No. 2555. 22s,e Jaarg. Woensdag 1 Augustus 1866. Nieuwstijdingen. jPrntscMawfo. r ZJERlkZEESCfIE NIEUWSBODE Men abonneert zich: lil Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco New-York 1,60. 3,90. "V erscliynt: Op "Woensdag en Zaturdag. A <1 vert en tic ïi 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukkenfranco. Men leest in den Courrier des Etats-Uni het volgende: Een brand, schier zonder voorbeeld, heeft de helft van Portland (Maine) vernield, een der bloeijendste plaatsen en handelrijkste havens der Vereenigde Staten. Den 4 July ontstond de brand, men meldt niet hoe, op een schuitenwerfen voortgezweept door een hevigen wind uit het Zuiden, heeft hij over eene uitgestrektheid van 1 y2 eng. mijl alles weggeveegd. Alle bank-kantoren zijn verbrand. Alle dagblad-bureaux liggen in puin. Het postkantoor, acht kerken, het museum van natuur lijke historie, het tolkantoor (dat men brandvrij waande), het gemeentehuis (een der schoonste van die in de Vereenige Staten), de openbare boekerij, en geheel het handeldrijvend stadsdeel, uitgenomen Commercial-street, liggen zoodanig in puin dat men schier geen spoor der straten kan vinden. Twee duizend gezinnen zijn zonder huisvesting; 1500 tenten zijn aangevraagd. De verliezen bedragen minstens 10 millioen dollars. Schoon men den brand meester was, was die nog verre van gebluscht. Uit Boston en andere plaatsen uit het noorden werden levensmiddelen en andere behoeften voor de ongeluk- kigen aangevoerd. Het laat zich begrijpen dat het geweld aan het des vuurs zoodanig was, dat het alle middelen ter stuiting i als bespotte. Op onderscheidene punten heeft men meer dan 50 gebouwen onder den voet gehaald, maar te vergeefs. Ongeveer 2000 gebouwen liggen tegen den grond. Gedurende vele uren moest menom uit het achterdeel der stad aan den zeekant te komenmeer dan eene mijl omweg maken. W eenen27 Julij OfficieelDen 26sten heeft te Nicolsburg tusschen Pruissen en Oostenrijk de on- derteekening plaats gehad van den wapenstilstand en van de grondslagen voor den te sluiten vrede. Oosten rijk heeft zich daarbij bereid verklaard uit den Bond te treden en alle organisatiëndie Pruissen in Noord- Duitschland in het leven mogt roepen, te zullen erkennen, met inbegrip van territoriale wijzigingen. Oostenrijk staat Sleeswijk-Holstein aan Pruissen af en verbindt zich tot het betalen van een deel der oorlogskosten. Yan eene Oostenrijksche zijde wordt omtrent het zeegevecht bij het eiland Lissa het volgende gemeld: De Oostenrijksche bevelhebber bevond zich aan den ingang van de haven van Pola, aanboord van het ge pantserd frègat Erzherzog Max, toen het signaal van eene kanonneerboot hem waarschuwde dat er onraad be speurd werd. Op dat oogenblik lagen er slechts twee linieschepen, namelijk de driedekker Kaiser en een pant- Serfregat. De admiraal ging met deze zwakke magt in zee, doch kreeg beneden Pola verscheidene gepantserde kanonneerbooten er bij. In het gezigt van Zara vernam hij dat de Italiaansche vloot, ter sterkte van 23 meest gepantserde schepen, een aanval tegen Lissa in den zin had. Drie schepen, waarvan twee vroeger tot de Lloyd behoorden, en die als oorlogsstoomschepen waren uit gerust, benevens^ eene gepantserde korvet, zich allen in de kil van den inham van Zara bevindende, schaarden zich nu ook nog bij het eskader, waarvan de Kaiser het centrum vormde, en vatten post op eenigen afstand van Lissa. Naauwlijks was het eskader in het gezigt, of daar begon eene vreeselijke kanonnade van den vasten wal en op het water. Vier Italiaansche gepantserde schepen, twee fregatten en twee korvetten stoomden met volle kracht op het Oostenrijksche schip los. Het gevecht zette I zich woedend in. De Kaiser, in rook gehuld, scheen een 1 monsterachtig dier, door een troep jagthonden aange vallen. De kanonniers, bijna allen Dalmatiërs, en die niet voor het eerst kruit roken, beantwoorden de vier- voudige volle laag hunner tegenstanders met snel op elkander volgende, maar veel beter aangelegde schoten, j De Oostenrijksche vlootvoogd, het gevaar van het schip ontdekkende en het te hulp willende komen, wierp zich onmiddelijk met vermeerderende stoomkracht op een der poote Italiaansche fregatten. Dit barstte uiteen; een luide kreet, een groot geschreeuw liet zich hoorenHet was of een ontzettende afgrond midden in de golven ontstond; daarna zag men onmetelijke kringen op de weêr effen geworden oppervlakte en het fregat was iu de diepte verdwenen! Eene roemrijke episode ken- merkt zijn ondergang. Een half bataljon bersaglieri flat aan boord was, het schip voelende zinken, klom in bet want, klampten zich aan het touwwerk vast, en hunne i karabijnen aanleggende, alsof zij op het exercitieveld I Waren, zonden zij een laatsten kogelregen op het dek van den Erzherzog Max. Dat laatste vaarwel had schrikbare £jevolgen; twintig dooden, zestig gekwetsten vielen ron- dom den Oostenrijkschen bevelhebber, die zelfs onkwets baar scheen. Dat resultaat was naauwlijks bereikt en de zee golfde naauwlijks weer rustig over een duizendtal lijken, of er weergalmde eene ontzaggelijke ontploffing. Een hagelbui van ijzer, hout en menschelijke ledematen viel op de 'eskaders, en eene vreeselijke watermassa omringde het schip Kaiser. De Oostenrijksche bevelhebber vernam dat eene bom uit een der stukken van den driedekker de uitbarsting van een tweede Italiaansch fregat had ver oorzaakt. Dat maakte dus twee schepen die vernield en twee bemanningen die verloren waren, andere belang rijke averijen niet medegerekend. Op de Oostenrijksche schepen waren talrijke dooden. Gedurende het gevecht stond dekommandant van de Kaiser aanhoudend op zijn verheven standplaats, zijne bevelen gevende, even kalm als bij het kommanderen eener manoeuvre. Men zegt dat de Oostenrijkers zich uitsluitend hebben bediend van stalen kogels, die de wanden der Italiaansche oorlogschepen doorboorden, alsof zij met blik en niet met ijzer gepantserd waren. De Re cVItalia, die door de Oostenrijkers in den grond is geboord, was in de Ver eenigde Staten gebouwd en had nagenoeg acht millioen franken gekost. Fi-ftiiltfoirt, 26 Julij. Het lijk van burgemeester Fellner, die in den nacht van 23 op 24 dezer plotseling stierf, werd gisteren in eene met bloemen versierde kist in eene kamer van zijne woning ten toon gesteld. Den geheelen dag stroomde eene meuigle burgers van alle standen derwaarts, om den algemeen beminden man nog eens te zien. De begrafenis was aanvankelijk op heden ochtend bepaald. De familie liet echter gisteren avond weten, dat zij in de tegenwoordige tijdsomstandigheden aanlei ding vond, om de begrafenis op een ander uur, in alle stilte, te doen plaats hebben." Het gebeurde nu heden ochtend om half zes, maar des niettegenstaande vergezelden omstreeks 6000 personen den stoet naar het graf. Dr. Kirchner hield bij het graf eene korte, maar indrukwekkende rede, en de »Liederkranz" zong een cho- raal. De overledene heeft, naar men verzekert, voor zijn dood een hartelijken brief geschreven aan zijn gezin. Gisteren had bij Tauberbisschofsheiin (ongeveer vijf mijlen zuidwestelijk van Würzburg) een gevecht plaats tusschen de Pruissische voorhoede en die der Badensche en Wurtembergsche troepen. De Pruissen behaalden daar, even als in het gevecht bij het dorp Werbach, de zegepraal. Het verlies der Badensche en Wurtembergsche troepen bedraagt 1200 man. De Hessische Morgen-Zeitung zegt: Het gevoelen dat prins Karei van Beijeren niet bekwaam genoeg is om den oorlog te leiden, schijnt door alle Beijersche officieren te worden gedeeld. Zoo heeft o. a. de voor treffelijke generaal von Zoller in een der jongste gevech ten den dood gezocht, omdat de prins zijne raadgevingen met arrest beloonde. Droeviger nog eindigde de rid- meester Strommer zijn leven; dezen n. 1. werd het bevel gegeven om een door de Pruissen bezet, woud tc zuiveren. Zijne opmerking dat dit met kurassiers niet doenlijk was, had slechts tengevolge dat het bevel werd herhaald. Toen hij hierop ten antwoord gaf, dat het tegen zijn pligt en geweten streed om menschen zoo nutteloos op te offeren, zeide men hem, dat hem zijn commando zou ontnomen worden, indien hem de moed ontbrak het bevel ten uitvoer te leggen. Strommer reed naar zijne manschappen terug en zeide: „Kameraden! Men heeft ons bevolen den Pruissen dit woud te ontnemen; mij is het onmogelijk om u naar de slagtbank te geleiden; maar ik zal be wijzen dat ik den dood niet vrees.11 Bij het uiten dezer woorden schoot hij zich voor het hoofd. Onder de te Weenen aangekomen gekwetsten be vindt zich ook een hoofdofficier, wiens leven reeds twee malen is gered door zijn trouwen hond. In den slag bij Magenta was de toenmalige luitenant ook zwaar gekwest op het slagveld blijven liggen; alle nasporingen die men naar hem deed, bleven vruchteloos, tot dat zijn bediende met zijn hond nogmaals het slagveld doorliep, die zijn meester onder een ;hoop lijken opspoorde. In den jong- sten slag bij Königgratz nu redde de trouwe hond zijn meester op nieuw. Deze officier was zwaar gekwest be wusteloos neergezonken en zou ongetwijfeld verloren zijn geweest, indien het dier hem ook ditmaal niet had gevonden. Te Aschaffenburg hebben, volgens deskundigen, de bondstroepen weder eene onbegrijpelijke fout begaan, door in de dalen te blijven zonder de hoogten te bezetten, zoodat de Pruissen de beste posities konden innemen van waar zij op de bondstroepen een vernielend vuur openden. De sterkte der Pruissen bedroeg 30,000 man hunne patrouilles strekten zich echter uit tot Rothenberg en Rothenfels, waar zij zich dagelijks vier of vijf malen vertoonden, waarschijnlijk om den vijand omtrent hunne positien te misleiden. Bij het binnenrukken in de stad werd om den hoek eener straat op de generaal von Fal- kenstein geschoten; zijn adjudant werd getroffen. Men meende dat de schoten uit het huis van een zekeren heer Gentil vielen eu onmiddelijk drong men in diens woning en nam hem gevangen. Hij zou zeer zeker zijn gefusilleerd, zoo niet gelukkig de buren opkwamen om te getuigen dat de schoten waren gedaan door Oostenrijksche jagers die zich op straat verscholen hadden. De Pruissen door zochten met verbazenden spoed alle huizen en eischten toen onder bedreiging van de doodstraf dat binnen een uur alle wapenen moesten worden afgeleverd. Daarop werd de vordering bekend gemaakt, dat des anderen daags 100 ossen, 150 wagens, 60,000 brooden en verdere levensmiddelen, sigaren, koffij enz. moesten geleverd zijn. De bedreiging werd er bij gevoegd, dat wanneer om 10 ure aan die vordering niet was voldaanten 11 ure de burgemeester zou worden doodgeschoten. Behalve de verpligting om de soldaten van wijn, tabak enz. te voorzien moet de stad ook 10,000 thaler oorlogschatting betalen. Het aantal Pruissen bij Aschaffenburg gevallen moet zeer aanzienlijk zijn. Het is echter niet te begrooten, daar zij onmiddelijk hunne dooden begraven, behalve die van rang en naam, welke zij in den lijkwagen mede voeren en verder zenden. Om de lijken des vijands bekreu nen zij zich niet. Deze liggen voor een groot deel dan ook onbegraven. 26 Julij. Uit een van regeringswege gedaan onderzoek in de statistieken van krankzinnigen hier te lande, blijkt: »van de 84,321 personen, die aan krankzinnigheid lijden was de aanleidende oorzaak in 358 gevallen, overspanning der hersenen; in 2,549, huiselijke onaangenaamheden; in 951, ver lies van fortuin; in 803, verlies van een geliefden bloedverwant of vriend; in 620, teleurgestelde eerzucht; in 120, gewetensknaging in 223, gramschap; in 31, vreugde; iu 836, liefde; in 477, jaloerschheidin 368, hoogmoed; in 123, staatkundige gebeur tenissen; in 82, plotselinge verandering van een werkzaam tot een werkeloos levenin 115, eenzaamheid; in 139, eenzame opslui ting; in 78, heimwee, in 1,095, godsdienst, en voorts nog 1,628 gevallen van verschillenden aard, waarvan de aanleidende oorzaak niet is opgegeven. Van het boven opgegeven getal krankzinnigen werden 53,000 in bijzondere huizen verpleegd, terwijl uitgaven van den Staat voor de lijders in openbare gestichten iets over de 8 miljoen francs bedragen. Den 27. De keizer is ongesteldreeds sedert eenige dagen heeft men opgemerkt, dat hij er droefgeestig en lijdende uitziet. Het is daarom dan ookdat hij zijn vertrek naar Vichy verhaast. Z. M. zal derwaarts ver gezeld worden door de ministers van buiten- en van binnenlandsche zaken. 28 Julij. Heden was ter beurze alhier aangeplakt het volgende berigt: Door de gevolmag- tigden van Pruissen en Oostenrijk is een wapenstilstand onderteekend voor den duur van 4 maanden. De heer v. d. Pfordten heeft dien wapenstilstand namens Beijeren en de andere geallieerden onderteekend. Tusschen Pruissen en Beijeren is een wapenstilstand gesloten tot 2 Augustus. Men verzekert, dat Frankrijk ook pogingen aan wendt opdat de bondstaten, welke met Pruissen oorlog voeren, in weerwil van den tegenstand dezer laatste mogendheid, in den wapenstilstand worden begrepen. Brussel29 Julij. De Indépendance meldt, dat keizer Napoleon aan Pruissen heeft gevraagd eene ver goeding in grondgebied, welke ook, zelfs van kleinen omvang. Pruissen heeft daarop Luxemburg aangeboden en zich verbonden om dit van Nederland te verkrijgen. Oi-oiiiiig-en, 27 Julij. Nergens ten plattenlande in deze provincie heerscht de cholera in zoo erge mate, dan te Winsum, of liever te Obergum, onmiddelijk aan Winsum gelegen. Men schrijft ons, dat aldaar tusschen de 50 en 60 zijn aangetast20 zijn er reeds op dat kleine plaatsje overleden. De zieken worden dadelijk naar het nieuwe aringesticht overgebragt, waar het ruim, frisch en zindelijk is. De doctor heeft er dag noch nacht rust (is daar maar één geneeskundige In Winsum zelf zijn nog weinigen aangetastalleen te Obergum vooral in het oostelijk gedeelte. De flinke burgemeester doet alles, wat hij kan in dezen nood; 13 oppassers zijn er aan het gesticht verbondenalle avonden en des morgens vroegtijdig worden er teerpotten gebrand. Men verneemt, dat zich onder Woldendorp weder de pokziekte onder de schapen heeft vertoond. Op de strenge afzondering is order gesteld, en hoopt men daardoor de verdere verspreiding tegen te gaan. Werkendam, 28 Julij. De afloop der alhier in openbare veiling gebragte haver is niet gunstig geweest, zoodat sommige stukken zullen worden herveild. Hoe wel dat gewas goed gegroeid is, schrijft men dat toe aan de veldmuizen die in genoemd gewas veel ver woesting aanrigten. Ook aan de hier te veld staande tarwe wordt door genoemde dieren veel schade ver oorzaakt. Ingez Eikerzee, 27 Julij. Heden namiddag werd alhier het nieuwe schoolgebouw, dat het oude en onbruikbare heeft vervangen, plegtig ingewijd. Hulp van elders is der gemeente bij de stichting van dat gebouw niet ten deel gevallenalleen eene aanzienlijke geldelijke bijdrage van de edele Ambachtsvrouw heeft haar ter tegemoet koming in de kosten van den bouw gestrekt: voor het overige heeft de gemeente, door welwillende zamen- werking ook der gemeentenaren bij het leveren van vervoermiddelen voor de materialenhierin zich zelve geholpen. Eere hebbe de gemeente, die zooveel, als hier het geval is, voor de hoogst belangrijke zaak van het volksonderwijs toont over te hebben. Maar eere hebbe ook de kundige bouwmeester, die in een betrekkelijk korten tijd een zoo echt, doelmatig en sierlijk school gebouw, als men hier thans verrezen ziet, heeft weten daartestellen. Eene regt genoegelijke zamenkomst van het gemeentebestuur en genoodigden had ter gelegen heid der inwijding in het nieuwe schoollokaal plaats. Als genoodigden wareno. a.behalve de Predikant der Hervormde gemeente en de bouwmeester, de school opzieners in het 2oe en 6<le schooldistrict van dit gewest tegenwoordig, die allen, nadat de plegtigheid door den Burgemeester der gemeente met eene rede was ingeleid, achtereenvolgens toepasselijke toespraken hielden, welke ten slotte door den verdienstelijken hoofdonderwijzer in eene gepaste rede beantwoord werden. Het een en ander werd door opzettelijk daartoe vervaardigde gezangen der schooljeugd, die in feestgewaad aanwezig was, vooraf gegaan, afgewisseld en besloten. Dat de schooljeugd bij die gelegenheid aangenaam onthaald werd, behoeft naauwelijks vernield te worden; even als het naauwe- lijks vermelding noodig heeft, dat de leden van het gemeentebestuur en de genoodigdende meesten van hunne dames vergezeld, na den afloop der eigenlijke plegtigheid den avond verder in gezellig verkeer door- bragten. De dag van heden kan niet anders, dan aange name herinneringen bij degenen, die hem medevierden, achterlaten. Zieirilcaseo, 28 Julij. De vredesvoorwaarden zijn den 26sten geteekend en daarmede is een einde gemaakt aan de gissingen en voorspellingen omtrent de laatste poging van Oostenrijk om onder de wallen van Weenen te overwinnen of te sterven. De wapenstilstand is nu voor vier weken gesloten, maar van het sluiten van een definitieven vrede zal vermoedelijk geen sprake zijn, vóór de Pruissen ook de zuid-duitsche staten hebben bezet, geljjk zij Saksen, Hanover en Hessen bezet hebben. Qui trop embrasse mal étreint; wanneer Pruissen daarin geslaagd is, en in die staten oorlogscontributien heft gelijk het in de verschillende steden doet, waar het nu bezetting gelegd heeft, dan zou de volkgsympathie voor Pruissen, op theorien gebouwd, zeer goed plaats kunnen maken voor een ander gevoel, door de praktijk inge boezemd, en het volk zelf, dat zich nu leidelijk gedraagt, partij kiezen tegen het leger waardoor het wordt uitge mergeld. Opmerkelijk toch is het dat, terwijl in zeer vele duitsche staten de bevolking pruissisch gezind is, en de vorsten zich, soms in lijnregten strijd met de ver tegenwoordigers, voor Oostenrijk verklaard hebben, Pruis sen juist de vorsten met in het oog loopende welwillend heid bejegend en het volk aan hooge oorlogschattingen onderwerpt. De pogingen, die de groothertog van Baden aanwendt om den Koning van Pruissen met de Zuid- Duitsche vorsten te verzoenen, zullen dus zooveel bezwaar niet ontmoeten. Eerst echter zal Pruissen de voornaamste steden bezetten ten einde de oorlogskosten goed temaken. Daartoe strekt dan ook de voorwaartsche beweging in West-Duitschland, die, ook tengevolge van de onoordeel kundige aanvoering der troepen, tot hiertoe steeds ten nadeele van de bondgenooten uitviel, niettegenstaande de Duitsche soldaten zich uitmuntend van hun pligt kwijten. De wapenstilstand heeft in zekeren zin ook Italië verrast welks leger op weg was om geheel Zuidelijk Tyrol te veroveren, wat in de gegeven omstandigheden geen roem ruchtig wapenfeit zou wezen. De Italianen waren reeds tot op 8 mijlen van Triest genaderd toen de wapen schorsing werd gesloten. Zierikzee30 Julij. Door de Staats-Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Den 25 Julij zijn Den 26 Julij zijn aanget. overl. aanget. overL Amsterdam 17 21 Amsterdam 16 16 Leiden 1 5 Leiden 2 1 's Gravenhage 41 13 's Gravenhage 35 17 Delft1 4 Delft1 0 Schiedam 2 0 Schiedam 2 1 Rotterdam 10 12 Rotterdam 13 6 Dordrecht 0 3 Dordrecht 1 1 Gouda 4 2 Gouda 1 2 Utrecht. 21 13 Utrecht. 20 16 Den 24 Julij. Den 25 Julij. Haarlem 6 2 Haarlem 7 4 Kampen 13 10 Kampen. 9 9 Meppel2 2 Meppel 3 2 Groningen 23 13 Groningen 13 9 Den 27 Julij. Sedert het begin der epidemie Amsterdam 18 15 Amsterdam 498 470 Leiden 3 5 Leiden 1313 872 's Gravenhage 18 9 's Gravenhage 1272 717 Delft2 3 Delft635 392 Schiedam 4 0 Schiedam 343 222 Rotterdam 11 7 Rotterdam 1528 958 Dordrecht. 4 2 Dordrecht 576 350 Gouda 2 2 Gouda 236 133 Utrecht. 16 17 Utrecht. 2083 1398 Den 26 Julij. Haarlem. 4 2 Haarlem. onbek. 165 Kampen. 12 6 Kampen. 330 186 Meppel 1 2 Meppel 312 191 Groningen 15 11 Groningen 1444 812 Zieinltzee, 31 Julij. De beroepen predikant bij de Evang.-Luth. gemeente alhier, Ds. J. H. C. Heijse, te Cuilenburg, heeft de beroeping herwaarts aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1