No. 2335. 22sle Jaai'g'. fVoensdag 8 Augustus i860. GESCHIEDKUNDIGE HERINNERINGEN. Nieuwslij dingen. Sw ZllltlK/JiSUII NIEUWSBODE Men abonneert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdireeteureu. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Ab o li n einen ts-Prij s: VOOR REIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noprd-Amerika, franco New-York- 3,90. V e i* s o li \j ii t Op Woensdag en Zaturdag. Adv ertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Sehuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukkenfranco. by C. I? 5 Augustus 1781. ZEESLAG OP DOGGERSBANK, TUSSCHEN DE EN GELSCHEN EN DE NEDERLANDERS. Is een oorlog te land schadelijk voor een volk, een zee-oorlog is het nog meer; hij is kostbaarder en han del en zeevaart staan op een oogenblik stil, terwijl er voor millioenen aan koopwaren in weinig tijds worden weggeroofd. Men berekende dat de Nederlanders ten tijde van de vredebreuk meer dan 100 millioen op zee hadden. Hiervan waren de Engelschen. zoo goed bekend dan de Hollanders, en zeker zal dit de redenen wel geweest zijn welke hen bewogen hebben om Nederland den oor log aan te doen, om zich schadeloos te stellen voor het verlies van hunne Amerikaansche koloniën. Van den 19 December 1780 tot 5 Januarij 1781 wa ren er reeds meer d an 200 schepen door de Engelschen genomen, terwijl er een embargo gelegd werd op alle Hollandsche schepen welke zich in Engelsche liayens bevonden, en die bepaald ook voor goeden buit werden verklaard, want men dacht in Engeland aan niets anders dan aan den rijken oogst die zoo maar straffeloos konde geroofd worden. Nu lagen er in Holland ook wel Engelsche schepen waarop mede een embargo gelegd moest worden doch de prins stadhouder vond daarin zooveel bezwaar, en er werd zoo lang overgepraat, dat toen er toe be sloten werd, de Engelsche schepen zich lang en breed in Engeland bevondenzoodat dit mostaard na den maaltijd was. Gelukkig waren vele rijkgeladene schepen die uit Oost-Indie kwamen in tijds onderrigt van de vredebreuk tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, en voeren de Noordkust van Engeland om naar Noorwegen en de Oostzee, waar zij behouden aankwamen en eene veilige legplaats vonden. Ook de geheele Oostzee-vlootdie meest met graan geladen was, bleef waar zij was, en durfde het niet wa gen om de Noordzee over te steken, waardoor de granen eene zeldzame duurte bereikten, zelfs zoo dat dè tarwe te Rotterdam verkocht werd tegen f 22 de zak, dat zoo I wat f 27 per mud is. Ook met de visscherij was het treurig gesteld; geen haringbuis zoo min als een hoeker ter kabeljaauwvangst werd er te Vlaardingen en Maassluis, zoo min als elders, uitgerustwaardoor groote schade en ongerief werd veroorzaakt, dat ook buitenslands werd gevoeld. Zoo schreef men uit Bremen: „Hoedanig de oorlog tusschen Engeland en Holland j een ieder treft, blijkt onder andere ook uit het artikel van den haring, daar wij geen goede haring kunnen bekomen. Wij hebben enkele lasten Deensche haring gehad, doch veel te hoog in prijs. De Engelsche haring die wij bekwamen was zeker eenige jaren oud, en is uit dien hoofde teruggezonden, of voor een daalder per i ton verkocht. Van Liverpool hebben wij ook haring bekomen, ruim 600 ton, doch onbruikbaar, zonder pekel, j geheel geel en inwendig rooddus, moeten wij dit aan genaam voortbrengsel der zee geheel missen." Hoe dringend noodzakelijk het dus was om eene goed I bemande vloot in zee te zenden, om zoowel de Neder- landsche visscherij als koopvaardijvloot tegen de Engel sche zeerooverij te beschermen, bleef de vloot in zulk een slechten staat, dat er in het buitenland den spot I mede gedreven werd. Zelfs las men in eene Duitsche I Courant, dat het tijd werd om pillen naar Nederland I te zenden, om het volk uit hunne slaapdronkenheid op I te wekken, en wat ouden moed in te boezemen. Door al die dommeligheid werden de Engelschen met 8 den dag stoutmoediger en voeren zelfs de Schelde op tot bij Neuzen toe, en kwamen zelfs in Schouwen aan wal. Zoo kwam op 26 February 1781 een Engelsche kotter aan de Westkust van den Nol en zette eenig volk aan land, dat zich in de duinen begaf. Daarvan werd kennis gegeven aan den majoor der schutterij te 1 Zierikzee, die er met eenige schutters zich heen begaf, I en de Engelschen aanvielen. Twee werden er gedood en een gekwetsten werd gevangen genomen, en de ove- I rigen hadden met moeite hun vaartuig bereikt. Uit het verhaal van den gekwetste bleek het, dat het hoofddoel van hunne komst alleen geweest was, om eenige l voorname ingezetenen als gijzelaars op te ligten, die voor een groot losgeld zouden teruggekocht kunnen worden; I dus, het ware bedrijf van land- en zeerooverij werd hier I onder de Engelsche vlag uitgeoefend. Geen wonder derhalve dat er aanhoudend bij de Sta- I ten en bij den prins van Oranje werd aangedrongen, tot t het wapenen en bemannen der vloot, om de koopvaar dijschepen onder convooi van eenige oorlogschepen uit verschillende havens in Nederland binnen te brengen, ten einde niet allen te vallen in handen der Engelschen. Daartoe bestond de schoonste gelegenheid, want al het I scheepsvolk was zonder vaart en zonder brood. Daartoe I werd dan eindelijk besloten, zooals blijkt uit de vol- I gende publicatie: I „De Staten-Generaal enz. doen te weten dat alle I degenen die in 's lands dienst ten oorlog te water dienst zullen nemen zullen krijgen f 75 handgeld, terwijl de genen die verminkt mogten komen te worden, zullen genieten bij uitkoop de navolgende sommen Voor het verlies van beide oogen ƒ1500. Voor het verlies van één oog- 350. Voor het verlies van beide armen -1500. Voor het verlies van den regter arm - 450. Voor het verlies van den linker arm - 350. Voor het verlies van beide handen - 1200. Voor het verlies van de regterliand - 350. Voor het verlies van de linkerhand - 300. Voor het verlies van de beide beenen - 700. Voor het verlies van één been- 350. Voor het verlies der beide voeten - 450. Voor het verlies van één voet- 200. Die bij uitkoop die som niet begeerde en ongeschikt tot werken was geworden, werd een zilveren ducaton per week zijn leven lang toegelegd. Ook de regering der stad Zierikzee moedigde het dienstnemen aan, en legde eiken matroos die van Zie rikzee dienst nam, een daalder per week toe, zoo hij dooi de Engelschen mogt krijgsgevangen gemaakt worden. Dit alles moedigde velen aan om dienst te nemen, terwijl weer anderen daartoe door nood werden gedwon gen, en zoo werd eindelijk dè Nederlandsclie vloot in gereedheid gebragt om zee te kunnen kiezen. Die vloot, onder bevel van den schout bij nacht Zoutmanbestond uit zeven zware schepen van 74 tot 54 stukken geschut, en acht fregatten van 36 tot 24 stukken, waarbij nog waren vijf vaartuigen van minderé grootte, dus in het geheel 20 schepen. Dit eskader werd verdeeld in twee smaldeelen, het eene onder bevel van Zoutman en het andere onder bevel van den kapitein van Kinsbergenen was voor namelijk bestemd om de Oost-Indie-vaarders die in Noorwegen en in de Oostzee binnen waren geloopen, te gaan afhalen. Met mooi weêr stak de vloot den eersten Augustus 1781 in zee, doch kreeg toen tegenwind, en was gekomen tot op Doggersbank. Op Zondag den vijfden Augustus ontdekte men met het aanbreken van den dag eene vloot schepen op een afstand van ongeveer drie mijlen. Spoedig bleek het dat het Engelschen waren, die met 15 of 16 schepen op de Nederlandsclie vloot afkwamen, en een gevecht dus onvermijdelijk werd. Alles werd dan ook in gereedheid gebragt om de Engelschen slag te leveren, en om aan de wereld te toonèn dat Neêrlands zeehelden nog niet uitgestorven waren. Een gedeelte van dit eskader zeilde onder bevel van van Kinsbergen om de Noordwest even te loefwaarts van het smaldeel van den schout bij nacht Zoutman. Omstreeks zes ure in den morgen deed Zoutman het sein om zich in linie van bataille te scharenover bakboord met stuurboordshalzen toe; terwijl een weinig later de linie van bataille over de andere boeg werd gevormd, over stuurboord met bakboOrdshalzen toe. Hij deed ook sein aan de koopvaardijschepen om te lijwaarts af te wijken, en gaf hen eenige fregatten onder bevel van den kapitein Reyneveldt om hen te dekken. Aldus geschaard en de Hollandsche vlaggen ophei- schende, wachtte men den vijand moedig af, die dan ook niet draalde om met verbittering op de Nederlandsclie vloot af te komen. Wordt vervolgd Te New-York is dezer dagen een Morgue, (doodenhuis) op denzelfde leest als de bekende Parijzer inrigting ge schoeid, geopend. Deze Morgue bestaat uit een bureau een wachtkamer, een kamer ter lijkenschouw, een ver hoorkamer voor de getuigen, en de eigentlijke Morgue die van de overige deelen van het gebouw door glazen vensters gescheiden is. Er staan in dien vleugel vier marmeren tafels, waarop de lijken liggen, en die voort durend met koud water begoten worden om de ontbin ding tegen te gaan. Londen, 3 Aug. Met welke snelheid de Atlan tische telegraafkabel werkt, daaromtrent heeft men thans eene bepaalde aanduiding, door het antwoord van den president der Unie op den gelukwensch der Koningin van Engeland. Het bestond uit 405 letters of 81 woorden en werd van Newfoundland naar Yalentia getelegrapheerd met de snelheid van 7,86 woorden per minuut. De cholera-epidemie neemt te Londen en in geheel Engeland op onrustbarende wijze toe. In de afgeloopen week bedroeg het aantal slagtoffers in de hoofdstad niet minder dan 1213 personen. In de aan de rivier gelegen wijken zetelt de ziekte voornamelijk. De ziekte is zoo snel toegenomen dat het respectieve aantal overledenen aan de cholera gedurende de jongste vijf weken achter volgens was 6, 14, 32, 346, 1213. De autoriteiten schijnen ten einde raad om hulp te verschaffen. De ge heime raad heeft intusschen eene instructie uitgevaar digd, waarin de bekende maatregelen worden aangegeven tot wering van de epidemie. Uit Shields wordt gemeld, dat Maandag-avond langs de Noord-kust een geduchte storm heeft geheerscht, waardoor vrij wat schade is'veroorzaakt, en onder anderen het schip Ostrich van zijne ankers werd geslagen en ver brijzeld, waarbij '9 personen het leven verloren. Blijkens berigten uit Indie, heerscht daar in som mige streken hongersnood, waardoor de behoeftige be volking zelfs genoodzaakt is hare kinderen voor een paar annas te verkoopen aan hen, die ze op het land kunnen gebruiken of ze als slaven naar elders zenden. Allerlei weggeworpen voorwerpén worden door de hongerigen verslonden, en diefstal en moord behooren niet tot de zeldzaamheden. De gegoeden houden wel uitdeeling van levensmiddelen en doen ladingen rijst komen, doch de nood is zoo algemeen, dat dit weinig baat, en ziekten kunnen dus niet uitblijven. Koning Victor Emanuel heeft zich uit het hoofdkwar tier te Ferrara naar het Venetiaansche begeven, om het grondgebied, waarmede zijn koningrijk vergroot zal wor den, te bezoeken en hulde vaii zijne nieuwe onderdanen te ontvangen. Volgens de Italiaansche dagbladen wordt de koning er door de bevolking met groote geestdrift ontvangenen komt de blijdschap over de verbreking der Oostenrijksche heerschappij nu eerst, terwijl alle vrees voor terugkeer der Oostenrijksche troepen ver dwijnt, met volle kracht aan den dag. Den 30sten Julij was de koning te Rovigo. Wecnen, 31 Julij. De regering heeft de chefs van eenige der vóórnaamste bankiershuizen alhier uitgenoo- digd tot eene conferentie, ten einde te beraadslagen over het verstrekken van een crediet van 30 millioen gulden in zilver tot betaling der schadeloosstelling aan Pruissen. Naar men verzekert zijn de onderhandelingen van dien aard, dat aan het tot stand komen dezer zaak niet meer wordt getwijfeld. Men maakt hieruit tevens op, dat de regering zoo spoedig mogelijk vrede wenscht te sluiten en alle reden tot verder verblijf der Pruissische troepen onmiddelijk wil wegnemen. Weeiien, 3 Aug. De Pruissen hebben een begin ge maakt met de ontruiming van Neder-Oostenrijk, om post te vatten achter de demarcatielijn. De overeenkomst voorde betaling van 20 millioen thaler is reeds ooderteekend. l=$ei*liïii, 3 Aug. Maints is begrepen onder het wapen stilstandverdrag, hetwelk tusschen Prins Karl en den generaal von Manteuffel is gesloten. Het verkeer tusschen Frankfort, Mannheim en Heidelberg is vrijgesteld. De generaal Roder onderhandelt met de betrokken regering over de ontruiming van eenige positien bij Maints. Morgen zal het hoofdkwartier van den generaal von Manteuffel naar Frankfort worden verlegd. Leipzig:, 3 Aug. Tot heden is nog niets met zekerheid bekend betreffende den toestand, waarin Sak sen zal komen, nadat aan de eischen van Ptuissen zal zijn voldaan. Men beweert dat eene oorlogscontributie zal worden gevorderd ten bedrage van 40 millioen thaler. Deze ontzaggelijke last op ons land drukkende, zou ondragelijk zijn en men hoopt algemeen dat de Koning van Pruissen die steeds zeer gunstig gestemd blijft jegens den Koning van Saksen, magtiger zal zijn in zijn eigen staat dan de minister-president en dat het land daardoor zal bewaard blijven voor die ramp. Tot heden heeft de Pruissische Staats-Anzeiger nog mèt geen woord melding gemaakt van Saksen oi' van het lot, dat ons land boven het hoofd hangt. Blijkens officiële opgaven heeft het Saksische leger in den veldslag bij Königgratz ruim 5000 man verloren. Delfzijl, 2 Aug. Heden namiddag stoomden voorbij onze haven 2 Pruissische oorlogschepen, koers zettende naar Emdcnhet eene was een driemasfschip met stoomvermogen, het andere eene kanonneerboot. Dit is nu al verscheiden keeren, dat men dergelijke vaartuigen hier voorbij ziet gaan. "Vegflxel, 2 Aug. Sedert geruimen tijd is men te dezer plaatse druk bezig met het graven van ijzererts, dat hier in de bouw- en weilanden veel gevonden word. Men vervoert hetzelve naar de ijzergieterijen in België en Duitschland, waar het voornamelijk gebruikt word tot het gieten van spoorweg-rails. De werkzaamheden dier gravingen verschaffen aan vele arbeiders brood. Ook worden de hooge zandgronden daardoor lager en derhalve vruchtbaarder. Men verneemt, dat hier eerlang een telegraaf kantoor zal worden gevestigd. Dordrecht, 2 Aug. Gisteren ochtend had alhier het volgende treurige voorval plaats. Een vader en zoon bevonden zich in een vaartuigje, gebruikt wordende tot overvaart bij de in aanbouw zijnde spoorwegbrug over de rivier. De zoon, het vaartuig van den oever stootende, had het ongeluk over boord te vallen en dadelijk in de diepte te verdwijnen, zonder dat de vader iets tot red ding kon bijbrengen. Eerst eenige uren later werd het lijk gevonden. "Wisseiilïei-Ute3 Aug. Het. koolzaad is over het algemeen droog gedorschen. De opbrengst heeft echter niet aan de verwachting beantwoorddooreen gerekend zal de opbrengt niet meer dan dertig mud per bunder bedragen, dat in poldergronden niet veel te noemen is; in oude polders is de opbrengst minder. De tarwe, die reeds druk gesneden wordt, is vrij goed, ze is niet zwaar van stroodoch het beschot per 100 belooft goed te zijn; indien het weder de goede inza meling niet in den weg staat. Erwten, gerst en haver beloven een voordeeligen oogst, vooral de erwten, die over het algemeen uitmuntend te noemen zijn. Rogge wordt hier te weinig geteeld om er melding van te maken. Vlas kan men even als verleden jaar als mislukt be schouwen. Aardappelen staan vrij goed en ofschoon de bekende ziekte in het loof aanwezig is, zoo is tot nog toe de knol weinig aangetast. De heerschende veeziekte is in dit eiland nog niet voorgekomen; ook de varkens zijn tot nog toe van de gewone ziekte verschoond gebleven. Zierik/ee, 6 Aug. Gisteren morgen ten 9 ure arriveerde alhier met de Spoorboot van Middelburg de typografische vereeniging Harmonie en Vriendschap waarbij de Goessche vereeniging zich had aangesloten, vergezeld van het muziekcorps der stedelijke schutterij, tot het doen van een pleiziertogt naar deze stad. Aan de haven werden zij opgewacht en verwelkomd door de drukkers en binders ter dezer plaats, en begeleid naar het Hotel van Veenhetwelk tot vereenigingsplaats bestemd was. Na het gebruiken van eenige ververschin- gen, begaf men zich en corps naar de Sociëteit Sint- Sebastiaanwaarna men zich wederom vereenigde in het Hotel van Veen aan een gemeenschappelijk diner. Van half een tot 2 ure deed het muziekcorps zich hooren in Sint-Sebastiaanen ten 4 ure in Parklust dat uit muntend beviel. Ten 6 ure werden zij door het muziek corps der schutterij alhier naar de stoomboot bege leid, die onder het spelen van voortreffelijke stukken, de haven uitvoer, dat een schoon effect maakte, na een hartelijk Vaarujeldoor honderden te zijn toe geroepen. Dank zij der directiën van bovengenoemde sociëteiten toegebragt voor de welwillende toelating in hunne localen. Dit eerbewijs is dan ook niet overdreven te noemen want de drukkunst is bij alle volken in hoog aanzien zelfs bij de eerste uitvinding mogten de drukkers in Nederland degens dragenzoowel als de magistraats personen, en geen wonder, want Helmers zegt Al wat gij waart en zijt, Al wat ge eenmaal zult worden O, Volkeren! uw stand, Beschaving, wet en orden, Dit alles züt ge alleen Aan Nederland verpligt; 'tWas nacht, de drukkunst kwam, Zij sprak, en de Aard was licht. Zierikzee7 Aug. Door de Staats-Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Den 1 Aug. zijn Den 2 Aug. zijn aanget. overl. aanget. overl. Amsterdam 24 20 Amsterdam 11 19 Leiden 1 0 's Gravenhage 15 6 's Gravenhage 21 8 Delft2 1 Delft1 1 Rotterdam 8 10 Schiedam 0 1 Dordrecht 1 2 Rotterdam 20 10 Gouda 3 1 Dordrecht 0 1 Utrecht16 12 Gouda 0 2 Arnhem 12 5 Utrecht. 10 10 Den 1 Aug. 2 Haarlem 8 4 6 Kampen. 16 5 0 Meppel 4 4 10 Groningen 10 4 Sedert het begin der epidemie 12 Amsterdam 699 591 6 's Gravenhage 1399 787 1 Schiedam 349 228 8 Rotterdam 1610 1012 5 Utrecht2174 1481 8 Arnhem 232 146 Den 31 Julij. Haarlem 6 Kampen 10 Meppel2 Groningen 13 Den 3 Aug. Amsterdam 12 's Gravenhage 13 Schiedam 2 Rotterdam 7 Utrecht. 10 Arnhem 6 Den 2 Aug. Haarlem. 1 3 Haarlem. onbek. 186 Kampen. 8 6 Kampen. 420 237 Meppel 1 0 Meppel 324 197 Groningen 11 10 Groningen 1548 877 In N°. XXX der Parlementaire Studiën en Schetsen zegt de Heer Groen van Prinsterer: De onderstelling dat ik met September in de Kamer terugkeer, is onjuist. Op dit oogenblik vooral is het voegzaam, mij te onthouden van een onherroepelijk be sluit. Ik wil mij niet aldus ongezind verklaren, om licht te scheppen uit het aanstaande debat. Maar tot dusver is mijn stellig voornemen niet in deze Kamer terug te keeren. Voor debetrekking van klerk ter secretarie in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 3