T Z1E8IKZEESCHE NIEUWSBODE. i II N°. 2255. 22sle Jaarg. Woensdag 16 Augustus 1865. 1 en de gd. gd: CHT i>, 1 Q jste Verjaardag Zierikzeeschen Kieuwsbode. Nieuwstijdingen. komen en bij its a 50 Cents in zake Ds. tegenstanders, j et veel talent d publiek met or en de andere waren van de enenopen en ontrent de aan- De afdrijvende loop der ge- een volmaakten J_ de gezondheid ;?1 i' die plaatselijke fj pijnen van den r spoedig genezen E zijn, noch hem eene krachtige 5 wanneer de e te vroegtijdige toe- in zijn I I ample Bas.) j zen als volgt; 13,50 ƒ20.50- I -13,85 - 20,95 grootste pot- l. Lalen gedrukte jke omstandig- f i. bekomen bij te te Zierikzee. j ilaat te Goes. 's Hertogen- Holloway''s I Laine. 71 niet raadge- f zich, per blief 11 :iii hunne bij- Hen abonneert zich: Iu Nederland, bij den üilgcver. Bij alle Boekliandelarcn en Postdirecteuren, tn Noord-AmoriUa bij J. QUINTÜS, le Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnemcnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf h30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. idvcrtentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. n n I >T n n n >3 )i it, in gelijke t zichdauk lijk Geslacht te meer j- F~ ijgende drank erkend iuwerij IIANN Z. Voor- hoogge- j| >3 MALZ- maagaandoe- p heeft o kan ik in >j UEd. dit p medcdeeling >3 dit heil- evelen." lares, BIANCHt. ÏS. E KATER. 'oortvliel bijH evrouw Sen. I iR-DlENST-| •kt. IENSTMEICj oordgouwe VAN DEN De Nieuwsbode is weder jarig voor de 2lste maal, en is dus zijn 22s,e levensjaar ingetreden een mooijen ouderdom voorwaar, maar hij is voor zijne jaren nog wat te klein, en boe zal hij grooter worden? Verleden jaar hadden wij ons gevleid dat bij dit jaar een schoot zoude gekregen hebben, zoo groot, dat ieder er van verbaasd zoude hebben gestaan maar mis gerekend; de heeren in den Haag hebben zijn groei belet. Wij dachten namelijk met zoo velen in den lande, dat bet zegel van de dagbladen en van de advcrtenliën zoude opgeheven zijn geworden, dat door de Regering was beloofd doch er waren groote heeren met kleine hoofden, die gemoedsbezwaar hadden om de drukpers van alle banden te ontdoen, zoo als in een consli- tutionelen Staat, waar vrijheid van drukpers bestaat, behoort. Nu kan de Nieuwsbode toch wel vergroot worden, dor.h niet dan met groote geldelijke opoffering van den Uitgever of met verhooging van het abonnement. Het eerste kan men niet vorderen, daar dit niet minder zoude bedragen dat p. m. /'700 per jaar, en dan zoude de Nieuwsbode nog niet meer vergroot kunnen worden, dan met twee kolommen druks. Ook voor die twee kolommen zou bet abonnement moeten verhoogd worden met een cent per nommer, dat voor de beide uitgaven per jaar zoude bedragen f 1,00, en daar zouden mogelijk velen tegen hebben. Om echter al bet mogelijke te doen 0111 meer te lezen te hebben voor betzelfde geld, beeft de Uit gever eene nieuwe duidelijke letter aangeschaft, die merkelijk kleiner is, dan de lettersoorten waar vroe ger de Nieuwsbode mede werd gedruktzoodat men evenveel te lezen beeft, dan of de Nieuwsbode was vergroot en met de oude letter gedrukt. Wij zullen alzoo maar voortgaan den Nieuwsbode uit te geven in bet oude formaat, lot zoo lang bet zegel is afgeschaftdat toch mogelijk in den loop van dit jaar wel plaats hebben zal. Over bet onbillijke van gezegelde dagbladen zullen wij niet uitweidendaar het couranten lezen eene vrijwillige daad is, en men dus eene vrijwillige be lasting betaalt. Geheel anders is bet met de adver- lenliënmen kan in de noodzakelijkheid komen om iels te adverteren, al is bet maar vragen een knecht of meid. Dus voor twee regels druks moet men 55 cent aan zegelregt betalen, dat onredelijk is. Wil men echter in alles gelijk handelen dan zouden de omroepers van elke roep zoowel 55 cent moeten betalen, dan men dit moet doen van eene advertentie. Vooral is het onredelijk dat men voor aanbeve lingenvan leden voor den Raad, enz. zegelregt moet betalen, daar toch niemand eenig voordeel beeft wie er lid wordt van de Tweede Kamer, Provinciale Stalen of van een Gemeente-raad. En daarmede zullen wij hopen in het volgende jaar van de zegelplaag af te wezen, om het publiek meer te lezen te kunnen geven voor weinig geld. Dus: Moedig weer maar voortgereden, Als nu ecn-en-twinlig jaar, Met wat boert en aardigheden, Ernst en scherst wat door malkaar, Want al is men groot of klein, 't Aas is, naar de monden zijn. Zijn er die wat anders willen, En meer houden van een brand, Of ligt van Urbanus Pillen, Of uen burgerlijken stand, Ook dit alles loopt er door, En ook branden komen voor. Die zit op zijn geld te turen, En daar soms geen raad meé weet, Zit te zuchten, dag en uren, En nog bang is dat bij eet, Ziet waar tienden bij den hoop, En waar kluiten zijn te koop. Dus, die wat beeft le verkoopen, Plaats een advertentie maar, Spoedig komen koopers loopen, Met de schijven bij malkaar, En men beeft het pas gemeld, Of men rammelt in het geld. Voor de kranken en de zwakken, Vindt men hulp in overvloed, Meer dan wel voor Ieege zakken, En voor een bedrukt gemoed Daarvoor was in ouden tijd, 't Reste de blijgeestigheid. Het ongeluk dezer dagen op den Matterhorn, een berg der Zwitsersche Alpen, voorgevallen, en waarbij vier menschen het leven verloren, is den 27sten julij door een gelijksoortig ge volgd. Twee jeugdige Engelschen, vergezeld van twee gidsen en drie pakdragers, beklommen den Monte Rosa. Toen het gezelschap aan den zoogenaamden „zadel" was gekomen, barstte eene sneeuwlawine los, stortte zich op de reizigers eu voerde dezen mede. De gidsen waren de eerste die zich redden, en ook onttrokken zij de twee Engelschen, welke reeds onder de sneeuw bedolven lagenaan den dood. Een der pakdragers werd, met een zwart gelaat, bewusteloos en naar het scheen zielloos voor den dag gehaald en met groote moeite tot be wustzijn teruggebragt. Een der beide andere pakdragers was zes voet diep in de sneeuw gezakt en den volgeuden morgen vond men zijn lijk. De touristen hadden zich niet bediend van "het touw, bij het bestijgen der Alpen van oudsher altoos gebruikelijk. Eene vreeselijke bijzonderheid is thans met betrekking tot het verongelukken der vier alpenbeklimmers op den Mat terhorn aan het licht gekomen. Alfred Meissner deelt haar mede in de Neue Freie Fr esse. Wij zullen zijn geheele verslag van den togt niet overnemen. De bijzonderheden verschillen wel eenigermate, maar de hoofd zaak is hetzelfde, tot op ecu punt na. »Men was, zoo schrijft Meissner, 80 ellen beneden den top, toen de gids Crozdie aan den jongen Douglas steeds de plaatsen gewezen waar deze zijn voet moets 'zetten, een gesmoorden kreet hoorde. De jeug dige lord was uitgegleden en had door den hevigen ruk aan het touw Haddow en Hudson omgetrokken. „De gansche rij stortte en rolde met ontzaggelijke snelheid voorwaarts, maar de drie achtersten, Taugwald, Whymper en de zoon van Taugwald, hadden zich nog op de been gehouden, en trachtten met hunne alpenstokken eene vaste positie te be komen. De oude Taugwald had zijne tegenwoordigheid van geest niet verloren; met de knieën zich klemmende aan een uitstekende rotspunt, gelukte het hem, het koord tweemaal om zijn regter pols te staan. Whijmper en de jonge Taugwald hielden eveneens tegen zooveel zij konden. iDtusscheu slingerden de vier voorsten in de ledige ruimte en trachtten vruchteloos met handen of voeten een steunpunt te vinden. Zij stortten verder en dieper en waren weldra achter een uitstekenden rotskant voor de oogen der drie laatsten verdwenen. Zoo ging er misschien eene minuut voorbij, gedurende welke ook de drie als langs een steil torendak naar een afgrond werden gesleurd. Iutusschen sneed het touw de pols van den oudsten Taugwald door, daar de gansche last van de vier hangende en wild om zich heen grijpende personen er aan hing; de huid werd hem van de hand gestroopt als eene handschoen die men omkeert. En nog altijd stortten zij dieper en gelukte het hun niet een steunpunt te vinden. De kracht ontzonk Taagwald; de smart, die zijn half verbrijzelde arm hem ver oorzaakte, maakte hem bijna zinneloos en hij moet toen ge roepen hebbende voorsten slepen ons allen met zich mede, wij zijn verloren! Op dat oogenblik brak het touw of heeft het mes dat achter Taugwalds rug werd uitgetrokken, het doorsneden? De vier aan het touw hangende voor dat oogenblik onzigtbare personen stortten in de diepte. Slechts twee werden er zigtbaar. Zij vielen bij herhaling op uitstekeode punten, gleden er weder af en stortten verder. Eindelijk bleven zij liggen op een sneeuw veld, vier duizend voet beneden de plek, waar dat vreesselijk tooneel had plaats gegrepen. De drie waren gered. Zij zetten de reis voort door het stuk touw, dat hun gebleven was, aan de rotspunten te bevestigen en zich op die wijze naar beneden te laten. Des avonds, konden zij op een sneeuwveld uitrusten. Whymper had gedurende al dien tijd geen woord gesproken. Het verwondert mij niet dat de Eugelschman zijue spraak verloren had na hetgeen hij doorleefd en aanschouwd had. Het moge waar zijn dat de hulp, die hij op dat schrikkelijk oogenblik zich zeiven verleend had, een regt was, en de snede in het touw slechts eene amputatie, die alleen afsneed wat reeds den dood was gewijd en voor dezen prijs redde wat nog te redden was; toch blijft die daad eene vreeselijke en de verantwoor delijkheid voor het geweten moet een mensch het verstand bijna doen verliezen. Toen Whymper te Interlaken kwam was hij bijna onkenbaar voor hen, die vroeger met hem omgingen. De zwitsersche bladen zullen het ontkennen, dat het touw is doorgesneden en blijven volhouden dat het gebroken is. Toch ligt dit treurspel, dat aan den rand des afgronds te midden van de eeuwige sneeuw en ijs gespeeld werd, verre huiten het be reik van den menscbelijken regter." KwoIIe, 11 Aug. De ziekte onder de varkensin deze gemeente en Zwollerkerspel is in de laatste dagen op onrust barende wijze toegenomen. Er is geen landbouwer meer die zeggen kan ouder zijn varkens geene zieken te hebben. De ziekte schijnt voor andere varkens besmettelijk te zijn, althans de ondervinding heeft geleerd, dat op die schotten of stallen daar varkens aangetast werden, ten slotte allen de ziekte kregen. Zulks maakt dan ook dat de landbouwers die voor 't moment tot alle prijzen van de hand doen, daar ze in de tegenwoordige omstandigheden ook den geringsten prijs eene winst noemen, omdat zij geen uur verzekerd zijn van het leven of gezondheid hunner varkens. Werkendam13 Aug. Donderdag 11. had op de stoombagger-machine welke men aan de Deneplaat bezigt, het volgende droevig ongeluk plaatsDe machinist B. genaamd en geplaatst op genoemde machine werd terwij! hij in de machine kamer het een of ander verrigtte op het onverwachtst door het jagtwiel aan de kleederen gepakt en alzoo 3 a 4 keeren om den spil geslingerd; een kleine jongeu, welke zich toevallig aldaar aan boord bevond en den machinist in doodsgevaar ziende, had de tegenwoordigheid van geest de machine te stoppen en toen men de ongelukkige van genoemd wiel los had gemaakt, bleek het dat hij zware verwondingen aan het hoofd had bekomen en de beenen geheel verlamd en gevoelloos zijn; men vreest voor het behoud van zijn leven. Het prov. hof van Nooid-Braband heeft heden den hoofd onderwijzer K. uit Overlangel schuldig verklaard aan onzedelijke aanrandingen en veroordeeld, tot 12 jaren tuchthuisstraf. Zierikzee, 14 Aug. Jl. Zaturdag avond, omstreeks 9 ure, brak binnen deze stad een hevige brand uit, in eene groote schuur, in de Hooge Moolenstraat, toebehoorende aan S. van de Velde. Deze schuurwaarvan het eeue gedeelte gevuld was met vlas van de Heeren de Boes van der Vliet en het andere met veldvruchten van genoemden van de Veldeis met bijna al het zich daarin bevindende, een prooi der vlammen geworden. Het mogt der ijverige brandweer, die spoedig op de plaats des onheils was, gelukken spoedig den brand meester te worden eu alzoo bet daarachter staande woonhuis eu de belendende schuren te behouden. De schuur met het zich daarin bevindende van S. van de Velde is verzekerd in de maatschappij Archimedes te Delft. De oorzaak van den brand is onbekend; de justitie doét onderzoek. Met ingang van den 1 September a. s. is de officier van gezondheid 2de klasse M. C. Buijze, op Zr. Ms. schroefstoomschip Aart van Nes geplaatst. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Oosterland de Heer A. van der Have. Men leest het volgende in de Köln. Z/g.i De cholera neemt in Italië zoowel als in Europisch Turkije toe en men zou zeker wèl doenwanneer men in de groote steden van DuitschlandFrankrijk en Engeland (ook in ons land. Red.) zoodanige maatregelen en voorzorg wilde nemenwelke de we tenschap op grond van ondervinding, niet de blinde vrees, aan de hand geeft. Wij bedoelen: de verwijdering van alle onrein heden in de stratenvan de dikke lucht in de huizenvan drinkwater, dat door de nabijheid van vergiftigde plaatsen be dorven is en van ongezonde, onrijpe voedingsmiddelen. Vooral herinnere men zich wat door Beijersche geneeskundigen betref fende de cholera en hare oorzaken te Neurenberg en Munchen is medegedeeld, en wat zij tot verhoeding dezer ziekte aange raden hebben. Het zou zeker zeer dwaas zijn, wanneer men het gevaar wilde overdrijvenhet betaamt echter de regeringen van alle beschaafde landen bij tijds te doen wat gedaan kan worden om den kleinmoedigen den doodelijken angst te besparen en menschenlevens te behoedenvoor zoover wetenschap en openbare maatregelen van gezondheid dit vermogen. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat te Kapelle a/d IJssel 213 aardappelen zijn gerooid van één stronk. Te Tholen is door de heeren mr. C. J. Pické, mr. T. A. Wagtho en VV. J. M. de Visser eene stoombootmaatschappij opgerigt, waarvan de statuten aan den koning ter goedkeuring zijn aangeboden. Deze maatschappij heeft ten doel eene stoom boot voor goederen en passagiers tusschen Tholen en Rotterdam te doen varen. Het geregtshof te Memel heeft een aanzienlijk rceder, een algemeen geacht man, veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf en 2000 thaler boete, omdat hij in overleg met den kapitein en den stuurman van een zijner schepen last gegeven had dit schip te doen zinken. De kapitein is tot vijf jaren tuchthuis en 1000 thaler en de stuurman tot drie jaren en 500 thaler boete veroordeeld, met bepaling dat hun straftijd verlengd zal worden, wanneer de boete niet op den behoorlijken tijd betaald is. De timmermantegen wien vroeger eene vervolging is ingesteld, was vrijgesproken. - Op de stoomboot Ohio van Londen naar Amerika kwamen dezer dagen drie dames om. Een van haar was te digt de machine genaderd en werd door een der raderen gegrepen en onmiddellijk verbrijzeld. De twee anderen hadden haar nog willen reddenmaar ondergingen hetzelfde lot vóór dat de machinist de machine, die in volle gang was, had kunnen doen stilstaan. Zierikzee 15 Aug. Heden is in de gazfabriek alhier broeijing in het magazijn der steenkolen ontdekt; bijna 4000 mudden zijn daarin aanwezig. Men is bezig dezelve daaruit te halen, terwijl eene brandspuit met het benoodigde personeel gereed staat, om bij mogelijke brand direct hulp te verleenen. GEMENGDE BEBIGTEN. Benoodigd le M Een zadelmakers leerling, van goed zedelijk gedrag en filiaal drank vrij. Zie, dat is kluchtigde leerlingen komen er onbesproken van gedrag en worden er bedorven door de knechts. Wil dus die meester goede leerlingen hebben, dan diende bij betere knechts aan te schaffendoch een baas die zijn vak niet kan, beeft niet veel Ie zeggen over bekwame knechts, en de jongens moeten bet bekoopen, die altijd de schuld krijgen. Gelost te Groede een zeilschip voor rekening van een ridder, en zal spoedig op avontuur uitgaan Te Za. zoekt iemand naar een baantje en kan maar niets vast krijgen en nu zingt men Er loopt bier rond een somber man, Die geen bediening krijgen kan, En veertig vrienden heeft bij maar, Die voor hem loopen bier en daar. Reeds jaren lang beeft bij gezocht, Hoe wel bet hem niet baten mogt; Dus, mager rentenier, uw lot Is zoo, dal men meest met uw spot En is er raad bij hem aan buis, Dan maken zij, doch per abuis, Een plan, soms bij een glaasje wijn, Wie er lid van den Raad moet zijn. Ook zijn complot werkt veel voor hem. Om ook te krijgen eens een stem, Doch nooit kreeg hij er toch genoeg, Hoe men ook liep, en boe men vroeg. Dan dwingen zij den ambachtsman, En zeggen: „doet toch wat gij kan, Om die, of die, boe bet ook gaat, Niet te herkiezen voor den Raad. Neen! kiest met ons een kundig man, Die wel geen postje krijgen kon, Maar iu den Raad daar is bij goed, Omdat men daar niet vee! in doel!" En als de bus geopend wordt, En zoo liet moet, wordt uitgestort. Dan zitten zij er altijd bij. Als met bun monden vol met brij Zij denken dat bet niet regt gaat, Met leden kiezen voor den Raad; Maar zeker denken zij gewis, Dat zóó zij zijn, een ander is. Te Kreuningen is bet zaak een oog in 'l zeil le houden op een vreemde gast, en vooral op zatur dag avond. Ja Hij kwam toen in 'l Fortuintje, Met Mietje aan zijn baud, Hij streelde toen baar kruintje, En baar aan allo kant En alles ging goed naar baar zin, Want 't meisje bad een slokje in. Te K wordt er gezongen: O! boer pas op uw tellen, Een vos is toch zoo leep, Want zoudl gij niet ontstellen, i Als hij uw kipjes greep?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1