Z1EB1.KZ£ES€HË SBOM Zuturdag 25 November 1805. 22sle Jaarg. Bekendmaking. 1 'i>J. Qi o genres- uikpijn. hel geil rn U le mi st;i rul ig- voor con Men abonneert zich: In N.ilirlanil. hij tien Uilgeier. Bij allo Boelilianili'larcil en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J QUINTUS, te Grand Rapid», Slaat Michigan. A b o n n c ui c n t s - P r U s: Voor reide uitgaven. Voor 3 maanden.f 1*30. Franco per post in Nederland- 1.60. Voor Noord Amerika, Franco New-Yoik- 3.90 V c r s c li ij li t Op Woensdag en Zalurdag. Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Ad\crtenlicn ban geschieden tol Diogsdag en Vrijdag, «les vonrmiddags 10 ure. Bureau; Zicrikzee, Hoek van de Schuilhaven. B, No. 94. Brieven en 1 ugczuiidene' Stukken Franco. UURGKMKKS l'KIl en WETHOUDERS van Zie rikzee achten liet nullis bij ile uailetemlc Detailing van ln't rtnnlvee, tic aainlaelit dei vechonileis iwg tnaals te vestigen op de van liuuger hand medege deelde vtiurzoigmaaireueleii ten einde besmetting van bun vee dour vleit typhus zooveel doenlijk tegen Ie gaan of, wanneer de ziekte zich inogl openbaren, bare verbreiding zoo mogelijk Ie keeren |)ic vtiorzorgmaaliegeleu zijn Ie meer noodis omdat deskundigen vreezett dal, wanneer de ziekte ziel) ter- loont op de stallen, inzonderheid zoo die bedompt, laag, onzindelijk en overviihl zijn, bet karakter der ziekte thans niet kwaadaardig kwaadaardig kan vv orden. Grootere sterfte onder bet aangetaste vee, dan lol dusver plaats bad. zou daarvan bet gevolg zijn De getrouwe nakoming der volgende punten wordt daarom door deskundigen aanbevolen: 1°, De stallen moeten zoo luchtig en friseh moge lijk gebonden worden Lue.litververscbing en zindelijkheid zijn niet enkel krachtige middelen, om de verbreiding der ziekte legen te gaan, waar zij zich reeds beeft ontwikkelt, maar verminderen ook de vatbaarheid der dieren voor besmetting en maken liet karakter vier ziekte en haren loop minder kwaadaardig. Waar de inrigting der stallen niet uiogt be- anlwuoideo aan die cischen, is 'I in liet belang der veehouders zon veel mogelijk de nondige ver beteringen aan le brengen, of, waar bet kan, nieuwe stallen in te risten zoo als bier en daar reeds gedaan is of wordt. 2". Daar, bij liet schorsen van den pnhiieken koop en verkoop van rundvee, veehandelaars en slag Iers hunne inkoopen in de stallen zeiven zullen doen, is liet noodzakelijk dal de veehouders met de grootste oplettendheid en voorzigtigheid toe zien, wie zij op limine stallen toelaten, op dal niet door deze personen besmetting worde aan- gehragl 3°. Het vee behoort met de grootste zorgvuldigheid behandeld te worden. De valhaaibeid der diereu voor ziekle is, volgens deskundigen, veel serin ger, wanneer hunne voeding en verpleging niet le vvenscben laai ■i". Hel vee behoort dagelijks naanwkeurig nagezien Ic worden Zoo veel mogelijk geschiede dit door veeartsen maar overigens door den veehouder zeiven of door iemand der zijnen, die niet mei ziek vee in aanraking komt Na ilc opstalling van hel vee is zulk een geregeld en dagelijkse.il loezigl heler en gemakkelijker uilvoerbaar, dan lot dusverre in de weiden Hel groute voordeel van dat geregeld eu ilagelijkseli nazien van elk stuk vee is hierin gelegen dat daardoor den veehouder de eerste verschijnselen van liet uit breken der ziekte niet ontgaan en bij waar zich een spoor van ziekte voordoet, onmiddellijk de noodige maatregelen van voorzorg kan nemen. 5°. Die maalregeleii zullen in de eerste plaats moe ten bestaan in het oogenblikkelijk afzonderen van tiet verdachte vee en liet dadelijk ontbieden van een vecarls, ten einde bel dier le onderzoeken Met dezen zullen dan verder de noodige maal regelen zijn le beramen. 6°. Hel zal noodig zijn dat de veehouders zorgen voor gelegenheid om ziek of verdacht vee Ier- stond af le zonderen van den gezonden koppel. lil plaatsen waar ten dien einde stollen zij" of zullen worden gebouwd, beslaat voor de af zoiideilijke veeboinleis wel minder noodzakelijk beid om ieder voor zich daarvoor le zorgen maar is dit toch in geenen ilecle onnut. 7°. Zoodra op ecneii stal zich een ziektegeval ver loont onderwerpe men dien stal en de daarin zich bevindende dieren aan eeiie besiiielliiigvvcreii- de behandeling. Vermits evenwel daarbij mei 0111- zigligheid beliooil le worden gehandeld, opdat inzondei lu id door de bcrooking van de stallen den gezonden dieren gccne schade worde aan gedaan, zal liet raadzaam zijn dal de veehouder daaromtrent den laad van eencn vecarls inwiiiiic en kennis neme van hetgeen It-n die n opziglc van bevoegde zijde Ier algemecne kennis gebragl is of zal worden ZiEitiKZF.n, den 22 November I860 De Burgemeester. B C CAU De Secretaris J P. N ERMERINS. zij o ieukvstijflisiittn. LtOflfSeil 19 Nov. De nadere berigten uit Jamaica heb ben hier twijfel doen ontstaan of niet met noodelooze strengheid jegens het in opstand gekomen deel der negerbevolkittg is ge handeld. Door negervrienden en door voorstanders van het werk der zendelinggenootschappen wordt beweerd dat de blanken op Jamaica eerst door onberaden maatregelen eu redeloozen angst de misnoegdheid der negers tot opstand hebben doen overslaan, en vervolgens met blinde strengheid wraak hebben geoefend; daarbij wordt ook gewezen op zekere zinsneden van officiële rapporten, waarin aanvoerders der tegen de negers opgerukte troepen te kennen geven dat zij gevangen op staanden voet hebben doen fusilleren, dewijl zij hen bezwaarlijk konden mede voeren eu nog niet op vrije voeten wilden stellen, terwijl er geen twijfel aan hunne medcpligtigheid scheen te kunnen be staan. De klagt der negervrienden vindt in Engeland onder steuning bij eenige voorname dagbladen. De Timt'sdie de strenge handelwijze der overheden van Jamaica billijkt, erkent echter dat er iu de officiële rapporten uitdrukkingen voorkomen, die allezins stof tot bedenkingen en twijfelingen kunnen geven. Volgens de jongste bcrig'cn iluurl de opsljud op Jjm.iicii voort Vele voorname inwoners om het leven gebragl. Een reglsgeleerd weekblad van Birmingham verhaalt dat een advocaat aldaar dezer dagen op een prachtig feestmaal genoodigd werd door een zijner cliënten, gegeven uit vreugde over het winnen van zijn proces. Ofschoon de advocaat voor zijne conferenticn, adviezen en pleidooijen rijkelijk betaald ge worden was, vond hij echter goed om, na den afloop van dit feestmaal, nog een declaratie bij den gastheer in te leveren ten bedrage van 1.6.S p. s. voor vacatie aan tafel. Dit nam de cliënt euvel op, en bij stuurde een contrarekening aan den inhaligen advocaat van 3 p. s. voor geleverde wijnen pastijen, enz. De advocaat schreef hem in antwoord dat hij bereid was deze 3 p. s. te betalen, onder korting van zijne vordering, maar dat hij dan verpligt zou wezen een aanklagt tegen zijn gastheer bij den ontvanger der belastingen in te dienen, wegens het verknopen van wijnen en eetwaren, zonder als restaurateur gepatenteerd te zijn. De cliënt betaalde daarop de declaratie van den advocaat. I)c begrafenis van Tom Siyers, den henichien bokser, heeft in Kngeland aanleiding gegeven lui eene volksbeweging zooals men alleen van Kngelscben le wachten beeft. Men schat bel aan! a I van ben die de begrafenis van Camhdeniowu naar llygbalc volgden, op 50,000 Maar bel was geen treurende menigte; integendeel crue brooddro ken schaar, die den sloe! beschouwde als eene geschikte aanleiding om le dringen, mei de politic Ie vechten en op allerlei wijzen lucht te geven aan die liefde voor gedrang die den Londenaar aangeboren schijnt De begrafenis zelve bestond tiil eene lijkkoels dooi vier fraaije paarden getrokken; dan volgde eene boillversierde sjees mei den hond van den oveiledene, mei een kiip om den hals Hel arme dier gedroeg zich nog bet verstandigste van den geheelen stoel, waaruit gedurig qroans opstegen, zeker tol weinig stichting van de dochter en de twee zoons van Tom Sayersdie in de eerste volgkoets gezeten waren Ken korps muzikanten opende den trein en al «Ie vensters in de straten waar de menigte dooi (ruk, waren dig! bezel alsof hel een feest gold. Toen tnon bet keikliof had bereikt, voegden zich tallouze anderen bij de schaar. De politie trachtte eenige orde ie doen bewaren; de veertig man, waaruit zij aanvankelijk bestond, waren reeds ver driedubbeld, maar aan liet kerkhof gekomen baatte geen politie meer en er hadden looneelen plaats die geen pen beschrijven kan Rn «lat alles om een laatste» blik te werpen op bel graf van den man, die grene hoogere verdienste bezat dan goed met de vuisten te kunnen slaan, en die, volgens de getuigenis der gencesheeren aan misbruik van sterken drank is gcslorve.i. Niet tevreden met de zeer eigenaardige hulde hem bij zijne begrafenis gebragl, zegl men' nu d it le Cambdentowii gelden worden bijecugebragt, on voor hein een monument op te liglen! Sayers heeft bij zijn leven veel geld verdiend, maar zijne veikwisting en dronkenschap zijn oorzaak dat bij slechts een vermogen van 10 a 12,000 gulden nalaat. 3Diutl;ssrWaiiuji. Wcenen, 18 Nov. Naar men uit Thebe berigt is de diligence tusschen die stad en Cbalais op 6 dezer door roovers overvallen; dienzelfden dag werd de poslkar in de nabijheid vau Kalamatta aangerandeen passagier bij die gelegenheid van zijne vrijheid beroofd, heeft men gedwongen aan zijne familie te schrijven, dat zij hem 25,000 drachmen als losgeld moet toezenden, indien zij hem levend wil terugzien. Uit Konstantinopel meldt men dat de chef der Monte- negrijnen, die zich in gemelde hoofdstad bevond, op de opeu- bare straat is gedood. Te Aleppo is de cholera geheel verdwenen. In Mesopo- tamie daarentegen heerscht die ziekte op vrecselijke wijze j te Orfa b. v. werden voor eenige dageu 150 a 200 inwoners per dag door de cholera weggerukt. JFV&ntlrtjjt!. In een ziekenhuis van bet departement Allier is dezer dagen een man overleden, die den ouderdom van 120 jaren beeft bereikt. Ilij leefde sedert 60 jaren van liet bedelen, en bad lol zijn 110e jaar iu geen bed geslapen. Sedert dien tijd woonde hij in den winter in ecu ziekenhuis, maar liep iu den zomer weder bel land af Toen bij 115 jaren oud geworden was, werd bij echter le zwak om zoodanige levenswij/e voort te zetten, en woonde vervolgeus tot zijn dood in het gasthuis 's ftravenliage 20 Nov In de zitting der tweede kamer van lieden beeft de minister vau binncnlandscbe zaken medegedeeld dat de beer Betz aan den koning zijn ontslag gevraagd beeft als minister van finanlien Blijkens de opgaven betreffende den vcelyphus iu Zuid-ilollaud gedurende de week beginnende 0 eu eindigende 11 dezer, zijn in die week aan getast 985, aan de ziekte gestorven 110, afgemaakt 254-, hersteld 76. aan liet einde, der week nog ziek 565 runderen Sedert het begin der veeziekte /ijn in bet geheel aangetast 7725, aan de ziekle gestor ven 2505, afgemaakt 1895, hersteld 2209 In twee gemeente» Woerden en Woubruggc vertoonde /ieh de ziekte iu deze week voor liet eerst; van 4714 runderen, bij welke de ziekte baren loop had, herstelden 2209, dat is 46,8 pet. EiDeifsttavCn, 20 Nov. Van 12 tot 18 dezer zijn alhier door den veetyphus aangetast 83 runderen, waarvan 24: zijn afgemaakt. «aommelsdijk, 20 Nov. In den loop der vorige week is al het nog op de Westplaat aanwezige rundvee in de van rijks-wege opgerigte stallen opgeuomen. Ofschoon ten gevolge van sterfte, maar veel meer nog van het slagten van vet vee voor winterprovisie in het slagthuis aldaar zijn sedert 7 October jl. niet minder dan 96 stuks geslagt niet te ver wachten was dat de ruime stallen geheel gevuld zouden geraken, toch zijn daar thans behalve 6 jonge kalveren, 85 volwassen runderen opgenomen en gestald. Voor het oogenblik valt ge lukkig geen spoor der ziekte op te merken, en daar krachtig voedsel, zorgvuldige oppassingreinheid en luchtverversching de beste voorbehoedmiddelen zijn, bestaat er veel kans, dat deze schoone verzameling van vee voor de eigenaren behouden blijve. In de kom der gemeente blijft dc ziekte langzaam ver raderlijk voortsluipenvan den 12 tot en met den 18 No vember jl. hebben zich 4 ziektegevallen voorgedaan, waarvan 1 gestorven, 2 afgemaakt en 1 hersteld, terwijl gisteren wederom aangifte moet gedaan zijn van een nieuw geval. Daar een aantal stallen te bekrompen ingerigt cn van de zóó noodige lucht ontbloot is, ware het welligt raadzaam dat van wege liet gemeentebestuur eene ziekenloods opgerigt werd. j Zicrikzee 23 Nov. Z. M. heeft het eereteekeu tot bclooning van eervolle en langdurige werkelijke dienst bij de schutterij toegekend aan den Heer H. G. Mulock Houwer j kapt. komm.; M. Voorloop, serg. raaj.; D. J. P. Jacobi, korp. en P. O. van de Velde Olivier, muz. allen bij de dienstdoende schutterij alhier. Benoemd door Z. M. tot Burgemeester der gemeente Neuzen en Hoek de Fleer J. A. van Boven. In het Venloosch Weekblad'deelt de heer Leopold Haffmans den volgenden brief van den heer Betz aan den heer van der Maesen de Sombrefl' mede. 'sHage, 4 Mei 1864. Amice I «Nagenoeg tegelijk met uwen brief outving ik er een van Pijl8 die ook natuurlijk nagenoeg dezelfde onderwerpen behandelde waarover gij mij schreeft. Ik heb den brief van Pijls beant woord en haast mij om het ook den uwen te doen. Met u hoop ik dat, nu de verkiezingstijd op een zuiver terrein is gebragt, dc liberale beginselen in Limburg zullen zegevieren. Pijls verzoekt mij dringend om de wet op de bieren formeel in te trekken; maar gij gevoelt dat zoo iets onmogelijk is in den stand waarin de zaak zich thans bij de kamer bevindt. Gaarne had ik gezien dat men de wet niet hadde onderzocht. De kamer had echter zoo weinig werk, dat men gretig alles aangreep om wat te rekken; en nu het ontwerp is onderzocht zou het toch waarlijk geeu houding hebben het ontwerp iu te trekken zoolang cr geen verslag is. Zoodanig verslag alleen kan de intrekking motiveren. Daarenboven, als ik de biercu had ingetrokken, zou men uit de verschillende wijze van handelen geen onderscheidene gevolgtrekkingen hebben afgeleid Gij weet dat ik reeds sedert eenigen tijd tot het besluit was gekomen, de bieren niet te behandelen. Dat besluit was het gevolg, uiet van het geschreeuw dat men er tegen aanhief, maar van de overtuiging die gij en anderen bij mij had weteu te vestigen dat de wet, zooals zij daar ligt, werkelijk nadeelig was voor de kleine brouwerijen. Limburg heeft dus vau die bicrwet uiets te vreezen, terwijl zooals gij weet met het einde van de zitting alle ontwerpen van zelf zijn ingetrokken. Ook de grondbelasting laat ik rusten en dat is grootendeels uwe schuld. Als collega hebt gij reeds de behandeling vau dit ontwerp weten tcgpn te houden. Eu toen wij u zoo noode zagen vertrekken, heb ik u, dank ook aan de loyale houding van uwe afgevaardigden in de beide kamers, de toezegging ge daan, dat ik de grondbelasting zou laten rusten, als de houding van Limburg het mij niet onmogelijk maakt. Ik heb woord gehouden tot dat de verkiezing van Roermond mij als het ware zedelijk dwong om het antwoord op het verslag iu te zenden. Dat antwoordeen zeer uitvoerig stuk lag reeds sedert ge- ruimen tijd gereed en het is alleen toe te schrijven aan dc persoonlijke tusschenkomst van u en van Pijls, dat ik van die inzending heb afgezien. Ik zal er niets meer over zeggen dau alleen dat ik hoop dat men iu Limburg zal begrijpeu dat deze haudelwijze niet het gevolg is van de houding der oppositie aldaar, maar enkel en alleen van de intercessie der vriendeu van het ministerie. Gij die mij kent, weet dat eene oppositie als helaas tot nu toe iu uwe provincie wordt gevoerd, op mij eene geheel tegenovergestelde uitwerking heeft dan men daarmede schijnt te beoogen. Aan den directeur der belastingen laat ik schrijveu om vooral met de meest mogelijke gematigdheid te werk te gaan en de kleine overtredingen door de vingers te zien; vooral met het oog op eene nieuwe wet op het personeel is het weusclielijk de zaken zoo veel mogelijk in statu quo te laten. Die overdreven ijver der ambtenaren heeft mij al menig verdrietig oogenblik gekost. Het verslag omtrent de wet op het personeel wordt gedrukt zoodra ik het heb zal ik antwoorden enkel met het doel om het nieuwe belastingplan in de hoofdtrekken bekend te maken. Ik zend u dan de beloofde cijfers. Men zal dan in Limburg zien dat de Minister van Fiuanciën het zoo kwaad nog uiet meent en dat zij door de nieuwe regeling der belastingen, oneindig meer bevoordeeld worden dan zij ooit nadeel hadden kunnen lijden door de grondbelasting en de bieren. De Kamer zal hoogst waarschijnlijk niet lang meer bijeen zijn. Tegen Pinkster gaat zij heen en komt dan, naar ik hoor, niet meer terug. Met het verslag op de bieren zal men zich niet haasten en misschien blijft het geheel achterwege omdat men voldoende mijne inzigtcn kent; althans ik verberg die niet. (Get.) BETZ. Uit Noord-Holland schrijft men: Nog korten tijd geleden zou men zich moeijelijk hebben kunnen voorstellen, dat in Nederland, iu de tweede helft der negentiende eeuw, door rijks-provinciale eu gemeente-overheid maatregelen zouden worden genomen om het vrije verkeer voor een deel te belemmeren en voor een ander deel te schorsen. Thans is echter de grond dier maatregelen, niet, zooals vroeger zoo dikwijls het geval plagt te wezen, in bescherming van bijzondere belangen, gelegen, maar in bescherming van het algemeen be lang. Van daar dat men ze verdraagt, ja, dat men ze vordert. De storende invloed dien zij hebben op het organisme van 't vrije verkeer doet er zich echter niet te miuder om gevoelen. Dit getuigen onder anderen de menigvuldige dispensatiën, welke de overheid echter niet verleend, zonder daartoe aangezocht te zijn. Reeds tweemalen zijn, op aandrang van velen, door deu minister van binnenlandsche zaken, wijzigingen gebragt in zijne bepalingen omtrent liet vervoer van vee. Door het gewestelijk bestuur van Friesland is dispeusatie verleend met betrekking tot den aanvoer van vee uit Groningen en Overijssel. Het wafi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1