T 2226. Zaturdag 22 186». 2!ste Jaarg. Nieuwstijdingen. JTrutdiirij(ft. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE ondags llemslnd lusschcu liiigsibgs, ags ure. hel Ha- het besle (erkend <!e spijs. iler goeil zijn, zijn :l gebruik, llecreu Tcepe. Sanlenkolff, Hoofd steeg, ijsscl en Zn. gaaij. Ct. (1) jaren niet e Zierikzee den Heer lijkc jaren iljet, voor- iliger J. J. g zich ook e verzegeld wachte aaksels brengen. nde werden ceu middel gesteldheid zen. tol dat sclie Pillen n best ge- g de liart- ligcliaam, 'sleldheden liet gestel ngt zonder liet grootc ■ker. de in er liet lig- ?esriiiddelcn •ay Pillen, als volgt; 50 20.50. 85-20.95. P, die niet f en, benoo- den. ff Elf en abonneert zich: tri Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord Amerika bij J QOINTUS, te Grand Rapid,, Slaat Michigan. Abonnements-Prljs: Voon BRIBE DITtlVK. Voor 3 maandenf 1'30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3.90. Verse li ij nt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertcntlën: 10 cent voor eiken regel. Zcgcircgl voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. Bureaux Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Londen, 10 Julij Aangaande de ongeregeldheden, bij gelegenheid der verkiezingen gepleegd, meldt men deze koddige bijzonderheid, dat in Carlisle de candidaat Lawson door zijne tegenstanders met roet werd besmeerd, tot dat hij er als een neger uitzag. In Wiltshire wierp men elkander met doodc ko nijnen, minder gevaarlijk voor het leven der strijdenden, dan voor hunne reukzenuwen. In Kings Lynn ging het ernstiger toe: de conservatieve candidaat, majoor Walpole, werd meteen knuppel tegen den grond geslagen. In Chettenham werd een jong ambachtsman, die op de gezondheid dronk van den con servatieven kolonel Berkeley, door een ander met een pistool schot gedood. De uitslag der verkiezingen in Engeland blijft tot dusverre gunstig voor de" liberalen. In het geheel hebben zij een elftal stemmen gewonnen. De 500 personen, welke de Great Eastern aan boord heeft, worden verdeeld in 150 matrozen en hunne^officieren179 stokers en machinisten, 44- hofmeesters, bedienden, enz. en ongeveer 100 werklieden met hunne opzieners en deskundigen, die met het afrollen van den kabel zijn belast. Voorts heeft men aan boord ecne menigte ganzen en hoenders, 13 ossen, verscheidene melkgevende koeijen, 100 schapen, verscheidene varkens eu een grooten voorraad groenten. De deugdelijkheid van den kabel laat overigens niets te wenschen over; des mor gens vroeg en des avonds wordt over de geheele lengte (2500 mijlen) geteltgraphecrd. Meer dan vier woorden per minuut heeft men tot dusver niet kunnen seinen, zelfs met den Varley-toestel. Op elke vijftig mijlen, dat de kabel is nedergelatenzal naar den vasten wal worden getelegrapheerd. Wanneer de Great Eastern niet door tegenwind uit zijn regten koers wordt gebragt, zal men waarschijnlijk 20 pCt. van de kabellengte kunnen be sparen, terwijl bij ongunstige# wind welligt tot de laatste el toe zal moeten worden gebruikt. Men hoopt dat het schip aan staanden woensdag te Valenlia zal aankomen en den volgenden dag, met de Terrible, Sphinx en Hawk, de groote reis zal aanvaarden. Omtrent het lot van den Heer Moens, een effectenhandelaar uit Londen, maar behoorende tot eene te Rotterdam gevestigde familie, deelt de N. li. Ct. de volgende bijzonderheden mede: De Heer W. Moens, reisde met zijne echtgenoot, een paar maanden geleden, in Italië. Den 15den Mei jl. maakten zij, in gezelschap met den Heer Murray AinsTey en diens echtge noot, een uitstapje naar Paestlim, gelegen in eene onbewoonde landstreek. Op hunne terugreis werden zij te Battapaglia over vallen door de rooverbende van Giardullo, die dit gedeelte van het land onveilig maakt. Aan weerstand tegen een aantal bandieten was niet te denken. De dames werden losgelaten, na hare horologiën en andere voorwerpen van waarde afgegeven te hebben. De twee Heeren echter bleven gevangen en de bandieten eischten 10,000 pd. st. als losprijs. De reden dat zulk eene hooge som gevraagd werd was dat zij den Heer Moens voor een Engelschen lord aanzagen, dien zij reeds sinds eenige dagen verwachtten. liet bandieten-hoofd besliste, dat een van de twee losgelaten zoude worden om het losgeld te bezorgen, eu door het lot werd uitgewezen dat de Heer Murray Ainsley zoude gaan. Sedert is de som na3r Napels gezonden en ter dispositie van de banditen gesteld. Deze echter, gedurig vervolgd wordende door de Italiaansche gouverneraents-troepen, weigeren te onderhandelenzoolang de soldaten hen niet met rust laten, waartoe het. gouvernement echter ongeneigd is. De Heer Moens heeft intusscheu een ellendig levenbij gebrek aan goed voedsel, verpligt in de bosschen tc slapen in natte klee deren, loopt hij de kans door een kogel van de troepen, of uit wraak door de bandieten gedood tc worden. Het gerucht loopt ook, dat hij door heu verminkt is; dit echter eischt nadere bevestiging. Giardullo en verschillende personen van zijne bende zijn volgens de laatste berigten gevangen genomen, en wij hopen spoedig te vernemen, dat de Ï-Ieer Moens terug gekeerd is tot zijne echtgenoot, wier toestand beklagenswaardig is. Het Engelsche gouvernement heeft zich de zaak aange trokken en een oorlogsfregat afgezonden. Parijs, 16 Julij. Men heeft te Pompeji den tempel van Juno ontdekt., waarin zich 300 geraamten bevonden van vrouwen en kinderen. Een der geraamten is waarschijnlijk dat der priesteres, althans te oordeelen naar de kostbare kleinooden, waarmede zij bedekt was; aan den arm hing een gouden wierookvat, bevestigd door een keurig bewerkten ring van hetzelfde metaal. Dit vat. heeft den vorm van die welke bij de cérémoniën der Catholieke kerk gebruikt worden; het is buitengemeen fraai bewerkt en met keurige edelgesteenten versierd. Het beeld der godin is een der fraaiste voorwerpen, welke men in de door lava bedolven steden heeft gevonde'ri; de oogen zijn van email; om den hals, armen en enkels heeft zij kleinodiën en armbauden met edelgesteenten, van bevalligen vorm en buiten gemeen fraai bewerkt; de paauw, welke naast de godin staat, is bijna geheel met edelgesteenten overdekt. De drievoet, welke voor liet altaar stond, is geheel van goud en even keurig bewerkt als het wierookvat der opperpriesteres. In den tempel bevinden zich nog bronzen, ijzeren, zilveren en gouden lampen, alle kunstig met wijnranken, bladen, bloemen en vruchten versierd. Rondom het altaar is het mozaïk plaveisel buitengemeen fraai en goed bewaard, het plaveisel van het overige van den tempel wordt gevormd door driehoeken van wit agaat en purpurino. Alleen de plaats, waar de offerhanden werden verrigt, is met marmer geplaveid. Al de werktuigen, waarvan men zich bij die gelegenheid bediende, bevonden zich op de bronzen tafel, en de gewijde vaten zijn gevuld met eene roodachtige zelfstandigheid, welke men gelooft dat bloed is. De draaijers en stoelenmakers van Lyoa hebben den arbeid gestaakt. De kappersbedienden der hoofdstad zullen maandag avond ecuc bijeenkomst houden, ten einde over hunne belangen te beraadslagen. Het meest zonderlinge feit van dien aard is echter eene vergadering van 120 huishoudsters, die dezer dagen met hetzelfde doel te Porrentruy op de ,Fransch-Zwitsersche grenzen plaats had. Iu den nacht van 16 op 17 jl. zijn twee treinen in de nabijheid van Buckau, met elkander in botsing gekomen. De beide locomotiven, tenders en zes wagens met reizigers bezet, zijn verbrijzeld; 13 personen zijn daardoor gedood en het aantal gekwetsten is tot heden niet bekend. Met betrekking tot den jongstcn orkaan, welke Petersburg in den nacht van 12 op 13 jl. heeft geteisterd, meldt men de volgende bijzonderheden Bijna gelijktijdig met het slaan van 12 ure verhief zich plotseling een vrcesselijke orkaan, die nog heviger was dan die in Mei de stad en omstreken heeft bezocht De gansche dag (Dingsdag) die den gedachten storm vooraf was gegaan, had meu het heerlijkste weder genoten. Ten half 10 ure ving het aan te regenen en bijna precies ten 12 ure ont stond eensklaps de orkaan waardoor in een oogenblik eene tallooze menigte daken van de huizen werden gerukt en boomen ontworteld of geknakt. Gelukkig blies de wind niet uit het Noord-Oosten, maar van de tegenovergestelde zijde, zoodat de hoofdstad van overstrooming verschooud bleef. De geleden schade is uiettemin zeer groot. Axnliem, 18 Julij. Bij het ontzaggelijk zware onweder, dat gisteren namiddag bijna zonder tusschenpoozen van zeven tot elf ure boven deze stad woedde, had er op den wester- voortschen dijk een treurig ongeluk plaats. In de kalkloods voor de op te rigten gasfabriek waren voor 7 ure een tiental werklieden vercenigd om voor de bui te schuilen. Vermoedelijk door de zuiging welke de openstaande deuren te weeg bragteu, misschien ook door de metalen gereedschappen aangetrokken, sloeg de bliksem iu de loods en voor een oogenblik waren allen, die zich daar bevonden, bedwelmd. Een viertal personen, allen opperlieden, waren getroffen; een er van, Stekkelman, ligtelijk, aan den arm; Zwalm aan het gezigt, die evenwel het meest geleden had, door dat hij in de ongebluschte kalk vielSlcd- dering ernstiger, aan de beencn en het onderlijf, terwijl dc vierde, Jan Kreulen, een man van 36 jaar, oogenbliklcelijk moet zijn gestorven. Waar hij getroffen is, was niet duidelijk zigtbaar; alleen de regtermouw van zijn hemd was op de hoogte vau de pols verschroeid. Deze ongelukkige, een krachtig, oppassend man, laat eene weduwe na met zes kinderen, waarvan de jongste slechts weinige dagen oud is. 's Hertogenfoosch, 17 Julij. Na de bijna ondrage lijke hitte der laatste dagen welke gisteren namiddag tot ruim 90 graden Fahrenheit was gestegen, woedde heden in den vroegen morgen, boven onze stad en omstreken een omstuimig en hevig onweder, komende uit het zuidwesten. Zelden zijn daarbij zooveel ongelukken gebeurd als ditmaal het geval is geweest, te Empel op den steenoven van de heeren Laffertée en van Hcukelom drong de bliksem de arbeiderswoning van Roelof de Haas door, trof dezen aan het hoofd zoodanig dat hij terstond een lijk was; te Ammerzoden sloeg hij in een bed, juist toen man en vrouw het verlaten hadden; te Tilburg is hij geslagen in de woning van de wed. van Doren en waar hij vele kostbare meubelen heeft verbrijzeld; te Dussen is een windmolen door den bliksem in brand geraakt en te Vlijmen sloeg hij een paard dood en stak eenige hooimijten in den brand. Behalve deze loopen er nog vele geruchten, waar hij ver woestingen zou hebben aangerigt. Eindhoven, 14 Julij. Met den afbraak van ons oud eerbiedwaardig stadhuis is meu gevorderd tot de onderaardsche gangen en kelders. Bij het openen derzelve ondekte men twee stevig gemetselde cn goed voorziene gevangenis-cellen. Het gezigt daarvan deed een ieder, die iu die duistere holen zijne oogen sloeg, ontstellen. Klein maar stevig voorzien, waren die akelige gevangenissen, waarin de straffende wetten onzer voorouders, zoo menigen ongelukkige hadden opgesloten. Huiveringwekkend was de aanblik van die kleine hechte deuren met stevige traliën, waarachter die veroordeelden, verstoken van alle licht, onder de grond, in sterhe ijzeren ketenen geklonken, hunne misdaden moesten boeten. De zware ketenen met gednehten ijzeren bouten in de muur gehecht, hingen nog daar, ten bewijze dat er weleer gevangenen waven opgesloten. Naar men wil, was in vroegere j dagen, uit een dezer cellen, een gevangene ontsnapt, wien het gelukt was, zich eene opening te makeu onder de fundamenten heen, waardoor hij zich een kleine mijn had gegraven, welke ouder de hoofdstraat uitkwam, waardoor hij ontsnapte. Bij het afbreken van het iu 1554 voltooide gebouw, ontdekte men tevens menigvuldige sporen van cenen daarin gewoed hebbenden brand. Men wil dat het was opgetrokken op de overblijfselen der ruïne, welke door de brandstichting vau den beruchten Maarten van Rossem, die onze stad voor 4/s door de vlammcu vernield had en waardoor ook ons stadhuis was in de asch gelegdwaren overgebleven, Veere, 19 Julij. Alhier zijn met volstrekte meerderheid van stemmen (niet 26 van de 37 geldig uitgebragtte) tot leden van den gemeenteraad herkozen de heeren JF. Nevejans Meijer en J. C. Buik, terwijl op de onderhandsch aanbevolen kandi- daten van hunne tegenpartijde heeren J. Visker en II. C. But, respectievelijk 6 cn 4 stemmen zijn uitgebragt. De nederlaag, waaraan men deze heide kandidaten, geheel buiten hunne schuld, zoo onbezonnen en onhandig heeft bloot gesteld is geenzins aan de omstandigheid tocteschrijvendat zij ten eenen male ongeschikt zouden wezen om de betrekking vau Raadslid te bekleeden, de beoordeeling hiervan is op dit oogenblik overbodig. Voor de kiezers echter bestonden gcene overwegende redenen om hunne stem te onthouden aan de beide aftredende Raads leden, die, als zoodanig, hunue plaats in de vergaderzaal van den gemeenteraad steeds met ccrc hebben bekleed en met naauw- gezetheid van geweten en met zelfstandigheid hebben medege werkt, om dat alles tot stand te brengen, wat strekken kon tot opbeuring en verbetering van den toestand der gemeente. De voorname reden echter, waarom de beide nieuwe kandi daten een zoo geheel onbeduidend aantal stemmen op zich ver- ecnigd hebben, is gelegen in de omstandigheid: dat zij zijn aanbevolen of opgedrongendoor eene partij(wanneer men namelijk eenige weinige heethoofden met huunen voorganger aan het hoofd eene partij noemen kan,) die heter gedaan had zich niet in de verkiezingszaak te mengenmaar zich te be wegen binnen de scherp afgebakende grenzen van hare ware roeping, de bevordering van liefde en eensgezindheid, in de plaats van de algemeene belangen tegen te werken en het zaad van twist eu tweedragt te werpen onder de welgezinde bevol king. Gelukkig voor Veere, dat de uitslag der verkiezing heeft aangetoond, dat de bedoelde partij onder de ingezetenen dezer gemeente nietsbeduidend en magleloos is en daarenboven het vertrouwen van alle weidenkenden ten eenenmale mist. Het strekke haar tot een waarschuwend voorbeeld voor de toekomst It.-lüaartensdijk 20 Julij. Heden middag om streeks één uur had het 7jarig zoontje van D. Ilage alhier, het ongeluk in de kaai te vallen, doch door de kloekmoedigheid van C. Quaclcelaar werdt het door hem met vele moeite gered. Dit is reeds de tweede maal dat hij kinderen uit het water van den dood heeft gered. Bruinissc, 19 Julij. Heden zijn alhier tot leden van den Gemeente-raad herkozende Heeren Dingeman van den Berg, Jz. en Johan Lourens Muller, met 41 van de 66 uit- gebragte geldige stemmen. De burgemeester C. M. Yoorbcijtel had 27, M. C. van de Stolpe 19 en P. Bouman 3 stemmen op zich vereenigd. Zierikzee, ïo Julij. Tot leden van den Gemeenteraad alhier zijn herkozen de Heeren S. G. Nauta va?i der Grijp, J. JF. D. van Bongen, P. C. Landsknegt en Dr. H. Goemans, terwijl ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Jhr. van den Santheuveleene herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren R. Koule en B. Q. Mulock Homoer. Op den voorlaatsten Zondag had een vreemd geval plaats in het kerkgebouw der Hervormden te Terwispel. Een der kerkbezoekers, die vóór 't eindigen der preek de kerk had verlaten, schijnt de deur zoo sterk te hebben toegehaald, dat zij van binnen niet konde worden geopend. Alle pogingen daartoe bleven althans vruchteloos, en van buiten werd niets van de gedwongen opsluiting bespeurd. Eindelijk echter dacht men aan de klok, die men daarop begon te luiden, zoodat het volk, dat aanvankelijk aan niets dan brand dacht, kwam toeloopen cn de gevangenen bevrijdde. GEMENGDE BEItIG l'E\. Een boer onder Veere is zoo gesteld op zijne dienstmaagd, dat hij hare schadewelke zij bij gelegenheid der Veersche kermis bekomen heeft, betaald wilt hebben, al ware het dat hij zelf met eene collecte rond zoude gaan. Te moesten zekere dames zoo laat op straat niet loopen om den nieuwen manufactuur-winkel te bezien, anders zullen zij nog slecht weg komen; maar hun papa moest wijzer zijn en dit niet toestaan, doch dat is niet zoo; die man loopt ook den geheelen dag om de heenen tc breken om dien winkel te bekijken waarvan een ieder schande spreekt. Hij moet het dus zeker niet druk hebben, of het is uit afgunst dat hij alles zoo bespied bij iemand die winkel doet om zijn brood te verdienen. In Nederland wordt tegenwoordig eeu zeer aardig liedje gezougenwaarvan hier eenige coupletjes: Een heerschap te Had een9 een' vrouw zoo lief, Dat hij haar kuste zacht en teer, Het was zijn hartedief. Hij minde haar een langen tijd Gerust en zachtjes voort; Haar man had daarvan niets gezeid, Zij vrijden ongestoord. Zelfs heeft zij nog een aud'ren maat, Een heer met schijven zat, Waar zij nog wel zoo goed bij 9taat, Want 't maakt geen beurzen plat. Die spreekt haar altijd aldus toe: „Wat zijt ge een reine duif!" Dan draait zij, en wordt nimmer moe, En zet een hooge kuif. De kermis-dagen kwamen aan, De vreugde steeg ten top Men zou dan ook naar 't bal toe gaan En 't koutje dat ging op. Zij zweefden door de danszaal heen, Waar alles vreugde was; Dit duurde zelfs tot over één Bij wijn, uit menig glas. Maar eens moest toch het uurtje slaan, Waarop men scheiden zou, En toen men sprak van heen te gaan Toen was het nog te gaauw. Zij slopen dan de danszaal uit Waar niemand iets van zag, En 't heertje bragt haar, als zijn bruid, Naar huis, nog voor 'twas dag. Maar spoedig hoorde zij geklop, En liep verschrikt naar voor, En 't heertje schoof het schuifraam op, En sprong er haastig door. Zij keek bedrukt haar echtvriend aan Die van een feest kwam 't huis Die ging den boel aan stukken slaan Zoo 't gaat bij zoo'n abuis. Marktprijzen tc Zierikzee. 20 Julij 1865. Boter van 0,67 '/2 tot f 0,70 per 5 ons. Kip Eijeren van 0,57^2 ƒ0,05 per 25 stuks. t. te (S^tenlisec. geboren: 13 Julij. Ecne dochter van P. Put en J. J. Verloo. 14 dito. Eene dochter van J. W. Schouten en C. E. Wage- makers. Een zoon van J. Pistorius en K. Kuipers. 16 dito. Een zoon van J. II. Baggerman en A. J. vau dé Kouwe. 19 dito. Eene dochter van M. Aleman -en P. van der Weel. Eene dochter van W. Douw en E. van der Stam. 20 dito. Een zoon van M. Evertse en M. Keuvelaar. Eene dochter van G. P. France en J. van Campenhout. gehuwd: 19 Julij. W. Ridderhof, jm. en A. J. Priester, jd. C. den Boer, jm. en M. Koole, jd. overleden: 14 Julij. J. J. Wansiuk, oud 10 maanden, zoon. J. A. Padmos, oud 7 maanden, zoon. 16 dito. L. Pummclaar. oud 74 jaar, weduwe van J. Doeleinan. 17 dito. M.Siotc- maker, oud 5 jaar, dochter. W. in den Bosch, oud ruim 7 maanden, dochter. Ondertrouwd Zierikzee, 21 Julij 186b. J. J. RIBBENS en J. C. PIETER. Algemeene kennisgeving. Getrouwd Zierikzee, den 19 Julij 1S65. W, RlllltERIlOF en A. J. PRIESTER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1