T Zaturdag 12 Augustus 1805. 2 Is,e Jaarg. No. 2252. Heeren Geabonneerden, Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. ZlËRIkZEESCllE NIEUWSBODE f503,578 - 25,000 - 23,700 Hen abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Roekliandelaren en Postdirecteuren In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, le Grand Rapids, Slaal Michigan. Abonnemcnts-Prljs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. idvertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Adverlenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureaus Zierikzee, Hock van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. 409,265 *"lgl legen die hun Abonnementsgeld van 1 Julij en vroeger no" niet hebben voldaan, worden verzocht hetzelve ten spoedigste in een postwissel over le zenden, ten einde geenc staking in de toezending dezer Courant te ondervinden. Londen, 5 Aug. De herhaalde storingen op den trans atlantische.!! kabel hebben veel ongerustheid te weeg gebragt. De secretaris der telegraaf-raaatschappij heeft zich tot den Heer Glaisher, van het observatorium te Greenwich, gewend, om te weten of de laatste storm welligt daarop van iuvloed had kannen zijn Het antwoord hierop luidde dat dit allezins mo gelijk was. In dit gevoelen werd men vervolgens versterkt door den sterrekundige Airy, die aantoonde dat ook de laatste mag netische storm van buitengewonen invloed is geweest op den electrischcn toestand der aarde; doch deze opmerking werd nog niet voldoende geacht tot de kennis der juiste oorzaak, waardoor het geleidende vermogen van den draad sedert gisteren geheel heeft opgehoudentenzij de buitengewoon hevige magnetische stroomingeh die hier tot gisteren voormiddag geobserveerd zijn, met dezelfde hevigheid in de Atlantische Zee plaats hadden. In dit laatste geval zou, volgens het gevoelen van Airy, op dat oogenblik niet langs den kabel getelegrafeerd kunnen worden. Een deskundige geeft de volgende beschrijving vau de veeziekte die thans in Engeland heerscht: De eerste verschijnselen van de ziekte loopen uiteen, naarmate de hevigheid van den aanval, en of de ziekte haar oorsprong neemt in de verterings- dan wel in de ademhalingsvermogens. Zoodra het beest is aangetast, weigert het alle voedsel, eu in de meeste govalleu zelfs water. Het herkaauwen houdt op, de kop buigt lusteloos neer en de ooren liggen in den nek. Indien men het tracht in beweging te brengen, blijkt het, dat de kracht gewekeuis en dat het beest moeite heeft om zelfs te blijven staan. De huid is hier en daar heet en voornamelijk bij het achterdeel van het ligchaamdie heete deelen beginnen spoedig te zweeten en wel zoodanig, dat de huid sterk wordt aangetast. De haren gaan opstaau, voornamelijk op den nek, de schouders en den rug. De uiterste deelen zijn koud, zelfs bij den aanvang der ziekte, en later wordt de hitte vervangen door koiide. De oogen zijn sterk aangedaan, terwijl eene waterachtige zelfstan digheid steeds uit de neusgaten loopt. De bek is heet en rood en hierdoor gevlekt. Het beest looit onophoudelijk, waaruit blijkt, dat het inwendig veel pijn lijdt. De pols is zwak, ja naau- welijks voelbaar, behalve nabij het hart. De ziekte gaat meestal vergezeld van diarrhée, die in dys- senterie ontaart. Indien de ziekte eene doodelijke wending neemt, wordt het ligchaam kilkoud, de ademhaling korter eu korter, de bloedontlastingen nemen toe, en niet zelden zakt het beest 12 uren na den aanval ineen, om niet weder op te staan; in andere gevallen biedt het 6 a 8 dagen weerstand; genezing behoort tot de allerzcddzaauiste gevallen. Weenen, 4 Aug. Ten gevolge eener onvoorzigtigheid begaan door een knaapje ontstond gisteren brand te Klein Pöchlarn, waardoor 86 woningen iu den asch werden gelegd. Tijdens den brand hoorde men het geschrei van een zuigeling, diende ver schrikte bewoners van het brandende huis hadden achtergelaten. Een der aanwezigen trad onverschrokken door de vlammen en redde de kleine. Naauwelijks had hij die menschlievende daad verrigt of hij onttrok zich aan de dankbetuiging der bloedver wanten van het geredde kind, zoodat zijn "naam onbekend is gebleven. Tc Wittenberg is nu het standbeeld vau Philippus Me- lanchton naast dat van Luther geplaatst. Het zal in het laatst van September e. k. plegtig onthuld worden. Een telegram uit Weenen aan de Köln. Zeit. zegt, dat koning Leopold van Belgie van de regering afstand zal doen ten behoeve van den hertog van Brabant. Gouda, 4 Aug Heden morgen vroeg werd liicr op eene der stadsgrachten een manspersoon in zicl- loogenden toestand gevondende sporen bloed, die zich een cinihvcgs uitstrekten deden al spoedig vermoeden, dal hij hel slagtoffer was geworden van cone of andere vechtpartij hij gelegenheid der kermis. Nadat hij den geest had gegeven, is zijn lijk Ier gereglclijkc schouwing naar hel {gasthuis vervoerd, waar is gebleken dal de vcrslagcnc een messteek in den rug had hekomen f)e dader is nog onbekend. 9 Aug. De vermoedelijke dader van den alhier in den nacht van Zondag op Maandag jl. gepleegden moord, wanivan wij hieikoveu melding maakten, en omtrent wion zoo weinig aanwijzing was, is door de onvermoeide pogingen van onzen commissaris van politic den lieer A F. Reukman, in dcgemeente Zeven huizen gearresteerd en alhier gevankelijk ovcrgcbragl Hij is een boerenarbeider, genaamd Johannes Ver woerd en 27 jaren oud. Amersfoort, 6 Aug. Heden namiddagten 5 ure sloegen in het kamp bij Zeisthetwelk door de mineurs en sapeurs is betrokkeneensklaps de vlammen uit de tent van den lui tenant adjudant, die geheel is afgebrand. Daar niet genoeg water aanwezig was, heeft men door het werpen van zand belet dat de brand zich aan de andere tenten mededeelde. Rreda, 6 Aug. Bij den laatstcn hoogen waterstand ver toonde zich nabij den molen oodcr het gehucht Zelden Effen zulk eene onafzienbare meuigle sprinkhanen, dat men die met het oogstvat kon opscheppen en met eenen handwagen ver voerde. Hulst, 8 Aug. Op Zondag den 27 «lezer zal te «lezer slede een luisterrijk festival plaats hebben, waaraan H «niizijkg«'zelscbappen zullen deelnemen, onder anderen ook Jacoba van Beijeren uit Goes De overige zijn meest allen uil bet naburige België. Sas-van-Gent 9 Aug. Het gegronde voor uilzigt beslaat, om nog dit jaar den spoorweg van Gent lot Selzaete voltooid lo zien, althans wordt daaraan met alle krnchl gewerkt. Dat deze en om omliggende gemeenten daaibij groot belang hebben, behoeft wel niet gezegd le worden, alzoo Selzaete slechts een groot kwartier uurs van hier is gelegen. Bij doortrekking later van de lijn tol Neuzen, waar voor mede concessie is verleend, verwachten wij dat «leze zoo stille en neringlooze plaats daardoor meer welvaart en vertier zal erlangen, waarnaar door de ingezetenen jaren lang zoo vurig verlangd werd. ZierikzeeII Aug. Ouze hooggeschatte vroegere leeraar, Br. J. Ticklerpredikant te Leiden, overleed jl. Dings dag zeer plotseling. Bij gelegenheid der BOjarige gedachtenis viering van Da. G. C. Broogleever Fortuijnop jl. Zondag, onverwachts naar deze stad gekomen, ten einde deu jubelaris (zijnen vroegeren ambtgenoot alhier) te verrassen, vertrok Z. W.Eerw. jl. Dingsdag wederom naar zijne standplaats. Op zijne reia derwaarts, aan boord der stoomboot naar Rotterdam, werd Z.W.Eerw. door eene beroerte getroffen, welke ten gevolge had, dat hij in stervenden toestand te Rotterdam aankwam en aldaar weinige uren later overleed. Het treffende en onverwachte van zijn overlijden moge in het bijzonder zijne familie-betrekkingen treffen niet minder zijne talrijke vrienden en vereerders in deze gemeente, die den werk- zamen en godsdienstigen man hoogschatten, en die voorzeker zijne nagedachtenis in eere zullen houden. De Midd. Cl. deelt mede, dat de flotille van de Vereenigde Staten onze en uaburige zeehavens bezoekt, ten einde bekend te worden met die zeegaten, waarin de amerikaansche vloot bij een eventuelen oorlog met Frankrijk en Engeland iu tijd van nood zou kunnen binnenloopen. Als een bewijs dat de pachtprijzen van landerijen ook in Noord-Beveland veel gestegen zijn, deelt men aan de Midd. Ct. mede dat de eigendommen van den polder Oud-Noord-Beveland, onder de gemeente Colijnsplaat, en bestaande uit perceelen dijk, bouw- en weiland, uitgeslagen putten, rietveld enz., Vrijdag in het openbaar en in perceelen voor een tijdvak van 14 jaren zijn verpacht, zonder de onkosten, voor ƒ3587, waaronder ƒ492 voor uitgeslagen putten, rietveld enz., per jaar. Bij de vorige verpachting in 1850 of 1851 bragten deze bezittingen maar op ƒ2094.20, waaronder ƒ44.20 voor gemelde uitgeslagen putten enz., en toen reeds was de pachtprijs in vergelijking van vroeger, aanmerkelijk gestegen. Bij den gemeente-raad te Middelburg is een voorstel ingekomen met het oog op de wijziging der gemeente-wet om aan gedeputeerde staten voor te dragen le willen bevorderen, dat het rijk aan die gemeente eene subsidie verleene van ƒ30,000 of dat anders Middelburg worde opgenomen in de uitzonderings wetten, met vergunning tot heffing eener belasting op het ge maal en vervolgeus zich te wenden tot de ministers van biti- nenlandsche zaken en van finantien met verzoek om eene commissie uit den raad te willen afwachten, ter nadere bespreking van dit gewigtig onderwerp. De beslissing over dit voorstel is aangehouden tot eene volgende vergadering. De fransche dagbladeu deelen thans eenige bijzonderheden mede omtrent den moord die op 17 Maart te Le Favril, een dorp bij Landreeies gelegen, heeft plaats gehad, welke de verhooren thans hebben aan het licht gebragt. Van een gezin Largillière geheeten, bestaande uit zes personen, werden er vijf met dezelfde bijl om het leven gebragt, terwijl de moeder van het gezin, hoe vreesselijk ook verminkt, in het leven behouden bleef. De moordenaar is de man van haar zuster, zekere Manesse, welke door de justitie op zware vermoedens werd in hechtenis genomen, en nu tot bekentenis van zijne misdaad gekomen is. Hij heeft zich eerst op den man des huizes geworpen, die in den stal nog eenigen arbeid verrigtte, en verbrijzelde hem het hoofd. Dit deed hij ook den zoon en de dochter, die ter hulp waren gesueld alsmede eene zuster die met haar inwoonde. Vervolgens trof hij de moeder in de huiskamer en bragt deze geweldige slagen toe, waaronder zij, deerlijk verminkt, nederzeeg, doch in het leven behouden bleef. Geen half uur nadat de booswicht zijn wanbedrijf had volvoerd, bevond hij zich in eene herberg, en daarop grondde hij zich langen tijd, om tegenover den regter zijn onschuld te beweren. Het vreemde bij den moord was dat men hoegenaamd geen diefstal ontdekte, doch nu is het gebleken dat deze werd verrigt met het oog op de nalatenschap, als zijnde de moordenaar de naaste erfgenaam. Het hof te Douai heeft in zijne zitting van 5 Augustus hem ter dood veroordeeld. De Fays deelt den volgenden zonderlingen zelfmoord mede; Mevrouw de P., 65 jaar oud, was vroeger in het bezit geweest van een aanzienlijk fortuin. Hare salons werden druk bezocht door de groote wereld. Na den dood van haar echtgenoot was zij echter door verkeerde speculatien en processen zoover gebragt, dat zij thans slechts een zeer klein vermogen bezat, en zeer armelijk leefde. Voor eenigen tijd maakte zij haar kapitaal te gelde. Zij huurde een appartement dat zij liet meubelen even als hare voormalige salons; nam een knecht wien zij liverei gaf en toen de avond was gekomen, liet zij al de lichten aansteken en gelastte hem de deuren telkens te openen en personen uit de aanzienlijkste kringen aan te kondigen. De knecht deed wat hem bevolen was en noemde met luider stem de genoodigden, wier namen aan een lang vervlogen tijdperk herinnerden. Mevrouw de P. stoud telkens op en ontving hare denkbeeldige bezoekers, die lang na middernacht afscheid van haar namen. Daarop zond zij den livereibediende naar het kamertje, dat hij in het zelfde huis bewoonde, en toen hij den volgenden morgen zijne meesteres bezocht, vond hij deze door kolendamp gestikt in een leunstoel. Zij had een einde aan haar leven gemaakt. Bij eigenhandig testament had zij beschikt over het weinige dat zij nog bezat ten voordeele eener arme familie, die hetzelfde huis bewoonde GEMENGDE BERIGTEN. Te K. moest iemand geenc appelen en peren in den vroegen morgen komen plukken in de boom- gaards van anderen, en die veikoopen, want dat slaat leclijk van een man, die zonder dal wel leven kan. Ken gewezen meelzak te X zal weldra weder een molen koopen, maar, even als vroeger, zullen de cenleti ontbrekenMet de Guessche kennis zal men voor hem koopen ceu draai-molenlje van een kwartje, en dat zal men hein ten geschenke geven zonder hypotheek er op, en dan kan hij aan het draaijen. Dus, het geluk is nog niet uil dc wereld. I)e toestand van Jefferson Davis is van dien aard, dat hij niet lang meer leven kan. Hij kwijnt geheel weg en is nooit alleenli ij is altijd omringd van soldaten die hein zoo veel plagen als mogelijk is. Niet minder dan aoderhali inillioen guldens heeft de New-York Herald aan correspondenlickosten be taald gedurende deu Amcrikaaiisclieu oorlog De instructien der correspondenten waren alles te zien, alles te welen en op geen kosten te zien om hunne hcrigten met den meeslen spoed te verzenden. Zij hadden een vorstelijk leven, maar één is er op liet slagveld gedood, twee zijn van vcruiocijenisscn ge storven, zes zijn er gewond, cn acht zijn er krijgs gevangen gemaakt, waarvan er een 14 maanden in een donker hok is opgesloten geweest, inel 5 dieven cn 2 moordenaars. Op de vloot heeft er een 27 zeegevechten bijgewoond, en zes wouden bekomen. Tc Caberon heeft ecu niet herkozen lid van den gemeente raad zich verdronken, daar hij die miskenning niet verduren kon, en liever een einde aan zijn leven maakte, dan te leven zonder lid vau den raad te zijn. Ken smid te Za. heeft hel nu voor de vijfde keer gewaagd, om de hand van een meisje te vragen, dat weder mislukt iseu nu zingt inen Wel man 1 liet meisje dal gij mint Is tot u toch niet gezind Dusinel al uw plannen maken Zuil gij tot uw duel niet raken. Smiilje neen iict zal niet gaan Dien spijker op den kop te slaan Want line gij 't wendt cn hoe gij 'l stuurt, Het is uw eigen vel geschuurd. Hel praalzuchtige mannetje te Kruiningen wordt aangeraden, zijne babbeltong wat stil le houden anders zal hij nog gepakliuisd worden, tol gioot genoegen van velen want Gij weel altijd veel van een ander Uw eigen fouten ziet gij niet Gij zult, ai zijl gij nog zoo schrander, Uw zelf nog brengen in 'l verdriet. Wees toch zoo trotsch niet op ttw eigen Gij wordt in eiken stand gehaat Uw loon zult gij nog verder krijgen Zoo als het inel veel praters gaat. Afschafflngs-li ttcratuur. Te Assen bij C. van Gorcuiü Braaksma heeft dezer dagen het licht gezien een goed geschreven Verhaal van den moord in de nabijheid van het huis ter Heide in de gemeente Norg, gepleegd op den persoon van Johannes Arnoldus Stieber, door de kolonisten Johanues Wilhelmus Alexander de Mooi cn Johan Koenraad van Schenk op 24 Februarij 11. De schuldigen zijn achterhaald, vervolgd en ter dood veroordeeld. Of het door hen aan Z. M. den Koning gerigte verzoek om gratie is of zal worden ingewilligd is ons onbekend. Wij vestigen liever het oog op het leven van den vcrslagene. Na een verblijf van 2 x/2 jaar te Veenhuizen, dacht hij als een vrij man in de maatschappij terug te keeren. In den avond van den 23 Februarij had de magazijnmeester hem de ƒ37.39 toegeteld, die voor hem in de spaarbank stonden, en op den morgen van den 24n werd hem, op last van den onder-directeur, door den zaal-opziener het bedrag zijner uitgaanskas ter hand gesteld, zijnde f 30.71 Het was de begeerte naar het geld, welke de beide genoemde veroordeelden tot den moord aanzette, die kort daarna, helaas op de koel bloedigste wijze op een weerloos slagtoffer werd volbragt. Maar wie was die Johannes Arnoldus Stieber, die ongeveer zeven ure des morgens het gebouw verliet, dragende op zij a rug een pak met goed en in zijn hand een afgeschilden stok? Ziehier wat wij daarvan in het bovengemelde verhaal lezen „'tis Johannes Arnoldus Stieber, op 18 April 1814 te Doesburg geboren, ongehuwd, van beroep vormer in ijzergieterijen, en dat werk, 't welk hij, zoo men verzekert, zeer goed verstond, vroeger uitgeoefend hebbende te Groningen en te Hoogezand. Voor deu tweeden keer kwam hij te Veenhuizen, en wel op den 23n Junij 1862 en thans keert hij, als vrij man, in het gewone leven terug. En wat bragt die koappe arbeider binnen die muren? Daar gaat een jongeling, met den blos der gezondheid op de wangen, met levenslust in het vonkelend oog gij ziet hem over een paar jaar weder en herkent hem niet. Zijn gelaat is verbleekt, verdierlijkt, en gij wendt u met afschuw van hem af. Elders leert gij iemand kennen, wiens goedig wezen u inneemt, wiens verstand uwe bewondering wekt, wiens geestigheid u boeit gij ontmoet hem een paar jaar later weder en zijn oogen zijn wild, zijn geest is verstompt, zijne taal walgt. Gij hoort hem, met een gevoel van medelijden en verachting. Ginds rust uw oog met welgevallen op het gezin van een arbeider. Hij is vrolijk en werkt met lust en zijne hand wordt gezocht. In zijne kleine woning is het rein. Hij eet met vrouw en kinderen het dagelijksch brood in tevredenheid, want het is eerlijk verdiend eenige jaren later gaat gij weder langs die woning, ééns des geluks, nu der ellende. In gescheurde kleederen gaat hijin lompen zijne kinderen. Zijne vrouw kwijnt als een bloem, van den stengel gerukt. De werkman is een luiaard, een ballast in de maatschappij geworden. Ruw is zijne taal hij vloekt. Hij mishandeld zijne vronw. Zijne kinderen, die hij eens zoo lief had, vertrapt hij. Hier rust uw blik met diepen eerbied op een man, die wonderen deed van dapperheid, daarom geëerd en vereerd werd en overal welkom was eenigen tijd later wijst men op hem als een uitvaagsel des menschdoms en een enkele slechts beklaagt hem. Wie heeft dat alles verwoest, vernield wie draagt van alles de omzettende bloedschuld? De sterke drank. Bat is het helsche vocht, 't welk de gezondheid rooft, het verstand benevelt, de kracht verwoest. Bat veroudert, iu korte jaren, de jonkheid, dat maakt het goede hart tooruig, dat verlamt de sterke hand des werkmans, dat verlaagt den dappere tot een lafaard. Bie verschrikkelijke vijand van den mensch, was ook de verderver geweest van den man, die daar uit het gesticht komt, van den, voor den tweeden keer, ontslagen kolonist van Johannes Arnoldus Stieber. Bie vijand onderwiep den bekwamen werkman aan zijue dwingelandij en bragt hem uit de vrije werkplaats in de Koloniën tot twee maal toe." Het verhaal is zeer lezenswaard, beslaat 24 bladz. compres gedrukt, kost 10 cents; bij getallen wel ligt minder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1