r N°. 2509. Woensdag 9 Mei 1866. 22sle Jaarg. Nieuwstijdingen. GEMENGDE BERIGTEN. ft- ijm Zij 71, ven ïlve ZIERIKZEESCHE \ÏÊr\VSBOftE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Acnerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. .Franco per post, in Nederland. 1,60. Voor Noord-Atnerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. AdvertcntlCn: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hock van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. New-York19 April. Onder de onderwerpen die thans druk worden behandeld, is de tijding dat de cholera zich weder heeft vertoond. Zoo arriveerde de stoomboot Engeland in Halifax met een lOOtal lijders aan boord, waarvan de meesten gestorven zijn, en de stoomboot Virginia arriveerde hier met een 40tal dooden en even zooveel lijders. In het getal nu vau „de Engeland" is het Naauwelijks te verwonderen, dat eene epidemische ziekte aan boord uitbreekt. Dat schip toch had 1200 passagiers aan boord, behalve eene bemauning van 100 koppen. Iedereen die eene zeereis tusschen Europa en Amerika achter den rug heeft weet hoe men aan boord van zulke schepen leeft. Het haar rijst iemand te berge, wanneer men denkt aan een ongeluk, brand of schipbreuk, met zooveel menschenlevens aan boord. Voeg hier eene epidemische ziekte bij en de overtogt is afschuwelijk. De Engeland had dubbel zooveel menschen aan boord, als met de voorzigtigheid overeen te brengen is. Blijkens de berigten uit Zuid-Amcrika heeft den 25sten Maart te Buenos-Ayres een hevige orkaan gewoed. Nadat men reeds eenige uren te voren alle kenteekenen van storm had opgemerkt, zag men des namiddags omstreeks 5 ure eensklaps enorme digte stofwolken uit het Zuidwesten over de geheele landstreek beenvliegen. Plotseling ontstond hierbij eene duis ternis als te midden van den nacht, of eigenlijk nog erger, want vele personen, die op straat waren, durfden zelfs geen voet verzetten, uit vrees van een ongeluk te zullen krijgen, terwijl zij toch door het schudden eu schokken der huizen en het nedervallen van schoorsteenen genoodzaakt werden zich uit de voeten te maken. Daar het. juist tegen het uur van het middagmaal liep, waren de koftijhuizen en dergelijke iurigtin- gen vol bezoekers, in wier midden natuurlijk door de eensklaps invallende duisternis eene niet geringe verwarring ontstond, die nog toenam doordien men zoo spoedig geen licht kon krijgen, omdat er nog geen toevoer van gas was. Te midden van al die confusie hoorde men langs alle kanten de zinken daken, de ramen enz. op de straten iu stukken vallen. In het Parijsche hotel stortte een groot glazen dak naar beneden, hetwelk zulk een schrik te weeg bragt, dat alle in het gebouw aanwezige personen naar buiten vlugtten, waarbij de meesten door de nedervallende voorwerpen gewond werden. Ter zelfder tijd was juist een spoortrein vertrokken. Door het nachtelijk donker overvallen eu door de verstikkende atmospheer der stofwolken naauwelijks kunnende adem halen, meende de machinist dat het toch 't beste was den trein maar zoo goed mogelijk en op goed geluk af te laten doorgaan, terwijl hij onophoudelijk het schelle, sterke fluitje liet werken, tot waarschuwing van ieder die zich op den weg mogt bevinden. Nadat de storm alzoo in geduchte vlagen over het land had gegierd, zag men eiudelijk na ruim ecu half uur het licht weer doorbreken. Toen later ook de orkaan langzamerhand begon te bedaren, ontdekte men welke zware verwoestingen daardoor waren aangerigt, terwijl de ver nieling een nog akeliger schouwspel vormde door de stortregens, die onmiddellijk daarop volgden. Op het land in de omstreken der stad zag men allerwege de weggeslingerde daken en andere bovengedeelten van huizen tusschen de ontwortelde boomen liggen. Op verschillende plaatsen waren de bewoners al hun vee kwijt geraakt, en eerst later werden een aaDtal paarden, koeijen en schapen op groote afstanden van de stallen in allerlei rigtingen verspreid teruggevonden. Spoorweg-stations, telegraafdraden, molens en andere op zich zeiven staande gebouwen hebben natuurlijk allen zwaar geleden, doch opmerkelijk is het, dat bijna alle personen en kinderen, die ODmiddelijk na het onheil vermist werden, naderhand ook zijn teruggevonden, terwijl in de stad wel vele menscheu gewond, maar zoo het schijnt geene of welligt slechts enkele daarbij omgekomen zijn. In sommige gevallen was dit zelfs bevreemdend, gelijk onder anderen in het station Merlo, waarvan het grootste gedeelte in één enkelen ruk met de geheele dakbedekking werd weggeslagen, terwijl er zich 40 personen in bevonden, die er allen met den schrik zijn afgkomen Evenzoo bleef ook een aantal menschen gespaard, die zich in de onmiddelijke nabijheid van den Moreno-toren bevonden, toen deze nederstortte, terwijl inmiddels een ingezetene op zijn balcon den storm willende gadeslaan, eensklaps ruim 20 el ver werd weggeslagen, zonder iets meer dan eene ligte kneuzing op te doen. Gelijk men wel kan begrijpen, leverde de rivier een schouwspel der hoogste verwarring door de groote, rnaar vooral door de massa kleine vaartuigen die door elkander raakten en waarvan eenigeu ten gronde gingen, terwijl een aantal anderen zware schade beliepen. Ook hierbij zijn vele menschen gered, die men reeds voor verloren achtte. Weenen. 4 Mei. Pruis3eus afwijzend antwoord moet gisteren aan graaf Mensdorff overhandigd zijn. De bladen achten het uitbarsten eens oorlogs binnen weinige dagen zeker. Een telegram uit Praag meldt, dat de kostbaarheden in de kerken en die van keizer Ferdinand naar Weenen zijn gezonden. Volgens een besluit van den minister van oorlog zullen de re kruten van dit jaar onmiddelijk bij de regeraenten ingelijfd worden. De Köln. Zeil. zegt met het oog op den aanstaanden orlog: „Gansch Midden-Europa zal in vuur en vlam worden èzet, omdat de man die in Pruissen thans aan het hoofd der z&en staat, aan Oostenrijk, dat hij haat, niet de geringste schadeloosstelling geven wil. Hij kan zich wel is waar tot zijue verontschuldiging beroepen op het geschreeuw der dwaze me nigte, die elke mogelijke vredelievende oplossing onder den naam van landversehagchering uitkrijt. Maar hebt geduld, kortzigtige schreeuwers, weldra zal u geleerd worden wat landverschagche- ren is. Als jaren lang ons arm, dierbaar vaderland met ver woesting, bloed en ellende bedekt is geweest, dan zal natuurlijk ten laatste een vrede worden gesloten en hoe zal dan bij zulk een vrede land verschagcherd worden! Gansch Duitschland zal daar liggen als een stuk oud, vergaan doek en naar willekeur vaneen gereten kunnen worden. Het vredescongres zal een ware uitdragerswinkel zijn. Het zal een loven en bieden zijn om vierkante mijlen en zielen als bij den Westfaalschen vrede van 1648 of zoo als wij het in 1803 en 1815 beleefd hebben, en waarom dit alles? Omdat Pruissen niet besluiten kan, tegen over een aanwinst van meer dan drie honderd vierkante mijlen, aan Oostenrijk op vreedzame wijze dertig vierkante mijlen af te staan,- dat isvan een Duitsch grondgebied aan eene Duitsche mogendheid, gelijk bij de bondswetten geoorloofd is, en nog wel aan eene mogendheid die dit grondgebied vroeger bezeten heeft." Herlijn3 Mei. Heden ochtend iszoo als verzekerd wordt, een telegram van den Pruissischen gezant te Weenen ontvangen, waarin gemeld wordt dat Oostenrijks weigering om te voldoen aan het verlangen tot ontwapening, in Pruissens laatste dépêche uitgedrukt, stellig te gemoet kan worden gezien. De dépêche moet, wel is waar, heden ochtend nog niet aan den keizer voorgelegd zijn, maar de mondelinge verklaringen van graaf Mensdorff, toen hem Pruissens dépêche werd mede gedeeld, laten geen twijfel omtrent het afwijzend antwoord over. De toestand wordt dus meer en meer kritiek. De Kreuzzeit-ung herhaalde heden avond, dat eene uitbreiding van Pruissens krijgs toerustingen op til is. De tegen heden namiddag aangekondigde kabinetsraad, waaraan de koning en de kroonprins zullen deel nemen, staat hiermede in verband. De bekommering van het publiek en de paniek op de beurs zijn dan ook allezins ver klaarbaar. Zelfs eene mobielmaking van het Pruissische leger zou nog niet de oorlog zelf zijn; maar er zijn vele symptomen, waaruit men moet opmaken, dat Oostenrijk den toestand gun stig voor zich acht en alzoo tot den oorlog dringt. Berlijo, 4 Mei. De opperbevelhebber van de tweede legerafdeeling heeft bekend gemaakt, dat de benoodigde paarden voor de ruiterij en de artillerie zullen worden aangekocht. De Kreuzzeititng dit berigt mededeelende, oppert het vermoeden, dat andere opperbevelhebbers een gelijken maatregel zullen ne men, daar het als zeker te verwachten is dat de Kriegsbereit- schaft tot meerdere legerafdeelingen zal uitgestrekt worden. Heden in den vroegen morgen is bevel gegeven tot de Kriegsbereitschaft van de 2e, 3e, 4e, 5e en 6e lègerafdeeling, met de garde en het 20ste regiment infanterie. De reserve- bataillons worden geformeerd en de infanterie op den voet van oorlog gebragt. Gelijke maatregelen worden genomen ten aan zien van de cavallerie Brcslau, 4 Mei. De Schlesische Zeitung meldt uit Oostenrijksch Silesie van gisteren, dat twee Hongaarsche regi menten infanterie in aantogt zijn, tot bezetting van de grenzen. De Breslauer Zeitung verzekert uit goede bron het berigt ontvangen te hebben, dat in deD afgeloopen nacht bevel is ontvangen tot de Kriegsbereitschaft van het zesde armeekorps. Florence4 Mei. Volgens eene dépêche uit Berlijn heeft het Pruissisch gouvernement bevel gegeven tot mobiel making van 150,000 man. Gisteren is prins Napoleon alhier aangekomen. De Opinione verzekert, dat de heer Lamarmora gisteren aan het comité der kamer heeft verklaard, dat hij, in geval van oorlog, een beroep zou doen op alle nationale krachten. Uit Napels wordt van gisteren gemeld, dat prins Humbert comité's instelt, die voor het geval van oorlog, belast zullen worden met de handhaving der openbare orde tegen Bourbon- sche en clericale bewegingen. Den 5den, 7den en 9den Mei zal het italiaansche leger telkens met 50,000 man vermeerderd worden en den löden met 220,000 man versterkt zijn. Bovendien zullen 240 batal jons nationale garde worden gemobiliseerd. Ten gevolge der oproeping van de verschillende ligtingen zullen er den 9den Mei 400,000 man onder de wapenen staan. Als men den Pays mag gelooven, dan zou men het uit breken van een oorlog tusschen Oostenrijk en Italië binnen vijf of zes dagen te gemoet mogen zien. Alle artillerie is naar de grenzen gebragt, waar zich een talrijk leger onder den popu- lairen generaal Cialdini organiseert. Garibaldi heeft zijn degen ter beschikking van de regering gesteld-; zijne getrouwste offi cieren houden zich bezig met het organiseren van vrijkorpsen. Reeds zijn er 2800 vrijwilligers te Milaan aangeworven; ter wijl zich in het Napolitaansche en op Sicilië meer dan' 6000 hebben aangemeld. Nogtans maakt mén zich geene illusies" om trent de verhouding tusschen beide legers; de Italiaansche vrij willigers, meerendeels jeugdige mannen, zijn niet opgewassen tegen de geregelde geoefende Oostenrijksche troepen, maar waar éené geheele natie aan den oorlog deel neemt, daar móet de uitslag wel in het voordeel van deze zijn. 's €?ravenhage 5 Mei. Dezer dagen ontvingen wij de billetten voorden hoofdelijken omslag als gemeente-belasting, want sedert 1 dezer zijn wij van gemeente-accijaser. bevrijd; eene wel- dand, die zich hier al dadelijk in goedkooper brood en vleesch oplost en dus duidelijk wordt. Alweder eene der slechte daden van Thorbecke en Betz. Onder dégènen, die een billèt tér invulling ontvingen, behoorden de Japanners, waarvan eenigen sedert ge- ruimen tijd hier ter stede wonen. Een dier heeren gaat naar den ontvanger en vraagt hem uitleg. Hij krijgt dien, en nu gaau zij te zaraen aan het invullen. Nu moet ik u melden, dat voor elk kind het hoofd van het gezin twee percent vermindering in den aanslag geniet. Aan het vakje, daartoe betrekkelijk, gekomen, vraagt de ontvanger: „Gij zijt gehuwd; hoeveel kinderen?" Het antwoord is: „Bij mijne vrouwen heb ik zeker 56 kinderen." De ontvanger stond ontzet; daarop had de gemeenteraad niet gerekend, want een aftrek van 56x2 percent maakt 112, en dus zou de Japanner nog iets behooren te ontvangen, in plaats te betalen. „Ja," zegt onze Oosterling, »g'j weet toch, dat wij meer dan ééne vrouw iu mijn land hebben; ik zeg u zeker te weten 56 kinderen te hebben; van de overigen zijn mij de namen onbekend, want ik heb er meer." De zaak is der commissie voor de belastingen zóó ingewikkeld voorgekomen, dat burgemeester en wethouders den raad hebben voorgedragen, den bijstand te verzoeken vau den controleur der rijks-belastingen, waartoe een formeel voorstel is gedaan. Ik meld u het resultaat." Rotterdam, 5 Mei. Alhier is volgens het berigt in de Staatscourant van heden bij den burgemeester aangifte gedaan van 45 cholera-gevallen en van 25 sterfgevallen aan die ziekte. Sedert het begin der epidemie zijn in de registers van den burgelijken stand alhier 164 personen ingeschreven als aan cholera overleden Aan het bureau van den burgerlijken stand alhier, zijn gisteren aangegeven 22 en heden 15 overledenen aan de cholera. 7 Mei.' Aan het bureau van den burgerlijken stand zijn heden (over 6 en 7 Mei) aangegeven 17 overledenen aan de cholera. Werkendam, 6 Mei. Heden is hier het droevig be rigt ontvangen dat gepasseerde nacht, aan den steenoven te Hurwenen is gezonken het aakschip bevaren wordende door schipper H. R. en zijn 16jarig zoontje, hier woonachtig. Eerstgenoemde heeft zich met moeite kunnen reddenmaar laatstgenoemde is bij dit ongeluk in het vaartuig verdronken. Zierikzee. 8 Mei. Uit eene goede bron vernemen wij, dat men met 14 dagen mag verwachten toestemming tot weder invoer in Eogeland van vee uit Friesland en Groningen. De geneeskundige raad in Zeeland is te Middelburg ver gaderd geweest en heeft beraadslaagd over de maatregelen, bij het uitbreken der cholera hier te lande te nemen. De vergadering heeft zich vereenigd met het gevoelen: dat het wenschelijk is krachtdadig te handelen; volledige publiciteit te betrachten; de quarantaine van schepenmet een gezonde bemanning uit besmette plaatsen komende, als nutteloos en ongewenscht te achten; voorts het inrigten van lokalen ter opneming van choleralijders aan te bevelende oprigting van openbare wacht huizen wenschelijk te verklaren en het tegengaan der kermissen bij het heerschen der cholera zooveel mogelijk te bevorderen. De Britsche consuls te Amsterdam en Rotterdam hebben bekend gemaakt, dat ten gevolge van het heerschen der cholera hier te lande, de reeders te Liverpool hebben besloten, geene landverhuizers uit eene der Nederlandsche havens komende, naar Amerika te vervoeren. Zij waarschuwen mitsdien een ieder niet naar Engeland te komen. De minister van oorlog heeft de noodige bevelen uit gevaardigd om de miliciens uit de gemeenten Rotterdam en Delfshaven, die eerstdaags bij verschillende korpsen van het leger moeten worden ingelijfd, niet naar de korpsen op te zenden, maar hen voorloopig met verlof in hunne haardsteden te doen verblijven. Ook voor zooveel de zeemilitie betreft zijn gelijke bevelen gegeven. In diplomatieke kringen te Parijs, zoo schrijft men van daar aan de Köln. Zeit.is het gerucht in omloop dat Belgie, met het oog op het Pruissiscb-Oostenrijksch geschil, een defensief verbond met Nederlaud wil sluiten. Van eene andere zijde beweert men echter, dat van Parijs uit, zekere voorstellen in den Haag zijn gedaan en dat in verband met nadere onder handelingen de Prins van Oranje naar Parijs vertrokken is. Volgens een gerucht, gisteren te Brussel iu omloop, zal het ministerie eerstdaags aan de kamer voorstellenom het effectief vau het leger tot 80,000 man op te voeren. Er moet reeds beslóten zijnom alle verlofgangers onder de wapens te roepen. Dreischor, 7 Mei. H>;den had deze gemeente reeds vroeg een feestelijk aanzien schier iedere woning getuigde dat eene algeraeene deelneming bestond in de sinds eenige dageu te voren besprokene merkwaardige familie gebeurtenis bij den Heer Jan Góetnans die zijn gouden bruiloft met Mejufvrouw Cornelia Be)man gedachtig zou zijn; geen vlag bleef onge bruikt, de gansche gemeente gaf openbaar blijk van deelneming in het geluk der feestviereude familie. Is het merkwaardig eu heilvol voor den jubelaris en zijne echtgenoot een nagenoeg tachtigjarigen leeftijd te bereiken onder omstandigheden die steeds van voorspoed getuigden, bovenma tig gelukkig is bet te achten zich na een zoo min beweldadigde ruime levenstijd omringd te zien van een 3Stal kinderen, be- huwdkindereo, klein- en behuwdkleinkinderen waarvan mag ge zegd worden dat allen zich bevinden in een gewenschten stand en het voetspoor betreden waarop welvaart ook voor hen te wachten is. De jubelaris ondervond ook van wege de verschillende be sturen in de gemeente bewijzen van belangstelling; niet een derzelve, tot welke, geen uitgezonderd hij iu den loop der tijden in betrekking stond en in sommige van welke hij nog steeds eene waardige plaats bekleed, bleef achter om hem van hunne belangstelling te doen blijkeu en vereenigden zich in den alge- meenen wensch dat de bevoorregten den leeftijd welke hun nog zal worden geschonken, in bestendigen voorspoed mogen door brengen. Het gulle onthaalde belangstellenden ten deel gevallen verhoogde de verheugde stemming welke het huis der feestvie renden gedurende geruimen tijd bleef bezielen en gaf aanleiding tot ontwikkeling van de meest welgemeende vrolijkheid eu be langstelling. De barometer staat op dit oogenblik zoo slecht als maar kan, en eiken dag is het te wachten dat de stoim is uit gebroken, want zoo als de zaken nu staan kunnen zij niet blijven; geplukhaard moet er worden eer de wereld weder een oogenblik tot rust komt. Vooral is het Pruissen die zich gereed maakt om den oorlog op uitgebreide schaal voort te zetten, om met behulp van Italië, Oostenrijk te kortwieken. Blijven de mogendheden allen onzijdig, dan zal Oostenrijk spoedig schaakmat gezet zijn, en veroordeeld worden in de kosten met verlies van grondgebied. Dus, hoe spoediger de slagtertj aanvangt, hoe spoediger het werk afgeloopen is; de dooden dan maar begrRveu, de verminkten naar huis gestuurd en het overschot gedeeltelijk bedankt voor de eer die zij aan hunne vorsten hebben be wezen. Volgens het gevoelen in Engeland, zalniet alleen om het bezit van Ilolstein gestreden wordenmaar ook om de oppermagt in Duiischland, terwijl het moeijelijk is om de grenzen van een vereenigd Duitschland te hipalen; daar kan Luxemburg en Limburg ligt mogelijk bij ingesloten zijn en dan zal het voor Nederland maar bezwaarlijk gaan onj zich buiten den strijd te houden In Rusland wordt er als het ware gebeden dat er wat dikwijls op den keizer mogt geschoten worden, al ware het maar met los kruid, omdat er wel honderd duizend boeren zijn die hetzelfde zouden kunnen en durven doen dat Komissaroff gedaan heeft, alleen om ook tot den adelstand verheven te wor den met het noodige spellengeld Worden dus alle hel dendaden zoo beloond, dan zullen er wat nieuwe graven en baronnen komen als den oorlog is begonnen of afge loopenen er zullen landgoederen en paleizen te weinig zijn voor geschenken voor de dapperen die zich zoo be roemd hebben gemaakt. Verirokken van W. naar N. een zwarten ambachtsman, tot groote blijdschap van eenige ingezetenen, en vooral van een timmermans zoon. Het is geen wonder," zeide iemand bij het uitgaan der kerk verleden zondag, „dat er zooveel zitten lagchen en slapen; want nu begint de voorlezer, het nog al erger te maken nu hij zijn bril opgezet heeft, en zijn gebed op een stukje papier schrijft." Ken vlasboer te Bnrendrecht wordt ge luk gcwenscht met zijne onderneming, en is nu reeds in drie provinciën beroemd, tot in Goes toe. Te Noord- welle wordt ten tooncele verwacht: De Haagsehe dame met de vodden-stikkerna hetzelve: Mik! mik, of den bok zonder baard Eene dame te Oudelande moest in de kerk zoo niet zitten lagchcn en wijzen, of zij zal met den bruinen gesmeerd worden. Te Ellemeet begint men thans al aardig met de vrijers te handelen, waar hartelyk om ge- lagchen wordt, terwijl men zingt; O welk een ongeluk Dat thans weer is gebeurd; De vrijster zit in druk, En heeft het diep betreurd. Die haar was toegedacht, Heeft zij van kant gesmeten, En heeft hem diep veracht, Vernederend doen weten: Als dat hij toch niet was, Dien zij haar liefde bood „Vertrek," sprak zij van pas, „En werpt u in de sloot 1" De vrijer heel bedaard, Vertrok op haar ontzag, Tot dat hij gansch ontaard In 't water neder lag Wie dat die vrijster is Dat is zeer goed bekend, De vrijer is gewis, Een ferme strooije vent! (CC., janb f< geboren: 19 April. Eene dochter van J. Juijn en J. Kroon. 21 dito. Eene dochter van R. Appels en M. C. Rorabouts. 22 dito. Eene dochter van S. Lochmans en K. Abrahamse. 23 dito. Een zoon van W. Hoeder en M. van deu Ende. 24 dito. Eene dochter van H. de Vos en N. Gerre.25 dito. Eene dochter van H. Logmans en E. Struik. Een zoon G de Bie en B. Bax. 28 dito. Eene dochter van C. van Schelven en J. van Setten. Een zoon van J. Rosier en P. Tuinders. 30 dito. Eene dochter van J. Tuinman en C. Reijnhoudt. 1 Mei. Een zoon van G. Schroeijers en A. Kanie, Een zopn van K. van Westenbrugge en A. R. Leeuwe. Eene dochter van A. Anker en A. de Boer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1