ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag (I December S865. ,V. 226S. 22s,e Jaarg. Redevoering i\ieuw slijdiitgcn. JFran&rtjjft. Men abonneer* ilch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. I„ Noord-Aniet ika bij J 0U1NTCS. te Grand Ra,,ld», Staal Michigan. Abonncincnts - Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf *-30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Ainerika, Franco New-Yotk- 3.90 Verschijnt: Op Woensdag en Znlurdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere planlsiug, 35 cent. De inzending der Adverlenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzce, Hoek van de Schuilhaven. II. Nu. 94. Brieven en Ingezondeiie Stukken Franco. van den Iteer J. J. van KERK.WIJK gebonden in de zitling van 28 November laatstleden, over de verlichting op den Roompot. [k zou gaarne van den Minister van Marine eene in lichting hebben. Wij hebben onlangs van de Regering ontvangen hel verslag omtrent den staat der zeevisscherijen over 1864. Op bladz. 16 en 17 wordt aangedrongen op de verlichting van den Roompot} men leest aldaar: «Een an dere maatregel, die zeer zeker gerangschikt mag worden onder de middelen 0111 schipbreuk te voorkomen, betreft de verlichting van liet zeegat aan den ingang van de haven van Arnemuiden; een maatregel welks noodzakelijkheid wij ook reeds in vroegere verslagen trachten aan te loonen. Gelijk wij toen zeiden, bestonden erbij het departement van Marine naar het scheen onoverkomelijke bezwaren tegen de inwilliging van het gedaan verzoek maar de ernst waar mode de visschers op de verlichting hieven aandringen en onze innige overtuiging, dat het hier geldt een hoofdbelang voor de Zeeuwsche visscherijen, legden ons den pligl op om nog eens l>ij het gouveriiement op de zaak terug te komen. Wij vonden te meer aanleiding om niet te berusten in de eerst genomen beslissing, omdat hel ons bleek dal liet voor nemen van belanghebbenden, 0111 voor eigen rekening bij Oosl-Capelle een licht te plaatsen, later weder was op gegeven. «Aangezien ons uit de vroegere correspondentie met den Minister van Marine gebleken was, dat liet groote bezwaar tegen de inwilliging van bel verzoek der adressanten hierin lag, dat de verlichting van den zoogenaamden Roompot, boe wensclielijk misschien ook voor de visschers, niet ge vorderd wordtin hel belang van de scheepvaart, hebben wij getracht, alvorens op de zaak terug te komen ons daarom trent te vergewissen en daarom het advies ingewonnen van onderscheiden deskundigen, experts, oud gezagvoerderseri dispacheurs, met de gesteldheid van het vaarwater up de Zeeuwsche slroonien volkomen hekend, en dus best in slaat de gerezen quaeslic te beoordeelen. Toen nu deze personen te kennen gaven, dat hel bedoelde licht inderdaad van teel nul konde zijn ook voor de groote scheepvaart, verzochten wij hen van die verklaring een schriftelijk bewijs, en zonden ditals bijlage van onze missiveaan den Minister van Marine. «In weerwil echter van deze bewijsstukken, in weerwil ook van onze opmerking, dat in December 1863 wederom een der visschersvaartuigen van Arneruuiden met zijne geheele bemanning was verongelukt, en dat, naarmen- scliclijke berekening, dit onheil zou voorkomen zijn, indien de gelegenheid bad opengestaan om nog des avonds de haven le bereiken, antwoordde ons de Minister, dat bij zich ver- pligl achtte bij zijn vroeger uitgedrukt gevoelen te volhar den, vooreerst omdat het belang van dc groote visscherij bij eene verlichting van de haven van Arnemuiden nog altijd niet werd ingezien; en ten anderen omdat men, door inwil liging van het gedaan verzoek, alle andere visschersplaatsen regt zoude geven hetzelfde te eischen. wlntusschen voegde de Minister er bij, dat er van wege zijn departement reeds vro geraan de visschers van Arne muiden werd le kennen gegeven dat aangezien op de be- grootiog van Marine eenlgegelden beschikbaar waren, men uit aanmerking van hun behoefligen toestand voor rijks rekening een liclilupstaud zoude plaatsen, mits zij zeiven, de gemeente of de provincie zich verbonden voor hel onder houd zorg te dragen. Dit aanbod, toen niet beantwoord, werd nu ten slotte door den Minister herhaald. »Na ontvangst van dit schrijven hebben wij gemeend niet beter te kunnen doen dan van onze gevoerde corres pondentie zoowel aan Gedeputeerde Staten van Zeeland als aan het gemeentebestuur van Arnemuiden kennis te geven, en beiden met aandrang te verzoeken van hunne zijde mede te werken, tot bereiking van liet beoogde doel. Deze auto riten bchooren thans te beslissen; onzerzijds kan ten be hoeve der Arncmuider visschers niets meer gedaan worden, dan wij tot nog toe deden." Ik meen dat ook van andere zijden, bijv. van den handel van Rotterdam en Zicrikzee er op aangedrongen is, om den Roompot behoorlijk le verlichten. Men heeft gevraagd, om rle plaatsing van twee vuren, en wel een vuur op den noor- dcrhock van liet fort den Haak en een op dc hoogte van 's Graven hoek. Thans maken, behalve de schepen voor Zic rikzee, Arnemuiden en Middelburg bestemd, verschillende schepen, die te Rotterdam worden uitgerust van den Roompot gebruik. Wanneer liet Kanaal door Zuid-Beveland zal gereed zijn, zal liet getal dier schepen vermeerderen. De dagbladen hebben onlangs medegedeeld, dal liet schip Bordeaux, kapitein Harrison, met man en muis op den Roompot is vergaan. Men schrijft het verongelukken van dal schip daaraan loc, dal liet zeegat niet behoorlijk wordt verlicht. Nu zou ik gaarne van den Minister vernemen, of liet niet mogelijk zou zijn dat hel zeegat behoorlijk verlicht wierd. Ik wil aannemen, wat beweerd wordt, dat het zee gat de Roompot r.icl zoogoed is als liet Brou werslia vensche zeegat, zoodat, wanneer men te kiezen heeft tusscheii die twee zeegaten, men aan het Brouwershavensche de voor keur zal geven maar er zijn omstandigheden waarin uien "iet kiezen kan en het slechts de vraag is, of men den Roompot wil inloopen of verongelukken: in zulke geval len kan het niet behoorlijk verlicht zijn van dat zeegat de oorzaak wezen van het verongelukken van een Schip en liet daardoor verliezen van merischeiilevens. Men leest in de particuliere correspondentie uit New-York aan het Handelsblad: De kleine aardbeving verwekte niet weinig verbazing door de zonderlinge omstandigheden, waaronder zij voorkwam. Het schijut, dat in de maand Juuij alhier een Duit- scher arriveerde, met name Henry Lührs, en zijn intrek nam in het Wyoming-hötcl, in een der drukste straten van het drukke New-York. Behalve zijne koffers, had hij een klein kistje bij zich met oliën, dat hij niet op zijne kamer deed brengen en daarom in het kantoortje van het hotel werd gezet. Drie of vier weken later vertrok de Duitscher en liet het bewuste kistje achter, dat sedert gebruikt werd door sommige der bewoners van het hotel om schoenen te poetsen, enz., terwijl het tevens van tijd tot tijd van den eenen hoek in den anderen gesehoven werd, al naar het iemand in den weg stond. LI. zondag be merkte een der gasten dat er rook en vlammen uit het kistje kwamen, en daar hij er onmiddellijk melding van maakte, gre pen twee daar zijnde heeren het gevaarlijke ding aan en liepen er regtstreeks de deur mede uit, tot op den rand van het trottoir, waar men het liet en in huis terugkeerde, en het was tijd ook, want weinige seconden later hadden zij hunne heldhaftigheid met hun leven geboet. Op eenmaal sloeg het kistje uit elkander, met een geluid dat een donderslag geleek en verscheidene mijlen in den omtrek gehoord werd. De kracht van de uitbarsting was ontzettend, de huizen vijf of zes straten in de rondte schudden op hunne grondvesten en duizende vensterglazen niet alleen, maar geheele vensters met jalouzien, houtwerk en al werden uit de huizen geslingerd. De plaats waar het kistje zich be vonden hadwas kenbaar aan een diep gat en een kolossale steen was uit het trottoir geslagen. Bijna al wat beweegbaar was in het Wyoming Hotel was vergruisd deuren uit hunue sponningen geligt of verbrijzeld, terwijl de geheele omtrek een zonderling schouwspel van verwoesting aanbood. De verbazing was algemeen. De Duitscher Lührs werd gearresteerd en ver hoord, maar het bleek, dat hij niet wist welke gevaarlijke ma terialen hij met zich gevoerd had. Men had hem de oliën gegeven in Hamburg om hier te verkoopen, of er orders op te ontvangen, maar had, andere bezigheden hebbende, het be wuste kistje vergeten en hij werd gevolgelijk in vrijheid gesteld. Iutusschen verwekte het voorval veel publieke discussie; gelukkig viel het voor op zondag en niet meer dan twintig tot dertig personen waren gekwetst, waarvan slechts één gevaarlijk; had het in de week plaats gegrepeD, dan is het onmogelijk te zeggen hoe vele menschcnlevens het zou gekost hebben. Het was be wezen, dat de kracht der ontplofte olie, die het kistje inhield, meer dan vijf maal die van buskruid te boven ging en men meent das dat het dezelfde chemische bereiding is als door den Duitschen doctor Nobel is uitgevonden, een nieuw geheim der natuur, dat een verschrikkelijk wapen kan worden, zoowel tot het doorbreken van eene rotsachtige landstreek voor spoor wegen of kanalenof tot het vernielen van menschen door het in de lucht doen springen van forten en bolwerken. Met zulk een bondgenoot in zijne Petersburgmijn had Burnside Lee's geheele leger en misschien dat van Grant er bij vernietigd. Londen 30 Nov. Sedert liet uitbreken «Ier vee ziekte liier te lande zijn er 14,000 runderen door aangetast waarvan 12,000 zijn gestorven. Dc speciale commissie le Dublin heeft den 28 Nov. eene zitting gehouden. Hel paleis van justitie was door eene talrijke policiemngt bewaakt. Niemand werd ter audiëntiezaal toegelaten, dan de getuigen en dc verdedigers der beschuldig len. De jury heeft verklaard dat de ver volging tegen Lil by ingesteld wettig is; dc beschuldigde heeft hij geschrifte te kennen gegeven, dat hij ten onregte is aangeklaagd. De verdediger van Luhy heeft ccnige exception opgeworpen, welke door hel hof nietig veiklaard, maar door hel puhlick. dal de vergunning verkregen had, om de behandeling van het proces hij tc wonen, op de levendigste wijze toegejuicht zijn. De president van het hof heeft gedreigd met ontruiming van de zaal, indien andermaal bijvalsbetuigingen werden geuit. t)e gevangenis wordt scherp bewaakt. Tol heden heeft men het spoor van Stephens nog niet ontdekt. Graaf Purtalinglori, iviens weervoorspellingen •lezen zomer alweder lamelijlr goed zijn uitgekomen, heeft nu een zeer strengen winter voorspeld. Voor duizenden is het dus le hopen dal hij het voor ditmaal eens mis moge hebben. In de gemeenteschool der wijk Neuilly, gehouden door de geestelijke zusters van den H. Vincenlius da Paulo, heeft den 17den November eene der zusiers, «lie het toezigt had over een twaalftal kinderen, die straf hadden beloopen. omdat zij naar hare iiieening niet gehoorzaam genoeg waren geweest, eene tang gloeijend gemaakt en daarmede die kinderen den neus geknepen, zoodal velen, niettegenstaande de aangehragte geneeskundige hulp, lidlcckcns zullen behouden. Het jongste der kinderen was 4, het oudste 12 jaren. Dc pulicic van het feit onderrigl heeft een onderzoek ingesteld. Krussel, 5 Hoe. De Moniteur deelt mede, •lal in den toestand des konings ecuc merkbare verhoring gekomen is Ecu Vlaamsch blad, te Diest verschijnende maakt melding van een groot schandaal dat in de gemeente Engsbergs jongst leden zondag heeft plaats gehad. Uit Sint Truijen waren twee paters redemptoristen gekomen bij gelegenheid vau het jubileum. Een van hen beklom zondag den kansel, en had tot tekst ge kozen de dronkenschap. De gemeente bemerkte echter al zeer spoedig dat hij zelf in hooge mate beschonkeu was. De pastoor van Engsberg wendde toen alle mogelijke pogingen aan om den redenaar te bewegen den kausel te verlaten, maar vruchteloos zelfs het orgelspel dat op last vau den pastoor weder aanving, was niet in staat hem te doen zwijgen. Dc gemeente was uit- geuoodigd het gebouw te verlaten, maar zeer velen, nieuws gierig naar den afloop, bleven des ondanks. Eiudelijk wierp de spreker in het vuur zijner bewegingen de waskaars op den kansel om, eu liep gevaar zelf te verbranden. De menigte, beducht voor rampen, ging toen heen, en het gelukte ten slotte zich van den beschonkene meester te maken eu hem naar zijn bed te brengen. Wij vermelden dit voorval op gezag van de Indépendance die het, even als later het Journal des Débafs, in alle bij zonderheden mededeelt. Groningen, 24 Nov. Betrekkelijk den vrecselijken orkaan, die 22 ''cl. oj) de recdc van Havana, heeft gewoed, vermelden, particuliere beriglen uit Havana, van 27 Oct., het volgende: »Op een rcgcnachligen morgen volgde weldra een hevige wind, die ten 11 ure: tot een storm overging Ten 3 ure «les namiddags werd reeds een groot admiraalschip vuor zijne ankers weggerukt en zwaaide legen andere schepen aan, en, vóór dat het nacht werd, zag men reeds zes schepen aan den grond zitten. Ten 8 ure des avonds werd de kringvormige beweging van den orkaan steeds heviger en rukte onder andere schepen ook de Nederl. schoener Martha, kapt. L. Jonker, voor zijne ankers weg; het schip kwam tegen een droogdok zitten waar hel als verpletterd werd. De bemanning van dezen bodem heeft zich over dc zalings op hel drooge dok gered. Bij het aanbreken van den dag hieek, dal hel gehe< Ie schip uiteengezet was, en dat verschansing lijf- en iiihoulen stuk waren, alsmede dat cr bijna 300 schepen waren, die zware schade hadden, en dan nog o groote en nagenoeg 100 kleine schepen, die geheel weg zullen zijn. Ton einde zich de huilengewone lievigheid van dezen cycloon beter te kunnen voorstellen, zij nog j vermelddat gedurende den storm allerlei voorwerpen door dc lucht en op en over de schepen werden geslingerd. Zoo werd een geheel dak van een huis op het dek der Martha geworpen en bleef daar liggen. 's BSertogenboscli, 1 Dcc Men meldt dat dc rijksveldwachter van W Ic Vughl door den heer procureur generaal in Noord-Brabant voor eene maand in zijne betrekking is geschorst, dewijl hij zijn ambtgenoot le GelTcn niet heeft bijgestaan om den beluchten van der Lee aan tc houden. Menigeen die den anders zoo wakkeren en ge spierden van W. kent zal verwonderd vragen wal hem bewogen heeft aan de uitnoodiging van zijn ambtgenoot niet te voldoen. Ziehier dereden: van W. was dien dag als getuige verschenen voor het kanlüiigcregl te Oss en had hij die gelegenheid zijn nieuwen jas aangetrokken; devices dien hij de te verwachten woisteling le zullen scheuren heeft hem, die ook als een zuinig huisvader bekend staal ai leen weerhouden de arrestatie mede te helpen ondernemen. Alblasserwaard, 2 Dec. Naar wij vernemen, had in de vorige week, het volgende plaats: Zeker iemand, klein van gestalte, ontmoette op den grindweg van Nieuwpoort a/d Lek naar Neder-Slingeland eenen anderen persoon, die hem uitnoodigde «behulpzaam te zijn in het vangen van zich daar bevindende eendvogels." Aanstonds sprong de eenden vanger te dien einde over de sloot aan dien weg, doch sprong, naar het scheen, mis, en niet over, maar juist in de sloot. Zonder hulp scheen hij niet op den wal te kunnen komen, waarom hij den ander verzocht hem ceue hand te willen toe reiken. Naauwelijks echter had deze dat gedaan, of de voor gewende eendeuvanger rukte hem bij zich in liet water, hem zeggende; »nu is je einde daar", en poogde zijn slagtoffer tc verdriukendoch deze, hoewel klein, wist zich aan de huilden van zijnen aanvaller te ontwringen en behouden de gemeente Nieuwpoort te hereiken. De policie doet onderzoek. Leyden, 1 Dec De regtbank alhier heeft heden een persoondie onder de gemeente Alphen eene koe van den regter Rijnoever, door middel van eene lijn, door het water naar den linkeroever had getrokken en had overgebragt op den Hoogen Rijndijk, die uitmaakt de van regeringswege tot wering der veeziekte bewaakte lijn van afsluiting, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden, met verbeurdverklaring van de in beslag genomene koe. 'S Gravenliage, 30 Nov. Dat zucht voor opschik soms te verre voert, kan weder uit het volgende blijken Zekere Antje G., dienstmaagd bij een winkelier te Rotterdam, maakte zich, zonder dat het in den beginne werd opgemerkt, schuldig aan verschillende diefstallen van goederen uit den winkelen nog wel goederen naar den laatsten smaakals cointures, eene crinoline, glacé handschoenen, een zijden voor schoot, reukwerk, fluweellint, maar ook voorwerpen, waarvan zij zich niet bedienen konals overhemdenpapieren mans- boorden enz., maar misschien waren deze voor haren vrijer bestemd, althans zij had het geluk er een te bezitten. Eindelijk werd het door den winkelier opgemerkt, doordien hij voorwerpen miste, die niemand wist dat zich in zijn bezit bevonden. De politie trok zich de zaak aan, een onderzoek werd ingesteld en vele van bovengenoemde voorwerpen werden in dc kist van het dienstmeisje gevonden. Antje bleef evenwel alles ontkennen en beweerde al deze voorwerpen van haren patroon ten geschenke te hebben gekregen, terwijl zij aan een ander meisje vele voor werpen gaf, onder voorwendsel dat zij die in vroegere diensten ten geschenke had ontvangen. Heden stonden beiden voor liet provinciaal geregtshof in Zuid-Holland teregt. Het O. M. bij monde van den adv.-gen. van Manen, nam de opgaven van de beide beschuldigden niet aan; cn requireerde voor A. G. schul digverklaring van het wanbedrijf van diefstal door eeue loon bediende ten nadeele van haren meester, en voor de tweede besch. aan medepligtigheid, door het desbewust heelen van ge stolen goederen, en veroordeeling voor ieder tot eene gevange nisstraf van 25 jaren. Het hof heeft, na zich in raadkamer te hebben begeven, uitspraak gedaan, en de beide beschuldigden aan de haar ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld, de eerste besch. tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en de tweede tot eene gelijke straf voor 3 maanden. Dc Cour riet de la Meuse deelt den volgen den brief mede Mijnheer de redacteur Met verwondering heb ik vernomen, dal men mijne verklaring in dc laatste vergadering der prov. stalen door den heer Seydlilz voorgelezen van onopregt- lieid beeft willen verdacht maken. Ik verklaar dan bij deze, dat de beer van der Maesen mij nooit of nimmer van eenigen lioege- naamden brief van den heer Thorbccke, noch ge heel noch gedeeltelijk, beeft mededecling gedaan, noch gewag heeft gemaakt Heb dc goedheid, mijnheer de redacteur, deze mijne verklaring in hel eerst verschijnend notnmer van uw geacht blad le willen opnemen. UEd. dw. dienaar, F. Gorten. Werkendam, 3 Dcc. Zondag jl. is hier in de Her vormde kerk het nieuw geplaatste orgel ingewijd; de talrijke opkomst getuigde van de belangstelling om dit feest hij te wonen. De orgauistde heer Appel van Gorinchem, uit- genoodigd ter bespeling van hetzelve, had dit welwillend op zich genomen. De sierlijke vorm, maar bovenal de liefelijke toon hebben de verwachting er van overtroffen. Eere zij den heer Witte van Utrecht, in wiens fabriek hetzelve is vervaardigd. Kierikzee, 4 Dcc. Door de regering is het volgende wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend: Vereeniging der gemeenten Zonnemaire en Bommenede. Art. I. De gemeenten Zonnemaire en Bommenede worden vereen igd. Art. 2. De vereenigde gemeente draagt den naam vau Zonnemaire. Art. 3. Alle bezittingen eu lasteu der beide gemeenten komen geheel ten voor- en nadeele der vereeniging. Art. 4. De eerste keuze van leden van deu raad der vereenigde gemeente geschiedt iu de gemeente Zonnemaire op den dag, door gedeputeerde staten van Zeeland te bepalen. Het bureau van stemopneming voor deze keuze bestaat uit den voorzitter en twee ledeu van dcu raad der gemeente Zonnemairedoor dezen te benoemen. Art. 5. Het eerste derde gedeelte der leden van den raad treed af met den eersten Dingsdag van September 1867de eerste helft der wethouders met deu eersten Dingsdag van September 1869.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1