Xaturdag 2 September loway. ht ieicl, id NOTIFICATIE. AFKON DBGI AG. Nieuwstijdingen. Sklgw. GKIRISNGDK ItKKIGTEN. etbakker, Korle bekomen, de e TI1EKSV, IJS EN ZOOiX, tine Dépots te arden verkocht. >er 5 ons. en. Men abonneert zich: In N.dirlanil, bij 'b'» üilgoer. Bij olie Horkbamb'l.irell en P.elilireelcurcn, Nourd-Amerika bij J QUINTÜS, U- G.ni.d Rapid», Slaal Michigan. Abonnemcnts - Pr Ij 9: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf U30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. V e r s c li ij n t Op Woensdag en Zalurdag. Ad vertentlën: 10 ccnl voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adwrtentiën kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven. B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. a w.? hoeveel lij Joe geesel van elk en waarachtig bloedzuiierende nder vrees van op de maag n indireclelijk en. de zenuwen egelde werking estaal losschot spijsvertering publiek, seder t beste en onlo ewortehlsle on le zegev icren <le krachten als volgt 20.50, 13,85 - 20,95. ij de grootste ilcn gedrukl- omstandige hekomen hij Zierikzee. aat te Goes, 's Hertogen- flolloivay's liden La ine. niet randge- ch, per brief hunne hij- c li l dienst, bij bekwame Q. VAN DE ven franco, Hoef- RWIJN le k. eene in middel- EUWEiVS, t n Noord- iURGER- beneden er dezes. SJE be en eenig er dezes. V E E-Z IEKTK. De Gedeputeerde Staten van Zeeland. Overwegende dat in dit Rijk. even als in Engeland, zich eene besmettelijke ziekte ci.der het rundvee heeft geopenbaard welke hel nemen van maatregelen tegen hare verspreiding noodzakelijk mankt. Gelet op art. 19, alsmede op art. 2, 4 en 18 van het reglement lot voorkoming van de verspreiding der long ziekte onder het rundvee in deze provincie: doen te welen, dat door hen, in hunne vergadering van lieden, is vastgesteld, hetgeen volgt Artikel 1. De bepalingen van liet reglement tot voor koming van de verspreiding der longziekte onder liet rund vee in deze provincie zijn ook op voorsclirevcue ziekte van toepassing. Art. 2. Alle bijzondere vergunningen, door Gedepu teerde Staten, krachtens art. 18 van voorschreven regle ment verleend, worden ingetrokken, zoodanig dal de in- en aanvoer van rundvee alleen en uitsluitend zal mogen plaats hebben aan de kaaijen der havens van Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen, St.- Philipsland, Goes, Fort Bath, Colijnsplaat, Breskens, Neuzen en Walsoorden, alsmede, voor zoo veel het uit België ingevoerd wordende rundvee betreft, langs al de. door den Koning tol den invoer van accijns-vrije goederen in de rcgtcrlijke kantons Sluis Oostburg Ax- 1 en Hulst aangewezen kantoren, wegen en heerbanen. Art. 3. Het verder vervoer van de in voorschrevene havens, enz. aangevoerde runderen zal niet mogen plaats hebben dan op bijzondere vergunning van den beer Com missaris des Konings in deze piovincie of van de door dcnzelvc nader aan le wijzen Burgemeesters. Dit besluit treedt in werking met den dag zijner afkondiging. Hetzelve zal door de zorg van Burgemeester en Wet houders in al de gemeente n der provincie worden aan geplakt, terwijl hetzelve vooits in liet Provinciaal blad zal worden opgenomen, en afdrukken van hetzelve zullen worden gezonden aan liet Provinciaal Gereglsh f, den Procureur-Generaal bij dat Hof. en. door diens tusscbeu- komst, aan de ambtenaren van hel Openhaar Ministerie hij de Arrondissemenls-Regthaiikeii en aan de Kantonrrg- ters in de voormelde kantons voorts aan den Provincialen Directeur der Directe Belastingen, in- en uitgaande reglen en accijiiscn in Zeeland, aan den Kommandereuden Officier der Maiéehausséc in dit gewest, en aan dei. provincialen Veearts der eerste klasse te Middelburg, ter mededeeling, elk wat hem betreft, aan de daarbij heirokken ambtenaren, brigades-kouimandaiiten en erkende Veeartsen. Gegeven le Middelburg, den 25 Augustus 1863. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, R. NV. van LIJNDEN, Voorzitter, S. van der SNVALME, Griffier. Afgekondigd en aangeplakt l- Zierikzee, den 30 Augustus 1865. Burgemeester en Wethouders. B C. CAU, VI. De Secretaris J. P N. ER MER INS. LONGZIEKTE. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Gelet op hel besluit van Gedeputeerde Stalen van den 25 dezer, no. 81, (Provinciaal hlad no. 76). en op art. 4 van li t reglement lot voorkoming van de verspreiding der longziekte ouder hel rundvee in Zeeland, (Provin ciaal blad no. 108 van 1851); Heeft goedgevonden, met intrekking van de dezerzijdscbe besluiten van den 19 Februarij 1857, A. nn. 739 (Provinciaal blad no. 23). van den 23 Mei 1861, a\ no. 6I39/2. van den 31 dier maand, Ano. H398/2 (Provinciaal hlad uo. 61) en van den 14 Jnnij jongst leden, ;l. no. 6864/'. (Provinciaal blad no 57), te bepalen dal de vergunning tot het vervoeren van rundvee, op de in art. 4 van liet boven vermeld reglement bepaalde wijze, zal worden verleend, voor het vee uangehr.vt in de haven van Vlissingen, door den burgemeester dier gemeente in de haven van Zierikzee, door den Burgemeester dier gemeente; in de haven van Tholen, door den Burgemeester dier gemeente; in de haven van St. Philipslniid, door den Burgemeester dier gemeente in de haven van Goes, door den Burgemeester dier gemeente in de haven van Fort Bath door d< n Burgemeester dier gemeente; in de haven van Colijnsplaat, door den Burgemeester dier gemeente in de haven van Breskens door den Burgemeester dier gemeente; in de haven van Neuzen, door den Burgemeester dier gemeente in de haven van NValzoorden, door den Burgemeester van Hoiiteuissc; voor het vee uil Belgie ingevoerd wordende in de ge meenten Sluis, Sl. Anna Ier Muideu en Heil le, door den Burgemeester van Sluis; in de gemeenten Eedc en St. Kruis, door den Burge meester van Aarden burg in de gemeenten IJzcndijkc en Waterland kerkje. door den Burgemeester van IJzendijke in de gemeenten Sas van Gent, Philippine, Overslag, Wesldorpe en Zuiddorpc, door den Burgemeester van Sas van Genlen in de gemeenten Clinge, Koewacht en St. Janslecn. door den Burgemeester van Hulst blijvende het verleenen van vergunning tot vervoer van het in de haven van Middelburg aaugebragt vee aan den Commissaris des Konings voorbehouden. Dit besluit zal in bet Provinciaal hlad worden geplaatst, en. door de zorg van Burgemeester en Wethouders, in al de gemeenten der provincie afgekondigd en aangeplakt worden Voorts zullen afdrukken van hetzelve worden gezonden aan de Burgemeesters van Vlissingen, Zierikzee. Tholen, St.-Philipslaud, Goes. Fort Balli, Colijnsplaat. Breskens. Neuzen. Houleuisse. Sluis, Aardenbnrg, IJzendijke, Sas van Gent en Hulst ter uitvoering aan den Provincialen Directeur der directe belastingen, in-en uitgaande regten en aeeijnsen in Zeeland, aan den koinninnderendcu olficier der Koninklijke Maréchaussée in dit gewest en aan den provincialen Veearts der eerste klasse te Middelburg, ter mededeeling, elk voor zoo veel hem aangaat, aan de bij de zaak b< trokkene ambtenaren, hrigade-komiiiaudauteu en erkende Veeartsen Middelburg, den 26 Augustus 1865. De Commissaris des Konings voornoemd, R NV. Afgekondigd en aangeplakt te Augustus 1865. VAN LIJNDEN. Zierikzee den 30 Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. VI. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Weenen, 26 Aug Twee kadetten te Fognras, in Zeven bergen, hadden dezer dagen het plan opgevat, om zich van het leven te beroovcn, nadat zij een uur te voren zeer goed hadden gesoupeerd in een der voornaamste hotels dier stad. Een der beide jongelingen schoot zich derwijze door het hoofd, dat hij weinige oogenhlikken daarna den geest gaf. De pistool van den anderen kadet weigerde, waarop hij een ander slaghoedje er op plaatste en zijne poging herhaalde, want hij had beloofd zijn makker in den dood te volgen. Zijne hand was echter zoo onvast, dat hij zijn wapen voor den mond hield toen hij het afschoot. De kogel verbrijzelde hein de boven- en de onderkaak en baande zich vervolgens een uitweg door de keel. Hoedanig ook verminkt, zal hij naar men onderstelt, in he'. leven worden behouden. In de Elberfelder Zeilung leest men de volgende adver tentie; Heden middag tegen een uur is mijne geliefJe echt- genoote Catharina Eiber ding voorspoedig bevallen van drie welgeschapen levende kinderenzijnde twee meisjes en ecu jongen, nadat zij nn tien maanden geleden ook een tweeling heeft ter wereld gebragt, alzoo binnen een jaar tijd vijf kinderen. Elberfeld, 11 Augustus 1865, geteekeudKarl. Frankholz In de provincie Luik heeft eene hoos de v recselijksle verwoestingen le weeg gebragt. Geheele lanen van zwaar geboomte zijn vernield. In de omstreken van Theox zijn bijna alle groole hoornen Ier hoogte van 3 of 4 cl geknakt. Daken zijn afgeligl; huizen ingestort en personen, die zich op weg bevonden, werden herhaaldelijk omhoog ge worpen. Er zijn tuinen waar geen hoom meer in den grond slaat Een ooggetuige zegt dat hij in een veld. waarin lachlig populieren stonden, twee en zestig daarvan bijna gelijktijdig heeft zien brekenin twee seconden lagen zij allen geveld. Hun val hragt slechts één enkelen slag te weeg. Almelo, 25 Aug. De fahrickstoestand iu Twenthc is hijzonder gunstig, de werkuren worden vermeerderd eu de daglonucii verhoogd, waardoor hier onder den arbei dersstand veel geld wordt verdiend en dat alles ten gevolge der verandering in den prijs der grondstof (k .L en). Leijden, 27 Aug. Elk menschenvriend zal ongelwijfeld met leedwezen vernemen, dat de verblijfplaats voor ontslagen jeugdige misdadigers alhier, met hare nevengebouwen, als: smederijtimmermanswerkplaats etc., eerstdaags in publieke veiling zal worden verkocht, zoodat eene inrigting, waarvan men zooveel goeds voorspelde en waardoor werkelijk goeds gesticht is, zal worden opgeheven. Als hoofdoorzaak van het niet slagen der commissie voor deze waarlijk philanthropische instelling is wel te beschouwen het ongelukkige »die eens steeltis altijd een dief," het vouroordeel tegen eenmaal in handen der justitie gevallen personen; als gevolg daarvan had de commissie te worstelen met een min gunstigen financielen toestand, die tot opheffing leidde van eene instelling, welke zulk een edel doel voor oogen had. - Zierikzee, 30 Aug. Naar wij vernemen is door ecuige landbouwers van Schouwen co Duivel,n»d, een adres gezonden aan Hoeren Gedeputeerde Stalen van Zee land. om maatregelen le nemen legen de zoo zeer gevreesde runderpest welke reeds in Holland heerschende isen gaarne huldigen wij dit denkbeeld; want, landbouwers raadpleegt de geschiedenis der vorige eeuw of kunt gij dit niet? Vraagt het den grijsaards in den lande welke verwoestingen deze veeziekte ook hier heeft le weeg gcbiagl; eu daarom ondersteunt als één man hel gewestelijk bestuur iu haar pogen, woest ieder op uwe eigene wijze voorziglig want weest er zeker van, zonder dit zal zij u verrassen en spoedig hier zijn, om «aangezien liet de besmellelijkstc en levens doodelijkslc van alle ve-ziekten is," onzen bloei- jenden veestapel te vernietigen. De gemecnUMii.nl alhier lirrfi eergisteren he stolen Orn den lieer Kok, liouldonderttijrer o[> hel insliluiit vuur jongens alhier, vuurluopig le heiaslcii incl de Ihans onvervulde betrekking van conrector en lector aan hel gymnasium, legen eene jaarwedde van 400 's jaars, en zulks tol de zaak van het onderwijs zal zij l geregeld Zierikzee, 31 Aug. Duur Burgemeester en Wel- houders is bekend gemaakt, dat de patcn Ihladcn voorliet loojieud dienstjaar ingevuld gereed liggen en Ier Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven tol en met 2 September a. s., met herinnering, dat zij, die hun palent niet in persoon komen afhalen, hetzelve worden le huis bezorgd door den deurwaarder der directe belastingen legen betaling van 10 cents. De lust tot landverhuizing naar Noord-Amerika begint zich, na het eindigen van den oorlog, in het voormalige 4de district weder te openbaren. Op den 23 dezer zijn een 60tal ingezeteneu vau Cailzand, Zuidzande, Schoondijke, Breskens, Hoofdplaat en IJzendijke scheep gegaan naar Antwerpen, om van daar naar hunne be stemming te vertrekken, en daar aangekomen, te trachten datgene te vinden wat de mecsten hunner hier te vergeefs zochten, n. 1. een goed bestaan. Binnen kort zullen zij nog door verscheidene anderen gevolgd worden. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld, zal de Heer Nadar met zijd monster-ballon de Géant in de tweede week van Sep tember zijn eerste opstijging alhier te lande bewerkstelligen. Wij laten hier eene beschrijving volgen vau dit reuzenge- vaarte waarvan de afmetingen in de acrostatische jaarboeken tot heden onbekend zijn. De Monster Ballon van 1837 toch, die de reis van Londen naar Weilburg deed, mat slechts 2500 kub. el inhoud, terwijl de Géant 6098 kub. el gas bevatten kan. De Géant bestaat uit twee ballons, die over elkander zijn gespannen, om de meest mogelijke hechtheid aan dit monster luchtschip te verschaffen. De grondstof bestaat uit witten taf van de beste kwaliteit en beide ballons zijn volmaakt aan elkander gelijk. Iedere ballon heeft 118 banen van 70 cl lengte bij 0.60 el breedte. Deze banen zijn geheel met de hand genaaid en dubbel gestikt. De Géaut kan en moet een gewigt van 90 kwintalen mede voeren. De totale hoogte bedraagt ongeveer 45 el. Voor de vervaar diging zijn noodig geweest 7000 el zijde tegen 7,/4 fr. de el. Het schuitje, dat 2.30 el hoog en 4 el breed is, heeft twee verdiepingen en is vervaardigd uit maanden werk, van onderen en ter zijde door twintig kabels omwoelddie be vestigd zijn aan den ijzeren ring van den ballon. Behalve de hut van den kapitein, waarin een bed van 75 duim breedte en waaronder eene afdeeling is voor de bagage, bevinden zich in het vertrek voor de reizigers drie boven elkander geplaatste slaapsteden, terwijl de vier overige afdee- lingen van het schuitje eene provisiekamer, een waschvertrek, een photographisoh atelier en eene drukkerij bevatten. De jongste brieven uit Konstautinopel, gedagteckeud 16 Augustas, melden dat de gezondheids-overheid van 8 tot 15 2478 aangiften van sterfgevallen had ontvangen; dit cijfer is echter volgens de erkentenis der overheid, ver beneden de werkelijkheid, en vermits in Konstautinopel geen burgerlijke stand bestaat, meent men zonder overdrijving het cijfer te kunnen verdubbelen. In de dagen van 12 en 13, was het aan tal sterfgevallen 800 a 1000 per dag. De lijders bezweken binnen den tijd van twee a drie uren. In weerwil der groole uitgaven van 14 ii 15 millioen door de Turksche regering besteed voor gezondheids maatregelen en ondersteuning vau behoeftige kranken, laat de geneeskundige dienst veel te wen- scheu over; vele ongelukkige zieken zijn door bloedverwanten en geneesheeren verlaten, bezweken; in de huizen vond men vele lijken in reeds gevorderden staat vau ontbinding: de ter aarde bestelling geschiedde zonder verificatie van het werkelijk overlijden, en somtijds zoo ondiep, dat zich dampen verspreiden die bij de heerschende hitte typhus en wel ligt pest kunnen veroorzaken. Het is te wenschcn dat iu het belang der open bare gezondheid en van den handel, de gezantschappen te Konstautinopel bij de Turksche regering ernstige vertoogeu indienen, opdat krachtige maatregelen genomen worden. Een der Londensche dagbladen de maritime feesten te Cherbourg besprekende, zegt, dat het vurig hoopt, dat deze vernieuwing van de vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland van langer duur moge zijn, vooral met het oog op de belangen der Europeschc beschaving. Het blad laat er echter onmiddellijk op volgen: Wij herinneren ons, hoe men omstreeks twee jaren geleden, een russische vloot te New-York, met de warmste vrieudschap ontving, en welk een onnatuurlijke, doch nogtans schijnbaar opregte sympathie men voor Rusland en Amerika aan den dag legde, toen het den opstand in Polen ging onderdrukken. Daar het niet waarschijnlijk is, dat de Russen en Amerikaneu ooit met elkander iu botsing zullen geraken over eenig punt, kunnen zij uit dien hoofde als natuurlijke bondgenootcn be schouwd worden, en dat is een bondgenootschap, waartegen noch Frankrijk, noch Engeland veel alleen zouden kunnen doen. In de dagen toen Fraukrijlc en Engeland voortdurend met elkander in oorlog waren, werd Rusland ter uaauvvernood als een Europeesch rijk beschouwd, en wat men nu de Vereeuigde Staten noemt, waren toen ter tijd Engelschc koloniën. Beiden, Rusland eu de Veréenigde Staten, zijn tot zeer geduchte inagtcn aangegroeid, en wanneer deze twee de handen in een slaan, dan kunnen zij alleen weerstaan worden, wauneer Engeland en Frankrijk van hunnen kant hetzelfde doen. Het zou ons leed doeu, wanneer de ontmoeting der Eugelsche cn Fransche vloot in de havcu van Cherbourg, eenige oorlog zuchtige beteekeuishad, maar, hoe vredelievend de demonstratie ook wezen moge, toont zij toch de mogelijkheid eencr hernieuwing daarvan op een nadrukkelijker schaal aan, ingeval zij onverhoopt noodig mogt zijn. Wanneer het op stuk vau zaken aankomt, gelooven wij dat zeer velen hier te lande liever Amerika dan Frankrijk, tot intiem bondgenoot hadden. Maar Engeland heeft bondgenooten op bet vaste land van Europa noodig, en er is geen natie in Europa, wier vriendschap ons zooveel voordeel kan aanbrengen als die van Frankrijk, terwijl Frankrijk van zijn kant ook bij niemands vriendschap zoo gebaat is als bij de onze. Evenwel, de vriendschap tusschen Engeland eu Fraukrijk, zoekt niets anders dan den vrede iu Europa, enz. Derhalve heeft de maritieme kommedic te Cherbourg niets anders ten doel gehad, dan om de wereld te toonendat Engeland cn Frankrijk geen katten zijn, om zonder handschoenen aan te pakken; vooral met het oog op Rusland en Amerika, voor wier rnagt en grootheid, Engeland en Frankrijk nog al eenigen eerbied schijnen te koesteren. In hel Zuiden van Amerika is liet nog maar treurig gesteld Virgiui is nog eene wildernis, en in Zuid Carolina zijn er noch levensmiddelen, noch le veld slaande oogsi He Zuidelijken zeggen ihans: Wij zijn bereid om weder iu de Unie Ie treden, doch men verge niet van ons le juichen over onze nederlaag, want wij kunnen niel deelcu in de vreugde uwer overwinning!" He dames van hel Noorden maken kleedereu eu verzamelen geld voor hunne ongelukkige zuslns in hel Zuiden. Al hel mogelijke word! dan nok aangewend urn eene volkomene verzoening te bewerken en al hel leed ie vergelen; maar de wreedheden aan heide zijden zijn le groot geweest, om o< il een hartelijk verkeer, zooals vroeger, le kunnen verwachten. Te New-York worden vier sloomhooien gemaakt waarmede men in ach! dagen den Oceaan zal kunnen oversteken. Me ex-koning van Napels, die zich nog altijd le Rome heviudl, is de hoofdleider der rooverbenden, die lhans zooveel gruwelen in lialie aauriglen. Ilij bezoldigt heil rijk, eu zijne hevelen worden zoo slipt mogelijk ten uitvoer gebragt. Het Suez kanaal is dan eindelijk voltooid, een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1