N°. 2300. 22sle Jaarg. Zaturdag 7 April 1866. Nieuwstijdingen. iOttttgrWawV. I1T3EZOITDEHE ST'JZZEIT. ZNIIIkZIISCIII NIEUWSBODE ics-, en enz. N e n abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Auicrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements- Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1»30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco Ne-w-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: J cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. Dc inzending der Advertcnliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zicrikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Weenen, 30 Maart. De toekomst wordt met zorg te gemoel gezien, maar de bladen zijn, al stijgt de vrees voor oorlog, arm aan stellige berigten In elk geval merkt men hier weinig van krijgstoe rustingen, en deze moeten tol dus verre ook niet op groote schaal hebben plaats gehad. Dat Italië zich ook toerust, gelooft men stellig, en sommigen willen weten, dat het reeds eene alliantie met Pruissen heeft gesloten. Zoo ver is hel echter ongetwijfeld nog niet gekomen. De Oostenrijksche regering hoopt Frankrijk te bewegen, zijne waarschuwende stem aan Italië te doen hooren. Doch zoo hel weikelijk tot een oorlog tusschen Pruissen en Oostenrijk inogt komen, zal Frankrijk moeijelijk Italië in toom kunnen houden; hel weet misschien zelf, dat, als hel daartoe komt, de Italiaanschc regering zelve de beweging der bevolking niet kan tegengaan, om zich in de armen des oorlogs te werpen en een kans op Venetie te wagen. De telegraaf meldt uit Berlijn onder dagteekening van 2 April Men meent dat de midden staten in afwachting van Oostenrijks initiatief, het doen van een voorstel aan de bondsdag zullen verschuiven. Uit Oderberg meldt men van denzelfden dag langs telegra- fischen weg: Gisteren in den vroegen morgen hebben de oostenrijksche autoriteiten bevel ontvangen om alle verlofgangers op te roepen. De Staats-Anzeiger bevat een rescript van de ministers van binnenlandsche zaken en oorlog, waarbij bepaald wordt, dat de suppletietroepen en de reserve van de landweer en de manschappen van het 4de, 5de en 6de legerkorps geen verlof meer kunnen erlangen. De koning heeft een onderhoud gehad met den prins voa Hohenzollern, president van het vorige liberale ministerie, die den koning tot vrede had aangemaand. Deze kreeg van Z. M. ten antwoord: Oostenrijk noodzaakt mij tot handelen; ik doe dit met God en mijn geweten en ik moet mijn pligt jegens het land nakomen." De Oostenrijksche bladen beschouwen den oorlog met Pruissen als onvermijdelijk. Uithoofde van het kritieke van den politieken toestand zijn er met de krediet-inrigting te Weenen contracten gesloten tot het leveren van aanzienlijke hoeveelheden graan. Roermond, 1 April. In een koffijhuis alhier ontstond hevige woordenwisseling tusschen den schoolmeester W. S. en den Heer E de herbergier zag zich genoodzaakt den school meester buiten de deur te zetten, doch terwijl dit geschiedde haalde W. een pistool uit den zak en legde op den Heer E. aangelukkig mistte het schot zijn doelzonder iemand te kwetsen kwam de kogel in den muur te regt. De justitie doet onderzoek. Zwolle, 2 April. Sedert een paar dagen is de aanvoer van kievitseijeren hier buitengewoon groot. Een paar koop lieden van elders, die voor de eerst aangebodene 15 cent per stuk betaalden, nemen ze voortdurend tot hoogen prijs aan. De genoemde eijeren worden allen verzondenhet is echter niet bekend waarheen; intusschen schijnen de koopers met zeer goede afnemers in relatie te staan. De veeziekte, die aanvankelijk in onze provincie minder werd, schijnt zich op nieuw te Warder, Nieuwer-Amstel en Ouder-Amstel vertoond te hebben. In laatstgenoemde gemeente, bij P. van Rijn, zijn 33 koeijen en 2 kalveren te dier zake onteigend en afgemaakt. Amsterdam, 3 April. Gisteren werd alhier in het gebouw der Maatschappij Tot Nul van t Algemeen eene ver gadering gehouden door 62 afgevaardigden der verschillende Nederlandsche Typografische Vereenigingenvertegenwoordi gende 1741 leden, waarop de middelen werden beraamd, om langs wettige wegen verbeteringen te brengen in het lot van den typograaf, door zijne bezoldiging in betere verhouding te brengen met de tegenwoordige prijzen van levensmiddelen en woningen. Wateringen, 31 Maart. De veetyphus blijft hier nog steeds heerschcn, hoewel niet in hevigen graad; de sterfte bepaalt zich in den regel tot een derde en hoogstens tot de helft der aangetaste runderen. 'sGravenhage, 3 April. Verschillende vlcesch- houwers te dezer slede hehben aan hunne begunstigers eene circulaire gerigt, houdende, dat de redenen, welke hen in der tijd aanleiding hebben gegeven tol eene vei hooging der prijzen van hel slaglvee te moeten overgaan tol hun genoegen gcdeellelijk zijn opgeheven, doordien de vervoer van hier naar Engeland met aan vang van den 28slen Maart II. heeft opgehouden te be slaan Deze verbodsbepaling heeft al dadelijk op de marktprijzen van de kalveren eene gunstige uil werking gehad Zij zijn hierdoor in staat gesteld aan de op merking in hunne vroegere circulaire vervat gevolg te kunnen geven, en hel is hun derhalve aangenaam Ier kennis van hunne kalanten te brengen, dat de prijs van het kalfsvleesch met 20 cent per pond zal worden verminderd, in te gaan met 1 April. De Volksvriend meldt, dat de algemeene vergadering van de Ned. vereeniging lot afschaffing van sterken drank, dit jaar in den loop der maand Julij zal worden gehouden te Zalt-Bommel. 'S Hertogenbosch, 2 April. In de protestantsche kerk alhier had heden eene aandoenlijke plegtigheid plaats, den onlangs van hier naar Groningen beroepen leeraar Ds. 3ios- sehnans, welke dat beroep heeft aangenomen, en aanstaanden Zondag zijne afscheidspredicatie houden zal, was door eene commissie uit den boezem der gemeente uitgenoodigd, des na middags ten een uur bij hun te komen in de consistorie-kamer der kerk, ten einde hem daar ook een stoffelijk bewijs hunner erkentelijkheid en liefde te mogen aanbiedentoeganglcaarten waren verleend aan alle inteekenaren op het Souvenir dat zou worden aangeboden, en bestond in een prachtig zilver Servies. Al spoedig was de ruime consistorie-kamer overvol, zoodat nog tijdig, eene verplaatsing van banken en stoelen kon plaats hebben ten einde de plegtigheid in de kerk geschieden kon. Kwart na een uur verscheen de geliefde leeraar in het midden zijner aanhangers en vrienden daar aanwezig uit alle standen der gemeente, en binnengeleid door den Raadsheer hij het prov. geregtshof mr. Versveltwelke den zoo hartelyk beminden pre diker toesprak in bewoordingen, zoo welsprekend en roerend dat menige traan is gestort; dat gesprokene hier weer te geven laat het bestek niet toe, evenmin als het antwoord door den waardigen evangelie-dienaar gegeven; 'tware woorden van het hart tot het hartwoorden die door al de aanwezigen nooit zullen worden vergeten, van diepe beteekenis voor de Christe lijke kerk, en deze gemeente in het bijzonder. Breda, 1 Ap ril. Iu de alom vermaarde bierbrouwerij, gelegen onder Heusdenhout, gemeente Teteringen, had op witten Donderdag een groot ongeluk plaats. Boven den groolen beestenstal bevindt zich een zolder, die met verscheidene lasten garst was beladen. Met een schrikkelijk gekraak stortte deze in, gelukkig juist toen de melkmeisjes den veestal hadden verlaten. Eene uitmuntende melkkoe, waarvoorden vorigen dag nog/260 geboden was, vier beste vaarskoeijen en een vet gemest kalf zijn onder de puinhoopen bedolven. Het was een akelig gezigt toen deze arme verminkte dieren van onder het puin werden te voorschijn gehaald. Menschenlevens zijn er niet te betreuren. Ilellevoetsluis, 2 April. Op 31 Maart vertrok van hier het Bremerschip Tuisko, kapt. Danneman, met 62 land verhuizers uit Groningen en Friesland en in den avond van dien dag de Engelsche stoomboot Seagull, kapt. Dunipace, met 57 personen, allen met besteraming naar New-York, terwijl op dienzelfden dag van Flakké alhier een schuitje arriveerde met een 20-tal personen, die op morgen de reis naar Amerika per boot via Londen aanvaarden. Ook de Engelsche boot Swallow, varende op Hull, had een paar dagen geleden een 100-tal van die personen aan boord. Opmerkelijk is het, dat wel voor gedeelte van die land verhuizers Nederlanders zijn. Zierikzee, 5 April. Z. M. heeft benoemd, tot regter in de arrondissemeuts-regtbank alhier, mr. J. C. B. baron van Lijndenadvokaat te Middelburg, thans schoolopz. in het 6de schooldistrict van Zeeland, en tot burgemeester der gemeenten Burgh en Haamstede den heer C. 31. Bolle. Voor eenigen tijd gaf dr. Jouckbloet, fid van de tweede kamer, eene studie over het koloniale vraagstuk, waarin hij resumeerde al wat daarover in de kamer was voorgevallen. Een soortgelijken arbeid heeft thans de heer Jonckbloet gegeven over de onderwijs-kwestie. Zijn werk, Schoolwet-agitatie, dat in den hem eigenen bondigen stijl geschreven is, bevat de uiteenzetting van de vcrschilleude standpunten welke in de kamer ten opzigte van dit vraagstuk zijn aangenomen en strekt inzonderheid om de wet op het lager ouderwijs te regtvaardigen. Het boek is evenwel geen strijdschrift: de schrijver „zou zich gelukkig achten want hij zou meenen eene ouberekenbare dienst aan zijn vaderland te bewijzen indien hij op eenigerlei wijze kon medewerken, om het vuur, dat het land in laaije vlam dreigt te zetten, te helpen blusscbenom den bestaanden strijd zoo te beslechten, dat alle partijen bevredigd warendat te gemoet gekomen werd aan regtmatige grieven der minderheid, zoo ze er zijn, zonder dat bij de meerderheid regtmatig onge noegen en bezorgdheid werd opgewekt." De heer Jonckbloet laat er evenwel terstond opvolgen: „ik kan intusschen niet ontveinzen, dat ik vrees, dat zoodanig vooruitzigt vooralsnog een, ik zou haast zeggen, onbereikbaar ideaaleen illusie is." Wij gelooven het met hem, maar ook dan wanneer dit doel niet bereikt wordt, heeft de heer Jonckbloet een nuttig werk gedaan, door tegenover de agitatie, welke van de anti-revolu tionaire en clericale zijde tegen de onderwijswet wordt aange stookt, het kalme betoog te stellen dat de zaak onder haar waar licht brengt en tot overtuiging bevorderlijk kan wezen. Men meldt uit Rotterdam van 31 Maart: Heden had op de stedelijke begraafplaats in Crooswijck dc ter aarde bestelling plaats van mej. H. 31. Corver, in leven hoofdonderwijzeres aan eene openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs, 1ste klasse, voor meisjes. Bij het graf, waar zich, ondanks het ongunstige weder, eene schaar vrienden i en declucmenden vereenigd zag, nam de heer J. G. Bethe, uit Zie rikzee, het woord, al9 een vriend die de overledene van hare jeugd gekend had, schetste in weinige, treffende woorden hare voortreffelijke hoedanigheden van hoofd en hart, hare betrek- I kelijk korte voorbereiding, haar leven in en voor haren werk- kring. Slechts een vijftal jaren mogt zij zich zelfstandig daarin i bewegen, en toch, daarvan was hij overtuigd, niet vruchteloos, i Was de overledene, in de school des lijdens opgevoed en ont wikkeld die nu ontwassen en tot eene hoogere overgegaan, haar aandenken zou nog lang in het hart van vele harer leer lingen voortleven. Met een woord van dankzeggiug aan de aanwezige school-autoriteiten en de naaste ambtgenootcn der overledene, voor de belangstelling en hoogachtiug haar vroeger en ook nu betoond, sloot spreker deze eenvoudige maar roe rende plegtigheid. Men schrijft uit Meppet Drenthe heeft, door een paar magere jaren eene geld- krisis doorleefd waarvan de alles verklappende dagbladen weinig gewag maakten, maar die toch velen bang genoeg viel. De goede rogge en hoekweitoogst var» 1865 heeft den boerenstand weder bloed bijgezel" en dc ellende is geleden. Dat ziet men ook aan de toebereidselen bier en daar gemaakt, oen nieuwe huizen te bouwen of oude te verbeteren en te verfraaijen. De geldkrisis, waarvan wij zoo even spraken, heeft inenigcn spaarpot, zelfs van gouden willems en ongeschon den drieguldens uit hunne schuilhoeken gebragt, maar ook verraden, dat vele boeren in sommige streken van Drenthe aanzienlijke sommen en portefeuille hebben, en de som in Russen, Oostenrijkers, Noord-Amerikanen, ja, in Turken, heel secuur achter 't slot zilteode, een cijfer beloopt, waarover men zich, als het bekend was, zelfs in Holland zou verwonderen. Van daar, dat de boer, die vroeger alleen in de courant keek om den prijs van bel vee op deze of dien marktdag te vernemen thans zeer oplettend den koers der effecten napluist en zeer goed weet, waarop het uitgestrekte papierengeld de dikste coupons zijn te knippen. Over het gehalte van staatspapieren redeneert de Drentsclie boer zeer gezond. Het oordcel daarover vestigde zich bij hem door lezen, hooren spreken en vragen, en van daar, dat politieke geruchten van drei genden aard, die dikwijls 's morgens komen om 'savonds voor goed te verdwijnen, hem geen oogenblik slaaps roovcn. In de week, eindigende met 24 Maart, zijn in Engeland en Schotland door dc veeziekte aange tast 4704 stuks vee, tegen 6261 in de week van 10 tot 17 Maart Hierbij ontbreken evenwel nog de rapporten van 59 inspecteurs, die iu de vorige weck te zamen 1215 nieuwe gevallen constateerden. Sedert bet uitbreken der ziekte zijn in Engeland en Schot land aangetast 209,022, afgemaakt 44,305, gestorven 121,369, en hersteld 29,286 sluks GEMENGDE BERIGTEN. Als naar gewoonte beginnen de landbouwers in een gedeelte van Zuid-Beveland weder schade en overlast te krijgen van een rijke eijerzocker. Uit gierigheid loopt die man, die nog al lid van den gemeente-raad is, eend- en kievit-eijeren zoeken, met een jagthond en een springstok, waardoor het te velde staande graan groot beschadigd wordt, en hoewel er verleden jaar over geklaagd i9heeft men niet vernomen dat er proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt, zoo dat er dit jaar niet over zal geklaagd wordenmaar er zal kennis van worden gegeven aan dcu commissaris des konings iu Zeeland. Ook heeft men in dien omtrek mede nog een edel Sbaar raadslid, en tevens een welgesteld landbouwer; die man namelijk is nu vrachtrijder geworden, en er zijn er meer dan genoeg. Dit kan niemand nu hem wel niet belettenmaar is dit overeen te brengen met zijnen afgelegden eedom de belangen der gemeente voor te staan en bloei en welvaart te helpen bevorderen Te IJ. wordt eene dame verzocht hare tong wat in toom te houden, al is zij wat van niet tot iet gekomenmaar Een muzijkant, die gaarne vrijdt, Heeft sedert een geruimen tijd Een net gezet om naar verlangen, Die zwarte duif er iu te vangen En is dit eenmaal dan geschied Dan komt zij zeker weer tot niet. Met het Paaschfeest heeft de voorzanger in de Roomsche kerk te N. het er weder goed afgebragt. Ja: O! die mau die schreeuwde weer, Of zijn long was enkel leer En 't latiju vloog uit zijn mond Zoo men 't nooit te Rome vond. Ieder zei dan ook bij 't hooren „Dit doet hart en ziel bekoren, „Maar om dit zoo voor te dragen, „Moet men gouden eijers wagen!" Woont dus voortaan, wonderman, Naast het orgel zoo lang 't kan En wat dan daar wel geschiedt, Weet men, maar men zegt het niet. Te Waarde wordt een 18jarig molenaartje strikken gespan nen waar hij nog in verward zal raken, door eene slimme dienstmaagd die hare tong goed kan gebruikendoch van hoog moed tegen niemand spreekt. Het zedige juffertje te Oost- Kapelle wordt verzocht, zoo niet door de glazen van hare buren te kijken, en zoo een en ander rond te bazuinen. Een amb tenaar te H. wordt uitgenoodigd om zijne vrienden te komen bezoeken op zijne vorige verblijfplaats, want als zijne vrienden hem komen bezoeken dan slaapt hij zoo vast dat hij niet wakker te krijgeu is, dat een laarzen-vcrkooper heeft ondervonden. Te IJzendijke moest eeue dame zooveel kwaad van iemand niet spreken nu zij haar doel niet kan bereiken, en niet meer zingen: Had ik geweten hoe hij bestond Ik had niet gekeken zoo dikwijls in 'trond, Veel minder zoo dikwijls door 'tglas, Of Charles soms op den molen ook was. - Van onder Sommelsdijk heeft eene dame te Stad aan 't Ha ringvliet wezen visschen om haren ouden Kloris te vangen, dat geheel mislnkt is hoe fijn zij de netten ook uitwierp. Dus: Meisje! wees toch niet zoo mal, Gij vischt en vangt toch niet met al; Blijft nu voortaan waar gij zijt, Anders raakt ge uw eernaam kwijt. Eene dame te Goes wordt aangeraden niet meer op zondag naar Schore te komenen dan haren intrek te nemen bij haren ouden baas. Te Schore moest eene jufvrouw geene briefjes meer laten lezen en raad vragen; maar: Wees voortaan voorzigtig, Eer dat het verder komt, En weest toch niet zoo driftig, Maar houdt toch digt uw mond. Een witrok te Kloetingen heeft weer een blaauwtjc geloo- penen nu zingt men: Jongens! Jongens! lacht hem uit, Hij dacht daar een schoone brnid, Zoo maar met een woord of vijf, Vast te krijgen voor zijn wijf; Maar dat kind dat had verstand Want een ander kreeg haar hand. Maandag jl. wandelden wij, onder begunstiging van heerlijk weder, naar Nieuwerkerk, om aldaar, in eene buitengewone vergadering van het Depar tement Schouwen en Duiveland der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeengetuigen te zijn van de plegtige uitreiking der zilveren medaille van het hoofdbestuur en der getuigschriften van het Depar tement, aan: de gebroeders Joost, Leendert, Cent en Antonie Verspoor Frederik Okkerse en Adriaan Kik, allen woonachtig te Bruinisse, wegens het, in den vroegen morgen van 30 December jl.met levensgevaar redden der bemanning van de Fransche logger le Paradis." Waarlijk wij hebben ons dat uilstapje niet be klaagd Gewoon als wij zijn in eene Nuts-vergadering slechts een twintigtal personen bijeen te vinden was het reeds eene aangename verrassing hier in een flink lokaalruim honderd dames en heeren te zien vergaderd, met ingespannen aandacht luiste rende naar de redevoering van den Voorzitter, Ds. Damslévan Nieuwerkerkdie bij onze komst reeds zijne taak had aangevangen. De welsprekende woorden van den redenaar, die tot onderwerp had gekozen De waarde van een menschcnleven cn de kracht der menschenliefdeverhoogden nog de symphalic welke men onwillekeurig moest koesteren voor de helden van het feestdieblijkbaar geroerduit de handen van den Voorzitter de hun toegedachte onderscheidingen ontvingen. Joost Verspoor sprak hierop, ook namens zijne medgezellen, een kort woord van dank. In allen eenvoud betuigde hijdat zij slechts aan de in spraak van hun hart hadden voldaanslechts hunnen pligt hadden betracht en dus geenszins konden den- ken aan zulk eene belooningdat zijdankbaar r voor de eer en de welwillendheid hun bewezen gaarne dc verzekering gaven, dat, zoo zij eenmaal weder in de gelegenheid moglen komen iels tot redding hunner mcdemenschen bij te dragen, zij, onder Gods zegendaartoe al het mogelijke zouden doen. Herhaalde toejuichingen vielen den wakkeren borst ten deel. Ds. Wollerinkvan Sir-Janslanddroeg hierna eenige door Z. Ecrw. vervaardigde dichtregelen voor, getiteld: Oude en nieuwe geuzen," die weder werden gevolgd door eene korte rede van Ds. Corstiusvan Ouwerkerk, over «Zelfopoffe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1