Woensdag 5 Jaf866. 22sle Jaarg. N°. 2275. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: Ic» Nederland, hij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noonl-Amerikn bij J. QÜINTUS, Ic Granil Rapids, Slaat Michigan. Abonnenjents-PrUs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1>30. Franco per post. in Nederland- 1,60. Voor Noord -Amerika, Franco New-York- 3.90. Verse li ij nt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Jongensgaauw mijn hoed en stok En mijn zwarte sabbatsrok Met mijn vest van wit satijn Want ik moet nu netjes zijn En dit staat nu bij mijn das Of ik een diaken was. Nu 't gezigt wat in de plooi, Dat slaat deftig, wijs en mooi, Want ik ga er weer op uit, Om wat koekjes en beschuit, Met een glaasje bruin of klaar Want het is weer Nieuwejaar. 'k Wcnsch een ieder alles goed Niemand ramp of tegenspoed 'kWensch, die wcnscht te zijn getrouwd, Oude gekken, jong en oud, Dat een ieder heelt zijn zin, En schenkt nu een glaasje in. Op een glaasje acht of tien Hoeft men thans niet meer te zien, Want de drank die wordt goedkoop Wijn en bier en pons van siroop, Want men heeft ons nu verrast Niets is van de Stad heiast. Nu betaalt men naar zijn stand, Van effecten en van land, Want, hoe men de wet ook steld Men regeert niet zonder geit; Dus, houdt dit nu zoo maar vol: Scheert de schapen naar de wol. Varkens scheert men nu niet meer Zooals men dit deed weleer, Want die kudden zijir lang kaal Door het villen menigmaal; Maar nu gaat te Zierikzee 't Vilmes zachtjes iu de schee. Maar hoe men de stad regeert, d' Armoe wordt maar niet geweerd 't Is en blijft een baanders gang, Achteruit gaat 't jaren lang, Hoe men roeptHoudt toch maar moed «Eenmaal komt het zeker goed!" Als: Als men niet meer hoort van stelen Als men ossen als kameelen, Langs de wegen dwalen ziet En men die als hazen schiet. Als men kabeljaauw ziet zwemmen Door de straten in de klemmen, Met de boter in hun bek En met mostaard op hun nek. Als de apen kunnen praten, Als men visch heeft zonder graten Als men vleesch heeft zonder been En men schepen heeft van steen. Als men dan die zeckasteelen Hier zal bouwen met houweelen, Stukadoren lusschen dek En zoo'n schip wordt nimmer lek. Als men 't loon dan zoo zal zetten, Naar verordening en wetten Dat die werkt en matig leeft, Nooit geen soep meer noodig heeft. Als de mannen mogen trouwen, Naar de wet, een twee paar vrouwen, En die wijven vechten niet Wat er ook in huis geschiedt. Beter zou liet mooglijk schikken Als een vrouw, om goed te hikken, Maar vooreerst te Zierikzee, Trouwen kon een man of twee. Die niet rookenaltijd werken Die nooit uitgaandan naar kerken Die nooit drinken hier of wijn Maar die slipt afschaffer zijn. Deftig zouden dan die vrouwtjes, Tusschen hunne lieve houtjes, Aan hun arm, goed in de pas, Wandlen, als het zondag was. Maar als aan de koflijpotten Dan die vrouwtjes maar niet spotten Met hun mannenvol van deugd Bij likeurtjes, zat van vreugd. Als dit alles zal gebeuren Zal er zeker niemand treuren En dan is hoe men regeert d'Armoe voor altijd geweerd! Als er dan veel vrekken sterven En maar sparen voor hun erven Leven maar een vijftig jaar Als een non of kluizenaar. Valt de honderd duizend gulden, Voor kleingeld en oude schulden Altijd dan nog hier in 'trond, En liet goud kost tien cent 't pond. Dan zal men in alle wijken Niets meer zien dan nieuwe rijken En de straten groot en klein Zullen vol paleizen zijn. Volgens een berigt uit Nieuw-York verwacht men aldaar den voortvlugtigen Stephens uit Ierland, om als bemiddelaar op te treden in het conflict tusschen O'Mahony, president der Fenians, en den senaat dezer broederschap in Amerika. Te oordeelen naar verschillende bcrigtenzou men kunnen ver wachten dat niet alleen ten gevolge van dat conflict, maar ook uit hoofde vau andere omstandigheden, de geheele beweging der Fenians op een compleet fiasco zal uitloopen, vooral nu de onderlinge eensgezindheid aan het wankelen is geraakt. Zaturdag avond werd de opera-voorstelling te Cork op eene zonderlinge wijze gestoord. Men was op liet punt de opvoering aan tc vangen van een féerievervaardigd naar aanleiding van het gedicht Lalla Rouck en de toe schouwers wachten met ongeduld op liet oogenblik waarop het gordijn zou opgaan, toen eensklaps de zaal in een Egyptische duisternis gehuld werd. Men kan zich een denkbeeld maken van de ontsteltenis en den schrik die zich van de tegenwoordig zijnden meester maakten. De verwarring was algemeen, doch het voorval heeft gelukkig geen groote onheilen ten gevolge gehad. De oorzaak van het ongeval was een zeer eenvoudige. Den vorigen avond had de afscheidsvoorstelling der troep plaals gehad, maar de directeur wilde nog een extra voorstelling geven! Daar bijechter verzuimd had zijne rekening met de gas leveranciers tc vereflfenen, hadden dc personen die met de regeling van het gas belast waren, last gekregen om op bel gemelde oogenblik de hoofdkraan dicht te draaijen. Diever, 26 Dcc. De mazelendie hier in deze ge meente zijn uitgebroken, zijn zoo ontzettend toegenomen, dat, 'm den tijd van vijf dagen, van de 150 kinderen, die ge woonlijk de hoofdschool bezoeken, slechts 12 aanwezig waren. Van daar, dat op bevel van het bestuur in overleg met den hoofdonderwijzer, de school voor 14 dagen is gesloten. Reeds zijn twee aan de gevolgen overleden, doch overigens schijnen ze tot hiertoe niet van een kwaad karakter tc zijn. Apeldoorn, 29 Dec. De landbouwer P.te Ugche- len, gisteren avond omstreeks zes ure huiswaarts keerende, was naauwelijks in de nabijheid zijner woning, of hij werd aldaar door een geweerschot zoodanig in de borst getroffen, dat hij weinig oogenblikkcn daarna stierf. Hoewel op zijn gekerm een paar buren waren toegesneld, was hij echter niet meer in staat te zeggen wie de dader was. Hij laat eene weduwe na, die bovendien nog treurt over haar oulangs geleden verlies van twee kinderen, die beiden aan de hier hcerschende koortsen zijn overlcdee. Een streng onderzoek is er ingesteld; aan ge grond vermoeden schijnt het tot heden nog te ontbreken. Helder, 27 Dec. Heden morgen heeft een detachement infanterie, dat ging schijf schieten, in het duin het lijk eener vrouw gevonden. Later herkende men die ongelukkige voor de echtgcnoote van iemand, die hier bekend staat als zich aan verregaand misbruik van sterken drank schuldig te makcD. Zaturdag avond, zegt men, heeft hij zijne vrouw mishandeld en moet zij wcggcloopcn zijnvermoedelijk is de ongelukkige uaar de duinen gevlugt, heeft, zich daar te slapen gelegd en is van koude omgekomen. Zij had zich het voorschoot over het gezigt getrokken. loeiden, 28 Dec. Dezer dagen overleed in het weeshuis der Hervormde gemeente alhier, zekere Jannetje de Haan, oud circa 80 jaren. Zij was blind en werd als zoodanig gedureude ruim 70 jaren in dat gesticht verpleegd. Het behoort voor zeker onder de zeldzaamheden, dat iemand zóó langen tijd het kleed der weldadigheid draagt, voor arme weezen bestemd. Schiedam, 29 Dec. Hoe sterk de veeziekte in deze omstreken heerscht, kan blijken uit de enorme hoeveelheid geslagt vleesch, dat in deze gemeente wordt ingevoerd. Zoo werd van den 17 tot 24 dezer alhier ingevoerd 10,000 Ned. ponden rundvlcesch. In den omtrek van de gemeente Kethel, werd binnen acht dagen 40,000 Ned. ponden geslagt rund- vleesch verkregen van verdachte beesten. Werkendam, 31 Dec. In de onmiddelijk verband met de nieuwe schutsluis, bestaat plan tot het bouwen eener tweede schutsluis om alzoo ten allen tijde water in de zoo genoemde oude haven te kunnen houden, ten einde de vaar tuigen altijd uit genoemde haven door dc te bouwen sluis in eerstgeuoemde te kunnen schutteu om verder naar buiten te varen. Zijn wij wel onderrigt, zoo is hier te lande zulk eene dubbele slpis nog niet gemaakt. Ingez Kinderdijk, 30 Dec. Heden is van de werf der heeren J. K. Smit alhier te water gelaten, de schroefstoom boot Stad Tholen, bestemd voor de dienst tusschen Tholen en Rotterdam. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepeveen, Leis Smit alhier. middelburg, 30 Dec. Maandagavond is een luite nant der infanterie, te Vlissingen in garnizoen liggende van het balcor» der sociëteit dc Unie, zijnde een hoogte van circa 18 voeten, op de straal gesprongen, tengevolge waarvan zijn been vermorsehl en hij zwaar aan het hoofd gekwetst werd. De reden, die hem tot dezen slap heeft bewogen, moet zijn liet gevolg eener weddingschap, Eergisteren is onder het wapperen der Nedcrlandschc vlag in de schutsluis te Hansweert de laatste ijzeren deur gehangen. Zierikzee, 2 Jan. Z. M. heeft benoemd tot arr.- ijker der maten en gewigten F. van Schelvenkweckeling der polytechnische school te Delft. Door de Eerste Kamer is mede aangenomen den aanleg van een kanaal tusschen Middelburg en Vlissingen, in verband met den spoorweg GoesMiddelburgVlissingen, alsmede de vereeniging der gemeenten Zonnemaire en Boiumenedc tot éene gemeente. Jl. Zatnrdag is op den Banjaard gestrand de fransche logger le Faradis. In den namiddag van dien dag zijn alhier aangebragt. drie man der equipage, welke zich hadden begeven in de sloep, doch waarschijnlijk zouden zijn omgekomen waren zij niet gered door een schipper te Bruinisse te huis behoo- reude, welke hen behouden alhier aatbragt. Alstoen waren evenwel nog vier man, waaronder de kapitein, aan boord van het schip. Deze personen hadden reeds iu den mast hunne toevlugt moeten nemen, en zagen een wissen dood voor oogen. Des avonds mogt het evenwel aan de bemanning van den reddingsschokkcr met groote moeite gelukken hen te redden. Een jongen van 10 jaren overleed evenwel op de reis herwaarts, terwijl dedrie overigen behouden alhier werden aangebragt. Ingevolge het berigt vau den minister van binnenlandsche zaken en de door hem opgemaakte lijst van aangehouden deser- teurs uit dc bedelaars-gestichten, is dat getal dit jaar tot heden geklommen tot 196 personen. De desertie uit die gestichten schijnt dus, met het oog op het getal, nog al gemakkelijk te zijn. Een gelukkig hoogst zeldzaam voorkomeud feit maakte den 27 dezer een onderwerp van behandeling uit bij de cor rectionele regtbank tc Amsterdam. Zekere J. F. B., een jongen van 15 jaren, stond teregt wegens vergiftigingen diefstal. Hij had namelijk eenige vleeschpastijtjes gekocht, die met lucifer koppen voorzienen daarop aan een huis iu de Kerkstraat afgegeven, als een geschenk voor drie bij "elkander wonende zusters van een harer vriendinnen. Eenigen tijd later op den avond trachtte hij door inbraak in die woning te komen, in de meening dat de gezusters gestorven of bewusteloos zouden zijn en hij alzoo vrij spel had. Vermits de dames door den walgelijken smaak bijna niets van de pastijtjes hadden kunnen nuttigen, mislukte dit plan en werd ook de diefstal verhinderd. Een paar maanden te voren had dezelfde jongen bij een koek bakker, waar hij in dienst was, eenige gewigten en andere voorwerpen ontvreemd, en zich niet ontzien ongevraagd niet alleen de schuld op een ander te werpen, maar zelfs zijn meester aan te zetten de zaak bij de politie aan te geven hetgeen dan ook geschiedde. Bij het proces-verbaal van aangifte com pareerde de jonge deugniet. 14 getuigen werden in deze zaak gehoord, waaronder de hoogleeraar dr. J. W. Gunning, die verklaarde dat de hoeveelheid phosforus in de pastijtjes niet van dien aard wasdat zij den dood had kuonen te weeg brengen van dengene die ze gebruikte. De substituut-officier van justitie, mr. C. H. Backer, liet dientengevolge de kwali ficatie van vergiftiging varen. Hij rekwireerde echter de schul digverklaring van den beklaagde wegens 1. het mengen van vergiftende stof in eetwaren; 2. het uitdeelen en toedienen van de eetwaren: 3. diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van binnenbraak en inkliraming; 4. diefstal iu looutrekkende dienst met veroordeeliug tot eene gevangenisstraf van 4 jaren, 11 maanden en 29 dagen. De regtbank ver een igde zich bij vonnis van heden met dit rekwisitoir. Eerlang zal er uit Toulon weder een transport galei boeven naar Nieuw-Caledonie vertrekken, bestemd om als ko lonisten de beschaving in het vijfde werelddeel over te brengen, aan welk doel evenwel nog weinig wordt beantwoord. Geen wonder. Waaruit toch bestaan de galeiboeven Het laatste transport was 250 man sterk en bestond uit 72 moordenaars, 115 dieven, 13 brandstichters, 4 falsarissen, 7 valsche mon ters en 32 veroordeelden wegens vergrijp tegen de zeden. Van die 250 boeven waren er 82 levenslang veroordeeld, 64 tot 20 jaar, 22 tot 15 jaar en 82 tot 12 jaar en minder. Ondanks dien toevoer van mannen in de kracht des levens, worden voor Caledonie gevraagd metselaars, timmerlieden, schrijnwerkers, smeden, enz., kortom allerlei ambachtslieden, want op dit oogenblik is het slechts bevolkt door ledigloopers, die de staat moet ondersteunen en bewaken. Het transport van 200 personen, dat er nu heengaat, zal de welvaart even min verhoogen. De Caledoniersdie zich geen juist begrip kunnen maken van den maatschappelijkcn toestand dezer veroordeelden, be grijpen evenwel dit van hendat zij geen gezin hebben en geen burgerregten genieten. Zij noemen daarom hunne woon plaats het »weezendorp." Dc Franschen geven er den naam van coquinville aan. De veroordeelden zouden nogthans de materieel gelukkigste menschen op aarde zijnals zij maar konden gaan waar zij wilden, maar daar de inboorlingen de blanken als een soort van fijn wild beschouwen, is het niet zeer raadzaam voor hen om zich buiten de stad te wagen. Zij zijn dus genoodzaakt om öf t'huis te blijven óf om zich te laten opeten, en de veroordeelden willen liever het brood vau het gouvernement eten dan zelf tot voedsel aan de Cale doniers verstrekken. GEMENGDE BERIGTEN. Een persoon te C... is zoo kerks geworden, dat hij twee plaatsen in de kerk gekocht heeft voor f 40, een voor hem en een voor zijne vrouw, doch het mannetje zoude beter zijn met 4 mud tarwe. Eene dame van 19 jaar te Dordt, moest de hakken van hare laarsjes zoo niet laten ziendaar zij zoodoende haar fatsoen nog geheel zal verliezen. Zij houdt ook veel van snorreljes die zij in de avondlucht opzoekt. Een persoon te X. die zich thans uitgeeft voor een der ver- mogendste boereu, zoude in vroegere dagen wel zijn laatste stuivertje hebben willen versnoepen om zeker doel te bereiken. Thans echter in rustenden toestand verkeerende wacht hij dagelijks visite af van jonge dochters van 3 maal 7 en minder, wau- neer hij slechts vinden kan wat hij zoekt. Dit tot waar schuwing van brave huisvaders. Te Cats heeft jufvrouw L. met de kersmis een drietal gemaakt uit eene verzameling jonge lui, en nu ziet men de benoeming verlangend te gernoet, in de verwachting dat zij eene goede keuze zal doen. Een boeren-zoon te N. wordt gewaarschuwd om, door behulp van een ander, geen naamlooze brieven meer te schrijven, daar hij anders bekend zal gemaakt worden. Te Meliskerke moest een langtong zooveel niet babbelen van anderenanders zal hare dochter nooit verpast raken, en vooral niet aan een geldzak, terwijl zij zeer goed weet, dat alle hout geen timmerhout is. Te 's Heerenhoek is de compagnie rustbewaarders nu geheel compleet, want: Arjaantje vol zwier, Ontbrak aan de vier. Te Bommenede komt ook al gebrek aan geld, dat met kersmis ten vollen gebleken is; want: Men zou toeu op dit feest wat spelen, Om toch den tijd niet te vervelen, Maar d'heeren stonden zeer - versteld De dames waren zonder geld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1866 | | pagina 1