N°. 2305. Woensdag 18 April 1866. 22sle Jaarg. Nieuwstijdingen. «DtiUsrMttnSï. ZlllllkZIISdll NIEUWSBODE Men abonneert zich: Io Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-PrUs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B a r e a a Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. Te Londen is het lijk gevonden van een drenkeling die een briefje bij zich hadwaarin hij verklaart dat hij zich het leven ontnomen heeft wegens de kwellingen zijner vrouw en voor zijn zelfmoord uitkomt, ten einde zij niet in het genot zou komen van levensverzekeringen enz. op zijn hoofd gesteld. Bij het verhoor dat de vrouw onderging, zeide zij, dat haar man altijd een „domkop" was geweest. Parijs* 14 April. In onze finantieele kringen heerscht bij voortduring groote ongerustheid, die den prijs van alle effecten aanmerkelijk heef: doen dalen Men vraagt hier niet meer of het tot een oorlog tusschen Pruissen en Oostenrijk zal komen; men vraagt zich af voor welke van die twee mogendheden Frankrijk partij zal trekken. Men neemt daardoor a. priori aan, dat wij Franschcn, ons op een nieuwen oorlog hebben voor te bereiden en maakt elkander zóó bang, dat de loutere vrees voor een oorlog die misschien nooit plaats zal hebben, eene aanhoudende daling ter beurze veroorzaakt, welke eene massa menschen ruïneert en al de overige fondsenhouders wanhopig maakt! Geheel vruchteloos ware hot eene paniek met redeneringen te willen bestrijden; ik zou anders opmerken dat het niet de vraag is of Frankrijk zich aan de zijde van Pruissen of van Oostenrijk scharen zal, maar wel of Frankrijk in dit geval de zijde van Engeland zal verlaten? Dit laatste nu wordt door mij betwijfeld en daar Engelands belang vordert zich niet in den strijd te mengen, geloof ik, dat onze regering er nog wel eens over nadenken zal, voor zij zich in het Duitsche conflict meDgt. In ieder geval had onze regering veel nut kunnen stichten door openlijk voor hare zienswijze uit te komen. Ik had wel mogen lijden dat zij gedreigd had partij te zullen kiezen tegen die mogenheid in DuUsch- land, welke het eerste kanonschol lost. Op die wijze toch zou de oorlog zoowel voor Pruissen als voor Oostenrijk feitelijk onmogelijk geweest zijn. Het Journal du Havre deelt thans nader bijzonderheden mede aangaande den opstand op het fransche koelieschip Hong- Kong iu de chinesche wateren. Het verhaal is van een oog getuige; wij ontleenen daaraan het volgende: Den 22sten Februarij schenen de Chinezen zoo ziek en zoo danig te lijden door de zeeziekte, dat men zich uit mensch- lievendheid verpligt waande, de gewone voorzorgen wat minder streng te handhaven; dientengevolge veroorloofde men hen op het dek te komen. Spoedig echter bleek, dat men onvoor- zigtig was geweest, want onmiddellijk nadat de Chinezen boven waren, sloegen zij tot muiterij over. Het grootste deel der matrozen, verschrikt als zij waren, wierpen zich in de sloepen en vlugtten, terwijl de opstandelingen zich op den kapitein en de stuurlieden wierpen. Een vreeselijk gevecht volgde daaropzes dapperen der equipage hielden namelijk gedurende een langen tijd den strijd tegen een tweehonderdtal muiters vol. Uitgeput van vermoei- jenis en bloedverlies sommigen waren zelfs doodelijk ge kwetst moesten zij voor de overmagt zwichten en zich gevangen I stellen, waarop de stukken van de Hong-Kong werden genageld. Dertig lijken en meer dan honderd gewonden onder de muiters leverden de bewijzen, dat het zestal zich dapper had verdedigd. De Chinezen wierpen hen in de hut en wendden het schip naar land; zij kwamen in de nabijheid van het eiland Tongua, maar vreezende dat de Franschen gevaarlijk voor hen zoudeu worden, veroordeelden zij hen ter doodzij deelden hun dit mede en gaven hun eenige minuten tijd om zich voor te bereiden. Zij mogten zich naar den kapitein be geven, die bedekt met wonden en naar men meende stervende was. Zij zeiden hem vaarwel, vereenigden zich in eene hut en wachten onder het drinken van Champagne den dood af. Plot seling hoort men twee kanonschotenweldra verneemt men dat het schip wordt geëuterd; chinesche zeeroovers komen de roovers bestelen. Er worden inlichtingen genomen aangaande de vlag, waaronder het schip vaart; de hoofdman wendt zich tot de zes matrozen en verzekert hun dat hun leven zal worden gespaard, maar hij eischt dat alles, wat eenige waarde heeft, hem zal worden ter hand gesteld. Weldra kwamen weder andere zeeroovers den bnit betwisten, zoodat het kanongebulder den ganschen nacht voortduurde; met het aanbreken van den dag verscheen echter eene engelsche korvet, die alle jonken op de vlugt dreef. De kapitein en de zes matrozen werden liefderijk verzorgd en naar Macao vervoerd. Wat er van de Hong-Kong is geworden, is nog niet met juist heid bekend, maar zooveel is zeker dat het schip zeer geleden heeft door dc kogels, welke de zeeroovers onderling hebben gewisseld. De kapitein en de eerste stuurman zijn ernstig gekwetst, maar hunue wonden zijn niet doodelijk. De twaalf matrozen, die de vlagt hadden genomen, zijn den 24sten te Macao aangekomenalwaar zij hebben medegedeelddat de officieren van de Hong-Kong vermoord waren. De consul wilde zich hiervan evenwel overtuigen cn zond de engelsche korvet af, waardoor hun leven werd gered. In eene kleine fransche gemeente is dezer dagen iemand gestorven, die van gierigheid een waar beroep had gemaakt. Zoo was b. v. zijn hoofd nimmer door een hoed of iets anders gedekt tijdens zijn gansche leven droeg hij steeds hetzelfde vesten dezelfde broek; een hemd beschouwde hij als eeo nutteloos iets; te huis was hij altijd geheel naakt. Hij ging gewoonlijk met groenten welke hij in eene groote mand droeg, naar de markt te Charony; om nu tc voorkomen dat liet hengsel van de mand de mouw van zijn vest zou bederven, sloeg hij die mouw in de hoogte, enz. Deze ongelukkige heeft gedurende vele jaren geld bijeenverzameld, zonder dit voor zich zei ven of voor een ander nuttig aan te wenden. Hij liet een vermogen na van 100,000 frs.; maar weggeschonken heeft hij niets en deze gedachte was in zijn sterfuur hem eeu zalige troost. Het onweder aan den duitschen staatkundigen hemel opgekomen is nog verre van afgedreven. Zoowel Pruissen als Oostenrijk gaan inet krijgstoe rustingen voort. Bismarck, dc deus ex machina in Pruissen, gevoelt echter zeer goed, dat Oostenrijk op verre na geen handige tegenstander is, en dat, indien dc Pruissen goede soldaten zijn, de Oostenrijkers alles behalve slechte mogen heeten. Van daar dan ook, dat onze jonker pogingen in het werk heeft gesteld om ingeval van een oorlog met Oosten rijk, een gedeelle der Duitsche middel- en kleine Staten op zijne zijde te krijgen, maar deze poging is volgens het antwoord op de circulaire van 24 Maart geheel mislukt. Eu wat nu de alliantie met Italië betreft, daarbij komen van de zijde der fijn berekende Italianen zoo vele alsen en maren opduiken, dat het zeer moeijelijk, zoo niet voor Pruis sen onmogelijk zal zijn, die naar genoegen te bevredigen. Maar hetgeen vooral niet in den smaak van den goeden jonker von Bismarck valt is, dat hij maar volstrekt niet uit Keizer Nap. (die van Frankrijk sonzijdigheid" spreekt) kan wijs worden, hoe ver die onzijdigheid zou gaan, ingeval het, hetgeen om de rust van Europa wille niet le hopen is, tot een oorlog tusschen Oostenrijk en Pruissen kwam. Want, indien er eens een nieuwe kaart van Europa, door den Keizer van Frankrijk en jonker von Bismarck moest gefabriekt worden, zou er misschien nog al eenig verschil tusschen de demarcatielijnen door beide partijen getrokken, bestaan en aangezien Keizer Nap. zich even min graag over het paard laat werpen als zijtic Pruis- sische Exellenlic, zou zulks nog alligt tot eenige vriendelijke gedachteniswisseling aanleiding kunnen geven. Het kan echter nooit geen kwaad, dal PruissetTs Premier nog iemand heeft, dien hij niet gemakkelijk ovcrblufl. Een blad deelt mede dat de koning bepaald heeft voortaan de zieken in de pruissische militaire hospitalen aan de zorg der liefdezusters toe te vertrouwen. De talrijke en uitmuntende dieusten die zij gedurende den oorlog tegen Slees- wijk bewezen hebben, en die zij nog voortdurend in het hos pitaal te Munster aan de lijdenden bewijzen, waar zij sedert eenigen tijd met de zorg der zieken belast waren, heeft hiertoe doen besluiten. Volgens dit besluit zal, zoodra er eenige zusters ergens gevestigd zijn waar een hospitaal bestaat, en zij zich hiertoe aanmeldenvoornamelijk die zieken aan hunne zorg worden toevertrouwddie de meeste oppassing vereischen. Het dienstdoend personeel in deze inrigtingen zal verpligt zijn zich stipt naar de bevelen der zusters te gedragen. Aan dc overste van de orde zal voor elke zuster, die de hospitalen verzorgt, 100 daalders voor onderhoud verstrekt worden, ter wijl zij in de hospitalen voedsel en verdere verpleging zullen genieten. Er bestaat te Berlijn een convent van de liefde zusters, die zich aan de militaire overheden kunnen aanmelden, en het zou niemand verwonderen, zegt het blad, zoo eerstdaags een der militaire hospitalen aan deze zuster werd toevertrouwd. De onvoorwaardelijke weigering van Pruissen om tot de ontwapening over te gaan is het laatste bekende feit in het geschil tusschen Oostenrijk en Pruissen. De duitsche bladen zijn er allen mede vervuld en de voorstellen tot hervorming van den Bond, hoe belangrijk ook in een anderen tijd, blijven op den achtergrond. In Oostenrijk keurt men ze natuurlijk af en de vrijzinnigen toonen er ook weinig ingenomenheid mede De Bankzeitung zegt dat het voorstel berust op een plan reeds in 1848 ontworpen. Beijeren, dat in het geschil een hoofdrol schijnt te zullen vervulleu, verklaart bij monde van den heer von Beust, dat Pruissen geen vrees behoeft te hebben voor den Bond, maar wel de Bond voor Pruissen. In de vorige week vond de koster der St. Stephanus- kerk le Weenen, toen hij in dc doopkapel dier kerk kwam een langwerpige gesloten doos. Hij opende die, en vond daarin hel lijkje van een kind van het mannelijke geslacht. Het lijkje was bijna naakt en had in zijne handjes een briefje, waarin werd medegedeeld, dat hel kind drie dagen oud was, dal het den nooddoop had ontvangen, een na tuurlijken dood was gestorven, maar uil armoede niet kon begraven worden. 'S Hertogenbosch, 12 April. Het provinciaal ge- regt9hof van Noord-Brabant heeft heden morgen den onbezol- digden rijksveldwachter nit Riethoven schuldig verklaard aan de misdaden hem ten laste gelegd en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, twee boeten ieder van 50 bij wanbetaling nog tot 14 dagen gelijke straf, en de kosten. Werkendam* 15 April. Hoewel er op de rivier reeds veel elft gevangen wordt, blijft steeds de prijs derzelve nog hoog, men kan genoemde visch hier niet minder als voor 50 k 60 cents koopen. Dat de vrees voor veeziekte hier op de weilanden, die verpacht worden, ook invloed uitoefent, kan dienen, dat het geen vroeger 80 per bander opbragt thans maar 30 opbrengt. Ten bewijze hoe sterk in deze gemeente de bevolking thans toeneemt, 9trekke het volgende tot bewijs: van primo Januarij tot 14 April zijn 40 kinderen geboren en 20 in dien zelfden tijd overleden. middelburg, 14 April. Heden avond heeft de kerke- raad der Nederduitsche hervormde gemeente alhier uit het vroeger medegedeelde zestal van predikanten, zamengesteld ter vervulling der door het overlijden van den heer A. Slotemaker Cz. ontstane vacature, het volgende alphabetisch gestelde drietal opgemaakt: de heeren dr. J. Hooykaaste Nieuw-Hellevoet; E. C. Jungiuste Zierikzeeen J. II. L. Roozemeijerte Nieuw-Loosdrecht. Het beroep zal heden over acht dagen plaats hebben. Zierikzee* 16 April. Op het twaalftal van predi kanten, opgemaakt door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Charlois, komt 0. a. voor Ds. T J. van Stipriaan Luisgius, predikant te Oosterland De gewezen rijksontvanger der directe belastingen te Vlijmen, die drie weken geleden plotseling werd vermist, zonder dat men zich gegronde reden voor zijne vermissing kon geven, aangezien zijne kas en zijne comptabiliteit behoorlijk in orde waren is jl. Woensdag ontdekt. Zijn lijk nameiyk is drijvende gevonden in de stads vestinggracht, te 's Hertogeubosch, bij de sluis achter het zoogenaamde bastion Oliemolen. Maandag avond laat vóór zijne ver dwijning verliet hij de stad, omdat hij des anderen daags kantoor te Vlijmen moest gaan hou den. Vermoedelijk zijn de duisternis en duizeligheid, waarover hij sinds vele dagen klaagde, oorzaak geweest dat hij in het water geraakte en verdronk. Men verneemt dat Z. M. de koning bij kabinet schrijven aan den minister van oorlog heeft te kennen gegeven, dat het uitreiken van het Metalen Kruis definitief en onherroepelijk als gesloten is verklaard. Hiermede is dus een einde gemaakt aan het in de laatste dagen zoo kwistig uitreiken van liet Metalen Kruis aan personen die, zonder in 1830 en 1831 behoord te hebben tot het leger te velde, of tot de bezitting van eenige vesting in slaat van oorlog of beleg, dat kruis hebben aangevraagd. Dit besluit zal voorzeker inet genoegen worden ver- noineo door allen, die tot het leger te velde behoord hebbende, deel namen aan de krijgsverriglingcn van dat leger, en alzoo regtmatig inet het Metalen Kruis zijn versierd. De Correspondance Havas deelt een berigt uit Londen mede, waarin gezegd wordt dat het engelsch gouvernement, uit aanmerking aan de behoefte aan vleesch, voornemens i9 binnen kort eene wijziging te maken in het verbod op den invoer van vee uit Nederland, in dien zin dat wel de invoer zal worden toegestaan, maar dat het vee in de haven van aankomst zal moeten geslagt worden. Als vervolg op het berigt omtrent den onderwijzer in eene limburgsche gemeente, aan wien door den gemeenteraad met 1 April 11. ontslag werd gegeven, omdat hij buiten de school stellingen had verkondigd in strijd met de leer der katholieke kerk kunnen wij, zegt het Handelsbladthans raede- deelen, dat dit besluit door Z. M. geschorst is tot op 1 Julij a. s. omdat daaruit niet genoegzaam de motieven voor dat ontslag bleken, terwijl er evenmin in te vinden was, waarop de inspecteur van het lager onderwijs daartoe niet had medegewerkt Even als te 's Gravenhage is ook thans te Rotterdam het plan ontworpen voor eene algemeene slagterijdoor parti culieren op te rigten. De Etoile Beige geeft de volgende merkwaar dige cijfervergelijking tusschen Lodewijk Philips en Lodewijk Napoleon. Indien nu de cijfers ook dit maal niet liegen zou Nap. in 1869 moeten vallen Lodewijk Philips be klom den troon in ■18 30 18 50 18 30 18 4818 48 18 48 Lodewijk Napoleon beklom den troon in 18 52 18 52 18 52 18 69 18 69 18 69 Men schrijft uit Wilts, dd. 5 April, nan de Echo du Luxembourg: De geheele landstreek is in den treurigslen toestand. De cholera woedt vreeselijk te Diekirch en omliggende dorpen. Van Zondag avond lot Woensdag morgen overschreed het cijfer der sterfgevallen het getal honderd, en dat wel op eene bevolking van ongeveer twee duizend zielen! Alle middelen, om de ramp tegen te gaan, zijn met onmagt geslagen Om de lucht te zuiveren ontsteekt men groote vuren in de straton en besproeit men de huizeu met kalkchloor-water. Alles vergeefs. De ontmoediging is ten top geslegen; allei vlugt. Het schijnt dat die ontzettende ziekte, die te Cléroenei bij Arlon, is begonnen, daar is aangebragt door een werk man uit Parijs. Van daar heeft ze zich voortgeplant in de rigting van Mamer, Eich, Dommeldange, Weirnerskirch, Luxemburg en Diekirch, langs de ondiepteu en de rivieren. Van eene andere zijde lezen wij in den Courrier du grand duché de Luxembourg: De cholera woedt sints eenige dagen te Diekirch met eene kracht, die men niet meer van die ziekte gewoon was. Na eerst talrijke slagtoffers in min gegoede standen te hebbeu gemaakt, heeft zij nu de burgerij en de gegoeden tót prooi uitgekozen." GEMENGDE BERIGTEN. De geruchten over eenen te verwachten oorlog blijven voort duren doch men gelooft dat het gaan zal als met de ganzen die blazen wel maar bijten niet. In Rusland zijn er zooveel koolmijnen ontdekt, die grooter moeten zijn als de Engelsche en meer dan 200,000 vierkante mijlen groot zijn. Er zal dus vooreerst geen gebrek aan kolen zijn, al moest de wereld door stoom in beweging gebragt worden. De begeerte om naar Amerika te vertrekkenneemt overal zoo zeer toedat er nog schepen te kort zullen komenom ze allen te vervoeren. Een bewijs dus, dat zij het niet naar hun zin hebben in Nederland. Hoewel Thorbecke geen minister meer is, blijft de veeziekte nog maar voortdurendat buiten verwachting is. Te Londen wil men een eiland in het kanaal aanwijzen tot veemarkt en tot slagtplaats, om zoo het vee geslagt te Londen in te voeren, want de Engelsche dames worden zoo bang om ook besmet te worden, dat zij het gezigt van eene koe niet kunnen verdragen. In Engeland zijn er mannen die een inkomen hebben per maand van honderd duizend galden, en toch wordt daar eene belasting op de inkomsten zonder morren betaald. Die Lords weten dat een werkman niet kan betalen, en daarom is ook een goed Engelsch ambachtsman een Hollandschen heer. Mejufvrouw B. te Middelharnis wordt aangeraden, zich niet meer zoo gek tegen over heeren te gedragen, daar zij hen toch niet meer kan behagen, terwijl ieder die een weinig smaak heeft, wel zal oppassen haar niet te na te komen. Te D. is aangeteekendDe chocolade-man, ex-burgemeester en zak- waarnemer, met eene dochter van het slimme lid van het stem bureau, dat bij de voorlaatste verkiezing de vrije stemming zóó voorstonddat het te hopen isdat er geen afgekeurde katten mede ten huwelijk zullen gegeven worden. Te Dordt is ontladen: Het barkschip „Keetje? kapitein „Roodneus," dat spoedig weder zeilklaar zal zijn. Nadere informatiën in het Kasperpad. De meid uit een logement te C. heeft met de Paschen zich zelf te koop aangeboden door een zoldervenster, maar zij werd niet verhoorden nu zingt men Stel op haar toch geen vertrouwen, Want zij is vol valsch venijn; Men kan op haar toch niet bouwen Schoon hare oogen vriend'lijk zijn. Te Middelburg is eene doode vrouw, die in het gasthuis was geannexeerdtot drie maanden gevangenis cn in de kosten veroordeeld, te verhalen bij annexatie in het spinhuis, wegens het annexeren van een ander mans goed. De zoon van een schaapherder te heeft onlangs een jas laten makenen toen hij er om kwam, kon hij dien niet krijgen zonder geld, doch is door eene jufvrouw aldaar aan de schijven geholpen. Aldaar is verleden jaar een jong lammetje geboren, dat naar S. werd gezonden om gekweekt te wordenen thans staat er weder een op de komst, dat echter door den jongen herder zal worden gekweekt. „Na, als dat boter is, ben ik wel door boter komen varen van Rotterdam tot Middelburg toe," zeide verleden week een reiziger te Middelburg iu een logement, bij het eten van stokvisch toen hij in den boterpot keekwant het was enkel water. Nu, de boter is ook te duur om die niet gewasschen op tafel te brengen. De kleermakers te Lubeck willen niet meer werken dan tegen een verhoogd loon van 20 pet. Idem de behangers te Arasterdam. Zij gaan liever naar Amerika dan langer half gebrek te lijden op den dierbaren geboortegrond. Ondertrouwd J. den BLAAÜWEN en Sirjansland, D. BAKKER. 15 April 1866. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, N. J. PRIESTER Ridderhof. Zierikzee, 15 April 1866. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, Vrouwe C. C. de JONGE, geb. de Jonge. Zierikzee, 16 April 1866. Bevallen van een' ZOON, W. OCHT- MAN-Dockheer. Zierikzee, 17 April 1866.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1