SCIIi: NIEUWSBODE Xuturdag 1 9 November S 805. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J QUINTÜS, le Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnemcnts - Pr Ij 9: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord Amerika, Franco New-York- 3.90. Vcrschijnti Op Woensdag en Zalurdag. Advcrtentfën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adverlenliën kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a a t Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondcne Stukken Franco. o 225 2sle Jaarg. Nieuwstijdingen. Slwtrita. De jongste berigten uit Zuid-Amerika zijn niet zeer gunstig. Zoowel in Peru als in Bolivia heerseht nog steeds een oproerige geest. I)e Peruaansche president Pezet kan zich evenmin als zijn Boliviaansehe ambtgenoot Melgarejo beroemen, eenige voor dcelen op de insurgenten te hebben behaald. Pezet bevindt zich wel is waar op zijn post in de hoofdstad des lands, maar zijn toestand is daar bijna gelijk aan dien van een gevangen mande aanvoerder der opstandelingen, Canseco, houdt hem steeds naauw ingesloten en beheerscht den ganschcn omtrek. Daarentegen hebben de insurgenten gebrek aan levensmiddelen, terwijl de krijgstucht door onderlinge geschillen niet weinig geschokt, is. Gelukt het Pezet nu zijne eigene troepen bijeen te houden, dan zou er nog kans zijn dat hij ten slotte zegevierde. Chili is intusschen nog voortdurend in gisting ten gevolge van de dreigende houding, welke de gezagvoerder der Spaansche vloot, de admiraal Pareja, onlangs weder aangenomen heeft, daar deze ernstig voornemens schijnt te zijn in Valparaiso de aan Spanje verschuldigde schadeloosstelling in te vorderen. Sedert de jongste tijdingen is die gespannen toestand niet verbeterd, zoodat men iu Chili zelf aan een oorlog de voorkeur begint te geven boven de onzekerheid die er thans heerseht. Bij de vastberadenheid waarmede de Chilianen besloten zijn alles ter hunner verdediging op het spel te zetten, zou zulk een oorlog voor Spanje, dat toch reeds genoeg met schulden belast is, niet zeer aanlokkend zijn, vooral omdat de Spaansche koop vaardijvloot, door het of- en defensief verhond der Zuid-Ameri- knansche republieken, in die wateren aan groote schade zou zijn blootgesteld. Op het eiland Hayti eindelijk is de aanvoerder der opstan delingen Selnave nog steeds in het bezit der hoofdstad, terwijl de president Geffrard haar streng geblokkeerd houdt, zonder dat het echter tot eene beslissing komt. De handelsbetrekkingen schijnen evenwel weinig geleden te hebben, en de inlandsohe kooplieden leggen er zich, naar men zegt, met eene bijzondere naïveteit op toe beide partijen te vriend te houden en zoo hun voordeel te doen. Men gelooft daarom ook, dat tnsschen Geffrard eu Selnave ten slotte eene schikking zal tot stand komen, en de aanhangers van laatstgenoemden aan hun lot zullen worden overgelaten. Deze geruchten van eene ophanden zijnde verzoening schrijft men toe aan het vooruitzigt dat er bestaat, dat de inwoners van San Domingo, te weten van het andere gedeelte des eilands, van deze binuenlandsche verwikkelingen partij willen trekken om zich van den toestand en van het geheele onverdeelde land meester te maken. De Doininikanen zeiven wilden echter daartoe eerst de behulpzame hand bieden zoodra de inwendige reor ganisatie des lands, door den begaafden generaal Cabral zoo krachtig ter hand genomen, tot een gunstigen uitslag zou zijn gebragt. Blijkens de berigten uit New-York van 96 Oct. heeft de president Johnson zich openlijk verklaard tegen het stelsel om iemand wegens zijne gelaatskleur onder de stemgeregtigde bur gers op te nemen of daarvan uit te sluiten. Zijns oordeels behoort het stemregt- afhankelijk te worden gesteld van zekere algemeene vereischten, welke ook de vrijgemaakte met der tijd door goed gedrag en ontwikkeling zal kunnen verkrijgen. Sf&lLv De werving van troepen voor den Kerkdijken Staat gelukt slecht. Er zijn slechts een 600 tal Ieren aangeworven. Het gerucht heeft geloopen, dat er eene werving van manschappen voor het pauselijk leger in Oosteurijk was toegestaan; dit wordt nu bepaald tegengesproken. Brieven uit Rorae melden, dat het inschepen van troepen den 5den zou beginnen; er zullen 3000 soldaten vertrekken, zoodat er 14,000 overblijven. Tc Salerno is weder een der inwoners, een jong iiieiiscli, de zoon van tien fabrikant Werner, mei vier personen die liet» vergezelden, door eene iouverbende opgeligi. Deze vraagt als losprijs Ivvee tonnen gouds De eigenaren van fabrieken nabij de slad durven zich des avonds niet meer buiten wagen De beer Werner beefl negen zone i, en bij is bevreesd dal helzelfde lol aan allen ten deel zal vallen. De ronveibende staal ouder aanvoering van zekeren Manzo, die met de politieke partijen in geen betrekking staal, maar bel vak v..or eigen rekening uitoefent. m 'uiisdilanfr. Aan de weduwe van den mexicaanschen luitenant-kolonel Dreetz, vroeger onder-officier bij de pruisische artillerie, is door dc mexicaansche regering een- jaarlijksch pensioen van 1000 thaler verleend. Deze vrouw verkeerde in zeer kommer volle omstaudighedenzij ontving de heugelijke tijding in het werkhuis te Berlijn, waar zij vier maanden correctionele ge vangenisstraf moet ondergaan. Sedert de verdwijning van haren man, wiens verblijf haar onbekend was, daar zij nooit meer iets"1 van hem vernam, bevond dc verlaten vrouw zich met haar kind, dat kort daarna stierf, in den ellendigsfen toestand; reeds zeventien maal werd zij wegens bedelarij veroordeeld, zoodat het werkhuis bijna haar eenig verblijf was. Te Simmern nabij Coblentz heeft men in dc evangelische kerk bij het doen van opgravingen, ten einde eenige reparatiën te bewerkstelligen, een aantal kostbare voorwerpen gevonden: namelijk wapenen rijk met goud en edelgesteenten versierd, gouden ringen enz. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet, ten einde te zien of nog meer kostbaarheden op die plaats zijn bedolven. dBFir&ttfifijfti I'arijs, 5 Nov. Een nieuwe graaf de Montechrisfo wat diens fortuin aangaat is hier opgetreden, zijnde zekere heer Greffulke, voor de slagtoffers der cholera alleen zooveel gegeven heeft als de geheele keizerlijke familie te zamen namelijk 50,000 francs. Dit geval heeft ons publiek zeer geïntrigeerd. Men weet nu dat de edelmoedige onbekende een bankier is en verhaalt dat bedrag zijner portefeuille geschat wordt op 100 millioen francs. Ifet is deze heer die het hotel Sallikoff gekocht heeft, dat de keizer in der tijd aan den heer Billault heeft ten geschenke gegeven. Hij is 80 jaren oud, maar leidt niettemin nog een zeer werkzaam leven. Elk jaar schenkt hij, naar men zegt, aan zijne beicle neven eene som vau 200,000 francs als nieuwjaarscadeau. u. I Ue te Antwerpen verschijnende Escaut berigt, dat de ver- eeniging voor de stoomscheepvaart tusschen Antwerpen eu New- York is georganiseerd met een kapitaal van 25 millioen en dat alle maatregelen zijn genomen om de dienst zeer spoedig in werking te brengen. Roermond 4 Nov. Dingsdag jl. heeft de regtbank alhier uitspraak gedaan iu de zoo veel besproken zaak van den ambtenaar uit Vlodrop, die iu den avond van 11 Sept. 11. j een voor hem wegvlugtenden smokkelaar zoodanig in den rug trof, dat deze ter aarde stortte en eenige dagen daarna aan de bekomene wonden overleed. Het is gebleken, dat de ver wonding niet door moedwil of voorbedachten rade was veroorzaakt. De regtbank heeft echter hij haar vonnis overwogen, dat het in den nacht naloopen van iemand, met een geladen geweer, waarvan zonder noodzakelijkheid de haan overgetrokken was, eene onvoorzigtigheid is en bij gevolg den ambtenaar wegens manslag door onvoorzigtigheid veroordeeld tot eene eenzame opsluiting van 45 dagen eu eene boete van ƒ25. j Den 6'leu dezer is dc staatsspoorweg van Veiilo over Roermond naar .\laasl tic lil geopend. Volgens een der dagbladen zijn le Roermond vele personen, die aan den minister Tliorbeckc limine opwachting wilden maken hierin door liet gemeentebestuur verhinderd. Algemeen werd deze handelwijze af gekeurd. De geestdrift, die bij den aanvang van bel feest hcerschlc, moet spoedig vcifliauwd zijn geworden, waarvan men hoofdzakelijk liet gemeente bestuur de schuld geeft. Valkenburg, 5 Nov. Gisteren werd alhier gevankelijk binnengebragt en vervolgens naar Maastricht getransporteerd een persoon woonachtig te Merkelbeek, gemeente Bruusum die iu den nacht van Donderdag op Vrijdag zijne vrouw van het leven beroofd heeft, door haar eene sterke verwonding aan den hals toe te brengen. Deze persoon, die naar men zegt aan zinsverbijstering lijdt, werd juist gevat op het oogeublik, dat hij op weg was om zich door de vlugt naar Pruisseu aan de handen der justitie te onttrekken. Utrecht6 Nov. Een treurig ongeval greep heden plaats; een onder-officier, waarschijnlijk het leven moede, heeft zich voor eenen iu vollen gang zijnde spoortrein nabij deze stad geplaatst, met het noodlottig gevolg dat het hoofd van de romp werd gescheiden en de ongelukkige op deze droevige I wijze om het leven kwam. J lefSSClmonde, 5 Nov. Heden avoud ten 8 ure is alhier een moord uit jalouzy gepleegd. Zekere H. Punt had vroeger verkeerd met een meisje, dat thans in liefdesbetrekking stond met zekeren Odée, die met hem werkzaam was aan de ijzerpietterij te Capelle a/d. IJssel. Punt schijnt dit meisje I ontmoet te hebben en bij die gelegenheid reden gegeven te j hebben aan Odée om verstoord te geraken. Althans tusschen hen is eene vechtpartij ontstaan waarbij Odée zijn makker i met een zakmes zoo ernstige wonden aan borst en hals heeft i toegebragt, dat Punt op de plaats dood bleef. De dader is gearresteerd en nog heden avond naar het huis van arrest te j Dordrecht overgebragt. Rotterdam, 6 Nov. Naar wij uit eene goede bron vernemen moet alhier van hooger autoriteit bevel ontvangen zijn, den veel besproken Pruis Wiedemeijer op nieuw aan te houden. Deze zou echter bereids vertrokken zijn. De landlieden in Z.-Holland beklagen zich, dat de vee artsen wel met veel atteutie de zieke runderen gadeslaan, maar weinig raad geveu wat er tegen de ziekte moet gedaau worden. Kalt-Bommel, 4 Nov. Gisteren had hier een ernstig ongeluk plaats kunnen grijpen. De sleepstoomboot Dordrecht. door een paar veehandelaars afgehuurd, omstreeks 10 uur met ruim 40 ossen aan boord van wal stekende, begon zoodanig over te hellen dat omslaan onvermijdelijk scheen Gelukkig dat de boot nog door een touw met den wal verbonden was, want ware het midden op de rivier gebeurd, dau zouden dc gevolgen niet te overzien zijn geweest. De rankheid van het vaartuig, het niet geballast zijn en te groote deklading zijn als de oorzaak te beschouwen. Het vee is direct ontscheept en naar Nederhemert gedreven om van daar per heusdensche stoomboot naar Dordrecht vervoerd te worden. Dordrecht7 Nov. Uit de provinciën Gelderland en Noord-Brabant neemt de aanvoer van runderen, bestemd om per boot naar de Londensche markt gebragt te worden, toe. Gansche ladingen worden hier ontscheept en verblijven hier een dag of langer, om dan met dc Engelsche booten te worden vervoerd. Heden vertrekt er een extraboot, opzettelijk herwaarts gekomen om de beesten te laden die niet met de gewone ge legenheid kunnen vertrekken. Rotterdam is, wat het Geldersch vee betreft, buiten de communicatie met Engeland gesloten, en alhier is op dit oogeublik de stapelplaats van het vee uit de zuidelijke provinciën voor de Engelsche markten bestemd. Dit geeft nog al vertier. Kapelle (Zuid Revf.land), 6 Nov. dc \pcpesl is helaas ook op ons eiland uitgebroken. Tc 's Gra venpolder is volgens do verklaring van don vooaris eone koe aan die ziekte gestorven en zijn nog (wee hoesten daaraan overleden Alle veehouders onder vinden er leeds aanstonds het opgerief van daar zij nu hun vee naar stal moeten halen, terwijl zij wegens de weinige wiulervoeding gehoopt hadden hel nog «enigen lijd in de weide le kunnen laten Zierikzee 9 Nov. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Renesse en Noordwelle, is op 4 dezer onder voor zitting van den consulent den heer van Goens, predikant te Serooskerke, het volgende twaalf-, zes- en drietal opgemaakt: te weten de heeren Telders, kandidaat tot de heilige dienst; van den Berghpredikant te 'tWoudt; Bommezijn, te Wou- drichein; van Goens, te Serooskerke; van der Meij, te Kerkwervc; Schilt, te BurghSchalier, te Eikerzee; Buijzete Hulst; de Meijer, te Warder; Nijhojjte Drimmelen; Nieuwhof, te Haam stede; eu Eorluyn Droogleever, kandidaat tot de heilige dieust; de eerste zes op het zestalterwijl op het drietal waren ge plaatst Teldersvan den Bergh en van Goens en is daaruit met algemeene stemmen beroepen de kandidaat Telders. De Staatscourant van 6 Nov. bevat opgaven betreffende den veetyphus iu de provincie Zuid-Holland over de week van 22 tot 28 Oct. jl. Iu die week zijn aangetast 67S, aan de ziekte gestorven 133, afgemaakt 133 en hersteld 77 runderen, zoodat aan het einde der week nog 335 ziek waren. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aangetast 6093, aan de ziekte gestorven 2121, afgemaakt 1361 en her steld 1752 runderen. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een adres van den Heer B. J. Tideman, hoofd-ingenieur der marine, lid van den gemeenteraad van Vlissingen, die daarbij zijn leedwezen te kennen geeft over het besluit tot opheffing der marine-werf aldaar en eene poging wil aanwenden, om de nadeelige gevolgendie dit voor deu scheepsbouw zou opleveren, te keeren, door het oprigtèu eener fabriek vau staal en ijzerwerk. Ten slotte drukt de adressant de hoop uit, dat de regering hem ondersteuue, door het voordragen I van wetten te dien opzigte te bevorderen. Bij het adres is gevoegd eene brochure, over bedoelde zaak handelende, ge titeld Het Maritiem Etablissement te Vlissingen. Dezer dagen vervoegde zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Veendam een persoon, uit het gehucht Tripscompagnie, met twee getuigen, aangifte doende van de be- valling zijner echtgenoot van een kiud van het mannelijk geslacht. Later ontwaarden de echtelingen, dat de nieuwe wereldburger I tot de andere kunne behoorde, zoodat er een zeer zonderling I abuis iu dc aangifte heeft plaats gehad, hetwelk, hoe belang rijk ook, niet zoo voetstoots voor herstel vatbaar was, omdat de ambtenaar vau den burgerlijken stand, de opgemaakte en geteekende akte van geboorte als een afgedane zaak beschou wende, weigerde de fout zonder voorkennis van de arrondisse- ments-regtbauk te herstellen. De door de gemeenteraden van Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Goes vastgestelde gemeentebegrootiugen voor 1866 wijzen de volgende totaalcijfers van inkomsten en uitgaven aan, te weten: die van Middelburg (hetwelk eene bevolking heeft van circa 16 )00 zielen) ƒ265,491.095; die van Vlissingen, (bevolking circa 12000 zielen) ƒ160,066.695; die van Zierikzee, (bevolking circa 8000 zielen) ƒ92,667.88; die van Goes, (bevolking circa 6000 zielen) /r80,044.815. ïn laatstgeuoemde gemeente komt het onderwijs op ongeveer ƒ20,000 aan de gemeentekas te staan, maar er is misschien ook geene gemeente in ons vaderland, met eene bevolking van slechts 6000 zielen, waar het onderwijs zulk eene hoogte heeft bereikt. Aan hoofde- lijken omslag wordt aldaar geheven f 20,000. De Gron. Cl. geeft het volgende resumé van de lira- burgsche kwestie Bij herhaling hebben wij reeds de aandacht gevestigd op de groote opgewondenheid, waarin de Limburgers verkeeren ten gevolge van het weder indienen van het wetsontwerp tot ver- hooging van de grondbelasting in die provincie. Men weet, dat die provincie in de grondbelasting lager is aangeslagen dan dc andere provinciën des rijks, en dat er daarom reed9 lang op aangedrongen is oui die ongelijkheid uit onze wet geving weg te nemen. Toen de minister van finantiën nu de vorige maal eeu wets ontwerp daartoe indiende, brak er in Limburg een ware storm los, die evenwel plotseling bedaarde, toen de verkiezingen op handen waren. Men beweerde, dat van regeringswege de belofte was gedaan het wetsontwerp tot verhooging der gehate grond- belaating te zullen intrekken eu het niet weder te zullen indienen. Of er grond voor die bewering bestaat, is niet uitgemaakt, maar zeker is het, dat sedert de wet op nieuw is ingekomen, geheel Limburg weer in opschudding is geraakt en er zelf9 van het inroepen vau buitenlandsche tusschenkomst gesproken wordt om de vermeende grieven te helpen wegnemen. Volgens het beweren der Limburgers is het wel uiet te ont kennen, dat hunne provincie niet hetzelfde quantum betaalt als de andere nederlandsehe gewesten van de in het kadaster opgeteekende opbrengst der goederen, maar is de taxatie der gronden daar 20 jareu later gedaan dan elders, toen de gronden dus enorm in waarde en prijs waren gestegen eu is dienten gevolge de werkelijk door Limburg betaalde belasting even hoog als elders. Zij vorderen daarom, dat, voordat ia Limburg de grondbelasting wordt verhoogd, eerst in de andere provincie de taxatie van de waarde der goederen op de hoogte worde gebragt, waarop ze in Limburg zijn gewaardeerd. Wij hebben gemeend hier kort de gronden te moeten op geven, waarop men iu Limburg zijne grieven steunt, omdat het anders aan menigeen raadselachtig zal voorkomen, dat men daar zulk eene beweging maakt naar aanleiding van een wets ontwerp, waarbij Limburg op denzelfden voet in de grondbe lasting wordt aangeslagen als de andere provinciën des lauds. Wat het lager onderwijs aan Nederland kost? Niet minder dan ƒ4,235.960, althans zoo hoog is het cijfer der uitgaven van het rijk, de provinciën en de gemeenten over 1863, volgens het verslag door den minister van binuenlandsche zaken bekend gemaakt. a. Jaarwedden enz. van onderwijzers 2,299,448 b. Onderhoud van schoollocalen. 314,991 c. Nieuwe schoollocaleu- 820,668 77,035 306,591 15,969 96,252 34,134 155,594 5,100 73,161 35,011 d. Vergoeding voor vrije woning e. Schoolmeubelen en behoeften Sehoolcommissiën g. Pensioenen aan onderwijzers h. Subsidiën aan bijz. scholen i. Opleiding van onderwijzers j. Ouderw. gezelschappen. k Schooltoezigt van rijkswege Diversen Te zamen 4,235,960 dat is 1,001,354 meer dan het lager onderwijs gekost heeft I in 1860, het eerste jaar vau de volledige werking der wet j van 1857. Sedert 1858, het jaar van de eerste uitvoering I der nieuwe wet, is er in ous land voor 4,182,543 aan 1 nieuwe scholen te koste gelegd. Van de kosten voor het lager onderwijs betaalde het rijk 398,435.245, de pro- vincien 86,260.81, door de gemeenten 3,944,701.99, waar tegenover weder door de gemeenten aan schoolgelden, I subsidieu, restitutie van andere gemeenten enz. als inkomsten ontvangen 1,042.512.615, zoodat de gemeenten eeu zuiver bedrag aan uitgaven voor het ouderwijs hadden te lijden van 2,902,189.375. Het getal scholieren p. m. 400,000 beloopende, kost het lager onderwijs per leerling, met inbegrip van alle uitgaven voor j de opleiding en bezoldiging der onderwijzers, het 9chooltoezigt, gebouwen, enz. enz. 10.50. Hel is nog zoo lung uiel geleden dut de Chinezen uliijd nog vuil oieeiiing waren dut de liurbarcti op kleine eilandjes een jammerlijk leven leden dat slechts eenige afwisseling en beleekeuis kreeg door den handel met China Dc oorlogen met Engeland hebben ben echter tol dc overtuiging gebragt, dat de Europeanen iu vele upzigten hoven hen stonden en sinds dien lijd vond men hel ook dc moeite waard boeken te schrijven over de barbaren, terwijl men vroeger tevreden was met de rapporten, die de mandarijnen voor den keizer opstelden. In die hoeken worden aardrijkskunde, godsdienst en poli lick dooreengemengd en in ooslcrschcn stijl bcspiokeii. Nu onlangs is er weer een belangrijk werk over Europa veisclieucn, gciilcld: »korle beschrijving der omslreken van de wereldzee" in zes deelen, door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1