N°. 2524. Xaturdag 50 1866. 22sle Jaarg. li Nieuwstijdingen. of schril •wijl later ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: Io Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per postin Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertenliën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zièrikzec, Hock van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Parijs i 25 Junij. Er is thans alhier veel sprake van het nemen van maatregelen van voorzorg, om alle mogelijk heid van het levend begraven te worden te voorkomen. Bij zulk een gelegenheid worden natuurlijk vele dergelijke gevallen ter sprake gebragt; onder anderen verhaalt zekere Dr. A. een dusdanig geval, dat hem zelve overgekomen is: Voor ongeveer fa 20 jaren reisde hij naar Duitschland; te Frankfort in een hotel werd hij ziek en voelde weldra zijn einde naderen. Hij liet derhalve voorzigtigheidshalve den hospes bij zich komen, maakte niet hem alle noodzakelijke bepalingen en verlangde uitdruk- kelijk gebalsemd, en aan zijne familie in Frankrijk teruggezonden te worden. Den volgenden dag stierf hij. De hospes een braaf man, zocht den eenigsten chirurgijn in Frankfort op, die de kunst van balsemen verstond. Daar deze heelkundige het op dien dag zeer druk had, zond hij eerst zijn helper, die het werk zou beginnen, dat hij zelf wilde voltooijen. De helper komt daarop in de kamer, waar de heer A. lag; hij blijft bij het lijk alleen, pakt zijne zalven uit en gaat aan het werk. Hij maakt eerst een kleine insnede, en O schrik I de overledene ontwaakt bij de aanraking van het mes, het bloed vloeit, hij opent de oogen. Van een panischen schrik bevangen j loopt de helper weg, en waagt niet iemand een woord te zeggen. Een uur later wordt op de deur geklopt, de chirurgijn zelf is nu gekomen. De weder opgewekte doode, die de onverwachte aderlating weer geheel in het leven had teruggeroepen, en ge voelt dat hij hulp noodig had, raapt zijn krachten te zamen, staat op en maakt de deur open. Mijnheer, zegt de arts, en groet, ik kom om den heer A. te balsemen. Treed binnen als het u belieft, ik ben het zelf. Nooit, zegt dr. A. zal ik het verbaasde gezigt vergeten, waarmede de waardige chirurgijn mij bij deze woorden aanstaarde. Geheel natuurlijk liep hij ook weg. Indien het Oostenrijksche leger zeer goed georganiseerd is en veel kans heeft om te overwinnen, zoo is de financiële ongelegenheid van Oostenrijk zeer groot, en men beweert, dar de regering alle andérc hulpmiddelen uitgeput hebbende, niet verwijderd is van het denkbeeld om aan den rijksdag een wets-ontwerp in te dienen, tot verkoop der geestelijke goederen. Milaan, 25 Junij. Een oostenrijksch detachement, van Stelvio komende, heeft gisteren avond Bormio bezet. Brescia, 25 Junij. Het eerste legercorps heeft de stel ling nabij Peschiera aangevallen; de divisie van generaal Cerale heeft ernstige verliezen geleden; generaal Cerale zelf is gekwetst. Bij het voortzetten van den strijd was het eind-resultaat niet ongunstig, daar de legercorpsen hunne stellingen hebben kun nen handhaven. Florence, 25 Junij. Uit het hoofdkwartier wordt van gisteren avond gemeld: Heden heeft een hardnekkig gevecht plaats gehad, dat bijna den geheelen dag heeft geduurd. Het eerste legerkorps, dat positien bezetten moest tusschen Peschiera en Verona, is niet geslaagd in den aanval. Het tweede en het derde legerkorps hebben het eerste korps niet kunnen ontzetten, dat zich tegen eene overmagt had staande te houden. Deze korpsen zijn bijua ongedeerd gebleven. Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt ten 4 ure ge meld: Gisteren avond, na den afloop van het gevecht, hielden de Italianen nog Goïto en Valleggio bezet. Heden bereidden i zij zich voor op eene krachtige verdediging van Goïto met de bevolking van Cavriana en Solferino. Zes honderd krijgsgevan- gen Oostenrijkers zijn naar Milaan gezonden. 26 Junij. De dagbladen melden eenparig, dat de natie het onwrikbaar besluit heeft genomen, om alle offers te brengen om den oorlog met kracht voort te zetten tot aan de geheele bevrijding van Italië door de Italianen. Het mislukken van den eersten aanval is eene reden te meer, om met verdubbelde kracht en met volharding voort te gaan. Het geheele land koestert vertrouwen in het dappere leger en twijfelt niet, dat het eene schitterende wraak zal nemen. De vloot verlangt met ongeduld om te handelen. Bij het leger heerscht goede° orde, en het vraagt om weder in het vuur te worden gevoerd. De versche troepen van Cialdini wachten eerlang een bevel tot den strijd. De vrijwilligers zijn vol begeerte om de jongste voor deden, bij Lodron behaald, te herhalen. De openbare geest is kalm en vastberaden. De nadere berigten betreffende den veldslag van den 24sten te dezer slede ontvangen, ln,den als volgt: Het Oostenrijksche leger, tellende 60,000 man, was buitengewoon sterk in artillerie. De positien door de Italiaansche cavalerie bezet, zijn niet daii nadat de Oostenrijkers aanmerkelijke versterkingen hadden ont vangen, door hen ingenomen; dit had plaats omstreeks den avond. Later zijn zoowel de Italiaansche als de Oostenrijksche troepen met hunne gekwetsten teruggetrokken. Prins Humbert, aangetast door twee regementen lanciers van Villafranca, steldé f zich in het midden van een battnillon infanterie, hetwelk hij en carré had doen formeren en sloeg op die wijze den aanval af. De brigade Pianelli heeft een geheel bataiilon Oos tenrijksche jagers krijgsgevangen gemaakt. De divisie Govonc heeft stormenderhand de positie bij Costozza en Monte Torre veroverddo troepen hebben tot aan het vallen van den avond °'e Posi'ien gehandhaafd, niettegenstaande zij herhaalde lanvallen door eene sterkere magt dan de hunne hebben te verduren gehad. De divisie Sirtori heeft Santa Lucia ingenomen, waar zij zich tot aan den avoud heeft staande gehouden. Het derde legerkorps heeft ongeveer 1000 man krijgsgevangen ge maakt. De verliezen door het Italiaansche leger geleden zijn zeer zwaar; naar men gelooft zijn die des vijands nog zwaarder. De generaals Dnrando, Cesale en Gozzanni zijn gekwetst, terwijl zij aan het hoofd hunner troepen den vijand aanvielen. Het leger is met den besten geest bezield. Frankfort, 25 Junij. Heden zijn andermaal eenige afdeelingen Würtembergschc en Groothertogelijk Hessische troe pen noordwaarts gerukt. De Oostenrijksche troepen, welke men verwacht zijn naar men verzekert, onze stad reeds dïgt genaderd. Men verwacht voortdurend nog nieuwe troepen, o. a. ook Wurtembergers. Heden namiddag zullen geene voetganger de brag over den Main mogen passeren, daar van Darmstadt zwaar geschut herwaarts wordt gevoerd. Men schrijft uit Heilbronn: Aangaande drie schepen, die onder Badensche vlag uit Nederland zijn gekomen met goederen, besterad voor Mannheim en Heilbrou, en die alhier door de Pruiseu zijn aangehouden, verneemt men uit eene stellige bron, dat die aanhouding plaats had, omdat die schepen o. a. zwavel aan boord hadden, die als oorlogs-contrabande wordt beschouwd. Men twijfelt intusschen niet of voor de overige goederen zal vergunning tot lossing of doorzending worden verleend. Het verkeer van koopmansgoederen op den Rijn, mits geen oorlogs contrabande zijnde, is in de staten van het tolverbond geenzins gestremd. De Köln. Zlg. zegt aangaande liet voorgevallene met den keurvorst van Hessen: dat het was te voorzien, dat hij, die steeds de vloek zijns volks was en wiens geheele leven eene aaneenschakeling was van wanbedrijven, ook thans weder onheil zou brengen over de Hessen. Hij handelde even waanzinnig als de koning van Hannover en stortte zijn land moedwillig in het ongeluk. Hem zeiven treft eene welverdiende straf, nu hij als Pruissisch gevangene te Stettin zit en als er geregtigheid op aarde bestaat, dan zetelt hij nimmer meer op den troon, dien hij slechts heeft bezoedeld. De voorsteden van Dresden zijn schier onbewoond; bijna al de personen daar in der tijd gevestigd, hebben een goed heenkomen gezocht. Dat de toestand der bevolking niet zeer aangenaam is, blijkt o. a. hieruit, dat op 2L dezer groot ge brek aan levensmiddelen, vooral aan brood bestond; eensdeels was dit het gevolg fier buitengewone ophooping van consumen ten het leger was toen 80,000 man sterk ten andere waren vele bakkerijen verlaten, uithoofde men voor ongeregeld heden vreesde. Juist hierdoor werd verwezenlijkt, hetgeen waar voor men aanvankelijk zonder veel grond angst had gekoesterd. De militairen drongen met geweld de winkels binnen, roofden den aanwezigen voorraad brood, enz. en begingen daarbij andere buitensporigheden. Beiclicnbacllf 23 Junij. Er hebben kleine scher mutselingen plaats gehad tusschen de troepen van Radetzky en de Maagdenburger huzaren vereenigd met de Brandenburgsche dragonders. Een pruissische luitenant-majoor i9 ligt gewond. De Pruissen hebben daarbij eenige manschappen gevangen genomen. fjllbcck, 25 Junij. De senaat heeft, onder nadere goed- keuriug van vvegc de burgerschap, zich bereid verklaard om tot den Pruissischen bond toe te treden en tevens aan den Lubec- ker gezant bij den bond gelast, zich van alle deelneming aan de besluiten te Frankfort te onthouden. Weenen, 25 Junij. In het leger-bulletin van den aarts hertog Albrecht wordt de slag van gisteren genoemd de slag van Custozza. Daarin wordt ook gezegt, dat het gevecht hard nekkig was en dat de overwinning met aanzienlijke verliezen is gekocht. De vijand is den 23sten den Po beneden Polesella overgetrokken met eene aanzienlijke magt. De Oostenrijksche voorposten trokken terug zonder tegenstand te bieden. De be zetting van Mantua deed den 23sten een uitval tegen het Ita liaansche observatiecorps, hetwelk op de linie van Curtatone was geposteerd. De Italianen werden teruggedreven en eenigen werden krijgsgevangen gemaakt. Dc Oostenrijksche flotille op het Gardameer heeft de batterijen en de Italiaansche vrijcorp sen op de Lombardische Kust beschoten zonder verliezen te ondervinden. De aartshertog Albrecht meldt hedendat het Italiaansche leger door het Oostenrijksche teruggedrongen, den 24sten des avonds over den Miucio is teruggetrokken. Het Oostenrijksche leger verkeert in den besten toestand; bij de manschappen heerscht een uitmuntende geest. 27 Junij. Reuter's Office maakt uit Pardubitz, in Bo- hemen, van heden avond het volgende berigt bekendSedert 10 ure heden ochtend wordt onophoudelijk een artillerievuur onderhouden tusschen de Pruissen en Oostenrijkers op den weg tusschen Neustadt en Nachod. De Pruissen werden tot nabij Skalitz teruggeslagen, waar de kavallcrie zich in het gevecht gemengd heeff. Ten 6 ure 's avonds waren de Pruissen in vollen aftogt, hunne dooden en gekwetsten op het slagveld achterlatende. f-HrOnfngen, 21 Junij. Heden beproefde een vader van een talrijk huisgezin zich van het leven te berooven. Zijn negenjarig doch'ertje hem in dien toestand ziende, nam een mes en sneed haren vader los, die na veel moeite weder bijkwam. Zwolle, 24 Junij. Gisteren middag werkten eenige met selaars, aan de likeurstokerij der Heercn Doijer en van Deventer alhier, toen een hunner door eene vlaag van krank zinnigheid werd getroffen. Hij bevond zich met zijne makkers op een steiger, die ongeveer 20 voet hoog was, nam eene lat waarmede hij verschrikkelijk om zich heen sloeg, zoodat die zich bij hem bevonden ijlings de vlugt namen en wierp hen toen met steenen achterna, waardoor de meesten der vlugten- den werden gewond, daarna wierp hij de ladders om en wan delde ten aanzien van honderde nienschen alleen op den steiger, allen die hem naderden met steenen werpende. Nadat vele pogingen om tot hem te komen, vruchteloos waren I aangewend, en niemand zich meer in zijne nabijheid durfde wagen, nam eindelijk zijn meester, de Heer Klinkert, het j besluit zich tot den razenden man te begeven. Onder geleide van gezegden heer kwam de ongelukkige naar beneden, en werd hij terstond in geneeskundige behandeling genomen. Volgens berigt van heden hebben zich de vlagen sedert gisteren dikwerf herhaald. Hoogkeppel, 10 Junij. Gisteravond omstreeks 11 ure, bevond de geneesheer C. H. B uit Hammelo, zich met nog een persoon op weg om eene verlossing te bewerkstelligen, gekomen zijnde in den Toren allee schuilden zij onder een boom voor den regen, op eens komt er een geweldige blik sem straal en slaat de doctor de paraploie tot op tien passen afstands uit de hand, tegelijk voelden zij een hevigen gloed, en de knop van deparap lui e was zoo heet geworden dat ze hem niet konden aanraken, overigens kwamen ze met den schrik vrij. Naar men verneemt zoude er sprake zijn om drie ligtingen onder de wapens te roepen; te Docsborgh zoude een zeer zwaar garnizoen komen, en zelfs zouden hier te Keppel, dragonders gekantonneerd worden. Venlo, 22 Junij. Door den minister van oorlog is het bouwen eener nieuwe manege voor het cscadron van het 5de regement kavalcrie, te Roermond aanbesteed geworden voor de niet geringe som van ƒ14 775 Met het oog op de door den minister van finantiën uitgesprokene rede aangaande 's lands financien, is het zeker wel te verwonderen, dat men zoovele nuttelooze gelden door het ministerie van oorlog ziet uitgeven; in iedere garnizoensplaats voor de kavalerie schijnen er nieu we manéges te moeten gebouwd worden, al zijn die er nim mer geweest. Hier te Venlo b. v. zijn twee, te Maastricht twee, en te Roermond een groote manége gebouwd, en dat voor een regement kavalerie, en indien men de verbazende sommen nagaat, die sedert 5 jaren aan het bouwen en herstel len van nieuwe en oude kazernen, stallen, manéges, enz. enz. te Maastricht, Roermond en hier te Venlo door den minister van oorlog zijn besteed, moet men erkennen dat er veel geld nutteloos wordt aangewend, en nog wel op een oogenkük dat die gebouwen in deze grens-provincie, aan het uiteinde van het rijk, vroeg of laat voor den vijand zouden kunnen dienen. Dagelijksch ziet men over deze plaats uit Pruissen naar Belgie vertrekken, huisgezinnen die aan de grootste armoede zijn blootgesteld, daar hunne arbeid, die grootendeels in het bakken van steenen bestond, geheel en al heeft opgehouden. 's Hertogentiosch, 25 Junij, De zusters Francis- kanessen, die onlangs door den koning van Pruissen gedeco reerd werden, zijn het voorwerp geworden ook van eene nieuwe onderscheiding. De Keizer van Oostenrijk, haar op zijne beurt zijne hoogachting willende bstuigen, heeft haar de versierselen van de Frans-Jozeforde geschonken. Aldus voor hare zelfopofferingen in Denemarken beloond, gaan zij op nieuwe slagvelden, regten op de erkentelijkheid der men- schen erlangen De elf zusters, die de gekwetsten te Flensburg bijgestaan hebben, zijn den 15den dezer vertrokken naar Silezie, vergezeld van 15 andere zusters harer orde. Hare taak zal zwaar zijn. Zij hebben met een dubbelen geesel te kampende cholera heeft zich met den oorlog ver eenigd om de legers te vernielen. Reeds zijn 2 zusters onder de slagen van den nieuwen vijand gevallen. Naauweiijk9 daar aangekomen, zijn zij bezweken. Hetzelfde lot wacht misschien hare gezellen, en zij blijven Apeldoorn, 25 Junij. De baron Snouckart von Schau- burg vertrekt morgen ochtend naar Duitschland, belast met eene buitengewone zending van wege Z. M. den koning, Sleeunjjk, 24 Junij. Ofschoon in de provincie Noord- Brabant geen veepest heerscht, wordt de schade, welke deze ziekte vooral den kleinen veehouder en koopman veroorzaakt, zeer gevoeld. De rijks- en provinciale tolgaarders kunnen als ten onder gebragt worden beschouwd, daar hunne bezittingen en die der borgen tot dekking der tekorten zullen inschieten. Door de tolgaarders wetd een adres aan de regering ingezon den, strekkende tot vermindering van pacht, hetwelk is afge wezen. jKierilizee, 28 Junij. Gaarne zouden wij voldoen aan den wensch om een »tooneel van den oorlog" te geven, maar waar het scherm niet opgehaald is, kan men moeijelijk oor- deelen over hetgeen op het tooneel plaats heeft. Men moet zich tevreden stellen met hetgeen men van achter de coulissen komt te vernemen of door de directie wordt medegedeeld, en de korte ondervinding heeft overvloed van bewijzen gegeven, dat daarop niet veel rekening is te maken. De particuliere berigtgevers zijn niet in staat om hunne brieven of telegrammen te verzenden; de eenige weg is over Frankrijk en eer de mededeelingen, voor zoover men die schrijven kan en durft, hier zijn aan gekomen, is het nieuws reeds oud. Naar de berigten te oordeelcu, die hier bekend werden, zijn de kapitulatie van het Hanoversche leger en het overtrekken der Minciodoor koning Victor Emanuel de hoofdgebeurtenissen. Voorts verneemt men dat verseheidene Duitsche staten een ver bond met Pruissen hebben aangegaan en zich bereid hebben verklaard om de parlements-verkiezingen uit te schrijven. Het spreekt van zelf, dat in dezen stand van zaken de zit tingen der fransche kamer, aau de begrootingen gewijd, slechts zeer weinig belang in boezemen, ook aan de leden zeiven, die slechts in de zaal verschijnen om te stemmen; de enkelen die nog aan de discussie deelnemen, spreken in eene bijna ledige zaal. Eene menigte telegrammen zijn ook ontvangen omtrent de gebeurtenissen op het oorlogsveld, want dien naam begint het althans in Noordelijk Italië te verdienen. Mag men de telegafische berigten gelooven, dan 1*9 er den 24sten een bloedige veldslag geleverd, tusschen Peschiera en Verona bij Custozza, waarbij de Italianen de nederlaag hebben geleden. Zij zijn weder over de Mincio teruggedrongen. Prins Amedcu9 is gewond. Daarentegen is Cialdini de Po overgetrokken en zijn de Oosten rijksche voorposten geweken. Een ander telegram gewaagd van een uitval der Oostenrijkers uit Mantua. Omtrent de bijzonderheden nopens Garibaldi verneemt men nog niets naders. Men weet slechts dat hij met zijne vrijscharen zich in Tyrol bevind. Garibaldi is dan ook niet gewoon gele genheid te geven om zijne plannen te doen vermoeden. Van hetzelfde beginsel gaat generaal Benedek uit, over wiens talmen het Pruissische leger zich uiet ten onregte ongerust maakt. Men had vermoed dat hij Saksen zou binnenrukken, maar tot dusverre heeft dit plaats geen gehad en men weet niet wat Benedek in zijn schild voert. Men gist eene zamenwerking met de Bondgenooten om door een aanval op Berlijn, de Pruissen te dwingen Saksen te verlaten. De Saksers hebben zich nu met de Oostenrijkers vereenigd. De geruchten omtrent hetgeen plaats heeft of gehad heeft met de Hanoversche troepen blijven met elkander in strijd. Thans heet het weder, dat zij getracht hebben zich een doortogt te banen door het Pruissische leger, hetwelk hem omsingelt maar dat die poging mislukt is. Door de Staats*Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld: Den 23slen Junij zijn: Den 249ten en 259leQ Junij zijn aanget. overl. aanget, overl. Leiden 14 13 Leiden 24 21 's Gravenhage 8 5 's Gravenhage 32 23 Delft 7 2 Delft 11 9 Rotterdam 6 5 Rotterdam 17 13 Dordrecht 5 7 Dordrecht 20 6 Gouda1 Gouda 7 1 Utrecht 49 38 Utrecht 78 64 Den 269leD Junij: Sedert het begin der epidemie: Leiden 10 10 Leiden 1105 727 's Gravenhage 15 11 's Gravenhage 437 272 Delft 5 6 Delft 568 345 Rotterdam 12 10 Rotterdam 887 548 Dordrecht 12 7 Dordrecht 396 231 Gouda 4 3 Gouda. 154 82 Utrecht 58 43 Utrecht 962 607 De minister van finantiën, graaf Schimmelpenninck, be last met het beheer van de zaken der hervormde en andere eeredieusten, behalve die der roomsch katholieke, heeft, onder dagteekening van 22 dezer, de volgende circulaire gerigt aan de hoogere kerkelijke besturen, tot zijn departement behoorende: »Het wa9 steeds, en het is ook thans nog, een karaktertrek van het Nederlandsche volk, dat het in tijden van ramp en van gevaar rust en kracht vond in zijn besef van afhankelijkheid van God, en van oudsher gaf het, door het houden vau open bare gebeden, blijk van dien godsdieustigen zin. »De ernstige tijden, die wij beleven, zijn wel geschikt om dat gevoel van afhankelijkheid en dien godsdienstigen zin te verlevendigen. »De godsdienstleeraren van de verschillende gezindheden too- nen in hunne openbare gebeden een open oog en hart te hebben voor het gevaar, dat allen bedreigt, en voor de rampen, waar door wij getroffen worden, en reeds hebben eenige kerkelijke autoriteiten openbare gebeden verordend. »De koning en zijne regering zijn overtuigd, dat het Neder landsche volk de instelling van zoodanige nationale gebeden toejuicht of wenscht; en alhoewel de regering meent zich, ook met het oog op de grondwettige vrijheid en zelfstandigheid der kerk, van alle voorschrift daaromtrent te moeten onthouden, stelt zij er toch hoogen prijs op, om aan u en door uwe tu9- schenkomst aan de gemeente, te doen weten, dat zij, de gods dienst eerbiedigende als de hechtsten steun der statenzich verccnigt met den wensch van zoo velen, die naar meer op zettelijke gelegenheid tot openbaar gebed, waar die gegeven wordt, verlangend uitzien. »Ik laat het geheel en met vertrouwen aan uwe wijsheid over, aan dezen wensch zooveel en op die wijze gevolg te geven, als met den toestand en de behoeften van uw kerkgenootschap het meest zal blijken overeen te komen." Jl. Zaturdag heeft een persoon te Yzendijke, na vooraf eenige borreltjes te hebben gedronken, 17 harde eijeren, 7 krentebroodjes, 2 glazen bier, 11 kommen koffij en een aker koud water gebruikt, tengevolge waarvan hij weldra door zulke kramppijnen werd aangedaan, dat hij als een woedende alles aan stuk sloeg wat onder zijn bereik was, en men hem slechts met veel moeite kon bedwingen. Terstond is geneeskundige hulp ingeroepen en verleend, doch bij tusschenpoozen herhalen zich nog de krampachtige aandoeningen, zoodat men voor zijn behoud in het leven vreest. Zierlkzec, 29 April. Het Festival gisteren alhier plaat9 gehad, is in de beste orde tot aller genoegeu, van wat rang of stand afgeloopen. De muziek vau het 3do regement infanterie nit Bergen-op-Zoom was uitmuntend, hetjvnurwerk prachtig en de illuminatie schitterend. Ruim middernacht was het vuur werk afgeloopen en duizenden toeschouwers uit de stad, Schouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1