;Y'. 22o9. Jaarg. Woensdag 15 November S8CJ5. Verscheiden lieden. ZIER1KZËESCHE Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitge\er. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika t»ij J QUINTÜS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemcnts-Prtjs: V O O n BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. SBODE Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advcrtentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertcnlicn kan geschieden to Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven. B. No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. \ieu wstijdingen C^^sle ©wflUiki De cholera is weder in een hevigeu graad te Jerusalem uitgebroken. De meeste inwoners zijn uit de stad gevlngt; alleen de behoeftigsten bleven achter. Alle consuls hebben de stad verlatenalleen de fransche consul niet. Griekenland gaat voort aan Europa het afschrikwekkend toonbeeld van inwendige verdeeldheid te geven. De verschil- lendste ministerien volgen elkander te Athene met eene koorts achtige gejaagdheid op, en er blijft bijna geeu tijd over om zich alle namen in het geheugen te prenten van hendie achtereenvolgens geroepen worden hun geluk aan het staatsroer te beproeven. Zelfs te Parijs, waar men aanvankelijk voor Griekenland zooveel sympathie toonde, begint men zich over die aanhoudende kabinets-vvijzigingen te ergeren, en men vergunt zelfs aan voorname officicuse dagbladen, zooals den Pays, de pessimistische uitdrukking te bezigen, »dat nog geen dei- verwachtingen, die men van de troonsbeklimming van den jeugdigen koning gekoesterd had, zich tot dusver heeft mogen verwezenlijken." IVeesp, 9 Nov. Gisteren voormiddag, omstreeks 10 me, is le Muiden een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De vrouw van den watermolenaar J. Meijer, in den Muiderpolder, zicli boven in den molen, die in vollen gang was, bevindende, had hel ongeluk dal hare kleederen in aanraking kwamen mei hel kamrad waardoor zij onmiddelijk werd medegesleepl, en lusseheii genoemd rad en dal van ile as der molenwieken geraakte, mei hel gevolg dat haar hel hoofd en liet ligchaam letterlijk ver brijzeld werden en zij onmiddelijk den geest gaf. Scheveningen 9 9 Nov. De visschermatroos Arie Groen, varende op de pink Hoop en Moed van den recder M. Varkevisser, is in den afgeloopcn nacht, terwijl het vaartuig drie uren van den wal ten Noorden van Scheveningen aan zijue netten lag over boord geslagen en verdronken. Groen had zijn bewustzijn niet verloren, maar zwom naar de lijn waaraan de netten zijn bevestigd en kreeg ook werkelijk die lijn nog vast. Een hevige golfslag rukte hem echter van de lijn los, zoodat er aan gecne redding door de bemanning te denken viel en hij in een oogenblik iu de diepte verdween. De ongelukkige laat eene vrouw en vier jonge kinderen achter. Met leedwezen verneemt men dat zich in de nabijheid van Haarlem, namelijk in de gemeente Haarlemmerliede, twee gevallen van veeziekte hebben voorgedaan. Ten aanzien dezer zieke runderen zijn de vereischte maatregelen genomen. Rotterdam, 10 Nov. Betreffende den moord, dezer dagen te IJsselmonde gepleegd, worden nog de volgende bij zonderheden medegedeeld: De dader is genaamd F. Rodée; hij was niet werkzaam aan de pletterij te Capelle a/d IJssel, gelijk een vroeger berigtgever heeft gemeld, maar laatstelijk geplaatst in de fabriek der Ned. stoombootmaatschappij, waar hij echter wegens slecht gedrag is ontslagen. De oorzaak van den moord zou voorts niet geweten moeten worden aan min- jienijd, maar aan de volgende omstandigheden zijn toe te schrijven. De vcrslageue, II. Punt, liep in beschonken toestand een meisje na, dat hem zoowel als Rodée vreemd was. Rodée nam voor dat meisje de partij op, waaruit tusschen hem en Punt twist ontstond; Rodée trok zijn mes en bragt daarmede zijnen tegeu- stander eenige sneden toe over het aangezigt en de klecderen, vatte vervolgens Punt bij de horst en stak hem het mes met zooveel geweld in het ligchaam, dat het tot het hart doordrong. Punt viel ter aarde en gaf onmiddellijk daarop onder het uitten van vloeken den geest. Rodée ging daarop met zijne moeder, die met zijn jasje op den arm daarbij gestaan had, naar huis, verborg zijn mes en ging toen bij den herbergier M. Knegt te IJsselmonde een borreltje of een glas bier drinken. Daar scheen men nog tfiets van de zaak te welen, maar hij zelf begon daar over met te zeggen »ze zeggen, dat ik Puut heb doodgestoken, maar ik heb geen mes, voel maar." Het gerucht werd toen meer openbaar, eu bij zijne tehuiskomst werd Rodée door den rijks- en den gemeenteveldwachter in arrest genomen. Aanvankelijk moet hij alles hebben willen ontkennen, doch dewijl de bewijzen hem te duidelijk toeschenen en er getuigen waren, heeft hij zijne misdaad bekend. Den volgenden ochtend is hij gevankelijk over- gebragt naar Dordrecht, van waar dien zelfden dag de officier van justitie en een regler-commissarisvergezeld van een ge neeskundige, te IJsselmonde aankwamen, waarna in tegenwoor digheid van dr. Schut en den heer van Wagteudonk, genees- eu verloskundige, eene lijkschouwing plaats had, waaruit gebleken moei 7,ijn dat het mes tot het hart was doorgedrongen. Rode'c zou voorts bekend zijn geweest als iemand vau een slecht en gevaarlijk karakter, en meermalen bedreigingen met moord Jiebbcn geuit. Nog zeer onlangs zou hij wegens mis handeling op den openharen weg veroordeeld zijn geworden. Toen hij naar Dordrecht werd vervoerd, moet hij aan zijne geleiders hebben verklaard, dat hij het voornemen had om geen maand meer te blijven leven. Beriicl, G Nov. Ouder hel plui ngediorlc hel» ben zich bij enkele veehouders alhier de/elfde ziekteverschijnselen voorgedaan als hij de runderen. Axel, 9 Nov. In de naburge gemeente Koewacht had op den 1 dezer een treurig en waarschuwend voorval plaats. Een kind van bijna 1 jaar, gepleegd wordende bij burgerlieden al daar, was, tijdens deze 's morgens ter kerk waren, toevertrouwd aan het gewoon opzigt van de te huis blijvende, toen, in een oubewaakt oogenblik, de tafelstoel, waarin het kind zat, omver en op het vuur viel, waardoor het kind zulke brandwonden outving, dat het 's avonds overleed. Aeuzen ,11 Nov. Eene treffende gebeurtenis bragt heden morgen deze stad in verslagenheid. Onze burgemeester, de wel-edcle heer Bols, overleed heden nacht plotseling. Hoewel I gisteren, zoo men zegt, over eene ligte ongesteldheid geklaagd hebbende, deed zulks echter geen ernstige gevolgen vermoeden, zoodat men zich kan. voorstellen de ontsteltenis, toen men heden morgen, bij het betreden zijner kamer, hem levenloos in zijn bed vond. Slechts bijna een half jaar mogt Neuzen en de ge meente Hoek hem als burgemeester bezitten. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, is tot herder en leeraar beroepen, ds. J. J. Gobius Dusart, pre dikant te Raamsdonk. Kapelle (Zuid Rbvelan»), II Nov. Seilcrt onder 's lieer Ablskerke bij 's Gravenpolder één rund jan de ziekte bezweken is, en Iwec andere als verdacht zijn afgemaakt, liecfl zich gelukkig geen nieuw geval van veeziekte voorgedaan Zierikzee, 13 Nov. Door Z. M. is pensioen verleend aan den WelEd. Fleer Mr. A. J. F. Egter, gewezen president der arroudissements-regtbank alhier, ten bedrage van ƒ1200 's jaais. Door ds. W. Astro, predikant te Vlissingen, is de be roeping uaar de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Rot- J terdam aangenomen. GKMEAGRK KKRIGTKN. Het is thans zeker dat prinses Anna Murat geen koningin van Nederland zal wordendaar dit mcnsch dezer dagen ge huwd is met den hertog Monehy. Van neef de keizer heeft zij 100,000 franc per jaar speldengeld gekregen, en van nicht de keizerin een hoteldus geen nood al is het vleesch wat duur. Te Londen is eene Italiauusche priuses overleden iu het gasthuis, terwijl nog andere leden dezer familie een kom mervol leven te Londen doorbrengen. In Spanje wilt de bevolking onder geen koningschap meer leven maar wenseht eene republiek te hebben. Het vee en de varkens zijn wer kelijk aan het dalenzoo wordt in Overijssel goed vet vee verkocht tegeu 25 cents de 5 ons en de varkens zijn mer kelijk minder. Op Allerheiligendag heeft onze Majesteit 4 hertcu geschoten, en in Amerika is op dien dag een algemeenen dank- eu biddag gehouden. De Negers maken het huune blanke broeders nog maar steeds zeer lastig, eu de meesteu loopen het laud af goed gewapend om zonder werken aan het noodige te komen. Nog nooit is een concert te Parijs zoo druk bezocht geworden dan voor eenige dagenniet zoo zeer om het muziek te hooren, maar om vou Bismarck met zijne dochter te zien, die dit concert bijwoonden. Keizer Napo leon moet het volmaakt eens zijn met de bedoelingen van ziju collega van Pruissenals hoofdbeginsel wordt op den voorgrond gesteld om Oostenrijk zooveel mogelijk te verzwakkeu om Venetie bij Italië in te lijven onder het koningschap van Victor Ema nuel, waarvoor Pruissen den baas wat meerder zoude kunnen spelen in Duitschland. Evenwel zoude Rusland, welke veran deringen er iu Europa mogten plaats grijpen, tot een oorlog i besluiten. Te Borsselen zal een huwelijk voltrokken worden I dat schitterende uitkomsten belooft, eu dat prachtig zal ge vierd worden, terwijl mcu zien zal dat mooije kleeding den man maken. Wordt ten tooucele verwacht tc Brouwershaven: Eene vlugge dame op de kermis te Scharcudijke, of de mis rekening om eene rijke boerin te worden. Zij zal nu wordeu verloot om op een toreu gezet te wordeu als windwijzer; want: Men zet op torens meest een haan Maar nu moet er een nimf op staan Opdat zij met zooveel gebreken Geen kwaad van audren moer kan spreken, En men zoo zien zou overal Bij hoogen staat eeu lagen val. Te Middelburg wordt het vet ossenvleesch thans verkocht voor 25 cents de 5 ons, en wel bij vleeschhouwers in de vleeschhal. Men behoeft dus niet te denken dat dit vleesch is van zieke- of gestorvene koeijeu daar er in eene vleeschhal niets komt dan gezond vleesch behoorlijk door deskundigen I gekeurd; en mogtcu de keurmeesters door hunne vingers zien, I dan is ieder slagter keurmeester van zijne ambtgenooten zelf. vWat zal het nu de wijze schaapherder baten," vraagt men te C.»al heeft hij veel gekocht en verkocht, daar hij het niet kan leveren?" Flij ware dan ook beter met éénen guldeu in zijne hand, dan met twee van elders. Nu, het naberouw van dien wijzen inan zal dan ook wel achteraan komen. Het zal voortaan aan de officiereu geoorloofd ziju om een stuk in hun kraag te hebbendaar de miuister van oorlog heeft ontdekt dat de kragen der jassen van de officieren meest te kort zijn, en er dus een stuk op moet gezet worden voor degenen die wat lang van hals zijn. Afkoopbaarstelling van Tienden bij het Kroondomein. In ons N°. van 30 Sept. 11. hebben wij medegedeeld dat de Fleer J. J. van Kerkwijk iu de zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal van 21 December 1864 de aandacht er op vestigde, dat de tienden van het kroondomein thans niet meer afgekocht konden worden, doordien de Eerste Kamer rle wet tot afkoop der tienden had afgestemd, maar eene andere wet aangenomen, iu welke laatste werd bepaald, dat de afkoop der tienden van het kroondomein zou geschieden overeenkomstig de algemeene wet; deze algemeene wet afgestemd zijnde, was de afkoopbaarheid oumogelijk. Tengevolge dier discussiën werd den 20 Sept. 11. een wetsontwerp ingediend tot afkoopbaar- stelling van tienden bij het kroondomein. Nadat dit wetsontwerp in de afdeelingen der Tweede Kamer was onderzocht, de Regering op de geopperde bezwaren had geantwoord en het ontwerp eenigzins gewijzigd, kwam het in discussie den 16 October. Het eerst voerde het woord de Heer Fokker, die een geschiedkundig overzigt gaf van liet hetgeen met de tienden reeds in de Kamer was voorgevallen, en bij de Regering er op aaiulroDg, dat deze op nieuw eeu wetsontwerp tot afkoop- baarstelling van al de tienden zou aanbieden, en daarbij aan beval, om de tienden iu grondrenten te veranderen en die conversie te doen geschieden ten behoeve van den Staat, die vooraf de tienden zou moetcu afkoopen. De Fleer Dullert vermeende, dat op het oogenblik niet aan de orde was de beraadslaging over eene wet tot afkoop van alle tienden, maar alleen van die van het kroondomein. De Heer J. K. van Golsleiu vereenigde zich met het gesprokene van den Fleer Fokker, drong bij de Regering aan op eene wet tot aflcoop- baarstelling der tienden en bragt in herinnering, dat iu het verslag over den landbouw over 1861 gewezen wordt op het nadeelige van het bestaan van tiendeu. Nadat de Hr. Fokker den Heer Dullert had geantwoorden de Heer van Nispen van Sevenaer eene kleine opmerking had gemaakt, nam de Minister van Justitie het woord eu zeide, dat hij innig over tuigd was van het nadeel, dat de tienden veroorzaken, en gaarne een wetsontwerp tot afkoopbaarstelliug zou indienen, maar doordrongen was van de meening, dat het, even als de vroegere ontwerpen, in de Eerste Kamer zou afgestemd worden, en hij dus door het indienen van zulk een wetsontwerp de zaak meer benadeelen, dan bevoordeelen zou; hij zou liever wachten tot een gunstiger oogenblik. De Minister herinnerde, dat de Tweede Kamer in der tijd de tienden niet in grond renten had willen converteren, en dat hij het zeer moeijelijk uitvoerbaar achtte, om den Staat de tienden te doen aankoopen tengevolge van een besluit van het Landhuishoudkundig con gres was de Minister van Justitie in onderhandeling met den Miuister van Finantiën, over de taxatie der tienden van den Staathet bleek, dat hieraan veel moeijelijkheden verbonden zijn. De Fleer van Zuylen van Nijevelt drong bij de Begering aan op conversie der tienden in grondrenten; hetzelfde her haalde de Hr. J. K. van Golsteijn terwijl de Hr. van Eek de Regering sterk uitnoodigde, om op nieuw eene wet tot afkoopbaarstelling der tienden aan te bieden. De Hr. van der Lindeu verklaarde een oud vijand der tienden te zijn, en een voorstander om de tienden te doen afkoopen door den Staat en te converteren in grondrenten. De Minister van Justitie beautwoordde met een enkel woord de verschillende sprekers en zeide, dat hij gaarne na wilde gaan, of hij op nieuw een wetsontwerp zou indienen, maar dat de Regering zelve over tuigd moet zijn van de juistheid van zulk een wetsontwerp, en dat het kans van slagen heeft. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren, en de artikelen 1 en 2 zonder stemming aangeuomen, kwam art 3 in beraadslaging, waarbij bepaald werd, dat de tiend slechts bloksgewijze af koopbaar zou zijn; de Hr. Fokker had hierop een amendement voorgesteld, dat bepaalde, dat de tiend ook afkoopbaar zou zijn over zoodanig deel of perceel, als ge woonlijk jaarlijks wordt verhuurd. De Hr. Fokker zeide, dut, als het artikel niet werd gewijzigd, zooals hij voorstelde, van de tiendafkoop vooral in Zeeland weinig zou komen het kroon- i domijn bezit in Zeeland alleen tiendblokken, die uit verschil- 1 lende tiendhoeken bestaan en nu wilde hij door zijn amendement het mogelijk maken, dat elke tiendhoek afzonderlijk zou af- gekocht kunnen worden; de rentmeesters werken natuurlijk den afkoop tegen, omdat bij afkoop hunne bemoeijingen worden ingekrompen, en daardoor hunne inkomsten verminderenom dit zooveel mogelijk te beletten wilde hij, dat ook de tiend- I hoeken in plaats van de tiendblokken zouden afgekocht kunnen worden. Flet amendement van den Hr. Fokker werd onder steund door de HFI. de Kantcr, van Kerkwijk, van der Linden, Jonckbloet, Blom en van der Maesen. De HH. van Eek en de Kanter maakten een paar aan merkingen op de redactie van het amendement, ten gevolge waarvan de Heer Fokker het wijzigde. De IIM. van der Linden en van Nispen verklaarden bezwaar te hebben tegen het amendement, en het artikel liever te willen laten, zooals het in de wet stond, die door de Eerste Kamer is verworpen. De Minister van Finantiën zeide, dat hij het beter vond om het artikel te laten zooals het was, omdat de Tweede Kamer in 1863 het zoo had goedgekeurdal stond in de wet niet, dat met den afkoop van afzonderlijke perceelen genoegen zou worden geuomen, zoo zou men bij het kroondomein toch on getwijfeld zooveel mogelijk met portiëlen afkoop genoegen nemen, en hij zon zooveel mogelijk invloed uitoefenen, om den afkoop van tienden te bevorderen. Het amendement werd daarop aangenomen met 27 tegen 25 stemmen voor hebben gestemd de HH.Begrarn, van Bosse, van Kerkwijk, Zijlker, Lyclnma, dc Kanter, van Eek, van Heukelom, van Swieten, Fokker, Idserda, J. K. van Golstcin, Lom de Berg, Jonckbloet, Bie- berstein, Guljé, de Poorter, van Zuylen, van der Maesen, Voortliuysen, van Üelden, de Raadt, Blussé, Kappeijne, Cornelis, Kien en Luijbcn. Art. 4 en 5 en de beweegredenen werden zonder beraad slagingen goedgekeurd en daarna dc geheele wet aangcuomeu met algemeene stemmen. Wat zal nu de Eerste Kamer doen? Zal zij tot groot nadeel van den landbouw deze wet verwerpen, zooals zij reeds herhaalde malen heeft gedaan Van ganscher harte hopen wij van niet, want zij zou daardoor op nieuw den schijn op zich laden van door eigenbelang gedreven te worden, en wij zijn te zeer gesteld op de Eerste Kamer, dan dat wij niet zouden wenschen, dat zij zich zelf voor den schijn vrijwaarde en kwaadwilligen de gelegenheid tot opstoken ontnam. Wordt de wet verworpen, alsdan zoude men wederom er op wijzen, hoeveel leden der Eerste Kamer direct of indirect belang hebben bij het voortbestaan der tiendenhetzij doordien zij zeiven of hunne vrienden of bloedverwanten de tieuden admi nistreren, hetzij dal deze als notaris uit de jaarlijksche verhuring van tienden voordeel trekken. De discussie in de Tweede Kamer onderscheidde zich gunstig van andere dergelijke discussiën, dikwijls zien wij door vijf, tien of meer leden hetzelfde herhalen, blijkbaar om genoegen aan hunne kiezers te geven. Nut heeft zoo iets uiet. Wanneer eens door eenige sprekers de verschillende zaken zijn besproken, is het slechts tijdverspilling die op nieuw te berde te brengen. Het deed ons daarom genoegen, dat mannen, die bekend staan als groote voorstanders van de afkoopbaarstelling der tienden, b. v. de HH. Begram, Kappeijne, van Kerkwijk, Jonckbloet, Hoijnck, enz. dc beraadslagingen niet nutteloos gerekt hebben hierdoor wordt het algemeen welzijn meer bevorderd, dau door pleidooijen voor kiezers. Het wetsontwerp, zooals het nu bij de Eerste Kamer aan hangig is, luidt aldus Art. 1. Zoolang de algemeene wet, in art. 7 der wet van 1 Mei 1863 Staatsblad N°. 43) bedoeld, niet is tot slaud gekomen, gelden omtrent den afkoop van tienden bij het kroondomein de bepalingen, in de volgende artikelen vervat. Art. 2. De tienden ziju, op de vordering van den pligtige, afkoopbaar op den voet, bij artt. 799 eu 800 van het Burgerlijk Wetboek omschreven. Ten bewijze van de ontheffing, door den afkoop verkregen, strekt de overschrijving van den titel van afkoop iu de registers van den bewaarder der hypotheken in het arroudissement waarin de grond gelegen is. Art. 3. De tiend, welke zich als een geheel over zekere oppervlakte uitstrekt, of die, hoezeer op onderscheiden gronden gevestigd, een geheel uitmaakt, is, tenzij met gedeeltelijken afkoop genoegen worde genomen, slechts afkoopbaar voor het geheel of voor zoodanig deel of perceel als gewoonlijk jaarlijks afzonderlijk in het openbaar verhuurd wordt, op vordering der pligtigen, die te zamen voor meer dan de helft eigenaren zijn van de gronden of perceelen aan de schuldpligtighcid onderworpen. Iu dit geval treden deze, of, indien dit dadelijk bij den afkoop wordt geregeld, één of meer hunner in de regten der verkoopers over die gronden, door wier eigenaars de schuld- pligtigheid niet is afgekocht. Ieder der pligtigen kan op den bij het voorgaand artikel bepaalden voet voor zijn deel de schuldpligtighcid van lien afkoopen. Art. 4. Aan vorderingen tot afkoop, welke gedurende de maandeu April tot en met September worden ingediend, wordt eerst na afloop van laatstgemelde maand gevolg gegeven. Art. 5. Met de gelden, door het kroondomein uit den afkoop krachtens deze wet te verkrijgen, wordt gehandeld op de wijze in de wet van 1 Mei 1863 Staatsblad N°. 43) omschreven. Lasten en bevelen, enz. Jfe t o m ib iU 50U c s t TUSSCHEN ZIERIKZEE en ROTTERDAM. Elfccmbcr MöS Van 7iierik7.ee: Zondag 3 'sniorg. 10 u 30 n Dond. 7 6 30 Zondag 10 6 45 Do ml. 14 9 Van Vrijdag Dingsd. V rijdag Rotterdam I's niorg. Cu m. 5 7 8 8 Diugsd. 12 10

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1