N0.2302. 22ste Jaar ff. Xaturdag 14 April 1860. Nieuwstijdingen. ZIEMMZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zlcli: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J- QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnement»- Pr|)si VOOU BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Versch(jnt: Op Woensdag en Znlurdag. Advcrtentlën: 10 cent voor eiken regel. Zcgclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B o r e a o x Zierikzce, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Irigezondene Stukken Franco. Londen, 0 April. Bij gelegenheid der begrafenis van dc voormalige ko ningin van Frankrijk zijn niet minder dan 800 Franschen naar Engeland gereisd inn die plegtiglirid bij te wonen, In eene Engelschr menagerie, waarmede de eigenaar Mnntiers bet land doortrekt, beeft de leeuwin voor rrnige dagen negen welpen ter wereld gebragtdus liet dubbel van bel gewone aantal Elk van die kleine leeuwen is, naar men zegt, 150 pond sterling waard. Het sedert eenigen tijd in Engeland opgerigte korps nationale vrijwilligers is thans zoodanig zamengesteld, dat binnen 24 uren 150,000 man, 60,000 paarden en 100 stukken geschut kunnen vcrecnigd worden. Voor dit korps is de Britsckc staats- begrooting slechts met een bedrag van 350,000 pd. st. bezwaard. Men kent de verschillende duiker-instrumenten, de duiker klok en het duikerkleed. In de duikerklok gaan meer menschen te gelijk, terwijl in het duikerkleed slechts e'éu man past, die afzonderlijk zijn werk doet. Sinds langen tijd worden de duikers in Engeland gebruikt voor onderzeesche werken en ook op den bodem der rivier. In het laatste nummer vau de Engineer vindt men de gansch niet onaardige mededeeling, dat men bij den bouw van de „Westminster Bridge" onder water, wnarmede men thans bezig is, de klok heeft moeten doen vervangen door het duikerklecd, daar het bleek, dat de hoeren arbeiders, in plaats van te werken, de klok gebruikten, onj op den bodem der rivier societcilje te spelen en een kaartje te leggen. In dc eerste drie maanden van dit jaar zijn 24,777 landverhuizers uit Engeland vertrokken, dat is ruim 10,000 meer dan in de drie eerste maanden van liet vorige jaar. In de maand Maart alleen vertrokken 12,253 personen, waarvan 11,787 (meerendeels Ieren) naar de Vercenigde Staten. Poole 6 April. Een schipbreukeling is birr nan. gebragt, die verscheiden uren op eeno plank in zee had rondgedreven, nij geeft op behoord te hebben tot de bemanning van hel schip Elise, kapt. Lund, van New- York naar Brcnierbavenen dal zijn schip den 2den dezer bij Portland door eene schroefstoomboot in den grund gevaren was, waarbij de geheelc equipage behalve bij omgekomen zou zijn. De stoomboot had uiel gestopt ont hulp te verleenen. Bucharest, 9 April. Het rapport van den minister van oorlog schat de strijdmagt der Vorstendommen op 40,000 man geregelde troepen en 32 bataillons militie, ongerekend de burgergarde. Honderd stukken geschut zouden in minder dan eene week gereed zijn. De minister constateert voorts, dat elke Rouraaanzoo noodig, de wapens zou opvatten om 's lauds •trijdmogt te versterken. Harlingen, 5 April. Sedert de schorsing van den vrijen invoer van vee in Engeland kan men hier ter stede merkbaar gevoelen, dat de handel en het vervoer er schade van lijden. In het vorige jaar werden soms des Vrijdags 70 wagens met vee per spoor aangevoerd, heden slechts twee, en op den laatsteu trein, die hoofdzakelijk als veetrein alleen op gcmelden dag rijdt, was geen enkel rund aangebragt. Harlingen, 8 April. Heden morgen zijn hier begraven twee oude vrouwen, die, naar algemeen wordt gezegd, ten gevolge van armoede en gebrek zijn omgekomen. Afkomstig van gegoede 'familie, hielden zij haren hoogen nood voor anderen verborgen. De buren, die getuigen waren van dc ellende der ongelukkigen, toen hunne hulp werd gevraagd, waren ten diepste getroffen door de namelooze ellende in het huisje der overledenen. Onder hunne familie wordt een broeder geteld, die een zeer welgesteld man is. Well, 5 April. Gisteren had hier een voorval plaats dat de noodlottigste gevolgen na zich had kunnen slepen. Omstreeks 2 ure namiddag voer namelijk de veerman met drie passagiers gezeten in de veerboot naar de stoomboot, met dit ongelukkig gevolg, dat cerstgcmeld vaartuig door het rad der stoomboot werd geraakt, en daardoor ten onderste boven gingtwee pas sagiers geraakten in het rad der stoomboot en werden een a tweemaal mee rondgedraaid; één hunner, zijnde een dragonder, heeft zijne politiemuts en zijn sabel verloren, terwijl zijne broek geheel verscheurd was, de twee anderen hadden zich aan de raderkas vastgekneld en zijn zoo gered geworden. Ge lukkig dat hierbij niemand het leven verloren heeft. Het was overigens een treurig schouwspel, en onbegrijpelijk mag het hceten, dat de personen die met het rad hebben rondgedraaid, geen letsel bekomen hebben. Een zak geld inhoudende f 400 is hierbij verloren geraakt. Men moet met lof vermelden dat dadelijk twee bootjes van hier te water werden gebragt om de noodige hulp te verleenen, terwijl de reddingsboot zich op de stoomboot bevindende niet werd afgelaten dan toen het te laat was. Arnhem, 10 April. Mogt men zich tot heden verheu gen dat de provincie Gelderland van de zoo gevreesde veepest bevrijd bleef, thans zien we on9 tot ons leedwezen genoodzaakt te melden, dat die ontzettende ziekte in het dorp Rumpt, ge meente Deil, bij den landbouwer K. is uitgebroken. Wij vernemendat reeds gisteren de geheele veestapel van genoemden landbouwer, bestaande uit 23 stuks hoornvee, i9 onteigend en afgemaakt en de vereischte maatregelen zijn ge nomen om zoo mogelijk verdere uitbreiding der ziekte te weren. Eene familie hier woonachtig begaf zich eenige dageu geleden naar Kleef om daar den zomer door te brengen. Onder de meubels enz., die haar werden nagezonden, was ook een koperen vogelkooi en daarin eene kanarie. De Pruissische douanen hebben geweigerd den vogel te laten passeren wegens het verbod tot invoer van vee en andere dieren uit Nederland. Men moet een douaan zijn om op die wijze instructies toe te passen. Die handelwijze herinnert aan het bevel van den burgemeester van Kampen (uit den tijd, waarin die stad den naam verdiende, welke men haar nog toekent,) het bevel namelijk om ds poorten der stad te sluiten, omdat de kanarie zijner dochter was weg gevlogen. Ook hier wil men de grenzen sluiten voor de vogels Weldra zal men ook de verbodsbepaling op het ongedierte gaan toepassen. Ooststellingwerf, 6 April. Toen de veehouder W. vau Rozen van Oosterwolde gister met een zijner varkens den publiekcn weg passeerde, werd dit dier door de rijks ambtenaren aaugehouden en onder quarantaine geplaatst, op grond, dat genoemde van Rozen weigerachtig is geweest, om, op kosten van de gemeente, zijn vee te laten merken met de letter O. Daar de raad dezer gemeente eene verordening heeft vastgesteld, waarin de bepaling is opgenomen, dat alle vee in Ooststellingwerf met de letter O moet gemerkt zijn, wauneer het deu publieken weg passeert, is er bereids van dit feit proces-verbaal opgemaakt. 'S Hertogenboscll, 7 April. Voor het provinciaal geregtshof van Noord-Brabant stond heden te regt de onbe zoldigde rijksveldwachter te Riethoven wegens het 1°. in zijne betrekking opmaken eeucr acte, waarin hij het feit of de omstandigheden bedricgelijk had veranderd en de valsche feiten als waar gestaafd; 2°. het des bewust gebruik maken van zoodanige acte, en 3° het afleggen van eene valsche getuigenis. Het openbaar ministerie requireerde zijne schuldigverklaring aan die misdaden en veroordeeliüg tot 20 jaren tuchthuisstraf en f 50 boete, bij wanbetaling te vervangen door 7 dagen gelijke straf. Den llden dezer zal het hof in deze uitspraak doen. 'S CravenViage, 7 April. H. M. de Koningin heeft heden de tentoonstelling van bloemen, planten, vruchten en tuinsieraden der Kon. Ned. maatschappij lot aanmoe diging van den tuinbouw, met een langdurig bezoek vereerd. In de afgeloopen week is door de militaire autoriteit ontdekt, dat verschillende onder-ofïïciereu van het rcg. grenadiers en jagers, die belast waren met dei» inkoop van levensmiddelen, zicli hebben schuldig gemaakt aan ergerlijke fraudulrusc handelingen. Ten gevolge dezer ontdekking bevinden zich bedoelde onder-officierenreeds voorloopig in arrest. 's Gravenhage 9 April. De bijeenkomst der tweede kaïncr is uitgesteld tot den 24slen dezer. Zooals wij reeds gemeld hebben, zullen den 26 April voor het prov. geregtshof in Zuid-Holland teregt staan Antje Lieversc en Pelronella van Rossuin wed. van P. Peek. De zaak komt volgens dc acte vanbeschuldiging voornamelijk hierop neder, dat de eerste beschuldigde is bevallen dat zij het kind hoorendc smakken, het met het aangezigt voorover op het heddegoed heeft gelegd en met een hand de keel heeft digi gedrukt; dat zij dien band dubbel genomen om den hals sloeg van hel kind, dat onder dc dekens lag, en den band daarop heeft digtgehaald. met elke hand een der einden vasthoudende, hetgeen 4 a 5 minuten duurde; dat zij na afloop daarvan een gil heeft gegeven, waarop Pctcrnella vau Rossum, de moeder van de kraamvrouw, er bij kwam, het dek opsloeg en het kind opnam, hetwelk nog snikte of gorgelde; dat zij daarom lot hare moeder zeideals er nog leven in is, wring het dan maar het keeltje digt." dat de moeder, welke toen niet wist wal hare dochter met het kind gedaan had en zag dat het kind meer dood dan levend was, niet hare regterhand van achteren hel halsje gedurende eene minuut zoodanig heeft toegeknepen, dat er daarna geen leven meer in te bespeuren was, hebbende zij het kind daarbij met de andere hand steunende achterover gehouden dal liet lijkje vervolgens in een roode luijer gewikkeld en bij de le besch.. onder de dekens op het bed werd gelegd dat beiden hadden beraamd om het kind in stille in den tuin te begraven, doch dal de ongesteldheid der lc besch. zoo toenam dat de 2e besch., hoewel de eerste zich daartegen verzette, een geneeskundige is gaan halen; dat dc le besch het plan tol het vermoorden van het kind, waarvan zij zwanger was, heeft gemaakt op den middag vóór hare bevalling, terwijl zij zal te werken. De conclusie der deskundigen ui: de lijkschouwing is: dat het lijkje dat is van een voldragen levensvatbaar kind dat het kind heeft geademd, en dus geleefd; dat de ademhaling op de eene of andere wijze is verhinderd geworden; dal de verhindering ver oorzaakt kan zijn door van buiten aangebragt geweld; dat de aan hen medegedeelde bekentenissen van dc be schuldigden volkomen overeenstemmen met hetgeen door hen bij de lijkopening is waargenomen dat met voldoende zekerheid kan worden aangenomen dat de dood door verwording, dat is door verstikking, is veroorzaakt. En worden mitsdien Antje L. en Pctronella van R. besch ulv digd van kindermoord door haar te zamen en in verecniging begaan, wat de eerste betreft voor de eerste maal door de ongehuwde moeder. 10 April. Iu zake K. van Baaien, requirant van cas satie tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Noord- Brabant, waarbij hij is veroordeeld ter zake van valschheid in geschrift van koophandel, het des bewust gebruik maken van dat valsche geschrift en het door braak ontvlugten uit de ge vangenis, heeft de hooge raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, heden uitspraak gedaan en, met vernietiging van het beklaagde arrest, alleen wat de twee cerstgemelde punten betreft, ten principale regtdoende, den requirant schuldig verklaard aan valschheid in onderhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken vau dat valsche geschrift, en hem te dier zake veroor deeld tot eene tnchthuisstraf van 5 jaren, eene geldboete van f 50 en in de kosten. Kierikzee, 12 April. Wij hebben onlangs medegedeeld dat een molenaar in de gemeente Waarde gestorven was, ver moedelijk ten gevolge van vergiftiging door zijne vrouw; wij vernemen thans dat ook de zuster der vrouw en de vroeger bij den overledene in dienst geweest zijnde knecht in hechte nis zijn genomen, als verdacht van medepligtigheid. De Kolnische Zeitung behelst het volgende, dat in Keulen zelf den menschen zoo veel plcizier gedaan heeft, dat ze het uitgeknipte stukje uit die courant naar Holland gezonden hebben: „Nog altijd loopen de hier voor de eerste maal in het hei lige Keulen vertoevende Hollandschc bokkingboeren langs de straten en prijzen hunne bokking met luider stemme aan, ver gezeld van de Kenlsche vischvrouwen, die, in 't geheel niet in haar schik zijn met die concurrentie, het geschreeuw van de Hol landers met allerlei gekke mines nadoen en daardoor onophou delijk het publiek allerlei dwaze spektakels te zien geven, waarin het uitbundig pleizier heeft. Een van de merkwaardigste scènes had onlangs plaats op de Oude Markt, waar een lange, krachtige Hollander en zijne hem op de hielen volgende vrouwelijke visch- concurrenten met roepen, schreeuwen en gesticuleeren zulk een digte, steeds aangroeijende massa menschen om zich heen ver zamelden, dat een agent van politie, ter voorkoming van wan ordelijkheden, den Hollander meende te moeten aanmanen, het veld te ruimen. De taaije Hollander was geenzins van plan aan de aanmaning te voldoen, maar bood integendeel met de meest mogelijke kalmte een zeer passieven wederstand. Eibot! eibot! bot!" riep hij zoo bedaard mogelijk den Pruissischen politie-beambte tegen, terwijl hij kalm en bedaard op zijn krui wagen ging zitten. Toen deze hem na bij den arm pakte, zei hij heel flegmatiek; Van me lijf afblijvenhoor!" en hij haalde daarbij een groot mes uit zijn wijden broekzak te voor schijn. „Wat" zei de dienaar van politie: „wou je met je mes dreigen?" „Nee," antwoordde de lange Hollander heel goed moedig: „ik wou maar het puntje van me sigaar afsnijden." Daarop barstten al de omstanders in zoo'n gelach uit, dat men 't wel te Berlijn kon hooren. De beambte gaf het echter niet op, om den held dier scène achter de coulissen te brengen; maar de Hollander zette daar steeds zijne theorie van passieveu weerstand tegenover. Eibot! eibot! bot! ging het maar steeds voort. De agent der hooge overheid had nooit zoo iets bijge woond, zoo'n kerel die geen respect had voor de Pruissische Königliche Polizei bei Gottes Guaden. Hij pakte hem daarop weer bij den arm, met eeu gezigt alsof hij de koning van Pruissen zelf was, maar het boertje zei nogmaalsVan me lijf afblijven hoor je!" en daarbij haalde hij zijn klein kaasmes weer voor den dag. „Wat," hernam de Königliche policie-beambte bei Gottes Gnaden daarop weer, met een gezigt zoo bar als hij maar zetten kon. Wat wou je je met je mes verzetten „Nee," antwoordde de ander weer even bedaard, „me sigaar trekt nog niet goed, er moet nog een klein endje af!" De vrolijkheid der omstanders steeg daarop al hooger en hoogcr, en eveneens de beleedigde trots van den politie-beambte. Eindelijk liet de Hollander zich toch bewegen om den politie-sergeant hij was nog wel sergeant naar deu commissaris te volgenhij pakte zijn kruiwagen op en volgde hem, altijd met zijn Eibot, volle eibotbot, en zijn groot gevolg van omstanders, waar hij zijn pas liet zien, die volkomen in orde was, zoodat hij verder gerust zijn weg vervolgen kon. Eibot, volle eibot, zoo klonk het dadelijk weer aan de deur van bet politie-bureauwaar de nijdige politie-sergeant stilletjes binnen bleef." Men schrijft aan het Handelsblad uit de residentie: Als zeker kan ik u mededeelen, dat de bekende circulaire van graaf von Bismarck, van 24 Maart jl., niet aan de Neder- landsche regering is medegedeeld, niettegenstaande het koningrijk der Nederlanden, voor Limburg, deel uitmaakt van den Duit- schen bond. Dat hierdoor aan de Nederlandsche regering eene groote dienst is bewezen, is niet te ontkennen, omdat zij zich nu omtrent het punt in geschil niet behoeft te verklaren, waar door het gemakkelijker wordt het beginsel van neutraliteit vast te houden, dat het best met onze belangen strookt. De heer v. Bismarck heeft ons dus wel door het niet zen den der circulaire eene dienst bewezen, doch eigenlijk is het weder eene diplomatieke kunstgreep van den Pruissischen pre mier. Door Nederland de gevaarlijke klip vau een antwoord te doen ontwijken, wenscht graaf v. Bismarck zich de stem van Nederland te verzekeren op het oogenblik dat de zaak der boudshervorming voor de bondsvergadering zal worden gebragt. Wij mogen echter verwachten, dat onze regering genoeg door- zigt zal hebben, om den strik te ontwijken, die haar door de Pruissische politiek wordt gespannen. Reeds eenigen tijd geleden was door den Oostenrijkschen ge zant bij ons hof, den baron von Langenau, aan zijne regering een verlof voor een paar maanden aangevraagd. De politieke toestand noopte echter den gezant van dat verlof nog geen ge bruik te maken. Thans evenwel heeft dc heer von Langenau zijn verlof van drie maanden aanvaard, na alvorens op eene aan zijne regering gerigte vraag of zijne verwijdering van zijn post ook tot ongelegenheden aanleiding kon geven ten antwoord te hebben bekomen dat hij thans zijn vertrek niet langer be hoefde uit te stellen. Men meent hierin een bewijs te zien, dat de toestand eenigzins 19 verbeterd. Te DieUircli in Luxemburg woedt de cholera sedert geruiinen tijd teer ernstig. Van de 2000 zielen stierven lussclicn zondagavond en woensdag morgen meer dan 100. In eene correspondentie uit Parijs lezen wij het volgende „Voor de regtbank der correctioneele politie verschijuen in den laatsten tijd niet zelden heeren, in 't zwart gekleed, doch met eenigzins versleten rok, gearresteerd wegens landlooperij. De president. Gij hebt geen betrekking? Wel zeker, mijnheer de president, en nog wel eene zeer winstgevende betrekking als de zelfmoorden maar wat opleveren. Welke betrekking dan? Ik ben koopman in touwwaarmede men zich heeft opgehangen. Uwe lezers zullen weten dat een stuk touw, hetwelk tot strop heeft gediend, aan dengene die dit in zijn zak draagt geluk in 't spel geeft. Deze speculatie op de ligtgeloovigheid is in het Parijs der 19e eeuw nog een middel om geld te verdienen: en die ligtgcloovigen zijn niet alleen spelers, die rondom een ruwe herbergtafel den duivel van 't spel aanbidden, neen het zijn ook die spelers, welke aan de sierlijke speeltafel plaats nemen met een stapel goud ter linker- en een glas schuimende chara- pague aan de regterzijde. 't Is waar, de wereld wil bedrogen worden, zij worde dus bedrogenmaar 't strekke tevens weder tot bewijs der demoralisatie onzer maatschappelijke toestanden, 'tgewoon verschijnsel onder eene natie die de vrijheid misten al lager en lager in den zedelijken modderpoel wegzinkt. gemengde berigten. Nopens de werken in Zeeland en vooral over de Schelde zal een rapport aan de Belgische regering worden medegedeeld, dat zoo smakelijk is, dat de Nederlandsche regering vertrouwt, dat dan alle bezwaren wel zullen zijn verdwenen. Hoewel de geruchten van oorlog thans geruster zijn, begint men toch te spreken om Venlo en Maastricht te versterken, dat zeker een overtollig werk wezen zou, want ingeval van oorlog zouden die vestingen spoedig ingenomen zijn. De Noord-Hollandsche boeren hebben zulke lange gezigten gekregen, dat zij dubbel scheergeld moeten geven te Amsterdam als zij zich laten scheren, omdat er zooveel zeep meer noodig is en meer tijd dan vroeger. Die verandering schrijft men toe aan de daling van het vee, en vooral de vette kalvers, die wel 25 pet. minder zijn. Te Amsterdam zijn de dagloonen van het werkvolk eenigzins verhoogd, behalve dat van de stalhouders-knechts, die daarover in het Handelsblad bitter klagen, en zeggen: Schreeuwend on« regt, alle vakken klagen, maar laat ons ook eens spreken over de bazen van ons vak, wij die van zondag tot zoudag, nacht en dag, ja maar al te dikwerf 's nachts werken. Een timmermau werkt zes dagen, wij hebben een dag in het geheele jaar voor 0091 en verdienen 6 of 5 per week; des nachts moeten wij bij sommige menschen 4 a 5 uren wachtendes morgens op onzen gewonen tijd weer op het werk komen, ja dikwijls ver- loopen er wekendat er geen bed gebruikt isis het dan te verwonderen, dat men hier of daar een 9lapenden voerman ziet? ja wat erger is, gebenrt er iets dat tegenloopt in dat werk, dan is het eerste woord „hij is zeker dronken die kerelmaar oordeelt zeivenAls de bazen beter loon gaven, vele ongelukkeu zouden voorkomen worden! of als zij degenen, die des nachts gewerkt hebben over dag vrijlietenals de baas van het nacht werk 4 a 5 ontvangt, dan krijgen wij niets daarvoor. De fooijen worden minder, want de menschen hebben dan al veel voor dat wachten betaald, en op het fooijen krijgen van pas sagiers kan men di»9 niet rekenen. Dus bazen denk daar eens over na. Te Colijnsplaat wordt een boeren-knecht aangera den, om, wanneer hij weder aanvraag doet om een duifje in de fuik te krijgen daar geen vogelwachler op uit te staren eu er geen cadeau voor te beloven al9 het goed gelukt, want hij is gewogen en te ligt bevonden. Dus: Manal pronkt gij als een paauw Telkens loopt ge uw scheenen blaauw. Iemand te St.-Annaland moest de winst van ziju land aan zijn t' huislcgger voor kleêren spanderenanders zal men den on- noozelen bloed, als hij komt winterneven, met zijne gescheurde kleêren, moeten terug sturen. Eene jonge dame in den Zuidk. met drie kruisjes achter den rng, moest zooveel onwaarheden niet uitbazuinen, als zij bij hare vriendinnen komt, van een naaldridder; want: Al is die dame toch wat lang, Men is van hare tong niet bang, Al dacht zij met haar fijn gezigt, Dat het niet komen zou aan 't licht. Arjaantjc te N. is zoo verblijd met de komst van een timmerman, dat zij nog dol zal worden; en zingt: Zoo lang de zuiden wind Zal op de aarde waaijen, Zoo lang de zevenster, Zal aan den hemel draaijen, Zoo lang de gouden zon, Zal geven haren schijn Zoo lang ik leven mag En kan maar adem halen, Zoo lang blijft hij mijn lief, Dat zeg ik duizend malen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1