ir Bekendmaking. Nieuwstijdingen. JFran&vtjft, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert itch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnemcnts-Prys: Voor beide üitgwek. Voor 3 maanden.f 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschynts Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau* Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee; Overwegende dat in de gemeente vóór eenige dagen heeft rondgeloopen een (nu gestorven) hond, verdacht van hondsdolheid Overwegende, dal het bekend is, dat eenige honden door dien hond zijn gebeten, doch de mogelijk heid beslaat, dat nog meerdere zijn gebeten, waarvan dit niet bekend is Overwegende dat mitsdien noodzakelijkheid be staat lot toepassing van artt. 1 en 2 der Verordening houdende voorschriften betreffende honden en ter voorkoming van hondsdolheid binnen deze gemeente, afgekondigd den 4 December 1861; Gelet op die artikelen BESLUITEN: Gedurende den tijd van veertien dagenin te gaan hedenmogen geene honden op de straten wegen of openbare plaatsen binnen de grenzen der gemeente worden aangetroffentenzij voorzien van een muilkorf uit ijzer of koper vervaardigd overeenkomende met het model bij den commis saris van politie te bezigtigen, en tevens voldoende en geschikt voor den hond, die er mede wordt voorzien. Van dit verbod worden alleen uitgezonderd herdershondenwanneer zij zich met den herder bij eene kudde schapen bevinden. Met honden, die in strijd met dit verbod aange troffen worden zal worden gehandeld zooals in gezegd Reglement is voorgeschreven, behoudens de strafvervolging tegen de nalatige eigenaars Wordende de ingezetenen, zoowel in het open baar als in hel bijzonder belang aangemaandom gedurende dien tijd op hunne ook in huis op te houden honden bijzonder acht te geven. En zal dit Besluit op de gewone wijze worden afgekondigd en bovendien door omroeping en aan plakking ter kennis van het algemeen worden gebragt. Aldus gedaan te Zierikzee, den 11 Junij 1866. B. C. CAU, Burgemeester. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Uit Niéuw-Yörk wordt gemeld daf aan Jefferson Davis vergunning is verleend zich op zijn woord van eer vrij te bewegen binnen de vesting Monroe. Men heeft hem voorts vergund met zijne advokaten bijeenkomsten zonder getuigen te hebben. Het proces zal, naar men zegt, tot Augustus wor den uitgesteld. In Rome zijn er twee wonderen gebeurd: het eerste en het grootste is wel dat het pauselijk gouvernement blijk heeft ge geven dat het geld bezit. Dezer dagen toch zag men in de straten van Rome vijf zwaar beladen karren met zilveren sta ven, en het gouvernement scheen er eenigen prijs op te 3tellen om dit vervoer openlijk te doen plaats hebben, ten einde het volk te toonen, dat bet geld had. Waarschijnlijk was het de vijf millioen francs der fransche leeuing; in dat geval zal het niet lang in de schatkist blijven, want het zal niet eens vol doende wezen voor het doel waartoe het strekt, de halfjaar- lijksche rente der pauselijke schuld. Het andere voorval is de wonderdadige tusschenkomst der moedermaagd om een struikroover, die ook verscheidene moorden op zijae rekening heeft, aan den dood te ontrukken. De roover was ter dood veroordeeld en het vonnis zou ten uitvoer wor den gelegd te Bracciano, een stad 30 mijlen van Rome gelegen. Het schavot was opgerigt, de guillotine was gereed, het hoofd van den misdadiger werd op het blok gelegd, maar ook nu nog bleef hij volhouden dat de heilige maagd niet zou toelaten dat hij omkwamzij was hem verschenen en had hem daarvan de verzekering gegeven. En werkelijk, de bijl viel, maar bleef op den hals van den bandiet liggen, zonder hem in het minst eenig letsel te doen. Het volk begon nu luide te schreeu wen en de beul zette zijn werk niet voort. Dp veroordeelde •werd wedér naar de gevangenis gebragt en bet officiële rapport aan de overheid schrijft zijn behoud toe aan de wonderbaarlijke tusschenkomst der .moedermaagd. De overheid zal intusschen een onderzoek instellen, maar een correspondent voegt er bij dat na wel waarschijnlijk de map gratie zal krijgen, in een klooster zal gaan, zich bekeeren zal en eenmaal misschien nog zal worden zalig gesproken. Wcencn, 5 Junij. Gisteren hebben vier personen, allen van het mannelijk geslacht, zich van het leven beroofd. De oudste dier ongelukkigeu had den leeftijd van 32, de jongste dien van 15 jaren bereikt. Het aantal gevallen van zelfmoord neemt sedert eenigen tijd in deze hoofdstad op zeer onrustba rende wijze toe. Uit Venetie wordt gemeld, dat een der staatkundige ge vangenen, die dezer dagen per spoortrein uit gemelde stad naar Gradisca werden gevoerd, uit den waggon sprong en zich zoo snel verwijderde, dat alle vervolging vruchteloos bleek te zijn toen de trein tot stilstaud was gebragt. Berl|jn, 6 Junij. In het begin der volgende week ver trekt de koning naar het hoofdkwartier in Silesie. Hij zal daarbij wordcu vergezeld door von Bismarck, den minister van oorlog en den generaal von Moltke. 7 Junij. Dc eerste stappen op den weg, die onvermijdelijk naar den oorlog geleidt, heeft de regering reeds gedaan; het bezetten van Holatein om te belettendat maandag e. k. de Holsteinsche Staten te Itzehoe zullen bijeenkomen. Men gelooft vrij algemeen dat von Gablenz onder protest is teruggetrokken naar Altona, dewijl hij geene voldoende instructien had hoe danig bij een eventueel binnenrukken der Pruisische troepen in Holstein te handelen. Nog eenige weinige dagen en de oorlog vangt zijne verwoestingen aau. Men verzekert, dat v. Bismarck te dien opzigte deze woor den heeft gesproken: »Binnen een paar dagen zijn de beide legers met elkander aan den dans." Ieder weet nu wat hem te wachten staat. De berigten uit de beide legers luiden even treurig. Gebrek aan goed drinkwater en andere ontberingen oefenen reeds hun verderfelijken invloed uit. Typhns en cholera rukken velen ontijdig ten grave. In sommige dorpen in Oostenrijksch Silesie is geen drinkbaar water te vinden, ten einde de troepen op eene andere wijze daarvoor schadeloos te stellen wordt bun bier verschaft. 8 Junij. De veldmaarschalk v. Wrangel, in het gewone leven bekend onder de benaming van »papa Wrangel," heeft geen commando in het leger, uithoofde van zijn hoogen ouder dom. Werkeloos te zijn in den tijd dat alles gereed wordt ge maakt om het zwaard te trekken, dit stuit den hoogbejaarden maarschalk zoo zeer tegen de borst, dat hij den koning heeft verzocht met het regement curassiers, dat hij vroeger zoo lang heeft gecommandeerd, te mogen oprukken. Als eene bijzondere gunst heeft hij gevraagd dat het hem vergund worde in het gevecht met den standaard van het regement aan het hoofd daarvan te mogen oprukken, hetgeen hem is toegestaan. Het onderzoek in de zaak van Karakosoff, den dader van een moordaanslag op keizer Alexander van Rusland, heeft de zekerheid opgeleverd dat hij deel uitmaakte van eene zamen- zwering, die ten doel had den souverein te, vermoorden en 'srijks instellingen omver te werpen. Dit is thans door den keizer zeiven in een schrijven aan den voorzitter van zijnen miuisterraad bevestigd. Dat schrijven, hetwelk innerlijke kenteekencn van een eigenhandig opstel des keizers draagt, bevat de eerste officieele erkenning van het bestaan der secte van zoogenaamde Nihilisten in Rusland. De naam van Nihilisten is onlangs uitgevonden tot het aanduiden cener uiterste partij van radicalen, voortge komen uit de maatschappelijke omwenteling, welke door de vrijmaking van den boerenstand te weeg is gebragt. Berlijn, 7 Junij. Men schrijft uit Breslau: Sedert een paar dagen houdt een geheimzinnige gebeurtenis hier de aan dacht bezig. Een rijk grondbezitter 9tond sedert een geruimen tijd in intieme betrekking met een meisje uit deze stad, en bragt haar bijna zijn geheel vermogen ten offer, dat hij binnen korten tijd met haar met reizen en op andere manieren door bragt. Voor drie maanden liet hij zich met het Dametje in den echt verbinden, om met het overschot van zijn vermogen een afgezonderd stil leven op zijn landgoed te leiden. Daar scheidde de dood op eenmaal het minnende paar, en de jonge vrouw werd in het familie-graf bijgezet. Weldra liepen in de nabuurschap donkere geruchten, als zou de dame geen natuur lijken dood zijn gestorven. Deze geruchten verkregen daardoor meer schijn van waarheid, omdat de landeigenaar plotseling verdwenen was, en derhalve mengde zich de regterlijke magt in de zaak. De kist werd geopend, en men bevond, dat het lijk met verscheiden dolksteken was doorboord. Men heeft echter gemeend te mogen vaststellen dat deze eerst na den dood aan het ligchaam waren toegebragt. Onlangs werd te Leutkirchen een vreeselijke misdaad ge pleegd, en wel een driedubbele moord. Een arbeider die op het punt stond, met zijne, in vergevorderden zwangeren staat verkeerende verloofde, in het huwelijk te treden, bragt haar op een waarlijk gruwelijke wijze door verworging en het in slaan der hersenpan om het leven, waarna hij zich zeiven door ophanging aan kant maakte. De beweegredenen tot deze gruwe lijke daad zijn tot nog toe niet ontdekt. De dader heeft reeds eenmaal voor 21 jaren te Munchen zijne toenmalige geliefde in een vlaag van jaloerschheid omgebragt en werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, doch wegens zijn voorbeeldig gedrag in de gevangenis ontslagen. Sedert 12 jaren diende hij bij een weduwe eerlijk en trouw en viel er niets op hem aan te merken. Hamburg7 Junij. De Pruissen zijn heden ochtend Holstein binnengetrokkenmethet oogmerk om Rendsburg, Kiel en Itzehoe te bezetten. Parijs, 4 Junij. Dezer dagen trad een bruidspaar voor den niaire van het derde arrondissement om in den echt verbonden te worden. Toen nu de jongelieden den trap, die naar de trouwkamer leidt, opgingen, stapte de bruidegom bij ongeluk op het kleed der bruid. „Ilutor!" (lompert) roept de nijdig wordende bruid De bruidegom buigt zich, en beiden klommen den trap verder op; de maire bevindt zich óp zijn post, opent het wetboek, zet zijne bril op en zegt: Mijnheer Benoit, zijt gij willens Jeanne Marguerite A. tot vrouw te nemen? „Ik ben zoo'n lompen niet!" antwoordc de gewezen toekomstige. Men kan zich gemakkelijk een denkbeeld vormen van den iodruk, die dit antwoord te weeg bragt. De moeders kregen een soort flaauwte, dc vaders woorden met elkander: de maire neemt zijne bril af en slaat het boek weder toe. Eindelijk begint men elkander te verstaan; de jonge mau verklaart dat de driftigheid zijner bruid hem een ongelukkig huwelijk doet vreezen, en dat hij nu als oude vrijer zoude moeten sterven, dat hij echter galant wilde zijn, en haar de taak om terng te treden over liet, opdat zij later wederom een huwlijk zou kannen aangaan. Na deze overeenkomst trad men weer voor den maire, die zijn bril weder opzet, en het wetboek op nieuw opent, en op nieuw vraagt: Mijnheer B. zijt gij willens? enz. Ditmaal antwoorde de bruidegom lagchcndja! Toen echter de beurt aan de bruid kwam, antwoordde zij tot aller verbazing in plaats van het afgesproken neeninsgelijks vriendelijk, ja! Te midden der algemeene verbazing spreekt de maire: In naam der wet, gij zijt gehuwd! Maar dat is niet mo gelijk roept de heer B.; „dat is tegen de afspraak, dat kan geen ernst zijn!"Hier is alles ernst, zegt de maire, neemt zijn bril af en sluit bet wetboek: komedie wordt hier niet gespeeld. Of nu de echtgenoot tegen wil en dank, op een scheiding zal aandringen, of dat het jonge paar zich zal verzoenen zal de tijd moeten leeren." Helder, 9 Juny. De Engelsche kapt. John Casey is thans in zooverre hersteld, dat hij Maandag a. s. het marine-hospitaal alhier zal verlaten om 9poedig de reis naar zijne familie te aanvaarden. Uit Coevorden schrijft men 6 Juuij aan het Handels blad: De gevolgen te schetsen van den jongsten hagelslag is mij ondoenlijk. In ITanover, te Wietmarsehen, schijnt hij een aanvang te hebben genomen, ging van daar in eene noordelijke rigting over de Hóógstee, Bathoorn, Scheer- hoorn, Aingc, Emmelenkamp, Schoonebeek enz. Men kan zich eenigszins een denkbeeld vormen van de grootte der stukken ijs en de sterkte van den wind, wanneer men weet, dat in een huis te Schoonebeek niet alleen de gla zen, maar ook de ramen verbrijzeld werden en de hagel- steenen groeven achterlieten in een eikenhouten kabinet. In menig huis aldaar heeft men het vuur aan den haard door alle voor de hand zijnde blnschmiddelen, als karne melk, zelfs room, moeten uitdooven, ten einde brand te verhoeden, daar de orkaan door de nu geopende ramen woei. Het meeste graan is als in den grond getreden het gras in eenige weiden is als vermorzeldgeen won der, dat de boomen bladerloos zijn. Gisteren voor den middag, ten II ure, zoo verhaalt een geloofwaardig oog getuige, lagen er nog stukken ijs als hoendereijeren bij hoopen aan den weg. Een man die op weg was, verwijderd van een beschuttend dak, verborg zich in een drooge veengreppel, maar kon niet verhinderen, dat hij wonden in het gelaat bekwam. Oldenzaal, 5 Junij. Gister brak boven deze stad en omstieten een zeer zwaar ontveder los vergezeld van hevigen hagelslag waardoor een groot gedeelte van den oogst is vernietigd en op vele plaatsen de glazen werden verbreizeld Ook in de trein die van Salzbergen alhier aankwam waren 26 ruiten stuk geslagen en had dc Machinist ernstige wonden aan het hoofd en andere ligchaamsdeelen bekomen. NVerkendam 10 Junij. Gisteren werd alhier met de Nijmeegsche stoomboot' de tijding aangebragt, dat in de gemeente Haaften bij Zalt-Bommel een feilen brand woedde. Heden ontvingen wij nader berigt, waaruit blijkt, dat er 42 huizen afgebrand zijn; de brand is bij een broodbakker ontstaan, maar de oorzaak is alsnog onbekend. (Ingez.J Omtrent bovenstaande ramp schrijft men uit Zalt- Bommel het volgende: Omtrent den brand te Haatten, kannen nog de volgende bijzonderheden worden medegedeeld; Heden ochtend zijn dc puinhoopen nog smeulende, 65 huizen, ruim twee derde van het dorp, meestal in het schoonste gedeelte gelegen, waaronder schoolgebouw en het gemeentehuis, zijn afgebrand. Het archief en de gemeentekas zijn gered. Het geheel levert een treurig schouwspel op. Met krachtsinspanning zijn de ouden lieden gered. De bewoners namen de vlugt naar de kerk, de bosschen en het veld. Ruim 700 personen zijn zonder huisvesting en van alles beroofd. De brand is aan gekomen bij J. van Peuten in een mestfaalt, waarop stroo en krullen waren gelegd. De schade is nog onberekenbaar. Zierikzee, 11 Junij Zoo als men weet heeft er in September verleden jaar door broeijing van steenkolen in het pakhuis van den heer M. F. C. de Katereene smeu- ling plaats gehad, dat het leegmaken van het pakhuis nood zakelijk maakte. Ten gevolge van die zeldzame gebeurtenis, werd de heer de Kater belet gebruik te maken van dit pakhuis tot berging van steenkolen, dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland werd bevestigd. Van dit besluit is de heer de Kater in hooger beroep gekomen voor den Raad van State, waar eenige bewoners in de nabijheid van genoemd pakhuis waren gedaagd om hunne bezwaren kenbaar te maken. Van die uitnoodigiug heeft maar één zwaarmoedig mensch gebruik gemaaktdie zoo veel bezwaren had, dat het wel uoodig zal worden om geen kolen meer te stoken zelfs had hy een bezwaar dat bet dak zoo hoog en stijl was. Als rapporteur trad de Staatsraad AJeeussen op dewijl de heer mr. D. van J ch, advokaat te 's Gravenhage voor den heer de Kater optrad. Met nieuwsgierigheid wordt de uitspraak te gemoet gezien. Zierikzee, 12 Junij. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, zijn in deze gemeente ingeleverd 183 stem briefjes. Op Donderdag a.s. worden de stembussen geopend. Door de Staats-Courant worden de volgende berigten betreffende de cholera medegedeeld: Den 6, 7 en 8 Junij zijn: Seder' het be?io der epidemie zijn: aanget. overl. aang Leiden 's Gravenhage Delft Rotterdam Gouda Utrecht Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rotterdam, zijn op 9 Junij 5 en op II Junij (10 en II) 12 personen als aan de cholera overleden aangegeven. aanget. overl. aanget. overl. 176 88 396 204 42 27 103 64 78 48 274 139 33 27 645 397 17 10 79 42 30 7 141 76 Het nieuws Tan den dag. Wat zal het zijn, oorlog of vrede? is de vraag, die men than9 dagelijks door duizenden hoort doen. En het antwoord der snuggerste staatkandige tinnegieters is. Hm., zeg het mij, ik weet het nietl Zoo prijkte deze week een der duitsche geïllustreerde dag bladen met eeu geestige teekening, met het volgende onderschrift Het moderne orakel. In een griekschen tempel ligt de maagd van Italië voor een reusachtige 9chaduw, wier hoofd sprekend op dat van Napoleon III gelijkt, die met zijne kin op zijne regterhand 9teunt, terwijl even als bij de oud-grieksche orakels een altaar voor hem brandt, op hare knieënzij heeft een reusachtig zwaard in hare handen, dat zij ter breedte van een paar duimen uit de schede heeft getrokken. Achter haar rug gluipen twee personaadjes, die Oostenrijk en Pruissen voorstellen, en op wier gelaat de grootste spanning is te lezen, door de op een kier staande deur. De maagd ziet smekend naar de groote gedaante op, en vraagt Geheimzinnige schaduw zal ik van leer trekken? En de geheimzinnige schaduw antwoordt: Hmmmm. Het antwoord van het moderne orakel is dn9 even duidelijk als dat van het antieke in de dageD, toen Apollo nog in volle fleur was. Men kan er uit opmaken, wat men er uit wil, de afloop kan zoo slecht niet zijn, of de waardigheid der godspraak blijft behouden. Hmmmm'tis, toch wonderraar, mompelt men te Parijs: Onze Keizer en de Czaar aller Russen zijn bij de Duitsche ruzie eensdenkend en eenswillend, de Czaar, die met den Paus juist niet erg dweept, heeft bijster veel op met Victor Emanuel en Garibaldi, en is zelfs met Jonker von Bismark en met diens in genade zwemmenden patroon de beste maatjes, terwijl onze Sire in de beste harmonie met den Sire van Oosterijk is. De groote vechtlust schijnt te Berlijn wel te verstaan, te Berlijn bij de Bisraarckianen, (en deze zijn weinig in getal) en te Florence ook eenigzins te bekoelen, want, wil men oorlog voeren, dan moet er geld wezen, en veel geld ook, en daarvan schijnt de Pruisische natie niet veel te willen weten, om dit op het altaar van de Bismarcksche bende te offeren. Geheel het Pruissische volk hijgt naar den vrede, en de veiligheid, die door de vrije uitoefening der con9titutioneele regten wordt verzekerd. Hoe tuk ook de Pruisen op de ver grooting van hun gebied wezen mogen, zouden zijn gaarne Sleeswijk-Holstein er aan opofferen, indien zij in plaats daarvan een degelijke parlementaire instelling kregen, die hen tegen het geweld beschermde waaronder zij nu sedert drie maanden zuchten. Treurig, of liever somber, is het in Pruisen gesteld, en bij wien kan dat verwondering baren? Niet alleen, dat duizenden en duizenden mannen, echtgenooten en vaders, verzorgers van weduwen en weezen uit de armen hunner betrekkingen zijn gerukt; staan daardoor bijna alle takken van handel en nijver heid geheel stilarmoede en ontevredenheid nemen dag aan dag toe, en wel zoodanig, dat het niet lang meer kan duren, of de opstand^oët er het gevolg van worden. En kan het ook wel anders? De Rijnprovinciën en Westfalen deze bij uitnemendheid in- dustrieele landengroeit de toorn des volk9 met de ellende voortdurend aan. Protesten op protesten worden bij den Koning uit deze rijke en bloeijende provinciën tegen den oorlog ingezonden. De toestand in Pruissen wordt inderdaad dreigend. Te Berlijn en in de Rijnprovinciën vooral, is hij onrustbarend. In de volk rijke buurten der hoofdstad hebben zamenscholingen plaats gehad, die door de gewapende magt moesten uiteen gedreven worden. Even als in Frankrijk, bij het begin der groote revolutie, speelden daarbij vrouwen, razend van woede de hoofdrol, ook de tegenstand van hooggeplaatste personen, moet den Koning en von Bjsmarck toch doen inzien, dat de zaken wel eens eea ■■Hü

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1