Zaturdag 6 Jan 1860. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ik zee. Men abonneert zie li In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, [n Noord-Amerika bij J. QUINTUS. Ie Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemcnts-Prljs: Voor bf.ide uitgaven. Voor 3 maandenf 1»30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verse li Ij nt: Op Woensdag en Zaturdag. idvertcntlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrlentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaux Zierikzce, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondcne Stukken Franco. ;en bij i H 2274. Londen, 30 Dec. Omtrent de drie Engelschen, die door Grieksche roovers zijn aangehouden, meldt de Levant Herald, dat de een lord John Hay (en dus niet lord A. Hervcy) is, zoon van den markies van Tweeddale. De heide anderen worden in het blad niet genoemd, maar het zijn, volgens andere berigten, de heeren Strutt en Coore. Met elkander deden zij in gezelschap, aan boord vau het jacht van den eerstgenoemde, een togt door de Griekschè wateren, waarvan zij gebruik maakten om nabij Missolonghi aan wal te stappen, tot een bezoek aau de plaats alwaar Lord Byron den dood vond. Op eene wandeling langs de kust werden zij door de roovers overvallen en weggevoerd, waarna lord John Hay, en volgens anderen ook een zijner medgezellen, werd losgelaten om het losgeld te gaan halen. Hay trad hierover in onderhandeling met den Engelschen gezant te Athene die dadelijk van de zaak werk maakte, tengevolge waarvan de bank van Patras last kreeg tot eene uitbetaling van bet volle door de roovers ge- eischte bedrag van 3000 pd. st. Terwijl alzoo de heer Moens in Italië onder de roovers zelf voor zijn losgeld moest zorgen, werd het in Griekenland door den staat betaald. De heer Moens, die zoo als men zich zal herinneren, in Italië zoo langen tijd door de roovers werd gevangen ge houden, heeft zijn wedervaren te boek gesteld. Dezer dagen zag zijn: „English travellers and Italian brigands" het licht. Gedurende het afgeloopen jaar hadden op de kusten des rijks 3302 schipbreuken plaats. Bij de jongste stormen in het kanaal heeft zich een hond als redder onderscheiden. Een fransch schip was op Bee Sands gestrand. Een sleepboot was gereed om zich derwaart.9 te begeveu, maar hoe zou men de lijn aan boord van het schip brengen, daar er eene hevige brandiug op de plaat stond? Een hond werd met het beste gevolg hiertoe gebruikt; met minstens 70 vadem touw bereikte hij den gestranden bodem, die later in de haven gesleept werd. Ook bragt hij een der schepelingen behouden aan wal. Vrijdag 22 December wilde de heer Gustav Werner, eige naar van den grooten zoologischen tuin te Stuttgart, voor een 40-tal personen nog eene kunstverrigting met zijnen leeuw Mustapha vertoonen, en begaf zich te dien einde in het hok van clen leeuw en de leeuwin, dat 's winters met glas bedekt is ter beschutting tegen de koude. Werner, in zijne hemds mouwen, ging op het bankje zitten dat in het hok stoud en wilde juist met zijn komando beginnen, toen hij waarschijnlijk buiten schuld van den leeuw, het evenwigt verloor en op den grond viel, die door het natte stroo zeer glad was. Toen wierp de leeuw zich op zijn meester, en in tegenwoordigheid van de verschrikte toeschouwers, ontstond een kort, maar vreesc- lijk gevecht tusschen het geweldige dier en den sterken man. Wel duurde die strijd slechts eenige seconden, maar toch lang genoeg om Werners leven in gevaar te brengen. De leeuw had hem ijselijk verwond, door hem te bijten eu met de klaauwen te 9laan en alleen auu de tegenwoordigheid van geest der volwassen dochter van Werner was het te danken dat hij nog ofschoon in bedwelmden toestand uit het hok kwam. Pas had die dochter het gevaar bemerkt waarin haar vader verkeerde, of zij slingert met alle kracht een zware bank tegen den glazen wand van het hok, zoodat het knetteren van het brekende glas het woedende dier deed opspringenen de leeuw zich van den bloedenden man verwijderde. Mustapha is door Werner opgevoed en behoort tot de schoone exemplaren. Ten vorigen jare gaf hij zijn ongelukkigen meester, bij eene openbare voor stelling, eene waarschuwing, door hem in den arm te bijten. Te Berlijn dient voor het geregtshof eene zaak van zonderlingen aard. Voor een paar jaren zou een meisje trouwen, doch werd toen zoo hevig ongesteld, dat het haar onmogelijk was ter kerke te gaan; en toch, hoe ook, er moest iets op gevonden worden. Wat men ook bedacht, niets baatte; einde lijk besloot men om de zuster der bruid de kleederen en deu sluijer te geven en haar in plaats van hare zuster met haren schoonbroeder kerkelijk tc laten trouwen. Thans is dat bedrog ontdekt en houdt het geregt zich met de zaak bezig. JFV&w&rtjlL Parijs, 1 Jan. Er heerscht thans hier te lande een hevige erfeniskoorts. Er zou namentlijk in Brazilië een zekere generaal Génin gestorven zijn en vele miljoenen nagelaten hebben. Alle Génins hier tc lande zijn druk in de weer ieder meent bloedverwant van den overleden Croesus te zijn en tot een blijde erfenis geregtigd. Ongelukkig echter komt de „Moniteur" met de verklaring voor den dag, dat het gezant schap te Rio, na een naauwkeurig onderzoek niets van een generaal Génin, noch van zijn nagelaten millioenen kon te weten komen. 22sle Jaarg. Groningen, 30 Dcc. Reeds meermalen heeft meii hooge prijzen, welke landerijen in koop of in huur opbragten, de vermelding in de dagbladen waardig gekeurd. L.l. Woensdag zijn te Finsterwold landerijen verhuurd, tocbelioorende aan de gemeente Groningen en gelegen in den Reiderwolderpoldcr. Acht perceelcn daarvan, onder welke geen dijk begrepen was en die du» geheel en al land waren, te zamen eene uitge strektheid van 56 B., 08 R., 02 El, hebben aan jaarlijksche huur opgebragt 10,485 of 187,00 per bunder, eene tot nu toe in 't Oldambt ongehoorde huursom. Dcdeilisvaart, 2 Jan. Ter gelegenheid van het nieuwejaarsfeest is alhier bij de gasfabriek der heeren de Jongh Comp. een persoon zóódanig door een pistoolschot getroffen, dat hij onmiddelijk op de plaats dood bleef. Maastricht2 Jan. De oudejaars-avoud gaf hier weder aanleiding tot ongeregeldheden. Twee brigadiers der dragonders kregen in een danshuis twist over hunue danseres. Het mes werd getrokken en een van beiden kreeg eene snede over het gangezigt en een tweede over de keel, deze laatste zóó ge vaarlijk dat de man in doodsgevaar verkeert. Leiden, 2 Jan. Met leedwezen vernemen wij, dat onder Leyderdorp de vec-typhus zich meer en meer uitbreidt. Haastrecht 2 Jan. Neemt de veeziekte in de om liggende gemeente, zoo als Stolwijk, Bergambacht, Polsbroek en Hekendorp in ernstige verschijnselen toe, ook hier is ze uitgebroken op de hofstede, waarvan mevrouw Bisdom eigenares is. De schoone krachtvolle Lakenveldsche runderen zijn op den stal aangetast en van het vijftigtal zijn er reeds zeven bezweken. Polsbroek» 30 Dcc. Heden is met hevig geweld op den stal van J. Verwoerd de veetyphus nitgebroken. De gansche koppel, bestaande uit zestien stuks, is in hevige mate aangetast. Reeds is één rund overleden. De noodige maatregelen zijn bereids genomen, om de verdere voortplanting te weren. De oorzaak der besmetting Is tot dus verre onbekend. Uitgezonderd enkele gemeenten, zijn al de plaatsen op de grenzen van Zuid-Holland, in deze provincie gelegen, door de ziekte min of meer bezocht. 'S Gravenhage l Jan. HH. MM. de koning en koningin, HH. KK. HH. de prins van Oranje, prins Alexander, prins en prinses Frederik en prinses Maria hebben lieden morgen de godsdienstoefening in de Waalsche Kerk bijgewoond. Gisteren avond heeft H. M. de koningiu deelgenomen aan de godsdienst oefening in de Groote Kerk. Z. K. H. de prins van Oranje is in de residentie terug gekeerd en heeft gisteren aau verschillende autoriteiten audiëntie verleend. Birksland, 30 Dec. In de laatste week is in de gemeente Sommelsdijk geen ziektegeval onder het rundvee voor gekomen. In de rijksschuur echter zijn 6 stuks bijgekomen. Totaal der aangetasten nu 179, waarvan 54 gestorven, 68 afgemaakt, 51 hersteld eu nog 6 in behandeling zijn. Het getal gestorvenen is nu betrekkelijk groot, doch men moet in aanmerking nemen, dat in de twee laatste weken van de 10 aangetasten 8 stierven. Ten gevolge daarvan is men tot ont eigening en slagten overgegaan. Zierikzee, 4 Jan. Betreffende de redding der beman ning van de in de vorige week gestrande Fransche logger le Paradis, waarvan wij in ons vorig No. melding maakten, vernemen wij nader het volgende: Drie man der equipage, die des morgens bij laag water, toen de vreeselijkc brauding eenig- zins scheen te verminderen, in een klein bootje van boord waren gegaan om hulp te zoeken, zouden gewis verloren zijn geweest, indien niet schipper Joost Verspoor, die met het aanbreken yan den dag het gestrande schip ontdekte, zich met zijne hoogaarts naar de plaats des onheils had begeven en daarbij het bootje had ontmoet eu de menschen gered. De pogingen van schipper Verspoor en zijne manschappen, om het gestrande schip door de hemelhooge zeëen heen te bereiken, waren ephter vruchteloos en men zag zich, hoewel met een bloedend hart, genoodzaakt de overige manschappen, die zich in de masten geklemd hielden, aan een schijnbaar onvermijdelijken dood teu prooi te laten. Inmiddels hadden ook de kotter en schokker der Zuid-Hollandsche Redding-maatschappij, in zee kruisende, het ongeluk bespeurd. De kotter naderde van de zeezijde den Banjaard zoo digt mogelijk en vervolgens ging kapt. Bowbyes met zgne manschappen in de boot, om de ongelukkigen, zoo mogelijk, van de logger te halen; doch hunne pogingen om de woedende zee te doorworstelen, bleken te vergeefs te zijn. Alstoen begaf zich de reddingschokker, gebruik makende van zijn mindereu diepgang, naar het zoogenaamde Westgat; aldaar ging schipper van Duin met zijne manschappen in de boot, en na met veel levensgevaar nu eens over droogten, dan weder door de ver schrikkelijke brandingen zich heen gewerkt te hebben, had men eindelijk het geluk den logger te bereiken en de ongelukkigen, zijnde de kapitein, twee matrozen en de jongen, uit hun deer- niswaardigen toestand te verlossen. Men schrijft uit 's Gravenhage De eerste kamer heeft met dag- en avondzittingen voor het einde van het jaar al de ontwerpen van wet goedgekeurd waaronder die tot vaststelling van de begrooting voor 1866 welke de tweede kamer haar had toegezonden. De ontwerpen van wet betrekkelijk de accijnsen op suiker en wijn zijn den 30sten December in weinige minuten door slechts 20 leden afgedaaujuist het getal vercischt om een besluit te nemen, en ondanks de spoedige afdoening stemden onderscheidene leden tegen die outwerpen. De kamer moest ten 12 ure naar huis. Men had ten 11 ure toch slechts 19 leden bijeen en men had bijna, zonder de twee accijnswetteu te kunnen behandelen, het besluit tot uiteengaan genomen, toen sommigen zich herinnerden dat één lid te kennen had gegeven, dat hij de zitting niet zou bijwonen, omdat hij ten 12 ure moest afreizen. In allerijl werd hem berigt gezonden van den stand der zaken. Men vond hem den laatsten koffer pakkende. Hij verscheen in grooten haast in de zittingmaar met de uitdrukkelijke ver klaring, dat hij ten 12 ure precies zou vertrekken en van daar dat in 4 miuuten tijds de twee wetten werden aangenomen, zoodat 4 miuuten voor den fatalen termijn de kamer met hare werkzaamheden gereed was. Jl. maandag werd te Arnhem gevankelijk uit Apeldoorn binnengebragt een persoon, die verdacht wordt de dader te zijn van den dezer dagen bij tJgclielen gepleegden moord, waarvan reeds melding is gemaakt. In weerwil zijner ontken- tenis schijnen gcwiglige vermoedens tegen hem tc bestaan die bovendien door ongunstige antecedenten niet worden ver zwakt. Meu verneemt, dat de dood van den verslagenedie binnen enkele minuten den geest heeft gegeven, veroorzaakt is door dat een enkele hagelkorrel door het hart is gedron gen, hetgeen eene oogenblikkelijke verbloeding heeft veroor zaakt. Uit het onderzoek moet verder gebleken zijn, dat de dader het waarschijnlijk op een ander had gemunt, doch bij vergissing den verslagene heeft getroffen. Z. M. de koning heeft als nieuwjaarsgift, zoowel aan de armen, als aan de naai- en breischool en aan de vrouwen vereniging te Apeldoorn, aanzienlijke sommen gclds geschonken. Eene vrouw uit de volksklasse, gehuwd en moeder van drie kinderen, is te Zutphen aan een noodlottig ongeval over leden. Terwijl zij met haar eigen schoothondje speelde, beet het dier haar in de lip. Spoedig vertoonden zieh de ver schijnselen der watervrees en, na een hevig lijden, bezweek de ongelukkige. Men weet niet of ook andere honden door het zieke beest vroeger gebeten ziju, doch de noodige voor zorgen worden genomen en het dolle hondje is afgemaakt. Te rekenen van 1 Januarij zal er gelegenheid bestaan tot het overmaken eu het ontvangen van geldeu naar en uit Belgie door middel van postwissels, die door de postkantoren in de beide landen, bepaaldelijk met de afgifte en de betaling van internationale postwissels heiast, op elkander worden ge trokken. Omtrent de namen der bedoelde Nederlandsche en Belgische postkantoren kan men zich de noodige inlichtingen op alle rijkspostkantoren verschaffen. Er worden geen post wissels voor Belgie afgegeven tot een hooger bedrag dan van ƒ100. Het te betalen regt bedraagt 10 cents voor elke ƒ5 of gedeelte van ƒ5. GEMENGDE BERIGTEN. Te Middelburg zullen dit jaar handen te kort komen om al de groote werken die op handen zijn te voltooijen, als: Een kanaal graven vau Vlissingen naar Middelburg en een spoorweg, en zoo verder naar Goes. Overal druktens behalve te Zierikzee; dit stedeke kan dus helpen betalen aan spoor wegen, kanalen, waterwegen van Rotterdam naar zee, en aan het doorgraven van Holland op zijn smalst, eu het heeft er geen cent voordeel van en zal het nooit krijgen, want er is niets te bedenken dat druktens kan bevorderen. Ook is er sprake om de vestingwerken van Bergen-op-Zoom te sloo- pen, zoo dat er geen oorlog op zigt moet zijn De jonge Napoleon is reeds ridder geworden van den Heiligen Stepha- nus, en als zoodanig benoemd door den keizer van Oostenrijk. Die vorsten zijn het dus weer goed eens gewordenen zullen vooreerst niet plakharen. In Amerika begint de rust lang zaam terug te keeren doch wat in een paar jaar verwoest is, zal in vele jaren niet worden hersteld en mogelijk nooit. Een houtsnip te Brouwershaven is zoo gaauw dat geen jager zoo slim is die snip te schieten, maar zal nu met lijmtakken gevangen worden. Wordt verwacht te Meliskerke eene bruiloft, waarop zal gezongen worden: Vrienden hebt nog wat geduld Ras betaalt men al de schuld, Want nu zal gewis mijnheer, Komen zeker goed van leer. Te Oudelande heeft iemand op Oudejaars-avond zulk eene les ontvangen van een timmerman en smid, dat hij er het geheele jaar kan over nadenken. Een vrolijk vrouwtje in Schouwen wordt aangeraden geene nacht-visite9 te houden als de baas van huis is, anders zullen de boeken geopend worden. Aldaar wordt wekelijks gezien, een Zierikzeenaar die jagt maakt op eene paauwin, dat hare veren -zal kosten, ten ge volge waarvan er jagt op hem zal gemaakt worden. Te Zierikzee wordt iemand aangeraden zoo niet op te spelen tegen zijn knecht en meid, anders zullen zij met de noorderzon vertrekken. Een schaapherder te C. moest zich wat fat soenlijker gedragen, en wat beter op zijn tijd passen, anders zal hij nog herder zonder schapen worden. Nu de welvaart te Middelburg eene nooit gekende hoogte zal bereiken, en alle plaatselijke belasting zullen opgeheven wordenhoopt men dat er minder bedrog zal plaats hebbenen daarom wenscht men Dat het brood nooit is te ligt, Dat de boter heeft de wigt Dat nu melk, de drank en wijn, Zullen zonder water zijn. Belastinff-alschafïino. o Ï7 De heer Duymaer van Twist heeft in de Eerste Kamer een woord van waarschuwing doen hooren tegen den aandrang tot afschaffing van belastingen. Wij zijn het met den geachten afgevaardigde der Provinciale Staten van Zuid-Holland volkomen eens, dat met het afschaffen van belastingeu niet ligtvaardig mag worden te werk gegaan, maar wij gclooven tevens, dat zoolang er nog accijnsen bestaan, zoolang er nog belastingen worden geheven, die handel eu nijverheid belemmeren, aan drang tot hervorming op dit gebied geregtvaavdigd is. Zoo er in de woorden van den heer van Twist eenig ver wijt ligt, dan moeten wij het ook als tot ons gerigt beschouwen, want wij hebben steeds bij elke gelegenheid met klem aange drongen op afschaffing van de belastingen, die wij onhoudbaar oordeelen. Wij hebben evenwel nimmer de bedoeling gehad om aau te dringen op afschaffen zonder equivalent. Wat wij willen, is losmaking van alle banden, die de fiscus aan handel en industrie heeft opgelegd, en ontheffing der geringe volks klassen, een eu ander te verkrijgen èn door verplaatsing van lasten èn door bezuiniging op de staatsuitgaven. De heer van Twist heeft de belastingen genoemd, waarvan wij de afschaffing wenschen, en hij heeft het billijke erkend van de bezwareu, aan die heffingen verbonden. De accijns op de zeep is niet alleen hoogelijk af te keuren uit een hijgiènisch oogpunt (hij is eigenlijk eene premie op de onreinheid), maar ook ora de schreeuwende onbillijkheden, die daardoor worden in het leven geroepen door de velerlei gemakkelijke ontduikingen, eu om den last, daardoor aan een deel onzer nijverheid opgelegd. De azijn-belasting treft zelfs den schamelste onder de scha» melen en al ware het alleen daarom, zou zij onhoudbaar zijn. De accijns op het bier werkt, even als de beide zoo even genoemde belastingen, zeer nadeelig op een belangrijken tak van industrie. Afschaffing van dezen accijns is ook hoogst wenschelijk, omdat daardoor ook een gezonde, voedzame drank gemakkelijker onder het volk zou worden gebragt, en zoodoende de volksgezondheid bevorderd en het gebruik van jenever tegen gegaan wordt. Eindelijk de geslagt-accijus. De storm, die is opgegaan tegen het plan van den heer Betz om dezen accijns te ver- hoogen, bewijst genoegzaam hoe algemeen de overtuiging is dat deze belasting nadeelig werkt. Wij hebben er te dikwijU onze meening over gezegd, om het noodig te hebben die na nog eenmaal te herhalen. Ziedaar alzoo vier belastingen, waarvan de afschaffing ons hoogst noodzakelijk voorkomt in het belang van de volksge zondheid en de volkswelvaart. Zou het zoo raoeijelijk zijn daarvoor een equivalent te vinden Wij zijn overtuigd van het tegendeel. Voor eeue van de vier kan men alleen op het budget van oorlog reeds een equivalent vinden, en met elkander brengen die vier belastingen betrekkelijk weinig aan het land op. Het heeft altijd op den weg der liberale partij gelegen het accijnsstelsel af te breken en te vervangen door directe belas tingen of zulke heffingen, die billijker verdeelingen ten grond slag hebben. Op dien weg zijn wij reeds een belangrijk eind gevorderd, of liever na den jongsten krachtigen maatregel van den heer Betz zijn wij dien reeds bijna ten einde. Wij hopen en vertrouwen dat de nieuwe minister van finantiën niet van oordeel zal zijn, dat wij de belastingen op geslagt, bier, zeep en azijn moeten behouden als een souvenir aan het ongeluk kige accijnsstelsel. Gedachten over de fabelachtige voorstel ling nlt een oud boek, voorkomende in het bijvoegsel der N. Rotterdamsche Ct. van den 30 Nov. 1865, No. 331. Het zeer zonderlinge zinnebeeld van arenden gekozen voor het liberaal Ministerie, in tegenstelling van de conservative partij in Nederland, als valken, uilen, eksters, kraaijen, spreeu wen, vledermuizen, eenden eu ganzen, heeft bij het nalezen en overdenken daarvan mij niet kunnen overtuigen, een vereerend beeld voor het Ministerie te zijn. Immers ligt het zeker nog in ons geheugen, hoe Nederland een9 van den gekroooden Ade laar of arend werd bestuurd, hoe dien arend als een roofdier over deu bodem van ons vaderland rondwaarde om met den verzamelden buit zijne onverzadigbare schatkist te vollen? Ongelukkig beeld! In Nederland het Ministerie te zien opge nomen onder de Jhoogste klasse der gevaarlijkste vogels? O, onbedachtzamen die u ten strijde aangordt ter verdediging van het Ministerie, ziet toe, dat ge niet door eenen verkeerden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1