N°. 2505. Woensdag 25 April 1866. 22sle Jaarg. eh dam ZIEB1KZEESGHE NIEUWSBODE, Uien abonneert zich: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements - P r y s: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland. 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcnliën kan geschieden tot üingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondenc Stukken Franco. i\ ieu wstijd in gen Londen* 19 April. De Owl deelt het navolgende mede aangaande den aanslag op het leven van den keizer van Rusland. De misdadiger is iemand uit den lagenstand, wiens finantien waren te gronde gerigt door de emancipatie der boeren. Het pistool werd bijna a bout portant op den keizer gelost, en ongetwijfeld zou diens leven en mede gemoeid zijn geweest, wanneer een politie-agent, die de beweging ontdekte, den mis dadiger niet juist bij tijds aan den arm had gestooteu, zoodat deze zijn doel miste. De keizer verloor nadat het schot gelost was geen oogenbiik zijne tegenwoordigheid van geest; hij greep den schuldige aau en vroeg hem bedaard; „Wat heb ik u ooit gedaan, dat gij mij van het leven wilt berooven Toen die vraag onbeantwoord bleef, leverde de keizer hem aan de policie over. De landverhuizing uit Europa naar Amerika neemt dit jaar in groote mate toe. De Amerikaansche bladen deelcn mede, dat in de drie eerste maanden van het loopende jaar 31,073 landverhuizers uit Europa te New-York zijn aangekomen; dat is ruim 17,000 meer dan in de drie eerste maanden van 1865. Dezer dagen stond een man teregt voor een der engelsche hoven van gezworenen. Na afloop van het regtsgeding smeekte hij dat men hem toch niet ter dood zou veroordeelenhij was in eene levensverzekering-maatschappij en zijne vrouw verloor haar regt op uitkeering wanneer hij door eigene of beulshandeo stierf. „Gij zijt ook echtgenooten en vaders" riep hij op hartroerenden toon den regters toe; „veroordeel mij niet ter dood, maar laat mij in vrede in een tuchthuis sterven." De gezworenen waren echtgenooten en vaders en veroordeelden den schuldige tot tuchthuisstraf. De jongste opgaven van de regering omtrent de runder pest in Groot-Britaunie, geven aan den Times aanleiding, om het publiek weder opmerkzaam te maken op de afneming dier ziekte. „Zij is, zegt dat blad, voor vijf zesde gedeelten ge weken en dat is het gevolg van de nu zeven weken lang doorgezette toepassing van doortastende maatregelen. Zoo blijkt de doelmatigheid der in Februarij gemaakte wetsbepalingen; deze hebben de ziekte gestuit door afzondering der besmette runderen en door tijdelijke staking van het vervoer van vee." Volgens de Opinion maakt Oostenrijk in het Venetiaausche groote oorlogstoebereidselen. De veldbattcrijen zijn met 30 paarden en 25 man vermeerderd. Ook in Zevenbergen en Hongarije zijn volgens het blad 20,000 paarden aangekocht. Het operatieleger tegen Pruissen zal 210,000 man sterk zijn en door Benedek gecommandeerd worden. lVunspeet» 20 April. In den loop dezer week zijn hier vele brieven ontvangen van de in Maart vertrokken landver huizers. Algemeen is de klagt over de weinige ruimte op de F.ngelsche booten, vermits 1400 passagiers in het schip op eengepakt waren. De reis had door tegenwind 16 dagen ge duurd van Liverpool tot New-York. Stellendam, 18 April. Zaturdag 11. vertrokken van hier weder, tien personen naar Rotterdam, om van daar via Londennaar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te vertrekken. Het aantal personen dat in dit jaar, uit onze gemeente naar Amerika vertrokken is, bedraagt 34, of x/.lb onzer bevolking. Ook uit de naburige gemeenten Ouddorp, Goedercede en Melissant vertrekken er zeer velen. Van Oud dorp zijn er dit jaar vertrokken omstreeks 75 personen, en van Goedereede en Melissant omtrent zooveel als van hier en het is te voorzien, dat hun voorbeeld, in den loop van het jaar, door zeer velen, zoo van hier als elders zal gevolgd worden. Neuzen, 21 April. Ten gevolge vau het bedanken door Ds. Kante Nieuw- en Sint-Joosland, word dezer dagen door den eerwaarden kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, ten zevenden male beroep uitgebragt, en wel ditmaal op Ds. Johan nes Drost, predikant te Goes, die echter bereids voor die be roeping heeft bedankt. De heer J. Verkuijl Quale keiaar, aannemer te Vlissingen, heeft thans onderhands aangenomen den onderbouw der spoor brug over het Neuzensch kanaal, bij het gehucht Sluiskille, in deze gemeente, welke brug zal moeten dienen voor den spoorweg van GentSelzaete naar hier, teneinde op dat punt van het kanaal in verbinding te komen met den spoorweg van Mechelen over St.-Nikolaas, Hulst enz. naar hier. Alzoo zal dan toch eenmaal het plan tot uitvoering komen, waai over reeds jaren gesproken is, namelijk in het bezit te komen van een spoorweg van hier naar België, met twee vertakkingen, als, langs Selzaete naar Gent, en langs St.-Nicolaas naar Meche- Jenwaarlijk een schoone toekomst voor deze plaats, waar trouwens zich in de laatste jaren zoo veel vooruitgang en wel vaart in alle zaken heeft geopenbaard. Van den zeedijk van den nieuwen Neuzenpoldernabij deze vesting, cn wel voor den onlangs gclcgden inlaagdijk, is wederom in de laatste dagen een groot gedeelte weggevallen, waardoor den hagchejijken toestand van dien polder niet weinig is vergroot. Men schrijft uit Sluis Het zwin is thans geheel drooggelegd en biedt eeu treffend schouwspel aan. Wanneer men het oversteekt langs het pad dat onze stad aan het land van Kadzand verbindt, dan ziet men, zoo ver het oog reikt, een gouden veld. Het voorjaars koolzaad toch staat in vollen bloei. Het vorige jaar was hier slechts een geelachtig moeras, dat nu vervangen is door een prachtig groen veld, zoodat thaos de landman de ploeg drijft waar eenmaal de grootste vloten eene veilige haven vonden. Zeeland is een grooten winstgevenden polder rijker geworden Middelburg, 21 April. Uit het jl. Zaturdag opge maakte drietal van predikanten, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. Slotemaker Cz., is lieden avond door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeeute alhier beroepen de heer J. H. L. Roozcmeijer, te Nieuw-Loosdrecht. Blijkens de Kerkelijke courant van heden heeft het provinciaal kerkbestuur van Zeeland aan den heer H. V. Hoger- zcil, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als predikant bij de hervormde gemeente te Sluis, in te gaan met 1 Mei a.s. Zierikzee, 24 April. Z. M. heeft benoemd tot com mies bij de posterijen 2de klasse de heer J. P. van Nieuwkuijk thans commies 3de klasse, en tot kantonregter te Tholen jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoortthans kantouregter te Sluis. Den tweeden Dingsdag der maand Junij zal volgens art. 100 der kieswet de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aftreden. Aan de beurt van aftreding zijn o. a. de heeren J. J van Kerkwijk voor het kiesdistrict Zierikzee en Mr. G. A. Fokker voor het kiesdistrict Middelburg. Ten einde geene noodelooze ongerustheid op te wekken hebben wij het dezer dagen ontvangen berigt, dat te Rot terdam zich gevallen van eholéra hadden voorgedaan, ter zijde gelegd. Thans echter lezen wij het berigt in de Staats courant, zoodat het terughouden van die medcdcel'.ng niet meer baten zou. De Staatscourant zegt: „Te Rotterdam hebben zich zeven gevallen van chole a voorgedaan. Vier personen zijn aan die ziekte overleden. Het gemeentebestuur heef; maatregelen genomen en bereidt verdere maatregelen voor om de verbreiding zooveel mogelijk tegen te gaan. Ook te Delfshaven zijn 3 personen door die ziekte aangetast." Men leest in de Winsch. Ct „Bij de dagelijks gehoord wordende klagten over de ongelijk matige drukking der belastingen, dat vooral de meest gegoeden naar evenredigheid te weinig betalenis het althans een verblijdend verschijnsel, dat niet alle gegoeden zich van de betaling der belastingen (zelfs als zij daartoe in hun volle regt zijn) outtrekken. Een zeer prijzens- en navolgenswaardig voorbeeld wordt daarvan gezien in de gemeente Opsterland (Fries land). De heer baron van Lijnden toch voldoet jaarlijks getrouw zijn aandeel in den hoofdelijken omslag, tot het aanzienlijk bedrag van /1400 a ƒ1500, niettegenstaande hij, als geene 3 maanden in de gemeente verblijf houdende, tot zoodanige voldoening onverpligt is. „Voorwaar eene handelwijze, wel eene openbare vermelding waardig!" GEMENGDE BERIGTEN. De Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat, waarin waarschijnlijk zal behandeld worden eeue wet tot het afkoopbaar stellen der tienden, en eene wel tot het af-chaffen van den accijns op het geslagtzoodat de mo gelijkheid bestaat om verlost te worden van twee groote plagen Voor de aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Kamer zullen de heeren Petz en Olivier in een paar kies-distrieten voorgesteld worden, ter vervanging van een paar oude dwarskijkers. Een halve zot, met toch een goed verstand, ziet eene revolutie ophanden in Neder land, en eene republiek iu de piaats van het koningschap komen, waarvan Thorbeckc de bewerker moet zijti die als dan president zoude worden. Zie, die zulke praatjes verzin nen zijn wel rijp voor het dolhuis en als de priesters der gereg'ighcid er zich mede bemoeijeu, voor den tempel vau Themis, Met de sire van Pruissen begint bet te schikken, en zal weder maar goede maatjes worden met zijn collega van Oostenrijk, want in plaats van land te winnen zoude hij wel eens land kunnen verliezen. Ook met de Feni ans in Amerika is het gevaar geweken. Die dolzinnigen die zich zoo maar op eens meester wilden maken van Engeland, een werkje dat Napoleon I altijd zin in gehad heeft, doch or not it aan is begonnen, hebben dit plan laten varen. De hoofden hebben echter hun doel bereikt; die hebben hunne beurzen goed gespekt met het geld dat voor dat groote werk was bijeen gebragt door eene partij onnoozcle dwec- pers. en zijn er mede op den loop gegaan, om in rust en vrede eeu vorstelijk leven te gaan doorbrengen. Te Rome hebben zeven Franciskaner-monniken met groote messen met malkander zoo slaags geweest, dat er één op de p'aats dood bleef, een ander stierf den volgenden dag en de ove rige zijn niet buiten levensgevaar, en weigeren hnlstarrig de oorzaak te noemen van die bloedige worstelir.g. In Nederland zijn in Februarij ingevoerd, 413,000 ponden Aardappelen-meeldat ook al ouder de benaming van Amcrikaansch-mcel in het brood gebakken wordt Dus, geen wonder dat het brood zoo veel smaakt naar tarwe, als water naar wijn, Op sommige plaatsen is de vee pest uitgebroken onder de schapen iu oen ergen graad. Baron van Wassenaar waarmede door geheel Nederland i ëe'eurd is, tot zelfs te Zierikzee toe, als een geschikt lid voor de Tweede Kamer, is het nu gelukt, in de provinciale stater, van Zuid-Holland geloosd te worden; doch men denkt dat hij hier en daar weder zal aanbevolen worden voor tweede-kamer-lid. dat toch altijd beter is. „Ik zal I jager worden," zegt een zot te Hoek tegen zijne groot moeder om aan centen te komen; en vader zegt„Leert dan goed schietendan kunnen wij als brave menschen voortleven. Te Neuzen is het armen geld ingehouden van eene arme weduwe, omdat zij in eene verkeerde kerk gaat. Eene vergulde dame te Goes is zoo verliefd op Willem dat zij met Mei ook den kraaijen-marsch slaan zal. Onder den Nieuwenhoorn wordt eene moeder be dankt voor de huwelijksgift aan haren oudsten zoon van een bed van enkel dons, een stoel zonder mat, een pot zonder bodem, een ketel zonder tuit, en daarmede moest Arij de deur uit. Een Schiedammer te Neuzen moest, voor hij vertrekt, zijne oude beèren wat opruimen, anders zal men verpligt zijn hem te komen bezoeken daar waar hij zich gevestigd heeft. Kan hij echter niet betalen, dan moet hij maar naar zijn schoonvader gaan, die zal hem wel uit den brand helpen. XHGESOITDBITE STITZKEIT. Ingelanden van Schouwen »Een scherp zwaard hangt boven onze hoofden Dit kort maar beteekenisvol woord, ontleend uit het No. dezer courant, dd. 17 Febr. 11., kwam ons ouwillekeurig voor den geesttoen wij het uitnoodigingsbiljet ontvingen om den 26 April a. s. ter algemeene vergadering van Ingelanden van Schouwen, te Zierikzee op te komen, ten einde te beslissen over de wenschelijkheid van de al of niet vrijverklaring van onzen polder. Siuts de laatste bijeenkomst van Ingelanden, hebben wij bet van onzen pligt geacht, om, zoo verre wij daartoe bouwstoffen konden verwerven, nadere en bepaalde inlichtingen omtrent de zaken onzes polders te verkrijgendaarmede Ingelanden in kennis te stellenopdat deze niet geheel onvoorbereid ter aanstaande vergadering zouden opkomen; terwijl wij onbewim peld getuigenis geven, dat wij voor de waarheid onzer na volgende opgaven instaan. Wij hadden gehoopt, dat meer be voegde band dan de onze zou getracht hebben, om, voor zoo verre zij daartoe in staat was, de vragen door den schrijver van het stuk Beschouwing over de vrijverklaring van den polder Schouwen", (zie Nieuwsbode 17 Febr. 1866) gedaau, toe te lichten of te beantwoordente vergeefs echter is ons wachten geweest. En voor die verwachting meenden wij grond te hebben, door dien de heer J. Hoogenboom, te Renesse, (zie Nieuwsbode 14 Febr. 1866), deu handschoen had opge val in betrekking tot het stak voorkomende in den Nieuwsbode van 31 Jan. jl.waarmede ZEd. zeker getracht heeft om meer licht in onze polderzaken te verspreiden. Na de lezing van het zelve waren wij echter in opzigt tot de zaken, die ons duister ziju, nog weinig gevorderd, en gedoogde het de beschikbare ruimte in dit blad, wij zouden daarop tal van aan- en op merkingen kunnen maken, vrageu doen, cijfers verlangen te verklaren euz. Wij betreuren het daarom, dat der zake kun dige én bevoegde mannen ons niet onbewimpeld hebben voor gegaan in de mededeeling tot en bijzonderheden van alles wat direct of indirect met onzen polder in verband staat, ten einde ons in slaat te stellen daarin een goed en juist inzigt te kunneu verkrijgen. De uitkomsten onzer beraoeijingen koinen hoofdzakelijk op het volgende neder De geheele polder Schouwen bevat nog eene oppervlakte van 164034 vierk. el rijsbcslag. Aangenomen nu dat ieder jaar 12,000 vierk. el met nieuwe steenglooijing r. 3 de vierk. el wordt belegd, zullen de kosten daarvan bedragen 36,000, 2.° 50,000 vierk. el krammat a 10 Ct. - 5,000, 3.° Reserve materialen, sluizen, heulen, waterleidingen onderhoud der wegen, watermolens en arbeidsloonen - 17,000, 4.° Havenhoofden- 1000, 5.° Intresscn aan kapitalen - 9300, 6.° Tractcmenten- 8000, 7.° Subsidie aan den polder Burgh - 12,000, jaarlijksche uitgaaf 88,300, Het zuiver bedrag der ontvangsten over 1865 bedraagt (zie bladzijde 3 van het rapport) - 126,144,73 Blijft dus voor onvoorziene rampen jaar lijks p. ra38,000, Wij zullen thans trachten onze cijfers toe te lichten Ingevalle, zooals wij boven opgaven, jaarlijks 12000 vierk. ellen met steenglooijing werden belegd, zou de gansche polder daarvan in 14 jaar zijn voorzien het voortdurend onderhoud zal dan betrekkelijk gering zijn gelijk blijkt uit dat gedeelte des pol ders, waar zulks reeds heeft plaats gehad Het oude werk zal opleveren 16000 last steen, welke dus kunnen worden aangewend: de beste om de oude glooijing te herstellen en de mindere soorten om den vooroever in den winter te bestorten aannemende n. 1. dat de onderzeesche oevers voor rekening des polders moeten komen. Wij hebben in deze opgaven opzettelijk het aantal vierk. ellen op 12000 bepaald, om reden in de gewone jaarlijksche be stekken van den waterstaat, gelijk ook nu weder over 1866 onge veer 13000 vierk. el rijsbeslag, oude glooijing enz. zijn opgeno men, waarvoor in den regel 15000 benoodigd is, derhalve nog de aanzienlijke som van ƒ21000 minder dan ons cijfer voor steenglooijing uitgetrokken Het hooge cijfergetal van 164000 vierk. ellen komt ons, bij den thans zoo gunstigen staat des pol ders. geenszins bezwarend voor. Punt 2 er. 5 gaan wij met stilzwijgen voorbij naardien deze geene toelichting behoeven. Punt 3 specificeren wij aldus a. Reserve materialen5000, b. Sluizen en heulen- 3000, c. Waterleidingen- 3000, d. Onderhoud der wegen - 1000, Watermolens- 1000, f. Arbeidsloonen - 4000, 17000,— 4.° Havenhoofden, waarvoor is uitgetrokken f 1000. De heer J. Hoogenboom merkt aan, dat ZEd. niet anders be kend is, dan dat het daarin te dragen aandeel voorzoo verre dit het havenhoofd te Zierikzee betreft is gegrond op een Kon. besluit vau 26 Sept. 1806 enz. En ofschoon wij ZEds. stelling geenszins willen tegenspreken, weii9chten wij echter opgehelderd te zien of de Directie te dien tijde namens Ingelanden tot zoo danige overeenkomst wa9 gemagtigd, en welke de inhoud is van het deswege bestaande contract. 6.° De vrijverklaring des polders zou, zonder het rigtig beheer der zaken, wijziging in de administratie ten gevolge hebben, wes halve wij hare ko9ten, zooals ze nu bestaan met '/3 hebben ver minderd en gebragt op het aangegevene cijfer van/8000. 7.° Hoewel het nog een belangrijk punt van onderzoek zou behooren uit te maken, of de subsidie van ƒ12000 (en niet 15000 zooah het rapport opgeeft, zie bladz. 10), aan den polder Burgh al dan niet moet verleend worden, zoo willen wij voor dezen oogenbiik het positieve geval aannemen, dewijl het toch geen inbreuk maakt op het batig saldo, dat wij hiervoren hebben verkregen. Wij deelen het gevoelen van den heer Hoogenboom in dezen niet, en zouden, ingevalle onze polder zich vrij verklaarde, maar dadelijk adviseren tot niet betaling der subsidie, om de zaak alzoo aan het gevoelen van den regter te onderwerpen. Ons gevoelen daaromtrent te ontwikkelen, achten wij hier minder geschikt. M en vergunne ons nog eeue opmerking. In het rapport (bl. 5) heeft de commissie van onderzoek eene gewone uilgavc van 110,000 tot grondslag aangenomen, indien de zaken worden onderhouden op dien voet, zooaH tot hiertoe plag te geschieden. Wij betuigen gaarne, dat de gewone werken de9 polders als dijkenwegen enz. in gewenschten toestand verkeeren dank zij de goede zorgen des Bestuurs, doch juist in dieu staat van zaken vinden wij eene aansporing te meer om tot de vrijverklaring te besluiten, zoodat wij, ook naar het ge voelen van deskundigen verre zijn van te meenen, dat daaruit minder waarborg voor het behoud onzer bezittingen en van ons leven zal voortvloeijen. Mede Ingelanden! Wij sporen U hiermede met allen aan drang ter wille onzer belangrijke zaak, welke ook die onzer kinderen is, met het oog op onze gemeenschappelijke belan gen, welke die onze9 polders in zich sluiten aan, om ter ver gadering van 26 April a. s. op te komen en er met ons op aan te dringen, dat er uit ons midden zooals door vele In gelanden wordt gewenscht, eeue commissie worde benoemd die het zich ten taak moet stellen om de zaken onzes polders naauwkeurig te onderzoeken, ten einde ous in staat te stellen naar hare bevinding gemeenschappelijk te handelen. Eenige Ingelanden van den polder Schouwen. 50jarige Eclitverecniging 5 sk v a n 3 g D. FEIJEN >f E N g NEELTJE BILJET. Zierikzee, 24 April I860. 4 Ondertrouwd i Noordwelue, 20 April I860. P. KWANT en M. W. EIJKE. Heden overleed geheel onverwachtlot diepe droefheid van hare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, CLARA MAGDALENA de JONGE, Weduwe van wijlen den WelEd. Heer Henderik Mulock Houwer, in den ouderdom van ruim GO jaar. Zierikzee, Uit aller naam, 23 April I860. S. de JONGE MULOCK HOUWER. Eenige kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1