Woensdag 6 1860. 22sle Jaarg. s, N°.25I7. cht J. J. van KERKWIJK, Nieuwstijdingen. GEMENGDE BERIGTEN. Kiesdistrict Zierikzee. TMAN op be" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zierikzee Men abonneert zich: In Nederland, bi] den Uitgever, Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren, [o Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemcnts-Prfjsi VOOII BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden,f 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Ainerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Ndvertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. B a r e a a t Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. urwcrh, uit te ge- ure, in de Park- wijzen van welke dan {OVEN, te HT benoo- laan en een ven franco, RLOOS, te Met verwijzing naar den Zie- rikzeeschenNieuwsbode van 2 Junij jl., blijft bij de verkiezing op 12 dezer, van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-G ener aal in het Hoofdkies- distriet Zierikzeemet aandrang aan bevolen, de Heer AFTREDEND LID. Londen, 30 Mei. Van regeringswege is bekend gemaakt, dat de bepalingen omtrent het invoeren of vervoeren van vee, welke voorloopig waren uitgevaardigd als van kracht tot 1 Junij a. s., ook na dien tijd zullen worden gehandhaafd, tot dat de regering daaromtrent anders zal beschikken. Sedert- te Liverpool aan boord van schepen niet Duitsche landverhuizers, die naar Amerika waren bestemd, cholera-gev,allen zich hebben vertoond, staat het vervoer van builen), emigranten in die haven geheel stil, ten gevolge van de strenge voorzorgsmaatregelen der plaatselijke autoriteiten en van de verliezen geleden door degenen, die te Liverpool. Antwerpen, Rotterdam en elders hun werk maken van het aan- en overvoeren van Duitsche landverhuizers. De her stelde en gezond gebleven emigranten zijn intusschen naar Amerika gezonden cu in de stad zelve hebben zich geene ziektegevallen vertoond. vaamheden r te Waarde Berlijn, 28 Mei. Een Parijzer dagblad wil weten dat een Weeuer ondernemer aan de kofftjhuiszangcres Theresa, voor twee zomermaanden 60,000 francs heeft gebodenzes tigduizend francs, al is men ook de aangebeden lieveling van de Parijzenaars is geen peulschilletje, en de diva van den Alcazar stond reeds op het punt hare koffers te pakken, en de Weeners met baar „Rien n'est sacré pour un Sa.peur*' te betooveren. Haar directeur van schrik bevangen, nam he", kordaad besluit haar van de Kunstreis" naar Ween en alkeerig te maken, en heeft naar men verzekert, met haar een kontrakt aangegaan waarbij haar een jaarlijksch inkomen van 145,000 irancs verzekerd wordt. Voor zulke liooge cijfers moest Weenen den aftocht blazen. De mobielverklaring van liet Pruisische leger is than9 voltooid. Binnen weinige dagen zal ook de opstelling vau het leger te velde geheel geëindigd zijn, 452bataljon infanterie, 321 eskadrons kavallerie, 1086 stukken veldgeschut, 72 koui- pagnien vesting-artillerie, 9 bataljons pioniers enz. staan strijd vaardig. Dit is het aanzienlijkste leger, dat Pruissen ooit op de been gebragt heeft en getuigt ongetwijfeld weinig voor den ernst, waarmede de koning van Pruissen en zijne raadgevers den vrede wenschen. De reserve-bataljons zijn zamengesteld, de landweer-bataljons vereenigd, er staan tien legerkorpsen mobiel te velde, en de vestingen hebben evenwel nog de noodigc bezettingen behouden. Niet een enkel man, die eigenlijk tot het leger le velde behoort, is in cene vesting achtergebleven; niet een enkel rekruut is tot dusverre opgeroepenuitsluitend geoefende soldaten staan in de gelederen. In Pruissen bestaat eene 19jarige, dienstverpligting, zoodat nu nog al diegenen kunnen opgeroepen worden, die in October 1847 als rekruten optraden. Van 1847 tot 1854 bestouden de ligtingen in het geheel uit 297,476 man. Die zeven jaren vormen thans de tweede ligting der landweer. Rekent men dat er gemiddeld 50 pCt. uitgevallen zijn,, dan blijven er nog. 148,738 man over. Van 1854 tot 1860 bedroegen de ligtingen 311,084 man, welke de landweer der eerste ligting uitmaken en ingeval van oorlog bestemd zijn het staande leger te ondersteunen. Ge middeld rekent men daarbij eene vermindering van 25 pCt. zoodat er 233,313 man overblijven. De ligtingen van 1861 en 1862 vormen de verlofgangers van het staande leger (reserve), waarvan. 110,250 man beschikbaar blijven Het staande leger bedroeg voor 1866 alzoo zonder officieren 695,026 man. Ten einde de „nijvere bevolking des lands in dezen tijd van, kaisis te hulp te komen", zoo gelieft men van regerings wege te zeggen, heeft de koning een besiuit geteekend, strekkende om een voorschotkas met 25 millioen th'alef, ia papieren geld, te creëren. Dit is wel is waar in strijd met de duidelijke voorschriften der grondwet, maar de zaak heeft toch haar beslag gekregen. Nu, komt echter .deze. moeijelijkhcid: het publiek wil van dit nieuwe pnpierengeld r.iet zoodanige -notitie nemen als de regering beoogt; men wil het niet in betaling aannemen; het huis der afgevaardigden zal aan dien maatregel later hare goedkeuring uiet geven, zoodat bedoelde 25 millioen thaler der nieuwste creatie niet bijzonder veel waarde hebben. Uil Petersburg wordt het volgende geschreven: Ten einde eene herhaling van de misdaad, begaan door het ple gen- van der. aniHag op het leven des Keizers voor het vervolg te verhoeden, beeft de Keizer Alexander bevolen, dat eene commissie zal worden benoemd, die bem ten spoedigste een rapport zal behooren in te dienen, betref fende de geschiktste middelen om de lagere scholen te verbeteren. Bij de jeugd moeten de zaden van godsdienst, vaderlandsliefde en andere maatschappelijke deugden in het hart worden geplant, indien men de latere geslagten met vrucht wil veredelen. Door bekwame ouderwijzers moet de jeugd worden opgeleid en om dit groote te bedoel te bereiken, zullen alle krachten van den staat worden gebtz'gd. Weenen, 31 Mei. Tn bet Prater te dezer stede bevindt zich sedert eenigen tijd de bekende dierentemmer Herman met zijne groote tent. Niettegenstaande hij zich over een ruim bezoek mag verbeugen, stelde hij dezer dagen eene poging in het werk om den bestaanden toeloop te ver meerderen. welke poging met den besten uitslag werd be kroond. Met buitengewoon groote letters stond op een uitgespannen zeil tc lezenHeden zal de beroemde dieren temmer lierman met zeven groote wolven zijne onnavolg bare kunsten verrigten. Onder deze bevindt zich een wilde wolf, v. Bismarck gchceten, dien bij. met zijne blikken temt. Dewijl de entree buitengewoon' laag was gesteld, hoorde men allerwcge onder den dutten drom, die voor de tent stond: Voor tien kreuzer wil ik toch von Bismark ook eens zien!': Hij bad zich in zijne berekening niet bedrogen. Dezer dagen verliet een jongeling, Cohn geheeten, heime lijk Weenen, zich begevende naar Gratz. De oorzaak van het plotselinge vertrek was de volgetfde: hij had aan zijn patroon, een koopman, op wiens kantoor hij sedert geruimen tijd was geplaatst, 1200 florijnen ontvreemd en deze som had hem in staat gesteld die reis te ondernemen. De vader van den jongeling vernam ter naauwernood hetgeen had plaats gehad, of hij volgde den zoon, die hem met berouw zijne schuld beleed eu alles mededeelde hetgeen op het gepleegde feit betrekking had. Onverwijld keerde de vader naar de hoofstad terug en begaf zich naar het kantoor waar zijn zoon zich aan de gemelde ontvreemding had schuldig gemaakt. Hier werd de zaak na lange debatten eindelijk op deze wijze geregeld: er zou geeue aanklagt geschieden en de ontvreemde som zou voor de helft worden vergoed door den vader van den ligtzinnigen jongeling. Deze overeenkomst is echter door den koopman verbroken, want hij verkreeg kort daarna de zekerheid dat de jongeling bij de aankomst zijns vaders te Gratz slechts 100 fl. had verteerd en derhalve nog in het bezit van 1100 fl. was. Er is nu eene aanklagt geschied tegen gemelden jongeling en tegen diens vader. lfoorn. 31 Mei. Heden is door Z. M. op voordrngt van den minister van justitie, aan zes en twintig gevangenen afslag van hunnen straftijd' verleend, onder welken aaneen geheele vrijstelling, doch ongelukkig heeft hij dit niet mogen beleven, slechts weinige dagen vroeger stieif hij. Van de overige vijf en twintig hebben vele zes maanden en eenig-c driemaanden kwijtschelding van hunnen straftijd bekomen. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat in de gemeente. Hekelingen sedert den 18 April tot 2. Junij geene sterfgevallen bij den ambtenaar van den burgelijken staud zijp- aangegeven. Deze gemeente telt p. m. 700 zielen. Hoog-Keppel, 31 Mei. In het begin dezer week, rees alhier het-vermoeden dat de zwarte lijst van kindermoorden, helaas al weder met een vermeerderd zouden zyn. De dienst meid C. J. geboren te Drempte, gemeente Hummelo en Keppel, wonende te Angerlo begaf zich jl. Zondag den 27 dezer naar de op een half uur vau hare woning verwijderde R. C. kerk. Onder weg daar heen verloste zij van een kind, verborg dit onder een molshoop en keerde huiswaarts even alsof er niets gebeurd was, den volgenden dag verlaat zij hare dienst en begeeft zich naar hare ouders te Drempte. Onderwijl wordt het lijkje vaD het kind gevonden, en genoemde dienstmeid in hare wouiug bewaakt. Gister hebben de HH. Officier van Justitie en Regter-Commissaris bij de arrondisseraents regtbank te Zut- phen de zaak in loco zoowel te Angerlo als te Drempte onderj zocht, naar men verneemt zijne geene uiterlijke sporen van geweldpleging aan het kinderlijkje bespeurd, doch zoude hei. kind nog na de geboorte geademd hebben. Op het zachtst uitgedrukt, roept men bij deze historie uit, »welk eene hoogst laakbare ouachtzaamheid en onvoorzigtigheid van eene moeder." Haarlem, 1 Junij. Gisteren namiddag is hier per spoortrein van 3% ure aangekomen zekere persoon, vergezeld van een agent van polieie, die heiden onmiddellijk in eene vigilante plaats namen Heden verhaalt men algemeen, dat deze persoon is Simon Fóngers, dié naar het huis van arrest alhier is overgebragt. Men verneemt, dat hij zich van Engeland, waar hij zich een geruimen tijd beeft opgehouden, naar Belg,ie heeft begeven onder een aangenomen naanr. Evenwel moet hij daar erkend zijn en gedurende eenige maanden in verzekerde bewaring gehouden, hetwelk eindigde met do uitlevering van zijn persoon aan Nederland, waar hij het bekende vonnis, uitgesproken door de arrond.-regtb. al hier, ten zijnen laste beeft. S CJravenhage, 1 Junij. Ueden hebben de nieuwe ministers hunne betrekkingeu aanvaard In eene particuliere Haagsche correspondentie aan de Arnh. CL lezen wij het volgende: Van de personen dor nieuwe ministers heb ik u weinig te zeggen. Het eenig eenigzins politiek hoofd in het Kabinet is Mijer. Mijer is niet liberaal, maar te slim om zich door te veel conservatisme te compromitteren. Graaf van Zuylen's houding tijdens de enquête beeft velen, die vroeger zijnen persoon achtten, tegen hem ingenomen. Het zal nu kunnen blijken, of hij alleeD een bevooroordeeld of eene onopregt man is. Ik kan en wil dat thans niet uitmaken. Heemskerk Az., langdradiger en vervelender gedachtenis, is overbekend. Hij staat op eenen zeer goeden voet met zich zeiven, op eenen beteren dan hij waar schijnlijk met de Kamer staan zal, maar de liberalen wisten hem niet te waarderen, en dit maakte hem conservatief. Ais de graaf van vervelen kracht geeft, is Heemskerk Az. voor het kabinet eene groote aanwinst. Als hij zijn mond opendoet begint men onwillekeurig reeds te geeuwen; als hij tien minuten geredevoerd heeft is men half in slaap eo droomt benaauwde droomen. Graaf Schimmelpenninck is een man met zeer hoffelijke manieren, zeer innemend zeer rijk en zeer conservatief. Ziedaar aanspraken op een ministerschap van Finantiëo die geen con- servatief-antirevolutionair Kabinet miskennen kan. De heer Bor- ret is in het katholieke omstreeks wat de graaf van Zuylen in het protestantsche is. Een bekwaam regtsgeleerdezegt men maar van spreekwoordelijke traagheid. Pels Rijcken en van den Bosch zijn specialiteitennaar hetgeen vrij algemeen ver zekerd wordt, zullen zij bij uitstek dure specialiteiten zijn, die, elke voor zich, beginnen zullen met eenige millioenen meer aan te vragen. Neuzen, 2 Junij. Jl. Donderdag mogt de Hervormde gemeente alhier het verblijdend berigt ontvangen, dat Ds. H. J. Krol, tc Nieuw-Vosmeer, het door deze gemeente op Z.Eerw. uitgebragt beroep had aangenomen. Moge de komst van dezen leei'aar in ons midden spoedig plaats vinden, en zijne prediking strekken, om vooral de oogen te openen van hen, zoo die er zijn, die al dikwijls blinde volge lingen zijn van dusgenaamde evangelie-verkondigers, welke meestal de bevoegdheid daartoe missen, doch meest de bedoeling hebben zich een naam te makenal dikwijls ten koste van ligtgeloovigen, die dan ook gewoonlijk door hunne verwijdering de ware armen aan hun lot overlaten en van elders komende gelukzoekers met hun aanhang vetmesten. middelburg, 1 Junij. In eene eergisteren alhier ge houden vergadering van timmermans-, metselaars-, schilders- en loodgietersknechts, is met algemeene stemmen besloten om aan hunne bazen een verzoekschrift in te dieneo, waarin zij ver zoeken ora verhooging van hun daggeld, en wel met 20 cent per dag of 4 cent per schoft. Zij doen dit uithoofde der duurte hunner eerste levensbehoeften en de verhooging hunner huishuur. Zij hebben verzocht om binnen den tijd van acht dagen antwoord te mogen ontvangen. Zierikzee 4 Junij. Volgens bekendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeelandzijn er bij de normaallessen tè Middelburg 2 beurzen of rijkstoelagen van ƒ250 's jaars opengevallen, bestemd om onder zijne goed keuring te worden aangewend tot het verschaffen van kost en inwoning aan jonge lieden in deze Provincie, buiten Middelburg woonachtig, die als kweelcelingen bij de gemelde normaallessen wenschen te worden geplaatst, en 2 toelagen van ƒ60 's jaars voor kweekelingen, binnen de gemeente Middelburg woonachtig. Voor deze toelagen kunnen alleen in aanmerking komen jon gelingen, die hun 14de jaar hebben bereikt, en hun 18de nog niet zijn ingetreden, die-tevens het vaste voornemen hebben om den onderwijzersstand in te treden, en reeds voldoende kennis van de hoofdvakken van het lager onderwijs hebben verkregenora met vracht van dc normaallessen te kunnen gebruik maken, waarvan bij een in deze maand te Middelburg te houden vergelijkeud examen zal moeten blijken. Zij, die naar de hiervoor vermelde toelagen wenschen te dingen, wor den uitgeuoodigd zich daartoe voor of uiterlijk op den 10den dezer in persoon of met vrachtvrije brieven aan te melden bij den Schoolopziener van hun district, onder overlegging van hur.ne geboorte-acte, van een attest van goede gezondheid, af gegeven door een' geneeskundige iu hunne woonplaats, en van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag., De plaats, waar, en de dag, waarop het vergelijkend examen zal borden gehouden, zullen later aan de belanghebbenden worden opgegeven. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Oud-Vossemeer de .heer^M, W. J. de Visser, candidaat-notaris en gemeente- ontvanger te Tbolen. De militiens der ligting van dit jaar, herkomstig uit Rotterdam en Delftshaven, die na hunne inlijving bij de mi litie met verlof zijn gezonden zullen den lsten Julij a. s in activiteit bij hunne korpsen optreden, en wanneer militiens uit dié gemeenten zich vóór dat tijdstip bij hunne korpsen mogten' aanmelden, zullen zij daarbij evenwel in werkelijke dienst worden gesteld. In het begin der vorige week nam een reiziger 's avonds zijn iutrek in het Kótel de l'Europe, te Rijssel. Den volgenden middag vernam de hotelhouder, dat de reiziger zijne kamer nog niet verlaten had en dat men hem ook niet hoorde. Nadat men te vergeefs aan het vertrek had geklopt, liet de hotelhouder de deur openbreken. Daar de reiziger met het hoofd voorover op tafel lag, meende men dat hijongesteld was geworden, doch spoedig bemerkte men dat hij zich had dood geschoten. Op den groud lagen eenige verbrande papieren en op de tafel een brief van den volgenden inhoudi>Ik verzoek den eigenaar van dit Hotel, het aan een ongelukkige te willen vergeven, dót hij hem zulk een overlast aandoet. Ik verzoek eene fatsoenlijke begrafenis te mogen hebben. Ik wenscli dat op mijn graf een steen zal worden geplaatst met de voorletters van mijn naam F. W. er op, en daarboven eene ster, benevens den datum van mijn overlijden. De eigenaar zal eene som van ongeveer 1200 francs bij mij vinden, waarvan ik-hem verzoek-het bedrag zijner rekening met de verdere kosten af te hbudën en het overschie tende aan de armen te geven. Vbor de voldoening van dezen laat9ten wenseh vertrouw ik hem reed9 mijnen dank te mogen betuigen. Daar ik duizende mijlen in den omtrek alhier geene vrienden heb zal het onnoodig zijn mijne begrafenis uit te stellen." Déze brief was geteekend F, VV. en bevatte het po9teriptnm: sik wensch ook dat mijn horologie, ringen en juweelen met mij begraven worden." Bij onderzoek vond men bij hem 900 frs. in 9pecie benevens 10 pd. sterling in Eng. souvereign9 en eenig klein geld. Om den hals droeg hij een gouden ketting met een prachtig slot, bevattende het verkleind portret van een bejaard heer en eene jonge dame. Men schat den ouderdom van den ongelukkige op 35 a 40 jaren. Aan zijn laatsten wensch is stipt voldaan. 5 Junij: De arrond.-regtbank te Winschoten heeft voor de in dat collegie vaccerende regtersplaats o. a. op de lijst van aanbeveling geplaatst Mr. B. Ermerinsgriffier bij het kantongeregt alhier. Sedert onze jongste opgave zijn te Rotterdam 8 per3onèn als aan de cholera overleden aangegeven. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren hare zittingen hervat. De heer Meijer heeft daarin mededeélingen gedaan nopens de vorming van het nieuwe kabinet en de voornemens der regering. „Leipiel Lijp!" zeide verleden week een Tweede Kamer lid, plus deelgenoot van het Dagblad van 's Gravenhagetegen den redacteur van dit Blad„dat is geheel buiten de rekening jongen, een geheel ministerie afgetreden, en niemand van on9 als minister in aanmerking gekomen, het is om het zuur te krijgen." „Nahl" zeide Lijp, „geduld, de kinderen Israels hebben wel 40 jaar door de woestijn gereisd, en toch zijn ze er doorgekomen en hebben hun doel bereikt; dus-, houdt moed." Overal is men druk in de weer roet caodidaten te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer; er moeten oude leden uitvallen en nieuwe gekozen wordenen valt de verkiezing uit in den geest zoo als er gewerkt wordt, dan zullen er nog al wat mannen door het politique zeeft vallen die lang in de Kamer te veel zijn geweest, terwijl de liberale partij belangrijk zal versterkt worden. Wordt dit doel bereikt, dan zal dit ministerie spoedig als een nachtgezigt verdwijnen zonder goed of kwaad te hebben gedaao. Nopens den oor log valt met veel te zeggen, als dat er nog maar voort wordt gegaan met wapenen, en het volk uitpluimen. In Engeland begint men te zeggen, dat bet maar het beste zou zijn, om Prüissen de hertogdommen maar te geven, beter dan er om te vechten. Hoe inschikkelijk. De Engelsche matrozen willen niet meer varen dan tegen hooger loon, en daar dit niet toe gestaan wordt, liggen de dokken vol schepen zonder volk. Ook te Middelburg beginnen de ambachtslieden aan te dringen op hooger Joon maar als het maar niet zal gaan als met de Engelsche matrozen. Keetje te Noordgouwe beeft zoo ver blijd geweest met hare tien pond huur, doch zij heeft maar f 1,80 getrokken. IXTG-EZOITDEITS STTJZZS1T. Bij. al hetgeen thans in Neuzen wordt verrigt,. tut reiniging van straten en stegen, gepaard met verwijdering van alles wat meu vermeent dat nadeelig kan werken voor de gezondheid der ingezetenen, bevreemd het eenige bewoners der Lange-of eigenlijk voornaamste straat van Neuzen, dat langs die straat nog maar bij voortduring door een der bewoners een mestfaalt wordt gehouden, en wel tegen een voornaam huis, en welke mestput, gevuld natuurlijk met allerlei onreinheden, zelfs niet door eene behoorlijke heining of muur is afgemaakt, maar door een niets beteekenend latwerk, ter hoogte naauwelijk van een el van den openbaren weg is afgesloten; dat een en ander Voor de daar naast en overwonende buren, zoomede voor de druk passerende wandelaars naar en van de nieuwe ijzeren kanaal- brug of hét schulpenpad een walgelijk gezigt en reuk geeft, zal Wel niet behoeveu verklaard te worden. Ook wenschten die bewoners van Nenzen zeer, dat er, bij het thans uitgevaardigde verbod om water uit slooten of stil staande kanalen te scheppen, en bij den ingetreden lagen wa<- terstand op het groote kanaal, door het gemeentebestuur mid delen aangegeven vvierdèn, om dé ingezetenen van zuiver water te voorzien, dat, naar hun inzien, zeerwel ten uitvoer zónde te brengén zijn, door op verschillende- punten der stad-fiksche welputten met pompen daar te stellen. Stemming op 13 Juni) e. k. Aan de Redactie! Door uwe jongste courant, werden wij aan den burgerpligt herinnerd, ons dóór de Kieswet den 1 2 dezer opgelegd. Als kiezers hebben wij daarin aanleiding gevon den, ons onderling met ernst te verstaan, over de vraag: in welke rigling wij onze keuze van een Lid voor de Staten-Generaal bepalen moetenen I wat wij in de tegenwoordige omstandigheden ver- pligt zijn. Met nadruk zeggen wijin dé tegenwoordige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1