11 oensdag 15 September 1865. n Z1ER1KZEESCHE .MEI'WSBODE 1865, OXEEL O O N i WSf- ven. lien «bonneer» xlclis In Ncderlaud, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Anierika bij J QUINTUS, le Grand Rapids, Slaat Michigan. ibonnements-P'ljii VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maande»f Franco per post, i» Nederland- 1,60. Voor Noord Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Adver (en tlfin: 10 cent voor elke» regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De i»ze»ding der Advertenliën ka» geschieden tot Dingsdug en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek va» de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. N°. 2241. 22s,e Jaarg. VEEZIEKTE. Burgemeester eu Wethouders van Duwenil jke waarschuwen de Veehouders in deze Gemeente u. Om tegen deze verwoestende ziekte op hunne hoede te zijnhun Vee steeds zoo veel mogelijk afgezonderd en builen gemeenschap met ander Vee te houden, zich vooreerst van den aankoop van Vee te onthouden en geen Vee van anderenal is het schijnbaar gezond, ook geen slagters, kooplieden of dergelijken, die vermoedelijk met ziek Vee in aanraking geweest zijnop limine stallen of weiden toe te laten. b. Om van het ontstaan van eenige ziekte onder hun Vee, deze dadelijk van het gezonde Vee af te zonderen en onverwijld daarvan kennis te geven aan den Burgemeester, zullende hij verzuim van onmiddelijke aangifte, tegen de nalaligen de art. 439461 van het Wetboek van Strafregtzonder de minste oogluiking worden toegepast. Duivendijke 11 September 18G5. De Burgemeester L. VIERGEVER. De Secretaris G. J. SEVENHUIJSEN. Nieuwstijdingen. Hel berigt, dat de heer Moens voor 5000 pd. st. {f 60,000) in vrijheid is gesteld, wordt thans bevestigd en men deelt mede dat, wel verre dat het italiaansche gouvernement, zijne invrij heidstelling heeft bevorderd, dat gouvernement een weg heeft ingeslagen, die het best berekend wa9 om zijne gevangenschap te doen voortduren. Had een zekere heer Molm zich diens lot niet aangetrokken, die daarvoor zijn leven en vrijheid meer malen iu gevaar stelde, zoowel bij de roovers als bij de soldaten, dan zou de heer Moens uog gevangen zijn. De napelsche correspondent van den Times, over dit onderwerp schrijvende, maakt uit het feit, dat zoo weinig talrijke roovers de troepen trotseren, op, dat de inwoners het met de roovers eens zijn. Een berigt uit Belfast meldt, dat in Engeland heerschende veeziekte zich nu ook in het iersche graafschap Donegal heeft vertoond. Men voegt er bijdat de besmetting overgebragt scheen te zijn door schapen, die uit Schotland waren ingevoerd. Intusschen komt men te Londen meer en meer terug van het vroeger vrij algemeen aangenomen denkbeeld, dat de vee ziekte door uit den vreemde aangevoerde runderen herwaarts is overgebragt. Wel is het voor zeker te houden, dat de koeijen, bij welke de ziekte het eerst is waargenomen, uit Holland op de londensche veemarkt waren aangebragt, doch later heeft de ziekte zich geopenbaard onder kudden, die volstrekt in geene aanraking met buitenlandsch vee geweest waren en zelfs ook in stallen en weiden, waar alle omstandigheden moesten mede werken om de runderen gezond te doen blijven. Uit dien hoofde houden thans de meeste deskundigen het er voor, dat de ziekte aan bijzondere atinospherische invloeden is toe te schrijven. Tot dusver is geen specifiek middel bekend, waardoor de ziekte met zekerheid overwonnen kan worden. Opmerkelijk is het, dat de ziekte zich tot de koeijen bepaalt; men heeft ten minste nog niet vernomen, dat zij onder de osseu verwoes tingen aanrigt. Een groot en merkwaardig feit viel op Diugsdag 29 Augustus in het kristallen paleis te Sydenham voor. Reeds drie weken vroeger was in de nieuwspapieren aangekondigd dat de spoorweg maatschappijen hadden besloten om van 482 stations tot veel verminderde prijzen treinen naar Londen te doen loopen. Door al die treinen zijn 32,472 personen naar Sydenham overgebragt, die daar den den ganschen dag door bij het heerlijkst zomerweder zich hebben vermaakt. Deze bijeenkomst was hel jaarlijks in de open lucht te vieren feest van het „Nationale afschaffers- genootschap". Een belangrijk deel van het feestprogramma was het concert van 2000 jeugdige zangers, de besten uit Londens „Hoop der toekomst", eene vereeniging van meer dan 20,000 leerlingen der zondagschool, die allen tot het genootschap behooren. De aanbiedingen door de spoorwcg-directienhet overgroot getal bezoekers, het oordeel der drukpers over dat feest, maar vooral de breedvoerige beschrijvingen van de handelingen en vreugde van den feestdag, bewijzen hoe meer en meer de zaak der afschaffing van bedwelmende dranken hare plaats in het volksleven van Groot-Brittannie inneemt. Hadden de afschaffers vroeger in de dagbladen niets dan bitteren spot te wachten, nu is de breede lof in de Times, Morning Post. Daily Telegraph met niet één enkel onvriendelijk woord gemengd. Iu 1810 roeide de generaal Marckes het rooverwezen uit, door elkeu roover, die hem in handen viel, ter dood te doen brengen. Italië is sedert teerhartig geworden en elk voorstel vau door tastende maatregelen zou door het volk worden \crworpen, dat met onverschilligheid onschuldige personen aan allerlei ge varen ziet blootgesteld. Moens moet zeer merkwaardige bijzonderheden omtrent ziju gedwongen verblijf onder de roovers hebben medegedeeld. Twee zaken verdienen vooral opmerking; dat de italiaansche troepen zeer slecht zich van hun pligt kwijten iu het ver volgen der roovers, daar zij zich alleen op de groote wegen vertoonen. Meer dan eeus waren de roovers slechts weinige ellen van hen verwijderd, en zelden meer dan vijf mijlen In de tweede plaats moet Moens verklaard hebben dat de roovers nooit van Frans II spraken; dat ook uit andere omstandigheden bleek dat zij tot geen politieke partij behoorden, maar alleen om het voordeel hun ambacht voortzetten. Van wreedheden door hen gepleegd was Moens geen getuige. Iiij zelf had het zeer goed; zijne minste wenschen werden be vredigd. Bij zijn vertrek kreeg hij f 80 reisgeld van het hoofd der bende. De roover Maufia is le Montefortc, in het Napelsche gedood geworden door een jong meisje, en wel in het huis harer ouders, met wie hij aan tafel zat. Meu heeft aan de heldin de som van 4250 francs doen toekomen als zijnde de prijs op het hoofd des bandiets gesteld. Uit Napels wordt het volgende gemeldDe bijgeloovigheid in dit land omtrent de cholera is ongeloofelijk. Te Palermo heeft het hoofd van het bestuur, de heer Gualterio, zich genoodzaakt gezien om eene circulaire aan de verschillende geestelijken te rigten met het verzoek om de bevolking te overtuigen dat de cholera niet het gevolg is van de vergiftiging der lucht, der huizeu of der regenputten door eenige politieke zamenzwering, gelijk men beweert. Dat dei gelijke circulaire noodig was, bewijst hoe treurig het op Sicilië nog met de ontwikkeling van het volk is gesteld. Hier te Napels hebben eenige geestelijken beweerd dat de cholera eene straf des hemels is. Onder de weinig ontwikkelde volksklasse hoort men ver zekeren dat de cholera het werk is van de regering om op deze wijze de betaling van succcssie-regtcn te erlangen, daar de schatkist is uitgeput. Dezer dagcu ziju te Castellamare twee personen uit Napels, die beelden verkochten, door de bevolking beschouwd als door de regering afgezonden om ook daar de cholera te doen uitbreken. Het gevolg is geweest dat zij door de woedende menigte werden aangevallen eu op deerlijkste wijze mishandeld, zoodat zij in den treurigsten toestand verkeeren. Te San Severo hebben verscheidene geneesheeren bij de eerste gevallen van cholera de stad verlaten. Zij zijn thaus door doctorcu uit Napels vervangen. Om de zindelijkheid, het groote wapen tegen dergelijke ziekten, te bevorderen, ziju niet minder dan drie duizcud varkens, die allen in dezelfde kamer met huune verschillende eigenaars verblijf hielden, buiten de stad op eene afgesloten plaats gebragt. De schrik heeft overigens de bevolking zoo bevangen dat o. a. de bakkers geen brood meer bakken eu dit van elders moet worden aangevoerd. De syndicus van San Severo doet intusschen al het mogelijke tot leniging van de rampen zijner bevolking en heeft geen oogenblik iu de vervulling van zijn pligt gefaald. Op dit oogenblik, 2 September, zijn er 1700 zieken te San Severo, doch de sterfte vermindert. Echter breidt zich de ziekte uit tot de omliggende steden Foggia, Bari, Molfetta, Brindisi en Mandura. In deze laatste stad van tien duizend inwoners komen dagelijks meer dan tachtig gevallen voor. Op twee na, zijn ook daar alle geneesheeren die stad ontvlugt en hebben de meeste stedelijke autoriteiten de stad verlaten. iDwitsrililawfo. 22 jaar ouden van een zeer zachtzinnig voorkomen, was door zekeren Pierre Taussaint Albani, 47 jaar oud, verleid geworden of dit geschied was door geweld dan wel of Albani haar tot zijn wil had weten te krijgen door te beloven haar te zullen trouwen, weet men niet, maar zooveel is zeker dat zij hem niet beminde. Marie bekende aan hare familie haren misstap en Albani verzekerde aan de familie der verleide, dat hij deze huwen zou. llij schoof echter de zaak op de lange baan terwijl hij al koeler en koeler werd. Marie, die telkens van hare familie verwijten over het gebeurde moest hooren, besloot zich te wreken. Op den 9den Februarij begaf Albani zich naar een vrij ver van het dorp verwijderd liggenden wijnberg. Met eene geladen pistool bij zich volgde het meisje hem, doch toen Albaui. wien zij reeds eenige keeren bedreigd had, haar gewaar werd greep hij zijn buis, waarin zich eene pistool en een dolk bevoudeu. Marie zocht hem gerust te stellen; hij onderzocht hare zakken, doch vond de pistool niet, die zij in hare voorschoot verborgen had. Daarop verzoenden zij zich, Albani beloofde haar andermaal dat zij zijne vrouw zou worden en gelijk eene getuige verklaarde zij gaf zich op nieuw aan hem over. Beiden keerden toen naar het dorp terug. Iu de nabijheid van een op den weg staand kruis gekomen, juist ter plaatse waar Albani 24 jaar. te voren een zijner vrienden vermoord had, bleef het jonge meisje eenige schreden achter greep hare pistool en rigtte die op haren minnaar en deze viel ter aarde. Even te voren had Albani, zich veilig wanende, haar op koelen toon gezegd dat hij haar niet zou huwen, en Marie, die na de scène in den wijnberg alle gedachten aan moord had laten varen was daardoor zóó zeer in woede ontstoken geraakt, dat zij hem neerschoot. Toen de moord in het dorp bekend werd heerschte daar eene groote senssatie; de Albani's kwamen gewapend voor het huis der Obissa's en wilden het bestormendoch de gendarmes wisten een bloedbad te voorkomen. Medelijden met de ongelukkige beschuldigde bewoog hare regters eene geringe straf over haar uit te sprekenzij werd tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Maar naauwelijks was het vonnis uitge sproken of een broeder van den verslagene stootte een der nabestaanden van Marie een mes in de borst. Hij werd terstond gegrepen en naar de gevangenis gebragt; daar ontmoette hij Marie en zoodra hij haar gewaar werd, ontrukte hij een gendarme diens sabel en wilde zich op het meisje werpen; gelukkig echter werd hij daarin verhinderd. Ter zijner verontschuldiging bragt hij in, dat hij den wensch niet kon weerstaan zijn broeder te wreken. De wonde welke den bloedverwant van Marie is toe- gebragt, schijnt niet doodelijk te zijn. De koningin van Engeland is donderdag ochtend te Ostende aangekomen. Zij is aan het station opgewacht door den hertog en de hertogin van Brabant, die haar naar het paleis des konings vergezelden, waar zij een collation gebruikte. Zij is ten 11 ure weder vertrokken om zich naar Antwerpen te be geven, alwaar zij zich onmiddellijk zal inschepen om naar Engeland terug te keeren. Weenen, 4 Sept. Prof Stubenrauch, een algemeen geacht geleerde, en zijne echtgenoot hebben door zelfmoord een einde aan bun leven gemaakt. Stubenrauch, met verschillende 1 onbezoldigde ambten belast, had ook het bestuur over de Oostenrijksche hulp- en spaarkas alhier. Dezer dagen werd bekend dat er deficit van 28,000 fl. in de kas was. De bur gemeester, tot wien Stubenrauch zich eindelijk in zijn nood wendde, deed onmiddelijk al wat mogelijk was om het deficit te dekken en weldra was de benoodigde som door particuliere 1 inschrijvingen bijna gevondeu. De bankiers Rotschild en Sina droegen daartoe voor een aanzienlijk bedrag bij en zelfs de staatsminister nam op bevel des keizers voor 5000 fl. aan de inschrijving deel, ten einde de armen geene schade zouden lijden, j Den 1 dezer zou den prof. de heugelijke mededeeling worden gedaan, dat hij gered was, doch deze boodschap kwam te laat; hij en zijne vrouw werden dood iu huune slaapkamer gevonden; beiden hadden zicli vergiftigd. Deze gebeurtenis beeft hier algemeen een pijnlijken indruk gemaakt, vooral dewijl de over ledene een algemeen geacht man was eu volgens zijne verklaring van de geheele som geen penning voor zich zelf genorneu had j en het slagtoffer van de ligtzinnigheid van anderen was. Parijs, 7 Sept. Op Corsica stond onlangs voor het geregsthof eeu meisje teregt, beschuldigd van haren miunaar vermoord te hebben. Dit meisje, Marie Devote Obissa geheeteu Zwolle, 8 Sept.. Heden middag zijn alhier geboeid eu onder sterk geleide biunengebragt, vijf inwoners van het tussschen j hier en Meppel gelegen Staphorst, die verdacht worden in den j nacht vau 6 op 7 dezer, den te Staphorst, gestationeerden I Rijksveldwachter Kempers, dermate mishandeld te hebben, dat i hij geheel onkenbaar en uiet buiten levensgevaar is. Men zegt I dat er ter gelegenheid van een bruiloft ongeregeldheden plaats j hadden, waardoor de justitie is moeten tu9schen beide komen, en dat bij die gelegenheid geuoemde Kempers in de uitoefening I zijner functien zijnde, zoo ellendig toegetakeld is. Deventer, 8 September. Iu den tijd van ruim 5 weken zijn alhier overleden 50 kinderen vjn om streeks 2 jaren. Opmerkelijk is liet dal van dit bui tengewoon groot getal geen enkel kind is begraven in eene linogere dan de 5de of 6de klasse, zoodal de ouders allen lol den mingegocdcn stand schijnen te behooren. Zou misschien nuttig kunnen ziju de oorzaken van dil verschijnsel op te sporen. Nymegen, 8 September, lieden ochtend ziju met den spoortrein van 8 u. 20 m 1251 bedevaartgangers van hier naar Kevelaar vervoerd Amsterdam, 8 Sept. Wij hebben reeds medegedeeld dat op 5 dezer alhier 4 runderen als verdacht van aan de runderpest te lijden, zijn aangehouden. Thans vernemen wij dat deze ziekte zich op 7 dezer bij ééu en heden bij een tweede dezer beesten op onmiskenbare wijze heeft geopenbaard. Heden zijn op nieuw 17 kalveren eu 4 stiereu, die van de markt te Gouda kwamen, gekeurd en als verdacht iu quarantaine geplaatst. De luchtballon le Géant, thans iu het Paleis voor Volksvlijt ten toon gesteld, is, zegt het Handelsblad, 30 voet hooger dan de Munttoren te Amsterdam, steekt boven den benedensten omgang van Utrecht's Domtoren uit, bezit meer dan de halve groote van deu Bavo's toren te Haarlem, overtreft Leeuwarden's Oldehoof met 6 voet, heeft op 15 el na dezelfde hoogte als de Groote of Laurenstoren te Rotterdam, is half zoo hoog als d* Lieve Vrouwetoren te Breda, de Eusebiustoren te Arnhem, de Ursulatoren te Delft en de Lange Jan (de abdijtoren) te Mid delburg, is weinig lager dan de Lievens Monstertoren te Zierikzee en stelt eindelijk de torens van geheel Drenthe in de schaduw. Naar wij vernemen heeft de directie der Hollandsche gas-fabriek zich verbondeu om op den dag der opstijging niemand op het terrein der fabriek toe te laten. De opstijging heeft Maandag middag ten 5 ure plaats gehad. Gisteren heeft even buiten Zutpheu een treurig ongeluk plaats gehad. De heer Schlimmer, directeur van de kolonie Mettray bij Rijsselt, keerde van Zutphen met zijn rijtuig naar Mettray terug, toen, even buiten de stad, het paard schrikte van het fluiten eeuer lokomotief op de spoorweglijn, die vlak langs de stad loopt. Het rijtuig sloeg om, met het ongelukkig gevolg, dat de heer Schlimmer ziju been brak, even beneden de kuie, terwijl zijne dochter, die met hem in het rijtuig zat, zich ernstig I aan het gezigt en den arm bezeerde. Beiden zijn bij hunne bloedverwauten te Zutphen ingebragt, waar het been van den heer S. terstond is gezet. Heden zou hij naar Mettray ver voerd worden. Utrecht, 9 Sept. Gisteren zijn door keurmeesters iu de Willemstraat alhier aangehoudeu, 85 pond gehakt ziek var- kensvleesch, dat begraven is in den stads vilkuil. Er is proces verbaal hieromtrent opgemaakt tegen C. Verhoef en C. v. Doorn, particulieren. Rotterdam, 9 September, lieden is de lieer mr A Hakker, rijks advocaat alhiertijdens hij voor de rcglbank pleitte, door eene beroerte getroffen en spoedig daarna overleden. Hij was op 10 September 1795 te Alhlasserdam geboren. Rotterdam, 9 Sept. In den vorigen nacht is alhier wederom eene koe aan de veeziekte gestorveu. Vier vau de vroeger vermelde verdachte runderen zijn ziek geworden eu aan den Bergschenweg op een land, van de andere gescheiden, in eene schuur geplaatst. Zierikzee, 12 Sept. z. M. heeft benoemd tot inspec teur over het loodswezenenz. te Hellevoetsluis de luit. ter zee 1ste klasse J. II. K. Croes, thaus in diezelfde betrekking te Brouwershaven, en in zijne plaats ah inspecteur te Brou wershaven, benoemd de luit. ter zee 1ste klasse JhrW. Fm van Spenglerbeide met ingang van 16 October aanstaande Door het gemeentebestuur van Rotterdam i9 besloten» ter beteugeling der thans heerschende Veeziekte, de beesten markt aldaar tijdelijk te schorsen. De gevangenissen in Zeeland schijnen nog al iets te wenschen over te laten. Die te Middelburg kan niet behoorlijk verwarmd en van geen genoegzaam frissche lucht voorzien worden. Van daar dat er altijd stank heerscht, terwijl zij ook gebrek heeft aan goed drinkwater. In die te Zierikzee heerscht des zomers te drukkende warmte. Aangebragte zonneschermen hebben het kwaad niet weggenomeu, maar wel het licht verminderd. Die te Goes heeft gebrekkige vestilatie en de verwarming kan alleen plaats hebben door middel van met heet water gevulde kruiken, en bij felle koude door één dekeu meer te verstrekken aan eiken gevangene. Iu de strafgevangenis te Leeuwarden waren iu het afge- loopen jaar van de 800 bij afwisseling in het gesticht aanwezige gevaugenen, slechts 386 niet ziek. Behalve het verblijf in de gevangenis als algemeene oorzaak tot ziek worden, moet het groot getal zieken hoofdzakelijk toegeschreven worden aan deu langeren duur der opsluiting, den gevorderden leeftijd der ge vangenen, zoodat eeuigen wegens hunnen ouderdom voortdurend op de ziekenzalen moeten verblijven en de betrekkelijk geringe ruimte der slaapzalen. Wat betreft de stoornis in de digestie- organen, die scheneD, volgens het gevoelen van den officier van gezondheid van de gevangenisvoornamelijk te worden veroorzaakt door het gebruik van roggebrood. GEMENGDE BERIGTEN. Overleden: prius Joseph Bonnaparte, op 42jarigen ouderdom. Die prins was zoo op zijne moeder gesteld dat er in elf jaren geen dag is voorbijgegaau dat hij haar graf niet heeft bezocht. Nu het iu Amerika tot rust is gekomen, beginnen er in Europa groote oneenigheden te ontstaan, tusschen sommige ge kroonde hoofdenen tusscheu vorsten en onderdanen. De Heilige Vader tracht aan zijn leger meer uitbreiding te geven, doch zijne anders gehoorzame zonen Sveigeren aan zijne roepstem gehoor te geven. Zij verklaren dat zij liever voor zijne Heilig heid willen leven, dan er voor sterven. Een beginsel dat inder daad navolgingwaardig is. De keizer van Oostenrijk heeft aan zijn colega van Pruissen 70,000 Lauenburgers afgezet a f 70 per stuk, te betalen in wissels op 8 dagen zigt. Die waarde is berekend naar den koers van het vee, daar in Holstein de ossen door malkander niet meer waard zijn. In Pruissen begint het bijna te gaan als in Frankrijk onder het schrikbe wind die verdacht worden het regeringsbeginsel van hunnen vorst niet toegedaan te zijn, worden zonder veel complimenten achter het slot geplakt, waar zij zich kunnen bekeeren van hunne dwaling. In Fraukrijk is ook den invoer verboden van versche

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1