N®. 2266. 22slc Jaarg. Zaturdag 9 December I860. Nieuwstijdingen. Londen, 4 Dec. In het nieuw établissement der firma Bessemer Zonen, te Greenwich, werd eenigen tijd geleden met het beste gevolg een blok staal gegoten van 100 ton (101,600 Ned. ponden). De koepel-oven, waarin die buiten gewone massa werd verhit, smolt 13 ton (13,208 Ned. pd. staal per uur, waarbij 3 centenaars cokes op 50 centenaar) metaal werden gebruikt. Vervolgens werd de massa in een verdiepten vorm gegoten, bij hoeveelheden van 4064 kilo elke 20 minuten, zoodat de gelieele bewerking van den morgen tot den avond afliep. Dit reuzenblok is, op dezelfde plaats waar het gegoten werd, als aanbeeld nedergezet, om het bij een stalen stoomhamer te gebruiken. Daar men berekende, dat er een tijd van zes weken zou moeten verloopen om het blok vol komen koel te laten worden, zal alsnu de afkoeling ongeveer zijn afgeloopen. De bestemming van zulk een aanbeeld toont reeds aan, welke kolossale afmetingen de stukken staal moeten hebben, die daarop gesmeed zullen worden. liet aldaar ver vaardigd staal geraakt dan ook algemeen in gebruikvooral op spoorwegen en bij scheepsbouw. Voor dit laatste pleit de omstandigheid, dat het schip Clytemnestra in het vorige jaar bij Calcutta een cycloon uitstond, waartegen ijzeren vaartuigen anders niet bestand zijn. De uit dit staal vervaardigde spoor staven weerstaan door hare buigzaamheid veel beter ecne strenge koude, zoo als bijv. in Canada, alwaar het broze ijzer daartoe minder bruikbaar is. Nog onlangs is bij proefneming gebleken, dat zulk een stalen spoorstaaf van 6 voeten lengte geheel tot een cirkel kon omgebogen worden. Uil Londen wordt gemeld dat de veeziekte ziel» nog steeds uitbreidt. De verwoesting, die zij aanrigt, zegt dc Timesis grootcr dan men vreesde. Jl woensdag meldde dat blad dat het aantal runderen, die door de ziekte werden aangetast, op 18 Nov. 2669 bedroeg, en tegen dc volgende week meende zij dal dit getal zich tot 2800 a 3000 zou uitbreiden. In plaats van 3000 zijn het er 1000 geworden. De Times berekent, dat in het Vercenigd Koningrijk van elke honderd stuks vrc in stallen of andere lokalen, waar de ziekte heerseht. 4stuks werden aangetast. Van elke honderd aangetaste runderen werden er 29 geslacht. 48 bezweken aan dc ziekteen 7 herstelden. De Times troost er zich mede dat bij de ongeloofeUjke besmettelijkheid der ziekte nog niet de helft van het vee, dat werkelijk aan be smetting is blootgesteld, door de pest wordt aangetast en itat er een bepaalde tijd toe noodig is vóór bel gift zijne doodende eigenschappen verkrijgt. JFtawfetijjlL Kcne zekere Leonide Blanc cone actrice bij het Thêdtre des Vaudevilles en schrijfster, is dezer dagen plot seling van het tooneel verdwenen. Als reden daarvan noemde men een schandaal, waarin zij na de laatste opvoering !e Compiègne mei twee hoeren van het hof betrokken was. Dit is echter liet geval niet. Mejnfvroiiw Blanc heeft een contract gemaakt met een Oosterse!» vorst out gedurende vijf jaren in zijn harem te vertoeven, zich in alles te onderwerpen aan de Ooslcrsche wellen en zeden en geen aanspraak te maken op hare region als frauschc vrouw. Na verloop van dien tijd ontvangt zij van den vorst 500,000 francs en een hotel op den boulevard Bourdon. Hel geld is gedeponeerd bij een notaris en liet contract in forma opgemaakt. Men beeft den menscbenhandcl in hel Oosten verboden, de markt schijnt zich nu naar het Westen verplaatst te hebben. u, Btrussel, 5 Dec. Het bulletin van gisteren avond heden door den Moniieur openbaar gemaakt en meldende dat sedert Zondag geene verandering is gekomen in den toestand van den Koninklijken lijder, wordt als een ongunstig toeken beschouwd. Brussel, 4 Dec. De koning verkeert nog altijd in een hoogst zorgbarenden toestand. Door het toedienen van cal- manten is hij iets rustiger geworden, maar van beterschap kan ongelukkiger wijze niet dc rede wezen. De doorluchtige lijder wordt met den dag zwakker; zijne maag weigert alle voedsel; de ingewanden zijn als verlamd. Hoezeer zijue krachten ook afnemen, blijft hij in het volle bezit van zijne geestvermogens hij verlangt de dagbladen te lezen en zou zijne sponde willen verlaten tot het nemen van eenige beweging, die hem evenwel op stuk van zaken onmogelijk zou zijn. Men gelooft niet, dat die stand van zaken nog lang kan voortdurenniettegenstaande Z. M. zich den eenen dag iets beter dan den ander kan ge voelen, vrees ik u binnen weiuige dagen het laug verwachte treurig berigt van zijn dood te zullen moeten zenden. Het overlijden des konings zal, naar mijne zienswijze, hier geen gevaarlijken schok veroorzaken. Indien daardoor hier of daar eenige ongeregeldheden mogten ontstaan, zal dit alleen geweten moeten worden aan de manoeu vres van sommige oproermakers, die bij zeer weinigen steun zullen vinden. Het spreekt voor het overige van zelf, dat dc regering de noodige maatregelen neemt oin iedere poging tot rustverstoring te Brussel of op andere punten des lands, te kannen onderdrukken. Zoo even verneem ik, dat de toesland van den heer Chazal ook ernstige bezorgdheid baart. Coevorden, 4 Dec. Gisteren is, naar wij vernemen, door twee jagers, tusschcn Zuid- en Noord-Sleen, het lijk van een man gevonden, bereids in staat van outbinding. llij was fatsoenlijk gekleed. Een zijner polsaderen was doorgesneden. Eenige schreden van hem af lagen twee kwartguldens. Zwolle, 4 Dcc. Volgens een hier verspreid gerucht heeft een onzer slaclgenooten onlangs het geluk gehad een schoon en groot schilderij van den beroemden M. Hohbcma te ontdekken en magtig te worden. Volgens «lat gerucht is het stuk voor een schoorsteen geplaatst geweest en heeft in hel minst niet geleden. Het kunststuk stelt voor een landschap bij ondergaande zou in In t najaar. 's Gravenliage6 Dcc. Een schoonc bloemkrans versiert heden weder het voetstuk van het standbeeld van Willem II, gelijk men weet in 1792, op dien dag alhier geboren. Mnschoten5 Dcc. Ook hier is de rnndertyphus uitgebroken. Die ziekte heeft thans achtervolgens vier ge meenten in deze provincie (Ulrccht) bezocht; zij vertoonde zich eerst te Maarse\ een, daarna Snelrewaard, vervolgens te Breu- kelen en eindelijk in deze gemeente. Bereids zijn door den commissaris des konings in deze provincie de noodige stappen gedaan bij de besturen der aangrenzende gemeente, tot brei deling der epidemie en tevens tot wering van het overbrengen der smetstof, zoo mogelijk, op andere punten. Zevenbergen5 Dcc De zoo gevreesde veeziekte is in het naburige Klundert uitgebroken. Bij Abr. Vermeulen aldaar, in een stal met 30 runderen, zijn reeds 9 aangetast. Alle maatregelen worden genomen om, zoo mogelijk, de ziekte bij dien enkelen stal te bepalen. Men zegt, dat genoemde V. reeds een beest had afgemaakt en begraven, zonder dat er iets van bekcud was. Men verneemt dat het beest door V. zonder kennisgeving afgemaakt, onder toezigt zal worden opgegraven. De maréchaussees bewaken nacht en dag dc besmette plaats. De ontsteltenis is hier groot, daar de provincie tot heden voor de ramp bewaard was gebleven. Kapelle (Zum ■BEvrLA.No), 4 Dec. Nadat men bij de eerste sluisdeur te Hansweert leergeld betaald heeft, is de tweede uu vrij spoedig ingehangen Meu wacht met het maken der steenen glooijingen aan de zijden van het kanaaltot dat de sluizen gereed en de zeedijkeu doorgestoken zijnomdat men alsdan de steenen te water kan aanvoercu, terwijl het nu per as zoude moeten geschieden. Wij vernemen dat de tele- graafboot-maalsehappij voornemens is, na de opening van het kanaal ecne diligeucedienst van Goes daarheen te beginnen. Gelukkig hoort men op ons eiland niets meer van de veepest. Zfierikzce, 8 Dec. Door de regering is de volgende toelichting gevoegd bij liet wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Zonnemaire en Hom- rnenedewaarvan wij in ons vorig No. melding hebben gemaakt Uit de gemeenten Zonnemaire en Bommenede is de wensch voortgekomen, dat zij worden vcreenigd. En op goeden grond. De beide gemeenten zijn zoo naauw aan elkander gehecht, dat zij inderdaad ééne gemeente uitmaken. Niet alleen hebben zij te zamen ééne school en ééne begraafplaats, maar de kommen loopeu in elkander; de bewoners der beide gemeeuten hebben over en weder eigendommen, zoo gebonwde als onge bouwde, in beide gelegen; de ecne gemeente trekt voor een groot deel hare arbeiders uit de andere: in één woord, de plaatselijke gesteldheid is zoodanig, dat alle belangen elk oogen- blik ineenloopen cu dat, voor zooveel het maatschappelijke verkeer betreft, beide gemeenten steeds één zijn geweest. Ge- heele vereeniging, door den toestand aangewezen, zal in ver schillende opzigten gunstig werken. Niet alleen zal daardoor vereenvoudiging van administratie verkregen worden, maar naijver in het behartigen der algemeene belangen, die reeds meermaleu bleek een hinderpaal te zijn, zal ophouden, en de finantiële krachten der beide gemeenten zullen vercenigd te gemakkelijker nuttige werken, als wegen, waarbij beide belang hebben, kannen tot stand brengen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dan ook het verlangen naar vereeniging onder steund en in de beide gemeenten is het ontwerp van veree niging, door hen opgemaakt, zoowel door den Ruud als door de commissie uit ingezetenen, waarvan art. 131 der gemeentewet spreekt, goedgekeurd. Van een en ander blijkt uit de stukken, overgelegd bij nevensgaand wets-outwerp. Wat de bijzondere bepalingen betreft, valt alleen het vol gende op te merken Art. 2. Zonnemaire is ontegenzeggelijk de meer aanzienlijke gemeente; uit dien hoofde wordt aan de vereenigde gemeente deze naam gegeven. Te Zonnemaire vindt men de kerk, den toren, de school eu de pastorij. Art. 3. Hier werd de bijvoeging verlangd, dat een staat der bezittingen van elke gcmecute en van elk der instellingen van weldadigheid vóór het tot stand komen der vereeniging zou worden opgemaakt eu in het archief geplaatst. Derge lijke bepaling schijnt echter iu de wet niet te huis te behooren. Eene orderlijke administratie brengt van zelf liet opmaken van zoodanigen staat mede. Art. 5. In afwijking van het voorstel van Gedeputeerde Staten wordt de eerste aftreding der wethouders in 1869 be paald, om haar met de aftreding van wethouders in de overige gemeenten te laten overeenkomen. Art. 7. In verband met dc wet van 7 Julij 1865 Slaals- blad n". 79) is de termijn tot herziening der belastingen op 1 Mei 1866 gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. Nabij Calcutta is eeu scheepsramp gebeurd, die naauwelijks een schipbreuk kan worden genoemd en waarover nu de regt- banken haar oordeel zulleu moeten uitbreugen. «Het tooneel", zegt de Times, «kan niet beter vergeleken worden dan bij ecu der doodvonnissen onder het Frausche schrikbewind, toen men schepen met veroordeelden volpropte en die dan op een bepaald oogenblik in de Loire liet zinken." Op Zondag morgen 19 Aug. verliet de «Eagle Speed" Calcutta om met ccnc lading van 407 koelies, waarvan 300 manucn eu de overige vrouwen en kinderen, naar Demerary te stevenen. Alles op het schip was goed nagezien en iu orde, alleenlijk de stuurman had ziju volk niet behoorlijk gemonsterd. Van 26 man stuurlieden en matrozen waren slechts 6 valiede, de overige 20 onbekwaam door dron kenschap. De kapitein was ziek, maar op ziju post. De eerste stuurman was ziek cu in zijn kooi. De tweede stuurman was dronkende bootsman dronken en de meeste matrozen smoor dronken. En nog was dit niet alles. Gedttrende den ganschen vacht en een deel van den volgenden dag werd hel drinken voortgezet. De kapitein beweert in zee te zijn gestoken om zoodoende met het schandaal tot een einde te kpineu. Na gedurende den eersten nacht hij Halleday eiland te hebben geankerd, zette het schip des Maaudags morgen de reis voort. Stormachtig weder kwam op en deed het touw van den stoomsleper «Lady Elgin" die het schip sleepte, breken. Welhaast seinde het schip dat het in zinkenden toestand was, maar een gausch uur ging voorbij eer de stoomboot zich tot bijstand iu beweging wilde zetten. Intuscben had kapitein Hoskin, de beste der mannen aan boord in booten neergelaten en zelf gewerkt, tot dat een zonnesteek hem alles verder onmogelijk maakte. Alle Europeanen kwamen van het schip af, ook het dronken scheepsvolk, van welke eenige in hunne razernij nog moeite deden om vóór hun heengaan, het schip in brand te steken. Nog werden eenige der koelies door de stoomboot overgenomen, maar nu zette deze koers en liet de overige ongclukkigen aan hun lot over. Kapitein Hoskin verzekert, dat allen gemakkelijk hadden kunnen gered worden. De kapitien der stoomboot zal voor zijne wreedheid zwaar te verantwoorden hebben, ofschoon hij inccnt geregtvaardigd te ziju door het gedrag van het scheepsvolk van de «Eagle Speed." Zoodra deze in veiligheid waren, wilden zij zelfs geen roeispaan aanvatten om hunncu kapitein van het schip af te helpen en kouden alleen door grof geld bewogen worden nog eens naar het schip te roeijcu. Het vreeselijk lijden der arine koelies duurde nu gedurende dien ganschen nacht en den volgenden dag voort. Achttien uren lang verkeerden zij iu de kaken van een zekeren en langzamen dood. Met eigen handen bemanden zij de booten of zwommen naar de nabijgelegen eilaudeu om daar, vreeselijk om te zeggen, ecne gemakkelijke prooi van tijgers te worden. Van twee jongens, die den kant bereikten, zag de een den ander zoo ras iu de klaauwen eens tijgers, dat hij terstond weder in de diepte sprong, om ecu nog gruwelijker dood te ontgaan. Al hooger en liooger klommen de wanhopigen iu masteu en touwwerk. Eindelijk liet de kapitein der stoomboot zich bewegen nog iets tot redding te doen, maar zoo laat, dat slechts een klein overschot werd opgenomen. 265 koelies heeft uien noodeloos en mcêdoogeuloos laten vergaan. Eeu gevoel van verontwaardiging doortrilt nu gansch Engeland, maar wat heeft men betcr3 te wachten, zoolang de weiten toelaten dal dronkenschap vrij mag beslaan en overal de vreeselijksle onheilen sticht Men leest ergens over »oud hollandsche zeden", dat in 1653 twee hollandsche afgevaardigden naar Lubeck gezonden werdenom deel te nemen aan het congresdat «laar zou gehouden worden. De aankomst dezer gezanten van huune hoogmogenden werd aan dc overige afgevaardigden op de gewone wijze bekend gemaakt, maar er werd bijgevoegd, dat dc doorluchtige heeren vooreerst nog geene bezoeken konden afwachten, omdat zij eenigen tijd noodig hadden, om hunne kamers te stoffen en in orde te brengen. Uit die boodschap blijkt wel niet met zekerheiddat die aanzienlijke hecrcn zeiven den stoffer hanteerden maar het is daarom toch wel mogelijk. In dien tijd dacht men over zulke bezighedcu anders dan in den onzen. In de ordonnantie van 'tstateu-collegie te Leiden, waar een aantal theologische stu denten op 's lauds kosten werden onderhouden, vau den jare 1631, lezen wij, ouder anderen, dat elk student gehouden is des morgens voor het ontbijt »zyne kamer te keeren of te «vageneu de vuylicheydt wech te dragen ter plaetse, die «daartue geëygent is." Verder dat er op kosten van 't collegie onderhouden zal worden een dienaar of famulus, «wiens ambt «zal wezen, de tafel der bursalen te bedienen, de gemeente «plaatsen van 't collegie van alle vuylicheydt te reynigende. «klok te geordiucerder uren te kleppen, voor het lijnwael di «bursalen, als 't gewasschcn wert, te sorgcu, en voorts soodani «diensten te doen, als de regent ofte subregent, tot dienst v »'t collegie noodigh vindende, hem in der billykheid sullen b «velen." Die famulus was niet de een of andere Leideuaar i «1e achterbuurt; neen, het was iu de ordonnantie bepaald voor geschreven, dat hij, die over het klokkclouw en de waschtobbi het opzigt had, en met sloffer en raagbol eollegicknmer eii eetzaal rondliep, ook student moest ziju. GEMEKGIIK BKHK.TEX, J De Fenians maken het in Amerika nog maar onrustig,/ «i droomen nog maar om Ierland tot eene republiek te n/ en Engeland deu oorlog aan te doen. Hun hoofdzetel is tha^ te New-York, waar zij eeu paleis hebben betrokken, dat liet grootste en prachtigste is van Amerika. Het is vijf verdie pingen hoog, met een koepel van 50 voet breed eu 160 voer, lang. De deuren van de receptiezaal alleen hebben 500C) gekost. Zij zeggen dan ook, dat uit dit gebouw, vroej. laat, een verschrikkelijke slag op Engeland zal uitgaan. Een Engelsche lord heeft aan zijne bruid een hoofdsieraad present gegeven, dat te Parijs gekocht is voor meer dan drie tonnen gouds. Dus, wat moet dit schepsel niet kosten als zij geheel opgetuigd staat voor het altaar. Een heerschap te Goes is zoo verschrikkelijk boos op eeu ganzenvanger te Mid delburg, dat hij hem zal laten vervolgen, al moest het een stuk van ziju neus kosten; doch de ganzenvangeis ziju in het geheel niet mak, dat hij zal ondervinden. Te Brouwers haven zal eerstdaags ten tooneele gevoerd worden: De babbel dame, die haar spraakdeel over fatsoenlijke burgermeisjes maar niet in toom kan houden, tooneelspel met zang, waarin zal gezongen wordeu Wel vrouw gij moest zoo veel niet spreken Maar meerder zien op uw gebreken, Want als gij op u zeiven ziet. Dan zegt gij wis: „Ik deug toch niet." Maar, het is u toe te geven, Zoo door te brengen toch uw leven Den mcestcn tijd maar niets te doen Dan babbelenover uw fatsoen. Een kasteleins-zoon met drie zijner makkers te A. mogen wel wat voorzigtig ziju wanneer zij te Oost-Kapelle komen, dat zij hunne scheenen niet stooten. Te S. wordt ten too neele verwacht: De achlkantigen boer, die geen verstand nog heeft om te vcrkcercn maar roemen kan op zijn geldgeen twee in het geheele eiland vindt men dommer. De onlangs vertrokken trekvogel van N. heeft in zijne vlugt eeu laatst be wijs gegeven van zijne behendigheid, doorzijn vriend nog een kies te trekken van ƒ200, tot groot genoegen van allen welke hem kennen. Eene dame te Oudelande moest zulke groote verbeelding van haar niet hebben eu zoo veel niet babbelen. Ja:, Want gij zult u eigen foppeu Als gij niet uw mond kan sloppen. In eene herberg te Omoest Antjc wat ziudolijker ziju anders zal zij nooit verpast raken en de nering zal verloopen. Te Bommenede moest langtong zich zoo niet bcmoeijen met anderen, anders zal hare dochter nooit verpast raken, vooral niet met een geldzak. Marktprijzen tc Zlcrlkzee. 7 December 1865. Boter van ƒ0,65 tot ƒ0,70 per 5 ons. Kip Eijeren van ƒ1 tot ƒ1,10 de 25 stuks. Aji X3if<»nï> ^in-ifisce. geboren: 30 Nov. Een zoon van M. Geldhof en L. Rcijnoudl. 1 Dec. Een zoon van W. Wiltson en J. van Sas. 4 ililo. Eene dochter van J. Enzlin en A. Constandse, 5 dito. Een zoon van P. A. van Bezooijen en F. A. Guiitée. Een zoon van T. Bolbijl en J. Mat iron. overleden: 3 Dcc. T. van «Ier Wekken oud circa 4 maanden dochter. S. Lindo. oud 69 jaar. ongehuwde dochter. 5 dito. G. Willenhurg, oud 50 jaar, vrouw van J. Lammees. 6 dito. P. van der Rhijt, oud 68 jaar. man van C. Zwaan. Jl^vtïfentté'n. Ondertrouwd ZlEBIKZEE, 6 December I860. G. H. JONKER en M. PLAATING.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1