I Zuturday 7 October I HO") I i Z! EB1 K.ZEESCHE Men abonneert zich: In Nederland, I'ij den Dilgctcr. Bij alle Bockliandelareii en Posldirccleuren Naurd-An.erika bij J- QUINTUS, U- Grand Slaat Michigan. Ibonnencnls-Prljs: V O O II BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanilciif 30. Franco per poslin Nederland- 1.80. Voor Noord Amerika, Franco New-York- 3,90 Verse li ij nt: 0[> Woensdag en Znlurdng. ii (i V e r t e n I C n 10 cenl voor eiken regel. Zegelrogt vnnr iedere plaatsing, U5 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag eu Vrijdag, des oorinidd.igs 10 ure. Bureau: Zicrikzec, llo< k van de Schuilhaven. IJ. No 04. Brieven en Inge/.ondene Stukken Franco. Cfcv^sfe Jk \ieuvAStij<iingcn. I <§ng«lanfr» lie l.ialsl nul vangen lit Nleiiw-Zcelaiicl melden weder eenige gevoclilen iussclien tie Eugelsclie j Hoepen en inlanders, alle in hel «oordeel tier eersle uitgevallen. Die inlanders, welke liet Christendom weder «erzaakt en een uil lieideuschc en Israeliiisclie heslanddeelen zaniengesleltl bijgeloof omhelsd hadden, tie zuogenaamtle llauhau hadden nabij Opotiki l alwaar zij tien zendeling prediker Valkner vermoord en zijn lijk groolendeels verslnntleu hathlen, meer gruweldaden van gelijken aard bedrevenzij hadden j zelfs een delachemcnl koluuiale troepen aaugelasl, maar eenc zware tuchtiging van deze onlvangen. j jPitUscitlftttfe. Weenen, 30 Sept Te Gau«leiiz>lorf overleed de/er dagen een der bcjaardste inwoners, in liet bez.il van bijna drie kwarl millioen (lorljen. Niet tegenstaande bij over een dergelijk vermogen kon beschikken, heeft bij gedurende eenc lange iceks van jaren blijkens de gevonden aanleokeniugeii, niet meer dan ongeveer .500 (lor. per jaar voor zijn levensonderhoud gebezigd. Bij testamentaire dispo sitie beeft hij, met voorbijgang van al zijne zeer bchocllige bloedverwanten, zijn gansche vermogen aan den Paus vermaakt. Onder de bepalingen van deze wilsbeschikking was deze: dat de Paus dage lijks in persoon voor bel licil der ziel van zijn erflater moes! bidden De erfgenamen hebben zich in regten bier legen verzet. Sedert eetiige dagen zijn alhier (te Geneve) verscheidene choleragevallen waargenomen Zoodra dit bekend was heeft de raad van state eenc ver ordening uitgevaardigd, waarbij de inwoners dringend worden uitgenoodigd om de meeste zindelijkheid le betrachten Wie hiertegen handelt zal met geld boelen, enz. worden gestraft. liet Va ter land deed onlangs, gelijk men zich zal herinneren, liet voorstel dal deooslenrijkscbe regering, om uil de geldelijke ongelegenheid le komen, de bezittingen van honderd rijke kooplieden moest ver beurd verklaren. Ken liamlmrgscli blad zegt dal dit denkbeeld niet oorspronkelijk is, eu baalt een ftagmeu! aan uit een werk dat in Duitschlaiid zeer populair is: Fritz Keuters Franzosciilied. In dal werk komt een zekere IIerse voordie aan zijne vrienden vertelt wal hij doen zou als bij koning van Pruissen was: »!k laat", zegt hij in bel platduilscb, »al de rijke joden op bel slotplein Ic zamen komen eu voorts een compagnie mijner grcnadieis. Nu opgepast, mannen, zeg ik tegen dc joden, nu geeft ge onmiddellijk honderd millioen specie-daalders bier of en dan keer ik me naar de soldaten of anders op bet oogenblik vuur. Dan moeten de grenadiers aanleggen, en als de joden dal zien, dan geven zij heel gewillig hun honderd millioen daalders Zooveel hebben zij altijd bij zich Wel beschouwd /ou bier hetzelfde plaats grijpen; liet ecnige onderscheid zou zijn de geloofsbelijdenis, maar waarschijnlijk zou men voor dat geval wel ecne godsdienst aannemen, die boven bet verschil in geloofsbelijdenissen slaat. Berlijn, 25 Sept. Ken dochter van den overleden generaal D. le G bezit een tamelijk groot vermogen. Zij is echter nog niet mondig, eu moei zich dus met hetgeen zij van haar voogden ontvangt genccren. Met niet al le grootc bekoorlijkheden bedeeld, beeft zij nogtans een zeer gevoelig hart en dit bail verloor zij hij een leisje op den Neder Silezischen spoorweg zoo geheel aan een der conducteurs, dat zij met hem een pleiziertogijc naar Berlijn deed. Zij namen bun intrek in Kellners Hotel en maakten daar zulk een goede sier, dal niet alleen de gehcclu spaarspol der dame naar de maan ging, maar zij bovendien nog 180 thaler schuld maakten. Keu lioogcr crediel werd bun echter geweigerd, en daarom besloten zij bun anker in liet hotel Schmidt uil le werpen Nadat zij een paar dagen ook in dit hotel als vrolijk Fransje geleefd hadden begon do hospes kwaad vermoeden te krijgen; weshalve bij er de policie kennis van gaf Deze vond er dan ook volstrekt geen bezwaar in, bel verliefde paar, legen alle regelen der romantiek in Themis pakhuis le bergen Honger is een scherp zwaai d, eu zij, die nog kort geleden, zich aan Champagne en ijstaarten gelaafd hadden, dankten den hemel, dat zij in de bergplaats van mcvrou.v Themis een dronk ganzen- wijn, eu de gaven van Ceres in den vorm van een droog stuk brood kregen. De conducteur, dien het als den snijder Ken Kamar in een der vertellingen van de onvergelijkelijke Scheherasade was gegaan, liet men zijnen weg loopen, terwijl de van baar liefderoos tamelijk ontnuchterde dame, naar haar buis werd terug gezonden. Men schrijft uit LinzVerleden week heeft bier liet volgende voorval plaats gehad Onmiddellijk voor het vertrek van den sneltrein bevond zich een heer iu geheel dronken toestand up den perron van hel station-gebouw, eu strooide aldaar een waarde van cenigc duizend gulden in banknoten van tien en honderd gulden neder, en wilde in dien toestand mol den sneltrein vertrekken Dit werd lie u natuurlijk niet vergund; de op don grond gestrooide waarde, alsmede de brieftasch werden door een oppasser iu hel bijzijn der sectie ingenieurs opgeraapt, in een papieren omslag gewikkeld, inet bet zegel der seciie- ingeiiieurs gesloten eu aan de policie in bewaring gegeven. De dronken passagier werd iu een huurkoets naar een logement gebragl, en daar aan «le zorgen van den waard aanbevolen. Den volgenden morgen maakte dc vreemdeling zich bij de veiliglicidscom- missic als een koopman uil Bohème bekend, die toevallig wat le veel gedronken hebbende, alle besef had verloren eu daardoor deze ongelukkige rlaad had begaan. Maar wie schelst zijne blijdschap toen hem zijn vvcggcwoipeu geld, «lat uil 2850 gulden aan banknoten, 27 gulden in zilver eu twee wissels bestond, weer ter hand werd gesteld. Ouder de hartelijkste dankbetuiging voor de bewaring en onder de vet klaring, dal hij geen penning van zijn geld miste nam hij afscheid en reisde welgemoel verder. Te Koburg verspreidde zich onlangs op een namiddag liet schrikwekkend gerucht, dal dc toren der Si. Manrils-Keik iu brand stuud. Uil hel bovenste dak van den hoogen toren zag men rookwolken dringen De brandweer was dadelijk op de plaats des otiheils aanwezig, en ecnige rappe spuitgasten klommen spoedig naai hoven Toen bleek dat cr g«-en spoor van brand was; wal men van beneden voor rookwolken had aangezien, waren ontzaggelijk grootc zwermen insecten die uil en om den toren vlogen. JJVaw'fttftjjili. berigt «lat zich ook daar de cholera Men schat hel aantal op 20 a 30 Uit Parijs wordt liecl't geopenbaard, daags. Parijs, 2 Oct. Te Tonton is de cholera aan lievigheid weder toegenomen. Den 28sten Sept. zijn 62 personen aan de ziekte overleden en den volgenden dag was dit getal reeds ingeschreven een uur voor tiet sluiten der bureaux. Te Sollies-Pont een stadje aan den spoorweg van Toulon naar Nizza zijn in een nacht 60 personen aangetast en de meestcn bezweken. De schrik maakte zich van de be volking meester, het grootste gedeelte verliet in allerijl dc stad. Men heeft galeiboeven uil Tonton moeten ontbieden omdelijken te begraven. Te Tarascon liccrsclit de typhus in huogc mate. De keizer heeft bevolendal de vervolging die door de justitie te Marseille was ingesteld tegen een jong uiensch die twee poppen, den keizer en den heer de Maupas voor stellende, op de straal wilde verbranden, geen voortgang zal hebben. De beklaagde is dientengevolge weder in vrij heid gesteld. Dc epidemie breidt zich uit iu de omliggende gemeenten van Toulon. Naar hel noorden is baar voortgang minder snel; drie kleine sleden van bet departement Vaticluse zijn alleen besmet, namelijk l'lsle, le Thor en St. Satiirnin; laatstgeineide stad in heviger male dan de vroeger genoemde Hel schijnt niet dat de cholera zich reeds op den regter oever van den Rhone beeft vertoond. Ni mes en hel departement du Gard zijn nog verschoond gebleven Te Lyon heeft zich de invloed der ziekte doen ge voelen, maar iu geringe male; alles bepaalt zich daar lot ecnige gevallen van cholerine. Iu bet dorpje Rondmil beeft ecne vrouw zich laten doodhongeren Deze ongelukkige vrouw ver bee'ddc zich door den duivel bezeten te zijn, waarom zij niet bet allerminste voedsel gebruiken wilde, ten einde op die wijze van den duivel voor goed ontslagen le worden. Gedurende veertien dagen is zij zonder voedsel gebleven, maar na verloop van dien lijd is zij dan ook van honger omgekomen Becrfa, 29 Sept Gisteren werd bier bel treurig bcrigt overgebragt van een ongeluk, hetwelk onzen grachten predikant heeft getroffen. Dingsdag 11. had namelijk de broeder van den beer Sikkes wonende le Dilzum in Oost-Friesland, de paarden ingespannen om met zijne familie beslaande uil ds. Sikkes eu de vrouw en dochter van dezen, naar Jemgum te rijden. Onderweg bleven de paar den eensklaps slaan en toen de beer Sikkes van Dilzum nu uil bel rijtuig wilde gaan begonnen de paarden le bollenwaardoor hij lusscheu «Ie paarden viel en de wagen over hem been rolde. Ken uur later gaf hij den geest Ds. Sikkes was bel gevaar ontsprongen en kwam met ecne geringe wonde vrij, maar zag met ijzing dal «le paarden met zijne vrouw bleven voorthollen, lol het rijtuig in eenc sloot viel. Zijne dochlci kwam mei natte kleêreu doch overigens ongedeerd op den wal, zijne vrouw echter bad behalve andere kneuzingen den schouder gebroken en moest le Jemgum onder geneeskundige behandeling achterblijven EBarliugen 2 Oct Onder de aandacht van bel publick mag wel gebragl worden, dal bel in dil jaargetijde gevaarlijk kan zijn zich te vergasten aan mosselen. Hier Ier slede althans zijn verschei dene peisoncn ongesteld geworden na bel gcbiuik van mosselen eu zelfs sommigen na bel gebruik van slechts enkele, in die mate, dal ze duodshc- naauwd waren en bet bed moesten houden. Geluk kig bad niemand er veel van gegeten. Tilburg, 2 Oct. Twee geburen op liet Goirke hadden dezer dagen onderling twist, tengevolge waarvan de een den ander een klap gaf. Dc dader, beducht van niet de justitie te doen zuilen krijgen, wilde met den geslagene de zaak in der minne afdoen, en betaalde hein voor dien klap ƒ90. De politie, die dit ter ooren was gekomen, achtte dezen koop te overdreven en maakte na onderzoek ambts halve proces-verhaal op van hel gebeurde, zoodat de zaak nu eerlang voor de regtbank le 's Bosch in behandeling zal komen. Door een groot aantal mcd. doctors uil bel arrondissement Breda, waaronder vier ter dezer stede gevestigd, is een adres gezonden aan hel tli.ins le 's Bosch vergadeide concilie van bisschoppen, waarop op wetenschappelijke giouden, in hel belang der algemecne volksgezondheid, krachtig wordt aange drongen op de afschaffing van het verbod om des Zalurdags vlecsch te elcn. BBulst, 50 Sept. De ziekte onder dc varkens schijnt bier iu deze omstreken te verminderen. Iu de laatste dagen hebben wij er weinig van gehoord, zoodal zij, die hunne varkeus nog niet hebben ver loren, nu de lionp mogen koesteren, dit jaar van die plaag bevrijd te blijven Maar er is hier iu den omtrek naar het schijnt ook eenc sterfte onder de boenders uitgebroken; ecnige landbouwers hebben de bunnen allen iu slechts korten lijd verloren Naar wij vernemen beeft die besmetting zich zelfs onder de duiven verspreid. Wij kennen een liefhebber builen de sta l, die, naar zijne verklaring, op slechts weinige dagen een twintigtal beeft verloren. Zierikzee, 5 October Rij de door velen in den lande betoonde hulp vaardigheid ter leniging van den iu Palestina heer- schenden hongersnood, zal bet zeker niet onaangenaam zijn ecnige bijzonderheden te vernemen, die dezer dagen zijn medegedeeld door de iliaconcsse, die te Jeruzalem aan het hoofd staal van bet kaiserwerlhcr gasthuis, en geslicht ter opvoeding van weczen en verwaarloosde meisjes. De eerste oorzaak van den heersclicndeu nood, was cent* ongekende langdurige droogte en gebrek aan regenwater; voor ecne kleine kruik drinkwater, mei veel moeite van verre gebaald, moest 23 cents betaald worden, en hartverscheurend was het voor de zusters iu de liefdadige gestichten, om bij eigen gebrek de vele diiugeude vragen der armen om een weinig water, le moeien weigeren. Kort voor het pjaschfcesl was er een weinig icgen gevallen, doch weldra kwamen de vreeselijke zwermen sprinkhanen zoo digi aaneen gesloten, dal de lucht er letterlijk door iciduisterd werd Iu hel eerst be proefde men ben le verdrijven door een oorverdoovend geraas van handgeklap, hommels en dergelijkeii belgeen wel eenigen invloed sclh'eu uit le oefenen, doch weldra keerden zij weder en men ontwaarde, dat deze insecten, lei lengte van een vinger behoor den lol de meest vernielenden soort, eu ren zoo bard omkleedsel hadden, dal men slechts enkele onder den voet kun dooden Spoedig zetleden zij zich neder op alle hoornen, struiken en gewassen. Iu den vrij grooten tuin van genoemd gesticht waren daardoor alle gioenten verloren, zoodal er naauwelijks een enkele schotel vol van genuttigd kon worden. De te velde staande zomeroogst van katoen, koren, enz was allerwege vernield Genoemde dia conesse had lol driemaal loc den aanval der spring lianen bijgewoond en na baar vertrek bad men van nog velen geschreven. Aan de oevers van den Nijl hadden zij van bel riel gegeten, en de daarbij later grazende koeijen waren door bel overgeblevene speeg- sel zoo zeer vergiftigd dat velen er door onbruikbaar werden en weldra stierven. Rij de bierdoor veioor- zaakte ellende en duurte, was de cholera gekomen wel was deze in Jeruzalem niet beerscbende geworden, maar enkele gevallen hadden zooveel schrik veroor zaakt, dat de regering beval de pootten der stad le sluiten en alle invoer ook van levensmiddelen le weren Dil verbod echter was dezer dagen opgeheven. Iu bel diaconessenhuis werden dagelijks verpleegd allerlei kranken, meestal mannen, iu zooverre de beperkte ruimte toeliet. Tot groot leedwezen der aldaar werkzame zusiers, grenst bel meisjesgesticht aan bel ziekenhuis, eu voor de 30 meisjes was zeer weinig ruimte beschikbaar, daar men zeer lang den w eu sell koesterde om een ruim en nieuw buis le ver krijgen, ook om daardoor aan de vele aauviageu om Opname le beantwoorden, doch de thans beerscbende nood beperkte alle wcnschen lot verkrijging der dage- lijksebe levensbehoeften. Deze waren thans zoo duur, dal 1 pd rijst ongeveer 40 c kostte Dal atzoo ook de behoefte aan schoenen, klcedereu en medicijnen, bijzonder cbinine, wegens dc vele kooi tscn, gruole zorg veroorzaakte, kou men liglelijk nagaan Na een twaalfjarig verblijf was bel voor Charlotte Pilz Ier herstelling van gezondheid noodzakelijk naar Kuropa le gaan, en maakte zij daarvan gebruik om de be langstelling voor Palestina op te wekken en gelden le verzamelen; veel hulp was haar verleend of toegezegd eu viicndelijk bleef zij die inroepen GËMERGDE HERIGTEK. Men begint reeds de noodklok le luiden iu Ne derland om onderstand voor de vrijgemaakte slaven iu Amerika; en iu Nederland zijn cr zooveel wille slaven waar men in den winter geen raad mede weel, dal, kouden die franco in Amerika komen, zij bij duizenden vei trekken zouden orn nooit terug te kooien. Keizer Maximiliaan zal de landver huizing naar Ameiika zien te lokken naar Mexico, waar ieder rijk kan worden Dui/.eude m l ('inluizende Knropeaiieu zal hij in de gelegenheid stellen om kosteloos over le komen cu ieder zal dan eenc groote uitgestrektheid land kiijgcn voor niel om daar le komen boeren. Die dus nu wal wagen durft kan in weinige jaren van een armen arbeider een rijken Mexicaanscben boer worden. Nog altijd wordt Thorbecke de scliul I gegeven van de oorzaak te zijn van bel uitbreken van de lundeipesl iu Nederland. Vele vonden worden er dus gezocht om dil ministerie Ie doen vallen, en nu er niets meer le vinden is nemen zij bun tuevlugl lui zieke koeijen De voetpad demper le N is weder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1