N°. 2272. 22sle Jaarg. Zatur dag 50 December 1865. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men abonneert zlcli: lil Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnemcnts-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 1.60. - 3.90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentfën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Yrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r a a t Zlerikzce, Hoek van de Schuilhaven, B. No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. 01 merit ®t. Te Jackson (Amerika) was een jongman, die langen tijd zijn hof gemaakt had bij eene jonge dame, de dochter eener weduwe. Eenio-e avonden geleden zat hij op zijn gemak een kopje thee te drinken in het hui9 zijner beminde, toen de moeder hem vroeg, wanneer zij dachten te trouwen. De jongman antwoordde heel koeltjes, dat hij niet van plan was iemaud te trouwen, en dat hij en hare dochter niets meer dan vrienden waren. Hij dacht dat zij dit ook reeds lang verstaan had. De jonge dame sprak geen woord, maar stond op, nam de theepot, die met kokende thee gevuld was, deed het deksel er af en wierp den kokenden inhoud in des j.ongmans aangezigt, hem erg bran dende en een leelijk merk achterlatende. Daarop gebood zij hem dadelijk zich weg te pakken. Londen, 24 Dec. Te Cork is eergisteren wederom een Fenian, met name O'Callaghan Holmes O'Reardon, door den jury vrijgesproken. Hij was vroeger kapitein in het Noord- Amerik. leger en tijdens den oorlog tegen Rusland had hij in de Krim gediend bij het 10de regement huzaren. De getuigen a charge wisten niets anders aan te voeren dan dat hij on- derrigt in het schieten had gegeven en wel eens gezegd, dat hij met 200,000 Fenians uit Amerika zou overkomen. Een groot aantal belanghebbenden bij den veestapel hebben zich tot deu minister van binnenlandsche zaken gewend met verzoek dat er spoedig eene wet betreffende de veeziekte tot stand kome. Blijkens eenen den 14 dezer opgemaakten staat waren sedert het uitbarsten der runderpest in Engeland en Schotland 47,199 gevallen van die ziekte ter kennis van het gouvernement gekomen. Van die aangetaste runderen zijn 24,513 gestorven, 11,554 afgemaakt en 3771 hersteld, en waren den 14 dezer nog 7361 in behandeling. In de op 9 dezer geëindigde week bedroeg het aantal nieuwe ziektegevallen 5356, tegen 3828 in de vorige, en 3610 in dc daaraan voorafgegane week. Zalurdag jl. werd te Londen in eene open bare vergadering dc volgende statistieke 'opgave gedaan Meer dan 1*2,000 Londensche vrouwen hebben zich schuldig gemaakt aan kindermoord dat is dus eene van <lc dertig. i)e oorzaken daarvan zijn, naar men beweert, o. a. deze 1dc mis daad blijft gewoonlijk ongestraft daar de slraf, op bel misdrijf gesteld te zwaar wordt geacht zoodat dc jury, in de meeste gevallen, lol vrij spraak besluit 2 heeft de vrouw gecne middelen om haar onwettig kind groot te brengen terwijl den vader slecbls eene bijdrage wordt opgelegd van 2 sb. 2 pence per week. Puitgtblanb. Weenen 22 Dec. Graaf Lavisch zal dezer dagen een nieuwen maatregel invoeren, die te regt of ten onregte paal en perk stellen zal aan de zucht om allerlei maatschappijen op te rigten. De regering zal namelijk alle belnusen der be staande finantiëele en industriëele vereenigingen streng doen controleren door eene daartoe benoemde commissie, die tevens de dividenden zal vaststellen. Men vreest dat deze maatregel van grooten invloed zal zijn op den handel in deze actiën. Wanneer echter deze Augias-stal zal gereinigd wezen, dan zullen de directeuren dezer ondernemingen kleiner voordcelen genieten en de aandeelhouders zullen weten of het aan hen uitbetaald dividend werkelijk verdiend is geworden. Tot nu toe gebeurde het niet zelden, dat hooge dividenden uit het kapitaal werden betaald, om dc aandeelhouders aan te moedigen tot deel neming in het oprigten van nieuwe maatschappijen. Volgens eene officieele statistiek zijn dc prijzen der lan derijen in Bruisen gedurende de jongste negentig jaren met 360 procent verhoogd, terwijl de graanprijzen slechts 60 procent zijn gestegen. In verschillende steden van Duitschland gaat men voort dc trichinen, de worpjes, die het varkcnsvleesch doodelijk maken, aan een wetenschappelijk onderzoek te onderwerpen. Een geneesheer te Maagdenburg heeft nu beweerd, dat alleen het varken en de mensch vatbaar zijn om door die dieren te worden aangetast. u. Brussel, 25 Dcc. Na het eindigen van den rouwtijd, (den lOden Junij) zullen de koning en de koningin de pro vinciën bezoeken, eu wel naar men verzekerd te beginnen met de provincie Antwerpen. De Précurseur meldt dat op den spoorweg tusschen Vil voorde en Brussel het navolgend ernstig ongeluk heeft plaats gehad. De expres-trein, welke den 239ten des morgens, om streeks 9 ure Brussel verliet is op een goederentrein geloopen, die zich onbegrijpelijkerwijze op dezelfde rails bevond. Niet tegenstaande den mist werd de goederentrein door den machinist van den expres-trein ontdekt, zoodat hij deu stoom kon laten ontsnappen, ten gevolge waarvan de schok veel minder hevig is geweest. De goederentrein heeft evenwel zeer aanzienlijke materieele schade beloopen, terwijl de andere is gederailleerd. Sommige passagiers hebben meer of min ernstige kneuzingen bekomen; er zijn echter geen dooden te betreuren. De ma chinist en de stoker werden later gevonden te midden van de verbrijzelde wagens. Men hoopt dat de door hen bekomen wonden geene ernstige gevolgen zullen hebben. De Koning heeft het outslag zijner ministers niet aan genomen. Het ter beschikking 9tellen van hunne portefeuilles was dan ook slechts eene formaliteit. De heer de Praet, de vertrouwde vriend van Leopold I blijft zijne betrekking van minister van het huis des konings ook bij Koning Leopold II behouden. Het gerucht heeft geloopen, dat Koning Leopold op zijn sterfbed de roomsch katholieke godsdienst zou hebben omhelsd en dat dit aan de tegenwoordige koningin zou te danken zijn. Het gerucht is bewezen uit de lucht gegrepen te zijn, terwijl de koningin reeds aanstonds door haar gedrag getoond heeft, dat de clericale partij op hare ondersteuning niet veel rekening behoeft te maken. üOUberlimb. Groningen, 23 Dec. Ten vervolge op hetgeen wij in ons vorig nommer meldden aangaande het ongeluk, het huisgezin van O. Onnes buiten de Boteringepoort wedervaren, moeten wij thans mededeelen, dat dc ongelukkige lijder gis teren namiddag aan zijne kwaal is bezwekenmaar dat het kindje in een beteren toestand verkeert, dan men had kunnen verwachten. Het gerucht, dat genoemde Onnes door een dollen hond zou zijn gebeten, en dat, in weerwil van de uitdrukke lijke tegenspraak van den geneesheer, nog bij velen geloof vond, kunnen wij bepaaldelijk tegenspreken. Rotterdam26 Dec. Op den Rijnspoorweg heeft eergisteren een groot ongeluk plaats gehad. Het is ons evenwel aangenaam van goederhand te kunnen mededeelen, dat de schade zich bepaalt tot vernieling van eenig materieel, zonder dat personen daarbij verongelukt zijn of letsel bekomen hebben. Wij laten hier de twee berigten volgen, die wij nopens dit spoorwegongeluk ontvangen „Door den mist zijn eergisteren morgen twee goederentreinen nabij Maarsbergen achter op elkander geloopen, waarbij geen personen letsel hebben bekomen. De dienst der passagierstreinen heeft, door versperring van den weg, eenige vertraging ondergaan." „Eergisteren morgen ten 7 ure zijn twee goederentreinen (waarvan een nit Utrecht) op de hoogte van Maarsbergen tegen elkander geloopen. De schok was vreeselijk. De locomotief van den trein die op den voorafgaande liep, verbrijzelde alles in hare vaart, zoodat de waggons tegen en op elkander werden gesmeten, waarbij een drietal werd vernield. Het dienstdoend personeel op beide treinen, mogt er gelukkig in slageu zich zonder letsel te redden. Ten gevolge van dit spoorwegongeluk is dc passagierstrein, die te Utrecht om 8 ure moest aankomen, aldaar eerst ten 10% ure gearriveerd; terwijl de reizigers, die ten 12 ure 10 minuten van Aruhem kwamen, per sneltrein ten 1 ure 30 minuten, de reis naar Amsterdam en Rotterdam hebben voortgezet." 27 Dec. Omtrent de ongelukken op den Rijnspoorweg, waarvan wij hierboven melding makenschrijft men nader het volgende: «Zondag morgen, omstreeks 7 ure, stopte de kolentrein van Arnhem komende, te Maarsbergen, om aldaar water in te nemen. Hetzij de machinist van deu daarop volgenden goederentrein zamengestcld uit 71 wagens met 2 locomotieven, het stilstaud- signaal door het mistige weder niet gezien had, of dat er zich geen stilstandsignaal bevond, althans hij stoomde door. Hierdoor ontstond de botsing, waarvan het gevolg was dat de voorste machine van den goederentrein geheel defect geraakte, en er een aantal wagens uit het spoor geworpen of beschadigd werden. Gelukkig ziju hierbij geene menschenlevens te betreuren. Naar men zegt, zou de conducteur, die achter op den kolentrein had moeten dienst doen, zich verslapen hebben, zoodat hij daar niet aanwezig was en dientengevolge aan een wissen dood is ontkomeu. Intusschcn ontstond door dat ongeval op den weg ecue versperring, waardoor de passagierstrein, die te Utrecht ten ruim 8 ure moest aankomen, eerst ten half 12 ure aldaar arriveerde. »Naar men verder verneemt, was er ook ecue verandering in de gewone dienst der machinisten gekomen, waarbij één huuner, die gewoonlijk een goederentrein bestuurt, nu den sneltrein van Amsterdam naar Utrecht bestemd moest begeleiden, terwijl hij, onbekend met dien tak van dienst, de stations Breukelen en Maarssen is voorbijgereden. «Des avonds had er weder een ongeval plaats op dc Arnhemsche lijn. De trein die ten ruim zeven ure te Utrecht moest aan komen, moest te Ede water innemen, en men had, bij het geven van het sein tot vertrek, vergeten toe te zien of de vooruitstekende kraan van de waterpomp wel op zijde was gedraaid. Daar dit nu niet het geval was, sleepte de trein den toestel omver, hetgeen eene vertraging van ruim een half uur ten gevolge had. Nog één ongeval blijft er te vermolden, namelijk dat Maandag avond op de Rotterdamsche lijn, en wel tusschen Utrecht en Harmeien plaats had. Er liep een trein van vijf wagens (goe deren-personentrein) tegen een vooruitgezonden trein van 41 wagens (goederentrein). Men weet niet regt of al deze onge vallen aan slechte bewaking van den weg, of aan onattentie der beambten te wijten is." Spijkenlsse, 23 Dec. Naar wij vernemen, heerseht de veetyphus in de aan de overzijde der rivier de Oude Maa9 gelegcu gemeenten Hoogvliet en Poortugaal vrij sterk. Ver schillende veehouders hebben reeds aanzienlijke verliezen ge leden. In deze gemeente heerseht de veeziekte thans niet. Zierikzee, 28 Dcc. Op den 25 dezer strandde op den Banjaard dc Engeische bark Scolto, kapt Perry, van Baltimore met tabak naar Botterdam bcsiemd. De sleepboot Rotterdam II vertrok spoedig tol adsistentie derwaarts, en na drie schepen ge ligt te hebben inogt bel in den avoud van den 26 gelukken hel schip in vlot water te brengen. Men was echter genoodzaakt hetzelve bij de wrakton weder aan den grond te zetten, dewijl bel een zoodanig zwaar lek had bekomeu dat men hel niet boven water kon houden het zit nu half vol water. Alhier en te Brouwershaven is reeds een gedeelte der lading aangebragl. Eene eindbeslissing over de vraag of de inrigtingen te Vlissingen als werf van aanbouw, of de stad zelve als vesting zal worden behouden, komt aan vele leden der eerste kamer volgens het verslag der afdeelingen hoogst wenschelijk voor. Gemeen overleg en gemeenschappelijk besluit van de beide de partementen van oo,r]og en van marine zpllen, zeide zijook in deze aangelegenheid moeten plaats vinden opdat de be staande onzekerheid worde opgeheven. Onderscheidene leden toonden zich zeer gestemd voor eene opruiming van de werven van aanbouw in die stad. Met betrekking tot de vraag, antwoordt de regering, of de werf van aanbouw te Vlissingen, alsmede of de vesting zal worden behouden, is reeds in de andere kamer duidelijk te kennen gegeven, dat de vesting zal worden behouden en dat de werf van aanbouw kan worden gemist, zopdat het de be doeling i$, die op te ruimen zoodra daartoe eene geschikte gelegenheid zich aanbiedt. Oulangs meende de regering dat die zich had voorgedaantoen zij van een particulier een aanzoek kreeg om de werf onder zekere voorwaarden over te nemen. Die voorwaarden echter waren onaannemelijk. Het voorstel zelf echter heeft op nieuw bewezen, dat de regering wel heeft gedaan met niet dadelijk tot de slooping der kostbare werken over te .gaan nadat het vraagstuk der op ruiming in 'beginsel was aangenomen, omdat die opruiming vooreerst niet zoo dringend noodzakelijk js, en vooral ook, omdat van die werken ;tot andere doeleinden welligt ,nog een nuttig gebruik kan worden gemaakt. Jntnssohen wordt die opruiming van de .werf van aanbouw meer en meer voorbereid en is het getal werklieden te Vlis singen sedert 1860 van 7 a 800 tot 500 teruggebragt. Dc officier van justitie te Goes berigt, dat er onlangs bij de burgemeesters der gemeenten Wissenkerke en 's Graven polder, gefrankeerde brieven zijn ontvangen uit Frankfort a/M., onderteekend door C. F. Müller, houdende uitnoodiging tot deelneming in eene gcldverloting, verbonden aan de Groother togelijk Badensche spoorwcgleening van 18^5, groot 14 millioen florijnen, betaalbaar met prijzen tot een bedrag van ruim 30 millioen 11., genegocieerd door het huis M. A. van Rothschild en Zn. aldaar, waarbij gevoegd waren: een vcrloting9plan, zes bewijzen van deelneming ad 20 florijnen en een contrölebriefje voor die zes loten; tevens wordt daarin verzocht de som van 20 florijnen in Nederlandsche muntbilletten of coupons over te maken, en daarbij over te geven een lijstje der gegoedste inwoners van die gemeente en omstreken. Naar aanleiding daarvan waarschuwt genoemde officier van justitie tegen de bevordering van deze en andere vreemde loterijen, waartegen straffen zijn bedreigd bij het souverein besluit van den 22sten Junij 1814 {Staatsblad N°. 86.) De grondboringen voor de kanaalwerkeu op Walcheren zijn thans geëindigd. In het geheel zijn zestien boringen gedaan, sommige ter diepte van twintig el, anderen van aan merkelijk minder diepte. Het heette dat dc heer van der Macscn dc Sombreff gekozen was door den invloed van een brief van den minister van finanlieu. De lieer van der Maesen legde zijn mandaat neder onderwierp zich aan eene nieuwe verkiezing en werd wederom gekozen, niettegenstaande, in plaats van een brief des ministers waarbij de nietindiening van liet wetsont werp op de grondbelasting zou zijp toegezegd, dal wets ontwerp was ingediend. Men had dus regt te mccncn dat de brief des ministers van geen invloed was geweest. Het Volksblad weet liet beter: «de wederverkiezing van den lieer van der Macsen bewijst" zegt het blad, dat de kiezers van Maastricht nog tot hel laatste oogenblik hebben gehoopt, dal de door den afgetreden minister van finanlien zoo hoog geroemde invloed von dezen afgevaardigde zou kunnen te weeg brengen dat de wet op de grondbelasting zou worden verworpen. Het Volksblad laat volgen dat de beginselen van regt- vaardigheid in Limburg eene groote verandering hebben ondergaan, in Amsterdam schijnen die beginselen van regtvaardigheid zooals liet Volksblad liet zeer opjuist uitdrukt, ook niet intact te zijn gebleken en de beginselen van logica hebben er sterk bij gelcd«-r. De Limburgers kiezen den heer v. d. M. omdat de wet niet zal worden ingediend; de wet wordt toch ingediend en nu kiezen ze hem op aanbeveling van den persoon, die de wet ingediend en dus, volgens hunne opvatting, hen misleid heeft. GEMENGDE BERIGTEN. »Zoo als de oude zingen, zoo piepen de jonge," is een oud spreekwoorddat altijd bewaarheid zal worden. Dit ziet men weder in den Haag aan de jongens die glazen ingooijen bij ministers. Dit doen die jongens niet op eigene invallende ge dachten maar dit doeu zij op wenken van papa en mama en meeuen aan het hooren der huisselijke gesprekken met vrienden en bekendendaar papa en anderen eene groote dienst te doenen denken mogelijk dat papadoor zulke baldadig heden, dan zelf wel minister worden zal. Aan zulke wanorde lijkheden, gepleegd door jongens uit den fatsoenlijken stand, zoude men wel kunnen onderstellen dat er raddraaijers zijn, die de dagen van Jan de Wit wel eens terug zouden wenschen, of het beroemde jaar 1787, om hun hart eens regt op te halen; doch die tijden zijn voorbij dat het volk zoo maar zinneloos te maken isom een werktuig te worden ten pleiziere van anderen, en om, onbeloond soms aan de galg te komen. In Amerika worden de vruchten van den burgeroorlog hoe langer hoe wranger. Zoo zijn er streken waar 700,000 men- schen, witte en zwarte, die van honger zullen omkomen indien zij niet van alles voorzien worden. De schatkisten zijn slecht voorzienmaar aan millioen banknoten van weinig waarde is er geen gebrek. Voor het. huisgezin van Jefferson Davis is eene inschrijving geopend van een dollar de persoon, om die arme vrouw en kinderen hulp en bijstand te verleenen dus, Davis heeft niet in troebel water gevischt, dat toch bewijst dat hij een eerlijk man is. Hoe verward het ook nog in Amerika isde zucht tot landverhuizen wordt met den dag grooter; zoo zijn er te Hamburg en Bremen reeds plaatsen op stoom- en zeilschepen besteld voor meer dan een half mil lioen mcnschen; dus in Duitschland moet het nog slechter zijn als in Amerika. Het kleine Napoleoütje heeft voor het eerst op de jagt. geweest, en heeft geschoten 4 faisanten en 5 konij nen; als hij nu later maar geen bokken schiet. Uitgevoerd in October: 10,000 ossen en koeijen4000 kalveren 46,000 schapen en 5000 varkens. Een boer onder Siut-Annaland wordt aangeraden, wanneer hij nog meer hanen present geeft, de veren niet terug te halendaar hij zoo doende wel in ongenade kan vallen. «Nu zal ik wel fortuin maken," zegt eene boeren-dpchter in Zuid-Beveland, 7>want mijn vader is nu notabeleu zit nu op het kassenen is tevens zandput- baas geworden; dus, hij is eindelijk op den kruiwagen geko men, en nu zal het wagentje wel loopen of het gesmeerd is, en den ouderdom zal nu verder geëerd worden." Te K. wordt eerstdaags ten tooneele verwacht: Het door de pmnd vallen, of niemand kan twee heeren dienen; na hetzelve: De verzoening van den smid met den schoolvorst, waarin zal gezongen worden Be smid. Ik laat het smeden varen Ik ben te oud van jaren En wordt comediant, Dat is iets naar mijn hand, Be schoolmeester. Dit zal ik ook beramen, Dit is een kluchtig spel; Ik droop toch op 't examen Dat weet een ieder wel. IlTGrEZOlTDElTE STTTZZBIT. MEEKRAPPEN. Om de Muilen te vernietigen ter wering der kwade praktijk, zoo als in voorgaanden Nieuwsbode van 23 dezer is aanbe volen, zoude men met f 3, in plaat9 van f 5, verhooging der reedhuur kunnen volstaan, om daardoor de stoven en de gewrogtens der zelve schadeloos te stellen. En wanneer men nu de rekening in weerwil van hooger reedhuur opmaakt, zal den producent zeer zeker een voordeelig resultaat vinden, zelfs, al kan hij f 5 l/2 per 50 kilo voor zijn mul bedingen, en moeten de muilen aan en beneden de reedhuur worden ver kocht, verliest hij immers de waarde die anderen er nit trekken, om dat dezelve zonder nadeel onder het harde goed kan worden gemalen. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1