft uitgewerkt, dan men naar de houding der Oostenrijksche dagbladen zou verwachten. De Fransche militaire attaché in Italië, kolonel Schmitz, is naar Vich}r ontboden, om mede te werken bij de vaststelling der aan Italië te geven strategische grenzen. Deze zal ten noorden van Riva loopen, maar Trente waarschijnlijk aan Oostenrijk laten. In een artikel van een te Parijs verschijnend blad wordt er op gewezen, dat men thans door middel van den Transatlantischen telegraaf reeds denzelfden dag te Parijs kan weten wat te New-York gebeurt, terwijl men in laatstgenoemde stad het nieuws van Parijs zal ont vangen, op het uur dat het daar nog niet eens bekend is. Het zonderling verschijnsel kan zich dus voordoen, dat, wanneer te Parijs een groot onheil plaats heeft bijv. brand in het Opera-gebouw, op den lsten Sept. a. s., ten kwart over twaalf ure, des nachts, en men telegra feert dit oogenblikkelijk naar New-York, dan zal men door het verschil in middelbaren tijd reeds den 81 Augustus des avonds ten 9 ure, te New-York kunnen weten, dat het Opera-gebouw te Parijs op den lsten September in brand staat. De Ileeren Carlier en Jacquet, twee ingenieurs van Nantes, zijn alhier uit Nederland teruggekeerd, waar zij de voornaamste kanalen hebben bezocht, ten behoeve van een aanleg van den waterweg van Nantes naar zee. Zij zijn zeer ingenomen met de ont vangst, die hun in Nederland is te beurt gevallen en waardoor zij vooral in staat waren een aantal gewig- tige aanteekeningen omtrent den aanleg van groote waterwerken in dat land te verzamelen. Uit Florence wordt gemeld, dat het in den krijgs raad, welke den 28sten July gehouden is over de aan neming van den wapenstilstand, tamelijk onstuimig is toegegaan. Cialdini verlangde den oorlog tot het uiterste voort te zetten, zelfs al moest Italië dit op eigen hand doen. Hij schetste den militairen toestand van Oostenrijk en dien van zijn eigen leger met zoodanige kleuren dat hij de meerderheid bijna had overreed, vooral daar de Koning niets liever wenscht dan zich te laten over reden. De mintsters van oorlog en van marine toonden echter de keerzijde der medaille en aan hun invloed heeft men het te danken, dat de politiek van den vrede de bovenhand heeft behouden. Ricasoli had zich reeds overtuigd, de men de omstandigheden in aanmerking moest nemen, en deed vooral uitkomen hoe gevaarlijk het is, wanneer een jeugdige staat gelijk Italië zich wil isoleren en de verantwoordelijkheid van een oorlog op zich nementerwijl de geheele wereld vrede verlangt. Cialdini antwoordde daarop, dat de tegenwoordige oorlog slechts eenige weken behoefde verlengd te worden om Italië het einddoel zijner wenschen te doen bereiken, terwijl een vrede, die het nationale programma niet geheel vervulde, slechts een wapenstilstand zou zijn. Ricasoli deed daartegen opmerken, dat hij het gewigt eener veilige grens voor Italië wel wist te waarderen, maar er was alle uitzigt, dat men met de hulp van Frankrijk in dit opzigt bij de onderhandelingen over den vrede van Oostenrijk de noodige concessien zou erlangen. Gelijk hierboven reeds is gemeld, heeft ten slotte de partij van den vrede de zege behaald. Parijs, 6 Aug. Onder het opschrift: „Eene ver metele opligterij" leest men in de Evenement het volgende Er wordt in Duitschland veel gesproken van eene zeer opmerkelijke zaak, welke een diepen indruk heeft ge maakt in de hoogere kringen in Pruissen, tot welke de held behoort van de geschiedenis, die wij hier zullen me- dedeelen, en voor wier volkomen echtheid wij borg staan. In de maand February jl. ontving de Heer X*** een der beroemdste juweliers van Parijs een brief, prijkende met bet wapen der Koningin van Pruissen, en geteekend door den graaf von Schaffgotscli, waarin hij werd uit- genoodigd de diamanten kruisen te maken van eene orde voor vrouwen door de Koningin in te stellen. Van deze zaak mogt natuurlijk niets verluiden en het diepste stil zwijgen werd den bankier opgelegd. Hij verklaarde zich bereid om de kruisen te maken, ontving de teekeningen van de koningin zelve, met aanteekeningen van hare band en leverde de bestelling af door deze te adresseren, volgens verlangen van graaf von Schaffgotscli, aan het bankiers buis Oppenlieim te Frankfort. Bij latere brieven werd hem ook de vervaardiging van de kruisen der 2de en 8de klasse der zelfde orde opgedragen, en het uitzigt ge opend dat de hospodar van Rumenie, de prins van Hohen- zollern, hem de insignia eener in te stellen orde zou doen makentevens werd niet onduidelijk gezinspeeld op den Rooden Adelaar, die de juwelier ontvangen zou. Nu vond de heer Cramer het echter geraden om den pruissischen gezant te Parijs te raadplegen, die wel graaf von Schaff gotscli kende en het wapen der koningin juist bevond, maar het schrift der koningin onecht verklaarde. Hij raadde den juwelier aan zich naar de koningin te Baden te begeven, en vau haar vernam dan ook de heer Cramer dat hij het slagtoffer was van eene brutale opligterij. Hij hield zich echter of hij aan de goede trouw van den gewaanden graaf von Schaffgotscli niet twijfelde, beant woordde diens volgende brieven, maar toen deze persoon zelf te Parijs kwam om de afgewerkte ridderorden in ontvang te nemen, waarschuwde hij de politie. De op- ligter werd gevat; een groot deel van de geleverde dia manten werden nog in zijn bezit gevonden, alsmede verschillende voorwerpen, die zijne schuld bewijzen. Deze diefstal die aan de beruchte geschiedenis van den collier de la Reine herinnert, zal nu eerlang voor het hof be handeld worden. De Temps deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den persoon, die zich schuldig heeft gemaakt aan de vermetele opligterij hier boven vermeld. De beschuldigde bevindt zich thans werkelijk te Mazas, en het is door een brief, uit die gevangenis gedagteekend, dat hij van zijne arrestatie heeft kennis gegeven aan zijne echtgenoot, die in Belgie woont en tot eene aan zienlijke Belgische familie behoort. Hij schrijft dat hij gearresteerd is wegens eene onteerende zaak. Mevrouw van was zoozeer verwijderd haar echtgenoot in staat te achten van handelingen van den aard als die waar van hij beschuldigd wordt, dat zij den stempel van Mazas, die op den brief was gesteld, hebbende ontwaard, geloofde dat hij krankzinig was geworden. Zij heeft dan ook in dien zin aan vrienden te Parijs geschreven. De aange klaagde behoort tot eene zeer geachte Pruissische familie en zijn ware naam is even aanzienlijk als die welken hij zich had toegeëigend. Hij is de zoon van een Pruissisch generaal, wiens naam in de verslagen der oorlogen van het eerste keizerrijk dikwerf met roem wordt vermeld, en die ongelukkig nog leeft. Hij zelfheeft zijne loopbaan in de militaire dienst liegonnen; hij liad die echter weder verlaten en werd tot kamerheer benoemd. De harstogt voor het spel is de aanleiding tot zijne misdaad. Gedurende de maand Julij, zijn te Parijs door de regtbank van koophandel 182 failliet-verklaringen uit gesproken. Toen de lijken naar het kerkhof moesten vervoerd worden, kon de burgemeester niemand vinden om dit werk te doen. Het zijn twee kloosterzusters en de twee onderpastoors der parochie, die de kisten hebben opge nomen en naar de rustplaats der dooden gedragen. De pastoor volgde dien rouwstoet. Dit schoon gedrag der geestelijkheid verdient allen lof. Antwerpen, 7 Aug. Heden ochtend heeft alhier eene subcommissie het bronzen ruiterstandbeeld van ko ning Leopold I aan de fabriek der Compagnie des Bronzes in ontvangst genomen. Het standbeeld? is uitmuntend geslaagd. Al dadelijk op bet eerste gezigt is men ge troffen door de groote gelijkenis, door de waardigheid der pose en door de uitdrukking van leven, die over het gebeele kunstwerk ligt. Leopold I is ondersteld een blijden intogt te doen. Zijn paard, verschrikt ongetwij feld door de toejuichingen der menigte, steigert. De ruiter bedwingt het met de linker hand en houdt, sa- lueerende, zijn hoed in de regter hand. De pose des konings is waardig en van eene kalmte, die een geluk kig contrast vormt met de vurigheid van het paard. Dit laatste is meesterlijk gebeeldhouwd. Het geheele beeld is uit 9 stukken te zamengesteld en weegt 5000 F\ Men meldt uit Gent, iemand heeft opgemerkt dat over 3 weken, zijnde het begin der uitbarsting der ziekte binnen deze stad de zwaluwen onze muren verlaten hebben nest en jongen verlatende, om eene gezonde lucht te zoeken. Sedert 2 dagen zijn zij teruggekomen hetgeen de verbetering van den gezondheidstoestand schijnt aan te duiden en het ophouden der vreesselijke kwaal. Mogt dit teeken bewaarheid worden. In het nummer van de Eecloonaer van de vorige week wordt gemeldt, dat de heerschende ziekte zich ook had vertoond te Bassevelde: Twee inwoners man en vrouw, waren er door aan getast en na verloop van 3 uren bezweken. De schrik door dien dubbelen dood veroorzaaktwas zoo groot dat niemand uit bet dorp in het sterfhuis durfde dringen tenzij de pastoor, die er kwam bidden, en de klooster zusters die zich, in afwezigheid van al de andere per sonen, met de aflegging hadden belast. TJitw\jk, 6 Aug. Wilde of slecht gedresseerde paardeu zijn ten allen tijde voor hun voeder te duur, daar men hen als een dubbelen vijand mag beschouwen. Deze gemeente leverde hiervan wederom een treurig bewijs. De landbouwer V. die zijn paard, dat niet vooruit wilde, eenige zweepslagen had toege diend, was, doordipn het paard omsprong, achter het paard ge raakt. Hierdoor was het dier in staat zijn meester te treffen, met het gevolg, dat V. een slag tegen den onderbuik ontving en daaraan bezweek. Scheveiiinffen, 7 Aug. Gedureude de laatste dageu. is de ziekte sterk aan het afnemen. Er zijn ook veel minder sterfgevallen. Het schijnt dat het branden van teer, waarmede nog steeds wordt voortgegaan, daaraan veel heeft toegebragt. 's GraTenhajge, 8 Aug. De militiens der lig- ting van 1865, die tot aanvulling voor het blijvend ge deelte bij hunne corpsen alsnog in activiteit zijn, zullen den 15den dezer met onbepaald verlof naar hunne haard steden vertrekken. 8 Aug. In de zitting der tweede kamer van heden is de heer Keuchenius toegelaten en heeft zitting geno men. Op voorstel van den heer Blusséis met 28 tegen 20 stemmen besloten, om de Indische Begrooting voor 1867 op nieuw in de afdeelingen te onderzoeken. De heer van der Maesen de Sombrejf' heeft geïnterpelleerd over liet Limburgscli vraagstuk. De minister van buiten- landsche zaken heeft geantwoord, dat de betrekkingen tusschen Nederland en de Duitsche mogendheden van den meest vriendschappelijken aard waren en dat zoowel Limburg als de regering niets beters wenscht, dan los making van Limburg van den Duitschen bond, die nu reeds feitelijk bestaat, en dat hij het onmogelijk acht dat Limburg langer deel van den Duitschen bond uitmaakt. Door het departement van oorlog is bevolen, dat de miliciens der ligting van 1863, die zich thans met onbepaald verlof in hunne haardsteden bevinden, zoo zij dit mogten verlangen, kunnen trouwen, en zijn dien ten gevolge de chefs der verschillende legercorpsen ge- magtigd om aan de miliciens van gezegde ligting, welke zich tot dat einde schriftelijk aanmelden, de vereischte vergunning te verleenen. Bij een koninklijk besluit is eene kwestie van on derstands-domicilie beslist ten aanzien van eene arm lastige, wier vader in 1799 lid was van de eerste kamer van het wetgevend ligchaam der bataafsche republiek. Rotterdam8 Aug. Volgens telegrafische be rigten uit Batavia, cld. 14 Julij, was aldaar bereids aan gekomen, het op 29 April met troepen uit Brouwershaven vertrokken clipper-fregatschip Noacli, kapt. A. Lupcke zoodat deze reis zelfs tot het uiterste genomen, niet meer dan 76 dagen gevorderd heeft; terwijl dit nog bepaald korter kan wezen, daar het niet gemehl wordt hoeveel dagen het schip vóór 14 Julij, (vertrektijd van de telegr. berigten) is aangekomen terwijl het onder de aangekomen schepen, het eerste vermeldt wordt. I>oi*<li*eelit6 Aug. De stoomsleepboot Zuid- Holland heden namiddag uit de Noord komende, is regt op de Merwekade geloopen, doordien men naar het scheen het schip niet kon besturen en ook niet tijdig kon stoppen. Het schip is na een zware eiken balk stuk geloopen te hebben, wel een el diep in de kade gedrongen en heeft eenige ellen in omtrek den kaaimuur beschadigd; de stoomboot heeft oogenschijnlijk weinig schade bekomen en kort daarna bare reis voortgezet. Bergen-op-Zoom, 6 Aug. Heden namiddag geraakte de smidsbaas Willem van Giels onder de nieuwe ijzeren brug der spoorbaan Bergen-op-Zoom-Woensdrecht tusschen de zandwagens beklemd, met dat noodlottig gevolg, dat de man, huisvader van 6 kinderen, deerlijk aan de borst en verdere ledematen gekneusd, in dien toestand moest worden vervoerd en heelkundige hulp is ingeroepen. Dit is helaas het zesde ongeluk sedert den aanleg dezer spoorbaan. Zior*ilcz;ee, 7 Aug. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Een aantal ontwerpen en stukken, meerendeels bekend, zijn ingekomen. De mi nister van justitie heeft het wetsontwerp van zijn voor ganger, op de af koopbaar stelling der tienden ingetrokken. Evenzoo is ook het wetsontwerp op de Schutterijen inge trokken. De geloofsbrieven der heeren Stoeticegèn, Groen Keuchenius en van Leynden-Sandenlmrg zijn onderzocht en in orde. De heeren Stoetwegen en van Lijnden hebben reeds zitting genomen. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren v. Golsteinde RaadtDullert. van der Linden en Thorbecke. Het Ned. schip Schelde, kapt. Hoffman, alhier te huis behoorende, van Newport naar Singapore, is volgens brief van de Kaap de Goede Hoop dd. 15 Junij, met verlies van verschansingen in de Simons-Baai binnen- geloopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1