\r Woensdag 16 Mei 1866. N°. 2511. 22sle Jaars, V [Nieuwstijdingen. Sw Studie. iPintsrlUitn^. JFranfeirtjB. GEMENGDE BERIGTEN. E^verteittié'it. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Auicrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Adver ten tlën: 40 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. de IUT de nne Igt: 0.50 10,95 pot- St. Petersburg, 11 Mei. Volgens geruchten, die in- tusschen bevestiging verdienen maar hier algemeen worden verspreid, zou het russisch gouvernement zijn gezant aan het hof van Berlijn hebben belast met de medcdeeling aan den heer von Bismarck, dat wanneer Pruissen het initiatief nam van een oorlog tegen Oostenrijk, Rusland zich genoodzaakt zou zien voor deze mogendheid partij te trekken. Londen, 11 Mei. De Star zegt: Een gerucht is in omloop dat tusschen Frankrijk, Engeland en Oostenrijk onder handelingen worden gevoerd, waarbij laatstgenoemde mogendheid zich bereid verklaart met Italië in schikking te treden omtrent den afstand van Venetie. Laatstleden Vrijdag heeft in eene steenkolenmijn nabij St. Helens, in Engeland, eene ontploffing plaats gehad, terwijl 130 personen ter diepte van 500 voeten daarin aan het werk waren. Oogenblikkelijk werden de machines in beweging gebragt, om de mijnwerkers op te halenhetwelk dan ook met een honderdtal spoedig gelukte. Van de overigen werden er ten slotte nog dertien vermist, waarna bij verder onderzoek bleek dat er zeven dood en vijf zwaar gewond waren, terwijl één, die alsnog vermist wordt, insgelijks als dood is aangemerkt, omdat er geene de minste hoop bestaat dat hij nog in leven zal zijn. Onder de omgekomenen waren vier huisvaders. Berigten uit Italië makeu voortdurend gewag van het op handen zijnde uitbreken der vijandelijkheden met Oostenrijk. In dezen oorlog zal ook de Italiaansche vloot niet werkeloos blijven. Het eskader voor Tarente is gereed slag te leveren. Reeds sinds eenige dagen, zoo berigt men van 9 Mei, zijn de kanonnen geladen en elk oogenblik kan het bombardement be ginnen. De vloot wordt dagelijks versterkt en de regering heeft thans ook in Frankrijk en Engeland de schepen doen opkoopen, die door de Zuidelijken waren besteld. Ook Oostenrijk heeft zich gewapend tegen een aanval ter zee. Alle handelschepen verlaten in allerijl Triest om niet door eene blokkade getroffen te worden. Het gemeentebestuur van Catania heeft een levenslang jaargeld van 2000 frs. uitgeloofd voor elk, die een Oostenrijksch vaandel verovert, 300 frs. 'sjaars voor hem die met de medaille van verdienste terugkeert; terwijl 200 frs. in ieder geval zullen worden uitgekeerd aan de nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden. In de Punch van 12 Mei ziet men Italië, als jonge maagd, voor een offer-vat op de eene knie liggende, met een half uit getrokken zwaard in de hand; uit den rook van het reukvat ontwikkelt zich de buste van keizer Napoleon met een peinzend gelaatom den hoek van de geopende deur staan Friedrich Wilhelm en Frans Jozeph te gluren. Het onderschrift luidt: Het orakel wordt geraadpleegd. Italië. Geheimzinnige magt, zal ik maar trekken (het zwaard)? Het Orakel. Hm m m m Berlijn 9 Mei. Over den aanslag op graaf von Bismarck gepleegd verneemt men nog eenige wetenswaardige bijzonder heden. Terugkomende van het paleis, waar de minister met den koning had gewerkt, bemerkte hij twee mannen, de een groot de ander klein van gestalte, waarvan de grootste den ander de persoon des ministers met den vinger aanwees. Ik verneem ook, dat de misdadiger een brief aan zijn vader Karl Blind te Londen had geschreven en dezen den commissionnair van zijn hotel ter bezorging op de post had toevertrouwd. Deze brief is door middel van een telegraphisch geregtelijk bevel onder weg aangehouden. Over den inhoud verneemt men niets. De houding der politie wordt veel besproken en ernstig gelaakt. Men zegt dat het den misdadiger gelukt is, des nachts de won den, die hij zich toebragt, weder te openen. Het Oostenrijksche leger op voet van oorlog gebragt telt 631,601 man. Het Pruissische leger op voet van oorlog ge bragt telt 356,532 man. Het Italiaansche leger op voet van oorlog gebragt telt 396,833 man. Deze cijfers, bewijzen dat Pruissen en Italië te zamen 120,000 man meer hebben dan Oostenrijk. Daarbij kan Pruissen nog 277,000 man van de landweer onder de wapens breugeoOostenrijk van zijnen kant echter kan zijn leger tot op een millioen soldaten brengen, daar het eene bevolking van 37 millioen heeft, terwijl het nog op 100,000 man van de Middenstaten kan rekenen. De Kreuzeitung zegt in een leadingartikel onder anderen het volgende: „Wij hopen nog op den vrede, hoewel wij ons ten oorlog moeten toerusten. Het is bekend dat het ver buiten 's konings bedoeling ligt om in Duitschland het oorlogsvuur te doen ontbranden. Integendeel, de koning heeft met alle krachten gestreeft naar de handhaving des vredes en streeft daarnaar nog. Wij kunnen dit zeggen, omdat Z. M. zelf dit dezer dagen openlijk heeft te kennen gegeven. Nu de gansche pruissische armee mobiel is gemaakt, zijn thans ouder de wapenen geroepen: 243 bataljons infanterie, in ronde sommen elk 1000 man sterk, dus 243,000 man; 10 bat. jagers en scherpschutters is 10,000 man; 116 bat. landweer van den eersten ban, 58,000 man; 81 bat. dito reserve, welke insgelijks op 1000 man per bat. kunnen gebragt worden, maakt 81,000 man; 10 komp. jagers en scherpschutters, reserve, sterk 2000 mandit alles geeft een totaal voor de infanterie van 394,000 man. De kavallerie is sterk 63,000 man, de veld- ec vesting-artillerie 37,000 man, met 15,000 paarden en 3714 stukken geschut; de mineurs zijn sterk 10,000 man, de trein 11,000 man, terwijl het personeel der geneeskundige en hospitaaldicnst ongeveer 10,000 man telt. De landweer van den tweeden ban kan gebragt worden op 120,000 man en 22.0C0 paarden, zoodat het totaal-generaal klimt tot 645,000 man en 100,000 paarden, benevens 3714 stukken geschut. Het behoeft ter naauwernood te worden aan gemerkt, dat die gansche massa slechts in den uitersten nood wordt opgeroepen en zelfs dan op verre na niet te velde kan gebragt worden. Weencn, 10 Mei. Uit zekere bron verneemt men dat tusschen Oostenrijk en Frankrijk zoo even onderhandelingen zijn geopend, waarvan het resultaat zou wezen, dat de politieke toestand plotseling geheel veranderde. Het zou daarop neder- komen, dat Oostenrijk ontheven werd van den dubbelen last om in het noorden en zuideu oorlog te voeren. Gelukte de transactie, dan zou Pruissen geheel alleen tegen Oostenrijk moeten oorlogen. Met het toenemen van het oorlogsgevaar vermeerderd ook eiken dag, op ontzettende wijze zelfs, de stilstand in zaken. Men koestert het plan om zich eerstdaags tot de regering te wenden, opdat aan de duizende werklieden, wien de gelegenheid tot arbeiden outnomen is, werk worde verschaft. In de eeus zoo welvarende industrieele districten van Weenen staau bijna alle fabrieken stil. De zijden- en bandfabrieken zijn geheel geruïneerd. - De Duitsche post deeld eenige bijzonderheden mede om trent den aanslag op von Bismarck. Het mag zeker een bewijs voor de publieke moraliteit worden genoemd, dat nog niemand openlijk zijn leedwezen heeft be- betuigd, over de mislukking van den aanslag op graaf von Bisuiarck. Zelfs de overweging dat op hem de schuld zal rusten, wanneer duizenden en duizenden op het slagveld vallen, heeft niemand kunnen bewegen om partij te trekken voor den man, die, misschien te laat, getracht heeft den burgeroorlog door een sluipmoord te voorkomen. Zelfs zij, die opregt gewenscht haddeu, dat von Bisraarcks ziekte hem voor altijd van allen invloed op de staatszaken had verwijderd, onthouden zich van elk woord, dat als goedkeuring van den moord zou kunnen worden aan gemerkt. Of de publieke zedelijkheid of de publieke huichelarij is in de laatste eeuw zeer toegeuomen. Gisteren is bevel gegeven om ook het eerste (pruisische) en het tweede (pommersche) legerkorps mobiel te maken, zoodat nu het geheele leger mobiel is. Uit Worms is eene oproeping aan het Duitsche volk uitgegaan van een zekeren G. L. Walhauss. Zij luidt: Duitsche manuen, geen helden van het woord, maar helden van de daad, moeten terstond gekozen en naar Mannheim gezonden worden waar den 21sten dezer, tweeden pinksterdag, een duitsch voor- parlement eene duitsche dagvaart houden, eene vaste commissie benoemen en door deze de duitsche regering, behalve de Pruisische en Oostenrijksche, tot een gemeenschappelijk congres op den 30sten dezes jaars bijeenroepen zal. Op dit congres moet dan een duitsch parlementair staten-verbond geconstitueerd worden en een duitsch parlement, gegrond op de rijks-kieswet van 1849 worden bijeengeroepen. Van dit parlement moet de algemeene volkswapening uitgaan, een parlements-volksleger van 2,000,000 strijders opgerigt en de nog regtens van kracht zijnde rijksgrond wet van 1849 (maar zonder parlements-hoogerhuis) weder hersteld worden. Slechts zoo kan het vaderland voor ongeluk bewaard, slechts zéé de Duitsche grondwettelijke vraag regtmatig en be slissend tot eene oplossing gebragt worden. Het hoofdkwartier van Benedek, die aan de spits staat van het noordelijke leger, is te Pardubitz gevestigd. Men be rekent dat thans ongeveer 160 a 170,000 Oosteurijkers met eene sterke artillerie eu kavallerie slagvaardig zijn en op het eerste bevel Silezie zullen binnenrukken. Wecnen, 13 Mei. Men ziet weldra de uitbarsting van den oorlog te gemoet. Ratibor, 13 Mei. Gisteren hebben de Oostenrijkers de grenzen van Boheraen en Silezie bezet tusschen Oderberg, Pruchna, Pitrowitz en Siebersdorf. De Croaten zijn binnengerukt. ParijS- 10 Mei. Victor Emanuel vertrekt den 15 e k. uit Floreuce naar Piacenza,-volgens een berigt medegedeeld door de ItaliëMorgen worden de werfbureaux in Italië voor vrij willigers geopend. Even als de kouing van Pruissen, zal ook de koning van Italië zich aan het hoofd des legers stellen. Zijn hoofdkwartier zal hij vestigen te San Micheli, een slot in de nabijheid van Bologna. Lamarmora wordt chef van den generalen staf. De kroonprins erlangt het bevel over de divisie te Cremona: zijn broeder, de hertog van Aosta, staat aan het hoofd der brigade te Milaan. Hoog-Keppel, 7 Mei De nieuwe gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden op het naburige landgoed den Kruisberg, begint, nadat er bijna 3 jaren aau gearbeid is, hare voltooijing te naderen. Dagelijks zijn er nog 50 arbeiders werkzaam; het hoofdgebouw en de vleugels zijn uitweudig ge reed, de inrigting van binnen en vooral de aangebragte ventilatie wordt als zeer doelmatig geroemd. Vier woningen voor de rijksveldwachters zullen eerlang gebouwd worden. Te^en October aanstaande moet alles in orde zijn, als wanneer 160 jeugdige veroordeelden daarheen zullen worden overgebragt, welk getal tot 500 zal kunnen bedrageu. Wljhc 10 Mei. Heden avond ten ongeveer 11 '/2 ure barstte boven dit dorp een geweldig onweder los. De lucht stond gedurende den geheelen nacht als in een gloed van vuur, terwijl donderslagen elkander plotseling opvolgden. In de verte bespeurde men een hevigen brand, waaromtrent wij op dit oogenblik nog geene bijzonderheden vernomen hebben. Beugen, 41 Mei Gisteren avond ontstond allner oneeniglieid in liuisgp/in van deji land bouwer X. welke ten slotte zijne hoogst zwan gere vrouw zoodanig op het ligchaain trapte dat zij ontijdig bevallen hel kind dood is en zij zelve in hoogst bedenkelijken toestand verkeert. Nog lieden avond laat is de justitie uil 's Bosch alhier gekomen, om de zaak in loco Ie onderzoeken. Breda., 9 Mei. Men heeft aan onze Hollandsche paar- denkooplieden eene bestelling van 6000 paarden gedaan. Zij zullen voor het Italiaansche gouvernement moeten geleverd worden. Rotterdam 14 Mei. Aan het bureau van den burgerlijken stand zijn gisterenen heden aangegeven 23 overl. aan de cholera. Goes 7 Mei. Men verneemt, dat ingelanden der polders Beoosten- en Bewesten-Blei (polder-arrondissement Axel) in hunne jongste algemeene vergadering de dijks-directien hebben gemagtigd, om de betaling van de subsidie voor de calamiteuse polders over 1866 te weigeren en, in cas van vervolging, des wege zich in regten daartegen te verzetten. Olld-Vosscmeer. 13 Mei. Gisteren werd hier het bedroevend berigt ontvangen, dat van de 47 landverhuizers, die in het laatst van April van hier naar N.-Amerika zijn vertrokken, er reeds 4 aan de cholera zijn overleden. Na een paar dagen op zee geweest te zijn, moesten die reizigers naar Liverpool terug varen, en zijn de personeu genaamd P. Kievit en zijn 8jarig zoontje, reeds aan boord, en Jac. de Jager en eene vrouw Jannetje Kwakkelaar te Liverpool in een gast- of verpleeghuis aan die alles vernielende ziekte bezweken, terwijl men alhier over den toestand, waarin de overige reizigers zich bevinden, ernstig beducht is. Zierikzee» 14 Mei. De minister van binnenl. zaken heeft dd. 6 dezer, eene circulaire gerigt aan de commissarissen des Konings in de provinciën, waarbij wordt medegedeeld, dat Z. M. heeft bepaald, dat uithoofde van het heerschen van de cholera in sommige gedeelten des lands, het onderzoek der verlofgangers in de maand Junij e. k. niet zal plaats hebben, maar tot een nader te bepalen tijdstip wordt uitgesteld. 15 Mei. Men meldt uit Neuzen ten bewijze de lage stand der effecten nog van geen ongnnstigeu invloed op de prijs der landerijen is, dat aldaar in de vorige week eene hofstede met ruim 31 bunders land (70 gemeten en enkele roeden) publiek is verkocht buiten de onkosten voor ƒ1050 per 44 roed. 56 ellen, of den hoop circa 74000. Jl. Woensdag avond is door den kerkeraad der Neder- duitsche hervormde gemeente te Vlissingen tot predikant be roepen de heer W. Sijpkes te Veeuendaal. Den 9 Mei zijn in de registers van den burgelijken stand te Rotterdam 11 personen ingeschreven als aau cholera overleden, den lOden Mei 15. Sedert het begin der epidemie 253, Te Utrecht hebben zich 2 gevallen voorgedaan, te Zevenbergen 1. Men schrijft uit 's BoschDe militaire autoriteit heeft als voorzorgmaatregelen tot wering der cholera bepaald, dat het den soldaten in de kazerne des morgens zal verboden worden koud water te drinkeu, en hen in plaats van dien, koffij zal gegeven worden, dat de reveille in plaats van des morgens ten 5 ten 7 ure zal wordeu geslagen, dat slechts eenmaal daags zal worden geëxerceerd, en dat gedurende het heerschen der ziekte uiet met provoostarrest of politiezaal zal gestraft worden voorts is aan ieder sergeant-majoor een flesch met het bekende medicament van Dr. Bleeker gegeven, omdat bij het minste teeken der ziekte aan den lijder voorloopig toe te dienen. Uit Almelo schrijft men aan het U. D.: De gevolgen der ernstige verwikkelingen in Duitschland, doen zich alhier reeds sterk gevoelen, doordien een zeer groot aantal dienstpligtige jonge lieden van daar, meest allen steenhouwers en metselaars, alhier werkzaambevel hebben ontvangen zich onverwijld naar hunne respectieve corpsen te begeven. Hoewel hier reeds door den sterken aanbouw van woningen en fabrie ken, gebrek was aan arbeidslieden, zoo doet zich zulks nu no°- te meer gevoelen, doordien ook binnen kort met de werkzaam heden van het op te rigten beursgebouw een aanvang zal wor den gemaakt, alsmede met de tweede brood-meelfabriek, waarvan de door Z. M. den koning goedgekeurde statuten dezer dagen zijn outvangeu. De barometer staat thans merkelijk beter als voor eenige dagen, en men zoude bijna zeggen dat de storm bedaard is en dat het weer genegen is tol vrede. Op alle beurzen van Europa zijn de effecten rijzende en de zwaarmoedigen die uit angst hunne obligatiën hebben verkocht zitten te huilen, en de waaghalzen die ze hebben gekocht zitten te lagchenen zal een dank-adres zenden aan von Bismarck, die zoo maar op eens Oostenrijk wilde verdeelen en Weenen tot den grond afbreken. Om te maken dat er nooit geen oorlog meer komt, zal er een congres belegd worden, waar al de vorsten groot en klein, zullen tegenwoordig zijn, eu dan een acte zullen teekenenwaarnaar zij zich zal hebben te gedragen en die zijne verbindtenis niet stipt nakomt is in de boete van drie thalers voor den algemeenen armen van Europa. Evenwel is er nog één bezwaar, en dat is, om de plaats aan te wijzen waar dit congres moet gehouden worden en geen oude koeijen uit de sloot halen, terwijl er volstrekt niet gesproken mag worden over Polen, VeneliënHolstein en Hongarië, en die dit doet is ook al in de boete, wordt een slot op zijn mond gehangen en moet zoo in den hoek staan en zonder eten of drinken naar bed. De spotvogels hebben den op handen zijnden grooten oorlog al vergeleken, bij den oorlog van de Romeinen met de Carthagers. Berlijn is Rome, en Weenen Carthago, dat verwoest moest worden. Even als de Carthagers, moeten de Oostenrijkers al hunne wapenen overleveren eer zij over den vrede kunnen onderhandelen. Zoo ook moesten de Carthagers doen, en toen werd den vrede voorgeschreven die wa9: De stad verlaten en eene andere bouwen ver van de zee gelegen en alles achter laten. Daar niet aan willende voldoen werden er nieuwe bogen en pijlen gemaakt, en de vrouwen sneden het haar van hun hoofd om te dienen tot pezen voor de bogen. Lang nog werd de stad zoo verdedigd, tot eindelijk na een strijd van zeven dagen en nachtenin de straten en in de huizende Romeinen meester waren van Carthago. Toen werd de stad tot den grond verwoest, nadat zij 17 dagen geplunderd was, waarbij onmetelijke schatten in handen vielen van de Romeinen. Scipio, de bevelhebber der Romeineu was zoo bewogen toen hij de puinhoopen van die prachtige stad zag, dat hij tegen een zijner veldoversten zeide: Polybius! wij zegepralen, Maar wat, wat zegt dat roem behalen, Bij 't neergestort en rookend puin? „Ik heb nog geen gebrek aan geld," zegt iemand te Hoek, „maar ik zal toch jager wordenom de wangunstigen de oogen te verblinden." Te M. zijn vier zoontjes van een wethouder zéé verliefd op de dienstmeid van hun vader, dat zij nog handgemeen zullen worden, als de vader de meid haar paspoort niet geeft. Overzlgt van de Geld- en Fondsenmarkt van 3—9 We 1 1866. De Nederlandsche bank verhoogde heden de rente met '/2 pCt., zoodat thans de disconto van wissels en de beleening op biunen- landsche effecten 6%, de diconto van promessen en de be leening op buitenlandsche fondsen 7 en de belecning op goederen 6 pCt. i9. In de vrije hand is de prolongatie sedert verleden week 2 pCt. gedaald en thans a 5 pCt. grif te krijgen. Mogten onze berigten omtrent den stand der fondsen even weinig reden tot bekommering geven! Maar helaas! de geheele week door was de beurs in de sterkste agitatie en daalden alle waarden voorbeeldeloos. Wij zouden de prijzen van voor acht dagen en die van heden, de geheele prijscourant langs, moeten geven, om te doen uitkomen hoe sterk de daling in alle soorten van fondseu was: geen enkele soort is verschoond gebleven, hoezeer sommigen meer geleden hebben dan andere. Oostenrijkers, Italianen, Franschen ondergingen wel den raeesten teruggang; doch ook de Russen leden gevoelig en evenzoo onze nationale fondsen en de aandeelen handelmaatschappij. Het beslissende oogenblik achten wij kort op handen, waarin het blijken zal of de fondsen werkelijk te laag gevallen zijn in verhouding tot den wezenlijken toestand wat het geval is indien de oorlog niet uitbarst, hetgeen wij nog niet gelooven. om finantiële redenenof dat zij nog verre boven hunne waarde staan, wat het geval is indien het blijkt dat de vrede niet zal kunnen bewaard blijven Wij kunnen den wensch niet onderdrukken dat onze land- genooten zich niet door het gevaar zullen laten verschrikken en hunne fondsen a tout prix verkoopen terwijl wij in gemoede daarbij voegen, de waarschuwing om aan geene eventuële nieuwe leeningen deel te nemen, die niets dau verlies en teleurstelling zouden kunnen opleveren, onder welke schoonschijnende voor waarden zij ook zouden mogen worden aangeboden. Wij voegen er bij dat er nieuwe geldleeningen in besprek zijn. Amsterdam, 9 Mei 1866. 35jarige Echtvcrccniging vh H. H. van BOECKHOLT en A. CONSTANDSE. Brouwershaven, 12 Mei 1866. W >3 >9 eSUtSX2SS*XSS£XSXSS8SXXSkX££S*SXSB

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1