Zalurdag 5 Blei 1866. 22sle Jaarg. N°. 2508. FNieuwstijdingen. Söhuigdilitttft* DANKBETUIGING. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wen abonneert zich: Id Nederland, bij deo Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnemen(s-Pr|)s: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ore. Bureau: Zierikzec, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. ilfse- brit-f bij- ©tïi Londen, 27 April, rieden namiddag ten 1 uur is alhier in een gedeelte der Oost-Indische docks een hevige brand "ontstaan. Hoewel er zeer spoedig een aantal hand en 8toora-brandspuiten op de plaats in werking waren, bleef het vuur evenwel zóó hevig voortwoeden, dat hst zich weldra door eene geheele rij magazijnen een weg had gebaand met het gevolg dat o. a. een nieuw gebouw met een aantal verdiepingen, over eene breedte van 200 voet is uitgebrand, terwijl een groote.voorraad goederen, waaronder ruim 18,000 balen katoen, vernield werd, en de overige voorraad door het water veel schade leed. Aanvankelijk bestond er alle vrees, dat eenige daaraan belendende panden, waarin voor ruim een millioen waarde aan goederen aanwezig was. ins gelijks eene prooi der vlammen zouden worden. Slechts met alle inspanning mogt het gelukken die gebouwen te behouden, hoewel dit, naar men zegt, niet zou gelukt zijn, wanneer niet de bijzondere inrigting der in ijzer bewerkte vloeren hiertoe bad medegewei ktwant in weerwil van de massa water, waarmede alles werd overstelpt, drong het vuur steeds voort door stapels katoenbalen en andere goe deren, die men niet tijdig genoeg kon wegruimen, zoodat de gloed eerst door de inrigting van het gebouw zelf kon gestuit worden. Met dit al stond het des avonds ten 9 uren nog zoo ongunstig, dat men zelfs toen nog meende nog ia lang het vuur niet meester te zullen worden, in weerwil der gecombineerde werking van 10 groote stoomspuiten en eene drijvende bluschmachine. Nadat men eindelijk den gloed had overwonnen, zijn evenwel Zaturdag namiddag ten 1 unr, dus juist 24 uren na het uitbreken van den brand, op nieuw op verschillende plaatsen de vlammen uitgebroken. Uit Southampton wordt gemeld, dat op het stoomschip Hdvre een ernstig ougeluk is voorgevallen. Dit schip was des morgens de haven binnengeloopen met eene lading Fransche koopmansgoederen, waarvan het grootste gedeelte bestemd was om overgeladen te worden in een der stoomschepen bestemd naar New-York. Ten 9 ure begon de Hdvre te lossen, en alles ging geregeld, toen ten 10 ure plotseling eene ontploffing kwam in het ruim van het schip, terwijl onmiddellijk daarop dikke rookwolken opstegen uit de luiken en de voorkajuit. Tc reke nen naar de kracht der ontploffing, onderstelt men dat er don- derpoeder ontbrand is. Gelukkig was er onmiddellijk hulp bij de hand, doch niet zonder veel moeite slaagde men er in eenige personen te redden, die zich in de voorkajuit bevonden. Twee personen vonden bij dit ongeluk den dood. terwijl de overigen min of meer ernstig werden gekwetst. Toen men met het red den der menschen bezig was, namen de vlammen in hevigheid toe en hadden zich over bet geheele ruim verspreid, doch het gelukte ze spoedig meester te worden. Het casco leed niet veel schade, doch de kajuit is zoo goed als uitgebrand. Gelukkig dat de ontploffing niet tijdens de reis van Havre geschiedde, daar in dat geval waarschijnlijk niets meer van de Hdvre zou vernomen zijn. De Brington Observer meldt dai een knaap, die eenige dagen geleden plotseling met blindheid geslagen werd, steeds stekeblind gebleven is, zoodat er geene de minste verandering te bespeuren valt. Dit schijnt eene bevestiging van het berigt, in den Morning Post voorkomende, volgens hetwelk te Brigh ton een jongen van 13 jaren, Richards genaamd, die dezer dagen met anderen op eene binnenplaats van Edwardstreet spelende, bij bet optellen der door hen gewonnen punten uitriep: „God sla mij met blindheid als ik niet ipeer dan 29 punten gemaakt heb." Naauwelijks had hij zegt de brief aan den Morning Postdeze woorden geuit of hij hief zijne armen op, uitroepende: „Och! ik zie niet." Naar huis geleid zijnde bevond men, dat een dik vlies het gezigt volkomen belcttei De omstandigheid heeft groote opgewon denheid in de buurt te weeg gebragt. De beide Huizen van het congres te Washington hebben besloten het verkoopen van sterken drank binnen het gebouw, waarin z:j vergaderen, te verbieden. Deze maatregel was sedert lang noodig geacht ter vermijding van onvoegzame tooneelen in de zittingen. De Panama Star hangt een vreeselijk tooneel op van het in de lucht vliegen van het stoomschip Puropeandat op den 2den April te Aspinwall plaats greep. Nadat dit schooue schip op ongeveer de helft was gelost, greep er in den vroegen morgen, eene ontploffing plaats, waardoor het dek en de zijwanden van het schip in de lucht werden geslingerd, terwijl de 400 voeten lange werf geheel werd vernield, en van de kolossale loods, bestemd tot berging der goederen, geene plank op de andere bleef. Het schip en de vorige gehouwen stonden daarenboven onmiddelijk in brand, en niet dan met veel moeite werd men de vlammen na verloop van eenige uren meester. In de ganschestad was te naauwernood een glas heel gebleven, terwijl ook nog aanzienlijk veel schade van anderen aard werd berokkend. Ofschoon er vele schepen in de nabijheid van de European lagen, was de daaraan veroorzaakte schade, met uitzondering van die aan de Caribbeau, betrekkelijk zeer gering. Het bedrag der schade wordt op ongeveer 1,000,000 pd. st. begroot, doch men mag aannemen, dat dit wel de laagst mogelijke schatting is. Berlijn30 April. Te Keulen is een matroosdie met eene sleepboot uit Rotterdam was aangekomen, aan de cholera overleden. Bij deze gelegenheid wordt andermaal vooral op het reinhouden der geheime gemakken aange drongen. Zaturdag ochtend had te Berlijn het volgende voorval plaats. Omstreeks 11 ure des ochtends stond de koning voor een der gesloten vensters van het paleis, terwijl een bataljon infanterie voorbij marcheerde. Een haveloos gekleed man, die de troepen volgde, zag naar het paleis, ontwaarde den koning, en hief met dreigend gebaar een zeer dunnen wandelstok op. Hiermede niet tevreden wierp hij het stokje naar het venster, voor hetwelk de koning was geplaatst. In een oogenblik werd hij door politie-agenten omringd en aangegrepen. Het bleek nu dat de dader van het geweldige feit niet het volle gebruik zijner verstandelijke vermogens bezit; zijn naam is bekend geworden; naar men meldt is hij een geneesheer. Met betrekking tot den redder van het leven des Keizers van Rusland wordt uit Petersburg het volgende gemeld: Komissaroff wordt overladen met eer en rijkdommen. Behalve dat hij in den adelstand is verheven door den Keizer, van wien hij tot dekking der eerste uitgaven eene halve ton gouds heeft ontvangen, terwijl hij bovendien met zijne echtgenoot in eer. van des Keizers paleizen woont, zijne dochter op last van den Keizer in een opvoedings gesticht van adellijke meisjes is geplaatst, mag dit alles slechts gelden a!s eene geringe proeve van hetgeen hem later door zijne dankbare landgenooten is aangeboden en wat hij nog van hen mag verwachten Op dit oogenblik is Komissaroff overladen met eer. De adel van drie gouvernementen heeft hem tot lid zijner corporatien benoemdtwee grondeigenaars hebben hem aanzienlijke bezittingen geschonken in de provincie, waarin hij is geboren; een bankier uit Moscou heeft bem gesmeekt een belangrijk bedrag aan te nemen tot dekking der kosten voor de eerste installatie; eene nationale inschrijving is geopend om hem in staat te stellen een hotel te Petersburg te koopenhij is verheven tot eersten burger van die stad, eene eer. nog aan niemand bewezende aanzienlijkste clubs hebben hem tot cerelid benoemd, en de Keizer der Fran- schen heeft hem het commandeurskruis van het Legioen van Eer, en de Keizer van Oostenrijk het commandeurs kruis der Frans Josephorde geschonken. Rotterdam, 1 Mei. Aan het bureau vau den bur gerlijken stand zijn gisteren 22 en heden 19 overledenen aan de cholera aangegeven. Rotterdam 2 Mei. Aan het bureau van den bur- gelijkcn stand zijn heden aangegeven 26 overledenen aan <ie cholera. Te Delfshaven hebben zich sedert het berigt in de Staats courant van 26 April jl 9 gevallen voorgedaan, waarvan 3 doodelijk zijn afgeloopen. Te Dordrecht hebben zich mede gevallen van cholera voorgedaan alsmede te Zwijndrecht. 3 Mei. Aan het bureau van den burgerlijken stand zijn heden aangegeven 27 overledenen aan de cholera. Sedert het berigt, geplaatst in de Staats-Courant van 29/30 April, zijn te Rotterdam aangegeven 13 cholera-lijders en 11 steifgevallen aan die ziekte. Tc Zevenbergen is een man, uit Rotterdam gekomen aan cholera overleden. (Staats-Courant). Meerde 30 April. Was voor eenige dagen reeds door het gemeentebestuur alhier besloten, niet het oog op de heerschcnde veeziekte, de voorjaarsmarkt invallende op 1 Mei niet te doen plaats hebben, thans ik ook bepaald, om, naar aanleiding van de cir_culaire van Z. R. den minister van binnenlandsche zaken betrekkelijk de cholera, alle kra men en verdere spellen te weigeren en alzoo de markt voor ditmaal geheel te verbieden. Ilcllevoetsluis, 29 April. Gisteren avond arriveerde alhier van Rotterdam en vervolgde onmiddellijk zijne reis naar Huil, het Engelsche raderstoomschip Seagull, kapt. Dunipace, aan boord hebbende behalve 9 passagiers, 220 landverhuizers voor Noord-Amerika, grootendeels afkomsting uit de provincie Zeeland. Bergen op Zoom, 30 April. Heden namiddag arri veerden alhier, per omnibus van Tholen, de passagiers der stoomboot Telegraafkomende van Rotterdam en bestemd naar Antwerpen, die op de hoogte van Lillo door de Belgische auto riteit gelast werd, terug te keeren of wel zich aan eene qua rantaine van 3 dagen te onderwerpen. Zij zullen alsnu van hier per spoor hunne reis vervolgen. Middelburg, 2 Mei. Ter openbare teregtzitting van het provinciaal geregtshof in Zeeland van gisteren zijn door rar. J. C. E. baron van Lijnden de eeden afgelegd als regter in de arroudissements regtbank te Zierikzec. Zlerihzee, 4 Mei. De minister van justitie heeft het door hem ontworpeu voorstel van wet tot afkoopbaarstelling der tienden van den raad van state terug ontvangen en zal dit nog in deze week aan de tweede kamer inzenden. Het Staatsblad N°. 76 bevat een koninklijk besluit van 20 April 1866, houdende verbod van het verhuren van heele of gedeelten van loten in de Staatsloterij. Ingeval van overtreding wordt de benoeming of toelating van den collecteur of splitter die de overtreding heeft begaan, ingetrokken. Dit besluit treedt in werking met de 261ste loterij. Te Amsterdam zijn twee personen elkander met zooveel drift tegen het lijf geloopen, dat de een op de straat viel en oogenblikkelijk den geest gaf. GEMENGDE BERIGTEN. De bevolking in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, bedraagt thans 40 millioen zielenen dus meer dan Frankrijk. Wordt eenmaal Amerika bevolkt zoo als Frankrijk, dan kan er nog wel 10 millioen landverhuizers bij, zoodat, wanneer er eendragt in die Staten heerscht, Amerika een grooten in vloed kan krijgen op de gebeurtenissen der wereld. Nog maar slechts 300,000 Indianen zijn er meer over in Amerika, zoo na is die oorspronkelijke bevolking uitgestorven, of beter gezegduitgemoord. Dit overschot ligt een zwervend leven en houdt zich meest op iu de bosschen, waar zij zoo goed ziju als in sterke vestingen. Hunne wapenen ziju nog knodsen bijlen en pijl en boog, zoodat zij, bij schermutselingen met geregelde troepen, het niet vol kunnen houden, en het alzoo te deuken is, dat die bevolkiug weldra niet meer zal bestaan; hun geboortegrond zal, of is reeds het eigendom van alle Natiën der wereld. Zoo ook is het gelegen met Mexico; de Ame rikanen willen dit land bij het hunne voegen onder ééa bestuur; van daar dat zij op de ontruiming der Franschen aaodriugen terwijl zij de landing van Oosteorijksche troepen met geweld znllen beletten. Oostenrijk zal dus maar bezwaarlijk zich meester kunnen maken van de zilvermijnen in Mexico, die zeer goed te pa9 zouden komen voor kruid en lood en oude schalden. De Venetianen dringen maar aan op oorlog, om bevrijd te worden van de Oostenrijksche tyranie, en om bij het koning rijk Italië te worden ingelijfd. Nu de plaatselijke belasting op het brood overal is afgeschaft, verneemt men ook overal eene behoorlijke daling, zoodat dit nog al wat zal besparen voor grootë huisgezinnen. Te Goes is het brood thans 3 cent goedkooper als te Zierikzee, doch of het ook meest te ligt weegt, zoo als te Zierikzee, weet men niet. In de ge meente Redenbedragen de gemeente-uilgavenop eene be volking van 9180 zielen, maar ongeveer 20,000, en de ont vangsten 27,203. Dus op weinig, veel over. Op vele plaatsen, en ook te Goes, beginnen de timmerlieden, metselaars, enz. aan te dringen op hooger loon, daar zij van het oude loon toch niet meer kunnen bestaan. Ook in Engeland wordt hooger loon verlangd, hoewel het daggeld van een timmerman gewoon lijk is, twee gulden daags, en nu verlangen zij ƒ15 per week, en het is goedkooper leven in Engeland dan in Nederland en daar moet een werkman zich behelpen met een gulden per dag, en zeker drie maanden in een jaar zonder wat te verdienen. Een boeren-knecht in Zuid-Beveland, wordt aangeraden, als hij meer een meisje vraagt om Paschen te houden, zijne beurs wat beter te voorzien en om geen geld te vragen aan haar, want dit zoude men niet wachten van een man met zoo veel wind. Jufvrouw pronkgraag te Colijusplaat wordt ver zocht het geleende geld voor hare kleêren terug te brengen, want zij moet niet denken, dat men 't haar zal schenken. Te Baarland moesten eenige spionnen nalaten te luisteren aan het Parochihuis, daar zij rotting-olie te wachten hebben. De leden van een loterij-gezelschap te Neuzen, hebben ter ge legenheid van hunne potvertering duchtig feest gehouden, dat velen duur te staan kwam, daar zij vrij wat uit hun eigen beurs hebben moeten bijbrokken, ten gevolge waarvan de mees ten met lauge gezigten vertrokken. Een schaapherder te K. wordt aangeraden, wanneer hij nog meer op wild uitgaat, zijn wild toch wat beter te verbergen, daar hij van eenige ar beiders in een boomgaard gezien is. Eene dame te Neuzen moest geene brieven meer laten lezen, aan een dubbelen ge- streepten ezel, daar zij zoodoende nog meer in een kwaad reukje zal komen. Marktprijzen te Zierikzee. 3 MEI 1866. Boter van f0 50 tot ƒ0.57 ei? gras boter 0,47 per 5 ons. Kip Eijeren van /0 50 tot/0,55 per 25 stnks. Een den Eijeren /0 60 per 25 stuks. 25jarige Echtverecniging van CORNELIS GAANDERSE, Pz. en JOPPA ROEDOE. Brouwershaven, 28 April 1866. Ondertrouwd: H. J. van der MEER en Middelburg, A. M. van der HELL. 3 Mei 1866. Algemeenc en bijzondere kennisgeving. Ondertrouwd: Nieuwerkerk, 4 Mei 1866. Algemeene kennisgeving. L. KOOPMAN, Pz. en A. BROEKSMIT. Ondertrouwd*: J. de KATERJz. van Brouwershaven Zierikzee, en 4 Mei 1866. S. C. E. van de WALL. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd Zierikzee 4 Mei 1866. Algemeene kennisgeving. J. J. HERTSTE1N en S. van den ENDE. Ondertrouwd J. F. van den BOUT en Elkerzee, H. GEELHOED. 4 Mei 1866. Heden overleed in den ouderdom van ruim 30 jarenonze Zuster en Behuwd zuster, Mejufvrouw MARINA van de STOLPE. Bruinisse, Uil aller naam, 29 April 1866. van de STOLPE. Eenige kennisgeving. lieden overleed, tot onze diepe droefheid, ons jongste Kind LEENDERT JACOB, in den leef tijd van circa 14 maanden. Brouwershaven, J. HOLLANDER, den 1 Mei 1866. M. HOLLANDER, Beije. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot LAMBRECHT KOOIJMAN in den ouderdom van ruim 67 jaren. Zijn gemis zal door mij op mijnen reeds ge vorderden leeftijd door zijne blinde onverzorgde Dochter en door al zijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen diep gevoeld, en zijn verlies innig betreurd worden. Zierikzee, CORNELIA BEUKELAAR, den 5 Mei 1866. Wed. L. Kooijman. Eenige kennisgeving aan Vrienden en Familie builen de Stad. Voor de vele en treffende bewijzen van belangstelling en deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren Echtgenoot JOHANNIS de KOK, betuigt de ondergeteekeude, ook namens hare pleegkinderen, hij deze, hartelijken dank. Daar zij thans hare zaken quilteert, acht zij het zich ten aangenamen pligt, deze gelegenheid levens waar te nemen, om allen haren bekenden, vrienden en geëerde begunstigers in en builen Ouwerkerk innigen dank te beluigen voor de gunst en het vertrouwen, die zij en haar echtgenoot gedurende bijna eene halve eeuw zoo ruimschools hebben genoten. Ouwerkerk, ELIZABETH BAAN. 1 Mei 1866. Wed. JOH', de KOK. De ondergeteekeude betuigt langs dezen weg zijnen innigen (lank aan Dr. D. B. P. ZUURDEEGte Zierikzeevoor de minzame en onbaatzuchtige behandeling, ten aanzien van zijne Echtgcnooledie door hem hare borst wegens de daarin aanwezige Kanker is afgezet, en binnen vijf weken daarvan totaal is hersteld. De Directeur der Werk-Inrigting te Leerdam C. EVERSEN. Leerdam, 1 Mei 1866. Bij hun vertrek naar Noord-Amerika brengen de ondcrgeteckenden een hartelijk vaarwel toe aan Familie, Vrienden en Bekenden, zoo binnen als huiten de plaats hunner inwoning, dank zeggende voor de veeljarige en vele bewijzen van vriendschap, vooral ook hij hun vertrek onder vonden. Zonnemaire, J. OCHTMAN den 4 Mei 1866. en Familie. len ïds Se" °g al te et Ie ik

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1