I N°.2321. 22sle Jaarg. Woensdag 20 1866. bekendmaking. Nieuwstijdingen. GEMENGDE BERIGTEN. 'kende Dépot- f :nding van alle J ■SS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-A,nerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prljsx Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. idvertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. e tot half sven franco. Heeren Commissarissen zullen op Zaturdag den 25 dezer zitting houden, voor de aanneming van kinderen, op de Tusschenschooldes namiddags 6 ure, in het Schoollokaal van den hoofd-onderwijzer L. Kauremanen op de Armenschool, des avonds 7 ure, in het Armen-Gesticht. NcW-Torkt 7 Junij. De openbare schuld bedroeg op 1 dezer 28 millioen dollars. Bij de schatkist was in kas 50 millioen. Sedert gisteren is een bedrag van 3 '/2 millioen dollars naar Europa verscheept. De president Johnson heeft eenc proclamatie tegen de Fenians uitgevaardigd. Dezen hebben het fort Erie ontruimd. Vier honderd hunner manschappen zijn door de troepen der Unie gevangen genomen. Ook is hun president Roberts en hun be velhebber Sweeney gearresteerd. De engelsche grenzen worden streng bewaakt. <0w Londen, 13 Junij. Eergisteren hebben nagenoeg 500 hier gevestigde Italianen in eene openbare vergadering het be sluit genomen, om te verklaren, dat het de heilige pligt is van iederen Italiaan om naar zijn beste vermogen mede te werken tot de poging der gansche natie om Venetie te eman ciperen. Staande de vergadering werden aauzienlijke geldelijke bijdragen geleverd en andere toegezegd. Wecnen12 Junij. De verbittering alhier is vooral tegen Pruissen gerigt, en om die reden is het bij de regering hoofdzaak hare hoofdmagt in het Noorden bijeen te trekken en tegenover Pruissen te stellen. In Italië hoopt trien den oorlog achter den Vierhoek en de bergen zoo lang te rekken, totdat in Duitschland beslissende veldslagen geleverd zijn. 14 Jnnij Het Correspondenz Bureau meldt, dat de gemeenteraad van Weenen heden een loyauteits-adres aan den keizer heeft overhandigd. Laatstgenoemde antwoorde op de aanspraak (les burgemeesters het volgende: Met groote tevredenheid ontvang ik deze betuigingen van de stad Weenen. Ik heb alles gedaan om den vrede en dc vrijheid van Dni'schland te behouden; maar het. is mij van alle kanten onmogelijk gemaakt. In dit moeijelijkste oogen- blik, sedert ik de regering aanvaard heb, grijp ik nu naar het zwaard, in vertrouwen op God, op mijn goed regt, op mijne dappere armee en op de medewerking mijner trouwe volken. Vooral echter moet ik mijne innige tevredenheid be tuigen over de èendragt en de houding der bevolking van Weenen. Hoewel bij den stilstand in het handelsverkeer en bij het gebrek aan werk onder de arbeidslieden den inge zetenen reeds aanzienlijke offers opgelegd zijn, heerecht hier, in vergelijking met het buitenland, eene voorbeeldige orde en ik kan dit niet genoeg erkennen. Te Koningsbergen heeft dezer dagen het volgende voorval plaats gehad: De vrouw van een bij de landweer opgeroepen man, zou met hare vijf kinderen door oen onbarm- hartigen huisheer uit hare woning gezet worden. In haren nood wendde zich de ongelukkige tot den bevelvoerenden generaal von Bonin. Nadat deze door tusschenkomst der policie zich van de waarheid der klagt van de arme vrouw overtuigd had, zond hij zijn oppasser met de 10 daalders achterstallige huur aan den huisheer, die ze onder vele dank betuigingen opstrijkt, maar zegt tegelijkertijd, dat hij nu van het uit het huis zetten slechts dan kon afzien, wanneer de generaal hem 10 daalders vooruit betaalde. J)c knecht van den generaal verzocht hem nu mede te gaan, ten einde hij zelf de zaak kon voorstellen, daar zijne Excellentie wel genegen scheen iets voorde vrouw te willen doen. Voorden bevel- voerenden generaal gekomen trachtte hij de noodzakelijkheid zijner handelwijze door eigen verpügtingen, de slechte tijden, enz. te verontschuldigen. Op de bemerking, dat hij toch wel zou weten, hoe het bij een mobilisatie toegaat, daar bij toch zelf ook soldaat was geweest antwoordde hij ontkennender wijze; maar wie beschrijft de verbazing cn ergernis van ons heerschap, toen hij een paar dagen later, in plaats van de 10 daalders vooruitbetaling aanschrijving ontvangt (hij was nog niet voluit 20 jaren oud; zich zoo spoedig mogelijk als treinsoldaat bij het leger te doen inlijven. Te Mantua is eene militaire commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand der particuliere huizen, ten einde na te gaan hoeveel soldaten in elk er van gehuisvest kunnen worden, want er worden nog 20,000 man gewacht, voor wie in de kazerne geen plaats is. Weenen 16 Junij Naar men met zekerheid verneemt zal de uitvaardiging van het Keizerlijk manifest aan de bevolking van Oostenrijk morgen geschieden. Volgens ge loofwaardige mededeelingen luidt bet slot van dit manifest als volgt: De onzaligste oorlog, de oorlog van Duitsehers tegen Duitschers, is derhalve onvermijdelijk geworden! Ik daag hem, die den krijg heeft uitgelokt wegens het ongeluk dat j hij zoowel over enkele gezinnen als over geheele provinciën en landen zal brengen, icr verantwoording voor den regter stoel der geschiedenis en van den eeuwigen almagtigen God. Ik aanvaard den strijd met het vertrouwen dat eene regt- vaardige zaak geeft; in het gevoel der magt welke in een groot rijk ligt. waar vorst en vo'k met dezelfde overtuiging van het goede regt van Oostenrijk doordrongen zijn met frisschen, vollen moed bij den aanblik van mijn dapper leger, dat tot strijden gereed staat en dat het bolwerk uitmaakt, waartegen de kracht der vijanden van Oostenrijk zich ver pletteren zal; met den blik op mijne trouwe volken, die, eenparig bereid offers te brengen, lot mij opzien; slechts een gevoel bezielt de bewoners mijner koningrijken en landen: het gevoel dat zij bij elkander behoorenhet gevoel van de kracht in hunne eenheid gelegen het gevoel van verontwaar diging over eene zoo schreeuwende schending van het regt. Dubbel doet het mij leed, dat het werk van overleg nopens de binnenlandsche staatsregeling nog niet zoo ver is gevor derd, om in dit ernstige maar tevens verheven oogenblik de vertegenwoordigers van ai mijne onderdanen, om mijnen troon te kunnen verzamelen. Hoewel ik dien steun thans nög ontbeer, ligt mij niettemin mijn pügt als regent duidelijk voor oogenmijn besluit staat dus vast om mijn rijk eene zoodanige staatsregeling voor dc toekomst te verzekeren. In dezen strijd zullen wij niet alleen staan; de vorston en de volken van Duitschland kennen het gevaar, waarmede hunne vrijheid en onafhankelijkheid bedreigd wordt en zullen evenzeer als wij, ter verdediging van de heiligste goederen, die do volkeren hebben, naar de Avapenen grijpen; zoo zullen ook onze Duitschc hondsbroeders doen; men heeft ons het zwaard in de vuist gedrongen, welaan, daar wij het thans moeten aangrijpen, willen wij het niet eerder nederlcggen, alsvorens aan mijn rijk, alsmede aan de ver bonden Duitsche staten, de vrije inwendige ontwikkeling is verzekerd en hun grondgebied in Europa op nieuw is bevestigd. Maar ons vertrouwen, onze hoop berustcu niet alleen op onze eensgezindheid, op onze kracht ik vestig die tevens op eene hoogere magt, op den almagtigen, ïegtvaar- digen God, dien mijn huis van den beginne af heeft gediend die hen niet verlaat, die in regtvaardigheid op hem ver trouwen; Hem wil ik om bijstand en de overwinning smecken en ik roep mijne volkeren op om dat met mij te doen_ Leipzig, 15 Junij. Officieel kan gemeld worden, dat de Pruissen heden iu Saksen gerukt zijn. 16 Junij. Heden nacht zijn de vijandelijkheden begonnen Nadat het ultimatum van het hof van Berlijn gisteren te Dres den werd beantwoord met eene weigering, trokken de Pruissen bij Torgau over de grenzen en rukten op tot Riesa. Het Saksische legercorps trok terug, maar liet bij Ricsa eene afdeeling minieurs achter, die toen de Pruissen naderden de brug over de Elve in dc lucht lieten springen en den spoorweg vernielden. De vijand werd daardoor belet verder voort te rukken. Het verschilde weiuig of deze mineurs wa ren door de Pruisische huzaren gevangen genomen, maar zoodra zy hun werk hadden verrigt, bestegen zij eene stoom boot en maakten zich uit de voeten. Praag, 16 Junij. De Prnissen hebben in Saksen bezet Löbau en Zittau, en dreigen met een inval over Sehkeuditz en Zeitz. De kroonprins van Saksen is naar Weenen vertrokken. De Saksische schatkist en de kroonjuweelen, alsmede de krijgs voorraad voor het leger is naar Bohemen in veiligheid gebragt. Dresden, 15 Junij. Het Dresdener Journal deelt in een extra nommer den inhoud mede der gisteren ontvangen sommatie van Pruissen en het daarop ingezonden amwoord van Saksen, benevens eene koninklijke proclomatie. Het blad voegt er bij, dat de Pruissisehe gezant daarop des avonds eene formecle oorlogsverklaring heeft ingedient, nadat (le Pruissisehe troepen reeds den vorigen nacht bij Strekla het Saksisch grondgebied waren binnengerukt. Heden mor gen is de koning met dcu heer von Beust en den minister van oorlog naar de armee vertrokken. Dresden, 16 Junij. Men verwacht het binnenrukken der Oostenrijkers. Het vertrek van den pruissischen gezant is op handen. Tnsschen Pirna en Dresden is de spoorweg opgebroken. De communicatie voor personen en brieven is tusschen Saksen en Pruissen gestremd. Frankfort, 16 Janij. Het aanzoek van Saksen om van den Bond hulp te ontvangenvooreerst door Oostenrijk en Beijeren, is met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Oostenrijk verklaarde dat de keizer met alle inagt het geweld jegens bond- genooten gepleegd zou te keer gaanen verwachtte hetzelfde voor de gemeenschappelijke zaak vau alle regeringen die getrouw zijn gebleven aan den Bond. Berlijn, 14 Junij. De teerling is gevallen. De oorlog in Duitschland, de burgeroorlog is uitgebarsten, zoo mogen wij morgen welligt zeggen. Pruissen heeft den Duitschen bond ver laten en daarmede is deze vereeniging, welke een halve eeuw heeft bestaan, ontbonden. De Heer von Savigny, gisteren nog gezant bij de bondsvergadering, heeft opgehouden die functie te bekleeden, is teruggeroepen cn zal spoedig in de hoofdstad aankomen. Heden ochtend deelde een mij zeer nabij bekend lid van het corps diplomatique het volgende mede„Indieu Bismarck ver krijgt hetgeen hij verlangt, dan wordt heden bevel gezonden aan de troepen in de nabijheid van Hanover eu Saksen gekampeerd, om de grenzen te overschrijden, ten einde het oostelijke gedeelte der monarchie met de Rijnprovinciën en Westfalen te verbinden. Wordt dat bevel inderdaad uitgevaardigd, dan ontbrandt de oorlog morgen schier van alle zijden des lauds." Alles is met het oog op het ten uitvoer leggen van dergelijk plan sedert lang in gereedheid gebragt. De troepen staan zoo nabij de Saksische en Hanoversche grenzen, dat zij een paar uren na het ontvangen bevel 's vijands land binnen rukken, indien zij geen tegenstand ontmoeten. Welk lot aan Pruissen en de andere staten is beschoren niemand kan daarop eenig voldoend antwoord geven, maar dit weten wij alleen, dat de toekomst vreeselijke geheimen in haren schoot verbergt. Barst de oorlog uit, hetgeen niet meer mag betwijfeld worden, dan zal hij gedachte verwoestingen aanrigten, want een burgeroorlog is de vrecselijkste van alle. DaLiZ 17 Junij. De Pruissen zijn heden morgen het Hannoversche grondgebied binuengerukt. In de meeste gedeelten van Duitschland en vooral te Frankfort zijn al de telegraafdraden vgrbroken. De koning en graaf von Bismarck zijn heden morgen naar de armee vertrokken. Reicheiibergf. 18 Junij. Bernstadt, in Saksen, is bezet door twee Pruissisehe regimenten kavallerie; Manrienthal, Ostritz en Löbau (allen in Saksen) zijn bezet door twee regimenten infanterie en een regiment huzaren. Langs den weg naar Rum- burg, bij de Boheemsche grenzen, hebben gisteren eenige kleine botsingen tusschen Pruissisehe en Oostenrijksche kavallerie plaats gehad, waarhij de Pruissen op de vlugt gingen. Florence, 18 Junij. De koning en generaal Lamarmora zijn gisteren morgen naar de armee vertrokken. De minister van marine is op reis gegaan om het kommando over zijne divisie te aanvaarden. Maastricht, 15 Junij. Gisteren ochtend is in de fabrieken van den heer Petrus Regout een geduchte brand is uitgebroken. Gelukkig werd geen der hoofdgebouwen aangetast en kunneu dus de werkzaamheden geregeld worden voortgezet. Van de 72 gebouwen zijn 6 geheel vernield. De woningen, bureaux, ovens en werkplaatsen bleven behouden, Verbrand zijn een magazijn der werksters, een magazijn met de voorwerpen die voor de tentoonstelling waren bestemd, zes paardenstallen, de bergplaats voor emballage en het mandenmagazijn. Het koetshuis heeft veel geleden: de paarden en voertuigen zijn gered. De schade wordt begroot op ƒ50,000 a 60,000. Alles is verzekerd. Tilburg, 15 Jnnij. Op verzoek van het stedelijk bestuur der gemeente Utrecht zijn heden uit het huis van liefde alhier derwaarts vertrokken, eenige zusters van liefde, ten einde hulp en ondersteuning te verleenen aan die te Utrecht bij de ver pleging der cholera-lijders aldaar. Dordrecht. 17 Junij. Eergisteren namiddag is een van de Zierikzeesche stoomboot aan het Groothoofd alhier voor den slagter P. v. d. Straaten geloste os, bij het vervoer op den loop gegaan, heeft de stad in verschillende rigtingen doorkruisd en overal schrik verspreid. Men spreekt van onderscheiden verwondingen. Eindelijk is men er in geslaagd het dier te drijven in het zoogenaamde oude kraanplein, aan de Wijnstraat, en hebben daar eenige jagers en grenadiers het doodgeschoten. Alhier hebben zich een twaalftal heeren geconstitueerd als cholera commissie, en uit hun midden tot voorzitter ge kozen den heer M. A Perk en tot secretaris rar. W. van der Eist. Bij het toenemen der epidemie (in de laatste dagen bedroeg het getal aangetasten ruim 20 dagelijks) acht de com missie het raadzaam een collecte te doen aan de huizen der ingezetenen, eu hierdoor zich de gelegenheid te verschaffen, de slagtoffcrs der ziekte den noodigen onderstand, naar bevind van zaken, te verschaffen, en de ellende, door de cholera verooi'zaakt of nog te veroorzaken, te lenigen. Zierikzee, 19 Junij. Tot hoofd-opzigter bij de stads- waterwerken te Rotterdam is benoemd de heer J. K. Labrijn, gemeente-bouwmeester te Brielle. Men verzekert, dat de tweede kamer der staten- generaal spoedig zal worden bijeengeroepen, ten einde aanvragen te ontvangen voor buitengewone credieten voor de departementen van oorlog en marinealsmede voor het afmaken van zieke runderen. Omtrent den brand te Haaften op 9 Junij wordt nog het volgende geschreven De brand die zich in den namiddag ongeveer half vier uur openbaarde, nam, niettegenstaande de hulp der brandspuiten, bij de langdurige droogte en de rieten daken der woningen, zoo snel toe, dat er binnen weinige aren negen en zestig huizen en vele 9churen en hooibergen geheel eene prooi der vlammen zijn geworden. De ontsteltenis, de ontroering bij dien zoo allerwege heerschenden brand waren zoo algemeen, dat er aan geene redding van voorwerpen te denken was; van daar, dat er slechts bij enkele huisgezinnen iets, dat niet noemenswaardig is, van den inboedel aan die verwoesting is ontrukt, ofschoon zelfs nog van dat geredde, dat men op den openbaren weg gebragt had, daar nog door het vuur werd vernield. Men kan zich van den akeligen, van den treurigen toestand cn van de rookende puinhoopen geen denkbeeld vormen, indien men geen aanschouwer van dat zoo aandoenlijk tooneel geweest is. Opmerkelijk is het, dat de kerk, de predikants- en onderwijzerswoning niet mede verbrand zijn, daar de vlam in hare zoo korte nabijheid woedde, en ook het schoollokaal aan hare vernieling ten prijs werd. De gegoeden zoowel als de behoeftigen, die als ware het geen toevlugtsoord hebben, zien treurende en weenende op die puinhoopen neder, waar zij, weinige uren vroeger, nog hunne verblijf- en rustplaats vonden. Het is intusschen gelukkig dat er geen verlies van menschenlevens te betreuren is, en het is te hopen dat de toekomst het droevig lot zal verzachten van de zoo zeer bekommerde ingezetenen van Haaften. Naar men verneemt, zijn verschillende panden geassureerd bij de maatschappij de Jong Comp. te Amsterdam, voor ƒ72,000, terwijl de schade begroot wordt op ƒ52,000; de assurantie te Zaandam en Loenen a/d. Vecht verzekerdeu zamen voor ƒ100,000, Premier Bruxellcs voor ƒ13,000, terwijl de Tielsche maatschappij van brandverzekering slechts eene schade heeft van ƒ2500, behalve eenige herverzekeringen. Wij vernemen dat zich St.-Annaland een geval van cholera heeft voorgedaan. Een aldaar te huis behoorend schipper was naar Roozendaal geweest en voelde zich kort na zijn terugkomst ongesteld. Hij draalde echter lang eer hij geneeskundige hulp inriep en is daarna aan de cholera overleden. Door de Staats-Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld Den 13deD Junij zijn: Den 14den Junij zijn. aanget. overl. aanget. overl. Leiden 102 83 Leiden 73 50 'sGravenhage 32 32 'sGravenhage 13 8 Helft 33 26 Delft 30 25 Rotterdam 25 12 Rotterdam 17 10 Goada 4 1 Dordrecht 25 17 Utrecht 42 21 Gouda 6 2 Utrecht 56 31 Dordrecht: den 10den Jnnij 21 5 den 12dfn Junij 32 5 llden 20 19 13deD t> 49 18 Den 15den Juuij: Sedert het begin der epidemie: Leiden 58 37 Leiden 855 518 'sGravenhage 38 16 's Graveuhage 267 159 Delft 39 23 Delft 465 268 Rotterdam .23 16 Rotterdam 748 460 Dordrecht 22 25 Dordrecht 260 138 Gouda 8 1 Gouda114 53 Utrecht 51 21 Utrecht 412 221 Op een handelskantoor te Utrecht ontmoetten elkander dezer darren twee boeren uit den omtrek, die nog al door den veetyphus en zijne gevolgen geleden hadden, en, wach tende op den toegang tot den chef van het kantoor, eenige oogenblikken met elkander spraken. „Harioen I zeide de een,heb je geheurd dat ze Bismarck hebben willen doodschieten Ja Krijn!" was het antwoord, „dat zou eerst eene onteigening ten algcmecnen nutte geweest zijn, nietwaar man „Daar kan je op an, buur!" zei Harmen. Zondag jl. was er kermis te St. Anna ter Muiden. Eene boerenmeid, des avonds laat van de danspartij alleen huiswaarts willende keeren. werd achtervolgd door een paar boeren gezellen, die welligt haar de beleefdheid wilden aan doen om haar naar huis te geleiden. Of zij nu het gezelsehap dier wellevende jongelui niet begeerde, dan wel door iets anders in toorn ontstak, is onbekend, maar de amazone trok het mes en sneed de heeren duchtig over de handen. Het geheim zal eerlang opgehelderd worden, daar de ma réchaussee deze ridderlijke daad der Zeeuwsche maagd bij proces-verhaal heeft geconstateerd. Er is eene poging tot vergiftiging van den koning er. de koningin van Portugal beproefd. Men heeft een pakje lucifers in eene schenkkan op de kamer der koningin in het paleis Ajuda gevonden. De misdaad is bij tijds ontdekt; de justitie doet onderzoek. De verkiezingen zijn afgeloopen en hebben, hoewel niet veel, nog al belangrijke veranderingen in de Tweede Kamer gebragt, zelfs zal men er nu kaas en brood in hebben dat velen den mond zal stoppen als er te veel gekakeld wordt. Men zal nu meer oude ministers in de Tweede Kamer hebben, als er nieuwe zijn opgeschommeld, waarvan er welligt in den loop vau dit jaar op hunnen ouden zetel zullen komen; want: Men schrijft van Zuylen toe, Niet lang te zullen leven, Als 't hoofd van 't Staatsbestuur Zoo min als d'andre zeven, Die voor wat niets te doen Dan krijgen weer pensioen. De teerling zal geworpen zijn, en het plukharen zal een aan vang genomen hebben, en er is zooveel haa9t bij geweest, dat er niet gewacht i9 kunnen worden tot 18 Junij. Toen toch voor 51 jaar werd de vrede der wereld bevestigd voor altijd, hoe wel de menschen-slagterij niet stil gestaan heeft in Europa, dat nu verder op groote schaal zal voortgezet worden. De Engelschen weten niet hoe ze zich wenden moeten; ze willen Oostenrijk wel helpen tegen Pruissen, maar niet tegen Italië, zoodat er lang over gepraat zal worden en weinig gedaan dat wel het verstandigste is. Napoleon moet met al dc bedoe lingen van von Bismarck bekend zijnen op een zeer vriend- schappelijken voet met hem staandoch of von Bismarck de bedoelingen van Napoleon wel weet, is niet te denken. Met den meesten spoed moeten er 30 ijzeren oorlogschepen voor Frankrijk gemaakt wordendie toch niet bestemd zijn om in de porseleinkast gehangen te worden. In de Lang straat komen er handen te kort om schoenen te maken voor het leger in Italië; vooreerst zijn er besteld'100,000 paar. Liepen de meeste schoenmakers voor eenigen tijd zonder werk thans werken zij dag en nacht; zoodat het oorlogen toch altijd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1