ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE Woensdag 13 December 186a. N°. 2267. Nieuwstijdingen. KARNEMELK. Ruim 1000 Mutsaards, Hakhout. eene partij II e n abonneert zich: lu Nederland, bij deD Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnements-PrIJs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgl voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Mock van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. 22sle Jaarg. Berlijn8 Dec. Te Breslau heeft dezer dagen bij de begrafenis van een in een tweegevecht gevallen student, met name Attorz, een zonderling voorval plaats gehad. De kist was in het graf neergelaten, toen zooals het scheen een stem uit het binnenste daarvan kwam, roeponde Laat mij er uit, ik sta op het punt van te stikken De kist werd onmiddellijk uit het graf gehaald en geopend, maar men vond spoedig dat het ligchaam voor goed dood was. De schuldige aan deze fopperij, was een buikspreker, die bij de begrafenis tegenwoordig was. Hij werd in de doos gestopt, omdat hij een godsdienstige plegtigheid verstoord had. Breinen, 8 Dec. De landverhuizing uit deze haven naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft dezen herfst een reusachtige uitgebreidheid verkregen. Dagelijks ziet men groote scharen landlieden voornamentlijk uit Baden, Fran ken, Wurtemburg, Oud-Beijeren, Rijn-Beijeren en Riju-Hessen hier aankomen, om accoord voor de overvaart te maken. Het zijn voor het grootste gedeelte geheel e huisgezinnen bestaande uit man, vrouw en kinderen, menschen in den bloei des levens, in den regel welgekleed, en niet zonder vermogen. Beroemde Duitsche geneesheeren, waaronder de heer von Virchow, hebben zich bezig gehouden met een onderzoek der ïrichinenziekte die zich, na het gebruik van varkeusvleesch, bij vele ingezetenen van Hederslebcn openbaarde en den dood van menigeen reeds ten gevolge had. Zij hebben naar de middelen gezocht om de levende trichinen bij de lijders gevonden te doodeu, hetzij door bijtende zuren, hetzij door koken, maar het eene middel zoowel als het andere is mislukt. De dieren verliezen ook wanneer het vleesch gekookt wordt, het leven niet, zoodat het eten, zelfs van gekookt varkeusvleesch, ge- vaarlijk is. Alleen een mikroskopisch onderzoek kan het gevaar Parijs 9 8 Dec. In Mexico hebben bij voortduring nog gebeurtenissen plaats die niet zeer voor de rust des Hands pleiten. Zoo bevat de »Tribnnc" een te New- York verschijnend dagblad, de volgende ijzingwekkende mededecling: Te Mizantla, in den Slaat, Vera Cruz, bad zich de bevolking voor bet Keizerrijk verklaard, en dertig ellendige knapen, die de Juarist, Alatone, aldaar in gar- nizoen bad achtergelaten gevangen genomen. Negen daarvan werden opgehangen. Op bet berigt van dien moord snelde Alatone dadelijk uit Ravlincc, waar bij zich juist ophield, doodde 30 man uit de omstreken en liet een groot aanlal inwoners uit de stad zelve, levend ver branden. Voor het hof van assises te Finistère is thans eene ver schrikkelijke zaak aanhangig. Fran9oise Bourgaran, het vijftien jarige kindermeisje van den heer R., onderwijzer te Lesneven, werd m hechtenis genomen, onder beschuldiging van de drie kinderen van dien heer door vergiftiging om het leven te hebben gebragt. Na aanvankelijk alles ontkend te hebben, is Franjoise eindelijk tot bekentenis gekomen. Zij heeft de kinderen niet vergiftigd, maar op andere wijze hun dood veroorzaakt. Hare verklaring behelst bijzonderheden te gruwelijk om ze u mede te deelcn. Genoeg zij het dat zij door verwringing met de handen de ledematen der kinderen knakte; als de dood dan niet spoedig genoeg volgde, vulde zij heu den mond met excre menten, ten einde hevige brakingen te veroorzaken, en als ook dit niet hielp, stak zij hen met een mes door den mond in wendig in de keel, hetgeen natuurlijk den dood ten gevolge hebben moest. Op die wijze heeft de heer R. twee dochtertjes en een zoontje verloren. De moordenares verklaart dat zij evenzoo het voornemen had gekoesterd om de kinderen van hare vorige meesters, de echtgenooten M., om het leven te breugen. Hoe gaarne ik hier zou bijvoegen dat Fran9oise Bougaran waanzinuig is, ben ik daartoe niet geregtigd. Aan geboren wreedheid en boosaardigheid, gevoegd bij afgunst en naijver, schijnen het vijftienjarige meisje tot de ongehoorde gruweldaden gebragt te hebben. Te Havre geldt bet beste rundvleesch thans slechts 30 centimes bet pond. Maastricht) 6 Dec. De kiezersvereeniging Limburg heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-geueraal gesteld den heer Paul van der Maesen de Sombreff. Schimmert, (Limburg) 8 Dec. Gisteren morgen heeft hier een diefstal in de kerk plaats gehad, welke ontdekt is door eene vrouw, die de kerk binnenkomende, met geld hoorde rammelen, en- even daarna een jongeling haastig het gebouw zag verlaten. Bij nader onderzoek bleekdat de armenbus bestolen was. Men heeft den vermoedelijken dader nog niet achterhaald Scheemda, 5 Dec. Van den hooggeklgmmen en nog altijd klimmenden prijs der boerderijen getuigde op nieuw de verkoop van eene boerenplaats, die op Maandag den 4den dezer alhier plaats had. In het jaar 1824 aangekocht voor f 20,000, klom de prijs bij een nieuwen verkoop iu het jaar 1842 tot de som van 85,000 en bereikte die thans de hoogte van 74,275. Zwolle, 8 Dec. Iu weerwil de handel in varkens en de uitvoer er van naar Engeland in deze streken nog steeds levendig blijft, zijn de prijzen zeer dalende. Ook op de week markt van heden was dit zigtbaar. Het goed vette gold 23, 24 a 25 cent per 5 ons. Daarentegen waren de jonge biggen duur. Ze liepem tot 8 per 6 week ouderdom. Arnhem, 7 Dec. Ter dezer stede hebben zich ver scheidene gevallen voorgedaan van krankzinnigheid (mania reli- giosa), die hun ontstaan te wijten hebben aan de predicatien der paters redemptoristen, welke in de vorige week alhier zijn gehouden. Volgen9 de Tijd hebben de goede paters redemptoristen geen schuld aan de gevallen van krankzinnigheid die zich hier hebben voorgedaan. De Tijd bebbe de goedheid, zoo zij ons niet gelooveu wil, zich bij anderen er van te vergewissen. Op dit oogenblik bevindt zich o. a. in het gasthuis eeue vrouw die bijna razend is uit vrees voor de hel, welke een der goede paters redemptoristen op zeer plastische wijze heeft geschetst. Hij be gon met zijn vinger in het licht te houden althans hij nam er den schijn van aan en slaakte toen een kreet. De ge meente schrikte. „Gij schrikt te regt, zeidc hij, want het doet pijn, zeer veel pijn, maar zoo branden wij nu in de hel, en veel erger, want dat is een groot vuur, waarin wij moedernaakt dag aan dag liggen te branden." Wij geven maar één staaltje" van de welsprekendheid der heeren redemptoristen, maar dat zulke schilderingen op een onnoozel gemoed een diepen indruk moeteu maken, en tot mania religiosa aanleiding kunnen geven, behoeft wel niet gezegd te worden. Doeshorgll8 Dec. Naar men verneemt zoude gis teren alhier een kindermoord zijn gepleegd. De dienstmeid van den schipper C., die des morgens met hare meesteres het huiswerk had verrigt, verwijderde zich eensklaps tegen den middag; dit verwekte eenige bevreemding, entoen zij na verloop van eenigen tijd zich weder vertoonde, scheneu vele kenteekenen hare plaats gehad hebbende bevalling aan te duiden. Hoewel zij dit ten sterkste ontkende, heeft men bij onderzoek het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, vermoedelijk met een band verworgd, op den zolder gevonden. 's bbertogenbosch, 6 Dec. Bij den burgerlijken stand dezer gemeente is de geboorte aangegeven van een tweeling. Het zonderlinge hiervan is dat de moeder in 10 maanden drie kinderen heeft ter wereld gebragt. IVeuzen, 9 Dec. Door het bedanken van Ds. J. J. Gobius Dusart, te Raamsdonkis thans bij de Hervormde gemeente alhier tot predikant beroepen Ds. J. G. Or mei, te Westkapelle (Walcheren). ScBlore, 7 Dcc. Dc stationsgebouwen aan deii spoor weg te Kruiningcn en te Krabbendijke zijn gereed. Op de onlangs onteigende gronden is men met het aanleggen der spoorbaan begonnen. Had dc onteigening in der tijd in der minne plaats gehad de gehcele baan van Goes tot aan de Oostcr-Schelde zoude thans gereed en geballast geweest zijn, terwijl nu de ballast, bij het slation tc Goes sinds lang te wachten ligt op den aanleg der baan in de nabijheid, om alsdan over den gehcelen weg ge makkelijk tc kunnen worden vervoerd. Zierikzee, 12 Dec. Uit Brussel hebben wij berigt ontvangen, dat Z. M. koning Leopold eergisteren ten 10 ure 10 minuten overleden is. Z. M. heeft den ouderdom van bijna 75 jaren bereikt. Zijn dood zal algemeen in Europa diep leedwezen verwekken, en de herinnering aan dezen voortreffelijkeu vorst zal voorzeker niet ligt uit het geheugen van zijn volk worden gcwisckt. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin zij aandringen op de aanbieding van een ontwerp ter voorziening in de meer en meer erkend wordende behoefte aan eene wettelijke regeling der uitoefe ning van de veeartsenijkunst in dit rijk. Een boheemsch regtsgeleerde, te Praag woonachtig, heeft zich aangeboden voor de militaire dienst in de Nederlandsche koloniën. Bij zijn schiftelijk in verstaanbaar hollandsch gesteld aanbod geeft hij, bij eene opsomming zijner kundigheden, te kennen, dat hij de volgende talen spreekt: Hoogduitsch, Neder- duitsch, Engelsch, Zweedsch, Fransch, Italiaausch, Spaansch, Portugeesch, Romanisch, Russisch, Poolsch, Servisch, Hou- gaarsch, Nieuw-Grielcsch, Turksch, Arabisch, Perzisch, I-Iin- dostansch, Maleisen en Tahitisch, en dat hij zich ook in de chinesche en japansche talen tamelijk verstaanbaar kan maken. Hij verklaart zich bereid dit alles te bewijzen. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit, is bepaald: 1°. Dat voor ieder nieuw aangenomen militair, beneden den graad van korporaaldie den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt (trompetters en hoornblazers daaronder begrepen), alsook voor ieder tamboer beneden dien leeftijd, en voor iederen mi licien, die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen 45voor iederen militair beneden den graad van korporaal, telkens wanneer hij zich voor zijn 40ste levensjaar op nieuw voor de tweede, derde of volgende maal voor de dienst verbindt, zoo dit voor zes of meer jaren geschiedt 40 en voor een korteren tijd eene som in verhouding van gemeld bedrag zal worden betaald. 2°. Het maximum van het handgeld bedraagt: voor een nieuw aangenomen militair 30. Voor een nieuw aaugenomen tamboer, beneden den ouderdom van 18 jaren ƒ15. Voor een zich op nieuw verbondeu hebbend militair, de som welke hiervoren als werf kosten is toegestaan. Een en ander behoudens het bepaalde bij art. 14 van de instructie op de werving vastsgeteld bij koninklijk besluit van 17 Jan. 1862 N°. 101. 3°. Het maximum der premie voor een milicien die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen, bedraagt 30. 4°. Het maximum van het aanbrenggeld bedraagt: Voor een nieuw aangenomen man en voor een milicien, die zich ver bindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen 8 voor een tamboer beneden den leeftijd van 18 jaren ƒ4; voor recruten die op autorisatie van het departement van oorlog worden aangenomen, en voor die herkomstig van de gestichteu te Ommerschans en te Veenhuizen, wordt geen aanbrenggeld betaald. GEMENGDE BERIGTEN. Een blafferd onder Cats moest zoo veel niet blaffen op zijne vrouw en meid, anders zal hij aan een ketting gelegd worden. Te Biggekerke is een deserteur aan het zwerven geweest bij een molenaar in Walcherenmaar is toch terug gekomen en nu zingt men Iemand die zijn baas verlaat, En dan aan het dwalen gaat, Wordt op 'tlaatst geheel vergeten, Al meent hij zoo veel te weten En, zoo als het veeltijds gaat, Dan wordt hij een bon soldaat. Een arbeider te Meliskerke is zoo verheugd dat zijne schoe nen nu goed onderhouden worden, dat hij geen klompen meer dragen wil, zoo min als zijne dochter, terwijl de lapper zegt: Wie zou dit niet gaarn doen, Schoenen lappen voor een zoen Een bakker Jte Swordt in zijn eigen belang aan geraden met het vallen van den avond geen rummetjes met suiker te drinken met zijn overjas aan, en ten 10 ure met zijn schort aan geen glaasjes pons, voor dat hij aan het werk gaat. Blijft dit zoo voortgaan dan zal hij den naam nog krijgen vau nachtuil, die werken ook bij nacht, en bij dagslapen zij. Te Dordt worden de jonge lui ten sterksten aangeraden, om lid te worden van eene florisante en vooruitgaande Socie- teit, waarin van die oude knorhanen zijn die altijd zitten te grommen als het bij toeval eens Bal iswaardoor de kastelein j groot benadeeld wordt. Zekere dames te Goes hebben op Sint-Nicolaas zoo veel geschenken gegevendat zij er een loopjongen op na hebben gehouden, en geweldig den beest uitgehangen, dat men van die fatsoenlijke dames niet gedacht had. Een vrachtrijders-zoon in Zuid-Beveland wordt ver zocht niet meer met zijn afgedankt soldatenpak bij zijne buur vrouw te komen daar hij anders krijgsgevangen zal worden gemaakt. Een jenever- en water-kastelein te Middel krijgt zoo veel schelvisch present, dat hij nog eene schuit i zal noodig hebben om die naar Antwerpen te brengen. Eene boeren-dochter onder St.-Annaland wordt aangeraden j wanneer zij nog meer te Tholen in de kerk komt, aan de koffijtafel zulke onwaarheden niet uit te bazuinen, of zij zal niet meer toegelaten worden. Te Goes zal ten tooneele ge voerd wordenEen koopman met vier paar blaauwe scheenen of de vijfde liefdedaarna: De verloren gouden ring, die door drie personen gevonden is, en voor het terugbrengen eene belooning hebben gekregen van 25 cents. Onder Oud-Vos- semeer moest een boer zijn eigen akker goed wieden, en het vuil niet zien met een vergrootglas op den akker van een ander. Aldaar zingt een boer*. Mijn tweede dochter ben ik kwijt, Mijn eerste die wordt nog gevrijdt, En menigmaal krijgv zij een zoen Zonder het schepsel zeer te doen; Maar had hij maar wat meerder geld, Dan was de trouwkoets ras besteld, Maar zeker komt er nu niets van, En zij krijgt mog'lijk nooit een man. I1T335S1TB31T3 STTTZZE1T. Sas van Gent, 8 December. Hoezeer jaren lang overtuigd van de dringende behoefte eener geschikte communicatie te land tusschcn het voormalig 4de en 5de district, blijft zulks evenwel bij het oude. Niet tegenstaande alom in Zeeland grindwegen worden aangelegd, grootendeels uit de provinciale kas geholpen, blijft de weg van IJzendijke tot hier in denzelfden toestand, dat isniet te berijden en zelfs gevaarlijk voor voetgangers; van daar dan ook dat meu, voornamelijk in den winter, verpligt i9 de reis door Belgie te nemen, dat niet alleen meer tijd en onkosten vordert, maar, door de in acht te nemen formaliteiten, tevens lastig is. Zijn wij wel ingelicht, dan zoude de kosten van het aanleggen van eenen grindweg van IJzendijke naar het kanaal van Neuzen, in de nabijheid van deze plaats, zoo men zegt een afstand van 18,000 ellen, ongeveer 54,000 bedragen; voorzeker een aan merkelijk bedrag; doch als men in aanmerking neemt hoe groot belang het rijk, de provincie en aangrenzende gemeenten bij de zaak hebben, moet het verwondering baren, dat er op de daarstelling eener zoo laug gewenschte en dringend nood zakelijke kunstweg niet meer in de lands of provinciale ver gaderingen wordt aangedrongen. Getrouwd St. Piiilipsland, 7 December 1865. A. LIEVENSE, Jz. en N. MOL, Ad. Getrouwd L. van den BERGE Az. en Bruinisse, L. HANSE Ad., 9 December 1865. Wed. C. Zoeter. Bevallen van een' Zoon, E. P. van DUIN, geb. Mus. Zierikzee, den 10 December 1865. Tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid, overleed beden mijne geliefde Echtge- noote JACOBA VERBRUGGE, in den ouderdom van bijna zeventig jaar. Mede uit naam mijner Kinderen Zierikzee en Behuwd-Kihderen den 9 December 1865. G. de BRAALSr. V, Heden overleed, na een langdurig lijden, mijne geliefde Echlgenoote ELIZABETH VERICA ART, in den ouderdom van ruim 40 jaren, mij nalatende drie kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Oostereand, N. de VIN. 11 December 1865. Die genegen mogten zijn geheel of gedeeltelijk de KARNEMELK te leveren, benoodigd voor dc Winterbedeeling van het Hervormd Diaconie- Armbestuur te Zierikzeebedragende ongeveer 40 emmers per week, gedurende de maanden Ja- nuarij, Februarij en Maartvervoegen zich bij den ondergeteekende. J. MUS, Diaken. De Deurwaarder J. van der BENT zal, op Zalurdag den 16 December 1865, des voormiddags ten 11 ure, aan den Stadstuin buiten de Zuidhavenpoort te Zierikzee, publiek verkoopen en verder aan de Oude Haven bij de Sleenen Brug De Griffier G. van WAGE zalten verzoeke zijner principalen, des voormid dags ten 10 ure, in bet openbaar presenteren te verkoopen: Op Maandag 18 December 1865eene partij Hakhout, mitsgaders de Tronken ter roeijing, in den zoogenaamden Konijnenblok, onder Zonne- maire, aankomende de Kerk aldaar. Op Dingsdag 19 December 1865, eene aanzien lijke partij Kanadaselie Boomcn, staande aan den zoogenaamden Noordgouwschen Dijkte beginnen bij de Hofstede van den Heer F. van den BOUTAz. onder Zonnemaire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1