s N°. 2292. Zaturdag 10 Maart 1866. 22s,e Jaarg. {Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. A bonne meets- Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1*30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Ad vertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des vo.n.i;middags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven. B. No. 94. Brieven en Insezondene Stukken Franco. New-York, 13 Febr. Gisteren was het de verjaardag van den martelaar-president Abraham Lincoln. Ten einde die op eene gepaste wijze te vierenhadden de beide afdeelingen van het congres besloten eene lijkrede te doen houden in het kapitool, waartoe al de notabelen in den lande zouden worden uitgenoodigd. De minister Stanton eu de president van het opperste geregtshof Chase, ex-minister van financiën, werden het eerst uitgenoodigd, om die redevoering uit te spreken, doch weigerden. Vervolgens werd George Bancroft, de welbekende geschiedschrijver verzocht dit te toen, en deze accepteerde. Hij kweet zich uitmuntend van die taak, ofschoon wel wat cxentriek, daar hij aan de welsprekeuheid van Plato, den luchtigeu toon van een maandwerk wist te paren. Nimmer had eenig redenaar een aanzienlijker kring van toehoorders; de groote zaal van het Huis der Vertegenwoordigers was tot stikkeus toe gevuld. Daar bevonden zich de President der republiekde leden van het kabinet, Mr. Chase en de overige leden van het opperste ge regtshof, al de senatoren en vertegenwoordigers, de voornaamste officieren van het leger en der marine, waaronder generaal Grant en admiraal Farragut, de gezanten der vreemde mogend heden, de gouverneurs van verschillende staten en eene menigte anderen hekend of befaamd in de republiek vau kunsten en wetenschappen. Het karakter van dit auditorium de groote vermaardheid van den redenaar, de bijkomende omstandigheden en de plegtigheid der gebeurtenis, die aanleiding gaf tot deze herinnering, alles werkte te zamen om het tooneel zeer in drukwekkend te maken. Zoo als ik boveu aanmerkte kweet Mr. Bancroft zich bij uitstek wel van zijne taak, en dit voldeed te meer, omdat zij die eetiigzins met den man bekend zijn, het tegendeel verwachtten. Toen Eduard Everett nog leefde hadden wij geen gebrek aan lijkredenen. Maar Everett was een man van woorden, mooije woorden, doch die even weinig indruk maakten als geurlooze kunstbloemen of vruchten nagebootst in was; zijne oratie op het kerkhof van Guttysbury was er eene van die soort, cn daar hij voor den grootstcu kunstenaar in dit bijzonder vak gehouden werd voorspelde men zich weinig goeds van Bancroft. De laatste echter nam al de vrijheid, die men hem wel niet goed weigeren kon, nadat hij aangevangen wa9, en in plaats van uitsluitend over Mr. Lincoln te spreken, greep hij rondom zich, maakte van zijne lijkrede eene soort van kritisch overzigt en schoot de pijlen van zijn vernuft regts en links. Hij begon met te wijzen op de wegen van den Al- magtige in het bestuur van volken en landen; ging terug tot de geboorte, groei en vooruitgang dezer republiek, het ontstaan der slavernij en het keerpunt dier verderfelijke instelling en schilderde vervolgens op eene duidelijke en schitterende wijze het leven van Lincoln, van zijne in het duister gehulde jonge lingschap af tot op den oogenblik dat hij door het lood des moordeuaars viel. Middelerwijl vergat hij niet het thema te verlevendigen door nu en dan een schot te doen in de rigting van sir Fredcrik Bruce, den Engelschen gezant, of den baron de Moutholon, Napoleons vertegenwoordiger, Mexico noch den Paus liet hij onaangeroerd. Van Mexico zeide hij: „Een vrije staat behoort zoo onsterfelijk te zijn als zijn volk. De republiek van Mexico moet herleven." Dit en andere dingen verschafte hem menige toejuiching, gedurende de eenigzins zonderlinge lijkrede die twee en een half uur duurde. Dat het der regering ernst schijnt te zijn ten opzigte van Mexico, blijkt uit een gouvernementsorder om de oprigting te verbieden cener ter dezer stede voorgenomen „Keizerlijk Mexi- caansche Expeditie-Compagnie," waarin Clarence Seward, de neef van den minister van staat Seward, secretaris was. In mijnen vorigen had ik geene gelegenheid u te schrijven over belangrijke proefnemingen, die hier gedaan zijn met een nieuw uitgevonden toestel, om bij stormweder als anderzins booten van boord en veilig te water te brengen. Men weet dat het uitzetten eener boot in stormweder van groote moeije- lijkheid vergezeld gaat, daar de boot niet zelden omslaat of wel tegen de zijde van het schip verbrijzeld wordt, iets waar van men in de veelvuldige schipbreuken die zoo kortelings plaats grepen, zoovele rampzalige gevolgen zag. üc oorzaak dezer moeijelijkheid is hoofdzakelijk te vinden in den tijd die het vereischt om de nederlatende touwen van de boot te ontdoen haar vrij te maken van het schip, en vervolgens omdat men gewoonlijk de boot bemant nadat die uitgezet is. De thans uitgevonden toestel voorziet in dit alle9. De boot wordt eerst bemand met het volle aantal dat zij bevattnn kan en wordt te water gelaten in den tijd van 2 tot 3 secouden, terwijl de daartoe gebruikte takels zich van zelve van de boot losmaken die onmiddelijk van het schip afschiet. Ten einde de proef te nemen, ging eene aanzienlijke partij zee- en kooplieden in eene stoomboot naar zee, en de boot werd herhaaldelijk en met goed gevolg te water gebrastmet eene volle bemanning en telkens in den tijd van 2 tot 3 seconden. Verscheidene kapiteins van de Trans-Atlantische stoombootlijnen waren bij die proefnemingen tegenwoordig en gaven een certificaat aan gaande de hooge doelmatigheid vau den toestel; het zal dus niet lang duren of ieder schip, dat den Oceaan klieft, zal van dezen toestel voorzien zijn. Te Caledonia niet ver van Portage iu Wisconsin (N.-Amerika), is een zekere Joseph Crelc overleden, die ondersteld wordt de oudste mensch der wereld tc zijn. Het register der roomsche kerk van Detroit wordt gezegd de aanteekening te bevatten, dat hij is gedoopt in het jaar 1725, zoodat hij tijdens zijneu dood in zijn luiste jaar was. Londen, 5 Maart. Blijkens een eergisteren opgemaakten slaat waren sedert het uitbarsten der runderpest in Groot-Brittannie 177,689 gevallen daarvan ter kennise des gouvernements gekomen. Van dat aantal aangetaste runderen waren 113,217 gestorven, 20.938 afgemaakt en 23,769 hersteld, zijnde er 19,765 ziektegevallen, wier afloop uog niet bij het gouvernement bekend was. Hot aantal nieuwe ziektegevallen heeft in de met 24 Febrnarij jj. geëindigde week 10,167 bedragen, tegenover een aantal vau 13,001 in de vorige en van 11,590 in de daaraan voorafgegane week. De opgave van het aantal nieuwe ziektegevallen in de met 24 Febr. jl. geëindige week is echter verre van volledig, zoodat de afneming der ziekte, gelijk eene bij den officielen staat gevoegde aanmerking zegt, vermoedelijk slechts schijnbaar is. i Rlecrenveen, 3 Maart. Gisteren genoot zekere T. H. de Vries in het naburgc dorp Knijpc het zeldzame voorregt, zijneu 102den verjaardag te vieren. Vele ingezetenen hebben op onderscheidene wijzen hunne ingenomenheid met het ver- 1 jaringsfeest te kennen gegeven van den grijsaard, die sedert jaren door de weldadigheid wordt gevoed en nog zoo buiten gewoon sterk van ligchaam is, dat zijn uiterlijk den hoogen ouderdom niet verraadt. lederen Zaturdag komt de grijze man nog te voet herwaarts en ontvangt dan menige almocs. Telken jare worden op zijn verjaardag photografischc portretten van hem genomen. Zierikzee, 8 Maart. Z. M. heeft den heer mr. C. J. Pické, op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het derde schooldistrict der prov. Zeeland. Men verzekert dat de Heer Groen van Prinsterer zich verkiesbaar stellen zal bij de aanstaande gewone verkiezingen voor de periodieke aftreding der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. LI. Zaturdag heeft onder de gemeente Biervliet dood slag van een 4'/^jarigen knaap plaats gehad. Twist tusschen diens grootvader en een paar arbeiders, de gebroeders Baas, gaf aanleiding tot deze betreurenswaardige daad. De beide verdachten Raas ziju onmiddellijk aangehouden, bij den ver- slagcne gebragt en na een voorloopig verhoor door den burge meester gisteren naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering tc Middelburg overgebragt. Op den 31 Maart a.s. zal eene bijzondere maaneclips plaats grijpen. Van des morgens 3 uren 54 min. tot 5 uren 32 min. zal de maan geheel door de aarde worden overscha duwd en eerst nadat zij geheel ondergegaan is te 5 uren 44 min. zal die schaduw weder verdwijnen. Daar nu de zon te 5 uren 42 min. zal opkomen, zal men, bij helder weder, de beide hemclligchamen aan den gezichtseinder kunnen waarnemen, het eene ten oosten het andere ten westenmet eene schijf waarop cdeeltclijk de schaduw der aarde zal worden afgeworpen. De Amsl. Ct. bevat de volgende particuliere correspon dentie uit Brussel „Ik ben in staat volkomen te bevestigen wat ik u schreef, betreffende de kwestie van den afstand ecner nedcrlandsch indischc kolonie aan Belgic. Ziehier, wat mij dienaangaande uit goede bron is medegedeeld. Toen de heer Dolez en zijn gevolg zich te 's Gravenhagc bevonden, werden, gelijk ik u reeds meldde, openingen desbetreffende gedaan. Het was op een diné den belgischen gezanten aangeboden; een uwer ministers (en niet een adjudant van Willem III) zeide tot den heer Dolez: „Is het waar, dat de koning der Belgen in het bezit eener kolonie verlangt te komen? Indien dit het geval is, zouden wij niets liever wenschen dan ons met. hem te verstaan, want wij hebben te veel koloniën en het kost ons moeite ze te verdedigen." In dien geest werd het gesprek nog «enigen tijd voortgezet, doch het bleef niet daarbij. Wel zijn geene offi ciële onderhandelingen tusschen de ministers der twee staten gevoerd, maar officieus is en wordt wel degelijk over de zaak gesproken door personen, die in hooge betrekkingen zijn. Ilct geldt hier overigens niet den afstand eener nederlandsche kolonie aan Belgie, maar een overeenkomst voor een gemeenschappelijk beheer van zekere nederlandsch-indische bezittingen. Belgie zou de soldaten leveren, die op nederlandsche schepen zouden worden overgevoerd, om die bezittingen te bewaken. Bedoelde gewesten zouden door Nederland en Belgie te zamen bestuurd, en de voordeden zouden door de twee staten ieder voor de helft genoten worden. Dus doende zou de Unie, die vóór 1830 bestond, voor die bezittingen herleven, en niemauds eigenliefde zou er door gekwetst kunnen worden." Het nieuws van den dag. In de Donau vorstendommen ziet het alles behalve lekker uit. De bevolking heeft vorst Couza aan het verstand gebragt, dat hij wel zou doen zijne matten op te rollen, daar men zijne regering hartelijk moede was. En de vorst begrijpende, dat de ongenade des volksuog vrij wat krachtiger is, wanneer het op stuk van zaken aan komt, dan de genade, waarbij sommige vorsten regeren, was verstandig genoeg van zijn troontje af te stappen ten einde, alle verdere moeijelijkhedcn te voorkomen. Maar, daar het volk toch een speelpop moet weer hebben, dien het Z. H. noemt meende men al dadelijk daarmede kant en klaar te kunnen komen. Men zond een deputatie naar den Graaf van Vlaanderen die men het troontje met het kroontjemet epn nieuwen naam moest aanbieden. En de nieuwe naam zou zijn Philippus I. En ziet, de Graaf van Vlaanderen, dien sommigen een fijn Philïpje noemen toonde al dadelijk dat het tiende gebod „Gij cn zult niet begeeren" geen ijdele klank bij hem is. Want niet alleen weigert hij kordaat de hem aangeboden eer, maar gaat men zelfs zoover te verzekerendat hij de deputatie Rumaniers, die hen de blijde boodschap kwamen brengen, eu die meenden, dat hij in de wolken zou zijn van klinklare pret, bij het vernemen zijner verheffing, belet gaf. Geen koeijen, geen moeijen denkt zeker de schrandere prins. Daar is bijv: de arme Koning George I van Griekenland, die ook dwaas genoeg was, zich door den glans eener kroou te laten verblinden en als vader in bedorven huishouden op te treden, voor welke taak, ziju nog sterkere voorganger niet be rekend was. Ik zal mij wel wachten een dergelijke dwaasheid te begaan. Hij spiegelt zich zachtdie zich aan een ander spiegelt. En wat de laak om den boel in die fameuse vorstendom men te regelen, nog moeijelijker maakt, is, dat behalve de balsturigheid der bewoners des lands zeiven de daaraan gren zende buren, ook zeer lastige lieden zijn. GUItlfiKGOK BIKRIGTEN. Te Z. vraagt men: of de brandspuit verloren of gestolen is aangezien die in den tijd van drie jaren niet meer voor het publiek te zien is geweest? Dus, eetie schoone brandweer! Een heerschap te N. moest, als hij van verlof thuis komt, eerst zijn meisje een bezoek brengen eer hij gaat bitteren bij eene weduwe; en, wat er op een Bal is geschied, dat weet men, maar men zegt het niet. De ingezeleuen van R. zullen in hun schik zijn als de bruiloft van Heintje is afge- loopenwant het is er verleden week zoo toegegaan, dat het kasteel van den ambachtsheer heeft staan schudden. Een goed gezelschap van elf meisjes en zeven jonge heerenwaaronder de bruidegom en de bruid, een organist en een paar hoog- kijkers van C. hebben den geheelen nacht zulk een rumoer gemaakt, dat niemand in een kwartier in het rond, niet heeft kunnen slapen. De oude vrouw scheen echter niet te begrijpen, dat het beter ware geweest, hare vroegere gehuwde kinderen met hunne talrijke gezinnen en nagelatene vveezen, meer te bevveldadigendan zoo veel geld overbodig te verkwisten. Maar De tijd die leert meest overal, Dat hoogmoed komt eerst voor den val. De opzigter te K. brengt den inzender van een bcrigt zijneu dank toe voor de hem aangedane eer, en beveelt zich aan voor eene volgende gelegenheid. Te Geertruidenberg wordt eene dienstbode aangeraden haren bejaarden minnaar geen porte- motinaie meer ten geschenke te gevendaar zij dit geld wel beter kan gebruiken en haren lieveling die niet noodig heeft, aangezien hij zijn geld dat hij nog heeft, renteloos uitzet op de banken der natte gemeente. Het dikke Betje te Mid delburg zal om hare bekoorlijkheid wat meer te doen uitkomen op de piano gaan spelen in plaats van op den bezemstokmaar het spreekwoord zegt: Een gek maakt er velen. Aldaar is in de Gortstraat eene dame begonnen nacht-logies te houden waar Toos een groote concurrent aan heeft gekregen. Wordt verwacht te Middelburg: Het schip Klara, om te losseu, ko mende van den Briel en geladen met gerst. De partijgan gers van Emma te Dinteloord moesten zoo verheugd niet zijn over de schooiie Eskimo, daar zij altijd maar bekeken wordt bij den avond en meest in den donker. Te Bzal eerst daags ten tooncele gevoerd wordenDe visch in een kelder gevolgd door een Bal in het hotel Waardenburgdat door een lid van den Raad zal geopend worden. Wordt verwacht te Brouwershaven ten tooneele: De mislukking om een rijken reut- gevcr te kleineren, waarbij zal gezongen worden: Wel man! met al uw streken, Ziet meer op uw gebreken Maar nu gij alle9 heeft verbrast, Komt uw zwijgen goed te pas. Te 's II. wordt iemand aangeradenals hij in de betrekking van zijn vader wilt staan een goeden bril te koopeuopdat hij beter zoude kunnen zien en geen onschuldige zoude be schuldigen. Een plankcndrager te W. wordt ongerust dat een vosje hem zal ontsnappenen daarom doet hij al het mogelijke om het vosje bij den staart te grijpen; maar: Plankendrager van uw stijl, Houdt gerust een oog in 't zeil Maar gij pakt toch zeker mis, Daar het voor een ander is. Te Hheeft een knecht zicb zoo ten toon gesteld voor 65 cent, dat hij maar slecht een anderen baas zal kunnen krijgen. Een meelzak te C. heeft weder een blaauwlje geloopen; en: Hij had zich netjes aangekleed Ver boven zijnen stand Doch 't meisje zei: „Het doet mij leed, „Maar 'k weiger u mijn hand." Een onderbaas te H. moest zich wat fatsoenlijker gedra genwant dit muisje zoude wel eens een lange staart kunnen j hebben. Dus: Wee9 voorzigtig en ziet goed, Wat gij in uw gekheid doet. j Er bevindt zich op dit oogenblik een Deeusch jongeling te Parijs, die ceue lengte van bijna drie ellen heeft. Wanneer hij naast een met eene beerenmuts gedekteu taboer-majoor der keizerlijke garde staat., ziet hij met geraak over deu top van diens muts heen, IlTOBgOWDBlTB STITZZE1T. Kcne Stoomboot-geschiede nis. Ik hoorde op een Stoomboot, Dat Thorbeck was ontslagen Voorwaar een zware stoot, In Neêrlands schoonste dagen. Een jood riep aan zijn vrinden: »Dat's naar de nieuwste stijl; »Dat kwam door tegenwinden, «Houdt daarom oog iu 'tzeil!" Toen sprak ik tot de volken «Vertrouwt geen dagblad-bazen «Vreest voor geen stoot of dolken, «Kijkt niet door groene glazen. «En wat gebeuren moog «Veracht toch den spion, «Waak inet gesloten oog, «Zoo als de King Lion." Schouwen. Leeuvven-koniug. "JêgunjfrUj!\c geboren: 22 Febr. Eene dochter van C. den Boer en M. Koole. 24 dito. Een zoon van A. Leijdckkers en C. Volbrent. 28 dito. Eene dochter van A. Lokker en A. M. Stallhöfer. 1 Maart. Een zoon van J. Nestelaar en J. Trijzelaar. 2 dito. Een zoon van A. Tromper en W. Bodbijl. Een zoon van II. Sleijt en P. Taberué. 3 dito. Een zoon van M. van Westen en C. van der Jagt. 4 dito. Een zoon van A. Telle en M. But. 5 dito. Een zpon van J. van Nieu- vvenhuizen en J. J. van Beilanus. Eene dochter van C. Aleman en P. Hoj-revoets. Een zoon van P. Papeveld en W. Peute. Een zoon van E. G. Kenens eu M. W. Distel- weerd. 6 dito. Eet) zoon van C. van den Houten en N. Krabbe. Eene dochter van J. W. de Graaij en A. S. Barre voets. 7 dito. Eeu zoon van A. J. de Mooij eu C. J. Keijser. overleden: 21 Febr. L. de Bruine, oud 18 maanden, zoon. 22 dito. C. van de Panne, oud 69 jaar, weduwe van C. van Westen- brugge. 23 dito. G. C. Wagner, oud 51 jaar, jm. 24 dito. H. E. van Zandijk, oud 46 jaar, jd. 4 Maart. L. van den Berge, oud circa 7 weken, z. H. van Bloppoel, oud 51 jaar, vrouw van M. L. Sehilperoort. 5 dito. J. II. Voorloop, oud 5 jaar, dochter. T. Mol, oud circa 52 jaar, vrouw van P. Jonginans. 8 dito. D. Ravia, oud circa 1 j. d. als levenloos aangegeven: 22 Febr. Een zoon van G. Graveliju en B. Goos. 24 dito. Een zoon van A. Vermcule en J. Zorge. 1 Maart. Eene dochter van T. Leijdekkcrs en J. van der Werff. marktprijzen tc Zierikzee. 1 Maart 1866. Boter van 0,58 tot 0,62y2 per 5 ons. Kip Eijeren van ƒ0,55 tot 0,65 per 25 stuks. Eenden Eijeren van ƒ0,65 tot 0,70 per 25 stuks. I&ÏSS? VERLOTING van Handwerken fir®©1 en Voorwerpen ten behoeve der Dorcas- Verceniging zal mei goedkeuring van Z. M. den Koning, ten overstaan van een Notaris, plaats heb ben op Maandag 19 Maart a s. Men zal in de gelegenheid gesleld worden om de prijzen der Loterij te bezigtigen op Donderdag 15 en Zalurdag 17 Maart, in de Raadzaal van het Stad huis, van des namiddags half cén lol half vier uur, alwaar men zich van LOTEN zal kunnen voorzien, die ook te verkrijgen zijn hij den Boekhandelaar P. de LOOZE, a fl het LOT. Men wordt beleefdelijk verzocht om de bijdragen lot de Verloting uiterlijk 14 Maart te bezorgen ten huize van Mevrouw de CRANE Ermerins. Mevr. de JONGE Badon Ghijben. Mevr, v. d. LEK de CLF.RCQ Schuurbeque Boeije. Mevr. CAL' Ermerins. Namens de Directie, Mevr. J. de CRANE Ermerins. Ondertrouwd JOH. i Zierikzee, 8 Maart 1866. Atgemeene kennisgeving. PLAATING en KOSTENSE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1