IV0. 2270. Zaturdag 25 December f860. BER1GT. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS. Ie Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. NIEUWSBODE. Verschuilt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. Door liet invallende Kersfeest, zal de Nieuwsbode van 27 December a.s. op aanstaanden Woensdag avond worden uitgegeven. JFtanRttjlL Parijs. 16 Dec. In den afgeloopen nacht ontstond brand in de gvoote machinefabriek van Cail en C0., waarin niet minder dan 4000 personen werkzaam zijn. De gebouwcu beslaan eene oppervlakte van 20,000 ellen; 8000 ellen werden eene prooi der vlammen. Alle modellen en teekeningen zijn verloren gegaan. De fabriek was bij onderscheiden maatschappijen tegen brand schade verzekerd. De heer Cail houdt zich onledig om zoo spoedig mogelijk den arbeid te doen hervatten. Reed9 zijn be velen gegeven tot aankoop van nieuwe werktuigenden bouw van tijdelijke werkplaatsen, enz. Dc oorzaak van den brand is nog onbekend. De redevoering die de koning der Belgen gehouden heeft nadat hij den eed op de grondwet had afgelegdheeft hier een zeer goeden indruk gemaakt. De jeugdige vorst heeft, zoo oordeelt men hier, niet verstandiger kunnen handelen dan door dadelijk de verzekering te geven, dat hij zijnen doorluchtigen vader zal volgen op den weg der constitutioneele vrijheid en zich even als hij zal stellen boven de partijen. Buitengewoon liberaal vindt men de troonrede niet, maar men was hier be vreesd dat zij te veel in clericalen zin zou luiden en is nu al blijde dat dit niet het geval is. Het is nu maar te hoopen dat de koning nimmer een haar breed van zijn politiek pro gramma zal afwijken. Te Dieuze gaf de heer Travei'9, eigenaar eener menagerie, eene voorstelling, waarbij hij onder anderen met zijne jeugdige vrouw in het hok van een luipaard verscheen. Naauwelijks had het dier de vrouw in het oog of het sprong op haar toe, verscheurde haar aangezigt en hals en zou haar op de plaats gedood hebben, had de Heer Travers den moed niet gehad het woedende dier op een geschikt oogenblik de gebalde vuist in den muil te steken. Dat hielp echter slecht9 eene seconde, den tijd, dien de luipaard noodig had om vuist en voorarm met de scherpe tanden te verpletteren. Daarop wierp het dier, door het zien van bloed meer en meer tot razernij gebragt, zich op de beide echtgenooten. Reeds had dit vreesclijke tooneel drie minuten geduurd. De toeschouwers waren van schrik verstijfd. Een hunner, de Heer Cotriot, had echter zijne tegenwoordigheid van geest niet verloren en was het hok zoo digt mogelijk geuaderd, ten einde te beproeven of hij den ongelukkigen eenige hulp kon bieden. Op het puut van ander maal op de deerniswaardige vrouw los te springenwas de luipaard, om ruimte voor den voorgenomen sprong te winnen, ruggelings naar de traliën gekropen, waardoor zijn staart naar bniten stak. Reeds kromde het dier zich voor den sprong, toen de Heer Cotriot snel den staart van het ondier greep en zich dien om den pols wikkelde. Naauwelijks merkte de luipaard den toeleg, of hij wendde zich schuimbekkend om, ten einde zich op zijn aanrander te werpen; maar de Heer Cotriot bleek iemand vau groote spierkracht te zijn; denstaart van het dier uit alle magt naar zich trekkende, slaagde hij er in den luipaard in bedwang te houden, tot dat de bedienden der menagerie den Heer Travers met zijne vrouw uit het hok hadden verwijderd. Beiden zijn deerlijk gehavend, zoo zelfs dat er vrees bestaat voor het verlies van hun leven. Brussel 9 17 Dec. Het was nu de plegtige inhuldiging van Koning Leopold II is afgeloopen, een hoogst gedenkwaardige dag voor Belgie. Reeds vroeg in den ochtend had Brussel eeu feestelijk aanzien aangenomen. De stad wa9 gedurende den nacht getransformeerd. De treurige nederhangende rouwvlaggen hadden overal voor de lustig wapperende driekleur plaats gemaakt. Dui- zeuden en duizenden hadden zich langs den weg geschaard, dien de optogt zou doortrekken. Aan de poort van Lacken hadden zich de burgemeester, de leden van den gemeenteraad, de jagers der burgerwacht, benevens de officieren van deD generalen staf geplaatst. Weldra werd het signaal gegeven dat de Koningin in aantogt was. Dat siguaal was trouwens overbodig, want weldra vervulde een oorverdoovend gejuich in dc rigting van Laeken de lucht. Men zag de dames met zakdoeken wuiven en een bloemen regen op het rijtuig der Vorstin nederwerpen. Weldra was het gala-voertuig, door vier pikeurs cu een detachement der guides voorafgegaan, aan den ingang der stad verschenen. H. M. zat met hare beide kinderen in het rijtuig. Het portier werd geopend, zonder dat H. M. echter afsteeg, waarna de burgemeester het woord nam. Hij herinnerde aan het tijdstip waarop de Koningin voor het eerst door de bevolking der hoofdstad werd ontvangen. Toen riep de bevolking eene onsterfelijke gedachtenis op en voedde eene zoete hoop. Het eerste was, dat aau wijlen de overleden Koningin dc hoop, die in II. M. de deugden terug te vinden, waardoor de overledene zich zoozeer bemiud wist te maken. Nu H. M. Koningin is, zeide de burgemeester, begroeten wij de verwezenlijking van al onze wenschcu en de geestdrift die H. M. op haren weg zal ontmoeten, zal haar op welsprekende wijze zeggen, dat II. M. ook de liefde van een geheel volk heeft weten te verwerven. De Koningin bedaükte den burgemeester voor zijne hartelijke toespraak en de aanwezenden voor hunne schitterende ontvangst, terwijl zij herinnerde dat hare vurigste wenschen den luister der hoofdstad golden. Duizendvoud herhaalde kreten van Leve de Koningin beant woordden dit gezegde. De stoet zette zijnen weg voort, terwijl men denzelfden kreet nog eeuige minuten later in de verte hoorde weerklinken. Weldra verscheen de Koning, voorafgegaan door een deta chement guides. De vorst was te paard gezeten en door een luisterrijken staf omringdaan het hoofd waarvan zich de Graaf van Vlaanderen en de Aartshertog Jozef van Oostenrijk bevonden. De burgemeester begroette den Koning namens de stad. Even als de bevolking, zeide de Heer Anspach, wier geestdrift U. M. begroet, de getrouwe weerklank der natie is, evenzoo zijn wij de getrouwe tolken vau de gemeenteraden de9 lands, waarvan wij tot Leopold II zeggen, dat hij de gevoelens vau innig vertrouwen en onwrikbare verknochtheid heeft geërfd, welke Belgie aan den doorluchtigen stichter der Belgische dy nastie hechtten. Aan hen, voegde de i*edenaar er ten slotte bij, die ons vragen of vaderlandslievende gevoelens ons bezielen antwoorden wij, terwijl wij ons allen om de vlag der onaf hankelijkheid en der vrijheid scharen en den kreet aanheffen, die onze kenspreuk zal blijven„Leve de KoniDg." Leve de Koningherhaalde dc menigte tot dat de vorst door het op heffen van de hand te verstaan gaf dat hij het woord wenschte te voeren. Het gejuich van zoo even, waaraan ook de jagers als straks bij dc aankomst der Koningin met geestdrift deel namen (dat corp9 bevat namelijk verschillende onzer heetste democraten) maakte voor eene diepe stilte plaats. De Koning, diep geroerd, betuigde den spreker zijnen dank voor de hartelijke ontvangst, welke hem was bereid. Hij her innerde hoe zijn vader, wiens begrafenisplegtigheid eerst gisteren plaats had, 34 jaren geleden had beloofd de belangen der hoofd stad te zullen behartigen. Z. M. hoopte die belofte eveneens in toepassing te zullen brengenwant ook ik zeide Z. M. ben even als gij, een kind van Brussel. Ook uu weder daverden de toejuichiugen vau alle zijden gedurende verscheiden minuten, terwijl de Koniug zich verder naar het Paleis de la Nation begaf. De zaal der Kamer van Vertegenwoordigers leverde een bui tengemeen schitterend schouwspel op. Het bureau was door een prachtigen troon vervangen. Ter zijde was een loge ingerigt, waarin de Koningin reeds plaat9 had genomen. Ter regterzijde der Vorstin zat de Koning van Portugal. Tusschen haar en dien souverein stond de graaf van Henegouwenter linkerzijde van H. M. zat de Prinses Louise, achter de Koningin hadden de Prins vau Wallis, de Kroonprins van Pruissen, de Aarts hertog Jozef van Oostenrijk en de graaf van Vlaanderen, be nevens de overige Vorstelijke genoodigden en de buitengewone gezanten plaats genomen. Aan de linkerzijde zaten de leden van het corps diplomatique, de bisschoppen, de gouverneurs, enz. Het ccutrum was door de bureaux der beide Kamers, de mi- misters en de leden van den senaat en de regterzijde door de leden der Kamer ingenomen. De dames waren op de ach terste rij geplaatst en schenen door hare prachtige toiletten het geheel als met een veelkleurigen bloemkrans te omsluiten. Weldra klonk het: »De Koniug!" De geheele vergadering stond op en herhaalde gedurende verscheiden secouden den krfcet van Leve de Koning, dien zij van haar handgeklap ver gezelde. Z. M. plaatste zich op deu troon eu zeide met vaste stem, terwijl tranen van aandoening aau aller oog ontvielen: »Ik zweer de Grondwet en de wetten des lands te gehoor zamen, de onafhankelijkheid en dc intregiteit des lands te handhaven." Daarop las Z. M. eene treffende redevoering. De aandacht, waarmede deze woorden werden aangehoord, de geestdrift waarmede de vergadering verscheiden malen den vorstelijken spreker met de kreten van Leve de Koningin, Leve de Koning in de rede viel, en waarmede zelfs de bis schoppen instemden, de indruk van het geheele schouwspel laat zich niet begrijpen. Het was een grootsch, een treffend tooneel, waarvoor ook de aanwezige vreemde gasten blijkbaar niet gevoelloos bleven. Die kreten herhaalden zich nog ver scheiden malen uit duizeud monden, toen dc vorstelijke per sonen de wetgevende vergadering verlieten cu zich naar het paleis der hoofdstad begaven. Daar verscheuen H. II. M. M. met hunne doorluchtige gasten op het balkon, maar de geest drift was zoo groot, de menigte bleef zoo onbewegelijk het kouinklijke gebouw aanstaren, dat II. II. M. M. herhaalde malen op het balkon zich vertoonden. Zoo als gedurende de vorige dagen, was ook nu weder de orde, die overal heerschte, even voorbeeldeloos als de geestdrift, welke overal op den togt van II. H. M. M. werd opgemerkt. Na de plegtige eedsaflegging heeft Koning Leopold II de volgende rede gehouden: »Even als ik heeft Belgie een vader verloren. Ik zal dc beloften thans gedaan houden en nooit vergeten welken pligt de kostbare erfenis medebrengt, die ik heden aanvaard. Ik beloof den Belgen met hart eu ziel een Belgisch Koning te zijn, wiens geheele leven hun toebehoort. Ik heb de instellingen lief die de orde en de vrijheid beves tigen, welke deu hechtsten steun van den troon uitmaken. Belgie begeert de onafhankelijkheid en zal haar weten te bewaren. Mijne roeping als constitutioneel vorst plaatst mij buiten den strijd der verschillende meeningen, waariu slechts het laud mag beslissen." Deze woorden verwekten eene onbe schrijfelijke geestdrift. 18 Dec. Het Te Deum is in de kerk van St. Gudule met veel plegtigheid gevierd. De menigte was ongeloofelijk groot en de geestdrift onbeschrijfelijk. Er is eene toespraak gehouden, waarop koning Leopold II heeft geantwoord. De koning was vergezeld door den graaf van Vlaanderen en de vreemde vorstelijke personen. De plegtigheid is ten een ure geëindigd. De koningin was niet tegenwoordig. Men verzekert, dat de hertog de Bassano een eigenhandig schrijven van keizer Napoleon aan den koning heeft overge- bragt, dat vervat is in de meest welwillende bewoordingen. De Koning heeft aan een aantal militairen eu burgers kwijtschelding of vermindering van straf verleend. De studenten der universiteit van Gent hebben iu alge- meene vergadering van 12 dezer vastgesteld, dat zij, als blijk van achting en liefde voor den overleden koning en ah bewijs hunner gehechtheid aau de nieuwe regering, dc volgende schikkingen zullen nemen: Den rouw te dragen gedurende zes weken. Iu korps de begraving bij te wonen van den koning. Zich in korps naar Laeken te begeven, om eene inmortellen kroon op het graf van Leopold I neêr te leggen en zich van daar naar het paleis te Brussel te begeven, om er in naam van al de studenten en zelfs van geheel de belgisehe jeugd, een adres van gelukwensching en verkleefdheid Leopold II aan te bieden. De studenten vau al de universiteiten en van al de hoogere scholen van Belgie, worden verzocht zich bij die vaderlands lievende betooging aan te sluiten. {De Lierenaar «fterlftufc. Spanbroek (Noord-Holland), 16 Dec. In onze na bijheid is een vreesselijke moord gebeurd op eeu rijks-veld wachter. Men heeft hem eerst mishandeld en daarna in het water geworpen. Wraak schijnt de oorzaak van dien moord te zijn. Men heeft het lijk naar Hoorn doen brengen. Het onderzoek naar den dader of de daders is terstond ingesteld, doch heeft tot nog toe tot niets geleid. Doornspijk, 18 Dec. Sedert eenigen tijd heerscht in deze streken de varkensziekte, waardoor bij eenige landbouwers, reeds verscheidene bijna vette dieren zijn gestorven. De prijzen zijn tegenwoordig voor zware varkeus 48 cents en voor mindere soorten 44 tot 46 cents per pond. spykenisso» 16 Dcc. Er kan worden medegedeeld dat zich in deze gemeente geen gevallen van veetyphus in de laatste veertien dageu hebben voorgedaau en alzoo, voor het oogenblik, die ziekte alhier schijnt geweken. Ook in de na burige gemeeute Hekelingen heeft die ziekte sedert geruïmen tijd niet meer geheerscht. Zierikzee, 22 Dec Ons hof zal vier weken rouw aannemen wegens liet overlijden van koning Leopold I. De dood van Koning Leopold, een der edelste en ver standigste vorsten van zijn tijd, heeft niet alleen iu Belgie, maar zelfs in geheel Europa een diepen indruk gemaakt. Zijne bezadigdheid en schrander doorzigt, zelfs in de inge wikkeldste staatszaken, deden hem dikwijls tot scheidsregter en bemiddelaar bij de moeijelijkste Europesche kwestien kiezen In zijn eigen land, dat hij als waarlijk constitutionneel Vorst bestuurde, en dat hem niet weinig aan zijnen tegeuwoordigen bloei te danken heeft, stond hij, hetgeen vooral voor zijn hooge staataraanswijsheid pleitver boven dc zoo scherp tegenover elkander staande partijen. Zwaartillendeu zagen met het oog op deze inwendige ver deeldheid, en voornamentlijk op de anexaticzucht van Frankrijk, met zekeren angst den dood van Koning Leopold te gemoet; zij gaven onbewimpeld hunne vrees te kennen, dat daardoor de ergste verwikkelingen in Europa zouden kunnen ontstaan waartoe vooral de taal van dc 'Siècle bewerende, dat met toe stemming van Engeland, een overeenkomst zou gesloten zijn, krachtens welke Antwerpen en de kust van Belgie aan Holland, Vlaanderen en Brabant aan Frankrijk en Luxemburg met een deel van Lauenburg aan Pruisse.i zouden behooren, het hare toe bijdroeg. Thans echter, is door de dépêche, die keizer Napoleon langs den telegrafischen weg aen den Hertog van Braband toezond, met een enkelen slag alle booze vermoedens, die men ten op- zigte van de veroveringszucht van Frankrijk koesterde, den bodem ingeslagen. Mogten nu de Belgen zelve medewerken dat de spreuk, die op hunne munt prijkt: Lunion fait la force, bij hen bewaarheid worde. Z. M. heeft benoemd tot leden eu plaatsvervangende leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland: dr. J C. van den Broecke te Middelburg; dr. K Broes van Dort te Goes; dr. J. C. de Man te Middelburg; dr. P. A. vanToo- renburg te Aardenburg; dr.*2V. J. F. Verschoor te Goes; dr. B. J. F. P. J. G. Vogelvanger te Hulst; F. P. J. Was, heel- eu vroedmeester te OosterlandJ. J. A. Baert, apoth. te Mid delburg; S, G. N. van der Grijp apoth. te Zierikzee; D. J. J. 22ste Jaapg, Marinissenapotheker te Middelburg; inr. <7. Snijder, te Veerc; tot plaatsvervangende leden dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg; dr. M. If. Dammedr. IJ. Keijzer en dr. S. D. de Windallen te Middelburg; II. B. Maal Ilenryheel en vroedmeester te Oostburg; <7. P. Snoep, hec!- eu vroed meester te Wolphaarsdijk; P. M. de Ligny apotheker te Middelburg; II. P. Winkelman, apotheker te Vlissiugen. GEMENGDE BERIGTËN. Napoleon moet volstrekt «een plan hebben om ee:i stuk van Belgie aan zijn Rijk le voegen want hij heefl koslgnngers genoeg Integendeel zoekl hij met den nieuwen koning, al behoort bij tot bel geslacht der verdrevene Franscbe koningen op een vriendf schappelijken voel te komen, zou wel als tnel Oos tenrijk, want zijne zuster is keizerin van Mexico, eu de keizer is een volbloed Oostenrijker; dus, krijgen ilc Amerikanen bet eenmaal in bun zin om dc Fran schen uit Mexico le verdrijven dan kan buurman Leopold II en neef wilrok ook een bandje helpen om van de zilvermijnen ook hunne legitime portie te krijgen. Nu den handel in zwarte mcnschcn iu Amerika verboden is, is er een handel begonnei in wille. Er zijn namelijk te New-York 700 jonge weduwen en jonge dochters opgeschommeld om de eilanden in de Stille Zuidzee te gaan bevolken, doch zij zijn meester aan wien zij zich willen verbinden. Die dames moeten dus wel veel beloofd zijn, en zij moeten zich wel gouden bergen voorstellen, om die reis te ondernemen, wanl bet is geen pleizier reisje om van New-York rond Kaap Hoorn in de Zuidzee te komen. Aan het sommetje dat koning Leopold nagelaten beeft, kan men toch zien .lat bel koningen loch geen slecht baantje is; dus, geen wonder dat er altijd zoo veel liefhebbers zijn als er een Iruonlje vacant is Evenwel was vader Willem I nog geluk kiger, daar hij nog een paar honderd millioen guldens meerder nagelaten beeft dan Leopold Er waren zoo veel gouden Willemtjes, dat toen Willem II de op geslotene goudvinken zag, uitriep: "Ha.' je verlosser is gekomen!" en sloeg tnel zijn karwasjc tegen de vaatjes. Dc vorsten zijn dan ook zoo wel makelaars in effecten dan de slimste joden, eu verdienen som^ in 8 dagen millioen guldeus, om zich een dag of 8 ziek te bonden, of om eeuige valschc geruchten le verspreiden. Zoo verdiende Napoleon aan den ban kier Fould in 1818 in een oogenblik a millioen, dat Item onmiddelijk werd betaald, voor een list dal op alle beurzen van Europa invloed inoest uitoefenen. Naar men zegt kost de keuken van Napoleon eiken dag 8000 franc eene som waarvoor de soep te Zierikzee wel 8 jaar kan gekoekt worden. Eerie boeren dienstmeid onder Noordwelle wordt aangera den haar tong wat in toom te houden daar zij anders iu kennis zal gebragt worden met desabel mannen, die haar dit wel zullen aüceren. Te Bo moesl een koopman in kruidenierswaren geen kwaad spreken vau arme dienstmeiden maar de menschcn hunne geregligheid wat beter geven, dat zoude hem mooijer slaan. Een ouden ezel le C. wordl verzocht naar huis te gaan als het nog dag is, anders zal bij afgehaald worden, omdat de man niet kan tegen natte bccncu, zoo als de vrouw vaneen ander zegt. Te Borssele wordl iemand aangera den zeker huis in de Palingstraat le Dordt wat minder te bezoeken daar bij anders bij name zal worden vernield Een gek te Oude. heeft een tuin gepacht maar kan de pacht niet opbrengen of bij moet de vruchten plukken in den tuin van een ander. Te W. zal een trekvogel vertrekken, die loegeroepen wordl «Vergeeft ook onze schulden gelijk ook wij uwe schulden hebben vergeven Een boer onder Sch begint bet zoo mooi le maken, dat men zingt: Boertje! houdt toch uwen mond, Draag uw' zuster niet in 'l rond, Eu loopt niet meer per abuis, Bij uw buurvrouw toch in buis. IHG-E501TDE1TE STTJZZE1T. MEEKRAPPE Ni. Om de thans meer en meer toenemende kwade praktijk le weren bestaal er slechts één middel, en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1