N«.2291. Woensdag 7 Maart 1866. 22s,e Jaarg. Nieuwstijdingen. Spoorboot van Middelburg. Correspondentie. Beleefd Verzoek. Soliede Geldbelegging: ZlllllkZIIStlll NIEUWSBODE Uien abonneert zich: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amorika bij J QUINTUS. te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Ainerika. Franco New-York- 3,90. Verschyntr Op Woensdag en Zalurdag. id vcrtentlün: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Enschedé 2 Maart. Het berigt, dat de heer Thorbecke die zich alhier bevindt, in beide districten Zutphcn en Groningen, i9 gekozen, heeft hier algemeene vreugde veroorzaakt. Van vele partikuliere gebouwen werden vlaggen uitgestoken en ver- seheidene der voornaamste inwoners beijverden zich den grooten 1 staatsman met deze heugelijke gebeurtenis geluk te wenschen en hunne hoopte kennen te geven, dat hij de benoeming voor een der beide plaatsen zoude aannemen, en voortgaan zijne j groote talenten dienstbaar te maken aan het geluk van het i nederlandsche volk, dat nu zoo treffend getoond heeft, ze naar verdienste te waarderen. Ook van andere plaatsen in Twenthe ontving de heer Thorbecke de hartelijkste blijken van belang- stelling. Onder anderen moet het plan hebben bestaan een j prachtig buiten voor hem te doen bouwen, waartoe degelden reeds grootendeels waren bijeen gebragt. Maar ook daarvoor moet de oud-minister hebben bedankt. Winschoten, 27 Febr. Naar wij vernemen, moeter in den nacht van Zaturdag op Zondag eene poging zijn gedaan tot het doorsteken van den Bakhovensche dijk achter Sellingen. Volgens eene ons daarover geworden raededceling zouden vier a vijf personen, die daartoe reeds de spade in den dijk hadden gezet, daarbij zijn ontdekt door een jongen knaap, die er terstond kennis van gaf aan anderen en waardoor de toeleg werd verijdeld. Daarbij moet iemand, die zich bij de bedoelde kennisgeving naar den dijk begaf, op hendie bezig waren den dijk door te graven eeu geweer hebben afgeschoten, waarbij wel het schot weigerde, doch waarna er ook van de andere zijde op hem twee schoten moeten zijn gelost. De rijksveld wachters aldaar, mede verwittigd wat er gaande was, hebben zich terstond naar het bedreigde punt begeven, en ten gevolge van door hen bekomen aanwijzing en gedane nasporing, is, zegt men, de zaak op dit oogenblik in handen van de justitie. Een van hen die den dijk wilden doorgraven, moet gezegd hebben, dat zij daarin zouden geslaagd zijn, indien men hun slechts tien minuten langer tijd had gelaten. middelburg3 Febr. Eergisteren stond voor de arrondissements-regtbank alhier weder teregt Willem Cornelius Meijer, geboren teNijeveen, vroeger predikant te Retranchement, thans colporteur alhier, beklaagd wegens bedelarij. Volgens het proces-verbaal en de verklaringen van negen getuigen heeft de beklaagde zich bij verschillende personen onder de gemeenten Oost- en West-Souburg en Middelburg aangemeld met eene inteekeningslijst op een staten-bijbel. Telkens wanneer men voor zijne uitnoodiging tot iuteekeuiug of tot bestelling van eenig ander artikel bedankte, vroeg hij om onderstand zoo hij zeide voor zich, zijne vrouw en vijf kinderen. De beklaagde verdedigde zich met de bewering, dat hij zich niet herinnerde gebedeld te hebben, hoezeer hij erkennen moest onderstand te hebben gevraagd voor zijne vrouw en kinderen, aan wie hij, volgens zijne opgave, ook geld gezonden heeft. Zijns inziens kan hij niet als bedelaar worden beschouwd, daar hij tegen betaling huisvesting en uachtverblijf geniet. Hij ver zocht mitsdien van het hem ten laste gelegde te worden vrijgesprokenop grond dat hij geheel onbekend is met de burgerlijke wetten en in onwetendheid en te goeder trouw heeft gehandeld. Het openbaar ministerie wees er echter op, dat die bewering des beklaagden, als zou hij niet weten dat hij niet bedelen mogt, moeijelijk is aan te nemen. Hij requircerde dus schuldig verklaring aan bedelarij in eeuc plaats voor welke een opeubare inrigtiog tot wering van bedelarij beslaat, en veroordeeling tot veertien dagen gevangenisstraf en in de kosten, alsmede bevel tot ^opzending naar een bedelaarsgesticht of werkhuis na het einde der gevangenisstraf. De beklaagde hield wel is waar vol dat hij vermeende geen bedelaar te zijn, doch de regtbank vereenigde zich met de zienswyze van het openbaar ministerie en veroordeelde hem tot de gerequireerde straf. Bergen op Zoom3 Maart. De spoorboot van Middelburg op Tholen, en verder per omnibus corresponderende op den staatsspoorweg alhier, zal met 1°. April a. s. voorgoed de dienst staken. Zierikzee, 5 Maart. Wij vernemen met genoegen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, aan de Dorcas-Vereeniging alhier, twee zeer fraaije lampen te doen toekomen, om als prijs te dienen, in de te boudene Verloting. Zierikzee, 6 Maart. Z. M. heeft den luitcnant-ter- zee 2e kl. J. Isebree Moens op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen. Den 5 Maart 1866 is te New-port gearriveerd het barkschip Scheldekapitein A. L. Hoffman. Alles wel aan boord. Zoowel te Groningen als te Zutphcn is, gelijk te eer wachten was, de heer Thorbecke met groote meerderheid ge kozen tot lid van de tweede kamer. Het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft aau de leden dier maat schappij eene circulaire gerigt, waarin wordt aangedrongen om, mede als een maatregel tegen de besmetting der veeziekte, bij de aanstaaude vlasplukking zoo veel mogelijk er op te letten dat de personen die het vlas plukken niet uit besmette streken afkomstig zijn. Deze aanbeveliug berust op de om standigheid dat veel van ons vlasland aan Hollanders wordt verhuurd. Het vlas wordt gezaaidgewied en gepinkt voor j rekening van den huurder, door arbeiders die uit Zuid-Holland j komen en gedurende den tijd dien zij werkzaam zijn in de schuren en stallen worden geherbergd. Mcerendeels komen J deze lieden uit de besmette streken en het is niet te denken i dat zij vooraf de noodige voorzorgen zullen genomen hebben I om de smetstof niet te verbreiden, zoodat hunne toelating in 1 de schureü en stallen door voornoemd hoofdbestuur voor hoogst gevaarlijk wordt gehouden. I Te Alkmaar werd in de vorige week aan dc justitie I overgeleverd eene gehuwde vrouw, woonachtig in het dorp Petten, i moeder van verscheidene kinderen. De ongelukkige heeft haar jongste kind, omstreeks zes maanden oud, in eene tobbe met water geduwd en met een emmer gedekt, totdat het leven vervlogen was. Reeds vroeger was zij aan valleudc ziekte en ook eenmaal aan krankzinnigheid lijdende; eene herhaling dier laatstgenoemde ziekte schijnt de oorzaak der wandaad te zijn. j Aan het Ulrechlsch Dagblad wordt, ofschoon niet door ceo harer gewone correspondenten, het volgende uit 'sGraven- hage geschrevenzij deelt het dus onder de noodige reserves mede: »Naar men verneemt, zou thans weldra de luit. generaal van Malken, lid van de tweede kamer der staten-gcneraaltot minister van oorlog worden benoemd. De militaire en staat kundige antecedentengevoegd bij de wetenschappelijkste kennis en den voort relfel ij ken inborst van dien generaal, zouden deze benoeming door het geheele landmaar vooral door het leger doen toejuichen ook zegt men dat de betrekking van chef van het personeel aan jeugdiger en krachtiger handen zou worden toevertrouwdmen noemt reeds den majoor Weitzel." Onder de wouderen, die op de internationale tentoon stelling te Parijs zullen te zien zijn, behoort een aquarium, dat 30 ellen breed en 20 ellen diep is. Daarin zullen, even als in het aquarium van den tuin van acclimatatie, een aan zienlijk aantal bewoners van den oceaan vereenigd zijndie zich te midden der onderzeesche planten en gewassen zullen bewegen. Men zal zich, wanneer men dit aquarium in oogen- schouw neemt, kunnen verbeelden den bodem der zee te aan schouwen. De verschillende vischsoorten zullen zich allen in afzonderlijke bassins bewegen, zoodat men de baaijenkabel- jaauwen tongentarbotten bruinvisschen enz. in hun natuur staat zal kunnen gadeslaan. Een heer trad onlangs bij een photograaf tc Parijs binnen, om zijn portret te laten maken. Daar hij zich daarvoor netjet had aangekleed, en zijn tijd beperkt was, had hij in de haast zijn horlogie vergeten en verzocht alzoo den photograaf, gedu rende het poseeren diens horlogie met ketting te mogen dragen, hetgeen hem met de meeste bereidwilligheid werd toegestaan. Ten einde te zien, of de photografie gelukt was, begaf de photograaf zich dadelijk in de donkere kamerdoch was bij zijne terugkomst zeer verwonderd, den heer met de voorwerpen, die hem tot opsiering moesten dienen, uiet meer daar te vinden. Deze had in stilte het huis verlaten en is tot heden, niettegen staande hij, als het ware, zijn signalement heeft achtergelaten, niet uitgevonden kunnen worden. Men leest in den Courrier des Etats-TJnis van den 5den Febrnarij jl.De vorige week werden te Nashville vier moor denaars opgehangen. Deze vier booswichten hebben met onge hoorde koelbloedigheid hun lot ondergaan. Den avond vóór de executie bragten zij gezamenlijk door met het zingeu van allerlei vrolijke liedjes, en dien nacht hebben zij zeer rustig geslapen. Des morgens ontbeten zij zeer smakelijk. Op het daarvoor bestemde uur hebben zij in vrolijke stemming de trappen van het schavot beklomraeu, en tijdens het gereedmaken van de galg stonden zij daarnaar te zien, alsof zij slechts nieuwsgierige toeschouwers waren. Toen het allerlaatste oogen blik voor hen gekomen was, wierp een hunner zijn hoed onder de talrijke menigte, met den uitroep; »Zorg dat mijn broeder hem in handen krijgt en hem vooral goed voor mij bewaart Bij de policic te Sheffield werd laatstleden Zaturdag een jongemau opgebragt, die van zijn 25jarigen leeftijd, wegens herhaalde diefstallen en misdrijven, reeds ongeveer dertico jaren in gevangenisstraf en dwangarbeid had doorgebragt. Zoodra zijn laatste straftijd ten einde was, had hij van zijne vrijheid weer misbruik gemaakt om onder andcreu iu een cigarenwinkel te stelen, waarbij hij de winkelierster een slag gaf dat zij be dwelmd nedervicl. Een policiedienaar was er toen dadelijk op uit gegaan om hem op te sporen en kreeg hem iu 't oog, terwijl hij uit een anderen winkel met een stuk laken onder den arm wegliep. De agent zette hem terstond achterna en had het geluk hem iu zijne magt te krijgen, ofschoon niet zonder ge vaar van een 9toot met een mes in de ribben te ontvangen.' In de gevangenis gebragt zijnde, was hij eenige uren later door braak en uitklimming reeds ontsnapt, waarna de policie hem in eene druk bezochte straat weer in handen kreeg. Thans is hij voor de genoemde en eenige andere misdrijven tot tien jarige tuchthuisstraf veroordeeld. In het begin van het vorige jaar vertrokken twee jonge lieden, Henry Mahorn en David Williams, uit het stadje Benton, iu den staat Missouri, om onder dienst te gaan. Een paar weken later kwam Williams terug en zeide dat hij onder weg tot andere gedachten was gekomen, zoodat hij na lang aarzelen maar weer huiswaarts was gekeerd, terwijl zijn kameraad in middels met het 10de regement infanterie op marsch was ge gaan. Deze laatste liet sedert dien tijd niets van zich hooren. Zijne betrekkingen werden daarover ongerust en schreven naar zijn regement, doch kregen ten antwoord dat aldaar geen Henry Mahorn bekend was. Andere personen meenden evenwel dat dit nog geene reden was om wegens zijn lot beducht te zijn, daar het wel meermalen gebeurde dat een soldaat, kort na zijne inlijving bij een corps, er in slaagde om bij een ander corps over te gaan, terwijl het ook volstrekt geene zeldzaamheid was dat op de verre togten in die landstreken een brief van een J militair verloren raakte, en bovendien de soldaat ook dikwijls j geene gelegenheid vond om een brief over te zenden. Terwijl men dus onlangs nog op tijding wachttewerd in een digt woud, op twee mijlen afstand van die plaats, een lijk gevonden, j hetwelk in verren staat van ontbinding was, en volgens de uitspraak bij de regterlijke lijkschouwing, aldaar reeds onge- veer een jaar moest gelegen hebben. Bij nader onderzoek bleek het dat die persoon gewelddadig vermoord was, terwijl de kleederen werden herkend voor dezelfde die de vermiste Henry Mahorn bij zijn vertrek droeg. Men herinnerde zich nog dat deze destijds een paar tanden had laten uittrekken, en diezelfde tanden werden ook bij het lijk vermist. Naar aanleiding daar van werd Williams in verhoor genomen en wegens het onvol doende zijner verklaringen gevangen gehouden, als verdacht van zijn reiskameraad te hebben omgebragt. De zaak werd verder voor de regtbank behandeld en was reeds den 15den Februarij zoo ver gevorderd, dat de uitspraak dien dag zou plaats hebben, toen tot aller verbazing de lang vermiste Henry Mahorn gezond en wel in de geregtszaal verscheen. De beschuldigde wierp zich dadelijk aan zijn hals en schreide als een kiud van blijdschap, terwijl er onder de toeschouwers zulk een tumult ontstond, dat de president een geruimen tijd uoodig had eer de orde genoegzaam hersteld was, om den onverwachten getuige te ondervragen. Deze verklaarde dat hij om bepaalde redenen onder een valschen naam dienst had genomen, en dat hij dit aan zijne ouders geschreven, maar daarop geen antwoord ont vangen had, zoodat zijn brief vermoedelijk niet was te regt ge komen. Bij de afdanking van zijn batailloo was bij sedert eenige dagen uit de dienst ontslagen, en nu op zijne terugreis naar huis vernemende wat er te Benton gaande washad hij allen spoed gemaakt om nog in tijds de uitspraak van eeu doodvonnis tc voorkomen. Nu wordt in het berigt niet gezegd, of hij die verklaring constateerde met de vertooning van een paspoort of eenig ander officieel bewijs. Men leest alleen dat dit door het geregt als voldoende aangenomen en de beschuldigde onmiddelijk op vrije voeten gesteld werd. Maar nu het gevonden lijk?... Dat is voor ieder tot nog toe een raadsel gebleven! GEMENGDE BERIGTEN. De conservatieven in den Lande zijn nu volmaakt schaakmat gezet, nu Thorbecke zooveel eer bewezen wordt. Niet alleeu is hij op twee plaatsen als Lid der Tweede Kamer gekozen maar hij is zelfs een landgoed ten geschenke aangeboden. Over een cn ander zijn zij zoo verslagen, dat zij tusschcn hunne boenen zitten te kijken als eeu hond in een leege pot. Ook de starrenkijkersdie altijd wolven op den weg zien waar geen muis is, zien uu naar den grond, uit vrees van over een strootje tc zullen vallen, zoodat die profeten uitgepraat zijn nu zij zien dat de Natie groote verdiensten weet te waarderen. Te Batavia wordt er geweldig gewerkt om van de Putte te krijgen als gouverneur-generaal. In Groningen wordt er als het ware gevochten om vet vee op te koopenen te Zierikzee en omstreken uiet veel minder. Het meten wordt niet meer vertrouwdmaar het vee wordt reeds verkocht levend per pond en in de waag gewogen. De Franschen beginnen er op aan te dringen om levend vee uit Amerika te halen, daar er streken zijn waar het vee voor spotprijzen te koop is. Millioenen worden er iu het wilde gevangen en gC9lagt alleen om de huid. Iu Engeland gaat men met het plan om, om de kiezers aan een examen te onderwerpenzullende zij moeten kunnen lezen schrijven cn rekenen. Een trekker onder Middelburg is door het gebruik van tc veel vocht een paard aan zijn been blijven hangen voor veel geld en groote spatten. Die man wist niet dat die eeu paard koopt, honderd oogen noodig heeft en die het verkoopt maar één. Onder Hellevoet wordt eeu melkboer aangeradeu de orders in zijn huis te veranderen, en geen onderbaas langer meester te latendaar hij anders nog koewachter zal worden. Een heerschap te Wemeldinge doet thaus onnoodige wandelingenen men begint nu te denken dat hij nog geheel gek zal worden, want zijn verstaud zit reeds in zijn hoed. Nu P. te Kwadendamme Betje niet in de fuik kan krijgen, zal hij bet proberen met muziek, maar zij zegt: Neen! gij kunt mij niet behagen, Al zijt g' een meester in muziek, Dit zijn voor mij maar groote plagen Als ook uw zotte poletiek. MAART 1866. Van Middelburg n. Tholen Woensd. 7 's ra org. 5u30m. Vrijdag 9 6„ Zaturd. 10 6 Zondag 11 6 Dingsd. 13 8 Vrijdag 16 10 Zondag 18 5 30 Dingsd. 20 5 30 Woensd.21 5 30 Vrijdag 23 6 Zaturd. 24 6 Zondag 25 6 Dingsd. 27 8 Vrijdag 30 10 Van Tholen n. Middelburg Woensd. 7 's nam. Iu m. Vrijdag 9 1 Zaturd. 10 1„ Zondag li 1„ Woensd. 14 'smorg. 10„ Zaturd. 17 's uam. 1 Zondag 18 1 Dingsd. 20 1 Woensd. 2 L 1„ Vrijdag 23 1 Zaturd. 24 1 Zondag 25 1 Woensd.28 's morg. 10 Zaturd. 31 '9 nam. 1 He redactie verklaart bij deze dat de heer A K. niet de inzender is van de beriglen uil W. £HiVjerijent«iï. Ondertrouwd Brouwershaven, 27 Februarij 1866. Algemeene kennisgeving. N. BOONSTRA en C. A. BROUWERS Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, N. van NEUREN, geb. Blom. NiEUWEnKERK, 2 Maart 1866. Nog onder den smartelijken druk van het op den 9 Nov. 1804 geleden verlies, behaagde bet den goeden God van leven en dood ons een nieuwe en zware slag toe te brengen. Een langdurig cn smartelijk, doch geduldig lijden van ruim 4 maanden, nam van onze zijde weg onze hartelijk beminde Dochter JANNETJE, in den jeugdigen leeftijd van ruim 2G jarendiep betreurd door mij cn mijne Echtgenoolc. Kapelle, (Z.-Bev.) D.! ZANDIJK, 5 Maart 1866. Brievengaarder. L.* BRUIJNZEEL. Heden werd mij door den dood ontnomen mijn geliefde Echtgenoot HELENA van BLOPPOEL, in den ouderdom van 51 jaar. Zierikzee, M. L. SCH1LPEROORT. 4 Maart 18G6. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling aan de ge volgen eener lievige beroerte, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Behuwddochter, mijne geliefde Echtgenoot T. MOL, in den ouderdom van bijna 52 jaren, waarvan ik 25 jaar met haar door den echt mogt vereenigd zijn. Ieder, die de overledene gekend heeftzal be seffen wat wij in haar verliezen. Zierikzee, P. JONGMANS. 5 Maart 18G6. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden, zoowel binnen als buiten deze stad. lieden overleed ons geliefd Dochtertje JOHANNA HELENA, in den ouderdom van 5 jaar en 7 maanden. Zierikzee, M. L. VOORLOOP. 5 Maart 1866. R. VOORLOOP, Gudde. Strekkende deze lot algemeene kennisgeving. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan den Boedel van wijlen J. KODDEgelieven daarvan opgave of betaling te doen aan Zierikzee 6 Maart 1866. B. KODDE. Oö O tot 5 pCt. Rente. Hypofheek-Obllgatlën der Nederlandsche Hypotheekbank le Amsterdam, groot 500 f lOO, aflosbaar bij jaariijksche uitloling pari in 40 jaren worden zonder bijrekening van kosten a pari geleverd door den Hoofd-Agent in Zeeland, B. A. FOKKER, te Middelburg, en door de Agenten voor Schouwen en Duiveland Mr. C. J. FOKKER cn R. KOOLE, te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1