ZIEMKZËESCHË NIEUWSBODE N». 2295. 22s,e Jaarg. Woensdag I i Maart f866. oop oop: I-KRAAM, Nieuwstijdingen. SÖHntsiflIUari;^. inde, R IJ bevragen bij Sclicrpenisse er en Wagen- en Bijlen. er leller A, KIIOIÜO, 91 e n abonneert zlcli: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. .1 b o n n c m c n t P r ij s: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1»30. Franco per post, in Nederland Voor Noord Amerika, Franco New-York. - 1.60. - 3,90. VerschUntt Op Woensdag en Zalurdag. Advertendën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 36 cent. Oc inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaus Zierikzce, Hoek van de Schuilhaven. B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. isckf xoiiakim;. Burgemeester en Wethouders van Zierikzcezijn voornemens op Woensdag den 21 dezer maand des middags 12 ure, ten Raadltuize in het openhaar aan den hoogstbiedenden te Verpachten in 2 perccelen liet uitgraven met Klaver bezaaide Zelke-terrein, ten noorden en zuiden van den straatweg, om ten hunne bate te worden gemaaidgedurende den tijd van een jaaringaande dadelijk na de goed keuring der Verpachting en ingevolge de Voor waarden die van heden af te lezen liggen ter Gemeemte-Secretarie. Ten nutte van den Landbouwer is bij resolutie van den Minister van Financien van den 25 November 1865, no. 3 bepaald geworden, dat voortaan vrijdom van accijns zal vvordeu verleend wegens het zont be stemd ten gebruike bij de voedering van runderenhalveren schapen en varkenshoogstens voor de nagenoemde hoeveel heden 's jaars en voor korter tijd, naar evenredigheid minder te weten voor een rund of half's jaars 14,6 Ned. pond. of p. dag 4 lood, schaap 2,2 6 wigtj. varken 7,2 2 lood met verdubbeling dier hoeveelheden voor de runderen, kalveren en schapen, tot wier voedering uitsluitend of hoofdzakelijk zoogenaamde pulpe herkomstig uit de beetwortelsuiker-fabrie ken wordt gebezigd. Om dezeu vrijdom van zoutaccijns te erlangen, is uoodig het navolgende in acht te nemendat wij hier mededeelen omdat het wel eens moeijelijker is, den vorm tc kennen dan de zaak 1.° De belanghebbende vraagt bij rekwest (op 21 cent zegel) aan den Minister van Financiën den vrijdom aan, met 'vermelding van soort en getal van vee, en Ag juiste plaats alwaar het vee gestald wordt en met welke voedings middelen het gevoed wordtdie men met zout vermengen wil, cn hoe langen lijd men de voedering op deze wijze wil volhouden. (NB. De daarop ontvangen acte wordt voor niet langer dan één jaarmaar ook wel voor korteren tijd verleend 2.° Bij elk rekwest om het genot van dien vrijdom, behoort te zijn gevoegd eene verklaring van het hoofd van het bestuur der gemeente, waar zich het vee bevindt, hou dende: dal aan hetzelve Bestuur bekend isdat de in het „rekwest vermelde soort en getal van vee, door den rekwes- „trant, gemiddeld(hetzij gedurende het geheele jaar of „wel gedurende eeu korteren tijd,) „op diens stallen met voedingsmiddelen wordt gevoed, waarbij eene vermenging „met zout kan plaats hebben (NB. Dat deze verklaring gemakshalve door den be trokken Burgemeester op het rekwest zelf geschreven wordt, zal wel niet geweigerd worden.) 3.° Zulk rekwest kan spoedshalve of bij den Rijks-Ontvanger óf bij den Rijks-Controleurter verdere behandeling worden ingeleverd en moet de vrijdoms-actc daarop worden afgewacht. 4.° Op vertoon dezer vrijdoms-acte wordt door den Rijks- Ontvanger ter plaatse waar het zout zal worden inge slagen een document afgegeven, dat opgezonden moet worden naar de plaats van uitslag, alwaar de Rijks- Ontvanger dat biljet intrekt en een vervoerbiljet afgeeft voor het zout, dat niet anders dan in zakken mag ver voerd worden. 5.° Bij den uitslag van dit zout uit de zoutziederij of andere bergplaatswordt het door ambtenaren geconstateerd die daarna elke zak met een lood verzegelen. 6.° Ter plaatse van inslag en wanneer de zakken en looden in orde worden bevonden wordt het zout door ambte naren vermengdnaar keuze van den veehouderof met 5 Ned. ponden glauberzout, 3 Ned. ponden schoorsteen- roet en ééne kan lijnolieöf met 20 Ned. ponden gema len lijnkoeken 3 pond glauberzout en ééne kan lijnolie onder elke 100 Ned. ponden ingeslagen zout, meer of minder zoutnaar evenredigheid. 7.° De vrijdom genietende is bij bet verminderen van zijnen veestapel verpligtdaarvan telkens aangifte te doen ten kantore van den Rijks- Ontvangergeene dergelijke aan gifte gedaan zijndeheeft de bevinding van minder of eene andere soort van veedan bij de aanvrage om vrijdom aanwezig was, de intrekking der acte teD gevolge. De Redactie. Berlijn, 5 Maart. Dingsdag II. heeft in de brouwerij van de heeren Schwendy alhier een vrceselijk ongeluk plaats gehad. Een aantal leerlingen der technische school waren met een hunner hoogleeraren aan het hoofd naar deze grootsclie fabriek gegaan om de vele zienswaardige nieuwe inrigtingen iu oogeuschouw te nemen. Onder deze inrigtingen boeide voor- namentlijk de zoogenaamde draagstoel, een toestel, om koren, j mout, van de eene verdieping naar de andere te brengen de i aandacht der jonge technici. Deze draagstoel, is een werktuig j dat tusschen ijzeren scheenenvan beueden tot boven door alle verdiepingen op cn neer gaat, en met grootc juistheid en onweerstaanbare kracht zijne diensten doet. Men was nu j juist bezig, de verrigtingeu van dit werktuig te verklaren en praktisch aan te toonenmen liet den stoel op en neder gaan, toen een der jonge lieden in spijt van de herhaalde waar schuwing om voorziglig te zijnzich nieuwsgierig over de leuning heen boog en daarbij van den nederdalenden stoel met zulk een geweld werd getroffen, dat zijn hoofd er door ver pletterd werd. Voor eenigen tijd werd ecu diefstal gepleegd in eeu dorp in Stiermarken, bij welke gelegenheid o. a. al het iu den schoorsteen hangende spek en de hammen werden weggenomen. De dieven lieten een groot vel papier achter, waarop geschreven stond: „Het beste middel tegen besmetting." Groningen, 3 Maart. Naar men verneemt heeft hier gisteren de verkoop plaatsgehad van een paard, en wel op de volgende wijze: Voor den eersten hoefnagel zou de kooper een halven cent betalen, voor den tweeden een cent, voor den derden twee cent, voor den vierden vier cent en zoo vervolgens, voor eiken volgenden hoefuagel het dubbel vau den voorgaandeu doch hoe verbaasd de kooper stond te kijken, toen hij bij eiken volgenden hoefnagel, tot zijn schrik gewaar werddat het zulk enorme som zoude beloopenis ligt te denken. Zij waren juist tot op de helft genaderd toen de kooper verzocht den koop als niet gedaan te beschouwen ouder voorwaarde eene som van f 50.00 benevens een anker wijn ten beste te. zullen geven, hetwelk door den verkooper, die een edel mensch scheen te zijn, terstond werd aangenomen. 12 Maarl. Volgens een lieden ontvangen be- rigt, heeft de lieer Thorbecke zijn mandaat als afgevaardigde voor het kiesdistrict Groningen aan genomen en zal spoedig zitting nemen. Nunspect, 10 Maart. Heden morgen heerschte aan het station alhier eene buitengewone drukte. Ruim honderd personen uit Oldebroek, Elburg, Doornspijk, Nunspeet en Elspcet waren bijeen, om per spoortrein naar Rotterdam en verder naai de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te vertrekken. De zucht tot landverhuizing werkt in deze streek als eene koorts. Reeds hebben verscheidene gezinnen besloten, om tegen Sep- tembcr heen te gaan, terwijl een tal van armen gaarne zouden volgen, zoo zij maar met een voorschot daartoe werden geholpen. Gepasseerde week werd te Enschede geloot voor de Nationale Militie. Een jongeling uit de gemeente Lonneker, verklaarde ongeschikt te zijn voor de militaire dienst. Men vroeg hem om welke reden, waarop hij ten antwoord gaf: „Ik hebbe al lange met n' Deespen dokter daon en viudc maer gicn baate, ik kan 't dreugc voer uig verdracgeu." De militie- commissaris verzekerde hem, dat hij in dienst soep en raljetoe kreeg, eene kost die zeker voor zijne zwakke maag allerheil zaamst zou zijn. Zierikzee, 12 Maart. In de zitting der Tweede Kamer j van den Ssten dezer is de begrooting van den nieuwen minister van finantiëh behandeld. Bij deze gelegenheid is door den heer van Kerkivijk eene redevoering gehouden, waarin hij aandringt op de afschaffing van den accijns op het geslugt, cn herinnert aan het voorstel, reeds vóór jaren deswege door acht leden gedaan, doch dat toen werd verworpen. Hij herinnert ook aan het voorstel van den heer van Nispen dat, na lang hangende te zijn gebleven, ten slotte werd ingetrokken. De afschaffing van den accijns op het geslagt is van algemeen belang, dat der ingezetenen en van den handel. Het is 9preker bij vergelijking gebleken, dat hier te lande veel minder vlecsch dan elders wordt verbruikt. Bij afschaffing zal de prijs goedkooper worden, en het getal ambtenaren van toezigt verminderd. Hij houdt zich overtuigd, dat deze minister aan uitgaven, die te hoog zijn opgevoerd, paal en perk zal stellen. Hij verwacht, dat het bedrag voor spoorwegen met inillioenen en millioeuen zal worden overschreden. Spr. wenscht eene belasting op den tabak, wel verwacht hij daartegen klagten uit de handelsstedenmaar hij wenscht die toch als billijk. Er worden jaarlijks 10 a 11 millioen ponden tabak hier te landen verbruikt. Eene belasting vau 10 cent per pond zal niet te zwaar zijn. Welligt zou ook op eene andere wijze invoering van eene belasting op de thee, of eene belasting op goederen in de doode hand raadzaam zijn. Spr. hoopt, dat in de najaarszitting de miuister deze en andere denkbeelden zal hebben ter toetse gebragt. De begrootiug van finantiën is aangenomen met 51 tegen 6 stemmen. In ons nommer van den 18 November des vorigen jaars deelden wij mede dat onder de gemeente Nieuwcrkerk in Dui- veland, in de nabijheid van de herberg de Wereld, een land bouwerszoon, Hubrecht Bal, Jz. die kort te voren met de koeijen de hofstede zijns vaders had verlatenerg gewond en in be- wusteloozen toestand op den weg was gevonden. Een persoon, van die daad verdacht, werd destijds alhier gevangen binnen- gebragt. Zoo als wij in ou9 nommer van den 29 November daaraanvolgende meldden had de verdachte Picter Goud zwaard oud dertig jarenarbeider te Nieuwerkerk reeds bekend de verwonding te hebben toegebragt. Deze persoon stond jl. vrijdag voor het prov. geregtshof in Zeeland teregt, beschuldigd van poging tot moedwilliger! dood slag. Er waren door het openbaar ministerie gedagvaard acht en twintig getuigen, waarvan één, de broeder van den verwonde, wegens ziekte niet is verschenen, terwijl twee tevens als des kundigen ziju beëedigd. De beklaagde erkende het hem ten laste gelegde feit, doch gaf voor, dat zulks geschied was in drift, ten gevolge der plagerijen en het schelden van den ver wonde. Deze verklaarde dat het met hem gebeurde in zijn hoofd verward was, zoodat hij zich niets meer kon herinueren. Zaturdag is de behandeling dezer zaak voortgezet en ten einde gebragt, waarna de procureur-generaal requireerde schuldigver klaring van den beschuldigde aan het hem ten laste gelegde feit ea veroordeeling tot tuchthuisstraf voor eeu door het hof te bepalen tijd, doch van niet minder dan vijf en niet langer dan vijftien achtereenvolgende jaren, alsmede in de kosten van het proces. De verdediger des beschuldigden jhr. rar. J. W. M. Schorer bestreed de aan het feit gegeven qualificatie en concludeerde tot schuldigverklaring van den beschuldigde aan het toebrengeu van kwetsuren of slagen, waardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, met veroordeeling tot zoodanige correctioneele straf als het hof, zoo mogelijk met toepassing van art. 463 van het wetboek van strafregt, ver- meenen zal te behooren. De uitspraak is bepaald op a. 9. Zaturdag, des namiddags te half twee uren. De aanbevelingslijst ter vervulling der vacature van regter in de arrondissements-regtbank alhier, ontstaan door de benoeming van jhr. rar. L. F. van Banhuys tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeeland, door gemelde regtbank opgemaakt, luidt als volgt: jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman, griffier bij het kantongeregt te Noordwijk; mr. J. C. E. baron van Lijnden, advocaat eu district-schoolopziener te Middelburg; mr. J. A. van Hoek, substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Goes. Te Haarlemmermeer is een koppel van ruim 200 schapen, toebchooreude aan den heer Wilson te Hillegomdoor eene typheuse ziekte aangetast, welk veel overeenkomst schijnt te hebben met de runderpest. Reeds zijn verscheidene schapen van dien koppel gestorven. Als een staaltje van langen huwelijksduur verdient ver meld te worden, dat te 's Hertogenbosch de echtelieden E. B. Thcunissen en H. Doolewcert in de vorige week den 66sten verjaardag hunner cchtverbindtenis vierden; beiden zijn 86 jaar oud en nog gezond, terwijl Theunissen, die vroeger schippers knecht wasuog altijd bij de schipperij eenig sjouwerswerk verrigt. Uit hun huwelijk zijn 17 kinderen gesproten cn vele kleiu- en achterkleinkinderen. De verkoop van een huis iu de gemeeute Sprang werd gepasseerden Vrijdag op zonderlinge wijze verhinderd. Terwijl het bod al hooger en hooger klom, stegen ook de vlammen al hooger en hooger uit het te verkoopen pand, dat binnen weinig tijds met een daarnevens staand huis in de asch werd gelegd, waardoor vijf huisgezinnen van dak beroofd zijn, uit gezonderd de eigenaar van het perceel en dieus zoon, die reeds door de politie onder eeu zeer veilig dak zijn gehuisvest geworden, aangezien vooral voor laatstgenoemde vele termen aanwezig moeten zijir, die hem daarop aanspraak geven. Het perceel was voor 1500 tegen brandschade verzekerd. In een plotselinge vlaag van waanzin wilde dezer dagen een huisvader (in eene stad van Frankrijk) zijne vrouw en ziju eenig kind vermoorden, toen op de kreten van de ongelukkige vrouw, de houd van den waanzinuige toeschoot, deze naai den keel sprongen hem elke verdere beweging belette. Toen men spoedig daarop den rampzaligen man onschadelijk had gemaakt, sprong de houd op het bed, waarop menden on-' gelukkigen had gelegd, vleide zich naast zijne meester neder en lekte hem het aangezigt, onder het aanheffen van een klagend gehuil, waarmede hij hem als 'tware vergifFenis er voor vroeg, dat hij op hem was toegesprongen, toeu hij in zijn waanzin vrouw en kind van het leven wilde berooven. GE9IE\G»K BERIGTEN. Een werkezel iD den wordt aangeraden, het geld van de arbeiders niet in zijn eigen zak testeken, zoo als hij van an dere werken wel gedaan heeft: want: Dat hij veel werkt is goed, Zoo als hij dikwijls doet En meest met groot geweld Maar neemt geen anders geld. Afgunstig is hij niet, Als hij de slaven ziet, En mogt hij met de zweep Hij gaf ze wel een streep. De vrouw van eeu kastelein in Zuid-Beveland is van ge dachten geweest, dat haar man verloren was, en verzocht eeu bakker om hem te gaan helpen zoeken, doeh zij hebben hem niet kunnen vinden, maar de man kwam stil iu hui9. Een heer schap te W. moest, wanneer hij meer met eene dame gaat wandelen, dit niet doen in een bosch; du9: Gekjc! kent toch uw fatsoen, Als ge een wandeliog gaat doen En zoekt de gebaande wegen, Die zijn overal gelegen, Want die jufvrouw is zoo fijn, Die houdt van de maneschijn. Te Oudelaüde zal een boereu-zoon nog veel gekker worden als de ongelukkige Kees, want hij blijft ploegende op den akker met een vriend. Eene dame van onder Somraelsdijk heeft te Stad aan 't Haringvliet een tijd wezen overwinteren alleen met oogmerk om haren vroegeren vriend in de fuik te krijgen doch het is niet gelukt. „Wat is het toch een ouderscheid of ik dronken of nuchter benzegt iemand te X.„want ik was zwaar toen ik nuchter was, en nn ben ik ligt geworden door jenever om goederen te koopen zonder verstand; du9: Gij gezworen rijke man, Met uw vele goederen, Zal nog beesten voederen Door het glas en kan, Want het is reeds, zoo men zegt, 't Bestuur i9 baas, en gij maar knecht. Een klein ventje te Goes moest des avonds zoo vroeg niet naar boven loopenanders zal hij weder van de trappen rollen. De dochter van een smid te W. wordt aangeraden, zich op zondag zoo gek niet te gedragen, dat de burgerij er zich over moet ergerenen toch zijt gij tc schraal voor die heerendie met u spotten en u uitlagchen. Zeker iemand te Dintel- oord wordt verzocht wat vroeger uit de herberg te gaan en te komen halen wat hij onder de tafel heeft verloren daar hij anders niet meer toegelaten zal worden. De VERLOTING van Handwerken en Voorwerpen ten behoeve der Dorcas- Verceniging zal niet goedkeuring van Z. M. den Koning, ten overstaan van een Notaris, plaats heb ben op Maandag 19 Maart a s. Men zal in de gelegenheid gesteld worden om de prijzen der Loterij te bezigligen op Donderdag 15 en Zalurdag 17 Maart, iu de Raadzaal van het Stad huis, van des namiddags half één lot half vier uur, alwaar men zich van LOTEN zal kunnen voorzien, die ook te verkrijgen zijn hij den Boekiiandelaar P. de LOOZE, a 'fl hel LOT. Men wordt beleefdelijk verzocht om de bijdragen tot de Verloting uiterlijk 14 Maart te bezorgen ten huize van Mevrouw de CRANE Ermerins. Mevr. de JONGE Badon Ghijben. Mevr. v. d. LEK de CLERCQ Scuuurbeque Boeije. Mevr. CAU Ermerins. Namens de Directie, Mevr. J. de CRANEErmerins. M 35jarige Eclit verccniging VAN A. BRANDENBURG EN K. van der SCHELDE. Zierikzee10 Maart 18GG. Hunne dankbare Kinderen. Ondertrouwd J. ISEBREE MOENS en Zierikzee, J. F. de CRANE. 9 Maart 18GG. Ondertrouwd St.-Annaland, den 9 Maart 1866. J. GOEDEGEBUURE Jz. en M. v. d. WELLE Jd. Algemecne kennisgeving. Tot diepe droefheid van mijmijne Kin deren, Behuwdkinderen en verdere Familie, over leed lieden mijn geliefde Echtgenoot P. GOEMANSMz., in den ouderdom van bijna 55 jaren. Serooskerkf., Wed. P. GOEMANS Mz. 10 Maart 1866. geb. J. de Oude. Algemeene kennisgeving. m* De ondergeteekende betuigt zijnen opregten dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden hij het overlijden van zijne Zuster Mcjufvrouw HENDBIKA EVA van ZANDIJK. C. J. van ZANDIJK. ,1lede uit naam zijner familie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1