N°.25f5. 22ste Jaarg. Woensdag 23 1866. Heeren Geabonneerden Nieuwstijdingen. GEMENGDE BERIGTEN. pöt- alle twee en cent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QÜINTÜS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 «re. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondenc Stukken Franco. Jobz moet wijze doos Dor eu stoken niets st hare wordt it been onder it ééne weêr- istigste 'eneens an de •zwakte volgl r20.50 20,95 die hunne verschuldigde van 1 April 11. en vroeger nog niet hebben betaaldworden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te ioen, daar de Nieuwsbode van 30 dezer aan de nalatigen niet wordt toegezonden, zoodat hunne medelezende leden weten vaaraan d© niet ontvangst is toe te schrijven. Volgens berigten uit Amerika is de oneenigheid in den 'oezem vau de broederschap der Fenians ten toppunt gestegen, ielijk men weet, dagteekent die oneenigheid reeds van sedert enige maanden, doch thans schijnt dc mislukking der expeditie ,aar de kust van Maine het geschil nog meer te hebben be- orderd. De president O'Mahoney is afgezet of eigenlijk zonder enigen omslag uit het gouvernementshuis der Fenians verwijderd. m De Volkszeitung schrijft dato 12 Mei: »Karl Blind te jonden heeft zich tot den procureur des konings Leward ge vend, met verzoek bij de autoriteiten stappen te doen tot het erleenen eener eervolle begrafenis aan zijn stiefzoon, alsmede Ie toestemming te verkrijgen, eenige haarlokken des overledenen e mogen nemen en aan de diepbedroefde familie te mogen 'verzenden. Het verzoek kwam nog tijdig genoeg, daar de voor oo'n geval voorgeschrevene ter aarde bestelling nog niet had daats gevonden. Wij verheugen ons, mee te kunnen deelen, lat bij al de hierbij betrokken autoriteiten op humane en lereidwillige wijze de wenschen der ouders zonder verdere egenspraak zijn toegestaan, en dat dientengevolge de private jegrafenis van den ongelukigen jongen man gisteren avond aat op het kerkhof der parochie, waar zulks moest geschieden, )p kosten der ouders plaats heeft gehad." Dc florenlijnsche correspondent van het Journal des Dé- bats zegt, dat men omtrent de reden, die het uitbreken van den oorlog tot dusverre belette, ter naauwernood eenige gissingen maken kan. Er bestaan plannen, die in het duis ter voor de oogen van het publiek verborgen zijn. Met op zet schijnt de organisatie van de vrijkorpsen uitgesteld te wezen. Eiken dag wordt zij aangekondigd, maar telkens on der het een of ander voorwendsel weder uitgesteld. Gari baldi is zeker in het geheim, want hij zwijgt, wat hij an ders niet doen zou. Dat de oorlog zal komen, lijdt echter geen twijfeleene schikking zou Italië in grooter rampen dompelen dan de verwoedste krijg. Weenen, 18 Mei. De opperbevelhebber van het Noor delijk leger, de generaal Benedek, heeft zijn eerste legerbevel aan de onder zijn kommando staande soldaten uitgevaardigd. Het stuk is gedagteekend den 12 Mei en daarin wordt aan gekondigd dat het hoofdkwartier van het leger vooreerst te Weenen is. In krachtige woorden spreekt de bevelhebber zijn vertrouwen uit op het leger en de geregte zaak. Het stuk draagt overigens geheel een defensief karakter. De oorlog, zegt de opperbevelhebberis niet zeker. De armee is toege rust tot het afslaan en bestrijden van eiken vijand die den keizer en het vaderland bedreigt. Berlijn, 18 Mei. Pruissen verlangt van Oostenrijk vol doening wegens het overschrijden der grenzen bij Klingebeutel, waar eene Oostenrijksche patrouille zich meester maakte van Pruissische tolbeambten en deze uithoorde. Voor een paar dagen had hier aan het spoorweg station een voorval plaats, hetwelk een diepen indruk op de toeschouwers maakte. Bij een transport van ongeveer 600 man van de reserve, opgeroepen om de wapenen op te vatten, was ruim de helft in haudboeijen gesloten en onder bewaking gesteld van een zeer talrijk detachemeut linietroepen. De bedoelde manschappen spraken onderling buitengewoou luid en niet ten gunste van den heer von Bismarck. Van de arbeiders, die werkzaam zijn in de fabriek van den heer Krupp te Éssen zijn er niet minder dan 1500 onder de wapenen geroepen. De eigenaar dezer belangrijke gieterij heeft thans van den minister éene kennisgeving ontvangen, dat allendie met het maken van kanonnen belast zijnniet be hoeven op te komen. De arbeiders, die in andere afdeelingcn werkzaam zijn, moeten echter aan hun dienstpligt beantwoorden. Prins Friedrich Karl is benoemd tot bevelhebber van het eerste of Saksische legercorps. Het Silesische legercorps wordt georganiseerd. Men beweert, dat de kouing bij het uitbarsten van den oorlog naar Silesië zal vertrekken en dat hij derwaarts zal worden vergezeld door deu minister van oorlog. De bevel hebbers der divisie infanterie zijn benoemdmet die van de cavallerie is dit niet het geval, dewijl afzonderlijke corpsen bij dit wapen zullen worden geformeerd, op het voorbeeld van het geen te dien aanzien heeft plaats gehad bij het Fransche leger, gedurende den Italiaanschen oorlog. Men verzekert, dat de groot hertog van Mecklenburg Schwerin zijne troepen, uitmakende eene divisie bij het Pruisische leger zal voegen, ingeval de oorlog mogt uitbarsten, terwijl hij zelf een commando zal voeren. Met betrekking tot het contingent van Coburg, met welken staat eene militaire conventie is gesloten, krachtens welke aan Pruissen het opperbevel over die troepen is ver zekerd, heeft meu nog geen definitief besluit genomen. Wat aangaat het nemen van een werkzaam aandeel in den oorlog door de Coburgsche troepen, dit hangt af van het besluit des hertogs van Coburg; want aan hem alleen hebben de trouw en gehoorzaamheid gezworen. Ten gevolge van het onder de wapenen brengen vau de reserve in Baden zijn alleen te Mannheim 800 fabriekarbeiders opgeroepen en vertrokken. De toestand der industrie is hoogst nadeelig. Uit Berlijn wordt gemeld, dat den 11 dezer, des voor middags ten 10 ure, de ramen van het schrijfkabinet des Konings eensklaps onder den invloed eener sterke uitbarsting dreunden hetwelk eeue algemeene sensatie te weeg bragt. Bij onderzoek vond men aan de zijde van het Park een hol projectiel, hetwelk men door middel van een langen geLeiddraad had doen springen. Den dader heeft men nog niet kunnen ontdekken. Ook de Volks-Zeiliing maakt melding van eene uitbarsting, doch volgens dat blad zou zij niet des voormiddags, maar des avondsten 11 ure hebben plaats gehad, op het oogenblik dat de Koning uit de opera kwam. Uit Weenen schrijft men van den 15: Als er geene algehecle omkeering in deu stand van zaken komt, zal den 20 het noordelijk leger oprukken. Van dien dag af is de spoorweg tusschen Weenen, Oldenburg en Krakau geheel voor de militaire dienst beschikbaar gesteld. De postpaketten en reizigers worden slechts vervoerd voor zooveel daartoe ge legenheid is: Het noordelijk leger telt 380,000 man en 500 stukken geschut. Het leger dat tegen Italië zal ageren be draagt 130,000 man. Te zamen dus 510,000. Ingeval van nood kan Oostenrijk 800,000 man in het veld brengen. Dresden. 21 Mei. Een buitengewoon nommer van het Bresdener Journal meldt, dat het voorstel om te Parijs een congres bijeen te roepen, door alle mogendheden is aangenomen. Reeds aanstaanden Vrijdag wordt de opening van het congres verwacht. Luxemburg, 18 Mei. Nederland heeft, waarschijnlijk in de onderstelling, dat eene verandering zal plaats hebben in den toestand van den Bond het voorstel tot afscheiding van Limburg uit den Bond weder ter sprake gebragt. 'sGravcnhage, 18 Mei. Kort vóór den aanvang van de zitting der tweede kamer op heden is een buitengewone ministerraad gehouden. Bij de opening der zitting heeft de minister van koloniën verklaard, dat hij zich na de gisteren door de kamer genomen besluiten 'verpligt acht na daartoe door den koning gemagtigd te zijn de Cultuurwet in te trekken. 19 Mei. Na afloop van den gisteren gehouden minister raad en als gevolg van het in de zitting der tweede kamer kenbaar gemaakt besluit der regering om de kultuurwet in te trekken, heeft de heer Fransen van de Putte zijn ontslag aan den koning ingediend en hebben de overige ministers hunne portefeuilles ter beschikking des konings gesteld. In de tweede kamer zijn heden al de ontwerpen, die aan de orde waren gesteld, schier zonder discussie aangenomen. Op eene vraag van den heer Heydenrijck, wat is er van de geruchten nopens eene oproeping van ligtingen en voorziening in bewapening, kleeding enz., heeft de minister van oorlog geantwoord, dat die vraag voorbarig wasen dat de regering alles gedaan heeft wat haar pligt medebrengt en niet stil zit ten einde gereed te zijn, als dit noodig mogt worden be vonden. Dingsdag voortzetting der zitting. Rotterdam, 22 Mei. Aan het bureau van den bur gerlijken stand alhier zijn op 18 Mei 2 op 19 Mei 4 en op 21 Mei (20 en 21 Mei) 2 aan de cholera overledenen aangegeven. Volgens een gerucht hebben weder drie banken te Londen hare betalingen gestaakt. Zeker is echter, dat daaronder is The European bank (limited). Dien ten gevolge heeft ook de bijbank dezer instelling alhier opgehouden te betalen. Het berigt ver wekte hier natuurlijk veel sensatie. Werkendam, 20 Mei. Gisteren morgen is levenloos uit eene sloot opgehaald zekere T. K. K. oud 21 jaren, welke jongeling lijdende was aan toevallen, om welke redenen hij van varensgezel tot mandenmaker overgegaan was; nadat hij was opgestaan om zich naar zijn werk te begeven was hij naar den stap gegaan om zich te wasschen en waarschijnlijk een toeval gekregen en alzoo voorover in het water gestort en verdronken. Zierikzee. 23 Mei. Dezer dagen is door ingelanden van de polders Beoosten- en Bewesten Bly (polder arrondissement Axel) besloteu het be talen van subsidie voor de calamiteuse polders over 1866 te weigeren en zich tegen iedere vordering daartoe in rechten te verdedigen. Dit besluit is genomen op grond van eenstem mige adviezen van de advocaten J. H. de Laat de Kanter, te Goes, W. C. Borsius, te Middelburg en D. van Eek, te 's Gravenhage. De krijgstoerustingen, die in het buitonland plaats heb ben, schijnen ons gouvernement er ook toe te leiden maat regelen van voorzorg te nemen Reeds is gemeld, dat de chefs der kleedingmagazijnen bevel hebben ontvangen om voor het completeren van al de kleedingstukken zorg te dragen. Thans wordt ons van eene goed ingelichte zijde medegdceld, dat van het departement van oorlog aanschrij vingen zijn uitgegaan om de militaire bakkerijen van een aanzienlijken voorraad graan te voorzien, terwijl verschil lende leveranciers van bet leger order hebben bekomen met den meesten spoed een groot aantal wollen dekens, bedlakens enz. aan de magazijnen te leveren Wij vernemen tevens dat reeds alles wordt voorbereid om, indien dit mogt blijken, noodig te zijn, eenige ligtingen, men spreekt van drie op te roepen, ten einde het leger met 33 h 34,000 man aan te vullen. Aan de Gazette Beige ontleenen wij het volgende: „Het bezoek dat Z. K. H. Willem, prins van Oranje, aan Brussel gebragt heeft, is uit den aard der zaak een feit van overwegend belang. Sedert de scheuring van 1830, is het de eerste maal dat een prins van het Nederlandsche vorstenhuis de hoofdstad van het land bezoekt, dat de traktaten van 1815 onder de heerschappij van dat huis hadden geplaatst. „Maar onder de tegenwoordige omstandigheden heeft die reis eeu meer bijzonder en grooter belang. Zij staat in een regt- streeksch en onmiddclijk verband met de gebeurteuisscn in het buitenland, die op dit oogenblik de aandacht van geheel Europa gaande maken. „Wij meenen te weten, dat de zending van Z. K. H. den prins van Oranje met den besten uitslag bekrooud is geworden. „De Europesche traktaten, die onze onafhankelijkheid waar borgen en onze onzijdigheid bepalen, verbieden niet het nemen van die maatregelen, welke noodzakelijk zijn om die onafhan kelijkheid en onzijdigheid door ous zeiven verdedigd te zien. „Voortaan, wat er ook gebeuren moge, zullen wij niet meer alleen staan om haar te verdedigen." De kassier van een bijkantoor der Fransche bank, de heer Bertonné. is in hechtenis genomen, onder verdenking van een diefstal gepleegd te hebben van drie millioen. Naar men zegt maakte hij valschc onderpanden, valsche décharges en valsche biljetten. Hij genoot het volle vertrouwen en was tegelijkertijd met de teckening belast. Te Utrecht zijn sedert het laatste berigt 3 personen door de cholera aangetast. De meeste gevallen kwamen voor in eene steeg, waar een man, uit Rotterdam gekomen, aan cholera is overleden. In ieder der gemeenten Wildervank en Ulrum, in de provincie Groningen, is een geval van cholera waargenomen. De oorzaak van het ontstaan der ziekte in die gemeenten heeft men niet kunnen ontdekken. Dc ongelukkige Engelsche kapitein Casey is in zooverre hersteld, dat hij waarschijnlijk nog in den loop dezer week het hospitaal zal kunnen verlaten om naar Engeland terug te keeren. Ook te 's Hertogenbosch is namens den aartsbisschop J. Zwijsen zondag morgen den 13 Mei in al de kerken van den kansel afgekondigd dat, wegens de heerschende cholera, tot nader order de vastendagen zijn opgeheven en aan de catholieken ver gunning wordt verleend, om des vrijdags en zaturdags vleesch te mogen eten. Onlangs werd door een dienstmeisje te Zwolle het vol gende curieuse getuigschrift vertoond, welk document als 't ware van hand tot hand gaat en waarmede men zich niet weinig amuseert. „De ongetekendo betnige halsdat Wilmpie bij mij op het. „Water eeft gedint 2 joar zonder haanmerken van heerlijk „en trou. Zij is wegegoan halsdat wij nit langer konnen „mar handers niks." Ten gevolge van de weigering der letterzetters en boek drukkers te Nantes, om den arbeid zonder verhooging van loon voort te zetten, konden de dagbladen dier stad, ten getale van drie, den 14den schier niet verschijnen. Tegen den avond werd echter eene schikking tot stand gebragt, ten gevolge waarvao de geabonneerden van den Phare de la Loire, 1'Uuion brétonne en l'Espérance du peuple ten minste het voornaamste nieuws konden ontvangen. Men schrijft uit Brakel dd. 14 MeiAls een bewijs dat het bijgeloof nog niet uit de wereld is en ook vooral in deze gemeente nog aanhangers vindtdiene het volgende Zekere vrouw te dezer plaatse is sedert vijftien maanden ziek en sukkelend. Wat haar eigenlijk deert, is niet algemeen be kend men vermoedt echterdat ze behebt is met een lint worm. Ofschoon ze reeds de hulp van twee zeer bekwame doctors inriep, genas ze niet volkomen van bare kwaal, en al spoedig onderstelden en geloofden veler., dat ze door eene «kwade hand" zou zijn aangeraakt. Goede raad was duur! Op aanraden van eenige bijgeloovige menschen, ging ze voor cenigen tijd naar Rotterdamom aldaar de zoogenaamde „slapende jufvrouw" te raadplegen die haar dan ook in waarheid verzekerde, dat ze betooverd was. Tegen goede be taling en onder de plegtige belofte van radicale genezing, kreeg de bctooverde vrouw eene groote hoeveelheid kruiden, die ze, te huis zijnde, volgens een gegeven voorschrift, koken en gebruiken moestterwijl haar tevens een bijzondere leef regel werd voorgeschreven. Binnen zeven weken zou de be- tooveringskracht van haar wijken en iets zonderlings zou haar overkomen. Stiptelijk volgt de goede vrouw den voor geschreven leefregelen trouw neemt ze dagelijks inal is ook 't wonderdrankje vreeselijk leelijk; doch desnietteg9taande verbetert tot heden haar toestand niet. Met gespannen ver wachting worden de verdere resultaten te gemoet gezien. »De vrouw is betooverd 1" is het belagchelijk onderwerp der ge sprekken, en helaas! ook 't vaste geloof van velen. Hei nieuws van den dag. Nog altijd verkeert Europa in eene angstige spanning. Nog steeds verkeert men in de onzekerheid of de dreigende oorlog nog in de elfde ure zal afgewend worden, of de wereld in laaije vlam zal zetten. Moge ook, zooals in de vorige week nog het geval was, de wereldbarometer, de beur9, de vrienden van den vrede de hoop inboezemen, dat het zwaard niet zal getrokken worden, die hoop wordt echter zeer beneveld, door hetgeen men dagelijks in Italië, Oostenrijk, Pruissen en andere duitsche staten ziet geschieden. Men wapent zich tot aan de tanden. Maar nergens heerscht zoo veel geestdrift voor den oorlog als in Italië. Zoo schrijft de correspondent van een Londensch dagblad het volgende Italië is als één man vereenigd. Het dagblad »Apennino" is niet meer, de Diritto" moest van uitgever en toon ver anderen, en de Linkerzijde nederig smeeken, om met de regering mede te mogen werken. Het oude vuur der begeestering is door het geheele land ontvlamd. De oude kreten worden gehoord. Daar is andermaal weer geene scheiding van namen." Victor Emanuel en Garibaldi zijn één en zij zijn alleen Italië. Verschil van gevoelen wordt Diet geduld, maar er bestaat ook geen verschil van gevoelens. Kan men sterker bewijs daarvan geven dan hetgeen in den jongsten tijd is geschied? Niet alleen zonder eenig verschil van gevoelen, maar zelfs zonder dat zich een enkele klagt verhief, is eeu inwisselbaar betaalmiddel ingetrokken, en onverwacht een decreet afgekondigd, waarbij 12 millioen pd. st. (144 millioen gulden) bestemd worden om voor de onmiddellijke oorlogsbehoeften te dienen, en de Consorzio Nationale spreekt van alle zijne fondsen beschikbaar te stellen, om den vratigen muil van het kanon te verzadigen. Knapen en jongelingen verlaten hunne scholen, lediglooper3 de koffij- huizen; handen waaraan dringende behoefte te huis bestaat, den ploeg; het snoeimes wordt ter zijde geworpen en met de bajonet verwisseld. De onrust is niet wie gaan zal, maar wie te huis zal blijven, enz. Een ander correspondent van dat zelfde blad schrijft uit Florence: Door het geheele land maken zich de vrijwilligers tot den strijd gereed. Elke stad heeft hare werfofficieren. Turin staat weer aan het hoofd der beweging, zijne vrijwilligers trekken in de uitnemendste orde door de straten onder het gejuich der geheele bevolking. Milaan volgt onmiddelijk in dezen na- tionalen wedstrijd. Napels, Palermo, Florence en alle andere steden sluiten zich even vurig aan, en indien zij door hunne noordelijke broeders zijn voorgegaan, komt het alleen maar daar van daan, dat allen niet dc eersten kunnen zijn. Zoo veel is echter zeker, dat wanneer Garibaldi komt, hij een geheel leger zal vinden, gereed om hem te volgen. Kortom, alles wat men in Italië hoort en ziet, komt daarop neder, Venetie aan Oostenrijk te ontrukken. De Italianen zullen echter Oostenrijk niet onvoorbereid vinden. Ontzaggelijk groot zijn de toebereidselen door die mogend heid genomen, om zich, wanneer het er op aankomt, geducht te doen gelden. Heerscht er in Italië groote geestdrift voor de nationale zaak, in Oostenrijk is dit niet minder. Uit alle deelen des lands ontvangt de keizerlijke regering adressen van gehechtheid, waarin beloofd wordt goed en bloed voor het vaderland veil te hebben. Zoo zijn bijv. te Pesth maatregelen genomen, om bij het verschijnen van het keizerlijk manifest 80,000 Hongaarsche vrijwilligers ter beschikking te kunnen stellen. In Pruisen doen zich de nadeeleo door den tegenwoordigen stand van zaken maar al te zeer gevoelen. Te Berlijn hebben een aantal handelshuizen hunne betalingen gestaakt, waaronder een met een passief van een half millioen thaler. Over het geheel doet in Pruisen een groote mal-aise ge voelen. Uit vele steden worden petitiën aan den koning ge zonden om Duitschland niet aan de jammeren van een oorlog prijs te geven. Nu de culluur wel ingetrokken is, zulleu de Ja vanen nog langer mei stokslagen lol werken moeien gedwongen worden dat zeker hel voordeeligsle is voor de Ainslerdamsclie geldwolven, die reeds zoo vele millioenen van de arme Javanen hekhen ge kaapt. Maar wonder is het dal de Tweede Kamer leden, die niet aan den Javaanschcn trog zijn ge houden die wel niet beter hebben ondersteund doch bij de aanstaande verkiezing is hel Ie hopen, dat de pluimgraven der Javanen tnel hunne napraters niet herkozen worden, dan kan die wel zeer zeker in het vervolg in werking gebragt worden, dat voor Nederland en voor Java eerie weldaad zoude zijn. De slaven in Amerika zijn wal beklaagd door de vrome Amsterdammers, en dc Javanen hebben het niets beter, en die moeien nog maar slaaf blijven, alleen omdat de pluimgraven daar belang bij hebben. Maar geld is altijd den Afgod geweest die in Ne derland werd aangebeden, en dal zal zoo wel blijven ook. De keizer van Rusland verkeerd ook al in doodsangst, zelfs zoo, dal hij gezegd heeft»Men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1