Woensdag 28 Fehruarij 1866. 22ste Jaarg. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. Publieke Verpachting. DE WIND- KOREN- EN PELMOLEN, NIEUWSBODE. Men abonneert zich: Iu Nederland, hij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika hij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staal Michigan. Abonnemcnts-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 inaandcif 1,30. Franco per post, iu Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Ter9Ch|jnit: Op Woensdag en Zaturdag. Advcrtentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaus Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven cn lngezondcne Stukken Franco. bij ARIE mogelijk N°. 2289. Het geregtshof te Chemmitz, in Saksen, heeft eene vrouw van 70 jaren ter dood veroordeeld wegena moord gepleegd op hare dochter. Deze laatste, ongeveer 29 jaren oud, leed erg aan vallende ziekte, waardoor zij buiten staat was eeuig werk te verrïgten. Uit verdriet daarover had zij reeds meer malen gezegd„Och ik wcnschte dat ik maar dood wasen hierdoor was de moeder op het denkbeeld gekomen om haar het leven te benemen, ten einde haar uit dit lijden te verlossen. Op zekeren dag dat de ongelukkige weer een toeval kreeg, nam de moeder een pennemes, dat zij daags te voren tot dit doel geslepen had, en sneedt haar daarmede in de keeldoch naauwelijks was de daad volvoerd, of in hare verbijstering bragt zij ook zich zelve eene wond toe, om dood te bloeden. De wond was daartoe evenwel te ligt, zoodat zij slechts in flaauwtc viel en in dien toestand gevonden werd. Op de vraag naar hare dochter, zeide zij dat deze door een ongeluk dood gevallen was, doch bij onderzoek kwam de waarheid aan het licht en nu bekende zij hare dochter te hebben vermoord, in de gedachte van haar een dienst te bewijzen met haar uit haar lijden te helpen. Een ontaarde boerenvrouw, iu de nabijheid van Konings bergen overrede dezer dagen een harer „vrienden" om haar echtgenoot om hals te brengen. De vriend, die zich niet mans geuoeg achtte om dit werk alleen ten uitvoer te brengen, huurde daarbij een helper en wel tegen den prijs van „twintig kreuzer" met wien hij dan ook den ongelukkigeu man vermoorde. Het onnatuurlijke vrouwspersoon, de vriend en zijn helper zitten reeds in de gevangenis om hun welverdieude straf af te wachten. tie. Brussel, 22 Febr. De Kamer van Vertegenwoor digers heeft gisteren met algemecnc stemmen aangenomen het wetsontwerp betreffende de additionele conventie, bchoorendc tot het traclaat, op 12 Mei 1863 met het koningrijk der Nederlanden gesloten. Bij die gelegenheid hebheii de Heeren Jacobs en Dumorticr zeer geklaagd over den hoogst nadccligcn invloed der werken, welke de Nederlamlschc regering ten hehöevc der spoorwegverbin ding in Zeeland, ten uitvoer doet leggen, waardoor, volgens het beweren van den Heer Dumorticr, het lot van Ant werpen in de waagschaal wordt gesteld. De minister van builcnl. zaken, de Heer Rogier, heeft getracht dc beide sprekers gerust te stellen door hun de verzekering te geven, dal hij dc zaak niet uit het oog zou verliezen. Naar wij vernemen, is gisteren ochtend te Antwerpen de locomotief gesprongen van den trein, die ten 7 ure 35 min. gereed stond om naar den Moerdijk te vertrekkeu. In het berigt wordt er bijgevoegd, dat de stoker ten gevolge daarvan onmiddelijk werd gedood. De ongelukkige, F. Loth genaamd, werd door het glazen dak van het stationsplein heen, naar omhoog geslagen en tot op een afstand van ruim 40 ellen weggeslingerd, terwijl zijne klcedercn hem van het ligchaam scheurden, dat de lappen aan de pilaren en het kapwerk der glazen overdekking bleven hangen. De machinist bevond zich op het oogenblik vau het ongeval niet op de locomotief, door dien hij er af was gestapt, om naar het sein te zien, of hij de machine in beweging moest brengen. Wat overigens de schade betreft, deze is van weinig beteekeuis, terwijl de waggons der passagiers en dus ook de reizigers zelvéngeen letsel hebben gekregen. 's Bertogenbosch, 22 Febr. Op St.-Nicolaas-avond van het afgeloopen jaar had een jongeling van 18 jaren te Drunen den verkeerden moed, om aan een ingezeten aldaar oen brandbrief le schrijven, waarin hij afdrong om op eene door hem aangeduide plaats eene som van ƒ7 neer tc leggen, met bedreiging dal hij niet-voldoening hieraan, hij diens huis met aanhoorigheden zou in brand steken. Deze jongeling was schatbewaarder van een ge zelschap en kwam die som aan de kas tc kort. Op het oogenblik dat hij wilde gaan zien of aan zijn verlangen was voldaan, werd hij zeer teleurgesteld, want een politiedienaar arresteerde hem als landlooper, aan wien hij dan ook terstond zijne misdaad bekende. Het provinciaal geregtshof van Noord-Brabant heeft overeenkomstig het requisitoir van het O. M. lieden, hem te dier zake veroordeeld tot een jaar cellulaire gevange nisstraf. Wierdeii, 20 Febr. Gepasseerde week hebben de Rijks ambtenaren onzen Wethouder N. die tevens logementhouder is, bekeurd wegens fraudeleuscn invoer van gedistilleerd, althans, er was geen document aanwezig waar hij zich mede dekken kon, en welke smokkelhandel hij naar men zegt, reeds lang gedreven had. Daar hij nu in plaats van voor het welzijn der gemeente te helpen waken, hare regten zoekt te ontduiken, zal hij wel genoodzaakt worden als Wethouder zijn ontslag te nemen, waartoe hij dan ook, naar men verneemt reeds besloten zoude hebben. Werkendam, 25 Febr. Niettegenstaande den lioogen waterstand, zijn dc stoombaggermolens nog altijd bezig met het wegruimen der buitengronden de hooikens genaamd, ten einde de stroom in een regten lijn in de Nieuwe Merwede te leideD, om alzoo vau deze zoogenaamde Nieuwe Merwede eeu bekwaam vaarwater te vormen. Door den laatsten storm had den nieuwen dijk door het stcurgat veel te lijden op het einde, hetwelk aan den polder Keizer guldenwaart aansluit, was reeds veel weggeslagen en was men bevrcest voor doorbraak, waardoor aan genoemde polder groote schade zoude onstaan zijn; gelukkig zijn de werklieden er in geslaagd tijdens den storm de schade te herstellen en alzoo het gevaar af te wenden. (Inr/ez.) Ouwerkerk, 25 Febr. Vau hier wordt berigt, dat het Z. M. behaagd heeft bij besluit van 6 Februarij 11. no. 29, de statuten der alhier gevestigde verceniging tot bevordering der belangen van opvoeding en onderwijs goed te keuren en de vereeniging mitsdien als regtspersoon te erkennen. Dien tengevolge zal onverwijld met het oprigten eener bewaarschool worden begonnen, in de hoop, dat deze in den aanstaanden zomer nog in gebruik zal kunnen gesteld worden. GEMEXGDti BERIGTEN. De Tweede Kamer is thans bijeen en de nieuwe ministers zullen alzoo hun examen moeten afleggen, zoodat er binnen weinige dagen honderde stemmen zullen opgaan over hunne geschiktheid of ongeschiktheiden of hunne ministiriele loop baan lang of kort zal zijn. Naar men zegt, is er geen laud dat zoo rijk is aan gepensioneerde ministers als Neder land, en geen land dat zoo arm is aan bekwame ministers. Willem I hield het maar met zijn Goudriaantjeen dc overige waren maar bijloopers, en had met zijn schatmeester nooit geen twist. Zij schoren de schaapjes zoo zacht dat geen beestje schreeuwde van pijn. Dat Thorbecke geen plan heeft gehad om Nederland te verlaten, blijkt duidelijk, omdat hij niet heeft ver zocht buiten aanmerking te blijven als lid voor de Tweede Kamer te Zutphen en Groningen. Wordt hij gekozen, dat te denken en tc hopen is, dan zal men na Pasehen de ware oorzaak van zijn aftreden eerst vernemen. Tot geruststelling van den belangstellenden en vriendelijken inzender van liet berigt no pens de Stoomboot „dén Bommeldient, dat de patient naar tijdsomstandigheden vrij redelijk is, in krachten toeneemt en dat er hoop bestaat dat zij met volle levenskracht hare roe ping zal blijven vervullen. Te Dheeft een kastcleÏDS- zoou weder een blaauwtje geloopen bij eene bakkers-dochter; en nu zingt men: David! hoe kunt gij zoo loopen, Naar die schoone bakkers-meid; Zij zal wel wat anders koopen En geeft u maar kwaad bescheid Zij lacht u toch altijd uit, Als zij deur en ramen sluit. Een persoon te C. moest toch zoo niet rondbazuinen dat hij zoo opgegeten wordt van de boerinnen, want er is maar zelden iets bij hem te bikkenwant hij zoude beter betalen als hij maar meer geld had. Te Mheeft eeu duifje een oude gek zoo weten te 'oelooveren, dat zijn zoon de vlagt genomen heeft naar Amerika, en hij nu den vrijen teuge' heeft. Het is n?et hem dus ook: Oud mal, boven al. Te YVemel- dinge is men in de verbeelding dat het spookt, en dat een oude schoolmeester met zijne vrouw terugkomen en maken dan een walsje voor de deur hunuer vroegere woning. Die spokeu zijn echter niemand auders dau een heer en eene dame van het kanaaldie zich vermaken om voor spook te spelen. Een heerschap te Gis zoo verheugd over den dood zijner grootmoeder, dat hij als een dolzinnige heeft slaan dauseu met jufvrouw Mietje. Ook heeft een schipper zich daar zoo ver dienstelijk gemaakt dat hij met Wimpje gestruikeld is ouder het dansen. De Schipbreuk der Nederlandsche Bark Joan Melchior Kcniper. Gelijk bekend is, heeft de Joan Melchior Kemper den lOden September schipbreuk geleden ter hoogte van Nagasaki. Wij ontvangen thans van eene vriendelijke hand het volgend verslag van deze scheepsramp, gelijk liet door den Ncder- landschen consul te Nagasaki is opgemaakt, op grond van dc verklaringen van den eenig overgeblevene der opvarenden, den matroos Wielze Hoogeterp, geboortig uit Balk in Friesland »Op Zaturdag 2 September I860 vertrok het barkschip Joan Melchior Kemperten 8 ure in den morgen van de rêe van Yokohama, bestemd naar Nagasakiomstreeks 4 mijlen van Yokohama, Ier hoogte van Kaap Kamisahic, deed de gezagvoerder ankeren wegens windstille en stroom. Gedurende den daarop volgenden nacht, ongeveer ten 2 ure, werd de Joan Melchior Kemper aangezeild door eene Japansclie praauw waardoor de fokkera de kruiszaling en eenige brassen braken, hetgeen dadelijk hersteld werd bij het aanbreken van den «lag van den 3den September werd liet anker geligt en dc reis vervolgd. (Wind N. O.) De togt werd zonder bijzondere voorvallen voortgezet tot op Zondag 10 September 1865. toen het schip zich voor den ingang der Baai van Nagasaki bevond er was geen gelegenheid naar binnen tc zeilen, daar hel hard uit het O. Z. O. woei. Dc gezagvoerder deed kléin zeil maken cn hield des morgens len elf ure om de Zuid over dien hocg de Zuidelijke winden afwachtende, om daarmede de baai binnen te loopen. De wind wakkerde dien dag aan tot zwaren storin uit O. Z. O. en er viel veel regen; des namiddags ten 4 ure werd land gezien aan lij; het waren de Gotto eilanden Hoogeterp schat de afstand van het schip alstocn op l/2 Duitsche mijl van den wal. De kapitein gaf bevel tot het bijzetten van zeilen om zoo mogelijk van den wal af te houden; de volle marszeilen, het groot stengstagzeil, het groot zeil en de kluiver werden bijgezet, maar de kluiver vloog weg onder het hijschcn en de groote schoot geraakte los, waardoor het groot zeil stuk sloeg. Bij het uithalen der twee laatstgenoemde zeilen helde het schip zwaar over, door welke sterke beweging de kiezelhallnst (er bevond zich 100 last hallast aan boord) naar sluurboordszijde stortte en daardoor het schip plat op sluurboordszijde neêrviel, het roer uit het water. Dc gezagvotrder deed door «le equipage alle pogingen aanwenden om de hallast over te schieten naar bakboord na vruchlelooze pogingen bleek dit echter ondoenlijk te wezen cn riep de gezagvoerder boven het achterluik, dat de bemanning naar boven moest komen 0111 zich zoo mogelijk te redden. De equigage kwam naar boven en kapte de sloep, giek en groote boot uit de sjorrings deze drie booten werden door de golven onmiddelijk verbrijzeld. De opvarenden kapten daarna de sjorrings van de barring, ten rinde zoo mogelijk zich van de losse sparren in geval van grooter ramp le kunnen bedienen om aan wal le komen. Daarna begaf de gchcele equipage zich aan bakboords zijde van het schip: het kan alstocn ongeveer half vijf ure geweest zijn. In deze positie dreef het schip landwaarts; tot nagenoeg half zeven ure duurde die toestand voort; op dat oogenblik was het schip op circa 10 scheepslengten van eene groote, midden uit zee oprijzende naakte rots. Hel schip' nu ruim 2 ure op de stuurboordszijde ge legen hebbende, wentelde zich al meer en meer om; dc kiel kwam hoven en de Joan Melchior Kemper verdween in de diepte der zee! Hoogeterp sprong van het roer in zee en boven komende greep hij de spiegelplank, daarop bleef hij eenige oogen- blikken drijvende en greep een waarloozc bramsteng; waaraan hij zich vastklemde; eene ledige bultzak spoelde hem op het hoofd; hij greep dien en bond zich daarmede aan de bramsteng vast, waardoor hij het gebruik zijner handen vrij kreeg en door eenig stuur aan de steng te geven, kon voorkomen, dat de golven hem tegen boven genoemde rots verpletterden. Op die steng liggende, zag hij aan zijne regterzijde en digt bij zich een stuk hout, waaraan zich vier man hadden vastgeklemd; hij erkende den 2den stuurman Harre, den bootsmanden matroos Heyler, cn den scheepsjongen Louis Op de steng, waarvan hierboven sprake is, dreef Hoogeterp naar zijne gissing gedurende acht uren rond, en werd voor het daglicht van den 1 tdon Sept. aanbrak op het strand geworpen te Ahora, alwaar hij door een Japaunees werd opgenomen cn gehuisvest. Des morgens tegen 9 ure vau den llden Sept. kwamen Japanezen hem mededeelen, dat zij drie lijken en een kistje inhoudende seinvlaggen, hadden gevonden, en werden «le bedoelde lijken door Hoogeterp herkend, als die van den 2den stuurman, den bootsman en den matroos Heyler. Het lijk van den jongen Louiswerd niet gevonden dc drie aangespoelde ligchamen waren door aanraking inct de rotsen niet wonden overdekt. Bij de Japaoezen te Ahora verbleef Hoogeterp drie dagen, gedurende welken tijd dc drie gevonden lijken werden begraven in het kreupelhout onderbladeren en riet; na drie dagen werd Hoogeterp overgebragt naar het nabij gelegen dorp Hinosima, alwaar hij verscheidene dagen bleet. Zoudagden I7den September werd Hoogetei p uitgenoodigd om tc Ahora de vroeger gevonden 3 lijken le gaan kisten, hetgeen geschiedde; daarmede bezig zijnde werd aan h^t strand gevonden eene dekvvaschbalieop het drooge ge haald zijnde, werd het lijk van kapt. J. de Vries in eene liggende houding in deze tobbe gevonden; de Japanezen zonden eene boot naar Hinosima totafhaling vaneen vierde kist, voor het lijk van den kapitein. Deze vier lijken werden in een voorloopig graf gede poneerd en ging Hoogeterp terug naar Hinosima, alwaar hij steeds met groote menschlievendhcid door de Japanezen werd bejegend. Zaturdag den 23slen Sept.des morgens ten acht ure, ankerde voor Hinosima dc Engelsche kanonneerboot Bustard kapt. II. Ailanis, komende van Nagasaki, alwaar eenige rapport van het vergaan van een schip was ontvangen en van waar de kanonneerboot op ontdekking werd uitgezonden. De gezagvoerder van de Bustard had Japansclie tolken en officieren aan boord, en na eenige onderhandelingen met dc plaatselijke autoriteiten van Hinosima, werd be sloten dat dc vier lijken op de Gotto eilanden achter gelaten konden worden. Door dc zorg van kapt. R. Adams werd een groot graf gedolven en des namiddags ten 4 ure werden de lijken op plegtige wijze ter aarde besteld, cn werden door kapiten Adams dc gebruikelijke godsdienstige plegtigheden daarbij verrigl. Den 24stcn Sept. 1865 heeft Hoogeterp zich met het weinige aangespoelde goed en dc geredde kist vlaggen, aan boord van de kanonneerboot Bustard ingescheept en vertrok per die gelegenheid naar Nagasaki, hebbende op die reis aan den Engelschcn gezagvoerder zoo goed mogelijk de plaats aangeduid alwaar het onheil aan de Joan Melchior Kemper is óverkomen. De VERLOTING van Handwerken en Voorwerpen ten behoeve der Dorcas- Vereeniging zal met goedkeuring van Z. M. den Koning, ten overstaan van een Notaris, plaats heb ben op Maandag 19 Maart a s. Men zal in de gelegenheid gesteld worden om de prijzen der Loterij te bezigtigen op Donderdag 15 en Zaturdag 17 Maart, in de Raadzaal van het Stad huis, van des namiddags half één tol half vier uur, alwaar men zich van LOTEN zal kunnen voorzien, die ook te verkrijgen zijn hij den Boekhandelaar P. de LÖOZE, a ft het M»T. Men wordt beleefdelijk verzocht om de bijdragen lot de Verloting uiterlijk 14 Maart te bezorgen ten huize van Mevrouw de CRANE-Ermerins. itlcvr. de JONGE Badon Ghijben. Mevr. v. d. LEK de CLERCQSchuuubeque Boeije. Mevr. CAU Ermerins. Zierikzee, 27 Februarij 1866. Namens de Directie, Mevr. J. de CRANE—Ermerins. Êfeveirtentuftt. Heden nacht overleed, tot groote droefheid zijner betrekkingen en na eene ongesteldheid van slechts enkele dagen, ten ortzen huize, onze beminde Zwager en Broeder ANTHON1J de VREDE, in den ouderdom van 23 jaren. Namens de Familie, collinsplaat, L. van der MOER. 21 Fehruarij 1866. C. de VREDE. A Heden ovérleèd lè Ooslerlandin den ouderdom van ruim 93 jaren, onze geliefde Moeder en Grootmoeder M. SCHOOF, Weduwe wijlen den Heer J. M. Keller. Zierikzee, 23 Fehruarij 1866. F. KELLER. Uil aller naam. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Zuster, HENDRIKA EVA van ZAND1JK, in den ouderdom van ruim 46 jaren. Zierikzee, C. J. van ZANDIJK, 24 Februarij 1866Mede uit naam van mijn broeder. De ondergeteekende betuigt bij deze zijn' hartelijke» dank, voor de vele bewijzen van belangstelling, ook van huilen deze stad ondervonden, hij gelegenheid van de Viering van zijn' 80sttn ver jaardag, op 22 dezer. Zierikzee, H. A. van IJSSELSTEIJN. 23 Fehruarij 1866. Het Waterschapsbestuur van den pol der Ejjerland, gemeente Texel, N.-H., is voornemens op Donderdag 8 Maarte.k., des voormiddags 10 ure, in hel Logement »de Ver gulde Kikkert," ten overstaan van den Notaris Mr. WILLEM BOK, in het openbaar te verpachten met daarbij bclioorende Holen aars woning en verdere Getimmerten enz., alles staande en gelegen in den polder Ejjerland voornoemd, bekend in liet kadaster als groot 50 Roeden, 30 Ellen, sectie A, Nos. 179 en 136. Nadere inlichtingen te hekomen hij voornoemden Notaris en den Heer J. van PUTTEN Penning- meester-Opzigter van voornoemden Polder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1