FESTIVAL Zaturdag 12 1866. 22sle Jaarg. sa, Iloway. eg en," i echts N°.2510. iger. necht Nieuwstijdingen. JIF* an ft rijft. ÜUfccriatt^. GEMENGDE BERIGTEN. Verscheidenheden. LANDVERHUIZING. tide I. it het menschclijl en zonder tc ver ze tc over en dit iaar de voordeelet verwachten. De zijn on- eden, die, zondei verkondigen hebben te weeg ige menschen zijn iddelijke doorgang De Holloway bewezen aan de uw- en miltziekten ligchnam en den als volgt 75 ft3,50ƒ20.50 1 bij de grootste ZIERIkZEESCHE NIEUWSRODE Wen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-PrUs: Voor beide uit,gaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. idvortentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en lngezondcne Stukken Franco. e talen gedrukte elijke omstandig- ven. te hekomen bij ■r te Zierikzee. NE te Goes, te 's Hertogen- 144. Holloway'' s Maiden Laine. om niet raad ge le zich, per brie hem hunne bij 1866, des Zaal en Tuin e Zierikzee. 3 voeren door nent Infanterie. e geven, naani- van bovenge- en familie van en en familie i betaling van nde jaar 1866, heden tot en jgbaar bij den i tijd in bet am geweest Vleeschhouwer mdig te leeren. handeling dan )ij J. de KOK, franco. sknecht be dezes. FRANKEN, Zeen onge- et Koper- en lar bekwaam- 'icven franco. igd: iechls ONGE, Az., Gravendeel :rknech(s )f met franco ;er Dienst- )de. 'gier te Cort- prijs f SO. ai gerekend Londen 7 Mei. Onlangs werd hier een vonnis vol trokken dat van het standpunt der afschriktheorie beschouwd werkzaam genoeg moet zijn. »Vier Garottérs" deze kannibaal- sehe booswichten, die hunne slagtoffers voor dat zij ze beroo- ven, door gedeeltelijke verworging weerloos maken, zonden in j de gevangenis hunne toegekende afrekening van 22 stokslagen ontvangen. De Gouverneur van New-Bailey een chirurgijn en twee beambten woonden de excecutie bij, deels om voor de J behoorlijke voltrekkiug van het vonnis te zorgen, deels om zich j een tijdverdrijf a l'anglaise te verschaffen. Ook garottérs kunnen j een stoicijuschen heldenmoed bezitten. De vier schurken hadden zich op hunne wijze het zwoord van eer" gegeven, gedurende de teregtstelling geen kreet uit te stooten. Maar de magt der daadzaken toonde ook bij deze gelegenheid sterker te zijn, dau j de goede voornemens. Bij den 6den slag, toen de huid van elkander scheurde, stiet de op het oog krachtigste der delin quenten een woest gehuil uit, dat bij eiken nieuwen bouw steeds razender en doordringender werd tot dat hij eindelijk het bewustzijn verloor. Reeds bij den 15denslag hadden alle veroor deelden hun bewustzijn verloren. Slechts een hunner had woord gehouden; geen enkele kreet kwam over zijne met de tanden vastgebeten lippen terwijl zijn gezigt door de afschuwelijkste stuiptrekkingen werd verwrongen. De zwakste der vier mis dadigers moest reeds bij den achtsten slag van het blok genomen worden, omdat de arts verklaarde, dat wanneer men met de executie voortging hij er onder zou bezwijken. De verdere afrekening der te weinig toegetelde slagen werd tot den vol- gendeu dag verschoven Na de executie bezocht de gouverneur de misdadigers in hunne cellen. Toen hij er uitging hoorde men hem biunensraonds mompelenzullen de kerels dit lesje ter harte nemen Weeneil, 4 Mei. De Presse zegt, naar aanleiding van - de onaangename stemming, welke in de hoofdstad heerscht, o. a. het volgende: „Oostenrijk heeft geen geallieerde, geen enkelen vriend, waarop het vertrouwen kan stellen. De toe stand is zonder voorbeeld ongehoord, vreeselijk. Indien een oorlog mogt uitbarsten dan zal Oostenrijk zich in eene positie bevinden, zooals het sedert 1809 niet heeft beleefd." 9 Mei. Volgens berigten uit Florence is een aanval van Italië op Venetie op den 16deD dezer bepaald. Berlijn, 7 Mei. Heden namiddag na 5 ure kwam de minister von Bismarck uit het paleis, alwaar hij bij den koning ten gehoore was geweest. Langs de „Linden-allee" naar huis terug wandelende, werd hij in de nabijheid der „Schadows- trasse" door een hem onbekend persoon aangevallen, die een revolver met zes loopen op hem aanlegde en twee schoten op hem loste, steeds trachtende hem in den rug te treffen, doch zonder daarin te slagen. De minister greep den dader aan, die zich worstelende daartegen verzette en inmiddels nog driemaal een schot deed. Ook hierbij bekwam graaf von Bismarck geen letsel, de kogel doorboorde telkens slechts zijne kleederen. Hij bekwam bij die worsteling eene ligte kneuzing. De dader is een zoon van den bekenden republikeinschen uitgewekene Karl Blind. Hij is 22 jaren oud en was uit Hohenhcim (in Wur- temberg) opzettelijk naar hier overgekomen om von Bismarck het leven te benemen. 8 Mei. De morgenbladen zeggen dat er eene groote ovatie voor heden avond wordt voorbereidwelke zal plaats hebben voor het hotel van den graaf von Bismarck. De persoou, die den aanslag op het leven des ministers deed, moet zich in een onbewaakt oogenblik in de politiewacht meer malen in den hals gestoken hebben, zonder zich eene doodelijke wonde te hebben toegebragt. Ofschoon de doctoren verklaarden dat Blind, in zijne poging tot zelfmoord, geene edele deelen had gekwetst, is hij toch heden morgen ten vijf ure, nadat hem een dwangbuis was aangelegd, aan de wonden, die hij zich met een zakmes toe- bragt, overleden. 9 Mei. Gisteren avond heeft voor het hotel van graaf von Bismarck: eene serenade plaats gehad, waarbij ongeveer 2000 personen aanwezig waren. In zijne dankbetuiging zeide hij: „Wij zijn allen gaarne bereid om voor koning en vader land te stervcii, hetzij op de openbare sti;aathetzij op het slagveld. Ons gemeenschappelijk gevoel vindt de beste uit drukking in eenleve de koning Parijs» 6 Mei. Alle berigten (lie men uit Italië outvangt, stemmen daarin overeen, dat er onder de bevolking een zeer oorlogzuchtige geest heer6cht. Te Florence loopen jonge lieden met vaandels door de straten, onder het onophou delijk aanheffen van de kreten: „Leve de Koning! leve Garibaldi! leve Italië' leve dc oorlog!" Reeds den lsten dezer werd op een openbaar plein eene volksvergadering gehouden, waarin eene zeer oorlogzuchtige rede werd uit gesproken, eindigende met den uitroep: „Leve de oorlog Tot laat in den nacht liepen troepen volk door de srraten onder het zingen van de Garibaldi-hymne en andeVe liederen. Des avonds vertoonde de Koning zich in een open rijtuig aan de menigte; hij werd begroet met den luiden Jvreet „Leve Victor Emanuel! leve de oorlog!" De Koning scheen zeer bewogen te zijn. Te Milaan hebben gelijke manifes tation plaats. Overal waar zich op de straat officieren of opgeroepen militairen vertoonen, worden zij met groote geest drift door het volk toegejuicht. De aanzienlijke dames te Milaan hebben éene vereeniging gesticht 'tot het inzamelen van giften voor de familiën der opgeroepen manschappen. I)e Lombardische carabinieri hebben de regering verzocht een scherpschutters-corps te mogen vormen, waarin slechts schutters, die prijzen hebben gewonnen, zullen worden op genomen, om in den oorlog steeds voorop gesteld te worden. Te Bologna wordt reeds een groot centraal-hospitaal ingerigt cn in den omtrek der stad zijn gebouwen aangewezen, die lot hulphospitalen zullen dienen, reeds 20 der jongste ge- neesheereri van Bologna hebben zich aangeboden, om kos teloos in deze hospitalen dienst te doen. De Italiaansche regering hcefc onder zekére voorwaarden Garibaldi's mede werking voor het geval van een oorlog aangenomen De voornaamste dier voorwaarden is deze: Er zal voor de aanwerving der vrijscharen eene commissie van vertrouwde personen, met wederzijdsch goedvinden gekozen, worden be noemd, welker leden de verklaring zullen afleggen, dat zij Italië's eenheid willen onder Victor Emanuel en diens af stammelingen, en welke commissie zich verbindt orn bij de aanstelling der vroegere revolutionnaire officieren een gestreng zuiverings proces te doen plaats hebben. De door die commissie toegekende graden zullen door de regering worden erkend. De vrijcorpsen zullen onderworpen zijn aau de krijgstucht dor geregelde armee en beschouwd worden als daartoe te behoorenzij zullen echter onder regisircek.-ch bevel van Garibaldi 6taan en tot bijzondere operatien worden gebruikt Garibaldi wérd den 2den Mei teFloience verwacht. 9 Mei. Volgens berigten uit Rome, zijn 100 Ro- meinsche jonge lieden vertrokken, om dienst te nemen in het Italiaansche corps vrijwilligers. Tevens meldt een telegram van dc Romeinsche grenzen van 7 dezer, dat het nationale comité eene proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat de Romeinen gereed zijn, om deel te nemen aan den onafhankelijkheids-oorlog. Utrecht. 7 Mei. In eene heden middag gehouden ver gadering van leden van het Utrechtsche Studenten-corps is met acclamatie aangenomen het beginsel tot oprigting van een vrij- willigers-korps, ter verdediging des vaderland, bij het eventuëel ontstaan van eenen oorlog. De heeren W. H. de Beaufort, P. Harting en A. J. Rethaan Macaré zijn aangewezen, om ter utvoering van dit plan, zich tot.de ministers van biunenlandsche zaken en van oorlog te vervoegen. 'sGravenhage) 8 Mei. Eergisteren in den vroegen morgen ontstond alhier brand in de houibergplaats van de timmerlieden Verstappen en van Hulst benevens in de daaronder gelegen bergplaats van steenkolen cn turf van den heer Nederhout in de Brouwerstraat. l)e brand, welke op een portaal, hetwelk van het bovenpakhuis was afge scheiden ten gerieve van de bewoners van 2 kamers daar achter gelegen, ontstond, verkreeg een zeer ernstig karakter. Spoedig waren alle stads-brandspuiten en die van het re gement grenadiers en jagers in het werk gesteld, waarmede het door verecnigde poringen gelukte den brand ten minste in zoo vérre meester te worden, dat men voor verdere uitbreiding niet te vreezen had. Middelerwijl verschenen op de plaats van den brand Z. M. de Koning, vergezeld door HDs. adjudant Roosmalen Nepveu, de gouverneur der residentie, degepens. luit.-generaal Duycker, de commissaris des Konings jn de provincie de heer Loudon, de burge meester der residentie, de officier van justitie, de heer de Brauw, de hoofdcommissaris van politie en andere autoriteiten. De schade wordt aan verbrand en beschad'gd goed begroot op 5000. Ten 11 ure was men nog bezig met het spuiten op een gedeelte van het pand, hetwelk nog smeulde. Rotterdam. 9 Mei. Aau den burgerlijken stand zijn gisteren 9 en heden 11 overledenen aangegeven aan de cholera. In de vergadering van den gemeenteraad van heden is besloten, dat dit jaar alhier dc kermis of jaarmarkt niet zal worden gehouden. -- Aanstaanden Zondagavond zal de wéleerwaarde Ileèr Ds. W. Astro, van Vli-singcn, alhier bij dc Nederd. Herv. gemeente als leeraar beroepen, zijne intrede als zoodanig houden, na voormiddags door I)s de graaf als zoodanig te zijn bevestigd. yjcrikar.ee, 11 Mei. Het wets-ontwerp tot afkoopbaar- stelling der tienden is bij de Tweede' Kamer ingediend. Men schrijft uit 's Gravenhage dd. 7 Mei aan de Arnli. Ct. hét volgende: Wij vernemen dat van wege den minister van oorlog eene order is uitgevaardigd om te zorgen dat ieder manschap vol komen van zijne 'uitrusting is voorzien en dat aao de regements- kleermakers bevel is gegeven om te zorgen dat de magazijnen van kleeding, welke door de indiensttreding der miliciens nagenoeg ledig zijn weder binnen drie maanden van een grooten voorraad goederen zijn voorzien. Men wil weten dat een en ander in verband staat met eene eventuele bezetting onzer grenzen door troepen, en dat de'orders in gereedheid liggen om voor dat geval 4 ligtingen- op te roepen. De zoogenaamde toovcrphotograficn hebben sedert eenigen lijd, buitenslands en ook niet minder bij ons, zooveel opgang gemaakt, dat bet niet ongepast zal schenen, ecnige mededeelingen dienaangaande hier te laten vo'gen. De afbeeldsels worden op het naar de gebruikelijke wijze gereéd gémaakt papier gekopieerdvervolgens zeer zorgvuldig eenigc malen gewasscben, bij het laatste waschwater eenig keukenzout gevoegd, en dan in eene kwantiteit van opgelost kwikzilverchloor, (sublimaat) gelegd, waarop binnen korten tijd de afoeeldsels verdwenen zijn, en de gehcelc copie het aanzien heeft van een blad wit albuminpapier. De afbeeldsels die zich als verborgen in het papier bevinden, verschijnen eerst dan, wanneer men het papier met een vloeipapier be dekt, dat met eene geconcentreerde oplossing van zwavel zure soda bevochtigd en weder gedroogd ivordt. Nog moet gezegd worden, dat na het verdwijnen uer afbeeldsels het papier met eene oplossing van gom moet bedekt worden. Als uitvinder dezer niet onbelangrijke nieuwigheid wordt genoemd de lieer Wilhelm Grune, scheikundige te Berlijn. De Indische melkkoe begint bijna zoo droog te raken als de Nederlandsche, en het dus de moeite niet meer waard is, om er jaarlijksch ecnige duizendc krijgsknechten heen te zeuden naar kapitein Jas (het kerkhof) te Batavia. Het geesselen is in Indië ook afgeschaft, doch de rietjcsslagen bij de mili tairen zijn nog behouden geblevenwaar niet zuinig mede om gesprongen wordt. Te Batavia wordt verlangd, dat Franse van de Putte moge benoemd worden als gouverneur-generaal, als zijnde, de juiste man om de verwarde zaken wat in order te brengenen sommige Tweede Kamer-pruiken achten hem daartoe geheel ongeschikt voor, zoowel als voor minister van koloniëu. Die zouden die twee baantjes liever onder zich ver deden want die hebben al wat millioenen opgebragt voor een paar Amsterdamsche dikbuiken, die alles voor zich begeeren cn een auder niets gunnen, en daarom hebben zij het Dagblad van 's Gravenhage opgerigt om dit stelsel te bevorderen. „Nah! as je meent toch as een jood leep genoeg i9 om duizend boeren te beschagcheren zegt Levi Lijp, redacteur van het Dagblad, „as ik dat lappen zal bij de verkiezing; want as farachtig de boereu, en vooral in Flakkée, alles gelooven wat men schrijft, cn zeker als men er wat van Groen doorraengd." Tc Rotterdam komen er slagters te kort nu de roomschen vleesch mogen eten op vastendagen zoolang de cholera heerscht. De smalle gemeente loopt dan ook op een draf met bontjes voor vleesch naar de hallen. Is dit nu goed voor dc room schendan zal het ook wel goed zijn voor de protestanten cn de joden, doch die lusten het wel, maar krijgen het niet. Blijft dus de cholera lang aanhoudendan zal het geheele ach- terklooster, langelijnstraal, en verder alom nog roomseh wor den, en vooral als het bewezen wordt dat de roomschen niet vatbaar zijn voor de cholera. Met den oorlog is het nog niet beslist; alles is in spanning, en men zoude bijna gaan denken dat het louter eene beurs-spcculatic is, waar enkele groote bankiers, die ingewijd zijn met de geheimen van von Bismarck millioenen mede opduikelendoch waar waarschijn lijk von Bismarck zijne legitime portie wel van hebben zal. Dit zijn nu wel joden-streken, maar het is niet Dieuw, het is meer gebeurd. De prins van Oranje is te Parijs door de keizerin in een plegtig gehoor ontvangen en hebben maatre gelen beraamd wat te doen als den oorlog mogt uitbreken. Naar men zegt, zoude de keizerlijke prins ook aan den strijd deel nemen als het aan het plukharen gaat, en niet op een hobbelpaard, maar op een schimmel. „Well wat eene on waarheid," zeggen de drie Willemtjes uit Goes; „hoe kan het mogelijk zijn dat een hannik eene redevoering houdt? Het diertje is in het geheel niet geknipt; matig gegeten en heel goed ge dronken ziedaar al wat het beestje gedaan heeft!" Een herder tc S. heeft voor zijn schoonzoon een vaartuig willen koopen maar dat is mislukt, door dat het oude schaap nog in de kooi zit te Scherpenisse. Het. geheele plan ligt dus iu duigen, en dus maar moed gehouden. Bevracht te B het wijnschip, de Anna Maria; losplaats te Rotterdam of elders. Een kastelein te Sch. wordt verzocht geene uitzondering te maken tusschen menschen en menschen al vermeent hij groot te zijn, want hoe groot hij is, hij kan toch vallen. „O! wat is die schipper toch goed," zegt men te C. „nu hij met geen vuil meer gooid." En nu zingt men: Schipper 1 houdt u nu maar goed, Draagt ook in de week een hoed, En koopt dau een wandelstok, Dan gelijkt gij op een bok. 1 - - !=y De emigratie neemt bij ons hand over hand toe, en het is te voorzien dat zij nog gaandeweg meerder zal worden. Immers vrienden en bekenden, die in Noord-Amerika naar hun zin gevestigd zijnsporen vrienden cn bekenden aan om tot hen over te komen en verstrekken daartoe vaak het benoodigd reis geld. Dit is een-ongelukkig verschijnsel. Men verliest door die landverhuizing niet alleen bezitting., maar ook wat van vrij meer belang is, flinke, gezonde, oppassende menschen, nijvere, krachtige handen worden aan den landbouw onttrokkendie ze zoo noodig heeft. Vraagt men naar de reden waarom in Mecklenburg en andere kleine duitschc staten, zoo velen hun „beimath" verlatendan is het antwoord niet Ver te zoeken. Daar leeft menigeen nog in knechtschap weinig beter dan in de middeleeuwen. Maar waaraau mag men de reden toeschrijven bij ons, waar zoowel dc mindere als de meerdere eene rede lijke burgerlijke vrijheid geniet en allen gelijk voor de wet zijd? Bij ons is de landverhuizing eerst een gevolg geweest van de onberaden vervolging om der godsdienst wil, die wel is opgehouden, doch die niettemin nog hare wrange vrachten draagt. Om op het voetspoor zijner voorgangers zijn lot en dat der zijnen te verbeteren, verlaat men genooddrongen, den anders zoo geliefden geboortegrond. Wat is hier een daglooner, een boerenarbeider? een wezen, dat van den vroegen morgen tot den avond, jaar in jaar uit, zwaar werk verrigt legen karig loon. Zoo lang hij jong en krachtig is heeft hij brood maar wordt hij oud dan nood. Wat betrekking bestaat er tusschen hem en den man die door zijn zweet rijk is geworden In den bloeitijd van het koolzaad, verlustigt zich de land bouwer met het gezigt op zijn Californie, cn berekent reeds in zijne gedachten de groote voordeelen, die hij er van trekken zal, en het meerder genot en weelde, dat hij er door kan hebben en ten toon spreiden, doch wat baat die ruime opbrengst, die meerdere welvaart van den landbouwer, zijn arbeider, en deze is toch grootendeels dc factor, het werkend kapitaal waaraan hij dat groote gewin tc danken heeft! Hier koint bij, dat hem het verlaten van den vadcrlandschen grond gemakke lijker maakt, het vooruitzigt op het bezit van een eigen stuk grond, eene eigene bezitting, dat voor den landarbeider de hoogste wensch is en waaraan hier voor hem niet te denken valt. Dan hoe dit ook zij, de slotsom is, dat arbeidskracht verloren gaat en de geleidelijke vraag wordtof dit geene bezorgdheid moet baren? In mijne nabuurschap ken ik eene weduwe, die na den dood van haren man de boerderij heeft aangehouden, mijns inziens handelt die vrouw zeer verstandig. Ja, zeggen anderen, dat is goed voor eene vrouw waar geen man aan het hoofd vau het bedrijf staat en het toczigt heeft, ik voor mij houd het er voor dat die vrouw zeer goed weet wat zij doet. Niet alleen geeft zij haar werkvolk hun loon, maar als het haar goed gaat, als zij bijzondere winsten heeft, deelt zij er aan haar werkvolk van mede en dat met onbe krompen hand. Het gevolg hiervan is, dat zij altijd flink volk in haar dienst heeft, dat om zijn eigen belang hare belangen behartigd; zorgt dat er niets verloren gaat, want hoe meer productie, hoe meer voordeel voor zich er te wachten is; en eindelijk dat men zuinig, spaarzaam en zorgvuldig te werk gaat met het werkend personeel, want het volk weet zeer goed, dat hoe meer uitgaven hoe minder voordeel. Zou deze handelwijs geene navolging verdienen Denkt er eens om. Q. (Kamp. Ct.J Helpt zooveel mogelijk u zeiven. De heer B. J. Weslerbeek van Eerten wil in iedere gemeente eene vereeniging hebben opgerigt, en wel door de kerk, waarvan de leden, door een klein jaarlijksch offer, zorgen voor weduwen en weezen. Wij bekennen niet goed te begrijpen, hoe de kerk, in iedere gemeente, een vereeniging in het leven zou kunnen roepen, die door eeu klein offer van de leden, de aanhoudende aanvragen om ondersteuning en de veelvuldige collecten oonoodig zou maken. Bedoeld genoemde heer vereenigingen als die te Doe- tinchem die 14 of 15 gulden jaarlijks, voor weduwen en wee zen, afwerpt, hoezeer wij het kleine niet willen geringschatten, kunnen wij toch niet nalaten zoo'u vereeniging weiuig betee- kenend te noemen. In plaats dat wij de kerk aan het werk willen zien om overal vereenigingen op te rigten, wenscthen wij liever, denkende aan de oud Vaderlandschc leuze: „Eendragt maakt magt" dat men overal kennis maakte met eeu reeds bestaande inrigting te Lei den, het Uitkeerings- en Kansfonds genaamd. Deze inrigting kan men geheel eenig noemen. Voor 20, 30 of 40 cents per week, laat men niet slechts ƒ100 of ƒ150 bij overlijden na voor begrafeniskosten, maar zij geeft daarvoor uitzigt op 300 jaarlijks, als men den leeftijd van zestig jaren heeft bereikt, terwijl men, voor eene betrekkelijk kleine contributie, kan zor gen voor zijne eventuele weduwe. De commissarissen en direc teuren van dit fonds zijn zeer achtenswaardige menschen. Voor loon van directeuren, agenten en boden en alle kosten die voor zoo'n zaak onvermijdelijk zijn, neemt men niet meer dan 15 pCt. Daar worden geenen duizenden in rekening gebragt voor provisiën, reis-, inspectie- en oprigtingskostensalarissen en directie honorarium aan doctores, drukloonen, briefport, expe ditie, kautoorhuur, vuur, licht en diverse uitgaven. Pleit de kouinklijke goedkeuring van dit fonds, die het na onderzoek van prof. Lobatlo verkregen heeft, voor de juistheid van het contributiestelsel, de openbare rekening en verantwoording, als mede de vijfjarige balans, stelt de leden in staat, met den waren toestand der iurigting, tot hunne geruststelling, steeds bekend te blijven. Waar men vooral bij dit fonds op letten moet is dat de leden het regt hebben om voorstellen te doen, en stem hebben op de algemcene vergadering waardoor het in de magt der leden en niet alleen in die eener directie berust. Vindt deze inrigting bijval waar men haar kent, het ware bepaald in het belang der maatschappij, zoo zij meerdere be kendheid verkreeg. Als gemeente besturen, directiën van maat schappijen, fabriekanten, handelaren enz. haar hunne onder- hoorigen wilden aanbevelen, dan kon dit veel goeds tengevolge hebben. Daardoor zou men met spaarzaamheid, eergevoel eu zede lijkheid bevorderen. Hoe enorm groot is het getal arbeiders die alleen van het geld, dat aan een onnuttigen ja schadelijk en alle geluk verwoestenden drank wordt uitgegeven, de kleine contributie in dit fonds zonden kunnen voldoen en zoo zorgen voor een onafhankelijken en rustigen ouden dag. Door zoo'n inrigting aan te bevelen, verligt men in de toekomst de taak der Diaconie en gestichten van liefdadigheid, dewijl men het volk, zonder, dat het iets kost, voor zich zelf leert zorgen en zoodoende opvoedt in den waren zin des woords.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1