T ZIEIIKZEESCHE NIEUWSBODE I No. 2527. I Voenstlag II Julij 1866. 22s,e Jaarg. Nieuwstij dingen. JFrawfetii Men abonneert zieli: In Nederland bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. Ju Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerikafranco New-York- 3,90. "V ersehijiit: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentïën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken, franco. 30. mirt-. Parijs? 5 Julij. De France zegt omtrent de zede lijke overwinning door Frankrijk behaald het volgende Italië volkomen vrij, de oorlog geëindigd, de vrede van Europa verzekerd. Men vraagt zich echter af of dit werkelijk het geval zal zijn, of nu wezenlijk de vrede verzekerd en de oorlog geëindigd is. Het is te wenschen, want een oorlog, zoo als de nu gevoerde, is zonder voorbeeld in de geschiedenis. Binnen 12 dagen werden twee vreeselijke veldslagen (Custozza en Sadowa) en eene reeks bloedige gevechten geleverd; in 12 dagen werden 2000 millioen verslonden en 80,000 menschen opgeofferd; 12 dagen hebben geleid tot eene wijziging der kaart van Europa. Het fransche gouvernement zal naar men wil 70,000 zündnadelgeweren aanschaften. Na den deenschen oorlog was ook reeds sprake van het aanschaften van dat wapen maar toen was de generaal Suzanne van oordeel dat het wapen door zijne grootere lengte minder geschikt was voor de aanvallen met de baj onnet. De France schrijft: Thans nu het krijgsgeluk aan de Pruissen uitzigten opent die al zijne verwachtingen overtreffennu het in de hertogdommen alleen meester is, Saksen, Hessen, Hanover en Bohemen in zijne magt heeft, kan het in den roes der zegepraal den droom willen vervullen, die steeds een hersenschim scheen. Maar daar om neemt dan ook thans de zaak eene andere wending voor Frankrijk. Thans vangt zijn pligt aan. Pruissen mag niet lieerschen over geheel Duitschland; dat ware voor Frankrijk een zoo groot gevaar dat geene regering zich dit mag laten welgevallen. Het blad eindigt met een beroep op het eigenbelang der Franschen. De stad Amiens word erg door de cholera geteisterd. Het getal slagtoffers bedraagt sommige dagen 80. De Keizerin is eergisteren derwaarts vertrokken om de hos pitalen te bezoeken en den zieken troost toe te spreken. Voor de regtbank te Carcessonein Frankrijkis dezer dagen een hollandsch advokaat, de heer mr. Léon uit \s Hage, als pleiter opgetreden. Het gold eene vor dering, door een ingezetene van genoemde stad ingesteld tegen de nederlandsche maatschappij, eigenares van de gasfabriek, van welke maatschappij de heer mr. Léon een der directeuren is. In een fransch blad, le Courrier de VAude, vinden wij van dit proces melding gemaakt, om de bijzonderheid dat een Hollandsch advokaat in Frankrijk als pleiter optrad. Het was voor het eerst dat de heer Léon voor eene regtbank in de fransche taal het woord voerde. Hij sprak gedurende een uur met vastheid, kalmte en waardigheid, in vloeijend en zuiver fransch. Onze beste regtsgeleerden, zegt genoemd blad, zouden de art. 1382 en 1383 van den Code Napoleon niet beter hebben geëxpliceerd dan mr. Léon het heeft gedaan. Hij heeft bewezen, dat hij de regtswetenschap en de kennis van zaken volkomen meester is. De zaak, waarin de heer Léon optrad, is vóór de uitspraak der regtbank bij minnelijke transactie geschikt. Volgens laPresse zal een Fransch commissaris zich onmiddelijk naar Venetië begeven om aldaar namens keizer Napoleon het bestuur te voeren. Aan het Fransch eskader in de midclelandsche zee is bevel gegeven om onmiddelijk naar Venetië onder zeil te gaan, en op alle versterkte plaatsen der kust de Fransche vlag naast de Oostenrijksche te hijschen, Een telegram uit Parijs meldt, dat men aldaar in plaats van aan het herstel des vredes te gelooven, de voortzetting van den krijg verwacht, waaraan ook Frank rijk zou deelnemen. JPlEtrljS, 5 Julij. Dezer dagen overleed alhier ecu man, die 1 U5 jaren en 4 maanden oud was geworden en twee dagen later zijne vrouw in den ouderdom van 105 jaren en 1 maand. 8 Julij. De Moniteur meldt, dat de onder handelingen tot het sluiten van een wapenstilstand tusschen de oorlogvoerende partijen zeer ijverig worden voortgezet. ÏPloi'eiice, 4 Julij. De dagbladen verklaren dat, indien de Oostenrijksche troepen Venetie ontruimen, om tegen Pruissen op te trekken, het Italiaansclie leger hen zal vervolgen, tot dat de Italiaansclie en Pruissische legers zullen vereenigd zijn. Italië moet Pruissen noch in de overwinning noch in de nederlaag alleen laten. Men gelooft, dat de strijd eerlang hervat en voortgezet zal worden tot aan de ontbinding van de Oostenrijksche monarchie. Er bestaat volkomen verstandhouding tus schen de Italiaansche regering en de nationale Hon- gaarsche en Croatische partij. 6 Julij. De Opinione zegt, dat de koning aan den keizer der Franschen, betreffende het voorstel tot wa penstilstand, heeft geantwoord, dat hij zijn ministerie zou raadplegen. De ministerraad heeft gisteren eene zit- ting gehouden. De depêches yap alle zijden ontvangen melden, dat het Oostenrijksche voorstel overal een on- gunstigen indruk heeft gemaakt. De dagbladen verklaren eenparig, dat het voorstel onaanneembaar is. Berlijn, 4 Julij. De overwinning, gisteren dooi de Pruissische troepen op de Oostenrijkers behaald, is inderdaad zeer groot. Onze troepen hebben o. a. bij het bloedige gevecht nabij de Königgratz meer gedaan dan hunne vurigste vereerders van hen durfden te verwachten. Sedert drie dagen hadden zij schier onophoudelijk ge forceerde marschen gemaakt, leden zij honger en dorst en waren zij daarenboven door de zware verliezen ge decimeerd. Niettegenstaande dat alles, vallen zij de Oostenrijkers aan, die door verbazende verschansingen en eene gelukkig gekozen positie zijn gedekt, met het gevolg dat de vijand na een hardnekkigen strijd uit zijne positie wordt verdreven. Het gansclie Noorderleger van Oostenrijk is verslagen en uiteengejaagd. Andermaal zijn 10,000 man krijgsgevangenen in handen der Pruissische troepen gevallen. Bij het Oostenrijksche leger bestonden, naar men verneemt, groote leemten en gebreken. De manschappen hadden geen vertrouwen op hunne chefs, en daarin moet, naar men verzekert, de verklaring worden gezocht van de herhaalde verliezen, door de Oostenrijksche troepen geleden. Men moet erkennen dat het Oostenrijksche leger zoowel als het onze de bewijzen heeft gegeven, dat moed en volharding bij de manschappen algemeene hoedanigheden zijndat de aanvoerders intellectueel ont wikkelde mannen moeten genoemd worden, maar dat alles is niet genoeg, er moet eenheid en vertrouwen bestaan, en men verzekert dat deze onmisbare eigen schappen bij het Oostenrijksche leger niet worden ge vonden. Daarin ligt de oorzaak dat de Oostenrijkers telken male worden geslagen. 5 Julij. Als bij tooverslag zijn de zaken veranderd. Oostenrijk heeft afstand van Venetie gedaan aan Frank rijk en dit gewigtige besluit is genomen en in zekere mate ten uitvoer gelegd, zonder dat iemand hier ter stede, hoog of laag geplaatst, wie het ook zij, met inbegrip van den koning en von Bismarck, een woord daarvan hadden vernomen. Dat Oostenrijk Venetie op den duur in dezen oorlog tegen Italië niet zou hebben kunnen beschermen, dat het Venetie zou moeten verliezen daarvan hield men zich overtuigd, dat de zaak langs dien weg zou tot stand komen, dat had niemand on dersteld. Men gelooft algemeen dat de resultaten dezer nieuwe wending der zaak, voor Pruissen. niet gunstig zullen zijn. Al hetgeen tot heden verworven is, zal Pruissen moeten afstaan, zoo vreest men, tengevolge van de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Frankrijk aangegaan, waarvan de bedoeling is Pruissen te treffen. Aanvankelijk werd beweerd, dat aan den generaal v. Gablenz onverwijld een weigerend antwoord was gegeven, toen hij aanzoek deed, om een wapenstilstand te erlangen. Dit berigt is gebleken onjuist te zijn. Tot welk besluit de regering komen zal, weet tot heden niemand, zelfs de ministers hier niet. Frankrijk is in de zaak betrokken en daardoor is de toestand zeer bedenkelijk ja uiterst gevaarlijk geworden. Een punt dat hierbij zeer in aan merking komt, moet eerst worden uitgemaakt: Namelijk, wat zal Italië doen? Van het bezit van Venetie thans verzekerd zijnde, onderstelt men algemeen, dat het zoo danige uitlegging aan de woorden van het met Pruissen gesloten tractaat zal geven, dat het niet langer verpligt is zich aan de gestelde bepalingen te houden. Het gevolg hiervan is, dat het zich van Pruissen zal scheiden en dit laatste moet nu zien hoe het zich uit de positie het best kan redden. De Koning en von Bismarck worden zeer spoedig te rug verwacht. Frankfort, 5 Julij. Het is bijna onmogelijk den indruk te beschrijven, die door de Oostenrijksche berig- ten, over den jongsten veldslag bij Sadowa is te weeg gebragt. Op zulk eene verpletterende tijding was men noch in diplomatieke, noch in militaire kringen voor bereid. Allerlei geruchten zijn in omloop omtrent de oorzaken van deze ramp. Het is onnoodig die te ver melden; dit toch blijkt, dat 5 Oostenrijksche corpsen met de grootste hardnekkigheid tegen 8 Pruisische corp sen hebben gestreden, en ten slotte voor de overmagt moesten bukken. 8 Julij. De Auffsb. Zeitung meldt dat Benedek zijn ontslag heeft gekregen. Eiscnaeli6 Julij. De divisie Göben heeft bij Geysa (in het groothertogdom Weimar, district Eisenach) aan de Beijeren een gevecht geleverd en 8 hunner po- sitien genomen. De brigade v. Wvangel heeft daarbij veel geleden. De luitenant-kolonel v. Gontord en de majoor Rustow zijn gesneuveld; 500 gewonden liggen te Sal- zungen. De Pruissen rukken zegevierend voort. Volgens de weener dépêches heerscht in de hoofdstad eene onbeschrijfelijke gisting en zou men er den oorlog tegen eiken prijs willen voortzetten. Men zegt dat het geheele volk te wapen zal worden geroepen. Princes Marianne der Nederlanden, die thans op haar slot Camenz in Silezie verblijf houdt, heeft dit tot een hospitaal doen inrigten en laat de daarin opgenomen gekwetsten op de weldadigste wijze verplegen. Hor-zitz, 6 Julij. Een deserteur uit Praag meldt, dat daar groote vreugde heerscht over de spoedig ver wachte komst van het leger uit Italië bij Brünn en Olmiitzdaarentegen is men niet zonder bezorgdheid voor eene spoedige bezetting door de Pruissen, daar Benedek over de Elve terugtrekt en Praag niet verde digen kan. Het hoofdkwartier des konings is des mid dags naar Pardubitz vertrokken. Alle overgangen over de Elve tusschen Pardubitz en Elbe-Teinitz zijn in han den der Pruissen. Benedek schijnt op Brünn terug te trekken, waarheen de beide Pruisische legers hem volgen. Of Köninggratz zijdwaarts aangevallen zal worden is nog niet ïieslist. Praag is, naar men zegt, door de Oos tenrijkers opgegeven. Het Pruissische leger moge overwinnend voor waarts rukken, het schijnt toch aan alles behoefte te hebben, behalve aan krijgsvoorraad. Uit het hoofdkwar tier van Prins Frederik Karei schrijft men dat hard brood en water alles is wat men bekomen kan en de prins zelf zich daarmede moet behelpen. Weenen, 3 Julij. Een correspondent bij het leger in Bohemen, maakt de volgende berekening, omtrent het Pruissische naaldgeweer. In elke minuut kunnen met dit wapen 5 schoten worden gelostdit maakt voor een bataillon van 1000 man 5000 schoten. De geweren dragen 800 pas ver. Indien een ongedekt bataillon tegen een vijandelijk bataillon storm loopt, heeft het minstens 8 minuten nooclig om de 800 pas af te leggen, en in dien tijd ontvangt liet derhalve 40,000 kogels. 4 Julij. Luidens een hier ontvangen particulier berigt telt een enkel regement, dat in den strijd bij Skalitz deel nam, het regement Franck, niet minder dan 1170 clooden en gewonden; bovendien 34 officieren en 3 stafofficieren. Het meerendeel der gewonde officieren viel in 's vijands handen. Luidens een berigt van de Ostdeutsche Postdat door onze dagbladen onder voorbehoud wordt overge nomen, is generaal Sde commandant der vesting Mantua, herwaarts gezonden, om zich te verantwoorden. Gemelde generaal had, volgens dit berigt, tijdens den slag van Custozza een uitval moeten doen, maar heeft dit nagelaten. Weenen, 6 Julij. Volgens officiële berigten heb ben de Pruissen zoodanige verliezen geleden, dat zij niet in staat zijn om nog gedurende 14 dagen den strijd voort te zetten. Volgens de Debathe is de maarschalk Forey naar het Pruisisch hoofdkwartier vertrokken om over den wapenstilstand te onderhandelen. Men verzekert dat Pruissen reeds geneigd was om een wapenstilstand van 14 dagen aan te nemen voor dat Frankrijk zijne bemid deling heeft aangeboden en v. Gablenz een wapenstil stand aanvroeg. Het antwoord van Italië is ontwijkend. De schatkist en de gelden der bank zijn naar Comorn overgebragt. De toevloed van vrijwilligers is nog steeds groot. De gruwel van Trautenau, waar men de Pruissen uit de huizen beschoot, en alles wat maar uit de vensters en van de daken te werpen was op hen nederwierp, terwijl in elk huis Oostenrijkers waren verscholen, niettegenstaande de burgemeester verzekerd had, dat er geen vijand in de stad was die gruwel is een logen. Trautenau ligt aan den voet van een berg, die hoog boven de stad uitsteekt. Op den berg hadden de wijkende Oostenrijkers post gevat en van daar schoten zij op den vijand in de straten. De bevelvoerende officier, die meende dat het vuur uit de huizen kwam liet carré vormen en op de vensters der huizen op de marktplaats vuur geven. Daarop drongen de soldaten de huizen in en nu ontstond er een bloedig straatgevecht terwijl alle huizen zonder uitzondering geplunderd wer- dun. Toen later de Oostenrijkers kwamen na hen te hebben uitgedreven, waren de inwoners zelfs niet in staat een glas wijn aan den veldmaarschalk von Gablenz aan te bieden. Uit Breslau wordt geschreven: De vreugde over de zegepralen der pruissische troepen wordt hier vergald door het zien van de velerlei ellende der gewonden, die hier met groote massa's per spoortrein van Nachod en Trautenau worden aangevoerd. Zij zijn allen naar de lazareths overgebragt, die echter zoo vol werden, dat er geen plaats meer was en men de toevlugt moest nemen tot particuliere gebouwen. Oostenrijkers en Pruissen liggen hier bijeen. Onder de laatsten be- bevincten zich velen, wien na het eerste gevecht bij Trau tenau, toen de Pruissen 1 '/2 mijl rugwaarts waren getrok ken, door de boheemsche vrouwen de oogen uitgestoken, of wonden werden toegebragt met groote messen. In de steden Landschut, Freiburg, Waldenburg, Friedeberg, Nachod, Reinerz, Glatz, enz. liggen de gewonden op een gehoopt en hebben schier gebrek aan alles. Op de slag velden van Nachod zijn de dooden nog niet begraven 60 man zijn hiermede thans ijverig bezig. Verona, 6 Julij. De vijand is, na zijn aanval op Borgoforte, teruggetrokken. Vier compagnien jagers hebben gisteren bij Ydroli, aan het meer van Garda, tegen 6000 Italiaansche vrij willigers gevochten, die vele kanonnen hadden. De vijand is vijf malen teruggeslagen met een verlies van 500 man. Griroiiingrcii, 5 Julij. De volgende opgaven om trent de cholera hier ter stede gedaan, zijnop 3 Julij aangetast 116, overleden 33, op 4 Julij aangetast 103, overleden 31. Totaal der aangetasten 742, overleden 288, hersteld 25. 6 Julij. De volgende opgaven omtrent de cholera zijn gedaan: 5 Julij aangetast 86, overleden 59. 6 Julij aangetast 54, overleden 47. 7 Julij aangetast 47, over leden 45. Totaal aangetast 929, overleden 439 personen. Bordreolrt, 6 Julij. Heden namiddag heeft alhier in de Heerheimanshuisstraat een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een meisje is uit het raam eener tweede verdie ping gevallen en op eene binnenplaats op eeuige bloem potten neergekomen, die met tuinstokjes voorzien waren, waarvan er haar in den buik zijn gedrongen, tengevolge waarvan zij gevaarlijk verwond werd en in zorgwekkenden toestand verkeert. Brctlccl, 6 Julij. Wegens het uitbreken der vee ziekte te Kuilenburg, zijn in deze gemeente, als ook te Zuilichem eenige infanteristen ingekwartierd, ten einde de linie van afsluiting tusschen den Tieler- en Bommeler- waard te surveilleren. Mictdeltmrg-, 5 Julij. In de heden gehouden zitting der Prov. Staten van Zeeland, is tot buitenge woon Hd van Ged. Staten verkozen Mr. B. C. Cau. Hoewel onze provincie tot heden, even als vroeger steeds het geval was, van de cholera-epidemie verschoond blijft, zoo hebben wij echter enkele gevallen mede te deelen, die zich hier en daar hebben voorgedaan. Te Vlissingen heeft zich een geval van cholera voor gedaan bij iemand, die tot de bemanning van het stoomvaartuig Frans Naereboufb behoort en zich even te Antwerpen had opgehouden. Te St. Annaland zijn in de laatste dagen van de afgeloopene maand eenige gevallen voorgekomen, met doodelijken afloop. Nog een zieke is aldaar in behandeling. Te Breskens is blijkens berigt van heden een geval voorgekomen, het betreft de vrouw van een schipper die van Antwerpen gekomen is. Voorts zijn nog gevallen voorgekomen aan boord van een paar schepen op de reede van Vlissingen en te Neuzen, welke schepen almede van Antwerpen zijn gekomen. Zierikzee, 9 Julij. Niet ten onregte wordt ge zegd dat geen kanonschot in Duitschland kan worden gelost zonder den wil van den Keizer der Franschen. Al wat heeft plaats gehad, is met zijn wil gebeurdhij heeft de onzijdigheid slechts bewaard om ter gelegener ure, op te treden en in het troebele water van midden Europa eene rijke vangst te visschen. Dat oogenblik is aangebroken en reeds bezit Frankrijk zonder slag of stoot eene geheele provincie. Oostenrijk heeft Venetie aan Frankrijk afgestaan. Tot dat offer werd het echter niet door de Italianen zeiven gedwongen; aan de Elbe en de Bistritz werd over het lot van Venetie beslist en de Italianen, die aan de beslissing deelnamen, streden, ofschoon dan ook gedwongen, onder de Oostenrijksche banier. De slag bij Horzitz heeft de Oostenrijkers genoodzaakt om hunne geheele strijdmagt te concentreren in Bohemen. De eerste aanval der Italianen was wel mislukt en voor een tweeden behoefden de Oostenrijkers evenmin zeer beducht te zijn. De aanval van Garibaldi op de po- sitien bij Monte Suelo van den 3den Julij getuigt ook dat de Italiaansche vrij scharen niet. gelukkig zijn in hunne ondernemingen. Maar tot een beslissenden slag wilde Italiëbij gebrek aan een plan de Campagne, nog niet overgaan en de tijd drong voor Oostenrijk. In dien toestand geeft het Venetie opmaar aan Frankrijk, dat zeer zeker, na zich aan het voorbeeld van Oostenrijk gespiegeld te hebben, die provincie niet zal behouden, maar haar aan de Italianen tegen schadevergoeding zal afstaan. De groote vraag is voor het oogenblikneemt Pruissen het voorstel van Frankrijk aan? Tot dusverre is dit nog niet bekend. Alleen weet men dat het den veld maarschalk von Gablenz niet als parlementair heeft willen ontvangen. De reden wordt niet opgegevenmen kan dus evenzeer onderstellen, dat het geen wapen stilstand wil sluiten, als dat het verlangt, dat een der aartshertogen zich met dit voorstel aanmeldt. Iets anders is het evenwel wat het aan Frankrijk antwoorden zal. Ook op den koning zal dit onverwachte optreden van den keizer, die met zulke goede bedoelingen voor Pruissen bezield scheen, een grooten indruk hebben gemaakt. De verrassende wending der gebeurtenissen is evenwel geenszins zoo verblijdend. Men juicht wel over het besluit van den keizer van Oostenrijk om Venetie aan Frankrijk af te staan; men voorziet wel vredesonderhandelingen en zelfs een vrede in het verschiet; de fondsen zijn zeer gerezen, maar behalve dat die vredesonderhandelingen nog zoo gaaf weg niet zullen worden aangenomenbehalve dat Pruissen, zijne voorwaarden zal stellen, waarmede Frank rijk en Oostenrijk zich niet zullen vereenigen en deze omgekeerd voorwaarden zullen verlangen, die Pruissen onaannemelijk acht, vergeet men ook te veel, dat, wanneer een keizer van Oostenrijk het lot van Duitsch land in de hand legt van den keizer der Franschen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1