N\ 2268. 22ste Jaarg. Zaturdag 16 December 1865. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Uien abonneert zich: Id Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prys: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amcrika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zlerikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. Londen, 11 Dcc. Dc bladen leggen hun leed wezen aan den dag over den dood van koning Leopold. De Morning Post de Standardde Herald, de Daily News zeggen, dal het voort bestaan van Belgie's onafhankelijkheid er van zal afhangen dat aan Frankrijk geen voorwendsel worde gegeven om een inval te doen. Parijs, 11 Dec. De Moniteur bevat het vol gende: De dood van den koning der Belgen heeft een diepen en smartelijken indruk gemaakt. Het verlies van een souverein, die door zijne wijsheid zulk eene voorname positie in den raad van Europa heeft verworvenheeft een algemeen leedwezen veroorzaakt. De feesten die de genoodigden te Compiègnc wachten, zullen geen voortgang hebben. De voorstelling, die de acteurs van hel gymnase zouden geveu, is afgezegd. tte. Brussel, 11 Dec. Er is eene proclamatie van liet ministerie uitgevaardigd, waarbij het Belgische volk uit- genoodigd is om met vertrouwen den dag af te wachten waarop in handen zijner vertegenwoordigers de troonsop- volger den eed zal afleggen. Totdat die plcgtighcid zal hebben plaats gehad zal de raad van ministers zijn con stitutionele» pligt in naam van het Belgische volk ver vullen. In ons vorig noramer hebben wij reeds melding gemaakt dat de koning der Belgen, Leopold I, ten 10 ure 10 minuten op zijn slot te Laeken aan zijne ouderbuikskwaal overleden is. George Christiaan Leopold van Saksen Coburg werd den 16den December 1790 geboren. Hij ontving eene uitnemende opvoeding, even als die der andere vorsten uit het huis van Coburg, die, naar het schijnt, bestemd zijn om de dynastiën in stand te helpen houden. Zijne zuster Juliane huwde met deu russischen grootvorst Constantijn; zijne zuster Victoria met den hertog van Kent en hij zelf scheen eene groote rol te zullen spelen in Rusland, waar hem eene aanzienlijke betrekking in het leger werd opgedragen. Deze legde hij echter in 1810 neder toegevende aan de bedreigingen van Napoleon I. In 1813 keerde hij naar Rusland terug en bleef keizer Alexander ook in regeringszaken ter zijde staan, terwijl hij in den oorlog tegen Frankrijk zich als goed veldheer en dapper soldaat bij Luizen, Bautzen, Leipzig en Kulm onderscheidde. In 1814 vergezelde hij den russischen keizer naar Londen, en daarna woonde hij met hem het congres te Weenen bijgelijk hij vroeger aan dat te Erfurt had deelgenomen. In 1816 werd hij uitgenoodigd naar Londen te komenwaar hij in het huwelijk treden zou met Augusta Charlotta, de aanstaande koningin van Engeland die met den prins van Oranje verloofd was, maar op Leopold verliefd werd. Hij huwde den 2deu Mei 1816 en werd bij die gelegenheid met een reeks van waardigheden bekleed in Enge land, terwijl hem een jaargeld van /"öOO.OOO werd toegelegd. Anderhalfjaar later stierf zijne gemalin. Hij werd nu een koning „ter beschikking" en bragt zijn leven door te Claremont, tot hij in 1830 tot koning van Griekenland werd verkozen. Hij nam den llden February van dat jaar de kroon voorwaardelijk aan, maar weigerde deu llden Mei op grond dat de Grieken niet tevreden waren met de schikkingen door de mogendheden gemaakt. Een jaar later, den 4den Junij 1831, werd hem door het Belgische congres de kroon over dat nieuw gestichte rijk opgedragen, en hij nam deze den 12den Julij onvoor waardelijk aan. Nog datzelfde jaar werd hij tot koning gekroond. Hij deed toen afstand van het jaargeld hem door Engeland toegekend. In 1832 huwde hij met Louise dochter van Lodewijk Filips koning der Franschen, die hem drie kinderen schonk, Leopold hertog van Brabant, (1835) Philip, graaf van Vlaanderen (1837) en Marie Charlotte, (1840) thans keizerin van Mexico. Zonder zich schuldig te maken aan de bekende leer, dat na den dood de eer pas komt, kan men van koning Leopold Blechts met eerbied en achting spreken. Er was een tijd dat wij Hollanders het hoofd der muiters met hazenooreu afbeeldden, en geen kwaad genoeg van hem wisten te verhalen. Die geest is gelukkig geweken en ook Nederland laat met geheel Europa regt wedervaren aan zijn verstandig, liberaal bestuur, aan de getrouwheid waarmede hij de belgische grondwet naleefde en de verpligtingen nakwam, hem door dc groote mogendheden bij zijne optreding als koning opgelegd. Bij al de beroeringen, waaraan Europa blootstondheeft hij den vrede in zijn land eu met het buitenland weten te bewaren, niettegenstaande de groote raoeijelijkheden, die dit, vooral tegenover Frankrijk na den coup d'état, in had. Hij was door zijn volk bemind en verdiende het: nooit heeft hij naar volksgunst gejaagd; veeleer ontweek hij alle overdreven en plotselinge hulde. Zijne raads lieden waren nooit anders dan zijne constitutionele ministers. Aan zijn hof was geene camarilla en de civiele lijst was ook niet ingerigt om die te doen ontstaan. Zijn inkomeh bedroeg 2,750,000 francs en werd grootendeels besteed aan uitgaven in het algemeen belang. Hij leefde meest altijd in zijn stillen familiekring, waarin de dood zijner gemalin in October 1850 zulk eene onherstelbare leegte maakte. Het publiek gerucht heeft beweerd dat koning Leopold in het laatste jaar zijns levens een tweede, morganatisch, huwelijk heeft aangegaan, maar officieel is dat niet bewezen. Het is van algemeen bekendheid, dat koning Leopold ook op de enropesche politiek een grooten invloed uitoefende en als om strijd door de souvereinen in moeijelijke aangelegenheden om raad werd gevraagdgelijk hij ook meer dan eens tot scheidsregter in geschillen werd gekozen. Koningin Victoria was bijzonder aan hem gehecht en ook de keizer der Franschen gevoelde voor hem eene bijzondere achting. Hij had met dezen verscheiden bijeenkomsten, o. a. te Calais en te Biarritz, en de eerste dier bijeenkomsten redde België uit een groot gevaar, op een tijdstip, dat men Leopold voorstelde als de ziel van eene europesche coalitie tegen Frankrijk. Zijn oudste zoon, die thans 30 jaar telt, huwde kort na zijne meerderjarigverklaring in 1853 Maria Henriette, dochter van den aartshertog Jozef van Oostenrijk. De volgende bijzonderheden worden omtrent des kouings dood medegedeeld; De twee laatste dagen was de zwakheid van den zieke zoo groot, dat men aan zijn naderend einde niet kon twijfelen. Alleen het krachtig gestel des konings was oorzaak dat de dood nog zóólang werd tegengehouden. Zaturdag nacht besefte men echter dat hij op handen was. Tegen middernacht werden de ministers naar Laeken ontboden. Toen de ministers kwamen was de koning ingeslapen. Dit was slechts een uitstel van uren. Hij doorleefde den nacht nog en den volgenden morgen liet hij den hertog en de hertogin van Brabant en den graaf van Vlaanderendie sinds eenige dagen te Laeken zijn en die hij dagelijks zag, bij zich roepen en verzocht hen hem niet meer te verlaten. Tegen 11 ure kwamen de president van den senaat, de president der kamer van afgevaardigden en de ministers op nieuw te Laeken, waar de heer van Praet, minister van het huis des konings, zijn oudste vriend in Belgie en de getrouwste dienaar van zijne majesteit, zich eveneens bevond. Toen die verschillende hoogwaardigheidsbekleeders in het vertrek van den doorluchtigen zieke verschenen, was de koning omringd door zijne kinderen en kleinkindereneen zijner handen rustte in die van de hertogin van Brabant, die naast zijn bed geknield lag. Zijn ouden vriend van Praet ziende, reikte de koning dezen zijn hand en drukte die. Toen legde hij ze weder in die der hertogin. Eenige oogenblikken later stierf hij langzaam, zonder doodstrijd, zonder klagt; zij die hem omringden bemerkten niet eens dat hij den laatsten adem uitblies. In de stad heerschte bij het bekend worden der doodtijding niet de minste gisting. Wel waren er duizenden op straat, maar allen waren kalm en ter neêr geslagen. Alle winkels werden terstond gesloten en de rouwvlag werd op verschillende punten der stad, ook op het paleis, geheschen. Brussel, 11 Dec. Het Journal de Bruxelles meldt, dat Keizer Napoleon een telegram heeft gezonden aan den erfge naam van Koning Leopold, waarin hij zijne innige deelneming in het verlies, door het Belgische Koningshuis geleden, betuigt; hij herinnert aan de genegenheid, welke de overleden vorst en hij elkander toedroegen; het telegram eindigt aldus: Ik hoop dat gij het doorluchtig voorbeeld van uwen voorganger zult volgen; ik zal mij steeds gelukkig achten u de genegenheid te kannen betuigen, welke gij mij inboezemt." Ingevolge het decreet van 24 messidor, an XII, is door de artillerie van het garnizoen, om 's Konings dood te verkon digen, alle vijf minuten een kanonschot gelost, en zullen deze salvo's van 's morgens tot 's avonds worden herhaald, tot na de begrafenis. De Koning van Portugal, de Prins van Wallis, de Prins van Pruisen en Prins Ludwig van Hessen hebben gemeld, dat zij herwaarts zullen komen, ten einde de begrafenisplegtigheid des Konings bij te wonen. De Keizer van Rusland zendt tot dat einde den generaal Grabbe, commandant der garde te paard. De overleden Koning was reeds in zijne jeugd door Catharina II ingeschreven in het stamboek dier garden, bij welke hij ook stond tijdens hij in Rusland diende. De Heer Fraikin heeft een afgietsel genomen van het gelaat des Koningswiens lijk daarna door de geneesheeren Deroubaix en Debiefve is gebalsemd. Het stoffelijk overschot des Konings zal Dingsdag avond ten 10 ure naar het paleis alhier worden overgebragt. De burgerwacht en de troepen der bezetting zullen het escorte uitmaken. De stoet zal met fakkels worden verlicht. Zondag zal de nieuwe Koning te paard zijn intogt houden in de hoofdstad, eene wapenschouwing honden over de-burger wacht en het garnizoen, en daarna in eene vereenigde zitting der kamers den eed op de grondwet afleggen. Maandag zal ïn de Gudale kerk een Te Deiitn worden ge zongen, om den zegen des Hemels op de nieuwe regering af te smeeken. De geregtshoveu en regtbankeu zullen gedurende deze geheele week geene zittingen houden. Maastricht, 13 Dcc. De heer P. van der Maesen de Sombreff is met 1033 van de 1641 uitgebragte stem men herkozen tot lid der Tweede Kamer. Hampen, 8 Dec. Van J. J. P. Moulon, si garenmaker, oud 39 jaren, en diens echtgenoole F. Kok, oud 42 jaren, wonende alhier, is heden de geboorte van het 22sle kind aangegeven. Eene dienstmeid alhier is door de reglbank tot eene cellulaire gevangenzetting voor den lijd vau drie maanden veroordeeld, omdat zij ten huize van haren meester, den winkelier W. Overweg Jz alhier, in den loop van dezen zooicr herhaaldelijk geld en winkelwaren had ontvreemd. De meid had o. a. van het gestolene geld gekocht: een gouden slot a f 7, een kerkboek met zilveren krappen a f 7,30, een zilveren knip, linnen voor hemden en voorts eene menigte kleedingstukken, als: rokken, borstrokken, boezelaars, kousen, zakdoeken, mutsen, schoenen, enz., terwijl zij bovendien in het bezit van f 17 aan geld is bevonden, dat zij op dezelfde wijze verkregen had. De ongelukkige bekende dat alleen de pronkzucht haar lot die daden had verleid. Alkmaarli Dec. Gisteren avond ontdekte men dat twee bewoners van het huis van arrest alhier waren uitgebroken. Een hunner werd ontdekt, toen hij zich nog op het dak achter den schoorsteen bevonddoch doordien de aandacht der zoekenden geheel op dezen gevestigd was, werd den andere, die zich toen ook nog op het dak be vond, de gelegenheid verschaft om onbemerkt te ontkomen. Doch ook de vrijheid van dezeu was van korten duur. Nadat hij niet veel inspanning Purmerende had bereikt, ontwaarde hij het gemis van zijne portemonaie en, zonder geld ook zonder moed zijnde, zocht hij daar ter plaatse de politie op en deed een troaw verhaal van zijne vrijheid van een half etmaal. Wat nu volgde laat zich denken. Sluis 9 12 Dcc. Dc heer J. V. Hogerzeil predikant alhier, heeft de betrekking als director der Nederlandsche zending-vereeniging te Rotterdam aangenomen. Zlerikzee 12 Dec. De Tweede Kaïner der Staten- Generaal heeft heden het voorstel tot het houden ecner enquête verworpen met 53 tegen 18 stemmen. Onder de vele misdaden is tegenwoordig het leggen van brandbrieven voorzeker het zeldzaamst en toch heeft op St.-Nicolaas-avond die misdaad in de kleine gemeente Drunen plaats gehad. Bij den heer J. alhier was zoo danig brandbrief, geschreven met potlood nedcrgelegd misschien wel om dien avond vrolijk door te brengen. Ofschoon aan het verzoek, oin een goede surveillance was voldaan, zijn echter dc gelden niet afgehaald, maar toch is de verdachte, een jongeling van 18 jaren, gear resteerd. Naar wij vernemen, heeft hij zijne schuld reeds beleden. Een nieuw bewijs hoezeer met de omstandighe den de inzigten veranderen, levert de belangstelling welke Nederland toout bij hel overlijden van Koning Leopold van België. Wij herinneren ons den tijd, dat, voor elk regtgeaard .Nederlander deze Leopold de koning der muiters, een aartsinuiler, eene soort van polilieken antichrist en ten minste een Judas was. Hij was zoo als alle Belgen waren eeu brigand, een Rinaldo Riualdini, dien, als er nog reglvaardigheid op aarde was, de kogel zoo niet de strop wachtte. Hij, die het volk dat Vader Willem verjaagd had, wilde en durfde regeren, was aan alle patriottische schoolmeesters en alle patriotti sche schoolkinderen (en wij allen school- of landskin deren waren patriottisch) een gruwel. Leopold, zeiden wij, Leopold tout court niet eens prins veel minder honing Leopold, en wij zeiden hel alsof wij den unheimlichen naam van een boozen geest noemden. Toen Vader Willem's volharding zoo heel lang ging duren eu zoo heel duur werd, begon met onze geest drift ook onze haat af te koelen. Wij sympathiseerden nog volstrekt niet met de Belgen of hunnen koning, maar wij begonnen te begrijpen dal de toestand on houdbaar werd, dat men niet eindeloos volhardt en eindeloos leeningen .sluit, zonder zich, bij slot van re kening, in den grond te boren. Wij begonnen te be grijpen, dat België onherroepelijk voor ons verloren was, en, hoe verbitterd op hen, hoe belust om, als wij gekund hadden, onze grieven bloedig op hen te wre- keu, in den grond van ons hart konden wij ons toch niet ontveinzen, dat wij even gaarne van de Belgen wilden afzijn als zij van ons, en dal dit gedwongen eu gekoppeld huwelijk, bij zoo herhaaldelijk gebleken on- vereenigbaarheid van humeuren, toch altoos een onge lukkig huwelijk geweest was en wezen zou. Wij hadden niet tegen de definitieve scheiding; wij behielden toch onzen Vader Willem; de Belgen mogten zich vrolijk maken met hunnen Leopold. Leopold rees behalve hij enkele slokslijve ligitimistische Nederlanders tot prins Leopoldeindelijk, tocri men pleglig erkend had, dal er toch wezenlijk een koningrijk Belgie in de we reld was en dat prins Leopold dal rijk regeerde, ge wenden wij ons koning Leopold te zeggen Wij spreken van oude tijden, van twintig en meer jaren geleden die, in onzen zoo veel belcvenden, snel verloopendcn en snel vergetenden lijd, ons mythologi sche tijden schijnen, waarin voorwereldsche wonderen gebeurden. Chassé, van Speijk, Saxen Weimar, de ticndaagsche veldtogt, het klinkt ons als sprak men van Hercules, van Achilles en Hector en van den togt der Argonauten. De vroegere haal ging onder in onverschilligheid en van de onverschilligheid is wel willendheid geworden. Wij leerden niet de Belgen alleen, wij leerden ook den koning der Belgen waar deren wij vernemen zijnen dood met leedwezen, met leedwezen voor ons en uiet leedwezen voor zijn volk. Wij waren gewoon geworden de onafhankelijkheid, de nationaliteit van België te vereenzelvigen met den persoon zijns konings, en te begrijpen dat, hoe onaf hankelijker, vrijer en zelfstandiger België was, des te meer Nederlands onafhankelijkheid, vrijheid en zelf standigheid was verzekerd. Bij de twee volken was gebeurd wat men somwijlen ziet gebeuren bij twis tende broeders. Eens van den knellenden band der zamenwoning vrijen elk naar eigen inzigt zijne huishouding inrigtende, kwamen er gemcene belan gen, gemecne gevoelens, gemeene wcnschen en be hoeften voor den dag die leidden lol eene veel betere en hartelijke verstandhouding dan vroeger ooit bestaan had. En zoo verklaart hel zich zeer een voudig, waarom Nederland, èn voor zich èn voor België, eene wezenlijke en levendige deelneming kon toonen in het verlies dat onze ex-vijanden lijden door den dood van hunnen eersten koning. Is er echter gegronde vrees, dal die dood lot eene ontbinding van of tol eene krisis in de belgische nati onaliteit leiden zal? voor eenen schok die, al had zij plaals aan gene zijde van den Moerdijk, toch ook aan deze zijde gevoeld zou worden eri ons schade be rokkenen zou? Deze vraag verdient wel een nader onderzoek. (Arnh. Ct.) GEMENGDE BERIGTEN. Te Dordt zal het dezen winter niet ontbreken aan verma kelijkheden en Bals, en vooral niet in Kunstmin. Ja: In Kunstmin wordt een Bal gegeven Waar ieder meisje haar best zal doen, En d' heeren er naar zullen streven Om in den tuin een wals te doen, Zoo men onlang9 heeft gezien, Yan de meeste jonge Hen. De zoogenaamde burger-heeren te Goes moesten in het ver volg wat beter onderzoek doenvan wie zij naamlooze brieven krijgen, eer zij iemand beschnldigen, doch wie weet of het wel ooit gebeurd is, want zij vallen zoo niet in de smaak. Een timmerman te Nieuw, wordt aangeraden des zondag? avonds niet aan de ramen te luisteren, daar er menschen zoo van verschrikt zijn geweest, dat zij het op de zenuwen gekregen hebben. Te Neuzen moest een heerschap met geene weduwe uit het rijden gaananders zal hij zijn ontslag bekomen van een ander. Het is genoeg dat hij een pintje pakt en haar gezelschap houdt tot na middernacht. Een ooyevaar te Nieuwe Tonge zal nog zoo hoog vliegen, en zooveel kleppen, dat hij nog zoo laag zal vallen, dat hij zich niet meer kan verheffen, en niemand meer naar hem zal luisteren; want: Hij zal met zijn groote vlerken, Voor weinig geldveel moeten werken Voor een opgesierde bol, En dan wordt hij zeker dol. De Schouwburg te Brielle is met zulk een uitgelezen ge zelschap uit de achterbuurt vereerd geworden, dat de dame9 alle aandacht verloren en door de onaangename lucht bijna in flaauwte vielen. Nu, dit heeft men te wachten van plaatsen van een kwartje de persoon. »Die geeft, zal gegeven wor den," zegt een heerschap te St.-Annaland, en hij heeft voor den armen ingeschreven voor 50 cent, Een gepasporteerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1