ZIEMKZËESCHE NIEUWSBODE Ni". 22K4. Zat if r day 10 Februarij I860. Jaarg. Aanbesteding;. Aanbesteding'. 2*2 ste [Nieuwstijdingen. Solide Geldbelegging. STRAiYRVOXDERIJ. Openbare Verkooping, 7jaiJig Hakhout, H e ii abonneert zlcli: lu Nodfrland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J QUINTUS. te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonncments - P r |j st V O O R BKIOK II I T a V F, N. Voor 3 maandenf *»30. Franco per post, in Nederland. Vnnr Noord Amerika, Franco New-York. - 1.60. - 3.90 Verschijnt; Op Woensdag en Znturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a u t Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B. No. 94. Brieven en Ingezoudene Stukkeu Franco. Groningen, 6 Febr. Gisteren morgen is alhier onverwachts overleden de wed. A Sloppels, omstreeks 42 jaren oud, naar men algemeen deukt, tengevolge van vergiftiging. Haar lijk is naar het akademiseh gasthuis overgebragt. en gisteren avond heeft er eeue gereglelijke lijkschouwing plaats gehad. Er schijnen zware verinoe- dens te bestaan tegen een bij haar iuwouenden arbeider, die dan ook voorloopig in bewaring is genomen. De vrouw had Zaturdag avond gezond dc bleckerij verlaten, waar zij dageiijks werkte, werd Zondag morgen ongesteld, en wel zoodanig dat een der buren des middags de hulp van den doctor heeft ingeroepen, waaraan evenwel geen gevolg is gegeven, zoodat geene kunstbewerking om haar in hel leven te behouden is beproefd. Zwolle, 5 Febr. Nadat het hier eergisteren en gisteren hevig gestormd en geregend had, barstte in den vroegen ochtend van heden, omstreeks 1 ure, boven deze stad een hevig onweder los, vergezeld van hagel, sneeuw, regen en eeu ontzettende!) storm, liet was zoo duister, dat men het ecne huis niet van het andere kon onderscheiden. Eene familie die huiswaarts keerde kon hare woning niet vinden, zoekende die, door de duisternis misleid, in eene andere straat dan waar zij gelegen is; eindelijk kwam zij, door de flikkerende bliksemstralen voorgelicht, teregt. Het regende zoo geweldig, dat er in eenige huizen tapijten moesten worden opgenomen en de bewoners hunne slaapplaatsen moesten verlaten. Van ongelukken door het onweder veroorzaakt heeft men tot nu toe niets vernomen. ©Cventer, 5 Febr. Dezen nacht ongeveer ten één ure ontlastte zich boven onze stad een zwaar onweder, gepaard ■met felle bliksemstralen en digten hagel. Het vreemde van dit natuurverschijnsel deed verscheiden personen angstig uit den slaap opstaan. Men brengt het in verband met de bijzondere zoele en voor den tijd des jaars onnatuurlijke weersgesteldheid. Zaturdag 11. toch toekende de thermometer 52 graden Fahrenheit. Men kan dan ook het zeldzame verschijnsel zien dat op den weg naar Gorssel een kersenboom in vollen bloei staat, dat de kamperfoelie en andere heesters geheel in blad staan, en dat de weilanden rondom deze stad als verheugden zij zich in hunne toekomstige lotsverwisseling, gelijk het voorstel daartoe bij den raad aanhangig is even als anders in April, in vollen bloei staan. Wij vernemen dat de bliksem bij een der logementen in den muur is geslagenzonder evenwel eenige schade van beteekenis, dan het splijten van dea muur aan te rigten. ASSCII, 2- Febr. Gisteren heeft bij het provinciaal ge- regtshof van Drenthe iemand, woouachtig te blyham, provincie Groningen, teregt. gestaan, beschuldigd van diefstal van een pijpje, dat nieuw 40 cent had gekost, een half jaar was gebruikt en bovendien in tweeën was gebroken, zoodat het inderdaad twijfelachtig was, wie meer door den diefstal werd gebaat, de eigenaar door het kwijt te raken, of de ontvreemdcr door het zich toe te eigenen. In deze zaak zal het hof aanstaanden Donderdag uitspraak doen en dit zal dan het vierde regterlijk gewijsde zijn, dut in deze valt. De regtbank te Winschoten veroordeelde den beklaagde tot 6 weken eenzame opsluiting, op grond van art. 14 der wet van 29 Junij 1854. Hiervan appèl aan liet hof te Groningen, alwaar hij tot dezelfde straf werd veroordeeld, doch op grond van art. 401 van het wetboek van 6trafregt. Alsnu cassatie bij den hoogen raad. Dit collegie vernietigde bet arrest van het bof van Groningen, op grond, dat het artikel der wet van 29 Junij 1S54, hoewel toegepast, niet in het arrest was vermeld, vcelmiu geïnsereerd, en verwees de zaak naar het hof van Drenthe. De procureur- generaal heeft gisteren geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis der regtbank te Winschoten, behalve wat de straf aangaat, die hij meende, dat op 2 maanden moest bepaald worden. Amsterdam, 6 Febr. Bij arrest van het provin ciaal geregtsliof.alhier. is IguaU Schneider schuldig ver klaard aap moed willigen doodslag, gepleegd op zijne 16 jarige dochter. Het hof heeft echter, met toepassing van verzachtende omstandigheden., den schuldig verklaarde veroordeeld lol eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. llertogenboscll, 4 Febr. Alsof hel'ecn wel ware geworden, dat zondags morgens jongelingen vertrekken om zicli in 'spausen dienst Ie begeven, zoo verdroog zich ook heden morgen vroeg ecne talrijke volksmenigte in de straat waar uien dacht dal bel vertrek zou plaatsheb ben. Om. gedrang te voorkomen, bad men echter eene andere plaats van afrijden gekozen. Noord-Brabant en Gelderland speelden daarbij weder de hoofdrolde eerste leverde 20 en de laalsle 6 vrijwilligers; in bel geheel vertrokken.dien dag te Boxtel 41 jongelingenDe inceslcn waren krachtig gespierde mannen vol moed, met eeu flink voorkomen en eene beschaafde opvoeding. 'sCravenhnge, S Fc-br. Zonwrl Zslurd ag vojr- middag van 10 lot ruim 12 ure, ilienzelfdcii avond van 8 tut 10 ure. als ook gisteren avond van S tot 10 ure heeft Z. M. de Koning den Heer Fransen van de Putte ten gehoore ontvangen. Naar men met zekerheid verneemt, hebben de herren Godefroi en Wolft-on de aangeboden portefeuilles van justitie en marine bepaaldelijk van de band gewezen. 's GraveilYiage, 6 Febr. Mr. G. de Vries heeft ge weigerd deel uit te maken van ministeriele combinatie. Leiden, 5 Febr. Voor de betrekking van directeur der alhier op te rigten broodfabriek hebben zicli 280 personen aangemeld, waaronder ook eenige dienstdoende en rustende predikanten. De vergadering van aandeel houders heeft besloten de benoeming te verdagen. Wlissingen, o Febr. Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau is gisteren alhier binnengekomen en dadelijk naar Ncuzeu gestoomd gevolgd door Zr. Ms. sclirocfscbooncr Frans Naerebout; aanboord van laatstgenoemd schip bevindt zich de Heer de Vries, schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine, naar men verneemt om den gezagvoerder van Int ter reede van N.u/en geankerde Peruaansche oorlogschip Indepcndancia uil te noodigen, om onze wateren te verlaten. Zierikzee, O Febr. Helen is alhier berigt ont- vangen, dat dc krachleu van den minister van marine, ridder Huyssen van Katlcndijke, al meer cu meer afnamen en men geloofde zich op liet ergste te moet'eu voorbereiden. Thans wordt ons tot ons leedwezen gemeld, dat die vrees zich heeft bewaarheid. De minister is lieden op 30 jarigen leeftijd overleden. De minister van oorlog, generaal Blanken, is ad interim belast met de portefeuille van Marine. GEMENGDK BKRIGTËN. Hel is thans zeker dat Thorbocke niet alleen voor goed van liet Sta-jts-toonecl zal aftreden maar bij zal zelfs Nederland verlaten en zich gaan vestigen te Dresden waar hij verleden jaar reeds eene woning heeft gekocht. Hij heeft zeker toen reeds een plan gehad om zich niet langer meer te doen verguizen door een hoop dwarshoo- mers, die alles afkeurden wat hij deed en hit zeker niet heter zullen maken wanneer zij aan het roer vnn den Slaat geplaatst zijn. Het zal zeker weer bewaarheid worden dalile beste stuurlui meest aan den wal zijn, bij hun geroep: Jongenszie eens naar d t schip Dat komt zeker op een klip; Spoedig toch bet roer aan lij Anders komt hel dwars in T tij. Waarom ook geen rif in 't'zeil? 't Water dat komt boven peil 't Is geen bramzeils koelte toch, Nergens ziet men lijn of log. Maar hoe men de schoot ook Sjort, En men houdt in 'l zeil de gort, Zeker waait de fok uil T lijk Als men baar niet spoedig strijk. 't Marszeil scheurt aan v leuters vast, Overboord gaat nog de mast, En aan pompen denkt men niet, Hoe veel lekken men ook ziet. Hel bestek dat is verkeerd, 't Roer draait niet als men laveert, En 't compas wijst altijd mis Op wat hoogte men ook is. Breedte neemt men zeidén waar, Al is 't helder weer en klaar, En aan lengte denkt men niet, Daar men nooit dc zon meer schiet. Ook liet volk dat vloekt en mort, Die lust weer geen snert of gort; Voor Jan is bet vlcescli te zout, Piet vloekt als de soep is koud, Eu de kok die goede man Die volstrekt niet koken kan Maakt meest nu t zijn groot versland Dat de soep is aangebrand. D. is wcêr de snert niet ga a Nooit op klokslag 'telen klaar, Eu sinjeur de bottelier, Drinkt maar blaartjes, wijn en bier. 't Volk is altijd lui en strain, Maar niet bij den oorctam Eu nu zijn ze zóó gestraft: d'Oorlam is nu afgeschaft! Dus, nu zal liet wel voortaan, Op liet Staatsschip heler gaan Maar, zoo als men dikwijls ziet, Beter maken doen zij niet. Dus komt er een ongeval Door de schippers aan den wal In de Nederlandschc schuit, Larht dan toch die schippers uit. De raadsleden der kroon beginnen den koning weer aan te raden om dc Tweede Kamer te ontbinden na Junij ,'lls de verkiezingen zijn af^eloopen om alzoo te beproe ven een eensgezind ministerie met de volksvertegonwoor- digers te verkrijgen. Een gekke boer onder K. moest niet eene boerin niet ver van Zierikzee, geen kuflij en 7.00 veel borreltjes in eene herberg in de stad niet meer drinken daar dit menscli dan zoo besnippert wordt dat zij liet geld van de boter niet goed aan malkander kan rekenen en Wat dan verder daar geschiedt Zegt de boer volstrekt maar niet. Marktprijzen te Zierikzee. 8 Februarij 1866. Boter van f 0,60 tot ƒ0,61 per 5 ons. Kip Eijeren van /0,62'/2 tot ƒ0,65 per 25 stuks. Eenden Eijeren ƒ0,70 de 25 stuks. De VERLOTING van Handwerken en Voorwerpen, die ten behoeve der Dorcas- Vereenigingook dit jaar met goedkeuring van Z. M. den Koning zal plaats hebbenwordt op nieuw aan de welwillendheid onzer stadgenooten aanbevolen. Moge de Directie ook thans niet teleurgesteld wor den in hare verwachtingmaar door ruime deelne ming hare pogingen ondersteund zien. De tijd der Verloting zal nader worden aange kondigd. Namens de Directie Zierikzee J. de CRANEErmerins. 9 Februarij 1866. Ondertrouwd M. van MOURIK, Az., en Nieuwerkerk, W. LIEVENSE, Jn. 7 Februarij 186G. Algemeene kennisgeving. lieden trof ons de gevoeligste slag onzes levens, door liet onverwachts afsterven van onzen geliefden Zoon JACOB, in den bloeijendcn leeftijd van 20 jaar en 10 maanden. Oüudorp, H. SANTIFORT. 6 Februarij 1866. K. SANTIFORT, van der Klok. HYPOTHEER-OBLIGATIEN der Nederland- sche Hypotheekbank, groot f500,— en /MOO, rentende 5 pCt. jaarlijks, aflosbaar a pari binnen 40 jaren, met jaarlijksclie uitloting, worden zon der eenige bijbereking van kostendadelijk afgele verd door de Makelaars C. BAL <V ZOON. De regthebbende op eene NOORDSCHE JOL, ver moedelijk afkomstig van een Zeeschip met één zitbank, zwart geverwd en loopt puntig uit, ver- voege zich bij den Burgemeester van Tholen. Op Woensdag den 21 Februarij, 'svoormiddags ten II ure, in de Herberg van J. van de Klippf., te Scharendijke Aanbesteding van eene geheel nieuw te bouwen KIEESTOOFmet de Leve ring van al de daartoe gevorderde materialen, te Loopers-Kapellegemeente Duivendjke. Bestek en Teekening liggen ter inzage in voor noemde Herberg en ten huize van J. van der LINDENte Zierikzeebij wien levens de vcr- cischte inlichtingen te bekomen zijn. Zullende de aanwijzing des Maandags voör dé Besteding des middags ten 2 ui'eop bet terrein geschieden. Op Donderdag den 15 Februarij 1866, des middags ten 12 ure, zal de Centrale Directie van Schouwen, Burgh en Westland, onder nadere goedkeuring, aan liet Directie-locaal te Zierikzeeaanbesteden Het herstellen en onderhouden van de Blnnenslulzen, Bruggen of Heulen, Dalkers Gebouwen enz. van den polder Schouwen voor de jaren I860 tot 1870. De aanwijzing zal gedurende drie dagen vóór den dag der Besteding geschieden, beginnende des morgens ten 10 uur, door de Dijkbazen der ver schillende Districten, terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies van Schouwen, Burgh en Westland te Zierikzee. Het bestek ligt ter inzage aan voormeld Directie- locaal en is verkrijgbaar bij den Boekhandelaar van DISHOECK, te Zierikzee. De Centrale Directie voorn.d, B. C. CAU, Voorzitter. J. L. de JONGE, Onto.-Griffier. De Deurwaarder W. van de LINDE zal ten verzoeke van zijn' principaal op Dingsdag den 15 Februarij 1866, 's morgens om 10 ure, te Serooskerkepubliek verkoopen 2 BEDDEN met toebclioorenI KABINET, TAFELS, STOELEN, SPIEGELS, SCHILDE RIJEN, GLAS- en AARDEWERK KOPER-, BLIK- en IJZERWERK eenige KLEEDEREN, 200 pond SPEK, ecne partij AARDAPPELEN, 70 Mud STEENKOLEN en ook nog 30 a 40 stuks BIGGEN. De Griffier G. van WAGE zal, ten ver-, zoeke zijner principalen, op Dingsdag den 13 Februarij 1866, 's voormiddags 10 uren, binnen Brouwershaven, publiek verkoopen Eene zeer goe de partij AFBRAAK beslaande in 2 nieuwe Pak- of Koetshuisdeuren, eiken Kinderbalken, dito Bindten, Kozijnen, Ramen, Deuren enz. In den Onrustpolder gemeente Wissenkerke, eiland Noord Beveland. Op Woensdag den 14 Februarij 1866, des voormiddags ten 9 ure, zullen Heeren Eigenaren, iri gemelden Polder, ten over staan van den te Colynsplaal residcrenden Notaris L. van der MOER, publiek veilen en verkoopen: 19 Werkpaarden en 3 jonge Paarden, 10 Menwagens, 4 driewiels Karren, 4 Wale- en 10 gewone Ploegen, 26 Eggen in soort, 4 Rol- blokken, 4 Molborden, 4 Windmolens, 4 Snijbakken, Slepers, Sleden en verder BOUWGEREEDSCHAP, zoomede eene groote partij Hooi, Stroo en Mest. De Verkooping zal aanvangen aan de Schuur bij Covert Leendertse. Nadere informatica zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris te Colynsplaal. De Griffier G. van WAGE zal, ten verzoeke van den Heer J. A. BOLLE, op Woensdag den 14 Februarij 1866, 's voormiddags 10 ure, publiek verkoopen: ecne partij zeer goed staande voor de woning van L. VERTONonder Haamstede, bij de Haag. En daarna in perceelen in liet Gemeentebuis aldaar: Ruim I Bunder extra goed Sjarlg Hakhout, staande achter Burgh nabij de woning van FOKKER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1