Woensdag 50 1866. 22sleJaarg. N«.23i5. Nieuwstijdingen. JFritttfirijjft. IE «herland. ZIERIKZEESCHE NIEEWSRODE Hen abonneert zich: Ia Nederland, bij deo Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerlka bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonneinents-PrUs: Voor beide oitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschynt! Op Woensdag en Zaturdag. idvertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiëo kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaus Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en logezondene Stokken Franco. Onze tegenwoordige politieke toestand, In verband met de aanstaande verkiezingen. m geweest, •Beveland.) In deze dagen, waarin Europa bedreigd wordt door eenen geduchten oorlog tusschen de magtigsle volkeren van dit werelddeel en waardoor dagelijks nieuwe diplomatieke verwikkelingen ontstaan, in deze dagen ontstaat in Nederland eene minis teriële crisis. Is overeenstemming tusschen vólks-vertegen woordiging en regering steeds een vereischte voor het welzijn der volkeren vooral in zulke, als de tegenwoordige dagen is het te bejammeren als die verbroken is. Het ministerie van de Putte, slechts voor korten tijd opgetreden heeft reeds zijn ontslag ingediend. Zooals wij onzen lozers reeds mededeeldenheeft de minister van kolo niën, de heer Fransen van de Putte, in de zitting der Tweede Kamer van den 18 dezer de cultuur wet ingetrokken; daartoe genoodzaakt door de aanneming van het amendement Poortmanen den volgenden dag zijn ontslag ingediend, terwijl de overige ministers hunne portefeuilles ter be schikking des konings hebben gesteld. Was dit ministerie van den aanvang af, slechts aan te merken als een ministerie van korten tijd, alleen geformeerd met het oog op de cultuurwet, de wijze waarop het thans genoodzaakt wordt af te treden en de waarschijnlijke gevolgen daarvan zijn zeer te bejammeren. Immers de cultuurwet werd door den minister ingetrokken, genoodzaakt als hij was door de aanhoudende aanvallen der oppositie en door de noodlottige verdeeldheid, die omtrent dit onderwerp onder de liberalen heerschte. Hiervan maakte eerstgenoemde partij gebruik ten einde het doel te hereiken, waartoe zij reeds zoo langen tijd met allerhande middelen had gearbeid, om namelijk zelve aan het bestuur te geraken. En thans schijnt zij het doel nabij. Immers vol gens berigten uit 's Hage is de zamenstelling van een nieuw ministerie opgedragen aan den graaf van Zuylen, de plaatsvervanger van den heer Groen, terwijl daarin de heeren SchimmelpenninckMijer, Borrel, enz. zitting zouden nemen. Ziedaar dan de eerste wrange vrucht van de verdeeldheid onder de liberalen. En dat geschiedt in den voor-avond van de verkiezingen, daar in de volgende maand, volgens den rooster, een gedeelte der leden van de Tweede Kamer aftreden zal en zich aan eene nieuwe verkiezing moet onderwerpen. Vooral daarop waren ook de manoeuvres van de conser- vativen gorigt; daarop vooral hebben ook zij het oog gevestigdmet het doel hunne partij in de Kamer meer en meer te versterken. Wat wij met dit schrijven vooral op het oog hebben is dil: om namelijk de liberale partij op te wekken tot eendrachtig en krachtig handelen in bet belang der zaak. Aan de stembus moet de getuigenis worden afgelegd, dat de verdeeldheid opgehouden heeft, opdat daaruit blijken moge dat de liberale partij wederom met meer kracht in de Kamer zal te voorschijn treden. Wat toch zoude bet gevolg zijn, indien een ministerie van behouds- mannen krachtigen steun vond in de Kamer? Wat anders dan dat wij, hetgeen wij onder een vier jarig liberaal ministerie hebben gewonnen, weder om zouden verliezen? Wat hebben wij toch niet te danken aan het liberale ministerie Thorbecke Heeft het ons niet verlost van drukkende belas tingen? Heeft het den handel niet ontslagen van drukkende formaliteiten? Heeft het niet door de afschaffing der plaatselijke belastingen vooral den minvermogende een groot voordeel geschonken En wat zou het ons niet hebben geschonken (o. a. afkoopbaarstelling der tienden, vrijdom van zegel op de dagbladen, enz.) indien het niet gedwarsboomd ware door de oppositie, die meer malen toonde meer de personen dan de zaken te bedoelen. En zouden dan nu de kiezers, die oppositie, thans aan het bestuur komende, ondersteunen Neen, dat zij verre. Laat ons, laat de liberale partij krachtig de handen ineenslaan, laat aan de stembus alle verschil verdwijnen, laten wij toonen dat het niet met ons overeenkomt door een con servatief ministerie van Zuylen geregeerd te wor den daartoe moet eendragtige zamenwerking zijn, opdat de liberale partij met nieuwe kracht in de Kamer te voorschijn trede, en dus het overwigt op het beleid van zaken behoude, en alzoo me dewerken tot het waarachtig belang des lands. Ieder zij op zijne hoedeDe oppositie, ver metel wordende door de aanvankelijke zegepraal, zal alles aanwenden tot bevordering harer zaak. Daarom, de handen ineengeslagen en bij de stembus doen blijken dat iederen kiezer aan zijnen bur- gerpligt voldaan heeftnamelijk door mede te werken tot versterking der liberale partij en daardoor tot welzijn des Vaderlands. Blijkens de kaapsche berigten heeft de Fransche zendeling Fredoux den 19den Maart onder de volgende omstandigheden het leven verloren: Hij was van Motito ter uitoefening zijner werkzaamheden naar Morokwain vertrokkenalwaar hij per telegraaf berigt ontving, dat een rondrijzende transvaalsche handelaar. Nelson genaamd, zich bij hem zou vervoegen, doch dat hij daarvoor werd gewaarschuwd, aaugezien die persoon wegens zijne handelingen te Motito uit het zendelingstation verdreven was. Nelson kwam ook werkelijk bij hem, en daar Fredoux nu bevond, dat er redenen bestonden om hem naar Motito terng te doen brengen, riep hij daartoe de hulp van het openbaar gezag in. Doch Nelson wilde hier niets van hooren, begaf zich in zijn reiswagen en maakte toebereidselen om te vertrekken. Eredoux dit vernemende, kwam insgelijks per rijtuig aldaar aan en vermaande hem zich te onderwerpen, daar alle tegenstand nutteloos was. Nelsou, alsnu bemerkende dat er aan geen ontkomen te denken viel, doordien eenige personen tot hulp van Fredoux voor den dag kwamen, maakte in den wagen stil een vaatje open, hetwelk 175 pond buskruid bevatte en stak dit in brand met het gevolg, dat hij zelf, benevens Fredoux en nog eenige personen een onmiddellijken dood vonden en vele anderen gekwetst werden. Zes lijken waren zoodanig verbrand en vermorzeld, dat het daarbij aan wezige lijk van Fredoux alleen kenbaar was aan de laarzen. Berlijn, 25 Mei. Men mag als hoogst waarschijnlijk aannemenj dat Rusland niet het voornemen heeft om een toe schouwer te blijven, indien Pruisen en Oostenrijk het zwaard uit de scheede trekken. Het Russische leger, thans in Polen bijeengetrokken, is ruim 70,000 man sterk en sedert eenigen tijd worden de garde en andere troepen insgèlijks naar Polen vervoerd. Te Anthonieuhutte in Silezë is bij het vertrek der mannen, die voor het leger opgeroepen zijn, het volgende voorgevallen. Even als thans overal elders geschiedt, werden deze personen tot aan het spoorwegstation begeleid door hunne echtgenooten zusters en verloofden; toeu het oogenblik naderde dat de trein vertrekken zou, werd het afscheid aan deze menigte jonge vrouwen te zwaar; als door ééne gedachte bezield, klémdem zij zich aan hare dierbaren vast en verklaarden, onder tranen en jammeren dat zij zich nooit van hen zouden laten scheiden. Zij wilden hen beletten te gaan of hen vergezellen. Sommige dezer vrouwen met kinderen op den arm, hadden zich op den weg begeven tusschen de sporen, bereid, naar het scheen, om zich door de locomotief te laten verpletteren. De toestand van den kom- mandant van het transport was moeijelijk. Hij kon wel aan zijne soldaten last geven met geweld de weenende en wanhopige vrouwen te verdrijven, doch hiervan huiverde hij terug, welligt den indruk duchtende dien zulk eene ruwe eu wreedaardige bejegening in geheel Pruissen, waar de bevolking toch reeds zoo verbitterd is, te weeg zou brengen. Hij bedacht eene krijgslist en overlegde die met den stationchef. Ledige wagens werden nu bij den trein gevoegd, en de condukteurs riepen met luider stemmen uit, dat het der vrouwen veroorloofd was het transport naar Berlijn te vergezellen. Zeer verheugd namen deze daarop in de achterste rijtuigen plaatsde trein kon vertrekken en zette zich in beweging. Een oogenblik te voren had de stations chef echter zorg gedragen dat de wagens, waarin de vrouwen zaten, van de overige weder losgehaakt waren geworden. Het photografisch portret van Ferdinand Blind ligt te Stuttgart voor alle winkelramen te zien met immortellen om kranst. Men noemt hem een tweeden Willem Teil. Weenen, 25 Mei. Het tot stand komen van een congres wordt heden als zeker beschouwd, dpch niemand beweert, dat dit tot den vrede zal leiden. Enkele stemmen noemen den toestand minder oorlogzuchtig en mcencn, dat de hoop op vrede niet geheel verdwenen is, niettegenstaande de krijgstoerustingen voortduren. Een telegram nit Berlijn meldt: De neutrale mogendheden droegen 2 programma's voor het congres voor. Het eerste werd door Pruisen aangenomen en door Oostenrijk geweigerd. Het tweede werd door beide mogendheden aangenomen. Engeland en Rusland verklaarden geen toeschouwers te willen blijven van den oorlog. De Engelsche gezant deed gevoelen, dat. ingeval het voorstel van de hand gewezen werd, aan de oorlogvoe rende partijen vredesvoorwaarden zouden kunnen worden voor geschreven. In eene correspondentie, den toestand besprekende waarin Pruissen door het mobiliseren van het leger gebragt is, worden de treurigste bijzonderheden hieromtrent openbaar gemaakt. I)e meeste zaken staan stil, de openbare ambts betrekkingen worden slechts ten deele waargenomen, en de burgers worden geruïneerd. Zelfs de openbare rust wordt bedreigd daar door het stilstaan der werkzaamheden van verschillende groote fabrieken, de arbeiders, die niet onder de termen van dienstpligtigheïd vervielen, broodeloos zijn geworden. Men rekende dat alleen te Reichenbacli en Gleiwitz 20 000 arbeiders broodeloos zijn Dit getal zal spoedig nog vergroot worden daar men voorziet dat nog veel meer fabrie ken gedwongen zullen zijn hare werkzaamheden te staken. De politiedienaren zijn onmagtig om genoegzaam in de dienst te voorzien, waarom voorname inwoners onderling een korps rustbewaarders hebben opgerigt. De kleine kapitalisten bestormen de spaarbanken om hunne spaar penningen op te eischen. Te Dantzig moet de toevloed dezer lieden zd<5 groot zijn geweest, dat men de militaire magt moest inroepen om de orde te handhaven. Hierdoor is als door een tooverslag een massa geld uit de circulatie geraakt, waaruit dan ook 6chaarschte aan gemunt geld ontstaan is. Verscheidene failissementen hebben reeds plaats gehad, en men voorzag dat er nog veel zullen volgen. Het pruissische leger bestaat nu uit 500,000 mandie uit de ligtingen tusschen de 20 en 32 jaren bij elkander gebragt zijn. Dat zulkszegt de correspondentop den fabriekarbeid een noodlottigen invloed uitoefent, kan men nagaan, daar de gehcele bevolking van Pruissen slecht 19 millioen zielen bedraagt. Zoo Pruissen daarenboven nog de verliezende partij mogt zijn en het leger verslagen werd, zou dit verlies niet weder kunnen hersteld worden, zonder het land geheel ten gronde te rigten. Daarenboven is do bevolking, zooals bekendis, zeer tegen den oorlog; talrijke demonstraties, die, zoowel bij het oproepen als hel vei trek der troepen plaats hebben, geven hiervan bewijzen. De keizer en keizerin van Oostenrijk worden te Ofcn ver wacht, waar alles voor hunne ontvangst in gereedheid ge bragt wordt. Men meent dat zij eerst na het uitbreken van den oorlog daar zullen komen. Uit Munchen schrijft men dd. 22 MeiEr beerscht hier eene groote verbittering. De koning was met zijn stal knecht dezer dagen afwezig, zonder dat men wist waar hij zich ophield. De legerorde wachie op zijne onderteekening. Hij bevond zich te Zurich bij Richard Wagner. lieden viert hij met dezen zijn verjaardag in eene jagthut. Pfistermeister wil niet meer blijven, ook v. d. Pfordten wil aftredeD. Beiden zijn overeengekomen hun ontslag te nemen, als Wagner weder invloed krijgt. De landdag komt heden bijeen, en de koning is afwezig. De Heer von Bismarck was tegenwoordig aan het gala-diner gisteren door den Enge!6chen ambassadeur lord Loftus gegeven. Het scheen dat weinig hoop op het behoud des vredes werd gekoesterd. Men leest in eenige feudale dagbladen, dat de koning niet zal antwoorden op de adressen en petitien aan hem gezonden, strekkende om hem tot den vrede te stemmen. Frankfort, 25 Mei. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Koning zich zeer ijverig bezig houdt met het ontwerpen en teekeuen van militaire medailles en kruisen, welke moeten verleend worden aan de dappere daden door de troepen te verrigten. Met betrekking tot het aantal en den vorm aan de verschillende eereteekenen te geven, is hij than9 niet meer in twijfel, maar de kleuren aan lint, metaal email, enz., te geven vorderen nog eenige inspanning om ook dit punt tot eene beslissing te brengen. Met betrekking tot de militaire maatregelen, in Oostenrijk genomen merkt men op, dat de bekwaamste generaals bij de noordelijke armee zijn geplaatst, welke op hare beurt uit de be9te troepen is zamengesteld. Weldra zullen in Bohemen en Silezie ongeveer 400,000 man bijeen zijn gebragt. Op 5 JuDij zal, naar men verneemt, het leger volkomen uitgerust te velde staan. Parijs25 Mei. De Parijsche studenten hebben het volgend adres aan hunne Duitsche en Italiaansche studie broeders gezonden: „Broeders In beide landen hebt gij den oorlog toegejuicht. Het jonge Italië en het jonge Duitschland wapenen zich tegen elkander. De Fransche jongelingscliap ziet deze bewegiug met diepe smart aan. Onze generatie is geroepen tot de vervulling eener taak, die al de hoop van het menschelijk geslacht uitmaakt, en die de vereeniging van al onze krachten vordert. Die taak, gij miskent haar! Duitsche en Italiaansche broeders, die met dreigende blikken 't zwaard trekt, zegt ons toch welke gevoelens de oorzaak zijne uwer verdeeldheid Een zelfde haat brand iu ons aller harten. Welke? antwoordt! 19 het niet de haat tegen de onderdrukking? Wat hebben wij het meest op de wereld lief? Wat willen wij allen in de maatschappij tot werkelijkheid bren gen? De vrijheid en het regt! Vragen wij niets meer: we zijn het allen eens. En waanzin is het elkander aan te vallen. Broeders, gij zijt de dupe eener oude even ongerymde als afschuwelijke politiek, die sedert duizende jaren de volken aanzet tot onderlinge vernieling, onder belagchelijke voorwendsels van nationale belangen en verschil van rassen. Nationaliteiten, vaderland, verschillende rassen, evenwigt groote worden zonder zin, die nooit ergen9 toe gediend hebben dan tot een masker aan de eerzucht, aan de trotsche mono manie van eenige onderdrnkkers. Die oorlogen hebben plaats sinds de wereld wereld is. Wat hebben ze opgelost? Stroomen bloeds hebben gevloeid. Wat hebben de volken er ooit bij gewonnen Broeders! De tijd is gekomen, om die met de rede strijdende denk beelden, die moorddadige vooroordeelen, af te leggen I Maken we ons los van die oude wereld, die in duigen valt. Italianen, Duitschers, Franschen, reeds lang genoeg hebben we gestreden voor den roem dier ijdele titels. Werpen wij ze van ont. Zeggen wij eindelijk, dat we eenvoudig raenschen zijn. Even als wij slechts één gids aannemende redenverklaren wij dat wij slechts één Vaderland erkennen: de menschheid. Al wie vrij wil zijn, al wie met ons den weg der revolutie bewandelt, is onze landgenoot; en de vertreders van het regt, zij die de slavernij, de onkunde en de ellende der volken willen bestendigen, zijn alleen onze vijanden. Broeders van Duitschland en Italië! Aan die vijanden den oorlog aangedaan, een onverzoenlijken oorlog, zonder ophouden, zonder genade 1 Tot dien oorlog noodigen wij u allen uit 1 Dat is onze heilige roeping, de roeping der negentiende eeuw. Vereenigen wij ons en rakken wij ge zamenlijk voorwaarts. Die oorlog zal de eenige zijn, die, sedert de wording der dingen, zich ten aanzien der menschheid verdienstelijk zal hebben gemaakt. En het zal de laat9te zijn van alle oorlogenWant de onderdrukking, eenmaal vernietigd, de vooroordeelen verdwenenhet maatschappelijke regt ver wezenlijkt, hoe zouden de volken elkander nog willen vernielen Hun kennelijk belang is niet in wreedaardigen kamp, maar in vrede, bondgenootschap en broederschap. Parijs15 Mei 1866." Venlo, 23 Mei. Heden had alhier op het kerkhof de lijkschonwing plaat9 van den man, die gepas9cerden Zondag uit de Maas is opgevischt, en na bekomen informatie blijkt het nu, dat de vrouw van den vermoorde eenige dagen geleden met een vreemdeling het hazenpad heeft gekozenzoodat men het bijna voor zeker kan houden, dat zij vóér hun vertrek eerst den echtgenoot om het leven hebben gebragt. 24 Mei. Heden vernemen wij, dat de vermoedelijke dader van den hier gepleegden moord en de echtgenoote van den vermoorde te Nijmegen, zijn aangehouden op het oogenblik dat zij met de boot naar Arnhem wilden vertrekken. Den 23sten zijn bij gelegenheid van eene kermis te Blerrick (een dorp ongeveer een kwartier van Venlo gelegen) de inwoners en eenige cavalleristen handgemeen geworden, met het gevolg dat twee burgers en een cavalerist aan de bekomen wonden spoedig zijn overleden. Het kostte de gewapende magt zeer veel moeite om de in woede zijnde partijen van een te krijgen '9 Grave Village, 25 Mei. De Heer Mijer is bij den Koning ten gehoore ontvangen en heeft bedankt voor de opdragt om een kabinet zamen te stelleu. De Heer van Zuylen, van Arnhem is daarop belast met de formatie van een ministerie en heeft die taak aanvaard. Men zegt dat de Heer Andreae met de portefeuille van Koloniën, de Heer Pels Rijcken met die van Marine zijn belast. Omtrent de ministeriele crisis vernemen wij nader, dat tot de thans beproefde ministeriele combinatie zouden behooren, behalve de Heer Andreae voor koloniën en de Heer Pels Rijcken voor marine, de Heeren Heemskerk Azn. voor binnenl. zaken, Schimmelpenninck lid der Tweede Kamer, voor financien, de Brauw voor justitie, van Muiken voor oorlog. Voor oorlog worden intusschen nog andere namen genoemd, in geval deze portefeuille niet aan den heer van Muiken wordt opgedragen, zou de Heer Borret in aanmerking komen voor justitie. Nog wordt verzekerd, dat de Heer Mijer, die den graaf van Zuylen had aanbevolen tot formatie van een kabinet, tot gouverneur- generaal voor Oost-Indie zou worden benoemd. 25 Mei. Bij gelegenheid der kerkvisitatie is, in weerwil van het vroeger door het classikaal kerkbestuur van 's Graven- hage gevelde uitvoerige gemotiveerde vonnis, op nieuw aauklagt ingediend tegen de predikanten Zaalberg en Hoevers. De klagers waren ten getale van 24, zoo predikanten als ouderlingen en diakenen, en maakten de groote meerderheid in de op verre na niet voltallige vergadering van den algemeenen kerkeraad uit. Werkendam. 27 Mei. GÏ9teren hebben hier de hooi- grasverpachtingen van eenige buitenpolders plaats gehad. Er ziju 158 bunders verpacht, welke gemiddeld ƒ60 per bunder hebben opgebragt, hetwelk met het oog op den ongunstigen staat van het vee in sommige provinciën een goeden prijs te noemen is. Dordrecht, 25 Mei. Nadat Dingsdag avond ten 10 ure door de veldwachters de herbergen op Stolwijk ontruimd waren, liep het volk als dol met hun gelag in de hand over het dorp, hotsende en brullende van pret; door den tuin wierp men een 9tal ruiten bij den burgemeester in en kort daarna kondigde de klok brand aande geheele hofstede van den eersten wethouder, den Heer Mels Verdoolt, stond in vlam; de bewoners, in hun eersten slaap, reddeden zich in hun nacht gewaad, blootsvoets, en het brandend riet en hooi (er was circa 30 voer voorhanden) verspreidde zich over het dorp, daar de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1