I Jaarg. r Woensdag ffl Julij enle - It ;>a <1 Jonkheer n de heer ai Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren In Noord-Ainerika bij J QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Abonnemcnts-Prys: Voon beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York- 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zalurdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tol Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en lngezondene Stukken Franco. o §j ste Bewoners van Stad en Land op Schouwen en Dniveland! De treurige tijding dat 26 personen dezer gemeente zich hebben bevonden op het Noord-Amerikaansehe schip William Nelson, dat met een omstreeks 500 tal landverhuizers op reis naar New-York, in volle zee is verbrand, en dat slechts weinig menschen zijn kunnen gered worden van den verschrikkelijksten dood, die treurige tijding, zal in deze streken wel in eiken stand zijn doorgedrongen. Minder algemeen zal het bekend zijn dat van die 26 personen dezer gemeente, er 7 op wondervolle wijze de vlammen zijn ontkomen en na vele ontbe ringen en doodangsten te hebben uitgestaan, door vele en velerlei menschlievende inspanning en zorg, in veiligheid zijn gebragt. Dit is echter zoo; in zee heeft het door gevaren verstaald hart van den zeeman, de schoone deugd van menschlievendheid niet verloochend, cn op de plaats van landing der ongelukkigen in den vreemde, daar is een bewijs geleverd van belangstelling in hun lot dat eerbied en hooge achting vorderl, voor het bestuur en de gezindheid der bevolking. En hiermede is men nog niet geëindigd5 der 7 geredden dezer plaats, de reis naar Amerika, niet andermaal kunnende ondernemen, wekten de belang stelling van kapitein Lombach, gezagvoerder eener tusschen Havre en Rotterdam varende siooniboot, en zijne eclitgenoote; deze weldoeners zorgden niet alleen voor vrije overtogt naar Rotterdammaar plaatste zich in de naauwste betrekking tot hen, gedurende de reis; zij gevoelden het ongeluk geheel en de 2 jongkens een van 12 en een van 3 jaren, onder wier oog vader, moeder en twee broertjes een prooi zijn geworden van het sclirikkelijkste uiteinde, vonden in die edele menschen eene onbeschrijfelijke verzachting van hun lotzij hebben vervolgens na aankomst te Rotterdam hunne zorg en belangstelling voortgezet, en tot verbazing van de gansclie bevolking dezer ge meente gisteren avond de 2 ouderloozen in persoon vergezeld, tot in de woning van familie betrekkingen, waar zij voortaan zullen worden verzorgd en opge kweekt; dit alles, waarde Landgenooten,-is geschied alleen uit menschlievendheid en deze strekte zich nog verder uit dan tot het oogenblik van heden, daar liet Armbestuur door kapitein Lombach in staat werd gesteld om door ingezamelde giften, 't zij aan boord, 'tzij in Rotterdam, op zijn aanbeveling hijeengebragt het ongeluk zooveel mogelijk verdei» te leenigen. Waarde Landgenooten! Wij hebben liet Ons tot een pligt gemaakt, om u in kennis te stellen, met het vorenstaande, teil einde regtmatige hulde alge meen kunne worden toegebragt aan hen die op zoo schoone wijze de deugd der menschlievendheid hebben beoefend, maar ook om U in de gelegenheid te stellen eene begeerte te vervullen die zonder twijfel alge meen zal worden opgewekt, dat is, om ook een aandeel te hebben, aan de gelegenheid welke het ongeluk, ons heeft geopend om "\vel le doen. Gevoeld iemand uwer, daartoe behoefte, de onder getekenden, als leden van het Armbestuur alhier, zullen uwe GIFTKIV gaarne overnemen in deze plaats telken dage aan hunne woonhuizen, en te Zierikzee ten huize van den Heer Paulussen in de Nobelstraat, telken donderdag vail de week, van II tot 1 ure. Dreisciioii, den 16 Julij 1865. A. ZONNEVIJLLE, Rijks-Ontvanger. B. KAM, Predikant. ftieuwslijiUngfn. bezocht, had er een aardig incident plaats. Eene dame voegde hem toe: „Generaal Grant, deze dames sterven van begeerte om u te kussen, maar zij durven niet." „Wel," zei de galante generaal, „als zij pleizier hebben mij te kussen, waarom doen zij 't dan niet? Geen een van baar heeft het mij tot nu toe aangeboden." Onmiddelijk kwam er een honderdtal op hem toeschieten. Hij poogde zich te verwijderen, maar 't gelukte hem niet. Eindelijk verklaarde hij zich voor de eerste maal overwonnen en wachtte kalm zijn lot af. Geen plekje van zijn gelaat bleef echter ougekust en met een hoofd, zoo rood als purper, gelukte het hem te ontsnappen, toen de eerste „rage" voorbij was. In het dorp Zwjetow (gouvernement Kurks) baarde de boerin Nathalia Moltschauoff op den 8 April een zoon in den nacht van 9 op den 10 April een zoon en eene dochter, waarvan de eerste stierf, in den nacht van den 13 op den 14 nog eene dochter, en hij de geboorte van het vierde kind stierf de moeder. In haar 22 jarig huwelijk had vrouw Moltschauoff 7 maal telkens één kind 6 maal tweelingen een maal drielingen eu ten laatste vierlingen ter wereld gebragt. Van de 20 kinderen (16 jongens en 10 meisjes) die zij ter wereld heeft gebragt zijn 19 gestorven en nog 7 in leven. JFrawirijfi. Londen 14 Julij. Het cadeau van 1000 pd. st. op de tentoonstelling van schoone meisjes te Chicago, is toegekend aan de jonge jufvrouw Anna L. Wilson, als zijnde met 1073 stemmen van de 3471 voor de schoonste verklaard. De toeloop der menigte was zoo groot, dat er 300,000 entrées elk van 1 pd. st. zijn ontvangeq. Toen generaal Grant de tentoonstelling i'arijs14 Julij. Volgens hier ontvangen berigten uit Brussel wordt de toestand van koning Leopold hoc langer hoe ernstiger; het is hem thans zelfs verboden zijne gewone rij toeren te maken. Men vreest voor eene crisis, die den lijder ten grave zal slepen. Door hevige onweders die in de laatste dagen gewoed hebben, zijn sommige spoorwegen, vooral die van Lyon zwaar beschadigd. Vooral is St. Etienne en omstreken zwaar geteisterd. Zondag 11. barstte een verschrikkelijk onweder hoven die stad los. 's Namiddags, omstreeks 4 uren naderde een pikzwarte wolk, waardoor de stad weldra in duisternis werd gehuld. Hevige donderslagen lieten zich hooren en daarop ontlastte zich een hagelbui, zooals de oudste menschen zich niet herinnerden. Binnen vijf minuten was de grond ecnige duimen hoog met hagelsteenen bedekt. Zij vielen met vreeselijke kracht op den grond cn sprongen dan weer een el hoog op, met een metaal- achtigen klank. Alle op het Westen uitziende ramen, die door geen luiken gesloteu waren, werden verbrijzeld. Het vallen van den hagel maakte een gedruisch, alsof duizende keisteenen op den grond vielen, lien aantal dakpannen werden verbreizeld. De steenen waren dan ook buitengewoon groot en hard. Lenigen wogen ongeveer 60 grammen. De meesten hadden een kogel ronden vorm, anderen waren plat, als groote zoogenaamde pepermuntjes. Laatstgenoemden hadden een eigenaardig voorko men. In hot midden zag men een soort heldere, schitterende pit, van welke stralen naar den rand uitliepen, die matwit was. Zij zagen er uit als kleine radertjes. Een groot aantal steenen had in duizend verschillende nuances veel van bonbons. Velen geleken op vogeleijeren, onder welke men er vond die hoender- eijeren nabij kwamen. De hagel viel gedurende ongeveer 15 minuten. De schade op het land is groot; overal waarde bui viel zijn alle gewassen vernield en de hoornen ontbladerd. Op verschillende punten zijn de spoorwegen onbruikbaar geworden en bijna alle telegraafpalen omver gewoipen. Menschenlevens schijnt dit onweder niet gekost te hebben; daarentegen doodde de bliksem bij Flesquiès een kudde van 40 schapen. Het weekblad L' Employé, dat eerst sedert 14 dagen verscheen, kondigt aan, dat aangezien het onmogelijk zou wezen het gestelde programma te verwezenlijken zonder zich met sociale vraagstukken bezig te houden en men zich hij gevolg aan ge- regtelijke vervolgingen bloot zou stellen, dat orgaau niet meer zal verschijnen. Fransche bladen deelen eeu zelfmoord mede die vermelding verdient om de zonderlinge omstandigheden waarin hij plaats had. Een twintigjarig meisje Marie Delvigne genaamd was smoorlijk verliefd op een voerman een reusachtig grooten en ijzersterken knaap die met haar een vrijage aanving. Tot groot verdriet van het meisje trok haar aanstaande hij de loling een nommer dat hem voor de dienst bestemde indien hij vrij van ligchaamsgehreken was en dat was werkelijk het geval. In haar wanhoop bespiedt zijmet een bijl gewapend den slaap van haren minnaarlegt hem de regterhand zachlkens op een stuk hout en hakt hem den wijsvinger af. Het gevolg daarvan was dat de voerman naar het gasthuis moest worden vervoerd terwijl tegen het meisje regtsingang werd verleeud. Zij werd j tot een vrij langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Een paar j dagen geleden uit de gevangenis ontslagen zijndezocht zij haren minnaar dadelijk op maar deze weigerde haar hart en hand te schenken onder voorgeven dat zij van de laatste reeds te veel misbruik had gemaakt! Toen Marie zag dat de voer man onverbiddelijk bij zijne weigering bleef volharden verliet zij hem en wierp zich eenige oogenblikkcn later in de Seine waar haar lijk werd opgevischt. De cholera heerscht in erge mate te Medina waaraan naar men verzekert niet minder dan 46,000 pelgrims zouden bezweken zijn eu onder dit getal meer dan 5000 Perzen met den Scheik Mirza Hasschem die in spijt van zijn reuk van heiligheid met zijne geheele familie is gestorven. De inwoners hadden volgens de laatste berigten de stad geheel verlaten en de straten lagen vol lijken. De gouverneur-generaal Wedschihi Pascha was, nadat hij een zoon en dochter aan deze plaag had verloren zelf gevaarlijk ziek géworden. ie. Brussel, 13 Julij. Naar het schijnt heeft de Ameri- kaansche regering het voornemen, om van tijd tot tijd eenige oorlogschepen bij Antwerpen te laten stationneren; namelijk indien zij daartoe vergunning van onze regering kan bekomen. Werkendam, 16 Julij. Jl. Maandag is door het in slaan van den bliksem een watermolen, staande in de nabijheid van het dorp Giese-Nieuwkerkin brand geraakt cn tot den grond toe afgebrand; te gelijker tijd zag men ook in de rigting van het N.-Westen eenen vuurgloed aan de lucht; men gist dat zulks ook door het onweder is ontstaan, doordien men het aldaar sterk zag weerlichten. Inycz E&oosendaal, (Noord-Brabant), 13 Julij. Tot aan vulling van een vroeger berigt kan het volgende dienen. Voor een paar weken werd door den officier van justitie te Breda, aan de marechaussée alhier een hevelschrift toegezonden tot inhechtenisneming van H. de J., ontvanger der in- en uitgaande regten te Nispen ter zake van valschheid in liet opmaken van acten en het verduisteren van 's rijks-penningen. De comman dant der alhier geposteerde brigade maréchaussée, de brigadier D., begaf zich ter uitvoering van het bevel naar Nispen. Toen de huisgenooten het doel van de komst der policie-heambten vernamen, was het een hartverscheurend schouwspel. De eclit genoote en zoon van den heer de J. omklemden, geknield, de voeten van de maréekaussées en toen deze tot de arrestatie overgingen, smeekten de wanhopige huisgenooten om opspraak voor te komen dat de heer de J. niet tusschen de maréchaussées zon worden weggeleid maar dat hem vergund zou worden hen te volgen. Diep geroerd stonden de beambten dit toe, doch II. de J., in plaats van te volgen, verwijderde zich heimelijk en ont vlood naar Belgie. Den toestand van den vermelden brigade commandant kan men zich voorstellen. Naar Breda ontboden werd hij door den officier van justitie streng berispteene be risping waaraan hij zich onderwierp daar hij moest erkennen dat hij aan ziju gevoel niet had moeten toegeven. Men meende hier dat daarmede de zaak was afgeloopen maar hoe stond men versteld toen men eergisteren vernam dat de brigadier door zijn chef, den majoor Paulus te 's Hertogenbosch van zijn rangen betrekking was ontzet en als maréchaussée naar Breda gezonden. De deelneming in liet lot van den brigadier is hier algemeen. Zierikzee, 17 Julij. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter alhier Mr. J. de Clerq van Weelen eervol ontslagen Mr. A. J. F. Egter vau Wissenkerkeop ziju verzoek, als president der arrondissements-reglhank alhier, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in regterlijke posten aan den lande bewezen en in zijne plaats benoemd Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije. Jl. zaturdag had alhier aan de gazfahriek een ongeluk plaats, hetwelk schromelijke gevolgen na zich had kunnen slepen. Meu wilde namelijk eenen vernieuwden gazhouder in de kuip doen zakken, toen plotseling een der touwen brak, waaraan dezelve bevestigd was, en alzoo met een verschrikkelijk geraas in de kuip stortte. Slechts eenige oogenhlikkeu te voren waren nog werklieden in de kuip geweest, welke dus aan een dreigend gevaar zijn ontkomen. Zierikzee, 17 Julij. Het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap hield hier van 12 tot 14 Juli zijne 2lste algemeene Vergadering. Ruim 60 vertegenwoordigers van gewestelijke of districts- vereenigingen en afdeelingen, 7 honoraire leden, waaronder ook de Iuspectenr van het Lager Onderwijs in Zeeland, 9 voor standers van het Volksonderwijs en vele gewone leden waren tot deze vergadering opgekomen, waarhij tevens 8 leden van het Hoofdbestuur tegenwoordig waren, zijnde een enkele door huiselijke omstandigheden verhinderd. Na eene eenvoudige ver welkoming der opgekomenen door den heer Topwerd het feest geopend door eene schoone rede van den lieer Kollewijn van Amersfoortwaarin deze de hooge waarde van liet vrije spel voor de vorming van het karakter der knapen aanwees en de wenschelijkheid betoogde, dat de leertijd telkens door spel worde afgewisseld, een maatregel, die naar sprekers overtuiging even nuttig zijn zou voor de vorderingen der leerlingen als voor hunne ligchamelijke en zedelijke ontwikkeling. Orgelspel opende en sloot de samenkomst in het ruime en goed gevulde kerkgebouw, terwijl eeu drietal, voor de gelegenheid gepaste gezangen de rede afwisselde. Onder leiding van den heer Kar- reman werden deze gezangeu door de hoofd- en hulponder wijzers van Zierikzee en zijn omtrek en eenige kweekelingen goed ten gehoore gebracht. De tijd, door dit gedeelte van het programma ingenomen, was meer dan men zich had voorge steld; waarom de avondzitting werd achterwege gelalen en alleen de rekening werd nagezien en de geloofsbrieven werden onder zocht. De avond werd nu aan vriendschappelijke samenzijn gewijd, en, het genot hiervan werd niet weinig verhoogd door hel schoone gezang van Zierikzee's Maunenkoor, Luctor te Emergo, dat welwillend eenige zangstukken ten beste gaf. Den volgenden dag begonnen de eigenlijke werkzaamheden te 9 ure en werden zij met een uur tusschenpoozing tot ruim 4 uur voortgezet. Onder de genomen besluiten verdient vooral vermelding, de met eene meerderheid van meer dan 1400 tegen nog geene 250 stemmen uitgesproken verklaring, dat het wen- schelijk is, dat dc nieuwe spelling zoo spoedig mogelijk in alle Lagere Scholen des Rijks worde ingevoerd, en de hij acclamatie aan liet Hoofdbestuur verleende machtiging om van deze uit spraak kennis te geven, waar het dit nuttig zal achten. Te 5y2 uur zettedeu ruim 130 personen, waaronder ook verscheidene genoodigde aulhoriteiten uit Zierikzee, zich aan een diner, dat door den kastelein Zandvoort geleverd werd en algemeen voldoening gaf. Bij herhaling zongen eenige hulp onderwijzers en kweekelingen onder leiding van dcu Heer Karreman eenige liederen, die met luiden bijval werden ont vangen. Menige toast, menige ontboezeming verhoogde het tafelgenot en veredelde de stemming. Den volgenden morgen verzamelden zich 45 rijtuigen voor de Groote Sociëteit; zij namen de leden der vergadering op en voerden heu naar Burgh, waar de nette kerk werd bezien. Vandaar wandelde het gezelschap naar Haamstede, waar een eenvoudig ontbijt gebruikt en het slot bezien werd. In de rijtuigen gestegen, zette men nu den tocht naar Renesse voort, waar de feestgenooten door den Heer Burgemeester werden ver welkomd en tot eene wandeling op zijn landgoed werden uit- genoodigd. Vervolgens reed men langs het slot Moermout, tn bezichtigde wat later deu merkwaardigen zeedijk hoven Reeperd verder ging de tocht naar Brouwershavenwaar men in het Stadhuis door Burgemeester en Wethouders werd ontvangen. Het ruime kerkgebouw, de school en de Maryat-seinen, werden nu ter bezichtiging gesteld. Hierna zette men zich ten getale van 160 personen aan een collation, dat door de afdeeling Zierikzee was aangeboden, en door de zorg van den Heer van der Lee, uitmuntend was in orde gebracht. De gasten lieten het zich wel smaken, en later dan het plan was, keerde men, Sclinddeheurs nog even een kort bezoek brengende naar, Zierikzee terug. Nog eenmaal verzamelden de leden zich dien avond in de Sociëteit Parklust, waar het muziekkorps eenige stukken ten genoege des publieks deed hooren. Onder de aangenaamste indrukken nam meu eindelijk afscheid met den wensch van velen om elkander een volgend jaar te Deventer weder te ont moeten. De onderwijzers van Zierikzee en het 2e district van Zeeland mogen zich geluk wenschen met den gunstigen afloop van dit broederfeest, dat door medewerking van alle zijden en door goed weder begunstigd uitmuntend geslaagd mag heeten. In den afgeloopen nacht woedde boven deze stad en omstreken een hevig onweder. Heden morgen omstreeks 5 ure sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. Schikker onder deze gemeente. De bliksem kwam door den schoor steen op de bovenverdieping, vervolgens door de zolder in de woonkamer, sloeg vóór de voeten van de bewoners in den grond, keerde wederom terug, vernielde eer.ig huisraad eu baande zich eindelijk een uitweg door een raam. Men kan zich den schrik der bewoners, die letterlijk verblind waren voor stellen. Op den zolder ontdekte men daarna brand, welke even wel spoedig werd gebluscht. De buitenmuur van den woning is van een gebarsten. Naar wij vernemen is ook nog in andere gemeenten, in dit eiland de bliksem in woningen geslagen. GEMENGDE BEISiGlEY. De prins van Oranje zal in de echtschuit stappen met eene Engelsche prinses, en niet met prinses Murat, dat hij vele zwaarmoedige Hagenaars niet bevallen zou. Abd-el-Kader beviudt zich thans te Parijs met twee vrouwen en eeu jongen heer. In Brazilië kan men thans eene vette koe koopen voor 60 cents, en nog blijven er velen onverkocht. Op Nieuw Zeeland liehben de inwoners weder een zendeling opgepeuzeld. In Duitschland vormen zich vereenigingen die zich verhin den geen vleesch te eten zoolang het zoo bovenmatig duur is. Een schoon plan als dit overal nagevolgd werd. Te Goes is het brood weder 3 cent goedkoopcr dan te Zierikzee, eu toch springen er te Goes geene bakkers door de ton. De gierige hoender-boer te K. wilt vroom schijnen, door aan ver schillende knikkebollen goede diensten te bewijzen, doch het zoude hem heter staan, den armen beter te bedenken. Een meubelmakers-knecht, die uit Goes vertrokken is, wordt ver zocht bij eene weduwe te Goes te komen, om een meubelstuk te komen afhalen dat hem toebehoort. Het scherpziend oog van een doctor tc S. heeft na eene behaudeliug van 7 maanden ontdekt, dat zijne dochter lijdende was aan de vliegende longtering, en heeft daarop dadelijk de noodige geneesmiddelen toegediend. Aangekomen te S.: een vosje, tot groote blijd schap van kwaadaardig Jansje, waarvan men zegt: Een vos heeft streken, Eeu vos is valscli, Heeft veel gebreken, Die zijn niet malsch. Een vos is schrander, Een vos is slim, Hij bijt een ander, Met veel gegrim.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1865 | | pagina 1