N°. 2275. Woensdag 10 Jf866. 22sle Jaarg. Nieuwstijdingen. inroazowDBura stttzzbit. Vergelijkenissen. NIEUWSBODE Men abonneert itchi Iu Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnement9-Prys' Voor beide uitgave». Voor 3 maandenf Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. j Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. idvcrtentlën: 10 cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tót Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzec, Doek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. Bij deze Courant behoort een Bijooecjsel. Ten bewijze dal de openbare meening in Amerika ten gunslc der in vrijheidstelling van Jefferson Davis veld wint kan dienen, dat de New-York Herald daarop met veel 'nadruk aandringt. Het blad voort in zijn pleidooi aan dat Jefferson Davis verscheidene iniliocnen inwoners vertegenwoordigt, die zich verongelijkten verdrukt achtende in opstand gekomen zijn en daartoe het regl meenden te hebben. Volgens de laatste berigten uit Guadeloupe rigt daar de cholera de vreeselijksle verwoestingen aan. In Basse terre waren 15 pCt. in andere streken des lands 10 pCt. van de bevolking bezweken. Verscheidene kleinere plaatsen waren geheel uitgestorven. Alle nering en bedrijf stond stil. de ellende was onbeschrijfelijk zelfs het brood begon te ontbreken. Londen» 2 Jan. Ten opzigle van den brand in het St. Catherinedock uitgebarsten wordt nog het volgende vermeld (Maandagnacht 12 ure). Reeds in het begin liet het zich aanzien, dat het gevaar voor uitbreiding van het onheil zeer groot was, zoodat binnen vrij korten tijd schier alle brandspuiten der hoofdstad op de plaats van het onheil aanwezig waren. Niettegenstaande de toegesnelde hulp namen de vlammen derwijze de over hand, dat de oudste personen lot de brandweer behoo- rende, verklaarden, dat zij nimmer dergelijken feilen brand hebben aanschouwd. De gansche reeks pakhuizen aan de zuidzijde is eene prooi der vlammen geworden. 3 Jan. De brand in de pakhuizen der Kalherine's- dokken is gedempt; nog slechts weinige spuiten blijven als voorzorg op de plek van het ongeval gestationeerd. De oorzaak van den brand, zegt de Globeblijft onbekend, ofschoon sommigen haar aan opzet willen wijten. De schade is vooralsnog onmogelijk met juistheid op te geven; alleen !kan men zeggen, dat de gebouwen zijn beschadigd voor een bedrag van 30.000 pd. st., doch aangezien de daarin opgeslagen goederen door derzelver verschillende eigenaars zijn geassureerd, kan op dit oogenblik geene vertrouwen verdienende opgaaf dienaangaande worden medegedeeld. Onder de stoomspuiten, die bij den brand zijn gebezigd, bevonden zich vier, die voor Amsterdam en de Bermudas waren besteld. Zonderlinge betrekkingen hebben eenige generaals van het leger der Unie sedert het einde van den oorlog aanvaard, zoo is Burnsidc spoorweg-agent geworden in het olie-district van Pennsylvania, Butler fabriekant in Massachusetts Schurr correspondent van de New-York TribuneSigel redacteur van een Duilsch nieuwsblad te Baltimore, Franklin opzigler in de geweerfabriek van Coll, Smith kruidenier te Chicago, Patrick landbouwer, Ferrero dansmeester Percy Wyndham schermmeester. Van de legerhoofden der Geconfedcrcerden is Buckner te New-Orleans redacteur, Gardiner correspondent van een blad, de generaal die Franklin met zijne 15,000 man bij het bekende gevecht van Sabine Pass op de vlugt dreef, is kroeghouder te Houston, Anderson, houder van verkoopingen Thomas hofmeester op eene Mississippi- stoomhool, Forrest heefteen stoomzaagmolen in Tennessee en Wheeler is commissionair te Augusta. Het weerkundig genootschap Ic Birmingham maakt bekend dat de harde winters gedurende de laatste 30 jaren werden voorafgegaan door hetzelfde weder., dat wij lot dus ver hebben gehad en dat men zich op een strengen winter mag voorbereiden De stand van zak in Ierland is nog geenszins rooskleurig te noemen. Te Coik bijv. moeien de regters zich onder sterk geleide huiswaarts be geven, en wordt ook hel palcis van justitie hew"'''. Madrid, 4 Jan. Twee .regententen kavallerie gekantoniiecrd Ie Aranjucz en te Ocana, zijn in den vroegen worgen van gisteren aan het muiten geslagen. De commandanten en de mecslen officieren hebben .aan deze beweging geen deel genomen De generaal Zabala, minister van marine, heeft zich onmiddellijk aan het hoofil cener sterke kolonne op marsch be geven om de oproerlingen te vervolgen aan wier hoofd de generaal Prim staat. 5 Jan. Madrid is in staat van beleg ver klaard. De troepen der hoofdstad zijn iu de kazer nen geconsigneerd. 6 Jan. De staat van beleg is gevestigd. De insurrcctie neemt toe, doch niet met hevigheid. Een datachemeut infanterie, te Avila in garnizoen, heeft zich voor den opstand verklaard. Eenige muitelingen zijn gearresteerd. Generaal Prim zon slechts 300 man onder zijne bevelen hebben. Generaal Picrad is Ie Valladolid in hechtenis genomen en voor een krijgsraad gebragt. Maarschalk O'Donnell, president van hel mini sterie, heeft de kazernen te Madrid geïnspecteerd en werd er ontvangen met de kreten »Leve dc Koningin Het garnizoen van Avila, 300 man sterk, is aan liet muiten geslagen en heeft zicli op Famora gerigt, waar het garnizoen, aan hel gouvernement getrouw gebleven, de poorten der stad heeft ver dedigd. Dc muitelingen zijn daarop naar Bencvenle getrokken. Bij gelegenheid van het huwelijk van den hertog de Mouchy met prinses Anna Murat, te Parijs, heeft het publiek weder kunnen zien, hoe in de hoogere kringen de weelde cn overdaad eene buitensporige hoogte hebben bereikt. Zelfs de livcrei der lakkijen grensde aan dol zinnigheid. De mannelijke bedienden waren onder anderen met de korte broek gekleed en droegen kousen, zoodanig met goud versierd en geborduurd, dat elke kous meer dan 100 fr. kostte. De zweep van den koetsier was schitterend van goud cn 1000 fr. waard. Men vraagt, of het eigenlijk wel de paarden zijn, die met die zweep moesten worden geranseld? De hertog heeft in den zoo- genaamden bruidskorf aan zijne bruid voor een bedrag van 1,500,000 fr. aan diamanten gegeven. De bekende schrijver, Alphonsc Karr, thans te Nizza wonende heeft een buurman die een rijke bibliotheek bezit. Verleden zomer vroeg de schrijver van de Sous les Til leu ls hem de werken van Alfieri ter leen. »Dit kan ik onmogelijk doen, zeide de Italiaan; want ik heb als stelregel aangenomen, geen boeken uit mijn buis te geven wil de heer Alphonsc Karr bij mij komen lezen, dat kan hij den gcheeleu dag doen." Eenigen tijd later, in den herfst, liet dc buurman aan eerstgenoemde schrijver een gieter, om zijne bloemen te begieten, ter leen vragen. »Dat kan ik onmogelijk doen was het antwoord, want ik heb lot stelregel aangenomen, mijn gieter niet uit te leenen. Wil de heer G. bij mij komen gieten dat kan hij den geheelen dag doen." 0 De regtbank te Berlijn heeft donderdag den heer Mar- quardt, den architect van de nieuw gebouwde huizen bij de Koningspoort, die den 20slcn October zijn ingestort, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld Te Nadir Sarapc hij Tripoli, in Syrië, heeft men bij het graven naar grieksche en roineiusche oudheden, een hebreeuwse!» huis ontdekt zooals die twee eeuwen voor Christus bestonden. Eenige vertrekken zijn nog in goed bewaarden toestand, met al het huisraad hetwelk veel overeenkomst heeft met liet in Egypte ontdekte. Men heeft er ook hoeken gevonden, welke aanduiden, dat het huis aan een geletterde heeft bchooid, onder anderen de boeken van Mozes cn de psalmen van David, alsmede een bundel hebreeuwschc gedichten, aan de geleerdste Uebraici onbekend. Al die werken zijn gezonden aan het Aziatisch genootschap te Londen. Te Pcstli bevindt zich thans een man in hechtenis, die zijn gehcele leven vrouwcnkleeren heeft gedragen en vrouwenarbeid heeft verrigt. Hij heeft aan de regters verzocht dat gewaad te blijven dragen, daar hij, van zijne vroegste jeugd af, als meisje opgevoed, een afkeer hacft van mannenklceren. Te Lonsheim hebben dezer dagen twee leerlingen van het gymnasium aldaar geduelleerd; de oudste van hen telt 13, de andere 11 jaren. Dewijl zij slechts een pistool magtig hadden kunnen worden, moesten zij loten, wie het eerste, schot zou hebben. De eene held is slechts zeer ligt gewond. Snoek» 4 Jan. Onlangs werd door een lid van den gemeenteraad van Wijmbritseradecl voorgesteld, den secre taris mr. S. Wijbenga, wegens zijne dikwijls plaats heb bende afwezigheid als lid der tweede kamer, uit gemelde betrekking te ontslaan nadat deswege echter door den burgemeester het woord was gevoerd trok dat lid het voorstel in. Nu evenwel is door den raad besloten, om, zoo dikwijls dc heer Wijbenga als lid der tweede kamer afwezig is, eene korting naar tijdsgelang op zijn trakte ment als secretaris te doen plaats hebben. Deventer» 5 Jan. Enkele couranten hebben het uitbreken vernield cener ziekte onder de paarden en werkelijk hebben zich enkele gevallen daarvan op ver schillende plaatsen In ons land voorgedaan. Zoo vernemen wij tot ons leedwezen dat van de jongere paarden van den heer jhr. Teding van Berkhoutop diens landgoed onder Olst, reeds drie aan genoemde ziekte zijn bezweken. Men heeft heden een dier beesten geopend om over den aard der ziekte te kunnen oordcelen en bevonden dat het een bederf in het ruggegraatsmerg en eene ontsteking der longen was, die evenwel, naar het oordeel van deskun digen niet voor bepaald aanstekelijk moet gehouden worden ofschoon zij in verband schijnt te staan met zekere nadcclige bestanddeelen in de dampkringslucht. De paarden die een oogenblik te voren nog volkomen welvarend zijn, vallen om zoo te zeggen om, en zijn in zeer korten tijd een prooi van de verraderlijke ziekte. Onder de paarden van liet alhier garnizoen houdend le regement dragonders heeft men tot heden gelukkig geen spoor van die ziekte ontdektdoch de vrees daarvoor maakt natuurlijk dubbele opmerkzaamheid noodzakelijk. Arnhem» 4 Jan. Omtrent den persoon, die hier gevankelijk binnen is gebragt als verdacht van den land bouwer P. van Ugchelen te hebben doodgeschoten, wordt uit Apeldoorn het volgende berigl: Genoemde H. de B. staat te Apeldoorn algemeen bekend als een goedaardig en onbesproken jongeling, is pas 20 jaren oud, hield veel van, zoo als men daar zegt, »op deo loer te gaan," ten einde eenig wild te bemagligcn, en men wil daarom gaarne gelooven dat het gebeurde alleen aan een ongeluk is toe le schrijven cn er aan geen boos opzet is te denken. Althans men hoopt zulks, hoewel er iu dat geval nog veel moet opgehelderd worden, dat het tegendeel schijnt aan le duiden. 'S Gravenliage» 5 Jan. Door liet provinciaal ge- reglshof van Zuid-Holland is gisteren uitspraak gedaan in de zaak van zekeren Schullze beschuldigd van diefstal. Na een preventieve gevangenschap van tien maanden is de man vrijgesproken omdat niet bewezen was dat goe deren in zijne woning gevonden, een stuk karpet en een stuk looperontvreemd waren van eene stoomboot, zoo als beweerd werd. Bij de begrafenis van een welgestelden boer in bet naburig Mastenbroek, die in de vorige week beeft plaats gehad en waarbij 300 personen waren genoodigd, ten einde den overledene de laatste eer le bewijzen, werden verorberd 7 oude schepels tarwe, aan zoogenaamd groevebrood, 50 pond zoetemelkscbe kaas, 15 pond koflij met de noodige suiker, 5 vierde vaten dik bier, enz. enz. Sas-van-Gent» 6 Jan De ijzeren spoorweg tusschen Selzaete en Gent is sedert den 1 dezer ook voor liet reizend publiek opengesteld. Driemaal daags bestaat er van weerszijden gelegenheid tot vertrek, terwijl den afstand, ruim 4 uren bedragende, in minder dan één uur wordt afgelegd. Voor reizigers naar Belgie, uil Zuid-Bevelaud, Walcheren en bijgelegene eilanden is deze reisroutevia Neuzen, zeer aan te bevelen. Vlissingen» 7 Jan In den afgeloopen nacht zijn op de Hond of Wester Schelde, iri het vaar water Evcringen, bij Ellewoulsdijk, twee Fransche stoombootcn op elkander geloopen, ten gevolge waarvan de uit zee komende, geladen met wijn en bestemd naar Antwerpen, oogenblikkelijk is ge zonken terwijl de van Antwerpen komendeiu ballast zijndezoodanige lekkaadje bekwam dat men genoodzaakt was dezelve dadelijk op strand te zetten. De bemanning en de loods hebben zich, door overspringing, nog kunnen redden, doch een machinist, zwaar gewond zijnde, is eenige uren later aan boord der op strand zittende stoomboot overleden. Zierfikzee s Jan. Gisteren heeft inhet Mastgat of de zoogenaamde Mosselkreek een treurig ongeval plaats gehad. Een schipper van Kieldregt, was met eenige personen uitge varen om kreukelen te zoeken, en wilde zondag morgen naar de Thoolsche wal stevenen, doch geraakte op eene plaat vast, met dit noodlottig gevolg, dat het vaartuigje met de opkomende vloed geheel onder water sloeg, zoodat allen hunnen dood iu de golven vondenhoeveel personen zich in het vaartuigje be vonden is nog onbekend, maar men vermoedt van vijf a ze9 personen, waaronder een meisje is van 18 jaren, de 24jarige schipper trachtte zijn leven zoo lang mogelijk te redden, door zich aan het want vast te klemmen, doch liet op het oogenblik toen schipper P. de Waal van Bruinisse de plaats des onheil9 bijna was genaderd, het omklemde touw los, en verdween in de diepte. Zlerlkzee» 9 Jan. Z. M. heeft benoemd tot Burge meester van Yeere en Vrouwepolder, Mr. J. Snijder De volksvriend meldt: De jenever-rampen van Nederland, gedurende het jaar 1865 maandelijks door ons medegedeeld, een klein staaltje slechts van de werkelijkheid, geven 41 gevallen van gevangenneming en veroordecling 7 van moord en manslag; 62 van verwonding en mis handeling; en 48 zelfmoorden. GEMENGDE BERIGTEN. In Noord-Beveland is thans een onzigtbare telegraaf in wer king gebragt ten behoeve der stroopers, en zijn er dan strik- vogels op de baan, dan wordt er geseind en ieder blaast den aftogt. Daar nu de sabelmannen dag en nacht loopen om de beenen te brekenkunnen zij niets op doen dan eenige stroppen die vast liggen aan groote mopsteenenen daar er wekelijks iemand naar Goes of Middelburg gaat, en men geeft die eenige centen mede, dan heeft men weer ander koperdraad. Te W. i9 op Nieuwjaar een vader met zijn zoon zoodanig in aan raking in eene herberg gekomen, dat de vader door de kamer vloog, dat de koperen knoopen van zijn jas sprongen; en nu zingt men: Goeden nacht! Goeden nacht! Houdt bij dronkaards toch de wacht, Wil toch op die zwelgers passen Maar gaat zelf niet aan 't brassen Anders brengt soms per abuis, De zoon den vader dronkeu t* huis. De man te C. welke twee bogten in de kerk gekocht heeft, heeft dit gedaan om dat hij geen plan had, orn door een blaffer of schreeuwer langer uit het bogt no. 8 gejogen te wordenen toch hebben zulke bluffers moeite genoeg om de deurwaarders van de deur te houden; dus: Wied voortaan uw eigen groen. Ik zal het de mijne doen. Te O. heeft de zoon van een pilleman veel eigenschappen j van zijn vader, en zal op half rantsoen moeten gezet worden daar hij anders te dartel worden zal. Een boer te Roc- kanje wordt aangeraden geen moeite meer te doen om een duif in de fuik te krijgen, want hij valt uit den tijd. Op kers dag is te C. ten tooneele gevoerd De meelzak'met een stroopton op een concert, zonder aan den dans geweest te zijn. Aldaar zegt iemand: „Ik ben regt tevreden over mijne dochter, want hare aanstaande kan toch een ambacht, en een ambacht is zoo goed als eigen land 1" Te Oost-Kapelle moest eene oude babbelaarster het kwaadspreken nalatenwant zelfs wordt zij niet meer gelooft als zij de waarheid spreekt, en dat kan soms een kwaad gevolg hebben. Me» heeft Thorbecke meermalen vergeleken bij Jan «Ie Wit, en nu begint inen hein le vergelijken bij Cromwel. Wat de eerste vergelijkenis betreft is niet ongegrond, want de Wil was een groot staatsman en dat is Thorbecke ook; maar wat de tweede vergelijke uis aangaat, oiist alle overeenkomst. Cromwel toch had door slaatslist welen te bewer ken, dat Karei dc Eerste, koning van Engeland, werd onthoofd, en plaatste zich aan bet hoofd der Eugel- sche Republiek Ten toppunt van grootheid verbeven beeft bij vele wreedheden begaan, en was meer ge vreesd dan bemind bij het Eugelsclie volk, doch werd vorstelijke eer bewezen tot na zijnen dood loe. Hij stierf ut 1658 iu 5ojangcn ouderdom, eo werd met alle pracht begrhven en iu liet graf der Engelscbe koningen bijgezet. Toen echter Karei II, zoon van den onthoofden koning, op den troon kwam, liet hij het lijk opdelven, ophangen en ouder de galg be graven. Cromwel heeft dus bewezen dal hij werkelijk naar hel oppergezag streefde, doch waar is liet bewezen dal Thorbecke dit ooit gedaan heeft Nergens. Wel is hel bewezen dal hij groote diensten aan Nederland beeft bewezen. Van Jan de Wit zcidc inen ook dal hij naar het oppergezag streefde, en werd als een landverrader gevangen gezet, doch daar dit niet bewezen kon worden, werd hij in vrijheid gesteld op een oogenblik dat zijn broeder C. de Wit bij hem was, op den 20 Auguslus 1672. Vooraf echter had men het volk op geruid cn de openbare magt wenken gegeven om zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1