ZIEllkZEESCHE MEEWSBODE. .V. 2297. 22sle Jaarg. J Woensdag 28 Maart 1866. XE CV. het Armenschool. Nieuwstijdingen. SI wcurifitt. cl liet besle sterkend ig de spijs- :onder goed d zijn, zijn hel gebruik: RS: V.Houtzager. Santenkolff, eeg. terse. Rijsscl en Zn. .agaaij. I, Cl. (3. c jaren met te Zicrikzee bij den Heer 91 c n abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemcnts- Pry si Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verse li ij nt: Op Woensdag en Zaturdag. Adver tentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. B u r e a a r Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B. No. 94. Brieven en logezondene Stukken Franco. werken Door de Invallende Feestdagen, zal de Nieuwsbode van Zaturdag 31 Maart op aanstaanden Donderdag avond, en die van Woens dag 4 April op Dingsdagmorgen worden uitgegeven. Zitting op Woensdag 28 dezer des avonds 7 ure in het Armengestichttot plaatsing van Kinderen op die School. In ronde getallen bedraagt de Amerikaanschc schuld 3000 millioen dollars, die onder 30 millioen mensehen verdeeld omstreeks 100 dollars per hoofd bedraagt; de scluihi van den staal New-York beloopt ongeveer 51 mil lioen die onder p. u». 4 millioen inenschen verdeeld nagenoeg 13 dollars per hoofd bedraagt; de schuld der stad New-York is 41 millioen, of omstreeks 41 dollars per hoofd. Dit maakt een totaal van 154 dollars voor ieder man, vrouw en kind in de stad New-\rork. Daar nu niet meer dan eenin de zes personen een landbouwer of goldverdiener is, volgt hieruit, dat ieder geldvcrdiener in Amerika met een schuld van 1000 dollars is beladen waarvan hij levenslang den interest moet betalen. Men leest in den Messager Franco Américain den volgenden stout moedigen diefstal Verleden Dingsdag, omtrent 2 ure des namiddags, kwamen er 12 mannen te gelijker tijd te Liberty Clay County (Missouri) aan; drie hunner verwijderden zich tot op een bijna gelijken afstand ten einde in den omtrek der stad de wacht te houden, en de negen anderen be gaven zich naar de bank. Terwijl 7 hunner al dc toegangen van het gebouw bewaakten, drongen de twee anderen er binnen, en met het pistool op de horst dwongen zij den kassier, Baird en zijnen zoon, hun al het geld af le geven, dat er in de bank gedeponeerd was; dc som beliep 180,000. Zoodra zij vertrokken waren stak de heer Baird hel hoofd builen het venster en poogde door zijne kreten alarm te geven. Zekere Wynoon hoorde die kreten en begon insgelijks le roepen doch bijna ter zelfdcr lijd werd hij door vijf geweerschoten dood neergeveld. De twaalf inodepligtigen sprongen alstoen te paard en verwijderden zich in vollen draf. Dertig burgers der stad hebben hen vervolgd en hun getal was des anderen daags tol meer dan 50 aangegroeid, doch lol hiertoe zijn al de nasporingen vruchteloos geweest. Toen de moordenaars tot op 10 mijlen afstand van Liberty waren aangekomen, hebben zij de opbrengst van deo diefstal verdeeld, ten einde zich des uoods te Kunnen verspreiden. Men heeft er drie van herkend, als hebbende onder dc gucrillaltendrn van den laalslen oorlog behoord. Üp den 27 Jan. stierf in Caledonia, eon klein stadje in Wisconsinzekere Joseph Crcle, die geacht mogt worden de oudste man van de wereld te zijn. Hij bereikte den ouderdom van honderd een en veertig jaren. LI ij werd twintig jaren ouder dan Jean Claude Jacob, een lid van de Franschc nationale vergadering, die hel grootste wonder van het toen levend menschel ijk geslacht werd genoemd, Crele droeg reeds wapenen toen Braddack geslagen werd. was een oud man toen Jackson bij Nieuw-Orleans Pac kenham versloeg, terwijl hij thans nog niet te oud was om zich te verheugen over de nederlaag van Lee. Joseph Crele was uit Franschc ouders geboren en zag in 1725 het levenslicht. De aanleckening in de doopregisters in de plaats zijner geboorte (Detroit) verheffen dit feit hoven allen twijfel. Ongeveer eene eeuw geleden woonde hij te Wisconsin hij huwde op derligjarigen leeftijd, in 1755 voor de eerste maal te Nieuw-Orleans. Weinige jaren daarna vestigde hij zich le Piairie du Chicn, van waar hij. vóór dal de revolutionaire oorlog uilbrak, brieven bestelde naar Green Bay. Slechts eenige jaren geleden werd hij als getuige opgeroepen voor de rcglhauk te Wis consin, om mededeeling te doen betrekkelijk den eigendom van gronden hij Prairie du Cliien gelegen hij moest daarbij den toestand mededcclen van *oór 80 jaren. Wei nige jaren geleden woonde hij met eeue dochter van zijne derde vrouw, die toen reeds den ouderdom van 70 jaren had bereikt, le Caledonia. Tot in het jaar 1864 was Crele zoo fiksch en gezond als een man van 70. Hij kon toen nog eenige mijlen loopen, zonder vermoeid te worden, en had ile gewoonte hout tc sprokkelen voor ilc behoeften van het huisgezin. Hij woonde alle verkiezingen hij, en van het oogenblik af dat hij voor Washington -stemde, was hi) steeds een groot voorstander van dc Unie. Hij had grene slechte gewoonten maar was een aartslief hebber van rooken. Zijne 1 nglc was iets hoven het middelmatigehij was niet vet. doch men kon het hem aanzien dat hij in zijne jonge jaren omstreeks eene eeuw geleden een man van groote spierkracht was. In zijne laatste levensjaren verzwakten zijne vermogens eeni- germate, en meermalen maakte hij de opmerking; dat de dood hem misschien vergeten had. 11 ij liet er evenwel altijd op volgen, dat God wel voor hein zorgen zou. Londen 23 Maart. Ten gevolge van den invoer van eene lading ziek vee, heeft het gouvernement een bevel uitgevaardigd tot het verbod van invoer van alle vee uit Nederland. Een correspondent van deu Times, een Amerikaan, meldt in een brief uit Philadelphia van 6 Maart als volgtOns gouvernement heeft aan de leiders der Fenians te kenuen ge geven, dat zij stoute taal mogeu voeren zoo veel zij goedviuden, maar dat de broederschap door de militaire overheid ontbonden en de leiders gevangen zullen worden gezet, zoodra zij iets be proeven, dat met de onzijdigheid der Vereenigde Staten strijdig is. Ons grondgebied zal niet strekken tot verzamelplaats voor eenen inval in Canada of in Ierland hiervan heeft ons gou vernement den Britscheu gezant de stelligste verzekering gegeven. De leiders der Fenians maken hier te lande veel beweging, doch hunne pogingen om geld aan het ligtgeloovig publiek te outlokken, slagen uiet meer zoo als vroeger. De vrees van den president voor aangeslagen op zijn leven schijnt meer grond te hebben dan het publiek gelooft; immers er is in de vorige week te New-York een man gevat, die be weerde in last van den hemel te hebben den president te dooden. Hij is voorzigtigheidshalve in een krankzinnigenhuis opgesloten. Er zijn nu niet minder dan 200 rcddinghoolen op onze kusten, en van deze bchooren 162 tot de Nationale Reddingboot-Maatschappij. Deze maatschappij heeft sedert haar bestaan, p. m. 15,000 meuschen het leven gered. Een weldadige dame, te Wivenhoe, heeft dezer dagen dc ruime gifL van 500 p. s. (6000 gulden) aan dc Nati onale Reddingboot-Maatschappij geschonken ten einde liet menschlievend doel dezer instelling zooveel mogelijk te ondersteunen. lYeenen, 19 Maart. Dezer dagen overleed alhier in zeer hoogen ouderdom, ecu der bekendste volksfiguren van het oude Weenen, de a Walerglacis Koningin". Deze gegoede matrone zat nog voor weinig jaren, ieder namiddag tot in de schemering, op een der banken van het Waler glaeis, en breide kousen. Sedert 1824 weduwe van een kleinen ambtenaar, moest /.ij, om in haar onderhoud en dal van haar zoon te voorzien, zich met het vervaardigen van handwerken afsloven, en zat dan gewoonlijk lot het vallen van den avond op een der banken van hel glacis. Op zekeren avond, toen zij als naar gewoonte daar zat. terwijl de tranen hare oogen ontrolden, hielden twee voorbijgaande lireren bij haar stil, en vroegen deelnemend naar de oorzaak van hare treurigheid. Zij verleide hun haar droevig lot, waarop de hceren zich verwijderden. Den volgenden dag trad echtereen hofl.ikkei h ire armoedige woning binnen en stelde haar een banknoot van 50 florijnen lor hand, terwijl haar zoon, die in een der pro vinciën een armzaalig postje beklecde. een paar dagen laler hij haar le Weenen aankwam, alwaar hij een zeer voor- deelig ambt had gekregen. Het bleek nu. dat de onbekende begunstiger niemand anders dan de aartshertog Johan was geweest, en zij, van hare drukkende zorgen bevrijd, eerde diens aandenken daardoor, dat zij steeds op hel plaatsje waar hij hem ontmoet had, dagelijks ging zitten. Zij had daardoor hij hel volk den naam van glacis-Koningin gekregen. De heer Babinet voorspelt, dat de aanstaande zomer zich door groote droogte zal onderscheiden. Alle brounen, zegt bij, zullen opdroogen, want wanneer er geen sneeuw valt zijn er ook geen fonteinen. ITet is de sneeuw alleen, die de aarde inwendig bevochtigt. Regenwater dringt uiet genoeg door, daar het te spoedig verdampt, behalve in boschachtige streken. Langzamerhand beginnen ook de minder beschaafde vol ken het groote nut der elektrische telegrafie te erkennen. Zoo had onlangs de Keizer van Marokko bevel gegeven verschil lende telegraaflijnen door zijne staten aan te leggen. De fana- tisten hieven wel is waar een erg geschreeuw aanmaar de Keizer liet als antwoord daarop afkondigeu dat hij, die een schendende hand aan de telegrafen zou slaan, ter dood zou gebragt worden. Met de lijn van Fez naar Tetuan werd een begin gemaakt, en reeds was meer dan een mijl gereed toen de inwoners van een dorp iu éénen nacht, het geheele werk vernielden. Maar de Sultan hield woord. Hij liet dadelijk het geheele dorp omsingelen, en de schuldigen moesteu uitge leverd worden. Tien der belhamels werden op staanden voet onthoofd en hunne hoofden op de telegraafpalen gezet. Deze krasse bestraffiug had het gcwenscht gevolg, meu liet de tele graafpalen ongemoeid. Dc proeven in 1865 met de kunstmatige bevruchting van granen, volgens hel stelsel van onzen landgenoot, (thans in Frankrijk) den heer D. Hooibrink, op de be zittingen van h< l kroondomeinop ruime schaal genomen, hebben geen bevredigende uitkomsten opgeleverd. Die proeven, even als in het vorige jaar, met zorg bewerk stelligd en waarvan de uitkomsten telkens door eene commissie werden geconstateerd, waren over het algemeen zóó weinig afdoende, dat men, ook met het oog op de in Frankrijk en elders genomen proeven en het on gunstig oordeel door de wetenschap daarover uitgesproken besloten heeft, gecne verdere proeven meer te nemen. Texel, 23 Maart. Koesterde men vrees, dat de ziekte, welke zich in den polder Eijerland alhier onder de koeijen had geopenbaard, de bekende veeziekte zou zijn, die vrees is al te zeer bewaarheid geworden. Reeds zijn vier koeijen gestorven. Hoe dc ziekte op een afgelegen punt als Texel gekomen is, is zeker eene moeijclijk te beantwoorden vraag te meer dewijl sinds het najaar van 1863 hier geen hoorn- of ander vee is ingevoerd. Zwolle, 20 Maart. Tot welke ongerijmdheden dikwerf de ligtgeloovigheid der menschen en de concurrentie aanleiding geven, heeft men hier gisteren bij herhaling kunnen bemerken. Een aardappel koopman toch, liet rondroepen dat hij fransche aardappelen voor 15 Cents de 5 Ned. kop te koop had, en kort daarop annonceerde een ander, dat bij hem engelsche tot 12 Cents dezelfde hoeveelheid te bekomen waren. Beideu ver kochten veel van het zoogenaamd buitenlandsch product, dat echter zoo slecht beviel dat de voorkeur aan geldersche aard appelen gegeven werd. Nu zullen de kooplieden eene andere vlag dienen te voeren of ze blijven met hun zoogenaamde fransche en engelsche aardappelen aan deu grond zitten. Wijfie, 18 Maart. Dc werkzaamheden aan den spoorweg ondervinden thans groote vertraging, ten gevolge van het ge schil met den landbouwer Hengevéld te Olst, daar deze niet tevreden is met de som hem geboden voor den grondwaar door de spoorweg gelegd zal worden. Bij een dezer dagen gedaan gercgtelijk onderzoek ten huize van den gedaagde H. Hengeveld, iu zake de te onteigenen spoorweg-gronden, welke vroeger op ruim 12,000 geschat werden, zijn deze thans op ruim 400 minder gewaarderd. Naar men verneemt zal ge melde landbouwer van dit vonnis in hooger beroep komen. Volgens sommigen, zal de lijn DeventerZwolle eerst met November aanstaande in exploitatie worden gebragt. Arnhem, 23 Maart. Eergisteren bad alhier een zon derlinge diefstal plaats. De uitdrager M., tijdelijk iu dienst bij den heer C., was bij een particulier werkzaam en had zijn jas uitgetrokken. Toen hij dien weder wilde aandoen was de jas verdwenen. Hij kwam te huis en het eerste wat hij zag was zijn jas, die, iu zijne afwezigheid, aan zijne vrouw te koop was geboden maar terstond door deze herkend was. De dief had de wijste partij gekozen en zich bij die ontdekking spoedig uit de voeten gemaakt. Dezen morgeu echter is hij, door den ijver onzer politie, aan het spoorweg-station iu hechtenis ge nomen. Hij heeft reeds zijn diefstal bekend. Hij is een Duitscher en was voornemens naar zijn vaderland terug te keereuwelk plan hij echter voorloopig niet zal ten uitvoer brengen. Arnhem, 23 Maart. Wij vernemen dat dc drie personen, die als verdacht van den diefstal op den huize Beau-lieu in hechtenis waren, weder op vrije voeten zijn gesteld. Werkendam, 21 Maart. Maandag 19 dezer was voor deze gemeente niet vau de genoegelijkstedaar reeds in den vroegen morgen eene weduwe, welke met hare beide zonen te zamen woonde, toen zij bezig was boterhammen klaar te maken, door eene beroerte getroffen werd, en met het mes in de hand dood bleef, geneeskundige hulp mogt niet baten. Des namid dags viel in de digte nabijheid eeu kind in een zoogenaamde wiel, hetwelk echter gered is toeu op hetzelfde oogeublik aan het andere einde van het dorp een 3jarig meisje, hetwelk lu cifers had weten magtig te worden tijdens de moeder afwezig was, en daarna de lucifers deed ontbranden, met dat gevolg, dat hare kleederen vlam vatte en zoodanige brandwonden be kwam, dat het niet lang daarna is overleden. Inges Ilellevoetsluis, 22 Maart. Gisteren namiddag pas seerde alhier het Pruisisch fregatschip Arnold BÖDinger, met bestemming naar New-York aan boord hebbende 156 land verhuizers uit de provinciën Groningen en Friesland en van het eiland Overflakkce. Bergen Op Zoom, 23 Maart. Naar men met zekerheid verneemt, zijn de aandeelhouders der spoorboot- maatschappij op hun besluit om de dienst tusscheo Middelburgen Bergen op Zoom met 1 April a. s. te staken, teruggekomen, en zal die dienst alsnu voorloopig nog drie maanden worden voortgezet, in de verwachting dat de provinciale staten van Zeeland inogen besluiten, eene verhoogde subsidie toe le slaan, ten einde, die zoo onmis bare communicatie voor de Zeeuwsctic eilanden met Noord- Brabant in stand te houden. De Amst, Cl. meldt, dat den 2islcn dezer te Waalwijk een man zijne vrouw heeft doodgetrapt. De boosdoener is gearresteerd. Krabhendijke, 23 Maart. De navolgende treurige gebeurtenis verwekt in dezen omtrek groote verslagenheid. In de naburige gemeente Waarde overleed op het laatst der voor gaande week de molenaar M. v. W. Het schijnt dat er omstan digheden bestonden, welke aan eenen gewelddadigen dood deden denken; de niet zeer gunstige verhouding tusschen vrouw eu j man bragt eerstgenoemde in verdenking. Bij een voorloopig j onderzoek op II. Zondag bleek niets naders; daags daaraan volgende werd het lijk door 2 geneesheeren geschouwd en gisteren is de verdachte vrouw verhoord door den bevoegden regter. Naar men verneemt moet zij verklaard hebben haren man te hebben vergiftigdzij werd onmiddellijk naar Goes overgebragt. Zierikzee, 26 Maart. Op het door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Middelburg jl. Donderdag opgemaakte twaalftal van predikanten, ter voorziening in de aldaar bestaande vacature, komen o. a. voor de heeren E. C. Jungius, pred. alhier, en A. van der Mey pred. te Kerkwerve. Door de arroudissements-regthank alhier, is voor de vacerende betrekking van kanlonregter te Tholende volgende voordragt opgemaakt 1. Jhr. nir. J. J. Pompe van Meerdervoort kanlonregter te Sluis. 2. Mr. B. Er m er insgriffier bij het kanloii- geregt alhier. 3. Jhr. nir. van Kinschotgriffier bij het kantongeregl tc 's Gravendeel. Naar men uit'sHagc meldt zal hel ontwerp tol af- koophaarslelling der tienden binnen eenige dagen door den minister van justitie bij den raad van state worden in gezonden. Maandag avond had le Breda een kleine volksoploop plaats, ter gelegenheid dal door het opgcrigte correspon dentschap van de Nederlamlschc vereeniging tot afschaffing van sterken drank, eene eerste voorlezing zou gehouden worden, waartoe lang te voren dc inwoners van heider kunne uitgennodigd waren. Reeds eenige uren vóór de toelating van het publiek in een daarvoor ongeschikt lokaal, was de verzameling des volks zóó groot, dal de circulatie in de nabij zijnde straten bemoeilijkt werd zoodat dc politie toen reeds moeite ondervond, om de, zoo het scheen opgeruide, menigte in eene bedaarde stemming te houden. De directie vond het dan ook gepast de vergadering te verdagen. Hiermede zich echter niet tevreden kunnende stellen, sloeg men tol baldadig heden over en werden hij twee ingezetenen de glazen ingeworpen tol dat de politic er eindelijk in slaagde de hier en daar opgehoopte volksmassa uiteen le drijven. De te Nieuwcdiep binnengesleepte walvisch is thans op hel strand te Schevcningen gehaald, om aldaar ter bezigtiging gesteld le worden. Naar inen verneemt, wordt met 1 April een aanvang gemaakt met het leggen van den spoorweg Hoek van Holland's Gra enhagc. GEilEAGDE BERIGTE1W De Amerikanen beginnen te droomen om hunne Staten te vergrooten en zullen dan hun Rijk eenvoudig noemen Amerika. Zij willen niets minder dau Mexico, Canada en onze West- Indische bezittingen bij de Vereenigde Staten inlijven en alles wat benoorden de linie van Amerika ligt. Maar lange mijlen leggen, tusschen doen en zeggeu. Ook de Siren van Pruissen en Oostenrijk hebben een verkeerd bestek gemaakt; die Majes teiten wilden zoo maar in eens aan het vechten gaan, maar zij hebben om geen geld gedacht, en toen huune opperschat- raeesters iu de geldkist gekeken hadden, verklaarden zij aan hunne Souvereinen, dat er niet gevochten kon worden, of het moest kunnen worden gedaan zonder geld, ten gevolge waarvan duizende, en nogmaals tien duizeude onschuldige menscheu hun leven zullen behouden. Een bewijs das dat armoede nuttig kan zijn. In Walcheren weten de boeren geen raad met hun vet vee, en hebben daarom aan de Hooge Regering verzocht, om hun vee te mogeu uitvoeren. Het voeder raakt op en de jonge kalveren moeten zij dood slaan of voor spotprijzen verkoopen. In Engeland is een plan ontworpen om de Russische boereu aan te moedigen, om zich meerder toe te leggen op het kweeken en mesten van rundvee; wordt dit op eene zekere hoogte ge bragt, dau kan Rusland al het vee wel leveren dat Engeland noodig heeft, en het zal in Rusland geeu duurte verwekken. „Nu zal ik u maar schrappen?" vroeg voor 14 dagen een geld- ophaalder van eene ziekenbeurs alhier aan Pieter de Wiuter die naar Amerika is vertrokken. „Neen, neen, niet schrappen!" antwoordde hij, „ik kan op reis ook ziek worden." Een raadslid tc B. heeft zooveel te babbelen over den rijkdom zijner aangetrouwde kinderendat de menschen er roede gaan spotten en zeggen: „Als hij in zijn eigen kas kijkt dan zal hij wel ruimte zien om zijne kinderen van hunnen overvloed te ont lasten." Iemand te Cats wordt verzocht het geleende geld dat hij met de Zierikzeesche kermis heeft geleend, terug te geven, daar het meisje die het hem heeft geleend het ook kan gebruiken. Eene dame aan het kanaal te Wemeldinge moest zich zoo niet inlaten met een zot, want als men er in Noord- Beveland achter komt, dan zal het er maar slecht uitzien. Te Bommenede zijn twee dames zoo boos op malkander omdat zij beiden een heerschap in de fuik zoeken te lokkendat het nog op een tweegevecht zal uitloopenen een derde zal er mee heen gaan. Nu eene boeren-dochter te C. zich verlaten ziet, zal zij nog dol wordenvooral als zij hare vroegere handelingen gedenkt. Te C. zal met Paschen ten tooneele worden ge voerd: De winkeldame, of het berouw van moeder, waarbij zal gezongen worden Eeu grillig meisje vernuftig en fijn, Dan in het katoen, en dan in 't satijn Die volgt de eerste mode; Zij hecrscht zoo als het geen koning het kan En draait meest het hoofd naar vrouwen en maD, Want ze heeft niemand vau noode.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1