ZllJUkZIISdll NIEUWSBODE i A No. 2507. Woensdag 2 Mei 1866. Jbioontjboot'rSD witst 22sle Jaarg. Aanbesteding. Nieuwstijdingen. SPOOR BOOTDIENST Een WOONHUIS, Wen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika hij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. A b o n n e m c n t 9 - P r IJ s: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verse li ij nt: Op Woensdag en Zalurdag Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaalsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No- 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Ootenvijk is overgegaan tot de ontwapening aan de noordelijke grenzen; aan de zuidelijke rust het zich tot den oorlog uit. Het is slechts eene verplaatsing van troepen en men kan vooreerst niet verwachten dat Pruissen zijne belofte van ontwapening ten uitvoer zal brengen. De spanning tusschen de twee mogend heden schijnt evenwel verminderd. Oostenrijk verklaart zich geheel bevredigd door het pruissisch antwoord op zijne laatste nota en nu gaan er van vele zijden stemmen, op, die beweren, dat men in Duilschland nooit aan een oorlog gedacht heeft, dat koning Wilhelm eer den graaf vou Bismarck zou hebben ontslagen, en wat dies meer zij. Als dan niemand aan een oorlog geloofde, is het niet regt duidelijk wat de meetings te beteekenen hadden, die in zoo menige Pruissische stad hebben plaats gehad en waarom de middenstaten zich wapenden. Thans is ook Beijeren tot de ontwapening overgegaan. Groningen, 25 April. Heden namiddag is van hier vertrokkende tirailleur kompagnie van het le Bat. Se reg. Iuf. den weg nemende naar Zuidbroek, alwaar door de zooge naamde polderjongens ernstige ongeregeldheden gepleegd werden. De aannemers der spoorweglijn van Groningen naar Winschoten hebben een aantal werklieden in hunne dienst genomen uit Oost Vriesland, welke tegen minder loon werken dan hunne Hol- landsche collega'9, en daar eerstgenoemden door de laatsten gedurig worden aangevallen, hebben er onophoudelijk scher mutselingen plaats, waarvan het gevolg is geweest, dat reeds eenigen gewond en gedood zijn. Eindhoven, 25 April. Het gerucht vau den te Gemert gepleegden moord heeft zich bevestigd. De regtbank, in loco een onderzoek ingesteld hebbendeheeft van de voorloopig vijf aaugehoudenen vier ontslagen en een, als genoegzaam verdacht van moord, door het toebrengen van wonden in het gezigt en den buik, in hechtenis gehouden en naar de gevan genis alhier doen overbrengen. Een ingezetene van Venlo vierde dezer dagen zijn gouden bruiloft te gelijker tijd met de zilveren bruiloft zijner dochter, terwijl twee zijner kleindochters dien zelfden dag in het huwelijk traden. De vier bruidsparen werden door eene groote menigte feestelijk kerkwaarts begeleid. Werkendam, 29 April. Dat het niet voor elk die naar Amerika vertrekt, gunstige resultaten oplevert, blijkt, dat schipper B. F. en gezin, laatst hier woonachtig, en 3 maanden vroeger naar genoemd oord vertrokken, zijn bestaan aldaar niet kunneode vinden, met de eerste gelegenheid weder naar Ne derland terug komt. Dat zulks bij velen hier, die vroeger lust hadden om landverhuizers le worden, die neiging is verfïaauwd, behoeft niet gemeld te worden. (Ingest.) Rotterdam, 25 April. De onbekende nachtelijke be zoekers hier ter stede schijnen het nu hoe langer hoe hooger te willen zoeken. Na zich eerst in de benedenhuizen en ver volgens op de bovenverdiepingen toegang te hebben verschaft, beginnen zij het nu op de daken te beproeven. Heden nacht hebben zij althans daartoe eene poging gedaan. De nachtwacht ten 2 ure langs de Oosterkade komende, bemerkte namelijk een paar personen, die boven op een huis van het eene dak op het andere poogden te klimmen. Wel begrijpende dat er op dat uur geen schoorsteenvegers aan het werk zijn, en ook niet onderstellende dat het om sterrekundige waarnemingen of om een nachtelijk vogelperspectief over de Maas te doen was, namen de wakers terstond maatregelen om met die beide vrienden in de hoogte kennis te maken. Daar zij het intus- schcn raadzaam achtten, ook de policie tot zoodanige kennis making in staat te stellen, zorgden zij dat men aan het policieburean van die gelegenheid onderrigt werd. Nu duurde het ook niet lang, of de geheele kade en het Haringvliet waren door eene talrijke policiemagt bezet, terwijl verschillende bewoners aldaar uit hunne nachtrust werden gewekt, om de manschappen door hun huis eene passage naar het dak te wijzen. Nu zag men wel hier en daar gebroken of afgeschoven dakpannen en andere kenteekenen, dat aldaar een klimpartijtje zonder permissie der bewoners had plaats gehad, doch de personen die men zocht, waren nergens te ontdekken en schenen alzoo bij voorkeur van de eer dezer kennismaking verschoond te willen blijven. liet is te hopen dat de policie niet meer tot dergelijke nachttooneeltjes genoodzaakt wordt, of dat zij, wanneer dit het geval mogt zijn, hare moeite met een beter succes bekroond moge zien. Dordrecht, 25 April. Door den gemeenteraad alhier is besloten de kermis, die den 2Ssten Mei zoude aanvangen, voorloopig te schorsen. Middelburg, 24 April. In eene gisteren avond ge houden vergadering van inschrijvers voor de alhier op te rigten Meel- en Brood-Fabriek, is mededeeling gedaan vau het bedrag der gedane inschrijvingen; alhoewel het benoodigde kapitaal nog niet geheel was bijeengebragt, is eenparig besloten met de zaak voort te gaan, en werd eene commissie uit de vennooten be noemd, bestaande uit de Hceren J. W. de Raad, K. Baart, Jhr. Teding van Berkhout, Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje en J. H. Snijders, om dienaangaande nadere voorstellen plannen jn te dienen. Zierikzce, 30 April. In eene vergadering van Inge landen van den polder van Schouwen, op Donderdag 26 April alhier gehouden, is bij acclamatie besloten overeenkomstig het advies der commissie, strekkende dat er geene termen zijn gevonden om dien polder vrij te verklaren. De heer J. H. L. Roozemeijerpredikant bij de Nedcr- duitsche Hervormde gemeente te Nieuw-Loosdrccht, heeft het beroep naar Middelburg aangenomen. Voor het vervoer der voorwerpen bestemd voor of onverkocht terugkeerende van de Algemecne Tentoonstelling van Nederl. Nijverheid en Kunst, welke dezen zomer in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, hebben 0. a. gelieelen vrijdom van vervoer toegestaande Mid- delburgsche Maatschappij van stoomvaart tusschen Middelburg en Rotterdamde Stoomboot Maatschappijen Stad Goes en Zuid-Bevcland tusschen Goes en Rotterdam de heer J. de Braai op de stoomboot Stad Zierkzee, tusschen Zierikzee en Rotterdam, alsmede de beide beurtschippers tusschen Zierikzee en Amsterdam. Iu het Gereformeerde weeshuis te Leiden werd bij de laatste aanneming tot lidmaten de opmerkzaamheid gaande gemaakt op het godsdienstig onderwijs, dat aldaar gegeven werd. Uit de bij die gelegenheid gedane vragen bleek, dat de geschie denis van Jezus ophield met zijn doodwaaruit het bestuur aanleiding nam den godsdienstonderwijzer uit te noodigen tot een rekenschap van gevoelens, die ten gevolge had, dat hij den volgenden dag zijn ontslag verzocht, met de verklaring van zijne instemming met de nieuwere rigting, die hem als eerlijk man noopte om afstand te doen van zijne betrekking. Dr. Bleeker heeft een vlugschriftje in het licht gegeven dat. betrekking heeft op de cholera, maar wel verre van de overdreven vrees voor die ziekte te vermeerderen, in hooge mate geschikt is om angstigen gerust te stellen Hij heeft menige cholera-epidemie bijgewoond en zijne wenken zijn alzoo die van den man van ervaring. Eerst gaat hij den aard der ziekte na, afscheiding van het water uit het bloed, beschrijft de eerste verschijnselen, of liever de voorafgaande verschijn-elen, diarrhec en braking, om dan de geneeswijze aan te geven die geene andere is dan die, welke gewoonlijk togen diarrhee wordt aangewend. Als een in verreweg de meeste gevallen probaat middel geeft hij het volgende recept, waaraan in [ndië duizenden en duizenden die het tijdig gebruikten het behoud van hun leven te danken hadden. Men neme een weinig suiker en roere daaronder: vier druppels laudanum twee pepermunt- of kruizemunt olie.. vijftien hoffmanen voege daarbij al mengende vier eetlepels zuiver water. l)it mengsel zij een gift in eens voor een volwassen lijder alzoo een gift van vier lepels. Aan zuigelingen geve men er slechts een vierde van iti eens. aan iets grootere kinderen een derdeaan kinderen boven de 8 jaar de helft. Tien minuten na het gebruik van de eerste gift, neme de lijder een twee le. die niet meer bedrage dan de helft van de eerste gift, dus twee lepels. Na nog lien minuten gebruike hij nog een dei de gift, die gelijk zij aan de tweede, dus nogmaals twee lepels. Worden hioiop stoelgang en braking minder, dan zette men het gebruik van het middel nog wel voort, maar men rigie het zóó in, dat de lijder om het kwartier uur ongeveer slechts één druppel laudanum inneme. Bij geheel ophouden van stoelgang en braking stake men ook het gebruik van liet middel. In den re<;el zijn de genoemde giften voldoende ter be dwinging der ziekte, wanneer zij dadelijk na het begin van den aanval worden aangewend. Dr. Bleeker raadt elk aan dit middel in huis te nemen en to gebruiken, in afwachting van verdere geneeskundige hulp, terwijl hij aan gemeentebesturen in overweging geeft om het bij de wijkmeesters te deponeren, en aan spoor weg-ondernemingen enz. om het in stations en wachtkamers voorhanden te hebben. Een Duitsch geneesheer te Parijs gevestigd, had voor cenige dagen het ongeluk zijne vrouw door den dood te ver liezen. Zijne vrienden begaven zich dien ten gevolge ten zijnen, om hem te condoleeren, en vonden den troosteloozen weduwnaar druk bezig het lijk zijuer veelgeliefde echtgenoot te ontleden In de afgeloopen weck is te Tiel een moord gepleegd. Eene vrouw heeft, men zegt in dronkenschap, in een twist met haren echtgenoot dezen eene doodelijkc wond tocgebragt. De vrouw van een schoenmaker te Lier (Belgie) is van vijf kinderen, allen meisjes, bevallen. Moeder en kinderen genieten den besten welstand. Ten vorigen jare is in de nabijheid van dezelfde plaats eene vrouw van vier kinderen bevallen, die thans acht maanden oud en zeer welvarende zijn. In Engeland wordt door sommige bakkers, in plaats van gist, koolzuurhoudend water bij het brood gemengd, om het poreus eu ligt te maken. Dit brood wordt, volgens onder vinding van dr. Coddard, veel gemakkelijker dan gewoon brood verdragen door kindereu en persouen met zwakke spijsvertering, en kan door hen zelfs zonder schade versch gebruikt worden. De reden hiervan is het ontbreken van zelfstandigheden, die ligt tot rotting en bederf overgaan, terwijl het tevens bij de thans nog al eens voorkomende schandelijke vervalsching der gist, met soms zeer schadelijke bestanddeelen minder bezwarend is. Men verzekert dat de Italiaanschc regering aan Garibaldi een kommando heeft aangeboden in het leger, doch dat hij een weigerend antwoord gegeven heeft; er hebben intusscheu nog altijd onderhandelingen van regeringswege met hem plaats. GEMENGDE BEIUGTEN. De staatkundige barometer is weder gezakt tot op het punt van oorlogalle Duitsche staten beginnen zich te wapenen om partij te kiezen, sommige voor Oostenrijk en andere voor Prnis- scuen Napoleon ligt op zij o loer, terwijl de koningin van Engeland niet weet wat zij doeu moet door familie zaken. Zij wil met Denemarken goed blijven en met Pruissenwant eene dochter van haar is gehuwd met een Pruissische prins, en een zoon met eene Deenschc prinses; dus dit zijn mocijclijke zaken. Verder loopen de geruchten zoo zeer door malkander, dat men niet weet wat te gclooveu; Pruissen zou niet alleen zin hebben in Sleeswijk maar ook in Nederland om eene groote zeemogendheid te worden met voorname zeehavens, en wie weet welke gekke plannen cr nog meer beraamd worden. Ook wordt er gezegd, dat Belgie zin zou hebben in Limburg en Noord-Brabant, waar mogelijk de Limburgers en de Noord- Brabanders niet wel tegen zouden hebben, terwijl Napoleon, als het op een deelen gaat, de Rijn-Provinciën, Belgie en Nederland annexeren zouom weder tot de natuurlijke grenzen var. Frankrijk te komen. Komt het du9 tot oorlog, dan zal het maar bezwaarlijk gaan voor Nederland om onzijdig te blij ven ten ware wij ons, zoo maar aan den eersten den besten, als eene kudde schapen overgaven. Volgens de Times zullen wij vóór het einde dezer eeuw een grooten bloedigen oorlog hebben, die meer met geld dan met soldaten gevoerd zal wor den. De arme Duitsche vorsten zullen dus hunne troontjes dan moeten verlaten hoewel zij ook, zoowel als Napoleon, door de Voorzienigheid zijn aangesteld; want Napoleon regeert zoo wel in den naam van God als de koning van Napels gedaan heeft; en Napoleon zit nog op zijn troon, en de sire van Napels is koning te voet. Maar zoo was het in vroegere eeuwen ook, want de wijze koning heeft gezegd: „Ik heb vorsten te voet ge zien, en knechten te paard." Te Parijs wordt den spot ge dreven met Pruissen en Oostenrijk, daar er geen geld is om een oorlog te beginnenen de groote bankiers hunne kruid- magazijnen gesloten houden. Zoo zijn er spotprenten waarop Rothschild op zijne geldkist zit, en aan zijne bedienden roept: „zegt maar dat ik niet t'huis ben Ook is er eene plaat waarop een Pruis een Oostenrijker tegen het lijf loopt, ieder met een groot pak onder den arm, op de stoep van den lombert, mal kander verdringende om het eerst binnen te komen. Uit de haven van Portland zijn drie honderd misdadigers naar Wes telijk Australië verzonden. Te Noordhorner-tolhek heeft zich een pas gehuwd man opgehangen. Te Niezijl heeft zich een flinke achttienjarige boerendochter opgehangen. Waarom, weet men niet. Bij de plegtigheid van het leggen en begieten van den eersten steen aan de hoogere burrrrrrger-school te Goes, is eene hartroerende rede gehouden door den opzigtcr, welke allereerst inhield eene dankbetuiging, namens de heereu aan nemers, voor het fooitje van de gemeente present gekregen. Daarna hield hij eene lofrede op zichzelvenwijzende met zijne regterhand naar het middelste wapen in de aangebragte ver sierselen, zijnde het wapen, dat vroeger voor de Bank vau Leening heeft gehangendat zulk een indruk op de menigte maakte, dat velen om de pandjes gingen denken, die daar goed bewaard worden; want: De grootste kleerkast die er is, Dat is de Bank Brengt men zijn jas, hij hangt er goed Soms jaren lanlc; Maar krijgen wij nu hooger loon Dan komt het goed, uit deze kast, Aan onzeu bast. ill e i Van Zierikzee Woensd. 2'snam. 1 11 m Vrijdag 4 2 Zondag 6 'smorg. 5 30 Woensd. 9 8 Vrijdag 11 10 Zondag 13 1130 Woensd.16 'snarn. 1 Vrijdag 18 2 Zondag 20'smorg. 5 30 Woensd .23 8 30 Vrijdag 25 10 30 Zondag 27 11 30 Woensd 30 's nam. 1 1 866. Van Rotterdam: Dingsd, Dond. Zalurd. Dingsd. Dond. Zalurd. Dingsd. Dond. 1 's morg. 7 3 8 5 e 8 8 11 10 's nam. 1 12'smorg. 6 15 7 17 8 Zalurd. 19 9 Dingsd. 22 's nam. 12 Dond. 24 1 Zalurd. 26 'smorg. 6 Dingsd. 29 7 Dond. 31 7 u 111. 30 30 30 30 30 30 30 (ussclien Middelburg en Bergen op Zoom. Corresponderende op de van Bergen op Zoom ver trekkende treinen naar en op de aldaar aankomende treinen van RoozendaalAntwerpenBreda Tilburg en Rotterdam. 2? '5 X a 25jarige Echtverecniging VAN K k c. van DIEST 8 KS EN ,3 J.c BOLLEMEIJER. s:< H K Zierikzee, 28 April 18GG. Ondertrouwd G. van MEURS Az. oosterland. 27 April 1866. C. J. SCHOOF Tn. Bevallen van eene Dochter, J. van SCHELVEN - van Setten. Zierikzee, 28 April 1866. Heden overleed, geheel onverwacht, tot diepe droefheid van hare KinderenBehuwd- en Kleinkinderen, CLARA MAGDALENA de JONGE, Weduwe van wijlen den WelEd. Heer IIendeuik Mulock Houwer, in den ouderdom van ruim 6G jaar. Zierikzee, Uit aller naam, 23 April 1866. S. de JONGE MULOCK HOUWER. Eenige kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van ruim 60 jaren onze Zuster en Behuwd zuster, Mcjufvrouw MARINA van de STOLPE. Bruinissb, Uit aller naam, 20 April 1866. van de STOLPE. Eenige kennisgeving. Allen, die iels te vorderen hebben van of ver9Cliuldlgd zijn aan den hoedel van wijlen MARINUS ABRAHAM DIRKS, overleden te Zierikzee, op 23 April 1866, gelieven daarvan opgave of betaling te doen vóór of op 15 Mei 1866 aan Zierikzee, F. J. van SCHAVERBEKE, 27 April 1866. Executeur. Het Dijksbestuur van den polder Oud-Xoord- Beveland zal, op Woensdag den 9 Mei 1866, des voormiddags ten 10 ure, in het gemeentehuis te Colijnsplaat, in het openhaar aanbesteden liet vernieuwen en onderhouden der gewone Aarde-, Kram-, Kijs-, Steen- glooijing- en andere werken van ge noemden polder, met bijlcverlng der daartoe benoodigde Materialen voor het dienstjaar 1SGG. Het Bestek ligt ter lezing in het gemeentehuis voormeld, en is op franco aanvrage, tegen betaling van f I te hekomen hij de Boekhandelaren F. KLEEU- WENS en ZOON, le Goes; zullende van den 6 tol en met den dag vóór de besteding, met uitzondering van den Zondag door den werkbaas des polders J. Nieuwdorp, te Colijnsplaat, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan. Colijnsplaat, 25 April 1866. Hel Dijksbestuur voornoemd, J. de REGT, Dijkgraaf. J. II. BIJBAU, Onto.-Griffier. De Notaris J. de KATER, Nz. zal, ten iyjyky verzoeke van zijne principalen op Zatur- dag den 5 Mei 1866, des voormiddags I I ure, in de Herberg van de Wed. R. van den Hoek, te Serooskerkeveilen en verkoopen: SCHUUR en TUIN, te Serooskerke, sectie A, No. 79 en 80. Nadere information te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1