No. 2534. Zaturdag 4 Augustus 1866, 22s,e Janrg. loes wjiiihm hum». SI !S T, y. Nieuwslij cl ingen. m gewisseld dooil stus, 's avond, in het IVapei, BELAND, er liet nut e& GE. wijden en de gebruik daar- 1 zij bewezer. uitkomsten ,re GEZOND- ival te danken, loeidaaraan is overgegaan, aan- ede zulke op dat hijaan niet me GEZOND- larcligende en verkrijgbaar zijn. nste bestand. 3 eene srnake- choon zij op hoofdzakelijk is zeer ge- l' zwakke >orstaan. ver. sleelite maag ea en aan> en verdragen, en herstel, geene moeite )r verzending in blikken elegd. van een ling van den naauwkeurig it in de na- oor de pro voor de pro- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 31 eïi abonneert zich: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. A. t> o ïi ïi e in. o ïi t s -1* ij s voo 11 beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco pier post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. "V" er scliijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. cht meer zorg het leven zelf der geneesmiddel, dooving en de 'illcn genezen. moeijelijke de uitzetting eetlust of de esteldheid van zonder aanbe menschen, en ziekelijk ichtherstellend als volgt: 3,50 ƒ20,50 3,85 - 20,95 teregtwijzinge benoodigd, !ii bij den heer heer B. van MAN Hoofd- Strand 80 Mai- uur, 30 min. CJIiETSr- omgaan Ermerins •enmeicl onder 5 Augustus l^Sl. ZEESLAG OP DOGGERSBANK, TUSSCHEN DE EN- GELSCHEN EN DE NEDERLANDERS. Alvorens wij het gebeurde op Doggersbank mededee- len zal het niet overbodig zijn de oorzaken te vermel den die aanleiding gegeven hebben tot het ontstaan van den oorlog tusschen Engeland en de Nederlanden, waar door geheel Nederland, en in het bijzonder Zierikzee, doodelijke wenden werden toegebragt, die nimmer her steld zijn geworden, vooral niet in Zeeland. Door de bevrijdings-oorlog in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waarbij die volken, na eenlang- durigen strijd, zich van de Engelsche heerschappij ont deden, werden de Nederlanders door de Engelschen be schuldigd, de Amerikanen daarin bevorderlijk te zijn geweest, dat de waarheid wel zal geweest zijn, want het was eene regtvaardige zaak. Om echter Engeland niet te mishagen, hadden de Staten van Nederland de Amerikanen nog niet erkend als een vrij volk, hoewel de kooplieden onderling alle mogelijke handelsvrijheid verzekerden, waarvoor de Sta ten der Vereenigde Nederlanden niet aansprakelijk kon den zijn. Ook Frankrijk had de Amerikanen in alles begunstigd om een vrij volk te worden, dat de Engelschen op wraak deed uitzien, en ten slotte in oorlog kwam met Frankrijk. Op allerhande gronden zocht Engeland de Vereenigde Nederlanden te dwingen de zijde van Engeland te kie zen, en mede den oorlog te verklaren tegen Frankrijk, waartoe de Staten niet konde besluiten, want dan hadden de Franschen zich spoedig meester gemaakt van Ne derland, dat de Engelschen niet konden beletten. De Staten deden dan ook al het mogelijke om onzij dig te blijven, doch Engeland wist zooveel op te noemen waardoor tractaten werden geschonden, dat echter op) gronden altijd werd bewezen onwaar te zijn, dat een oorlog onvermijdelijk werd, en de vloot was onbemand, onttakeld en in een zeer slechten staat. Eindelijk hadden de Engelschen de sprekendste be wijzen in handen, zoo zij meenden, om de Staten te overtuigen van een verhond met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De heer Laurens namelijk, uit Amerika komende, werd door de Engelschen genomen, en als krijgsgevangen naar Londen gëbragt, waar hem al zijne papieren werden ont nomen. Die papheren waren van dien aard. om scherpe klagten tegen de Staten in te brengen, en werden op gezonden aan den Engelschen gezant te 1s Gravenhage, om die aan. den prins van Oranje tè overhandigen, ten einde Zijne Hoogheid te overtuigen van het verbond dat tusschen Amerika en de Nederlanden stond gesloten te worden. Die papieren gaf de prins aan de Staten over den 20 October 1780, met de volgende aanspraak: Edele Grootmogende Heeren! „Voor eenige dagen heeft de heer ridder Yorke, am bassadeur van Zijne Groot-Brittannische Majesteit bij deze republiek, mij uit naam van den koning zijn meester, ter hand gesteld, de nevensgaande papieren, gevonden onder die van den gewezen president van het congres. „Ik heb van mijn pligt geoordeeld dezelve ter kennis van U Edele Grootmogende te moeten brengenopdat dezelve door UEdele Grootmogende, zoodanig te kunnen worden geresol veert, als naar derzei ver hooge wijsheid zullen oordeelen te behooren. Ik kan niet afzien te betui gen, nimmer iets gehoord te hebben van eenige gelioudene delibiratie, veel min gegevene authorisatie om een trac- taat met de Noord-Amerikaansche colonie aan te gaan." Die papieren waren ruwe schetsen van een tractaat van commercie, opgemaakt te Aken tusschen Hollandsche kooplieden en Amerikaansche gevolmagtigden. Onder andere zonden de Nederlanders zich verpligten, om de Amerikaansche schepen in de Noordzee, het kanaal en waar het mogelijk was, te beschermen tegen Engelsche kapers, hetwelk de Amerikanen wederkeerig de Neder- landsche schepen zonden doen in de Amerikaansche wa teren. Ook behelsde dit tractaat bapalingen van burgerlijke en godsdienstige vrijheden, van Nederlanders die zich in Amerika zouden vestigen, en omgekeerd van Ame rikanen die zich in Nedeidand zouden nederzetten; doch wat het godsdienstige betrof werd later van afgezien als zijnde dit een pmnt dat zich van zelf wel schikken zon. Nog werd er een brief onder de papieren van den heer Laurens gevonden waarin de volgende zinsneden voor kwamen „De patriotsche partij in Holland heeft veel werk ge had om de desseinen te keer te gaan van den prins van Oranje, of met andere woorden die van de Engelsche partij. „Het Hof van Groot-Brittannie heeft een zeer aan- merkelijken invloed op de beraadslagingen van dit Land door de begunstigers van den prins stadhouder, die een bloedvriend is van den koning van Groot-Brittanieen die men verondersteld dat dezelfde bedoeling heeft als hij, ten aanzien van des volks vrijheden, enz." Door onderhandelen werd er niet veel gevorderd, en de Engelschen verlangden den oorlog, die verklaard werd in deze bewoording: „Zijne Majesteit overwogen hebbende, de menigvul dige heleedigende handelingen van de Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden en hunne onderdanen, enz." Zoo is het dat wij ordineren, gelijk wij ordineren bij deze, dat er algemeene brieven van schade-verhaling zul len uitgegeven worden, in dier voege, dat Zijner Ma- jesteits vloot, als andere schepen, welke voorzien zullen worden van kaperbrieven, wettelijk zullen mogen nemen, alle schepen, vaartuigen en goederen, toebelioorende aan de Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden of hunne onderdanen, enz. enz. Onmiddelijk was de Noordzee en het kanaal als over stroomd met kapers, die zelfs de Scheveningsche pinken, die de moeite niet waard waren om in Engeland op te brengen, plunderden en het scheepsvolk mishandelden, soms in het gezigt van den Scheveningschen toren. Ook werden er door de Staten-Generaal mede kaper brieven uitgegeven, en van onderscheidene plaatsen in Nederland voeren er dan ook kapers, waaronder ook een van Zierikzee. Dit kaperschip „de Goede Verwachting werd gevoerd door kapitein Jan Willem Sextroh, een man die volkomen berekend was voor die gevaarlijke zaak, dat uit de volgende gebeurtenis kan blijken Op een avond voer hij met de Engelsche vlag in den top onder de Engelsche wal, waar onderscheidene En gelsche schepen ten anker lagenen kwam daar ook ten anker als of hij er behoorde. In den nacht zette hij een sloep overboord die goed bemand werd en voer er mede naar een Engelsch schip, waar alles in diepe rust was. Aan boord gekomen zoo zacht mogelijk, spijker den zij de luiken digt en het volk was gevangen op hun eigen schip. Vervolgens kapten zij het kabel, zette de zeilen hij en gingen onderzeil, dat door het kaperschip werd gevolgd. In triomf werd dit schip te Zierikzee binnengebragt, en het volk werd bezorgd op) 's Graven steen waar het lang heeft gezeten, terwijl het schip in de oude haven werd gehaald waar het vele jaren ge legen heeft, dat zeker oude lieden zich zeker nog wel zullen kunnen herinneren. Wordt vervolgd Loiulcn, 28 Julij. De depêche, die door don directeur Gooch uit Amerika naar Ierland is overgeseind, tot mededeeling van den gelukkigen uitslag der onder neming, voor zoo ver het leggen van den kabel betreft, luidt aldus„Het kusteiud van den kabel is zoo even ge legd, en met dezen welgeslaagden kabel is, onder Gods zegen, de telegrafische communicatie tusschen Engeland en het Amerik. vasteland voltooid. Ik kan geene woorden vinden tot uitdrukking van mijn diep gevoel, wegens den onvermoeiden ijver en werkzaamheid, waarmede iedereen aan boord, van den hoogste tot den laagste in rang, de moeijelijke pligten, die op hem rustten, heeft vervuld. De aanhoudende energie en de waakzame zorg die, gedurende twee weken, dag en nacht moesten aan gewend worden om het werk te voltooijen, kunnen alleen op den waren prijs gesteld worden door hen, die even als ik, daarvan getuige zijn geweest. Allen hebben ge trouw hunne roeping volbragt; zij verheugen zich over hun succès en vereenigen zich met mij in eene hartelijke gelukwensching aan onze vrienden in Engeland, die ons op verschillende wijzen behulpzaam zijn geweest tot uitvoering van dat groote werk." Aanstaanden Maandag zal, naar men stellig gelooft, de trans-atlantische telegraafkabel ten dienste van het publiek worden gesteld; reeds zijn verscheidene tele grammen van belanghebbenden bij de directie ontvan gen, om naar Amerika te worden overgeseind. Weenen, 28 Julij. De stemming is hier ter stede vrij kalm. Men verwacht, dat de vrede op de medege deelde voorwaarden zal tot stand komen, en schikt zich in het onvermijdelijke. Intusschen gevoelt men zeer goed, dat de vrede duur is gekocht, zelfs al kan men zich troosten met de gedachte, dat het Oostenrijksche grond gebied ongeschonden wordt gehandhaafd, althans tegen over Pruissen. Tegenover Italië is dit blijkens den af stand van Venetië niet het geval en het schijnt nog niet te zijn uitgemaakt, hoe met de Italiaansche streken van Tyrol zal worden gehandeld. Thans verneemt men uit een officieel berigt uit het hoofdkwartier aldaar, welk berigt niet per telegram aan de dagbladen werd medegedeeld, dat onze troepen {na. de op de Italianen behaalde overwinningennaar Duitsch Tyrol zijn afgetrokken. Dit zal op de onderhandelingen stellig van eenigen invloed zijn. Berlijn, 29 Julij (des Ochtends). Uit het Pruissische hoofdkwartier te Brünn wordt het volgende gemeld omtrent de voorwaarden, waarop, volgens de ineening van invloedrijke perso nen in het leger, Pruissen thans alleen den vrede behoort te slui ten. 1°. Oostenrijk, dat uit den bond treedt, bemoeit zich volstrekt niet meer met uitsluitend Duitsche aangelegenheden; 2°. het staat zijne regten op Sleeswijlc-Holsteiu af en doet afstand van de 24 millioen thaler, die het te vordereu had ter vergoeding zijner ko9ten, welke het gemaakt heeft in den oorlog tegen Dene marken 3°. als vergoeding voor Pruissens kosten in den tegen- woordigen oorlog, bekomt het van Oostenrijk eenige kleine grensdistricten, tot betere afronding zijner Silesische grenzen; 4°. Koning George van Ilanover doet ter gunste van zijn zoon afstand van den troon; 5°. Ilanover staat aan Pruissen de provincie Oost-Friesland weder af, in zoover deze vroeger Prui9- sisch was en deze provincie wordt met de Pruissische prov. West- falen vereenigd 6°. Oldenburg bekomt, als trouwe bondgenoot van Pruissen, eenige districten van Ilanover en Mecklenburg het aan gene zijde van de Elvc gelegene, te midden van zijn gebied ingesloten Manoversche ambt Neuhaus; 7°. Oldenburg staat daareutegen aan Pruissen af de midden in de Rijnlanden gelegen kleine Oldenburgsche enclave Birkenfeld; 8°. Brunswijk komt na den dood van den tegen woordigen hertog aan Pruissen en vormt alsdan eene Pruissische provincie Brunswijk; 9°. De keurvorst van Hessen wordt gemediatiseerd, behoud zijn bijzonder vermo gen, dat hij op zijne in Bohemen gelegen groote buitengoederen, of des verkiezende ergens anders mag verteren; 10°. Geheel Kcurhessen wordt eene Pruissische provincie Hessen, met Kassei als provinciale hoofdstad; met. deze provincie zullen eenige declen van Westfalen worden vereenigd; 11°. De kinderlooze hertog van Nassau behoudt zijn groot familie-vermogen en erlangt voorts eene ruime apanage, maar wordt insgelijks gemediatiseerd; met Nassau worden eenige deelcn van de Rijnlanden vereenigd die alzoo gezamenlijk eene Pruissische provincie Nassau met Wiesba den als hoofdstad uitmaken; 12°. Mainz wordt eene Pruissische vesting; 13°. Beijeren verliest de Rijnpaltz en Hessen Darm stadt Rijnhesscn. Beide districten worden vereenigd en zullen eene Pruissische provincie Rijnpaltz uitmaken; 14°. Wurtein- berg verliest het Katholieke, eerstin 1815 daarmede vereenigde Opper Zwaben, hetwelk met het Katholieke Ilohenzollern tot een land van 500,000 a 600,000 inwoners vereenigd wordende, den Koning vau Saksen, die insgelijks Katholiek is, als vergoe ding wordt gegeven voor het koningrijk Saksen, dat alsdan geheel met Pruissen vereenigd, eene afzonderlijke Pruissische provincie met Dresden als hoofdplaats zal worden. Zoo de Koning van Saksen deze regeling niet wil aannemen, dan zal Leipzig met zijn district als oorlogsvergoeding met Pruissen vereenigd worden, even zoo maken Sleeswijk-Holstein-Lauenburg eeue afzonderlijke Pruissische provincie uit. Coburg-Gotha, Altenburg en Sakscn- Weimar zullen voor hunne aan Pruissen verleende hulp in het grondgebied van den hertog van Meiningen en in dat van een der vorsten vau Reuss, die als vijand van Pruissen gemediatiseerd wordt, vergoeding bekomen. Voorts vertegenwoordigt Pruissen geheel Duitschland in bet buitenland en de Koning van Pruissen is steeds opperbevelhebber der gezamenlijke bondsmagt te water en tc land. Aan Italië staat Oostenrijk geheel Venetie af, alsook eenige van Italiaansch gebied omringde deelen van Italiaausch Tyrol, b. v. Riva aan bet meer van Garda. Daarentegen staat [talie aan Keizer Napoleon de eilanden Elba en eenige grensdis tricten in Boven-Italie af. Het is op deze en in hoofdzaak daarvan niet afwijkende voor waarden, dat de militaire partij hoopt den vrede weldra gesloten te zien. Berlijn, 30 Julij. Uit Hanover wordt vau 27 Julij geschreven: Op last der Pruissische regering worden de bijzondere inkomsten der kroon, onder aftrek van hetgeen voor de uitgaven wordt gevorderd, hier achter gehouden en derhalve niet meer ter beschikking des Konings ge steld tot dat de Koning last zal hebben gegeven, om de publieke gelden, welke naar Engeland zijn vervoerd, weder herwaarts over te maken. De Koning van Hanover heeft geene eigenlijk gezegde civiele lijst, maar trekt zijne inkomsten uit zekere met deze bedoeling afge zonderde domeinen. Een schrijven uit Frankfort meldt, dat donderdag de kamer van koophandel zich op uitnoodiging van den Pruissischen commandant tot dezen heeft begeven en hij haar heeft medegedeeld, dat, volgens eene dépêche van von Bismarck, bij dadelijke betaling de reeds betaal:1e 6 millioen van de 25 millioen zouden worden afgetrok ken, maar anders de 25 millioen zouden moeten betaald worden en de generaal dwangmaatregelen moest bezigen. Die dwangmaatregelen zijn: algeheele opheffing van alle post-, telegraaf- en spoorweg-gemeenschapbaat dit niet na 2 of 3 dagen, dan sluiting van alle herbergen en koffijhuizenbaat ook dit niet dan na 2 of 3 dagen insluiting van de stad, zoodat het personen- en goede renverkeer tusschen de stad en hare omstreken geheel moet ophouden, hetgeon moet uitloopen op gebrek aan toevoer van levensmiddelen. 3Xuiiclien30 Julij. De heer vou der Pfordten heeft voor Beijeren een wapenstilstand van 3 weken met Pruissen gesloten, ingaande den 3den Augustus. Dooi de overige Zuid-Duitsche staten was hij van geene vol- magt voorzien. Deze staten zullen nu met deu generaal von Manteuffel onderhandelen. De onderhandelingen over den vrede met de Zuid-Duitsche staten zullen te Berlijn gevoerd worden, Nikolsburg-, 30 Julij. (Particulier telegram van de A. C.) In het protokol der vredespreliminairen is, bij de vermelding der Duitsche staten, Luxemburg niet genoemd, „omdat dit groothertogdom aan Frankrijk is afgestaan." Met betrekking tot de schatting aan Frankfort op gelegd, maakt een blad de opmerking, dat de stad 90,000 inwoners telt, waarvan slechts 70,000 Frankforters. Dus moet per hoofd betaald worden ƒ350, dat is ƒ1800 per gezin. Dit is onmogelijk wanneer men in aanmerking neemt, dat de rijke meeste familien, met name Rothschild, bij de nadering van het gevaar hunne have in veiligheid hebben gebragt en zeer spoedig zeiven Frankfort zouden verlaten; overal elders ook te Berlijn zouden zij met open armen ontvangen worden. Het Bombardement van Wurzburg is misschien het laatste bedrijf van dezen oorlog van 7 weken. Zeven weken, die voor de Pruissen meer hebben opgeleverd dan de zevenjarige oorlog, en in de nieuwe geschiedenis eene der gewigtigste bladzijden zullen vormen. Eigenlijk be hoort dat bombardement niet meer tot de eerste psriode van dezen krijg, want de wapenstilstand was reeds ge sloten toen de generaal von Manteuffel goedvond nog deze stad aan te grijpen. Hij begon ten 1 ure de stad te beschieten met een dertigtal stukken geschut, waarvan 10 aan de zuidzijde der vesting, 20 bij de Heksenbrug waren gesteld. Toen kolonel Drexel als parlementair in zijn hoofdkwartier verscheen om hem op den wapen stilstand te wijzen, antwoordde von Manteuffel, dat hem door zijnen Koning geenerlei berigt daarvan was gezonden en mogt hij dit niet ontvangen, dan zou hij den volgenden morgen ten 7 ure de vijandelijkheden tegen Wurzburg hervatten, daar het bezit van die stad voor hem van ge- wigt was. Aan von Manteuffel moet echter uit het beijersche hoofdkwartier, terstond toen lietbomhardement begon, aangezegd zijn, dat Wurzburg eene opene stad was en dat dus, daar die stad niet ligt op het operatie terrein, het beschieten in strijd was met het volkenregt. Den volgenden morgen kwam generaal von der Tann om von Manteuffel berigt te brengen van het sluiten van een wapenstilstand. De Beijerschen moeten zich goed gehouden hebben en onder anderen elf stukken van den vijand hebben gedemonteerd. De stad heeft onder het bombardement niet veel geleden. Parijs, 29 Julij. Het Journal des Débats merkt op, dat Pruissen en Oostenrijk in den ochtend van 26 dezer, op welken dag de termijn der vijfdaagscke wa penschorsing tusschen hen zou ten einde loopen, zich nog omtrent geen enkel punt met elkander hadden ver staan. En toch zijn de beide partijen het zeer spoedig daarna met elkander eens geworden. Wat vraagt hst blad, is in dien korten tusschentijd gebeurd, dat men cp eenmaal zoo verzoeningsgezind is geworden? Naar de Débats verzekert, is dit hoofdzakelijk te danken aan de Fransche regering, welke het verstrijken van den ter mijn der wapenschorsching ziende naderen, in dit ge- wigtige ocgenblik al haren invloed heeft aangewend om op de gevolmagtigden van beide partijen eene pressie uit te oefenenwelke onwederstaanbaar was. Verder zegt het blad, dat de tusschenkomst der Fransche rege ring ondersteund is geworden door de gelukkige om standigheid, dat de kwestie betreffende Saksen, de moei- jelijkste van alle kwestien die geregeld moesten worden, door den kening van Pruissen zeiven reeds geheel of zoo goed als opgelost was. Hij is namelijk sinds lang door innige vriendschapsbanden aan den koning van Saksen gehecht, en hij heeft den weg niet willen opgaan, dien zijn minister von Bismarck ten aanzien van Saksen dacht te volgen. Toen er eene beslissing moest genomen wor den, heeft de koning, niettegenstaande de dringende ver- toogen van von Bismarck bepaaldelijk geweigerd om toestemming te geven tot verbrokkeling van Saksen voor welks vorst hij eene groote achting koestert en ten wiens gunste de koningin-weduwe van Pruissen, die esne tweelingzuster van de koningin van Saksen is, ook reeds al haren invloed hij den koning had aangewend. Een schrijven uit Rome aan de Indépendance zegt dat de paus de kardinalen heeft bijeengeroepen en liem de noodzakelijkheid heeft betoogd om gedurende de krisis die voorzien wordt het burgerlijk gezag te Rome in handen van Frankrijk af te staan. Plet is niet duidelijk wat de correspondent verstaat onder de krissis die voor zien wordt; de Indépendance meent dat gezinspeeld wordt op den dood des pausen en de noodzakelijkheid om aan het conclave zijne volle vrijheid te verzekeren. 30 Julij. Met het oog op het door ons gevold systeem, om geene officieele opgaven omtrent de choleravoor zooverre wij daarvan kennis dragen voor onze lezers te verzwijgen, vermelden wij thans ook dat in deze gemeente één cholera-geval met doodelijken afloop is voorgekomen. Waarschijnlijk echter wij zijn daaromtrent nog niet juist ingelicht heeft men ook bij dit geval te denken aan besmetting tengevolge van een verblijf in eene gemeente alwaar cholera heerschte, gelijk dit te Goes en in andere plaatsen onzer provincie het geval is geweest. {Middelb. Ct.) De heer J. Enderlé, predikant te Kralingen, heeft voor het beroep naar de Nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen bedankt. Elkersee, 31 Julij. Waren de dagen van 26 en 27 Jnlij jl. voor de gemeente alhier inzonderheid gedenkwaardig, getuige de zigtbare teekenen van belang stelling door de inboorlingen betoondj; 5 hoofden van gezinnen, die van elders hier zijn ingekomen, dewijl zij in hunne geboorteplaats geen bestaan konden vinden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1