2522. Zat unlay 25 Junij 1866. 22sle Jaarg. Nieuwstijdingen. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE Hen nbonneert zicht Io Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-PrUsi Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1,30. Franco per post, in Nederland. 1,60. Voor Noord-Airterilta, Franco New-York- 3,90. Verschijnt* Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 38 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B o r e a u Zierikzee, Boek van de Schuilhaven^ B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. U I II te Hotter- hrijven, dat i, ten einde iet vertrou- a a J 342. >3 Londen. 19 Jung. Reuters bureau deelt mede dat de Beijersche gezant bij het pruissische hof zijne paspoorten heeft gekregen en Berlijn heden verlaten zal. De pruissische gezant te Munchen is teruggeroepen. Hannover, 16 Junij. Gisteren nacht ten 1 ure vervoegde zich eene deputatie bij den koning en werd bij Z. M. toegelaten namens de burgerij werd den koning gesmeekt om het land niet te verlaten, maar zoodanige maatregelen te nemen, dat de vrede voor Hannover bewaard werd. De koning verklaarde in tegen woordigheid der koningin en van den kroonprins, dat Pruissen eischen had gedaan, die onmogelijk konden worden ingewilligd, omdat daardoor het koningrijk zou worden geraediatiseerd, de zelfstandigheid der kroon zou te loor gaan en die des lands zou worden vernietigd. Hij verklaarde voorts niet in staat te wezen om de hoofdstad tegen de overmagt voor bezetting te bescher men van daar dat er besloten was de krijgsmagt in de zuide lijke provinciën te concentreren, waar hij hoopte zich staande te kunnen houden. Hoe pijnlijk het Z. M. ook was dezen stap te moeten doen, toch achtte hij het zijn pligt als christen en als vorst. De koningin gaf met bewogen stem eü tranen in de oogen haar besluit te kennen om zich in de hoofdstad te blijven stellen onder bescherming der burgers. Ten 3 ure in den morgen vertrok Z. M. vergezeld van den kroonprins, na eerst eene proclamatie aan de burgers van Han nover te hebben onderteekend. In den loop van den dag ver toonde H. M. zich meermalen in de straten der stad. Men zegt, dat Prins IJsenburg, vroeger Pruissisch gezant, als pri vaatpersoon te Hannover blijft wonen en H. KL iti naam zijner regering verzekerd heeft, dat hare persoon en haar eigendom beveiligd zouden worden. Berlijn, is Junij. De Köln. Zeit. heeft een extra-blad uitgegeven, het volgende telegram bevattende: Biugerbrück nog rustig. Volgens ontvangen berigten zijn Mentz en Frankfort met vijandelijke (bonds)troepen gevuld. De Wurtembergers vertrokken dezen nacht met vier extra- treinen naar Mentz. Het vierde regement Hessen-DarmstadtscHe infanterie is bij Friedberg (tusschen Frankfort en Giessen)' door de Pruissen bijna geheel geslagen en uiteengejaagd. - Daar Oosten rijk in vereeniging met Beijerén, de zoo genaamde bonds assistentie aan Saksen zal verleenen, waar door een oorolgsioestand tusschen Oostenrijk en Pruissen is in het leven geroepen, zoo is van wege d'eir koning Van Italië heden de oorlog aan1 Oostenrijk verklaard. De Moniteur du Soir bevat eene particuliere dëpeche, meldende dat nabij Frankfort een gevecht heeft plaats gehad tusschen Hessen en Pruisen die van Giessen kwamen. De Prui sen hebben volgens dat berigt een voordeel behaald en hun marsch voortgezet na zich- van het bezit van den spoorweg te hebben verzekerd 19 Junij. Ten gevolge der gewelddadige opheffing van het Pruisische telegraaf-station te Homburg, welke op hooger bevel door Hessen-Darmstadtscbe soldaten is bewerkstelligd, heeft de regering, wegens deze schending van het volkenregt, aan den gezant van den groothertog van Hessen zijne passeu doen toekomen en hem uitgenoodigd Berlijn te verlaten. Bautzen, 18 Junij. De Pruissische troepen trekken hier door in de rigting van Dresden. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de Italiaansche gezant, ten gevolge van Oostenrijks en Beijerens verklaringen, dat zij tegen Pruissen zullen optreden, uit naam zijner regering aan Oos tenrijk en Beijeren den oorlog verklaard en Frankfort verla ten heeft. De Oostenrijksche regering heeft, ten gevolge van het besluit des bondsdags op 16 dezer, Beijeren uitgenoodigd, om zich met haar in Saksen tot gemeenschappelijke operatien te vereenigen. Te Stuttgart worden ten gevolge van het oorlogsmanifest alle beschikbare troepen naar het noorden getransporteerd Hamburg, 18 Junij. De generaal von Manteuffel is heden met pruisische troepen Luneberg binnengerukt. Bremershavcn, 18 Junij. Het berigt dat de koning van Hanover naar Engeland is gevlugt, heeft zich niet bevestigd. Yan Geestemunde zijn alleen de koninklijke en de staatskassen van Hanover naar Engeland ingescheept. Stade, 18 Junij. De Pruissen zijn onder bevel van den kolonel Cranach gepasseerden nacht alhier gearriveerd. Zij hebben de bezetting ontwapend en haar laten aftrekken. Zij hebben eene groote hoeveelheid oorlogsmaterieel alhier gevonden. Heidelberg, 18 Junij. Eene aanzienlijke Pruissische strijdmagt is in deze streken opeengehoopt. Een ander aan zienlijk Pruissisch korp3 zou in Silezie in de nabijheid van Troppau zijn. Lemberg, 17 Junij. Te Firnogod, een plaatsje nabij Zolkiew (Gallicie) is de voorhoede van een sterk, in- het gouvernement Lublin bijeengetrokken ru9sisch legerkorps aan gekomen. Karlsruhe, 18 Junij. Oostenrijk wilde, alvorens' mili taire operatien te beginnen, de zamenstelliug van een Duitsch hulpleger van1 50;00Ö' man afwachten. Baden heeft echter de deelneming aan vijandelijke daden tegen Pruissen van de hand gewezen. Refchenberg, 17 Junij, Een armcecorps van-30,000 man heeft in den afgeloopen nacht bij Abersdorf gebivouakkeerd. Heden verwacht men 1'200 man te Seifhennersdorf en 800' man te Leitersdorf. Pruisisch Seidenberg is sterk bezet, voort durend marschercn daar troepen door. Kassei,! Ï8; Junij De Pruissen zijn heden alhier binnen gerukt. Heiszeil, 18 Junij. De Pruissen zijn op marsch naar Dresden; men gelooft dat zij er omstreeks den middag zullen arriveren. Op den regteroever der Elbe rukt eene sterke pruissische divisie over Bischofswerden naar Dresden. Hentz, 18 Junij, Volgens een gerucht hebben de Pruissen het hanoversche leger den- pas afgesnedenzoodat zijne ver- eeniging met het oostenrijksche leger en de bondskorpsen on mogelijk is gemaakt. üessau, 18 Junij. Oldenburg en Anhalt Dessau hebben hunne uittreding uit den bond officieel te kennen gegeven. Keulen, 18 Juuij De Köl/i Zeit. meldt dat de eerste botsing in Zuid-Duitschland heeft plaats gehad.- liet vierde Darmst'adtsche infanterie régément'is bij Friedberg, tusschen Frankfort en Giesen, gedeeltelijk door de Pruissen in de pan gehakt en gedeeltelijk uiteengejaagd. Gorlitz, 19 Junij. Prins Friedrich Carl heeft aan de Pruissische troepen, welke Saksen bezettenbevel gegeven, de inwoners niet aan te merken als vijandeD, de bijzondere eigen dommen te ontzien, en eene strenge tucht te bewaren. Bij ont moetingen met Oostenrijksche troepen moeten deze tot' wijken gesommeerd worden, en mogen eerst daarna, in geval van weigering, worden bejegend als vijanden. Wcenen, 19 Junij De luitenant-veldmaarschalk von Benedek heeft de vol gende proclamatie aan het' leger gerigt Hoofdkwartier Ölmutsz, Soldaten Ernstige en bloedige gebeurtenissen Wachten ons. Even als in het jaar 1859 zijt gij 'alrijk en met moed bezield om onze banier ge schaard! Soldaten, de sntet die wij toen op ons laadden, moet voor het oog v«n Europa weder uit-ewischt, een overmoedig en gewetenloos vijand op de meest nadrukke lijke wijze getuchtigd worden Ik koester het vaste ver trouwen dat gij toonen zult uwe taak volkomen' te begrij pen en daarvoor opgewassen te zijn; schenkt ook mij het zelfde vertrouwen en weest verzekerd dat mijnerzijds alles zal worden aangewend om den veldtogt tol een «poeftig en roemvol einde te maken. Wij staan tegenover eene krügsmagt, die uit twee declen zamengcsfcld is linie en landweer. He eerste bestaat uitsluitend uit jongelieden die niet aan vermoeijenissen en ontberingen gewoon, nimmer aan een veldtogt van eenige beteekenis deelnamen. De laatste bestaat uit ontevredenen, waarop niet veel te re kenen valt, en die liever hunne eigene gehate regering omverwerpen dun tegen on- ten strijde trekken zouden. De vijand heeft ten gevolge van vele jaren van vrede niet een enkelen generaal, die in de gelegenheid geweest is zich op het slagveld te vormen. Veteranon van de Mm- cio en van Palestro. ik denk dat gij het u onder uwe oude beoroefde aanvoerders tot eene bijzondere eer zult rekenen zu'lk een tegenstai der zelfs niet het geringste voordeel te gunneu. Der. dag dat er slag geleverd wordt zal de infanterie de ligte veld muts opzetten en alle bagage afleggen om zich met de meeste gemakkelijkheid en snelheid op den zwaar beladen vijand te kunnen werpen. Elke soldaat zal zijne gevulde veldflesch bekomen met wijn en water gemengd, alsmede eene ligt te dragen portie vlecsch en brood. De officieren leugen hunne brcede sjerpen alsmede alle on- noodige hcikcnniugsteekcns gedurende het gevecht af Elk soldaat zonder onderscheid van naam of rang, zal, wan neer hij zich op het slagveld onderscheidt, terstond wor den bevorderd. Alle muzijkkorp-en zullen geschikte plaat sen achter het front innemen en ons voor den strijd onze oude k'iigsinarschen doen hooren. De vijand poogt sinds langen tijd op zijn sneller klein- geweervuur; doch, soldalen, ik denk dat hun dit weinig voordeel zal aanbrengen; wij zullen hun daartoe waarschijn lijk geen tijd laten maar hen onverwijld met bajonet en kolven te 'lijf gaan. Zoodra met Gods hulp de vijand geslagen en tot den terugtogt gedwongen zal zijn, zullen wij hen op den voet volgen, en gij zult in 's vijands land uitrusten en u in ruime mate die uitspanningen verschaffen, die een zegevierend en dapper leger met het volste regt zal hebben Verdiend! Deventer, 18 Junij. Nadat zich verleden week een geval van zelfmoord had voorgedaan en daarvan in den laatsten tijd herhaaldelijk in onze stad en hare omstreken voorbeelden vertoond hadden, heeft zich gisteren avond weder eene welge stelde burger-weduwe, moeder van 6 jonge kinderen, door ver drinking van het leven beroofd. Dezen morgen te 4 ure heeft men haar lijk opgevischt. Op zaturdag den 16 Junij hebben zich een aantal ingezetenen' van Deventer in de1 oudé kazerne in de Pont- steeg vereenigd, met het plan om over de oprigting van een scherpschutterskorps te beraadslagen Niettegenstaande cr geene openlijke oproeping had plaats gehad en dus betrek kelijk weinigen van het plan onderrigt waren, was de op komst groot genoeg en vond de'zaak zoo algemeenen bijval dat er onmiddelijk besloten werd aan het plan gevolg te geven en op den 20stcn do eerste exerciticn te houden, waarvan de heer J H. Tricbart, in dc vergadering tegen woordig en door deze daartoe uitgenoodigd, de leiding voor- loopig op zich nam. Op eeu lijst van deelnemers werd algemeen geteekend en eenige voorloopigo bepalingen vast gesteld. Tevens werd besloten in de volgende week oene oproeping aan de ingezetenen van Deventer tot verdere deel neming te doen en eene commissie werd benoemd, die in eene volgende vergadering voorstellen over de nadere rege ling zal doen; Eindolijk werd onderstaande oproeping, tot het nederlandsche volk te rigten, overwogen, vastgesteld en tot dc openbaarmaking daarvan besloten. Aan het Nederlandsche VoÜc Landgenooten De tijd is gekomen, die tot handelen roept liet is door de eendragt, de vastberadenheid, de kloek moedigheid en de volharding onzer vaderen, dat wij een vrij, zelfstandig volk geworden zijn. Die deugden moeten ook de onzen wezen! De tijd der beproeving is welligü aanstaande! Bereiden wij ons, terwijl het nog tijd isIeder burger doe zijn pligt! „Het dragen der wapenen tot handhaving der onafhanke lijkheid van den staat, en tot beveiliging van zijn grond gebied, blijft een der eerste pligten van alle ingezetenen." De weerbaarhied van alle burgers zij de waarborg voor de onafhankelijkheid van dén staat. Te Deventer heeft een aantal burgers zich vereenigd, om de verpligtingen, door dé grondwet opgelegd, te vol brengen. In deze week vangen wij onze oefeningen in den wapenhandel aan. Wij willen ons tot scherpschutters vormen; wij willen ons eigen maken, wat voor de verdediging van ons vaderland noodzakelijk is. Aan de goedkeuring des konings twijfelen wij niet;, nimmer heeft hij gedraald, het welzijn van het vaderland te behartigen;, de naam zelf van het stamhuis van Oranje is de hechte waarborg, dat ieder streven naar een waardig volksbestaan op zijne hooge ondersteuning mag rekenen. De medewerking, die de utrechlsche studenten bij hun pogin gen hebben ondervonden, geeft ons verder blijk, dat de regering de beteekenis em waarde van het streven naar volks wapening erkent. Landgenootendat zich allerwege vereenigingen van scherpschutters vormen! Dat wij vereenigd streven naar één doel: de veiligheid van het vaderland Stelt u met ons in verbinding; dat de gewapende burgërs uit alle gemeenten afgevaardigden benoemen, om de wapening te kiezen en eenheid in de oefeningen te brengen! Het is tijd, dat lille weerbare mannen naar dé wapenen grijpen! In weinige maanden, in weinige weken moeten dui zenden hij duizenden geoefend zijn! En oek als de donkere vooruitzigten mogten verdwijnen, ook dan moeten zij bijeen blijven Het nederlandsche volk töone door zijne handelingen, dat hef. tot opofferingen bereid is, om' een vrij' eb zelfstandig volk te blijven! Dan steunen wij de regering, om in weinige maanden de inrigting van ons leger, van militie en schutterij te verbeteren; dan kan Zij in korten tijd da schadelijke ves- lingen doen verdwijnen, dan kunnen de overige ïn brüik- baren staat gebragt worden. Dan kan eene volksvertegen woordiging, die haar naam verdient, Nederland niet langer iD zijn weerloozen toestand laten! Het is tijd, dat'er verandering komt'; nóg is het tijd, weldra mogelijk niet meer. Europa is gewapend'; wij mogen niet aarzelen Landgenooten! Stelt onze verwachting niet to lenr! Deventer, 16 Junij 1866. J. H. Atikersmit Wz.. Ph. Bello, N. Bessem, J. Brill, L. A. J. Burgersdijk, B. Cost Budde, J. van Deldén Jz., G. J. Dozj\ J. W. Ilesse, G J. TH. van der Hoeft, L. Hulsc.her, 1). Jonker, J. W. Di Jonker, A. W. Kroon, Jr.. W. de Loos, F. Raland, A, F. te Riele, I?.' Reinders G. D. van Schooien, N. van Schooten, A. H S. van den Sig- teuborst, J. Striening Jr.. J. Susan, J. H. Triebart. A. do Vroom, B. H. W T. Werndly. J. Westenc'nk. Zaandam19 Junij. De Wel.-Éerw. Heer C. Rieken predikant der Evang. Luthersche Gemeente alhier, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt om zijne- Evangl bediening neder te leggen. Amsterdam, 18 Junij. Gisteren werd iu de R.-C. kerken alhier afgekondigd dat ter bevordering'van een eenparig gebed tot afwendirtg der ziekte openbare godsdienstoefeningen zullen worden gehouden vier maleu per week. Utrecht, 16 Jnnij. Meü verneemt, dat eehige candidafen in de geneeskunde aan deze hoogeschool zich Hebben aangeboden, om in plattelands-gemeenten, zoo noodig, de geneeskundigen in de behandeling van cholera-lijders bij te staan. Siiit-Annaland, 20 Junij. Als eene bijzonderheid ver dient melding, dat bij den Landbouwer Marinus Goedeg'eluuré alhier, in een perceel rogge te velde, groöt; ruim één bundér, vele halmen gevonden worden die de buitengewone lengte hebben van 2.30 tot 2.35 Ned. El. Zierikzee 21 Junij. Het' zoo lang' gedreigd hebbend onweder, is eindelijk losgebarsten; de oorlog is begonnen'. Er heeft reeds bloed gevloeid, en is in weinge dagen meer aan bruggen, spoorwegen en andere werken van den vrede en der nijverheid vernield, dan in zoo vele maanden weer her teld Uan worden. Millioenen schats zijn reeds door de oorlogvoerende par tijen aan krijgstoerustingen uitgegeven, die natuurlijk ten laste harer onderdanen moeten komen, die reeds- genoeg, zelfs voor dat het eerste schot gevallen was, door den stilstand vaa alle handel en nijverheid te lijden hadden. En hoe het thans daarmede gesteld is, nu bloeijende han delssteden tot het mikpunt van vijandelijke kogels zullen worden is gemakkelijk na te gaan. Jammeren, en niet to overziene ellende moeten het gevolg er van zijn. En welke vreeselijke nieuwe schuldfenlast, zal daardoor be halve de reeds bestaande, op de schouderen der volken ge legd worden. Een Londensch dagblad treedt in de volgende beschouwing over den burgeroorlog, die thans in Dnitschland is losgebarsten Bijna iedere oorlog, gelijk iedere twist tusschen bijzondere personen, schijnt bespottelijk voor de oppervlakkige beschou wers, die geene verbeeldingskracht genoeg hebben om de be weegredenen te begrijpen, of in de gevoelens der twistende partijen te treden. Maar wij kannen het toch voor zeker aanne men dat een groote oorlog, zooals die nu begonnen is, en Europa zal schokken, geen geringe oorzaak tot grondslag heeft. Het algemeen gevoelen aangaande de zaak is, dat Oostenrijk en Pruisen, na zich vereenigd te hebben om een kleine staat van twee zijner schoonste provinciën te berooven, naderhand handgemeen om den buit werden', en dat hün gedrag bij de geheele zaak, eenvoudig dat van twee gewone dieven was die op winst uit zijn, eü besloten, hetzij door geweld of list, zich daarvan in het bezit te stellen. Maar iedereen, die de geschiedenis der Sleeswijk-Holstein9che kwestie kent, zal wel inzien, dat Oostenrijk in den eersten opslag, niet verlangde, om de Duitsche hertogdommen van de Deensche monarchie te scheiden, en dat tóen het ten laatste tot dat doel in den oorlog was medegesleeptdie ten dien einde gevoerd werd, het niet wenschte, het geringste gedeelte van den bevrijden grond voor zich te nemen, maar het tot een onafhankelijken staat, onder een Duitschen heerscher te verheffen. Oostenrijk te beschuldigen als een gemeene roover tegenover Denemarken gehandeld te hebben, is ten hoogste onregtvaardig. Te regt, of te onregt, de Duitsche inwoners der hertog dommen dat is te zeggen dat deel der bevolking dat de beste opvoeding had genoten en den meesten rijkdom be zat, wenchte onder het bestuur van Denemarken heen te komen en de geheele Duitsche natie, hoewel ten opzigte van andere punten verdeeld, kwam in dit punt alleeu overeen, en drong er op aan ze te bevrijden Wij gelooven echter niet, dat zij de Deensche regering ten laste konde leggen, ze op een of andere wijze onderdrukt te hebben. Maar zij konden het denkbeeld niet verdragen door vreemdelingen geregeerd te worden en geloofden dat zij het goed of kwaad gere geerd, het vernederend voor hen was tot het Deensche rijk te behooreo. Oostenrijk was nu verpligt om, of van zijne positie in Dnitsch land afstand te doen, of voorwaarts te treden, zooals Pruissen bij alle gelegenheden, als beschermer der Duitschers, zuchtend (of gezegd te zuchten) onder het Deensche juk. Ecu blik op de kaart van Dnitschland is voldoende om iedereen te over tuigen, dat Oostenrijk nooit het voornemen kan gehad hebben zich eenig gedeelte van een zoo ver verwijderd land als Sleeswijk Holstein toe te eigenen. Inderdaad, de Sleeswijk Holsteinsche kwestie is sedert vele jaren de kwelling van Oostenrijk geweest. Het kon niet tegen Pruisen optrekken, wanneer Pruisen een gedeelte der Duitsche hertogdommen aan hunne Deensche regering wilde ontrukken, of het zou geheel Duitschland tegen zich in het harnas hebben gejaagd; terwijl het, met Pruisen medegaand, het deze mogend heid alleen in de uitvoering van plannen hielp, die voor Oosten rijk nooit geen geheim waren en die, hoewel men ze niet opentlijk heeft uitgesproken, nu voorgoed heeft ten uitvoer gelegd. Pruisen heeft zonder twijfel van het eerste oogenblik met het plan omgegaan de Deensche hertogdommen te annexeeren, en door zijne doortrapte diplomatie Oostenrijk genoodzaakt daarin mede te werken. De Sleeswijk-Holsteinsche kwestie kan nu beschouwd worden als voor vele jaren waarschijnlijk voor vele eeuwen uit den weg geruimd te zijn. Pruissen heeft Oostenrijk in die land streek volkomen schaakmat gezethet had Oostenrijk voor goed geslagen en gewonnen 9pel in handen, toen het bij het einde van den Deeuschen oorlog zich in Sleeswijk vestigde en Oostenrijk Holstein, onmiddelijk aan de Pruissische grenzen gelegen, ter bezetting gaf. Sedert dien tijd was de Oostenrijksche brigade in Holstein aan de genade van Pruisen overgeleverden Pruisen, na Oostenrijk genoodzaakt te hebben te vertrekken, door het traktaat door de twee mogendheden te Gastein gesloten, heeft op dien grond de brigade er uitgedreven. Oostenrijk had, 't is duidelijk het regt, zich, zooals het ook wezeotlijk gedaan heeftop den Duitschen te Bond beroe pen, er bleef in wezentlijkheid ook niets anders te doen over. Pruisen echter, stelde zich zeer verontwaardigd aan, omdat Oostenrijk zich daartoe verstout had. Het deed nu als een oneerlijke schuldenaar, die zich kwaad aanstelt over de vermetelheid van zijn schuldeischerdie hem dreigt met regt aan te spreken, en riepWat, indien gij mij met de wet dreigt, en mij geregtelijk wilt aanspreken zal ik net doen wat mij belieften zoo zette het Oostenrijk Hol stein uit. De gevolgen waren het eerste tooneel van het eerste bedrijf van het thans gespeeld wordende groote Europesche treurspel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1